PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχει αποτελεσμα η ελλειψη υδατανθρακων 5 καθημερινες και αποτομη αυξηση τους το σαβ/κο?



trans
17-06-11, 01:16
Μου ειπε ενας γνωστος που ασχολειται με bodybuilding (ο οποιος ειναι φετες ολο το χρονο) οτι καταφερνει να μενει σε ελαχιστο ποσοστο λιπους ολο το χρονο και να παιρνει μυες (οντως αναπτυσεται γρηγορα),διατηρωντας απο δευτερα εως και παρασκευη διατροφικο προγραμμα μονο με 30 γραμμαρια υδατανθρακες την ημερα και οσο περισσοτερη πρωτεινη μπορει,και το σαββατοκυριακο τρωει ολο cheat meals παιρνοντας πολλους υδατανθρακες....οντως ισχυει αυτο?

tolis93
17-06-11, 01:26
Μου ειπε ενας γνωστος που ασχολειται με bodybuilding (ο οποιος ειναι φετες ολο το χρονο) οτι καταφερνει να μενει σε ελαχιστο ποσοστο λιπους ολο το χρονο και να παιρνει μυες (οντως αναπτυσεται γρηγορα),διατηρωντας απο δευτερα εως και παρασκευη διατροφικο προγραμμα μονο με 30 γραμμαρια υδατανθρακες την ημερα και οσο περισσοτερη πρωτεινη μπορει,και το σαββατοκυριακο τρωει ολο cheat meals παιρνοντας πολλους υδατανθρακες....οντως ισχυει αυτο?
αυτο απο οτι ξερω ειναι κετο διαιτα.κ αυτο το τσιταρισμα λεγεται recarb.στεγνωνεις οντως αλλα ειναι λιγο περιεργη διαιτα κ μερικοι δε τη βγαζουν χωρις υδατανθρακ.οπως εγω πχ αλλα κ αλλοι.καλυτερα να στα πει κ καποιος πιο ψαγμενος

COBRA_STYLE
17-06-11, 01:37
το recarb δεν ειναι ντε και καλα μονο cheat,γιατι οι περισσοτεροι αυτο εχουν στο μυαλο τους....πολλοι κανουν αυτο το λαθος και μαζι με carbs στα cheat παιρνουν και πολλα λιπαρα,που εκεινες τις μερες προσπαθουμε να τα μειωσουμε στο ελαχιστο....κατα τη γνωμη μου η διαιτα αυτη δουλευει πολυ καλα θα λεγα

trans
17-06-11, 01:40
Απλα σκεφτηκα να το δοκιμασω,αλλα δεν ξερω πως να οργανωσω τα γευματα ωστε ολη τη μερα συνολικα να εχω 30 γραμμαρια μονο υδατανθρακα με οση περισσοτερη προτεινη γινεται :/ ...

tolis93
17-06-11, 01:45
Απλα σκεφτηκα να το δοκιμασω,αλλα δεν ξερω πως να οργανωσω τα γευματα ωστε ολη τη μερα συνολικα να εχω 30 γραμμαρια μονο υδατανθρακα με οση περισσοτερη προτεινη γινεται :/ ...

Γαλοπουλες αυγα κ γιαουρτια:-P ολη μερα

trans
17-06-11, 01:52
Τα αυγα ποσο υδατανθρακα εχουν?και οταν λες γαλοπουλα εννοεις στηθος ή ειναι το ιδιο κι οι φετες?

Devil
17-06-11, 01:58
Απλα σκεφτηκα να το δοκιμασω,αλλα δεν ξερω πως να οργανωσω τα γευματα ωστε ολη τη μερα συνολικα να εχω 30 γραμμαρια μονο υδατανθρακα με οση περισσοτερη προτεινη γινεται :/ ...

τοτε δεν μιλας για κετο.... θελει πολλα λιπαρα και μετρια πρωτεινη....

αν θες να περιμενεις μεχρι το σβ θα μαθεις πως φτιαχνεις μια κετο... αν οχι.... υπολογισε ενα 65-70% λιπαρα απο τις θερμιδες σου..... ενα 5% υδατανθρακα και ενα 25-30% πρωτεινες.... και εισαι σε κετο...

trans
17-06-11, 02:08
Εννοειται οτι μπορω να περιμενω !!!!!!αν ειναι για το bodybuilding :)

thegravijia
17-06-11, 02:41
το recarb δεν ειναι ντε και καλα μονο cheat,γιατι οι περισσοτεροι αυτο εχουν στο μυαλο τους....πολλοι κανουν αυτο το λαθος και μαζι με carbs στα cheat παιρνουν και πολλα λιπαρα,που εκεινες τις μερες προσπαθουμε να τα μειωσουμε στο ελαχιστο....κατα τη γνωμη μου η διαιτα αυτη δουλευει πολυ καλα θα λεγα

ναι οκ σωστος αλλα
μπορει το σβ να τρωει σαβουρΑ για να βγαζει γουστα (δεν ειμαστε ρομποτ να την βγαζουμε ολο με νεροβραστα);)


Απλα σκεφτηκα να το δοκιμασω,αλλα δεν ξερω πως να οργανωσω τα γευματα ωστε ολη τη μερα συνολικα να εχω 30 γραμμαρια μονο υδατανθρακα με οση περισσοτερη προτεινη γινεται :/ ...

μην κολας στα 30 δεν εχουν κατι μαγικο
μπορεις να δοκιμασεις κετο θα σε βοηθησει διαβασε και το αρθρο που θα βγαλουν τα παιδια

tolis93
17-06-11, 08:31
Τα αυγα ποσο υδατανθρακα εχουν?και οταν λες γαλοπουλα εννοεις στηθος ή ειναι το ιδιο κι οι φετες?
το ασπραδι αυγου ειναι καθαρη πρωτεινη 4-5 γραμμαρια το ενα.κοτοπουλα κ γαλοπουλες μιλαμε για στηθος.κ οι φετες στηθος ειναι αλλα προτυμουμε το κανονικο γιατι δεν ειναι αλλαντικο

COBRA_STYLE
17-06-11, 13:55
ναι οκ σωστος αλλα
μπορει το σβ να τρωει σαβουρΑ για να βγαζει γουστα (δεν ειμαστε ρομποτ να την βγαζουμε ολο με νεροβραστα);)


ρε συ ουτε καν,δεν εννοω νεροβραστα...να σου φερω ενα παραδειγμα,καποιοι πανε και χτυπανε πχ κρεπες με ο,τι θες μεσα +κρεμες γαλακτος...τιγκα στα λιπαρα....burgers με τα παντα μεσα+μαγιονεζες κοκ.....δε λεω να μη τα φας,αλλα να τα φας χωρις τα υλικα που ειναι κραχτα λιπαρα....υπαρχουν επιλογες cheat τετοιες ανετα

trans
17-06-11, 15:18
Εννοειται οτι θα διαβασω το αρθρο που θα βγαλουν τα παιδια,ετσι κι αλλιως διαβαζω καθε καινουργιο αρθρο :P....περιμενω με ανυπομονεσια :)

Michaelangelo
17-06-11, 17:26
Μου ειπε ενας γνωστος που ασχολειται με bodybuilding (ο οποιος ειναι φετες ολο το χρονο) οτι καταφερνει να μενει σε ελαχιστο ποσοστο λιπους ολο το χρονο και να παιρνει μυες (οντως αναπτυσεται γρηγορα),διατηρωντας απο δευτερα εως και παρασκευη διατροφικο προγραμμα μονο με 30 γραμμαρια υδατανθρακες την ημερα και οσο περισσοτερη πρωτεινη μπορει,και το σαββατοκυριακο τρωει ολο cheat meals παιρνοντας πολλους υδατανθρακες....οντως ισχυει αυτο?

Για μια φορά την εβδομάδα το ήξερα το πρόγραμμα και ναι είχε επιτυχία. Ναι, αν παίρνεις 3 γρ/κγ πρωτείνη θα πάρεις μυς (όχι τόσο γρήγορα αν έτρωγες υδατάθρακα). Αλλά, είναι επίπονο, ανθυγιεινό να το κάνεις μόνιμα και θα είσαι μόνιμα κουρασμένος και αδύναμος! Το ξέρω γιατί το κάνω αν και έχω ανεβάσει τον υδατάνθρακα, δεν τον έχω τόσο χαμηλά και πάλι όμως, αυτός τη βγάζει (δεν εννοώ τη διατροφή, γενικά λέω), εσύ θα τη βγάλεις; Γιατί αυτός μπορεί να δουλεύει σε γραφείο και εσύ να κάνεις μεταφορές η να είσαι επαγγελματίας αθλητής!

COBRA_STYLE
17-06-11, 17:50
Για μια φορά την εβδομάδα το ήξερα το πρόγραμμα και ναι είχε επιτυχία. Ναι, αν παίρνεις 3 γρ/κγ πρωτείνη θα πάρεις μυς (όχι τόσο γρήγορα αν έτρωγες υδατάθρακα). Αλλά, είναι επίπονο, ανθυγιεινό να το κάνεις μόνιμα και θα είσαι μόνιμα κουρασμένος και αδύναμος! Το ξέρω γιατί το κάνω αν και έχω ανεβάσει τον υδατάνθρακα, δεν τον έχω τόσο χαμηλά και πάλι όμως, αυτός τη βγάζει (δεν εννοώ τη διατροφή, γενικά λέω), εσύ θα τη βγάλεις; Γιατί αυτός μπορεί να δουλεύει σε γραφείο και εσύ να κάνεις μεταφορές η να είσαι επαγγελματίας αθλητής!

καμια σχεση....με 3γρ/κιλο πρωτεινη δεν ειναι κετο...ειναι παρα πολυ η πρωτεινη ενω στην κετο ειναι μετρια

just chris
17-06-11, 19:39
αντε κ καλες λιποθυμιες

Giannistzn
17-06-11, 19:43
Εαν κανεις κετωση, με ελαχιστο υδ/κα <30γρ και δεν κανεις recarb, εκτος απο αδυναμια που μπορει να εχεις, μπορει να εχεις καποιο αλλο προβλημα?

COBRA_STYLE
17-06-11, 21:19
Εαν κανεις κετωση, με ελαχιστο υδ/κα <30γρ και δεν κανεις recarb, εκτος απο αδυναμια που μπορει να εχεις, μπορει να εχεις καποιο αλλο προβλημα?

πτωση μεταβολισμου,πτωση ανοσοποιητικου κτλ....δεν γινεται να μην κανεις καθολου recarb...θα εισαι σαν ζωντανος νεκρος

giannis64
17-06-11, 23:01
Μου ειπε ενας γνωστος που ασχολειται με bodybuilding (ο οποιος ειναι φετες ολο το χρονο) οτι καταφερνει να μενει σε ελαχιστο ποσοστο λιπους ολο το χρονο και να παιρνει μυες (οντως αναπτυσεται γρηγορα),διατηρωντας απο δευτερα εως και παρασκευη διατροφικο προγραμμα μονο με 30 γραμμαρια υδατανθρακες την ημερα και οσο περισσοτερη πρωτεινη μπορει,και το σαββατοκυριακο τρωει ολο cheat meals παιρνοντας πολλους υδατανθρακες....οντως ισχυει αυτο?

οχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.
οσο και να ανεβασεις την πρωτεινη, το μονο που θα καταφερει καποιος ειναι να γεμιζει το στομαχι του, να αδειαζει το πορτοφολι του, και μυικη αναπτυξη δεν θα εχει.

δεν πρεπει να ξεχναμε ποτε πως ο οργανισμος μας κραταει τοση πρωτεινη, που να μπορει να αφομειωση. την υπολοιπη την αποβαλει.
ολα τα λεφτα ειναι στην διαχειρηση του υδατανθρακα και των λιπων.

Giannistzn
17-06-11, 23:10
Τα φρουτα στην κετωση μπαινουν? Εχει καποιο ρολο η φρουκτοζη ή οχι? Γιατι παλια ειχα ακολουθησει ενα προγραμμα (της ζωνης) με 0 υδ/κα - κανενα recarb και μονο ινωδη υδ/κα και 3-4 φρουτα τη μερα. Και μου εκανε εντυπωση το οτι ημουν μια χαρα..

Michaelangelo
18-06-11, 06:26
καμια σχεση....με 3γρ/κιλο πρωτεινη δεν ειναι κετο...ειναι παρα πολυ η πρωτεινη ενω στην κετο ειναι μετρια

Αν δεν θες να χάσεις μυϊκό ιστό και συνάμα και να παίρνεις κάτι, έτσι πάει! Και επίσης, πως δεν είναι keto?
Poses θερμίδες εσύ θες για να είναι keto? 1gr πρωτεΐνης= 4 θερμίδες! Ένας 80 κιλά που παίρνει 240 γραμμάρια = 960 θερμίδες από πρωτεΐνη + όσα παίρνει από υδατάνθρακα και λιπαρά!

Panosss
18-06-11, 10:12
Φίλε, αν κάποιος παίρνει καθημερινά 3 φορές το βάρος του σε γραμμάρια (ούτε καν το άλιπο) σε πρωτεΐνη, δεν τον βλέπω καθόλου μα καθόλου καλά :unsure:

giannis64
18-06-11, 11:08
είπαμε και το ξαναλέμε. η παραπανίσια πρωτεΐνη που δεν μπορεί να αφομοιωθεί από τον οργανισμό, αποβάλετε. οπότε δεν είναι δυνατών να μιλάμε απόλυτα για κάποια γραμμάρια πρωτεΐνης. σε περιπτώσεις που κόβουμε υδατάνθρακα, τον αναπληρώνουμε με λιπαρά, και ποσότητες πρωτεΐνης όπου μπορούν να αφομοιωθούν ανάλογα με τα κιλά του κάθε ανθρώπου, αλλά και από τον μεταβολισμό του.
όλες η δίαιτες που έχουν σχέση με την μείωση του υδατάνθρακα, η και την αφαίρεση του τελείως, (όπως και όλες σχεδόν η δίαιτες απώλειας βάρους) έχουν να κάνουν με την διαχείριση του ηπατικού γλυκογόνου, του μυϊκού γλυκογόνου, αλλά και του γλυκογόνου πλάσματος.

edit: αν θελουμε να προσπαθησουμε να αποφυγουμε οσο το δυνατων γινετε, την απωλεια μυικου ιστου.

Devil
18-06-11, 12:23
Αν δεν θες να χάσεις μυϊκό ιστό και συνάμα και να παίρνεις κάτι, έτσι πάει! Και επίσης, πως δεν είναι keto?
Poses θερμίδες εσύ θες για να είναι keto? 1gr πρωτεΐνης= 4 θερμίδες! Ένας 80 κιλά που παίρνει 240 γραμμάρια = 960 θερμίδες από πρωτεΐνη + όσα παίρνει από υδατάνθρακα και λιπαρά!

και αλλα 240γρ λιπαρα μινιμουμ που θα λεει για εχει μια καλη αναλογια για να μπει σε κετωση....

240 x 9 = 2160....

2160 + 960 =3120.... μια χαρα bulk θα κανει ε?

COBRA_STYLE
18-06-11, 17:49
Αν δεν θες να χάσεις μυϊκό ιστό και συνάμα και να παίρνεις κάτι, έτσι πάει! Και επίσης, πως δεν είναι keto?
Poses θερμίδες εσύ θες για να είναι keto? 1gr πρωτεΐνης= 4 θερμίδες! Ένας 80 κιλά που παίρνει 240 γραμμάρια = 960 θερμίδες από πρωτεΐνη + όσα παίρνει από υδατάνθρακα και λιπαρά!


και αλλα 240γρ λιπαρα μινιμουμ που θα λεει για εχει μια καλη αναλογια για να μπει σε κετωση....

240 x 9 = 2160....

2160 + 960 =3120.... μια χαρα bulk θα κανει ε?

διαβασε καποια πραγματα για το πως ειναι μια κετο Michael και τα ξαναλεμε....ο μητσος εχει δικιο σε αυτο που γραφει...μαζευονται ηδη πολλες θερμιδες με 3γρ/κιλο πρωτεινη...και ξαναλεμε δεν θελουμε Τ Ο Σ Ο ψηλα την πρωτεινη αλλα τα λιπαρα:welcome:...και αφηστε επιτελους αυτη την καραμελα οτι αμα παιρνεις πολυ πρωτεινη δεν προκειται να χασεις μυικο ιστο...ελεος

Michaelangelo
18-06-11, 18:12
και αλλα 240γρ λιπαρα μινιμουμ που θα λεει για εχει μια καλη αναλογια για να μπει σε κετωση....

240 x 9 = 2160....

2160 + 960 =3120.... μια χαρα bulk θα κανει ε?

Διάβασε τι λέει ο άλλος! Πρώτον, το παλικάρι δεν μίλησε για κετονική δίαιτα αλλα χαμηλή σε υδατάνθρακα και υψηλή σε πρωτεΐνη δίαιτα!

