PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για χάσιμο λίπους, αλλά όχι μυικής μάζας



christos drifter
17-06-11, 12:40
Καλησπέρα σε όλους, λίγες μέρες πριν γραφτώ είχα ξεσκονίσει λίγο το forum και μετά τσουπ γράφτηκα :weights:
Καταρχήν προσπαθώ να γυρίσω στα 90-93 κιλά που ήμουνα πριν αρχίσουν τα βραδινά πλούσια σε λίπος γεύματα λόγο νυχτερινής ζωής...Στροφή τώρα και μαζί με την βοήθεια 2 φίλων έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής.

Αυτή την στιγμή είμαι 103 χωρίς περιττά ρούχα.

1. Ξεκινάμε ξύπνημα 9-10 και νερό με λεμόνι και τρέξιμο-περπάτημα ανάλογα την όρεξη 10-30 λεπτά έχω κάνει μέχρι σήμερα, στον δρόμο σε ανηφόρες κατηφόρες.

2. Επιστροφή στο σπίτι και πρωινό που περιλαμβάνει τοστ με μαυρο ψωμί, τυρί, κοτόπουλο και γάλα με 4 κουταλιές βρώμης.

3.Γυμναστική σπίτι, θα περιγράψω παρακάτω το πρόγραμμα μου.

4. Μεσημεριανό σε μικρή ποσότητα χωρίς λιπαρά πχ όχι καρπονάρα αλλά πατάτες, ρύζι, κρέας, ΤΙΠΟΤΑ τηγανιτό ποτέ. Προσπαθώ να τρώω πρωτεΐνες και υδατάνθρακες μιας και το μεσημεριανό μου είναι και μετά την γυμναστική. Κατά βάση είναι το μεσημεριανό του σπιτιού δηλαδή, εφόσον με βολεύει. Πχ αν έχει πατάτες στον φούρνο θα φάω και λίγο τυρί ή αυγό.

5. δουλειά 2:30- όσο πάει, τώρα το καλοκαίρι 11+ καθημερινές
Νερό πίνω μετά από 2 ώρες από τα γεύματα και κατά τις 6 τρώω ένα τοστάκι μαύρο ψωμί, κοτόπουλο τυρί.

6. στις 9 τρώω ένα τοστ ακόμα ή φρουτάκι.


7.Πριν τον ύπνο τρώω γιαούρτι με αμύγδαλα.



Τώρα όσο αφορά την εκγύμναση μου έχουμε ανά μέρα :

2κέφαλους-3κέφαλους Δευτέρα-Πέμπτη
Στήθος-ώμους Τρίτη-Παρασκευή
Πλάτη Τετάρτη-Σάββατο.

Πόδια πέραν του τρεξίματος δεν έχω βάλει δεν θα έλεγα ότι θέλω να φουσκώσω μιας και ήμουνα ποδοσφαιριστής και έκανα παράλληλα ποδήλατο μια ζωή. Τον τελευταίο χρόνο μόνο δεν βρίσκω ομάδα για μπάλα :P

Ανάλογα την όρεξη τις κόκκινες μέρες δεν κάνω βάρη αλλά προπόνηση W.C. μόνος μου πάλι σπίτι τα λίγα που ξέρω.

Το βασικό για εμένα είναι όχι απλά να χάσω λίπος αλλά να μην χάσω τους μύες μου.


Ενημερώθηκε 11-07-2011

tolis93
17-06-11, 12:55
Καλησπέρα σε όλους, λίγες μέρες πριν γραφτώ είχα ξεσκονίσει λίγο το forum και μετά τσουπ γράφτηκα :weights:
Καταρχήν προσπαθώ να γυρίσω στα 90-93 κιλά που ήμουνα πριν αρχίσουν τα βραδινά πλούσια σε λίπος γεύματα λόγο νυχτερινής ζωής...Στροφή τώρα και μαζί με την βοήθεια 2 φίλων έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής.

