PDA

Επιστροφή στο Forum : Φουσκωμα στο στομάχι μετα απο μεσημεριανό ύπνο.



Giannistzn
16-06-11, 01:31
Λοιπόν, αν και δεν Είμαι φαν του μεσημεριανου ύπνου, καμία φορα στο τόσο μπορει να κοιμηθώ. Συνήθως θα κοιμηθώ μετα το φαγητο. Και εδω είναι το πρόβλημα, αφου φάω και Είμαι Οκ, όλα Καλά ούτε φουσκωμενος ούτε τίποτα, Μόλις ξυπνησω Είμαι χάλια.

Και εξηγώ, είτε κοιμηθώ 1 ωρα είτε 4-5 είναι το ίδιο. Ξυπναω με φουσκωμα στο στομάχι και ταυτόχρονα πείνα. Σα να μην εχω φάει τίποτα. Επίσης (το χειμώνα Οχι τόσο) ξυπναω ιδρωμενος ή αρκετά ζεστός. Το πρόβλημα πρέπει να το έχει και ο πατέρας μου αλλα δεν έχει παει να το κοιτάξει ποτε σε γιατρό. Τώρα τελευταία το σκέφτηκα και το συνδιάσα και Εγω μιας και παραπονιωταν μια ζωή για καουρες.

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω σε ένα γαστρεντερολογο φυσικα, Απλά μήπως κάποιος εδω έχει / είχε παρόμοιο πρόβλημα.

tasos2
16-06-11, 10:39
Πως γινεται να χεις φουσκωμα στο στομαχι και ταυτοχρονα να πεινας (που σημαινει αδειο στομαχι)? :unsure:

Tasos Green
16-06-11, 10:44
Πως γινεται να χεις φουσκωμα στο στομαχι και ταυτοχρονα να πεινας (που σημαινει αδειο στομαχι)? :unsure:

+1

πήγαινε να το κοιτάξεις δεν ειναι και πολυ λογικό.

Giannistzn
16-06-11, 10:53
Εμ γι'αυτο ρώτησα. Το βράδυ δεν εχω πρόβλημα. Μόνο το μεσημέρι.

Δηλαδή ξυπναω με φουσκωμα και ίσως λίγο πρησμενο στομάχι και αίσθηση πείνας να το πω, βουλημιας να αδειασω όλο το ψυγείο. Πολυ έντονο. Και αυξημένη θερμοκρασία Όπως είπα. Νιώθω αναψοκοκκινισμενος όταν δεν Είμαι ιδρωμενος. Anyway Μόλις κατέβω Αθήνα θα το κοιτάξω.

loufas
16-06-11, 12:05
να τρως πιο λιγο. η να μασας καλητερα το φαγητο.κρατας αερα μεσα.

isis
16-06-11, 12:22
Λοιπόν, αν και δεν Είμαι φαν του μεσημεριανου ύπνου, καμία φορα στο τόσο μπορει να κοιμηθώ. Συνήθως θα κοιμηθώ μετα το φαγητο. Και εδω είναι το πρόβλημα, αφου φάω και Είμαι Οκ, όλα Καλά ούτε φουσκωμενος ούτε τίποτα, Μόλις ξυπνησω Είμαι χάλια.
Και εξηγώ, είτε κοιμηθώ 1 ωρα είτε 4-5 είναι το ίδιο. Ξυπναω με φουσκωμα στο στομάχι και ταυτόχρονα πείνα. Σα να μην εχω φάει τίποτα. Επίσης (το χειμώνα Οχι τόσο) ξυπναω ιδρωμενος ή αρκετά ζεστός. Το πρόβλημα πρέπει να το έχει και ο πατέρας μου αλλα δεν έχει παει να το κοιτάξει ποτε σε γιατρό. Τώρα τελευταία το σκέφτηκα και το συνδιάσα και Εγω μιας και παραπονιωταν μια ζωή για καουρες.
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω σε ένα γαστρεντερολογο φυσικα, Απλά μήπως κάποιος εδω έχει / είχε παρόμοιο πρόβλημα.