Για να μην χάσεις μυϊκό ιστό σε τέτοιες δίαιτες, χρειάζεσαι αρκετά μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης! Και επίσης αυτή η καραμέλα έχει κάποια στοιχεια πίσω τις που εσύ σαν εκτος του χώρου δεν μπορείς να τα καταλάβεις.Όταν το καταλάβεις και μάθεις κάτι τοις λίγα πράγματα, πως λειτουργεί ένας οργανισμός και όχι ότι διαβάζονται στην τύχη τα ξαναλέμε!

Δεύτερον, Μήτσο (Devil), δεν είναι απαραίτητο να κανεις όλα κατά γράμμα, μπορείς να αλλάξεις τις analogies! Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις 240gr λιπαρά (η να κανεις το 35%-65%). Ούτε το 3gr είναι πωλείτο! μπορείς να το κανεις 2-3! (3 είναι το maximum για αυτό και αναφέρθηκε και κάτω από 2 δεν έχεις ανάλογες θετικές επιπτώσεις με τα 3)

Άλλο πράγμα είπε το παλικάρι αλλιώς το αλλάξαμε εμείς! Για δίαιτα χαμηλής σε υδατάνθρακα και υψηλή σε πρωτεΐνη λέει αυτός, keto την βγάλαμε εμείς χωρίς να μας πει τι παίζει με τα λιπαρά, που πιθανώς να είναι και προς αποφυγή με εξαίρεση λίγα καλά από ελαιόλαδα k.t.l.

giannis64
18-06-11, 18:42
αυτές η δίαιτες είναι σίγουρο χάσιμο μυϊκού ιστού, και μάλιστα μεγάλο σε αναλογίες.
εκτός και αν μιλάμε για άτομα με πείρα και για διάστημα μόνο 2-3 μηνών. αλλά το χάσιμο μυών είναι σίγουρο. την αναλόγια δεν ξέρω.

είναι στάνταρ αυτό.

Michaelangelo
18-06-11, 19:39
αυτές η δίαιτες είναι σίγουρο χάσιμο μυϊκού ιστού, και μάλιστα μεγάλο σε αναλογίες.
εκτός και αν μιλάμε για άτομα με πείρα και για διάστημα μόνο 2-3 μηνών. αλλά το χάσιμο μυών είναι σίγουρο. την αναλόγια δεν ξέρω.

είναι στάνταρ αυτό.

Έχω απαντήσει στο άλλο topic. Και έχω πει gt παρόλα αυτά εγώ δεν έχω χάσει μυϊκό ιστό. Αλλα περνώ 200-240gr τι μέρα πρωτεΐνη από συμπλήρωμα+φαγητό!

Devil
18-06-11, 21:02
Διάβασε τι λέει ο άλλος! Πρώτον, το παλικάρι δεν μίλησε για κετονική δίαιτα αλλα χαμηλή σε υδατάνθρακα και υψηλή σε πρωτεΐνη δίαιτα!

Για να μην χάσεις μυϊκό ιστό σε τέτοιες δίαιτες, χρειάζεσαι αρκετά μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης! Και επίσης αυτή η καραμέλα έχει κάποια στοιχεια πίσω τις που εσύ σαν εκτος του χώρου δεν μπορείς να τα καταλάβεις.Όταν το καταλάβεις και μάθεις κάτι τοις λίγα πράγματα, πως λειτουργεί ένας οργανισμός και όχι ότι διαβάζονται στην τύχη τα ξαναλέμε!

σε εμενα παει αυτο?????


Δεύτερον, Μήτσο (Devil), δεν είναι απαραίτητο να κανεις όλα κατά γράμμα, μπορείς να αλλάξεις τις analogies! Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις 240gr λιπαρά (η να κανεις το 35%-65%). Ούτε το 3gr είναι πωλείτο! μπορείς να το κανεις 2-3! (3 είναι το maximum για αυτό και αναφέρθηκε και κάτω από 2 δεν έχεις ανάλογες θετικές επιπτώσεις με τα 3)

εξαρταια αν μιλας για psfm η' keto....

Άλλο πράγμα είπε το παλικάρι αλλιώς το αλλάξαμε εμείς! Για δίαιτα χαμηλής σε υδατάνθρακα και υψηλή σε λιπαρά λέει αυτός, keto την βγάλαμε εμείς χωρίς να μας πει τι παίζει με τα λιπαρά, που πιθανώς να είναι και προς αποφυγή με εξαίρεση λίγα καλά από ελαιόλαδα k.t.l.

χαμηλη σε υδατανθρακα και υψηλη σε λιπαρα οδηγει αυτοματα σε κετωση...

δλδ ο εγκεφαλος τι θα καψει γλυκοζη η' κετονες???? η' θα σταματισει να λειτουργει...

geo28
18-06-11, 22:15
αυτές η δίαιτες είναι σίγουρο χάσιμο μυϊκού ιστού, και μάλιστα μεγάλο σε αναλογίες.
εκτός και αν μιλάμε για άτομα με πείρα και για διάστημα μόνο 2-3 μηνών. αλλά το χάσιμο μυών είναι σίγουρο. την αναλόγια δεν ξέρω.

είναι στάνταρ αυτό.
αφου λεμε οτι οταν ο οργανισμος μπαινει σε κετωση καιει κετονες η γλυκοζη κι οχι
αμινοξεα...γτ δλδ ειδικα μ αυτη τη διαιτα να χασει μυικο ιστο?το εξηγεις λιγο?

giannis64
18-06-11, 22:49
αφου λεμε οτι οταν ο οργανισμος μπαινει σε κετωση καιει κετονες η γλυκοζη κι οχι
αμινοξεα...γτ δλδ ειδικα μ αυτη τη διαιτα να χασει μυικο ιστο?το εξηγεις λιγο?


ναι αλλά τα κετονοσωματα δημιουργούντα και από αμινο. κετογενηση.

επίσης είναι πιο εύκολο στον οργανισμό να παράγει κετόνες από αμινο παρά από λίπος αφού αυτά πρώτα πρέπει να διασπαστούν σε λιπαρά οξείδια.

ελπίζω να τα έγραψα καλά μιας και δεν γνωρίζω σωστά της επιστημονικές ορολογίες..

και εδώ έρχομαι και λέω.. δεν ξέρουμε ακόμα να διαχειριζόμαστε μια απλή διατροφή με κανονικά ποσοστά υδατανθράκων λιπών και πρωτεΐνης, με σκοπό την μείωση του ποσοστού λίπους στο σώμα μας και την πιο μικρή στο δυνατών απώλεια μυϊκής μάζας, θα δουλέψει κάποιος σωστά την κετο?

edit: και κατι ακομα συμαντικο. μια κετο διατροφη ειναι πιο πολυεξοδη απο μια αλλη που περιεχει υδατανθρακες. και με μεγαλη διαφορα..

Michaelangelo
19-06-11, 00:46
χαμηλη σε υδατανθρακα και υψηλη σε λιπαρα οδηγει αυτοματα σε κετωση...

δλδ ο εγκεφαλος τι θα καψει γλυκοζη η' κετονες???? η' θα σταματισει να λειτουργει...

Νομίζω είναι σαφές πήγαινε στον Κόμπρα.

Συγγνώμη, τυπογραφικό λάθος. Χαμηλή σε υδατάνθρακα υψηλή σε πρωτεΐνη εννοώ ότι είπε. Συνήθως τα πιάνεις τα λάθη μου!. Δεν ανέφερε για λιπαρά. Πιθανώς να απέχουν οι μεγαλοποσοτιτες.

Devil
19-06-11, 00:50
ναι αλλά τα κετονοσωματα δημιουργούντα και από αμινο. κετογενηση.

επίσης είναι πιο εύκολο στον οργανισμό να παράγει κετόνες από αμινο παρά από λίπος αφού αυτά πρώτα πρέπει να διασπαστούν σε λιπαρά οξείδια.

ελπίζω να τα έγραψα καλά μιας και δεν γνωρίζω σωστά της επιστημονικές ορολογίες..

και εδώ έρχομαι και λέω.. δεν ξέρουμε ακόμα να διαχειριζόμαστε μια απλή διατροφή με κανονικά ποσοστά υδατανθράκων λιπών και πρωτεΐνης, με σκοπό την μείωση του ποσοστού λίπους στο σώμα μας και την πιο μικρή στο δυνατών απώλεια μυϊκής μάζας, θα δουλέψει κάποιος σωστά την κετο?

edit: και κατι ακομα συμαντικο. μια κετο διατροφη ειναι πιο πολυεξοδη απο μια αλλη που περιεχει υδατανθρακες. και με μεγαλη διαφορα..