Αυτή την στιγμή είμαι 103,5 χωρίς περιττά ρούχα.

1. Ξεκινάμε ξύπνημα 9-10 και νερό με λεμόνι και τρέξιμο-περπάτημα ανάλογα την όρεξη10-30 λεπτά έχω κάνει μέχρι σήμερα, στον δρόμο σε ανηφόρες κατηφόρες.<---- για μεταφρασε το λιγο

2. Επιστροφή στο σπίτι και πρωινό που περιλαμβάνει τοστ με μαυρο ψωμί, τυρί κοτόπουλο και που και που μια ιδέα βούτυρο,---δε χρειαζεται νομιζω για να μην γλιστράνε τα υλικά μεταξύ τους και γιαούρτι ή γάλα με 3-4 κουταλιές βρώμης.<---- γλυκου η σουπας?

3.Γυμναστική σπίτι, θα περιγράψω παρακάτω το πρόγραμμα μου.

4. Μεσημεριανό σε μικρή ποσότητα που μπορεί να έχει πχ κρέας ή υδατάνθρακες, αλλά προσέχω ώστε να μην τα τρώω μαζί, αλλά πχ αυγά και μετά από 1-1,5 ώρα λίγα μακαρόνια που είναι το μεσημεριανό στο σπίτι.<---- γιατι να μη τα τρως ολα μαζι?ισα ισα μετα τη προπονηση ειναι οτι καλυτερο μιση κουπα μαυρο ρυζακι με απαχο κρεας

5. δουλειά 2:30- όσο πάει, τώρα το καλοκαίρι 11+ καθημερινές
Νερό πίνω μετά από 2 ώρες από τα γεύματα και κατά τις 6 το πολύ 7 τρώω ένα τοστάκι σαν το πρωινό. Όταν γυρίζω σπίτι τρώω 2-3 κουταλιές γιαούρτι ή και κάποιο φρούτο.<----εδω φαε ενα γιαουρτι ολοκληρο και καλυτερα αστο το φρουτο το βραδυ.δεν ειναι καλο.αν θες φρουτακι φαε καπου στις 9 το τοστ π τρως στις 7 κ φαε εκει ενα φρουτο.προσωπικα μ φενεται αρκετα υποθερμιδικη και δεν πρεπει



Τώρα όσο αφορά την εκγύμναση μου έχουμε ανα μέρα :

2κέφαλους-3κέφαλους Δευτέρα-Πέμπτη
Στήθος-ώμους Τρίτη-Παρασκευή
Πλάτη Τετάρτη-Σάββατο.

Πόδια πέραν του τρεξίματος δεν έχω βάλει δεν θα έλεγα ότι θέλω να φουσκώσω μιας και ήμουνα ποδοσφαιριστής και έκανα παράλληλα ποδήλατο μια ζωή. Τον τελευταίο χρόνο μόνο δεν βρίσκω ομάδα για μπάλα :P

Ανάλογα την όρεξη τις κόκκινες μέρες δεν κάνω βάρη αλλά προπόνηση W.C. μόνος μου πάλι σπίτι τα λίγα που ξέρω.

Το βασικό για εμένα είναι όχι απλά να χάσω λίπος αλλά να μην χάσω τους μύες μου.
με τοσο πολυ υποθερμιδικη σιγουρα θα χασεις και μυες.τα ποδια πρεπει να τα γυμναζεις εστω κ με λιγα βαρη δε χρειαζεται πολλα αλλιως θα ξεφουσκωσουν.κοιλιακους δε κανεις?καλες λιποδυαλητες ασκησεις που βοηθησαν εμενα ειναι γεφυρα πλαγια γεφυρα αλματα και πολυ σκοινακι....

Giannistzn
17-06-11, 12:56
Λοιπον, βασικα σαν προγραμμα γενικα ειναι ελειπες. Οσον αφορα καυση λιπους χωρις να χασεις μυΐκοτητα, αυτο νομιζω ειναι αναποφευκτο. Το θεμα ειναι να εχεις την ελαχιστη απωλεια.