ένας γνωστός είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εσένα , αλλά στη περίπτωση τη δική του οι πεπτικές ανωμαλίες οφείλονταν στο γεγονός ότι είχε κάποιο θέμα με τα πεπτικά ένζυμα και από όσα έλεγε , ήταν ανυπόφορη η κατάσταση , σε σημείο που το μεσημέρι δεν έτρωγε. Αν ενθυμούμαι καλώς η παρατεταμένη χρήση φαρμάκων , εξαιτίας μίας σοβαρής περιπέτειας με την υγεία του , του είχε χαλάσει τη γαστρική χλωρίδα , σύμφωνα με όσα έλεγε ότι του είχε αναφέρει ο γιατρός του. Τώρα στη δική σου , ποιος ξέρει?

Giannistzn
16-06-11, 18:55
Loufa δεν νομίζω να είναι αυτο. Μασαω προσεκτικά και Καλά. Οχι βιαστικά.

Isis αυτο που είπες ακούγεται λογικό, για τον πατέρα μου που παίρνει συχνά εδω και Χρόνια φάρμακα για ψηλου πήδημα. Εγω δεν το συνηθιζω. Πάντως μου φαίνεται αρκετά περίεργο. Και το πιο στεγνό φαγητο να φάω και να κοιμηθώ μετα απο 20 - 30 λεπτά πεθαινω μετα. Θα πάω σε ένα γαστρεντερολογο απο Ιούνιο να δω τι θα μου πει.

isis
16-06-11, 20:11
....Εγω δεν το συνηθιζω. Πάντως μου φαίνεται αρκετά περίεργο. Και το πιο στεγνό φαγητο να φάω και να κοιμηθώ μετα απο 20 - 30 λεπτά πεθαινω μετα. Θα πάω σε ένα γαστρεντερολογο απο Ιούνιο να δω τι θα μου πει.

Πήγαινε , να σου δώσει να κάνεις εξετάσεις , για να δεις τι φταίει και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :welcome::welcome::welcome:

DimitrisL
29-06-11, 21:56
Ισως δεν πίνεις αρκετό νερό. Το στομάχι σου τραβάει (γεμήζει νερό απο τον οργανησμό σου και πρήζεται) για χωνέψει. Δοκίμασε να πίνει αρκετό νερό.

PEGY
29-06-11, 22:40
Πάντως λογικό φαίνεται γιατί αν κοιμάσαι αμεσως μετά το μεσημεριανό φαγητό το σώμα σου σταματάει να "χωνεύει" το φαγητό όπως θα το χώνευε αν ήσουν ξύπνιος κ ουσιαστικά αδρανοποιεί τη διαδικασία της πέψης ή τη συνεχίζει με πολύ πιο αργούς ρυθμούς.
Όλη αυτή η ενέργεια που γεννάται απ τη διασπαση του φαγητού επειδή δεν κάνεις τίποτα άλλο μετατρέπεται σε θερμότητα, γι αυτό κ ξυπνάς ιδρωμένος κ για την πείνα, όλοι λίγο-πολύ τις έχουμε τις υπογλυκαιμίες μας μετα τον μεσημεριανό ύπνο. . .
Δεν είμαι κ καμια ειδικός, έγω έτσι το βλέπω.
Θα ζήσεις!

Giannistzn
29-06-11, 22:58
Πάντως λογικό φαίνεται γιατί αν κοιμάσαι αμεσως μετά το μεσημεριανό φαγητό το σώμα σου σταματάει να "χωνεύει" το φαγητό όπως θα το χώνευε αν ήσουν ξύπνιος κ ουσιαστικά αδρανοποιεί τη διαδικασία της πέψης ή τη συνεχίζει με πολύ πιο αργούς ρυθμούς.
Όλη αυτή η ενέργεια που γεννάται απ τη διασπαση του φαγητού επειδή δεν κάνεις τίποτα άλλο μετατρέπεται σε θερμότητα, γι αυτό κ ξυπνάς ιδρωμένος κ για την πείνα, όλοι λίγο-πολύ τις έχουμε τις υπογλυκαιμίες μας μετα τον μεσημεριανό ύπνο. . .
Δεν είμαι κ καμια ειδικός, έγω έτσι το βλέπω.
Θα ζήσεις!