γιαυτο κρατας χαμηλα της πρωτεινες....;)

απο εκει και περα λογικα πανε κυριως για γλυκονεογενεση παρα για κετωγενεση....

Manos1989
19-06-11, 00:53
τοτε δεν μιλας για κετο.... θελει πολλα λιπαρα και μετρια πρωτεινη....

αν θες να περιμενεις μεχρι το σβ θα μαθεις πως φτιαχνεις μια κετο... αν οχι.... υπολογισε ενα 65-70% λιπαρα απο τις θερμιδες σου..... ενα 5% υδατανθρακα και ενα 25-30% πρωτεινες.... και εισαι σε κετο...

Πάντως για να λέμε και την άλλη όψη, εμένα η συγκεκριμένη με τα πολλά λιπαρά και μέτρια πρωτείνη δε μου δούλεψε καλά όπως θυμάσαι...
Αντίθετα psmf ή only protein σε θερμίδες συντήρησης ή ελαφρώς υποθερμιδικά μου δουλεύει μια χαρά παρότι προφανώς γίνεται νεογλυκογένεση(?)

Devil
19-06-11, 02:11
Πάντως για να λέμε και την άλλη όψη, εμένα η συγκεκριμένη με τα πολλά λιπαρά και μέτρια πρωτείνη δε μου δούλεψε καλά όπως θυμάσαι...
Αντίθετα psmf ή only protein σε θερμίδες συντήρησης ή ελαφρώς υποθερμιδικά μου δουλεύει μια χαρά παρότι προφανώς γίνεται νεογλυκογένεση(?)

λογικα εξαρταται απο ατομο σε ατομο.... πχ εγω με psmf δεν μπορω να κανω καλες προπονησεις.... και γενικα ειμαι χαλια μεσα στην ημερα...
με την κετο παλι εχανα μονο στις προπονησεις... μεσα στη μερα ημουν κομπλε
με lowcarb ημουν κομπλε και σε προπονηση και γενικοτερα...


τωρα που ειπες psmf.... ελεγα να πειρματιστω λιγο... οχι ακριβως psmf... στο περιπου ας πουμε...:green::green::green::turtle::turtle::turtle:

tolis93
19-06-11, 11:21
Πάντως για να λέμε και την άλλη όψη, εμένα η συγκεκριμένη με τα πολλά λιπαρά και μέτρια πρωτείνη δε μου δούλεψε καλά όπως θυμάσαι...
Αντίθετα psmf ή only protein σε θερμίδες συντήρησης ή ελαφρώς υποθερμιδικά μου δουλεύει μια χαρά παρότι προφανώς γίνεται νεογλυκογένεση(?)

μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο?να μαθαινουμε κ εμεις του νηπειαγωγειου τπτ.αν δε σου ειναι κοπος βεβαια

beefmeup
19-06-11, 11:34
μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο?να μαθαινουμε κ εμεις του νηπειαγωγειου τπτ.αν δε σου ειναι κοπος βεβαια

ειναι μια υποθερμιδικη διατροφη που βασιζεται στην υψηλη ληψη πρωτεινης,πολυ χαμηλο υ/α κ παλι πολυ λιγα λιπαρα.
τιγκαρεις σε βιταμινες κ βοηθητικα συμπληρωματα(αυτα ειναι μερος της διατροφης αυτης) για να μην κλαταρεις,κ ο θεος βοηθος.

συνηθως γινεται υπο ιατρικη παρακολουθηση σε παχυσρακα ατομα για αμεση μειωση κιλων(για ιατρικους λογους προφανως),αλλα περασε κ στο αθλημα..
ειναι της μοδος:green:

tolis93
19-06-11, 12:11
ειναι μια υποθερμιδικη διατροφη που βασιζεται στην υψηλη ληψη πρωτεινης,πολυ χαμηλο υ/α κ παλι πολυ λιγα λιπαρα.
τιγκαρεις σε βιταμινες κ βοηθητικα συμπληρωματα(αυτα ειναι μερος της διατροφης αυτης) για να μην κλαταρεις,κ ο θεος βοηθος.

συνηθως γινεται υπο ιατρικη παρακολουθηση σε παχυσρακα ατομα για αμεση μειωση κιλων(για ιατρικους λογους προφανως),αλλα περασε κ στο αθλημα..
ειναι της μοδος:green:
ευχαριστω για την ενημερωση.νταξει λιγο ακραια μου φενεται κατι μου λεει πως το καλυτερο ειναι αεροβια υποθερμιδικη ελαφρως η συντηρηση με αυξημενη πρωτεινη και πολυ υπομονη.στη τελικη τροπο ζωης το εχουμε αν παμε "πισω" 3 μηνες μας πειραξε?

Manos1989
19-06-11, 12:41
ευχαριστω για την ενημερωση.νταξει λιγο ακραια μου φενεται κατι μου λεει πως το καλυτερο ειναι αεροβια υποθερμιδικη ελαφρως η συντηρηση με αυξημενη πρωτεινη και πολυ υπομονη.στη τελικη τροπο ζωης το εχουμε αν παμε "πισω" 3 μηνες μας πειραξε?

Νταξ κοίτα είναι δραστικότατη διατροφή αυτή.......και εγώ προσωπικά έχω κάνει όλα τα pb όσο ήμουν σε αυτή τη διατροφή.....οξύμωρο μεν, αληθές δε:green:
Οσο για το τι είναι σε κάλυψε ο Διονύσης :thumbup:


edit: psmf= protein spare modified fast σε περίπτωση που θες να το ψάξεις !

Devil
19-06-11, 13:12
Νομίζω είναι σαφές πήγαινε στον Κόμπρα.

Συγγνώμη, τυπογραφικό λάθος. Χαμηλή σε υδατάνθρακα υψηλή σε πρωτεΐνη εννοώ ότι είπε. Συνήθως τα πιάνεις τα λάθη μου!. Δεν ανέφερε για λιπαρά. Πιθανώς να απέχουν οι μεγαλοποσοτιτες.

και αυτο σε παραγωγη κετωνων θα σε παει λογικα.... αν ειναι με 30γρ υδατ... καπως πρεπει να τραφει ο εγκεφαλος.... αρα η' κετωνες η' γλυκονεογενεση απο τα αμινο...

lef
19-06-11, 13:13
γιαυτο κρατας χαμηλα της πρωτεινες....;)

απο εκει και περα λογικα πανε κυριως για γλυκονεογενεση παρα για κετωγενεση....

μητσο εγω εχω χαμηλα τις πρωτεινες(150γρ) περιπου αλλα δεν υπολογιζω τα αμινο που παιζουν γυρω απο την προπονα(purple wraath 2πλη δοση πριν και 10γρ bcaa ποστ)
λες να τα μειωσω και αυτα?

Devil
19-06-11, 13:41
μητσο εγω εχω χαμηλα τις πρωτεινες(150γρ) περιπου αλλα δεν υπολογιζω τα αμινο που παιζουν γυρω απο την προπονα(purple wraath 2πλη δοση πριν και 10γρ bcaa ποστ)
λες να τα μειωσω και αυτα?

ειναι μονο 25γρ αμινοξεα....:green::green::green: υπολογισετα και αυτα μεσα....;)

den23
19-06-11, 13:41
Πάντως για να λέμε και την άλλη όψη, εμένα η συγκεκριμένη με τα πολλά λιπαρά και μέτρια πρωτείνη δε μου δούλεψε καλά όπως θυμάσαι...
Αντίθετα psmf ή only protein σε θερμίδες συντήρησης ή ελαφρώς υποθερμιδικά μου δουλεύει μια χαρά παρότι προφανώς γίνεται νεογλυκογένεση(?)

παίζει θέμα το άτομο λογικα, γιατί εμένα η κετο μου δουλευει από την πρώτη βδομαδα... χωρίϛ να κάνω λιπομετρηση βέβαια αλλα κρίνονταϛ από τον καθρεφθ, και με ένα ρεφεεδ βαρβατο...

Michaelangelo
19-06-11, 14:42
και αυτο σε παραγωγη κετωνων θα σε παει λογικα.... αν ειναι με 30γρ υδατ... καπως πρεπει να τραφει ο εγκεφαλος.... αρα η' κετωνες η' γλυκονεογενεση απο τα αμινο...