Ξεκινα βασικα με εναν υπολογισμο των ημερισιων θερμιδων που χρειαζεσαι. Μετα προσπαθησε να το προσαρμοσεις στην καθημερινοτητα σου με 4-5 γευματα. Το γευμα να εχει πηγη πρωτεΐνη - υδ/κα - και πηγη καλων λιπαρων (ελαιολαδο - ξηροι καρποι - ταχινι κλπ).

Ξεκινα να φτιαξεις ενα προγραμμα του στυλ

Πρωινο - Μεσημεριανο - Απογευματινο(προς βραδακι) - Προ υπνου. Αυτο βαση του ωραριου σου και στο διορθωνουμε.

Τολη, για τα κιλα του ειναι υπο-υποθερμιδικη. Σιγουρα θελει αλλαγες.

christos drifter
17-06-11, 13:56
Τόλη

Τρέξιμο έξω και όχι σε διάδρομο εννοώ και όχι σε επίπεδο δρόμο αλλά σε ότι ανηφόρα και κατηφόρα βρω.

Βρώμη κουταλιές γλυκού!

Γιατί όχι όλα μαζί? Γιατί υδατάνθρακες και πρωτείνη μεταφράζεται σε λίπος από όσα ξέρω :unsure:

Οκ γιαουρτάκι μόνο.

Κοιλιακούς και ραχιαίους κάνω κάθε μέρα από 90.

Γιάννη

Ναι το γνωρίζω ότι αναγκαστικά θα φύγουν μύες, απλά πρέπει να είναι λίγοι!!!

Giannistzn
17-06-11, 13:58
Οχι γλυκου, καντες σουπας. Δεν παιρνεις τιποτα απο θερμιδες. Λιμοκτονεις πραγματικα. Κοιλιακους 2-3 μαξιμουν την εβδομαδα. Πολλους κανεις.

Πρωτεΐνη + υδατανθρακας (αμυλωδης-ινωδης) + λιπαρα = πληρες γευμα, αυτο που λες δεν ισχυει!

thanasis76
17-06-11, 15:33
οπως σου ειπαν και τα παιδια απο πανω πρεπει να φτιαξεις την διατροφη σου...
απλα πρεπει να προσεξεις να τρως πολλα γρ. πρωτεινες την μερα, λιγοτερους υδατανθρακες και ακομη πιο λιγα λιπαρα...
το πρωι να ξεκινας με ενα καλο γευμα , πλουσιο...
μπορεις να πινεις ενα ποτηρι γαλα, 50-100 γρ βρωμη , και 2-3 ασπραδια αυγου...
παντος οσο μπορεις συχνα μικρα γευματα ενδιαμεσα τον κυριων και με αρκετη πρωτεινη καθε φορα... και το λιπος σιγα σιγα θα φευγει χωρις να χασεις τον κυριο ογκο σε μυες...

Giannistzn
17-06-11, 15:37
οπως σου ειπαν και τα παιδια απο πανω πρεπει να φτιαξεις την διατροφη σου...
απλα πρεπει να προσεξεις να τρως πολλα γρ. πρωτεινες την μερα, λιγοτερους υδατανθρακες και ακομη πιο λιγα λιπαρα...
το πρωι να ξεκινας με ενα καλο γευμα , πλουσιο...
μπορεις να πινεις ενα ποτηρι γαλα, 50-100 γρ βρωμη , και 2-3 ασπραδια αυγου...
παντος οσο μπορεις συχνα μικρα γευματα ενδιαμεσα τον κυριων και με αρκετη πρωτεινη καθε φορα... και το λιπος σιγα σιγα θα φευγει χωρις να χασεις τον κυριο ογκο σε μυες...