Χαχα ολε :turtle:

Ναι εχεις δικιο οτι μπορει να επιβαρυνω την χονεψη. Τι να σου πω, κοιμαμαι και μπρουμυτα, μπορει να ειναι αυτο. Αλλα απο βδομαδα που θα κατεβω αθηνα θα παω σε ενα γαστρεντερολογο να το σιγουρεψω. Απλα ειναι τρομερα ενοχλητικο. Ειναι φορες που θελω να κοιμηθω και λεω "αστο θα πεθανω μετα"

PEGY
29-06-11, 23:15
κοιτα, μπορεί όντως να υπάρχει κάποιο προβλημα δυσπεψίας κ καλά θα κάνεις να το ψάξεις για να σου φύγει κ η ιδέα η να το αντιμετωπίσεις τελος πάντων.

το βασικό όμως είναι να σκεφτείς πως δεν τρέχει τιποτα κ να ηρεμίσεις.

προσπάθησε επίσης να κοιμηθεις μιση με μια ωρα μετά το φαγητό να δεις αν θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα

Giannistzn
29-06-11, 23:44
Το εχω δοκιμασει. Και 1 και 1 30 φουσκωμενος. Το θεμα ειναι οτι και κατι ελαφρυ να φαω παλι το ιδιο γινεται.. Τεσπα, ποιος ξερει..

PEGY
29-06-11, 23:46
ψάξτο κ ενημερωσε μην μας τύχει κ εμάς !

περαστηκα λοιπόν

Giannistzn
29-06-11, 23:55
ψάξτο κ ενημερωσε μην μας τύχει κ εμάς !

περαστηκα λοιπόν

Ευχαριστω πολυ :toast:

Kaloutsikos
30-06-11, 00:42
Ευχαριστω πολυ :toast:

Και μένα με ενδιαφέρει αυτό,
και γω το μεσημέρι δεν κοιμάμαι γι αυτό το λόγο θα σηκωθώ και θα είμαι ψιλοφουσκομένος. :(

TRIANTAFYLLOU
30-06-11, 02:19
Πάντως λογικό φαίνεται γιατί αν κοιμάσαι αμεσως μετά το μεσημεριανό φαγητό το σώμα σου σταματάει να "χωνεύει" το φαγητό όπως θα το χώνευε αν ήσουν ξύπνιος κ ουσιαστικά αδρανοποιεί τη διαδικασία της πέψης ή τη συνεχίζει με πολύ πιο αργούς ρυθμούς.
Όλη αυτή η ενέργεια που γεννάται απ τη διασπαση του φαγητού επειδή δεν κάνεις τίποτα άλλο μετατρέπεται σε θερμότητα, γι αυτό κ ξυπνάς ιδρωμένος κ για την πείνα, όλοι λίγο-πολύ τις έχουμε τις υπογλυκαιμίες μας μετα τον μεσημεριανό ύπνο. . .
Δεν είμαι κ καμια ειδικός, έγω έτσι το βλέπω.
Θα ζήσεις!


μπράβο πέγκυ αν και καθιστή ορθά σκεύτεσαι .

πάντα μετα το φαγητό αν την πέσουμε για υπνο μπορεί να έχουμε αυτα τα συμπτώματα , το ότι μπορεί να μην τα έχουν κάποιοι δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρξουν .

ύπνος μετα το φαγητό η έντονη δραστηριότητα η προπόνηση σταματούν την διαδικασία της χώνευσης και φέρνουν φούσκωμα και διαταραχές .

επίσης και το πολυ νερό μετα το φαγητό η κατα την διάρκεια μπορεί να φέρουν τέτοια συμπτώματα , η και μετα το γουρουνόπουλο που θα φάει κάποιος ολόκληρο αν φάει και μια ελιά , αυτη είναι που θα κάνει την ζημια η άτιμη:P:P:P.

επίσης επειδη δυσκολεύετε η διαδικασία της χώνευσης και αδρανοποιείτε δημιουργείτε τυμπανισμός , φούσκωμα με αποτέλεσμα όπως ακούγετε λογικό να ξεχειλώνει και μετα ενω έχει αδειάσει είναι πιο έντονο το αίσθημα της πείνας .

δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός αυτοί που κάνουν απεργία πείνας μετα απο κάποιες ώρες η μέρες δεν έχουν το αίσθημα της πείνας γιατι μαζεύει το στομάχι , κολάει στην πλάτη που λέμε , αλλα εκείνο που νοιώθουν είναι ζαλάδα ατονία και εξάντληση και ακόμη και στο νοσοκομείο να πάνε πείνα δεν νοιώθουν .