Anyway, αυτό τέλος πάντων (με μια μέρα την εβδομάδα να μην σκοτίζομαι τι τρώω, αλλά δεν το παράχεζα κιόλας γιατί δεν με έλκυε), μου δουλεύει... ''θεαματικά''!! Και δεν το κάνω by the book. Ούτε κάθε μέρα τα 30γρ υδατάθρακα θα έχω (εννοώ μπορεί να τα 100ρίζω συνήθως, εκτός από όταν ξεκινάω που θέλω να χάσω γρήγορα τα πρώτα κιλά), ούτε θα φοβηθώ κανένα βράδυ στην ταινία το... παγωτό!!! Ξέρω φαίνεται χαζό σε κάποιους και θα κραχτώ, αλλά σε τόσα πειράματα, έχω δει ότι δεν χρειάζεται (με εξαιρέσεις κάποιες περιπτώσεις) να είσαι by the book! Απλά αποφεύγω τα αχρείαστα (γλυκά, ζάχαρες, ψωμιά κ.τ.λ.), αλλά αν τύχει κιόλας, θα πω σιγά! (εφόσον πάλι παραμένω σε χαμηλούς υδατάθρακες). Ίσως από μιας μεριάς να 'ναι και καλό να κάνω διαφορετικά πράγματα κάθε μέρα και για αυτό να μου δουλεύει, ίσως και όχι!

tolis93
19-06-11, 14:48
Anyway, αυτό τέλος πάντων (με μια μέρα την εβδομάδα να μην σκοτίζομαι τι τρώω, αλλά δεν το παράχεζα κιόλας γιατί δεν με έλκυε), μου δουλεύει... ''θεαματικά''!! Και δεν το κάνω by the book. Ούτε κάθε μέρα τα 30γρ υδατάθρακα θα έχω (εννοώ μπορεί να τα 100ρίζω συνήθως, εκτός από όταν ξεκινάω που θέλω να χάσω γρήγορα τα πρώτα κιλά), ούτε θα φοβηθώ κανένα βράδυ στην ταινία το... παγωτό!!! Ξέρω φαίνεται χαζό σε κάποιους και θα κραχτώ, αλλά σε τόσα πειράματα, έχω δει ότι δεν χρειάζεται (με εξαιρέσεις κάποιες περιπτώσεις) να είσαι by the book! Απλά αποφεύγω τα αχρείαστα (γλυκά, ζάχαρες, ψωμιά κ.τ.λ.), αλλά αν τύχει κιόλας, θα πω σιγά! (εφόσον πάλι παραμένω σε χαμηλούς υδατάθρακες). Ίσως από μιας μεριάς να 'ναι και καλό να κάνω διαφορετικά πράγματα κάθε μέρα και για αυτό να μου δουλεύει, ίσως και όχι!
βασικα απο εμενα συνχαρητιρια.δεν εισαι κολλημενος σε αυτο κ αυτο.το να βαζεις ορια σημαινει να σταματας να κανεις μικροπειραματα σε αυτο π ηδη κανεις.κ στη τελικη μπορεις να δεις κ ετσι πως αν κανεις κ μια παραβασουλα αν θα παρεις η οχι.εγω αν γουσταρω να φαω κατι αλλο θα το φαω.σε μικρη ποσοτητα κιολας γτ δν θα μου λειπει.κ μια φορα στο μηνα θα τσιταρω στο φουλ.και αν...βασικα ειναι πιο αποτελεσματικο για ολους τους τυπους διαιτας πιστευω

Devil
19-06-11, 14:56
Anyway, αυτό τέλος πάντων (με μια μέρα την εβδομάδα να μην σκοτίζομαι τι τρώω, αλλά δεν το παράχεζα κιόλας γιατί δεν με έλκυε), μου δουλεύει... ''θεαματικά''!! Και δεν το κάνω by the book. Ούτε κάθε μέρα τα 30γρ υδατάθρακα θα έχω (εννοώ μπορεί να τα 100ρίζω συνήθως, εκτός από όταν ξεκινάω που θέλω να χάσω γρήγορα τα πρώτα κιλά), ούτε θα φοβηθώ κανένα βράδυ στην ταινία το... παγωτό!!! Ξέρω φαίνεται χαζό σε κάποιους και θα κραχτώ, αλλά σε τόσα πειράματα, έχω δει ότι δεν χρειάζεται (με εξαιρέσεις κάποιες περιπτώσεις) να είσαι by the book! Απλά αποφεύγω τα αχρείαστα (γλυκά, ζάχαρες, ψωμιά κ.τ.λ.), αλλά αν τύχει κιόλας, θα πω σιγά! (εφόσον πάλι παραμένω σε χαμηλούς υδατάθρακες). Ίσως από μιας μεριάς να 'ναι και καλό να κάνω διαφορετικά πράγματα κάθε μέρα και για αυτό να μου δουλεύει, ίσως και όχι!


κοιτα στις lowcarb γενικα δεν γινετε να εισαι '' by the book ''...(για αυτο τις προτιμω:green:)... και καθε μερα cheat να κανεις παντα σε λογικα πλαισια παλι θα δουλευουν....

τωρα αν πας σε μια διατροφη πιο hardcore του στυλ keto/psmf/vdiet/ud2/bodyopus κτλ κτλ... εκει πας ''by the book'' γιατι εκει ψαχνεσε να χασεις κιλα και γρηγορα...

Michaelangelo
19-06-11, 16:27
κοιτα στις lowcarb γενικα δεν γινετε να εισαι '' by the book ''...(για αυτο τις προτιμω:green:)... και καθε μερα cheat να κανεις παντα σε λογικα πλαισια παλι θα δουλευουν....

τωρα αν πας σε μια διατροφη πιο hardcore του στυλ keto/psmf/vdiet/ud2/bodyopus κτλ κτλ... εκει πας ''by the book'' γιατι εκει ψαχνεσε να χασεις κιλα και γρηγορα...

To PSMF (πιο κοντά εκεί πάει), είναι αυτό που κάνω στην ουσία στην αρχή της δίαιτας, με τη διαφορά ότι παίρνω καθημερινά στο περίπου 200+γρ πρωτείνης αντί για 120 που θα έπαιρνα με την PSMF ''by the book''. Στην πορεία απλά, η δίαιτα μετατρέπεται σε low-carb πολλές φορές (όταν π.χ. θέλω να φάω το παγωτό που λέγαμε η κάνω τζατζίκι με τη σαλάτα η το κρέας), χωρίς όμως να σημαίνει ότι την έχω αλλάξει γενικά τη δίαιτα, απλά τυχαίνει και την... μετατρέπω! Είμαι ευχαριστημένος και στην πορεία με το αποτέλεσμα και γενικά δεν θέλω να μου δημιουργήσω κανένα πρόβλημα, οπότε δεν με κόφτει. Τώρα αν θα έκανα πιο γρήγορα δουλειά, παίζει (μπορεί και όχι γιατί μπερδεύω τον οργανισμό;), ε και; Αν θέλω κάτι γρήγορα, ναι, μια βδομάδα θα το κάνω αυστηρά!


βασικα απο εμενα συνχαρητιρια.δεν εισαι κολλημενος σε αυτο κ αυτο.το να βαζεις ορια σημαινει να σταματας να κανεις μικροπειραματα σε αυτο π ηδη κανεις.κ στη τελικη μπορεις να δεις κ ετσι πως αν κανεις κ μια παραβασουλα αν θα παρεις η οχι.εγω αν γουσταρω να φαω κατι αλλο θα το φαω.σε μικρη ποσοτητα κιολας γτ δν θα μου λειπει.κ μια φορα στο μηνα θα τσιταρω στο φουλ.και αν...βασικα ειναι πιο αποτελεσματικο για ολους τους τυπους διαιτας πιστευω

Χωρίς να θέλω να με δικαιολογήσω που στην ουσία για κάποιους κλέβω στην διατροφή αυτή (απλά την μετατρέπω ίσως σε άλλη αν θέλω να κάνω τον δικηγόρο μου), γιατί να κάνω by the book όταν και πάλι τα αποτελέσματα τα γουστάρω; Από την άλλη, έχω πλέον συνηθίσει να μην μου λείπουν τα γλυκά και να μην μου κάνει αίσθηση να θέλω να φάω (οκ, μπορεί καμιά φορά, να θέλω ένα και αντί αυτού να αδειάσω ότι υπάρχει!). Βλέπω οι περισσότεροι που είναι σε κάποιο επίπεδο, δεν ακολουθούν ούτε ασκήσεις ούτε διατροφές ακριβώς όπως πρέπει! Όταν πιστεύω χρειάζεται είμαι αυστηρός, όταν όχι το αλλάζω.

Οι διατροφές low carb σου λένε πάρε λίγους υδατάνθρακες. Δεν λένε μην τους πάρεις όμως από γλυκά! ;) Έτσι και εγώ, μπορεί την περισσότερη μέρα να έχω ξεχάσει να φάω και σαλάτα και να φάω 300γρ παγωτό!