Με αυτο δεν συμφωνω. Μειωμενουν υδ/κες ναι. Μειωμενα (καλα λιπαρα) οχι. Ειναι απαραιτητα.

thanasis76
17-06-11, 16:47
Με αυτο δεν συμφωνω. Μειωμενουν υδ/κες ναι. Μειωμενα (καλα λιπαρα) οχι. Ειναι απαραιτητα.
ακομα και τα καλα λιπαρα πρεπει να ειναι οσο χρειαζομαστε... αυτο θελω να πω με το μειωμενα...
:thumbup::thumbup:

Michaelangelo
17-06-11, 17:19
Το έχω ξαναρωτήσει, θα το ρωτήσω πάλι, με ΠΟΙΌ σκεπτικό λέτε ότι είναι αναπόφεκτο να χαθούν μυς! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Αν κάποιος λαμβάνει μεγάλη δόση πρωτείνης και 0 λίπος 0 λιπαρά να τρώει (που λέει ο λόγος) μυικό ιστό ΔΕΝ θα χάσει!!!

Giannistzn
17-06-11, 17:57
Το έχω ξαναρωτήσει, θα το ρωτήσω πάλι, με ΠΟΙΌ σκεπτικό λέτε ότι είναι αναπόφεκτο να χαθούν μυς! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Αν κάποιος λαμβάνει μεγάλη δόση πρωτείνης και 0 λίπος 0 λιπαρά να τρώει (που λέει ο λόγος) μυικό ιστό ΔΕΝ θα χάσει!!!

Δεν εχω διαβασει επιστημονικα αρθρα ερευνες κλπ, απλα πιστευω οτι οταν ο οργανισμος ειναι υποθερμιδικα, ακομα και αν παιρνεις τις απαραιτητες πρωτεΐνες, αναποφευκτο ειναι να χασεις και λιγο μυικο ιστο. Αλλιως θα καναμε ολοι μια υποθερμιδικη, και θα καιγοταν μονο λιπος ευκολα και ωραια. Φυσικα και μπορει να κανω λαθος..

thanasis76
17-06-11, 22:10
δεν ειναι σιγουρο οτι χανεις και μυες...
αυτο το πραγμα εχω ξεκινησει να βλεπω και να μελεταω σε εμενα...
σε διαστημα 22 μερων που εκανα λιπομετρηση, εχασα 800γρ λιπος και πηρα 400 γρ μυες...
η διατροφη που κανω ειναι υποθερμικη αλλα περιεχει πολυ πρωτεινη, κανονικους υδατανθρακες και λιγα καλα λιπαρα... θα κανω καθε 20-30 μερες λιπομετρηση και θα βλεπω τι γινετε... οποτε θα μπορουμε να μιλαμε πιο σιγουρα...

Michaelangelo
18-06-11, 06:28
Δεν εχω διαβασει επιστημονικα αρθρα ερευνες κλπ, απλα πιστευω οτι οταν ο οργανισμος ειναι υποθερμιδικα, ακομα και αν παιρνεις τις απαραιτητες πρωτεΐνες, αναποφευκτο ειναι να χασεις και λιγο μυικο ιστο. Αλλιως θα καναμε ολοι μια υποθερμιδικη, και θα καιγοταν μονο λιπος ευκολα και ωραια. Φυσικα και μπορει να κανω λαθος..

Όταν παίρνεις αρκετή ποσότητα πρωτεΐνης, μπορεί να κάψεις μέχρι και πρωτεΐνη, αλλα μυϊκό ιστό, ΔΕΝ πρόκειται να κάψεις! Γιατί πιστεύεις έχουν περάσει σε προχωρημένους αθλητές δίαιτες τύπου Atkins? (κακό παράδειγμα αλλα tespa). Γιατί μέσα σε όλα είναι full σε πρωτεΐνες!