συνήθως πεινάμε περισσότερο μετα απο μεγάλα γεύματα που λέμε έσκασα δεν θέλω αλλο φαγητο και μετα όταν χωνεύουμε πεινάμε πιο έντονα , είναι η αντίθεση και το κενό που δημιουργείτε

TRIANTAFYLLOU
30-06-11, 02:25
επίσης επειδη το στομάχι είναι ενα όργανο που επηρεάζετε απο το στρές , παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα μπορεί και λίγο να φάς να έχεις τις ίδιες παρενέργειες , το φούσκωμα τα λέει όλα , σημαίνει διαταραχή της χώνευσης , επήρεάζει όπως ανέφερα και η λήψη νερου με την τροφή , το καλύτερο είναι εφόσον υπάρχει πρόβλημα να μην δημιουργηθεί και καμία οισοφαγική παλλινδρόμηση , να μην κοιμάσε κατευθείαν μετα το φαγητό η να περνάν ώρες ώστε να έχεις χωνέψει , καλός ο μεσημεριανός ύπνος αλλα είναι για τα μωρα περισσότερο , αλλα εφόσον κάνεις κάποιες αλλαγες όπως να χωνεύεις και μετα να κοιμάσε και δείς ότι υπάρχει το πρόβλημα πας σε ενα γιατρο και βρίσκεις την λύση

PEGY
30-06-11, 06:23
, αυτη είναι που θα κάνει την ζημια η άτιμη:P:P:P.
ε

Γι αυτό κ εγώ έκοψα τις ελιές κ ηρέμισε το κεφάλι μου,
δεν πήγαινε άλλο :rolf::rolf::rolf:

Giannistzn
30-06-11, 09:01
Και μένα με ενδιαφέρει αυτό,
και γω το μεσημέρι δεν κοιμάμαι γι αυτό το λόγο θα σηκωθώ και θα είμαι ψιλοφουσκομένος. :(

Την επομενη τεταρτη που θα κατεβω αθηνα ή πεμπτη θα παω να δω αν φταιει κατι, τσαμπα τους πληρωνουμε στα ταμεια!? :P


μπράβο πέγκυ αν και καθιστή ορθά σκεύτεσαι .

πάντα μετα το φαγητό αν την πέσουμε για υπνο μπορεί να έχουμε αυτα τα συμπτώματα , το ότι μπορεί να μην τα έχουν κάποιοι δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρξουν .

ύπνος μετα το φαγητό η έντονη δραστηριότητα η προπόνηση σταματούν την διαδικασία της χώνευσης και φέρνουν φούσκωμα και διαταραχές .

επίσης και το πολυ νερό μετα το φαγητό η κατα την διάρκεια μπορεί να φέρουν τέτοια συμπτώματα , η και μετα το γουρουνόπουλο που θα φάει κάποιος ολόκληρο αν φάει και μια ελιά , αυτη είναι που θα κάνει την ζημια η άτιμη:P:P:P.

επίσης επειδη δυσκολεύετε η διαδικασία της χώνευσης και αδρανοποιείτε δημιουργείτε τυμπανισμός , φούσκωμα με αποτέλεσμα όπως ακούγετε λογικό να ξεχειλώνει και μετα ενω έχει αδειάσει είναι πιο έντονο το αίσθημα της πείνας .

δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός αυτοί που κάνουν απεργία πείνας μετα απο κάποιες ώρες η μέρες δεν έχουν το αίσθημα της πείνας γιατι μαζεύει το στομάχι , κολάει στην πλάτη που λέμε , αλλα εκείνο που νοιώθουν είναι ζαλάδα ατονία και εξάντληση και ακόμη και στο νοσοκομείο να πάνε πείνα δεν νοιώθουν .

συνήθως πεινάμε περισσότερο μετα απο μεγάλα γεύματα που λέμε έσκασα δεν θέλω αλλο φαγητο και μετα όταν χωνεύουμε πεινάμε πιο έντονα , είναι η αντίθεση και το κενό που δημιουργείτε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ναι και εμενα μου φαινεται λογικοτατο αυτο. Απλα εχω δοκιμασει ορισμενες παραλαγες, του τυπου να φαω πιο ελφρυα, να περιμενω καποια ωρα αλλα και παλι το ιδιο. Αυτο που με εβαλε σε υποψια ειναι οτι εχει το ιδιο ακριβως προβλημα και ο πατερας μου. Και σκεφτηκα μηπως ειναι κατι κληρονομικο.