Σε θεωρητικά θέματα είμαι μπερδεμένος. Ο Devil εξηγεί καλά αρκετά που δεν καταλαβαίνω. Σε άλλα όμως, βλέπω μου (όχι μόνο μου) δουλεύουν έτσι!

Και εγώ έχω μπέρδεμα, μήπως καμιά φορά είναι καλύτερο να μπερδεύω τον οργανισμό με τα σκαμπανεβάσματα; (φυσικά πάντα σε νορμάλ όρια, όχι να τα αλλάζουμε όλα). Θεωρίες υπάρχουν πολλές, εγώ τυχαία έκανα αυτό pick και μ'αρέσει. Αν δω δεν με βοηθάει πλέον η δεν μ'αρέσει, βλέπουμε!

Devil
19-06-11, 16:39
To PSMF (πιο κοντά εκεί πάει), είναι αυτό που κάνω στην ουσία στην αρχή της δίαιτας, με τη διαφορά ότι παίρνω καθημερινά στο περίπου 200+γρ πρωτείνης αντί για 120 που θα έπαιρνα με την PSMF ''by the book''. Στην πορεία απλά, η δίαιτα μετατρέπεται σε low-carb πολλές φορές (όταν π.χ. θέλω να φάω το παγωτό που λέγαμε η κάνω τζατζίκι με τη σαλάτα η το κρέας), χωρίς όμως να σημαίνει ότι την έχω αλλάξει γενικά τη δίαιτα, απλά τυχαίνει και την... μετατρέπω! Είμαι ευχαριστημένος και στην πορεία με το αποτέλεσμα και γενικά δεν θέλω να μου δημιουργήσω κανένα πρόβλημα, οπότε δεν με κόφτει. Τώρα αν θα έκανα πιο γρήγορα δουλειά, παίζει (μπορεί και όχι γιατί μπερδεύω τον οργανισμό;), ε και; Αν θέλω κάτι γρήγορα, ναι, μια βδομάδα θα το κάνω αυστηρά!



psmf με τοσες λιγες δεν παιζει.... αφου ειναι μινιμουμ 3gr x bw....

Michaelangelo
19-06-11, 16:44
psmf με τοσες λιγες δεν παιζει.... αφου ειναι μινιμουμ 3gr x bw....

Συνήθως αυτοί που κάνουν PSMF λένε 1,5gr x bw (μέχρι και wiki έτσι θα το δεις, τώρα δεν ξέρω αν είναι για μη αθλητές). Για αυτό είπα το κάνω διαφορετικά, επειδή έγω βάζω 2,5-3. Τώρα περισσότερο από αυτό, προσωπικά θα το θεωρούσα περιττό.

Devil
19-06-11, 16:47
Συνήθως αυτοί που κάνουν PSMF λένε 1,5gr x bw (μέχρι και wiki έτσι θα το δεις, τώρα δεν ξέρω αν είναι για μη αθλητές). Για αυτό είπα το κάνω διαφορετικά, επειδή έγω βάζω 2,5-3. Τώρα περισσότερο από αυτό, προσωπικά θα το θεωρούσα περιττό.

ναι αλλα το bw(σωματικο βαρος) ειναι σε lbs (λιβρες).... αρα το 1,5γρ παει 1,5x2,2=3,3gr ανα κιλο;)

Michaelangelo
19-06-11, 16:52
ναι αλλα το bw ειναι σε lbs.... αρα το 1,5γρ παει 1,5x2,2=3,3gr ανα κιλο;)

Έκανα έντιτ γιατί από ταχύτητα μπερδεύομαι στο τι γράφω! kg ήθελα να γράψω, έλα που δεν το κατάλαβες! Ερωτευμένο είσαι; Δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_Sparing_Modified_Fast
Απλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν μιλάει για εμάς τα τούμπανα, η τους κοινούς θνητούς!

giannis64
19-06-11, 16:53
παιδια καντε μας μια χαρη, και οπου γραφετε btw lbs ktm ors κλπ καντε ενα εντιτ και καντε μια επεξηγηση, γιατι ετσι οπως τα γραφετε, μονο εσεις τα καταλαβενετε. και η συζητησεις ειναι για να διαβαζουμε και να μαθενουμε ολοι.;)

Devil
19-06-11, 17:04
Έκανα έντιτ γιατί από ταχύτητα μπερδεύομαι στο τι γράφω! kg ήθελα να γράψω, έλα που δεν το κατάλαβες! Ερωτευμένο είσαι; Δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_Sparing_Modified_Fast
Απλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν μιλάει για εμάς τα τούμπανα, η τους κοινούς θνητούς!

@@ λεει.... ειναι υπερβολικα μικρη ποσοτητα το 1,5γρ ανα κιλο...

καλητερα να ακολουθησεις τις οδηγειες του lyle mcdonald... εκει την εχει στο 3+γρ ανα κιλο...

Michaelangelo
19-06-11, 17:19
παιδια καντε μας μια χαρη, και οπου γραφετε btw lbs ktm ors κλπ καντε ενα εντιτ και καντε μια επεξηγηση, γιατι ετσι οπως τα γραφετε, μονο εσεις τα καταλαβενετε. και η συζητησεις ειναι για να διαβαζουμε και να μαθενουμε ολοι.;)

lbs=λίμπρες
bw=βάρος σώματος ανά λίμπρα
psmf=Protein Sparing Modified Fast είναι η δίαιτα με υψηλή πρωτείνη και μηδαμινούς σχεδόν υδατάνθρακες/λιπαρά,
keto=κετωνική δίαιτα
ud2=δίαιτα recomp, για αύξηση μυών δηλαδή και ταυτόχρονα απώλεια λίπους
bodyopus= δίαιτα στην οποία είσαι 5 μέρες πολύ χαμηλά σε υδατάνθρακα και θερμίδες και 2 πολύ υψηλά!

Υπάρχει και το google Γιάννη, τώρα έτυχε να ξέρω, αλλά πίστεψε με, όλες τις συντομογραφίες μόνο ο Μήτσος παίζει να τις καταλαβαίνει!

Michaelangelo
19-06-11, 17:20
@@ λεει.... ειναι υπερβολικα μικρη ποσοτητα το 1,5γρ ανα κιλο...

καλητερα να ακολουθησεις τις οδηγειες του lyle mcdonald... εκει την εχει στο 3+γρ ανα κιλο...

Δεν είναι υπερβολή πάνω από 3? Τουαλέτα πιστεύω θα πάει!

Devil
19-06-11, 17:23
Δεν είναι υπερβολή πάνω από 3? Τουαλέτα πιστεύω θα πάει!

μπα... αμα σκεφτεις οτι λιπαρα και υδατανθρακες ειναι κοντα στο 10-20γρ το πολυ...

beefmeup
19-06-11, 17:47
, η τους κοινούς θνητούς!

γι αυτους μιλαει..
η ιατρικη δεν εχει υποψιν της αυτη την προσσεγγιση για σφιχτες..το εγραψα κ απο πανω,οτι ειναι διατροφη κυριως για υπερβολικα παχυσαρκους που θελουν να χασουνν γρηγορα λιπος..

beatshooter
20-06-11, 21:05
Το recarb ειναι απαραιτητο και σωστο να γινετε το ΣΚ και οχι πχ Τεταρτη ή Πεμπτη?(εχοντας ξεκινησει απο Δευτερα παντα)