Panosss
18-06-11, 10:09
Όταν παίρνεις αρκετή ποσότητα πρωτεΐνης, μπορεί να κάψεις μέχρι και πρωτεΐνη, αλλα μυϊκό ιστό, ΔΕΝ πρόκειται να κάψεις! Γιατί πιστεύεις έχουν περάσει σε προχωρημένους αθλητές δίαιτες τύπου Atkins? (κακό παράδειγμα αλλα tespa). Γιατί μέσα σε όλα είναι full σε πρωτεΐνες!
Γιατί έτσι είναι ο ανθρώπινος οργανισμός φίλε!
Κατα την διάρκεια της ημέρας έχει αναβολικές και καταβολικές φάσεις.
Στις καταβολικές, καταναλώνεται μυικός ιστός.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό και έτσι λειτουργούν τα πράγματα

Michaelangelo
18-06-11, 18:18
Γιατί έτσι είναι ο ανθρώπινος οργανισμός φίλε!
Κατα την διάρκεια της ημέρας έχει αναβολικές και καταβολικές φάσεις.
Στις καταβολικές, καταναλώνεται μυικός ιστός.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό και έτσι λειτουργούν τα πράγματα

Μα, ρε μεγάλε, πες μου σε παρακαλώ, τι χρειάζεται για να δημιουργηθεί ένας μυϊκός ιστός? Όταν απαντήσεις θα έχεις απαντήσει gt με αρκετή ποσότητα πρωτεΐνης δεν προκειταη να χάσεις και μυϊκό ιστό σε οποιαδήποτε δίαιτα!

giannis64
18-06-11, 18:31
να απαντησω με μια ερωτησουλα?

αν ειναι ετσι απλα τα πραγμματα, γιατι να μην τρωγαμε μονο πρωτεινη, και να ημασταν 100 κιλα ο καθενας και μαλιστα κομματια?

giannis64
18-06-11, 18:36
Μα, ρε μεγάλε, πες μου σε παρακαλώ, τι χρειάζεται για να δημιουργηθεί ένας μυϊκός ιστός? Όταν απαντήσεις θα έχεις απαντήσει gt με αρκετή ποσότητα πρωτεΐνης δεν προκειταη να χάσεις και μυϊκό ιστό σε οποιαδήποτε δίαιτα!

θα πρεπει πρωτα πρωτα να εχουμε αναλογο μυικο ερεθισμο, κυταρικη καταστροφη, για να μπορεσει να υπαρξει ανεβασμενη πρωτεινικη συνθεση και συναμα αναπλαση και πολλαπλασιασμος των μυικων κυταρων. για να αντεξουμε να το κανουμε αυτο μονο με την ληψη πρωτεινης ειναι κομματι δυσκολο, απο την στιγμη που ανα αναλογιστουμε πως ενας κανονηκος οργανισμος μπορει να αφωμειωσει καποια συγκεκριμενα γρ πρωτεινης ανα 3ωρο η ανα 4ωρο η ανα 6ωρο.

Giannistzn
18-06-11, 18:39
να απαντησω με μια ερωτησουλα?

αν ειναι ετσι απλα τα πραγμματα, γιατι να μην τρωγαμε μονο πρωτεινη, και να ημασταν 100 κιλα ο καθενας και μαλιστα κομματια?

Μα αυτο ειπα και εγω.. Δηλαδη, κανω μια υποθερμιδικη, 0 διαδρομο, παιρνω τις απαραιτητες πρωτεΐνες και γινομαι τσιτα στο λεπτο χωρις κοπο..

giannis64
18-06-11, 18:47
Μα αυτο ειπα και εγω.. Δηλαδη, κανω μια υποθερμιδικη, 0 διαδρομο, παιρνω τις απαραιτητες πρωτεΐνες και γινομαι τσιτα στο λεπτο χωρις κοπο..

συμφωνω.

αντε παρε τωρα εσυ τις θερμιδες τις καθημερηνες, μονο απο πρωτεινη και προσπαθησε να φερεις σε αναβολικη κατασταση τον οργανισμο σου μετα απο 2-3 μερες ακολουθοντας αυτην την διατρφη, το πρωι η μετα την προπονηση. ασε που δεν ιθ εχεις το κουραγιο να κανεις προπονηση με ενταση οπου θα θες ας πουμε να εχεις τον μυικο ερεθησμο (κατστροφη κυταρων).
δεν ειναι ετσι ρε παιδια τα πραγμματα. μην διαβαζουμε κατι απο ενα αρθρο η μια μελετη η απο ενα βιβλιο πανεπιστημιου, και μπερδευομαστε στο τι διαβαζουμε και τι θελει να πει ο καθε ενας που το εχει γραψει.