Οπως και να εχει, μια επισκεψη σε ενα γιατρο δεν θα μου κανει κατι, απλα για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι κατι παθολογικο (που δεν νομιζω δηλαδη). Μαλλον στρες και επιβαρυνση της πεψης θα ειναι (ειμαι και αρκετα αγχωδης γ@μωτο, δηλαδη, θα πεσω για υπνο και θα πω, "ωχ, μηπως και δεν ξυπνησω σε 1 ωρα? και αργησω κλπ κλπ").

Θα σας κρατησω ενημερους :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
30-06-11, 14:52
Την επομενη τεταρτη που θα κατεβω αθηνα ή πεμπτη θα παω να δω αν φταιει κατι, τσαμπα τους πληρωνουμε στα ταμεια!? :P



Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ναι και εμενα μου φαινεται λογικοτατο αυτο. Απλα εχω δοκιμασει ορισμενες παραλαγες, του τυπου να φαω πιο ελφρυα, να περιμενω καποια ωρα αλλα και παλι το ιδιο. Αυτο που με εβαλε σε υποψια ειναι οτι εχει το ιδιο ακριβως προβλημα και ο πατερας μου. Και σκεφτηκα μηπως ειναι κατι κληρονομικο.

Οπως και να εχει, μια επισκεψη σε ενα γιατρο δεν θα μου κανει κατι, απλα για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι κατι παθολογικο (που δεν νομιζω δηλαδη). Μαλλον στρες και επιβαρυνση της πεψης θα ειναι (ειμαι και αρκετα αγχωδης γ@μωτο, δηλαδη, θα πεσω για υπνο και θα πω, "ωχ, μηπως και δεν ξυπνησω σε 1 ωρα? και αργησω κλπ κλπ").

Θα σας κρατησω ενημερους :thumbup:


εγω γι αυτο το είπα και το στρές είναι κατι που δεν μπορεί να το μετρήσει κανένας γιατρός με κανένα όργανο, οπότε χαλάρωσε τωρα καλοκαιράκι και να πηγαίνεις σε μέρη που έχει πιπινάκια αντιστρεσογόνα και όλα θα δουλεύουν τέλεια :P:P:turtle::turtle:,χωρίς πλάκα όλα απο το μυαλό ξεκινάν και η κληρονομικότητα παίζει ρόλο όταν υπάρχει προδιάθεση είναι πιο έντονα τα συμπτώματα

Lao
01-07-11, 14:19
Λοιπόν, αν και δεν Είμαι φαν του μεσημεριανου ύπνου, καμία φορα στο τόσο μπορει να κοιμηθώ. Συνήθως θα κοιμηθώ μετα το φαγητο. Και εδω είναι το πρόβλημα, αφου φάω και Είμαι Οκ, όλα Καλά ούτε φουσκωμενος ούτε τίποτα, Μόλις ξυπνησω Είμαι χάλια.

Και εξηγώ, είτε κοιμηθώ 1 ωρα είτε 4-5 είναι το ίδιο. Ξυπναω με φουσκωμα στο στομάχι και ταυτόχρονα πείνα. Σα να μην εχω φάει τίποτα. Επίσης (το χειμώνα Οχι τόσο) ξυπναω ιδρωμενος ή αρκετά ζεστός. Το πρόβλημα πρέπει να το έχει και ο πατέρας μου αλλα δεν έχει παει να το κοιτάξει ποτε σε γιατρό. Τώρα τελευταία το σκέφτηκα και το συνδιάσα και Εγω μιας και παραπονιωταν μια ζωή για καουρες.

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω σε ένα γαστρεντερολογο φυσικα, Απλά μήπως κάποιος εδω έχει / είχε παρόμοιο πρόβλημα.

Κάνεις το λάθος και κοιμάσαι αμέσως μόλις φας, αν κατάλαβα καλά.