pepeismenos karga
20-06-11, 21:37
να πω και εγω καθως εχω κανει και κετο...και ανμπολικ νταιετ και psmf απο τα 19 μου....και του palumbo[που κατα την αποψη μου ειναι εξπερ στη διατροδη ο ανθρωπος]....
εχω να πω στην αναμπολικ ετρωγα πολλα λιπαρα αλλα ετρωγα επισης πολλη πρωτεινη που δεν χρειαζοταν και εβαζα και αρκετο λιπος...εαν ετρωγα πολλα λιπ[αρα μετρια πρωτεινη τοτε ισως οκει...και ογκο βαζεις μια χαρ ακια κιλα δνε χανεις με τιποτα...και γενικα να ξερετε οτι ειτε φας υδατανθρακα ειτε δεν φας μυικα κιλα βαζεις αυτο ειναι ντε φακτο....
κατα την αποψη μου του palumbo ειναι η καλυτερη καθως λεει μετρια λιπαρα 1 γρ αβα κιλο βαρους και πολλη πρωτεινη 3 γρ ανα κιλο βαρους και καθολου υδατανθρακες στη διαιτα του και ετσι δεν χανεις μυς...ακομη λεει να μην αυξανει καπιςο την πρωτεινη γιατι ετσι προκαλει γλυκογενεση[δηλαδη διασπα την παραπανισια πρωτεινη ο οργανισμος και την μετατρεπει σε γλυκοζη για παραγωγη ενεργειας και ετσι δεν χανει κιλα καπιος που ειναι αντιθετο στη διαιτα....
αλλα αυτο θα ηταν ευεργετικο στον ογκο...δηλαδη εαν καπιος κανει μετρια λιπαρα για χρησιμοποιει ο εγκεφαλος τις κετωνες και παρα πολυ πρωτεινη [4,5 γρ ανα κιλο] για να γνεται γλυκογενεση τοτε θα βαζει μυς και απειροελαχιστο λιπος...καθως δεν θα εχει καθολου αυξομειωσεις στη ινσουλινη αλαλ θα αυτη θα εκρινεται μεσω της πρωτεινες...
ακομα ο εγκεφαλος χρησιμοποιει σαν γλυκοζη 100% τον υδατανθρακα,68% την περισσεια πρωτεινη και 10% τα περισσεια λιπαρα...αρα του ειναι πολυ ευκολο να απραγει γλυκοζη απο τα αμινοξεα και κετωνες απο τα λιπαρα παρα απο την πρωτεινη...[δεν θυμαμι αναλογιες για κετωνες απο αμινοξεα και λιπαρα αλλα ειναι περισσοτερα των λιπαρων]
τεσπα αυτη ειναι η καλητερη διατροφη για μενα να βαζει καπιος μυς καθαρους χωρις λιπος ακι χωρις επιπτωσεις σε δυναμη κτλ αφου θα τρωει ικανοποιητικα λιπαρα...τουλαχιστον εγω που την ρκανα περσυ εγω σαν δυανμη ειχα μια χαρα και ουτε ειχα αυξομειωσεις στη διαθεση λογω της ινσουλινης....αλλα πιο πολυ με αυτη την διατροφη πας για recomposition επειδη βαζεις καθαρα κιλα και αρκετα σιγα και ισως δνε ειανι το βελτιστο αναλογα τους στοχους...τωρα παο την αλλη δεν ξερω γιατι λενε ολοι οτι οταν βαζεις και λιπος βαζεις περισσοτερους μυς και οταν δεν βαζεις βαζεις λιγοτερους δεν τον πιανω αυτο ακομα αλαλ τεσπα...
τελος βεβαια αυτη η διατροφη οπως ειπε ο γιαννης ειναι λιγο ασυμφορη καθως η πρωτεινη κανει τα τριπλασια λεφτα απο τον υδατανθρακα και γενικα σαν διατροφη δεν εχει επιλογες ολη μερα κρεατα,λαδια,ολοκληρα αυγα,φυστικοβουτηρα και ξηροκαρπια ειναι αλαλ αυτα εχουν οι διαιτες...παντως εγω θα την κανω σε κανα 10 ημερο για κανα τριβδομαδο να δω διαφορες και θα γραψω κανα ριβιου...

pepeismenos karga
20-06-11, 21:42
ακομα το ρεκαρμπ πρωτεινεται σε κετο η αναμπολικ νταιετ καθε κυριακη η στην αναμπολικ καθε σαβατοκυριακο για αυξηση της ινσουλινς ...αλλα εχει και μαι απραλλαγη καθε τεταρτη ακι κυριακη αναλογα με την προπονηση που κανει καπιος...και ποσο γρηγορα καιει το γλυκογονο του...
psmf που κανω απο το 2009 εχω να πω πως ειναι η πιο γρηγορη διαιτα για χασιμο λιπους...μιλαμε ειανι κομικοτραγικη εγω φετος ειχε τυχει μερα να χανω 1,5 κιλο...με αεροβια υπερβολικα χαμηλης εντασης καθως ειναι πολυ υποθερμιδικη[γιαυτο εχασα και τοση μαζα ο καραγκιοζης]δνε προτεινεται αεροβια...και ο μεταβολισμος πεφτει τραγικα μετα απο 1-2 βδομαδες ...εξαιτιας του starvation.....οταν πεσει ο μεταβολισμος μετα απο καπιο καιρο μπορεις και ανεβαζεις δυανμη σε ααυτη το 209 μετα απο 4 βδοαμδες που ημουν στη διαιτα ανεβαζα και δυναμη το ειχα σνηθισει και δδεν με κουραζε....αλαλ γενικα ολη μερα εισια σαν ζομπι κακα τ αψεματα ειναι τραγικη...και παραπανω απο 2 βδοαμδες δεν θα την προτεινα σε καπιον ή σε καπιον που θα την εκανα γι ανα φτασει σε τραγικα ποσοστα λιπους...

beatshooter
20-06-11, 22:57
Αναμπολικ ποια διαιτα ειναι πεπεισμενε καργα?

giannis64
20-06-11, 23:12
Μήτσο σορυ αλλά δεν ξέρω βάση ποιας άποψης τα έγραψαν αυτά αυτοί, αλλά πρακτικά δεν συμφωνώ σε κομμάτια όπως και το αν δεν τρως υδατάνθρακα κιλά βάζεις. ναι οκ. η ποιότητα? πολλοί ββρες με φοβερές διακρίσεις έχουν διαφορετικές απόψεις.

πράγμα που σημαίνει πως ίσως όλα δεν δουλεύουν στάνταρ σε όλους, η κάποιες άλλες απόψεις έχουν καλυτέρα αποτελέσματα. όχι πως αυτών η απόψεις δεν έχουν αποτέλεσμα.

Eddie
21-06-11, 00:03
Μήτσο σορυ αλλά δεν ξέρω βάση ποιας άποψης τα έγραψαν αυτά αυτοί, αλλά πρακτικά δεν συμφωνώ σε κομμάτια όπως και το αν δεν τρως υδατάνθρακα κιλά βάζεις. ναι οκ. η ποιότητα? πολλοί ββρες με φοβερές διακρίσεις έχουν διαφορετικές απόψεις.

πράγμα που σημαίνει πως ίσως όλα δεν δουλεύουν στάνταρ σε όλους, η κάποιες άλλες απόψεις έχουν καλυτέρα αποτελέσματα. όχι πως αυτών η απόψεις δεν έχουν αποτέλεσμα.

Παντως πολλοι ΒΒ τελευταια εχουν την ταση να κανουν κετο στυλ..η πολυ lowcarb!!Πχ ο dugdale,η ακομα και ο Freeman που τρωει 70γρ υδατ τη μερα..και φυσικα θα τρωει 6-7 χιλιαδες θερμιδες απο πρωτεινη-λιπαρα..χαχαχα!!

Κι ας μη παει η κουβεντα στο οτι αυτοι παιρνουν φαρμακο αρα ειναι ευνοημενοι οτι διατροφη και να κανουν..

Manos1989
21-06-11, 00:51
Αναμπολικ ποια διαιτα ειναι πεπεισμενε καργα?

Anabolic diet=CKD= 65% fat, 30% protein, 5% carbs ουσιαστικά....

jimmy007
21-06-11, 01:09
πτωση μεταβολισμου,πτωση ανοσοποιητικου κτλ....δεν γινεται να μην κανεις καθολου recarb...θα εισαι σαν ζωντανος νεκρος

Γιατί αυτά όταν δεν τρως υδ/κες?


διαβασε καποια πραγματα για το πως ειναι μια κετο Michael και τα ξαναλεμε....ο μητσος εχει δικιο σε αυτο που γραφει...μαζευονται ηδη πολλες θερμιδες με 3γρ/κιλο πρωτεινη...και ξαναλεμε δεν θελουμε Τ Ο Σ Ο ψηλα την πρωτεινη αλλα τα λιπαρα:welcome:...και αφηστε επιτελους αυτη την καραμελα οτι αμα παιρνεις πολυ πρωτεινη δεν προκειται να χασεις μυικο ιστο...ελεος

Αν παίρνεις αρκετή πρωτείνη, αν ο οργανισμός στραφεί στα αμινοξέα σαν πηγή ενέργειας( όταν δεν μπορεί να στραφεί σε κάποια άλλη) θα προτιμήσει δηλαδή να καταβολίσει μυικό ιστό και όχι τις πρωτείνες που λαμβάνει από την διατροφή? Είναι σαν να λες ότι μου δίνουν φαγητό αλλά προτιμώ να φάω τον εαυτό μου.