Michaelangelo
18-06-11, 19:37
να απαντησω με μια ερωτησουλα?

αν ειναι ετσι απλα τα πραγμματα, γιατι να μην τρωγαμε μονο πρωτεινη, και να ημασταν 100 κιλα ο καθενας και μαλιστα κομματια?

Αυτό στο οποιο αναφέρομαι είναι στο να χάσεις κιλά χωρίς να χάσεις μυϊκό ιστό. Δεν είπα ότι θα έχει εξίσου καλή επιτυχία στο να βάλεις mus.

Κάνω αυτό το πράγμα μετά το Γενάρη-Φλεβάρη, αρκετά χρονια τώρα με επιτυχία! Που λέω ότι έχει επιτυχία? Μα φυσικά στο ότι παρόλο που χάνω κιλά και το χέρι μου είναι πιο γραμμωμένο (αν και δεν αλλάζει πολύ gt εκεί πάντα είναι γραμμωμένο), μπορεί ακόμα και να πάρει mus! (με οποιαδήποτε μέτρηση σε εκατοστά, κακό παράδειγμα αλλα παράδειγμα).

πρώτη Ιανουαρίου-17 Απρίλη= -12κιλά! Μυϊκό ιστό δεν έχασα καθόλου! Οποιος θέλει το πιστεύει.
Κάθε χρόνο είμαι πιο "γραμμωμενος" και στα κιλά παραπάνω!

Τώρα όσον αφορά την εξάντληση, ναι ισχύει. Εγώ αντέχω, άλλοι ίσως όχι! Σε δύναμη σχεδόν δεν έχω πέσει.

giannis64
18-06-11, 19:51
Αυτό στο οποιο αναφέρομαι είναι στο να χάσεις κιλά χωρίς να χάσεις μυϊκό ιστό. Δεν είπα ότι θα έχει εξίσου καλή επιτυχία στο να βάλεις mus.

Κάνω αυτό το πράγμα μετά το Γενάρη-Φλεβάρη, αρκετά χρονια τώρα με επιτυχία! Που λέω ότι έχει επιτυχία? Μα φυσικά στο ότι παρόλο που χάνω κιλά και το χέρι μου είναι πιο γραμμωμένο (αν και δεν αλλάζει πολύ gt εκεί πάντα είναι γραμμωμένο), μπορεί ακόμα και να πάρει mus! (με οποιαδήποτε μέτρηση σε εκατοστά, κακό παράδειγμα αλλα παράδειγμα).

πρώτη Ιανουαρίου-17 Απρίλη= -12κιλά! Μυϊκό ιστό δεν έχασα καθόλου! Οποιος θέλει το πιστεύει.
Κάθε χρόνο είμαι πιο "γραμμωμενος" και στα κιλά παραπάνω!

Τώρα όσον αφορά την εξάντληση, ναι ισχύει. Εγώ αντέχω, άλλοι ίσως όχι! Σε δύναμη σχεδόν δεν έχω πέσει.

πως γινετε να εισαι στα κιλα παραπανω αφου λες πως εχασες 12 κιλα?

για να εχεις τα αποτελεσματα που λες, θα πρεπει η ζυγαρια να ειναι κολλημενει και εσυ φουλ γραμμωμενος.
καιτι δεν παει καλα. και αυτο χωρις υδτατανθρακα, λιπαρα, παρα μονο πρωτεινη?

COBRA_STYLE
18-06-11, 19:59
Αυτό στο οποιο αναφέρομαι είναι στο να χάσεις κιλά χωρίς να χάσεις μυϊκό ιστό. Δεν είπα ότι θα έχει εξίσου καλή επιτυχία στο να βάλεις mus.