Η χώνεψη, είναι μια «βαριά» διαδικασία για τον οργανισμό και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις 2 ώρες να χωνέψεις και μετά να κοιμηθείς. Επίσης, μιας και το γραψε ένας φίλος πιο πάνω, ΜΗΝ πίνεις νερό όταν τρως, δυσκολεύεις ακόμα περισσότερο την χώνεψη καθώς αραιώνονται τα πεπτικά υγρά.

Αν λοιπόν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με το στομάχι σου, το πρόβλημα οφείλεται εκεί.

Μερικά tips ακόμα:

- Νερό έως και 15-20 λεπτά πριν φάμε. ΟΧΙ κατά την διάρκεια του φαγητού και ΟΧΙ ενώ χωνεύουμε.

- Δεν μιλάμε ενώ τρώμε και δεν αναπνέουμε από το στόμα.

- Προσέχουμε πολύ τους συνδιασμούς. Αυτό που κάνουν πολλοί, το να τρώνε υδατάνθρακες μαζί με πρωτεϊνες είναι λάθος συνδιασμός. Καλύτερα να φάμε υδατάνθρακες με υδατάνθρακες, υδατάνθρακες με πρασινάδες και πρωτεϊνες με πρασιναδες.

- Αν είμαστε κουρασμένοι, ΔΕΝ τρώμε πολύ και βαριά. Δεν έχουμε αρκετή ενέργεια για να χωνέψουμε.

Ακολούθησέ τα αυτά και η κατάσταση θα βελτιωθεί. ;)

Giannistzn
01-07-11, 15:48
Κάνεις το λάθος και κοιμάσαι αμέσως μόλις φας, αν κατάλαβα καλά.

Η χώνεψη, είναι μια «βαριά» διαδικασία για τον οργανισμό και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις 2 ώρες να χωνέψεις και μετά να κοιμηθείς. Επίσης, μιας και το γραψε ένας φίλος πιο πάνω, ΜΗΝ πίνεις νερό όταν τρως, δυσκολεύεις ακόμα περισσότερο την χώνεψη καθώς αραιώνονται τα πεπτικά υγρά.

Αν λοιπόν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με το στομάχι σου, το πρόβλημα οφείλεται εκεί.

Μερικά tips ακόμα:

- Νερό έως και 15-20 λεπτά πριν φάμε. ΟΧΙ κατά την διάρκεια του φαγητού και ΟΧΙ ενώ χωνεύουμε.

- Δεν μιλάμε ενώ τρώμε και δεν αναπνέουμε από το στόμα.

- Προσέχουμε πολύ τους συνδιασμούς. Αυτό που κάνουν πολλοί, το να τρώνε υδατάνθρακες μαζί με πρωτεϊνες είναι λάθος συνδιασμός. Καλύτερα να φάμε υδατάνθρακες με υδατάνθρακες, υδατάνθρακες με πρασινάδες και πρωτεϊνες με πρασιναδες.

- Αν είμαστε κουρασμένοι, ΔΕΝ τρώμε πολύ και βαριά. Δεν έχουμε αρκετή ενέργεια για να χωνέψουμε.

Ακολούθησέ τα αυτά και η κατάσταση θα βελτιωθεί. ;)

Ευχαριστω για την απαντηση. Ορισμενες φορες ναι κοιμαμαι κατευθειαν, αλλα αλλες φορες εχει τυχει και μετα απο 1 - 2 ωρες και παλι το αποτελεσμα ηταν ιδιο.

Τα τιπς που γραφεις τα ακολουθω, εκτος απο αυτο. Μπορεις να το εξηγησεις? Γιατι σε καθημερινη βαση, προτιμω να τρωω τη σαλατα μου, και μετα υδ/κα με πρωτεΐνη. Αφου ετσι και αλλιως στο γευμα μας εχουμε και υδ/κα και πρωτεΐνη, γιατι παιζει ρολο το πως θα τα φαμε? Στο στομαχι την ιδια καταληξη θα εχουν πανω κατω.

Lao
02-07-11, 15:41
Ευχαριστω για την απαντηση. Ορισμενες φορες ναι κοιμαμαι κατευθειαν, αλλα αλλες φορες εχει τυχει και μετα απο 1 - 2 ωρες και παλι το αποτελεσμα ηταν ιδιο.