γι αυτους μιλαει..
η ιατρικη δεν εχει υποψιν της αυτη την προσσεγγιση για σφιχτες..το εγραψα κ απο πανω,οτι ειναι διατροφη κυριως για υπερβολικα παχυσαρκους που θελουν να χασουνν γρηγορα λιπος..

:thumbup::thumbup::thumbup:. Ναι γενικά η Ιατρική, λογικό είναι άλλωστε, ενδιαφέρεται για τον μέσο άνθρωπο περισσότερο.
Υ.Γ. Δεν έχω ξεχάσει το topic που περιμένεις έρευνες. Απλά δεν έχω αρκετό χρόνο αυτές τις μέρες.


Μήτσο σορυ αλλά δεν ξέρω βάση ποιας άποψης τα έγραψαν αυτά αυτοί, αλλά πρακτικά δεν συμφωνώ σε κομμάτια όπως και το αν δεν τρως υδατάνθρακα κιλά βάζεις. ναι οκ. η ποιότητα? πολλοί ββρες με φοβερές διακρίσεις έχουν διαφορετικές απόψεις.

πράγμα που σημαίνει πως ίσως όλα δεν δουλεύουν στάνταρ σε όλους, η κάποιες άλλες απόψεις έχουν καλυτέρα αποτελέσματα. όχι πως αυτών η απόψεις δεν έχουν αποτέλεσμα.

Βασικά σε μερικά θέματα όπως αυτό,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστεύω πως ο γονότυπός μας διαφέρει ελάχιστα για να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφοροποίηση από ασκούμενο σε ασκούμενο. Μερικά πράγματα δουλεύουν για όλους και μερικά δεν δουλεύουν για κανένα. Δεν υποστηρίζω με αυτό που σου λέω την μία ή την άλλη άποψη.Απλά λέω ότι δεν διαφέρουν τα πάντα από τον ένα ασκούμενο στον άλλο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με υδ/κες επιτυγχάνεις μεγαλύτερη εισαγωγή θρεπτικών συστατικών στο κύτταρο(γλυκογόνο). Τώρα αν αυτό οδηγεί σε αυξημένη πρωτεινοσύνθεση, προσωπικά πολυ αμφιβάλλω αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σχετική έρευνα. Η γνώμη μου αυτή βασικά στηρίζεται στο γεγονός ότι ο υδ/κας μεταπροπονητικά δεν συνεπάγεται αυξημένη πρωτεινοσύνθεση. Με βάση αυτό ΥΠΟΘΕΤΩ ότι δεν επηρεάζει γενικότερα χωρίς βέβαια να μπορώ να το αποδείξω με κάποιο τρόπο. Απλά υποθέτω χωρίς ΝΑ ΞΕΡΩ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ.

COBRA_STYLE
21-06-11, 01:16
Γιατί αυτά όταν δεν τρως υδ/κες?


οταν εισαι σε fasted state καιρο και χωρις refeed...γιατι ετσι γινεται:unsure:

pepeismenos karga
21-06-11, 01:44
giannis64

Μήτσο σορυ αλλά δεν ξέρω βάση ποιας άποψης τα έγραψαν αυτά αυτοί, αλλά πρακτικά δεν συμφωνώ σε κομμάτια όπως και το αν δεν τρως υδατάνθρακα κιλά βάζεις. ναι οκ. η ποιότητα? πολλοί ββρες με φοβερές διακρίσεις έχουν διαφορετικές απόψεις.

πράγμα που σημαίνει πως ίσως όλα δεν δουλεύουν στάνταρ σε όλους, η κάποιες άλλες απόψεις έχουν καλυτέρα αποτελέσματα. όχι πως αυτών η απόψεις δεν έχουν αποτέλεσμα.

εννοειται γιαννη πως αυτα τα γραφω χωρις να λεω οτι ολα κανουν για ολους και σονυ και καλα ισχυουν για ολα για ολους...καποιοι μπορουν καλυτερα καποιοι οχι τοσο καλα και παει λεγοντας...απλα μιλωντας βαση επιστημης ο υδατανθρακας δεν χρησιμευει στον οργανισμο πουθενα απλα μονο σαν πηγη ενεργειας...δεν χρησιμοποιουν οι ιστοι του σωματος μας τον υδατανθρακα για να ζησουν ηγενικα τα οργανα μας ή τα κυταρρα μας...χρησιμοποιυν λιπος και πρωτεινη αυτο ειναι αντικειμενικο οτι και να λεμε...επομενως βαση αυτη της λογικης και οντως ισχιει ειτε φας ειτε δνε φαςθα βαλλεις κιλα απλα σ επιο αργο ρυθμο...
σκεψου πως ολοι οι ββ του 70 τρωγαν πρωτεινη και λιπος και καθολου λιπαρα...ο αρνολντ ελεγε ετρωγε το πολυ καθε μερα 100 γραμαμρια υδατανθρακα και αυτο απο τις σαλατες...και ειχε φτασει 125 κιλα στον ογκο..οκ με φαρμακο αλλα χωρις υδατανθρακες...τωρα που εχει ανακαλυφθει η ινσουλινη τρωνε ολοι υδατανθρακες σρτον ογκο και ειναι ολοι μπουληδες...αλαλ ακομη και ετσι εχω διαβασει πως ακομη και ινσουλινη να παιρνεις εξωγενη υπαρχει πρωτοκολο[βεβαια υπερβολικα επιφοβο,θανατηφοροε ενδεχωμενως]χωρις την προσληψη υδατανβθρακα αλλα με ιλιγιωδης προσληψη πρωτεινης για να υπαρχει γλυκογενεση....και παλι αυτοι που το εκαναν επερναν κιλα καθαρα παροτι εβαζαν και εξωγενη ινσουλινη...
με λιγα λογια θελω να πω πως η πρωτεινη και το λιπος ειναι το πιο σημαντικο σε μια διατροφη...ο υδατανθρακας ειναι στη κριση και τις αναγκες του καθενος...
ασε που τις καλυτερες αιματολογικες τις ειχα οταν ετρωγα 200 γραμαμρια λιπους την ημερα σε εναντιθεση οταν ετρωγα χαμηλα λιπαρα και υδατανθρακες...αλλα αυτο εχει να κανει μονο με εμενα...απλα ετσι λιγο πολυ λειτουργουμε ολοι οι οργανισμοι...απλα δεν λειτουργουνε το ιδιο οι μεταβολισμοι...εκει αλλαζει το θεμα...

jimmy007
21-06-11, 01:44
οταν εισαι σε fasted state καιρο και χωρις refeed...γιατι ετσι γινεται:unsure:

Kαλά αυτό δεν είναι αιτιολόγηση...

Devil
21-06-11, 03:04
ακομα το ρεκαρμπ πρωτεινεται σε κετο η αναμπολικ νταιετ καθε κυριακη η στην αναμπολικ καθε σαβατοκυριακο για αυξηση της ινσουλινς ...αλλα εχει και μαι απραλλαγη καθε τεταρτη ακι κυριακη αναλογα με την προπονηση που κανει καπιος...και ποσο γρηγορα καιει το γλυκογονο του...
psmf που κανω απο το 2009 εχω να πω πως ειναι η πιο γρηγορη διαιτα για χασιμο λιπους...μιλαμε ειανι κομικοτραγικη εγω φετος ειχε τυχει μερα να χανω 1,5 κιλο...με αεροβια υπερβολικα χαμηλης εντασης καθως ειναι πολυ υποθερμιδικη[γιαυτο εχασα και τοση μαζα ο καραγκιοζης]δνε προτεινεται αεροβια...και ο μεταβολισμος πεφτει τραγικα μετα απο 1-2 βδομαδες ...εξαιτιας του starvation.....οταν πεσει ο μεταβολισμος μετα απο καπιο καιρο μπορεις και ανεβαζεις δυανμη σε ααυτη το 209 μετα απο 4 βδοαμδες που ημουν στη διαιτα ανεβαζα και δυναμη το ειχα σνηθισει και δδεν με κουραζε....αλαλ γενικα ολη μερα εισια σαν ζομπι κακα τ αψεματα ειναι τραγικη...και παραπανω απο 2 βδοαμδες δεν θα την προτεινα σε καπιον ή σε καπιον που θα την εκανα γι ανα φτασει σε τραγικα ποσοστα λιπους...

ειναι ομως οτι καλητερο παιζει στην αγορα...:green::green::green:

δουλευει και δουλευει γρηγορα.... αν και οπως ειπες δεν ειναι για πανω απο 12-15 μερες...

αν και θα την εβλεπα καλητερα με μερικα ενδιαμεσα recarb.... αλλα δεν θα ειχε τα ιδια αποτελεσματα οπως η αρχικη....