Κάνω αυτό το πράγμα μετά το Γενάρη-Φλεβάρη, αρκετά χρονια τώρα με επιτυχία! Που λέω ότι έχει επιτυχία? Μα φυσικά στο ότι παρόλο που χάνω κιλά και το χέρι μου είναι πιο γραμμωμένο (αν και δεν αλλάζει πολύ gt εκεί πάντα είναι γραμμωμένο), μπορεί ακόμα και να πάρει mus! (με οποιαδήποτε μέτρηση σε εκατοστά, κακό παράδειγμα αλλα παράδειγμα).

πρώτη Ιανουαρίου-17 Απρίλη= -12κιλά! Μυϊκό ιστό δεν έχασα καθόλου! Οποιος θέλει το πιστεύει.
Κάθε χρόνο είμαι πιο "γραμμωμενος" και στα κιλά παραπάνω!

Τώρα όσον αφορά την εξάντληση, ναι ισχύει. Εγώ αντέχω, άλλοι ίσως όχι! Σε δύναμη σχεδόν δεν έχω πέσει.
και σε λιγο θα μας πεις εκεινο το επικο που ειχες ξαναπει και γελαγε το φορουμ οτι με 20% λιπος εχεις κοιλιακους και εισαι fit...οκ ρε συ,εγω σε πιστευω κατεβα και σε αγωνες νατουραλε και θα τα σαρωσεις ολα;)

Michaelangelo
18-06-11, 20:00
πως γινετε να εισαι στα κιλα παραπανω αφου λες πως εχασες 12 κιλα?

για να εχεις τα αποτελεσματα που λες, θα πρεπει η ζυγαρια να ειναι κολλημενει και εσυ φουλ γραμμωμενος.
καιτι δεν παει καλα. και αυτο χωρις υδτατανθρακα, λιπαρα, παρα μονο πρωτεινη?

χάχα! Sorry, ίσως δεν το ερμήνευσα καλά. κάθε χρόνο τέτοια μέρα εννοώ! Χειμώνα τρώω κανονικά αρκετό υδατάνθρακα (και γενικά δεν φοβάμαι καμια φορα τι σαβούρα). Στην προετοιμασία μου όμως για την παραλια, τον υδατάνθρακα τον ρίχνω κατά πολύ! (δεν τον μηδενίζω λόγω διαρκειας, αλλα για ένα μικρό διάστημα μπορεί να τον ρίξω πολύ να χάσω τα πρώτα κιλά). Και φυσικά κάποια λιπαρά υπάρχουν, από ελαιόλαδο κυρίως! :D

Μπορώ εύκολα αν και το αποφεύγω, να βγάλω φωτός μαζί με τι ζυγαριά και του χρόνου τέτοια μέρα να συγκρίνουμε! :)

christos drifter
19-06-11, 01:48
Σύνθετο από ότι βλέπω το θέμα της διατροφής!

Αλήθεια για να ξέρω ότι δεν χάνω μυικό ιστό μετράω τι στο σώμα μου? Δεν εννοώ την μέθοδο της λιπομέτρησης, αλλά εκατοστά σε καρπό κτλπ έχω πχ ήδη ένα αρχείο με μετρήσεις σε καρπό, πήχη, 2κεφαλο ποδια κτλπ

christos drifter
11-07-11, 00:31
Εδώ να κάνω μια σημείωση και για μελλοντική ανάγνωση:

Προς το παρόν μένω στάσιμος όσο αφορά τα χέρια, καρπούς κτλπ, πόδια επίσης και χάνω διάμετρο στην κοιλιά. Όταν θα καταφέρω τον στόχο μου, θέλω και το πιστεύω, θα ενημερώσω με μετρήσεις και ίσως φωτογραφίες.

Ενημέρωσα και το αρχικό post με τις αλλαγές που έβαλα, συμβουλές επιθυμητές πάντα!