PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά πρωτεϊνη να διαλέξω;



Phenom
18-06-11, 14:52
Καλημέρα σας. Άνοιξα αυτό το θέμα για να σας ρωτήσω για συμπλήρωμα πρωτεϊνης που θέλω να πάρω, μέχρι τώρα δεν έχω πάρει ποτέ πρωτεινες σε συμπλήρωμα και έτσι δεν έχω εμπειρία, από ότι διαβάζα βέβαια στη φάση που είμαι καλύτερα να πάρω μια whey , είμαι 17 χρονών 1,80 και 80 κιλά με 14-15% λίπος και κάνω πολύ γυμναστική :weights: . Θέλω να σας ρωτήσω εσάς που είστε πιο έμπειροι, ποιά είναι η καλύτερη πρωτεϊνη της αγοράς. Εμένα μου φαίνεται καλή αυτή της ΟΝ GOLD STANDARD που χει πάρει μπόλικα βραβεία, αλλά είδα και την hydrowhey της ΟΝ που επίσης λέγεται ότι είναι πολύ καλή, καλή μου φάνηκε και η reflex, ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη από αυτές ή και από άλλες που έχετε δοκιμάσει;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sak
18-06-11, 21:02
...ολες ειναι καλες. Πιστευω παντως οτι με μια ΟΝ GOLD STANDARD εισαι οκ, και επισεις δεν χρειαζετε να δωσεις παραπανω χρηματα για να παρεις την hydrowhey της ΟΝ.

ihor
18-06-11, 21:17
για την gold εχουν ακουστει διαφορα εγω βεβαια δεν εχω προσωπικη γνωμη.αυτη που εχω δοκιμασει κ μου αρεσει σαν αναλογια σκουπ/γρ πρωτεινης κ σαν γευση ειναι η whey shake της syntrax.

Kaloutsikos
18-06-11, 22:41
Syntrax
&
Gaspari

απ τις καλύτερες μάρκες!

Stamer
18-06-11, 23:14
Syntrax
&
Gaspari

απ τις καλύτερες μάρκες!

+1:thumbup::thumbup:

Fiesta S 09
19-06-11, 00:33
Δεν θα σου πώ τι να πάρεις γιατί είναι καθαρά προσωπική η απόφαση.Εγώ όταν ξεκίνησα έπερνα αυτήν που μου άρεσε περισσότερο το κουτί :P:P:P...Εν ολίγις τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες(τις most famous),έχω καταλήξει στην Instant whey της Reflex βανίλια.Μου αρέσει γιατί έχει ουδέτερη και όχι έντονη γεύση,δεν με φουσκώνει και έχει πολύ καλό προφίλ αμινοξέων.Τώρα ότι και να πάρεις λιγο πολύ το ίδιο είναι.Η απόφαση δική σου.

gym
19-06-11, 00:43
η διατροφη σου χρειαζεται συμπληρωση σε κατι?θελω να πω για να ζητας πρωτεινη αρα κατι δεν μπορεις να παρεις απο τα φαγητα σου κ θελεις να το συμπληρωσεις με την πιο ευκολη γρηγορη λυση της πρωτεινης-συμπληρωματος...ετσι?

αν λοιπον δεν μπορεις να φας,εισαι κ σε μικρη ηλικια οποτε οτι κ να φας εσυ τωρα εχεις εναν μεταβολισμο αστερι...,τοτε και ΜΟΝΟ τοτε για μενα,παρε πρωτεινη....

θα σου προτεινα τις αγευστες καθαρες πρωτεινες και οχι τις γλυκιες σοκολατες κτλ...θελουμε πρωτεινη οχι γλυκο...αρα πας σε κατι οσο το δυνατον πιο ''καθαρο''...

μια καθαρη ειχα παρει στο παρελθον κ ηταν της ινκο σπορ...νπμιζω υπαρχει κ τοπικ εδω να την δεις...

αλλα κ παλι...δες τη διατροφη σου...εαν εξασφαλιζεις τα απαραιτητα απο εκει,τι το καλυτερο κ φυσικοτερο απο το φαγητακι?;););)

Polyneikos
19-06-11, 10:15
Reflex,Nature's Best,QNT,Optimum Nutrition,Dorian Yates και αλλες που δεν μου ερχονται ειναι αξιοπιστες εταιρίες και αν παρεις προιοντα τους θα μεινεις ικανοποιημενος.
Μην τα ξεψαχνίζεις πολυ καθως ο καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις βασεις τιμης,γευσης,διαλυτότας,προσωπικων πληροφοριων απο γνωστα ατομα.
Ξεκινα να δοκιμαζεις και σιγα σιγα θα δεις τι σου ταιριαζει.

Phenom
19-06-11, 16:34
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, εγώ έχω διατροφή από την οποία τα παιρνω όλα, θέλω να μείνω σε σταθερή ποσοτητα πρωτείνης, να μειώσω όμως θερμίδες κακές ουσίες και κακα λίπη που πάιρνω από άλλες πηγές πρωτεινών (όπως τονος-κονσερβα, κοκκινο κρεας, αυγά τηγανιτά-ομελέτες) ακόμη πιστεύω ότι θα είναι και καλύτερη η whey μετά την προπονηση λόγω γρήγορης απορρόφησης. Η γεύση τί επηρεάζει; γιατί να αποφύγω να πάρω πρωτεινες με γεύση;

gym
19-06-11, 16:38
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, εγώ έχω διατροφή από την οποία τα παιρνω όλα, θέλω να μείνω σε σταθερή ποσοτητα πρωτείνης, να μειώσω όμως θερμίδες κακές ουσίες και κακα λίπη που πάιρνω από άλλες πηγές πρωτεινών (όπως τονος-κονσερβα, κοκκινο κρεας, αυγά τηγανιτά-ομελέτες) ακόμη πιστεύω ότι θα είναι και καλύτερη η whey μετά την προπονηση λόγω γρήγορης απορρόφησης. Η γεύση τί επηρεάζει; γιατί να αποφύγω να πάρω πρωτεινες με γεύση;

εγω προσωπικα πλεον δεν θελω με γευση γιατι πιστευω οτι ειναι καλυτερες οι αγευστες ...τις θεωρω πιο καθαρες...δεν ειναι οτι εχουν κατι κακο οι γευσεις κ οτι επηρεαζουν σε κατι....οτι σου αρεσει..σε πολλους λειτουργει κ ως αντικαταστατο του γλυκου...πχ σοκολατα,κουκις κ τετοια...

beatshooter
19-06-11, 16:46
Την πιο φθνη διαλεξε φιλε.Ολες πανω κατω την ιδια δουλεια κανουν(???).