Τα τιπς που γραφεις τα ακολουθω, εκτος απο αυτο. Μπορεις να το εξηγησεις? Γιατι σε καθημερινη βαση, προτιμω να τρωω τη σαλατα μου, και μετα υδ/κα με πρωτεΐνη. Αφου ετσι και αλλιως στο γευμα μας εχουμε και υδ/κα και πρωτεΐνη, γιατι παιζει ρολο το πως θα τα φαμε? Στο στομαχι την ιδια καταληξη θα εχουν πανω κατω.

Δεν έχουν ακριβώς την ίδια κατάληξη. Συνδιασμοί όπως π.χ. κρέας-πατάτες, μακαρόνια -κρέας κτλ είναι σχετικά δύσκολο να χωνευτούν.

Giannistzn
02-07-11, 15:47
Δεν έχουν ακριβώς την ίδια κατάληξη. Συνδιασμοί όπως π.χ. κρέας-πατάτες, μακαρόνια -κρέας κτλ είναι σχετικά δύσκολο να χωνευτούν.

Απ'οσο γνωριζω, καθε τι που τρωμε, γινεται βλωμος, πεφτει στο στομαχι, αναδευεται και προωθειται στο πρωτο μερος του λεπτου για διασπαση.

Απλα, αναρωτιεμαι, ολοι μας εχουμε αυτους τους συνδιασμους, κουακερ με πηγη πρωτεΐνης, κρεας με υδ/κα κλπ. Κανονικα θα επρεπε να μας επηρεαζει ολους (εκτος εαν οι περισσοτεροι τρωνε ξεχωριστα την πρωτεΐνη τους και μετα τον υδ/κα και εγω το κανω λαθος).

Lao
02-07-11, 16:04
Απ'οσο γνωριζω, καθε τι που τρωμε, γινεται βλωμος, πεφτει στο στομαχι, αναδευεται και προωθειται στο πρωτο μερος του λεπτου για διασπαση.

Απλα, αναρωτιεμαι, ολοι μας εχουμε αυτους τους συνδιασμους, κουακερ με πηγη πρωτεΐνης, κρεας με υδ/κα κλπ. Κανονικα θα επρεπε να μας επηρεαζει ολους (εκτος εαν οι περισσοτεροι τρωνε ξεχωριστα την πρωτεΐνη τους και μετα τον υδ/κα και εγω το κανω λαθος).

Και όλος ο κόσμος κάποτε πίστευε ότι η Γη είναι επίπεδη :P (πλάκα κάνω, μην με παρεξηγήσεις)

Κοίτα, το αν και πόση δυσπεψία θα προκαλέσει σε κάποιον ένας «κακός» συνδιασμός είναι σχετικό. Υπάρχουν άτομα με ευαίσθητα στομάχια και άτομα που τρώνε και τσιμέντο. Είναι πολυπαραγοντικό το θέμα.

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι όλοι οι συνδιασμοί το ίδιο ευκολοχώνευτοι.

Πάντως, δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν δοκιμάσεις αυτό που σου προτείνω. Απλά τρώγε κρεατικά με πρασινάδες και όσο μπορείς ξεχωριστά υδατάνθρακες. Που ξέρεις, μπορεί να σε βοηθήσει. ;)

Giannistzn
02-07-11, 17:56
Και όλος ο κόσμος κάποτε πίστευε ότι η Γη είναι επίπεδη :P (πλάκα κάνω, μην με παρεξηγήσεις)

Κοίτα, το αν και πόση δυσπεψία θα προκαλέσει σε κάποιον ένας «κακός» συνδιασμός είναι σχετικό. Υπάρχουν άτομα με ευαίσθητα στομάχια και άτομα που τρώνε και τσιμέντο. Είναι πολυπαραγοντικό το θέμα.

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι όλοι οι συνδιασμοί το ίδιο ευκολοχώνευτοι.

Πάντως, δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν δοκιμάσεις αυτό που σου προτείνω. Απλά τρώγε κρεατικά με πρασινάδες και όσο μπορείς ξεχωριστά υδατάνθρακες. Που ξέρεις, μπορεί να σε βοηθήσει. ;)

Καλα σιγουρα μια δοκιμη δεν βλαπτει. Οκ σε ευχαριστω πολυ για την προταση, θα το δοκιμασω!