PDA

Επιστροφή στο Forum : Ογκος με αεροβια ?



GREEK POWER
18-06-11, 12:24
Για σας μαγκες ! Σε περιοδο ογκου κανοντας εντατικη αεροβικη περιοριζουμε τη συγκεντρωση λιπους ? η το *κοστος* ειναι μεγαλο απο το χασιμο μυικου ιστου???:unsure:

nikosvis
19-06-11, 20:44
Για σας μαγκες ! Σε περιοδο ογκου κανοντας εντατικη αεροβικη περιοριζουμε τη συγκεντρωση λιπους ? η το *κοστος* ειναι μεγαλο απο το χασιμο μυικου ιστου???:unsure:
το χω και γω πολυ απορια αυτο φιλε μου , εχω μαθει απο ατομα ομωσ πωσ οχι μονο εχασαν απο αεροβια αλλα εβαλαν κιολασ, αυτο για το οτι χανεισ μαζα ειναι μυθοσ...

thegravijia
19-06-11, 20:47
το χω και γω πολυ απορια αυτο φιλε μου , εχω μαθει απο ατομα ομωσ πωσ οχι μονο εχασαν απο αεροβια αλλα εβαλαν κιολασ, αυτο για το οτι χανεισ μαζα ειναι μυθοσ...
:thumbup:

alexgi
19-06-11, 20:47
εγω πιστευω.....οτι η αεροβια σε περιοδο ογκου ειναι ενα πολυ καλο...οπλο για να μην ξεφυγεις σε λιπος....θεωρω οτι δυσκολο να καταβολισεις...οτι υπαρχει πλεονασμα θερμιδων στον οργανισμο!!!!

tolis93
19-06-11, 21:34
βασικα συμφωνα με ενα τυπακο που λεγεται scooby μυικη μαζα δε χανεις με αεροβια.αλλα νομιζεις πως χανεις γιατι βλεπεις πως ξεφουσκωνεις.ενω στη πραγματικοτητα χανεις υγρα,νερο και λιπος.εγω που ειμαι σε ογκο παντως με καθημερινη αεροβια 10-15 λεπτακια σκοινακι εβαλα 300 γραμμαριακια σε 1μισι βδομαδα και μαντεψτε.λιπος πριν 8% λιπος τωρα 7,5% με το ιδιο μηχανημα.

Dr.10
19-06-11, 21:53
Μυϊκό ιστό δε χάνεις-το έχω αναλύσει και σε άλλο θέμα.
Τα οφέλη από την αερόβια προπονηση είναι πολλαπλά από τα οποία στην σωματική διάπλαση μας ενδειαφέρουν τα εξής:
-ανάπτυξη πυκνότερου δικτύου τριχωειδών αγγείων άρα και καλύτερη αιμάτωση των μυών-->περισσότερο οξυγόνο στα μιτοχόνδρια για οξείδωση λιπαρών οξέων/γαλακτικού και γρηγορότερη απομάκρυνση καματογόνων ουσιών.
-αύξηση αριθμού ή/και μεγέθους μιτοχονδρίων

Και επειδή βλέπω πολλά παιδιά και στο γυμναστήριο όπου εργάζομαι αλλά και εδώ να ψιλοφοβούνται την αερόβια,θέλω να τους πω ότι μόλις συνηθίσουν και επέλθουν οι προσαρμοστικές και ορμονικές μεταβολες,θα είναι πιο εύκολο και υοκειμενικά να ασκούνται αερόβια καθ'όλη τη διάρκεια του χρόνου.
Πολύ σωστά ανεφέρθη επίσης ότι η μείωση στον όγκο που μπορεί να παρατηρήσουν ορισμένοι,είναι καθαρά εξωκυτταρικά υγρά που κατακρατούνται και λιπώδης ιστός-άρα άχρηστος όγκος.

Και να φέρω και ένα παράδειγμα από το χώρο μου:Οι παγκοσμίου επιπέδου ρίπτες(ακόμα και οι τροφαντοί σφαιροβόλοι και σφυροβόλοι) έχουν ενταγμένο στον ετήσιο μακρόκυκλό τους,ένα μεσόκυκλο αφιερωμένο στην αερόβια ικανότητα-και δη στην βελτίωσή της.
Το όφελος;
Πάνω στην αερόβια αντοχή,θα χτιστεί η αναερόβια γαλακτική προπόνησή τους και εν συνεχεία η αναερόβια αγαλακτική(και αγωνιστική).
Θα έχουν τις "αντοχές" ας το πούμε πιο απλά,να δουλέψουν μεγαλύτερο όγκο προπόνησης και να αναρρώνουν πιο γρήγορα.

Υ.Γ. ελπίζω να μην κούρασα

GREEK POWER
19-06-11, 21:55
Ειναι θεμα , το να σκιζεσαι ολο το καλοκαιρι να βγαλεις κοιλιακους ,και απο σεπτεμβρη φουλ μασα για ογκο ,η αεροβικη μου κανει ως η μονη λυση για αν κρατιθει χαμηλα το λιπος, νομιζω . καμια αλλη ιδεα ??? :unsure::unsure::unsure:

giannis64
19-06-11, 22:01
ριξτε και μια ματια εδω Αεροβικη σε περιοδο ογκου (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9679-Αεροβικη-σε-περιοδο-ογκου)

GREEK POWER
19-06-11, 22:11
:thumbup::thumbup::thumbup: