PDA

Επιστροφή στο Forum : προταση για πολεμικη τεχνη



Mystical
18-06-11, 15:51
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ακουσω καποια προταση εδω...

Σκεφτομαι να αρχισω κικ βοχινγ αν οχι mai thai. Να πω οτι περα απο 2 μηνες krav manga και λιγο καρατε που ειχα κανει παλιοτερα δεν εχω αλλη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες.Παρολαυτα εχω καποιο ογκο λογω γυμναστηριου αν και δεν εχω γραμμωσει ακομα οπως θα ηθελα.
Οποτε
1)Θα ηθελα μια προταση σχολης αλλα ΠΟΛΥ καλης σχολης στα Χανια αφου θα κανω τον μισθο να τον κανω σωστα.Καποιον καλο δασκαλο που να μην ηδονίζεται με τον εξευτελισμό των μαθητων του και να μην υπαρχει χλευασμος γενικα.
2)Δεν με ενδιαφερει γενικα ο πρωταθλητισμος να παρω μερος σε αγωνες και να παρα ζωνες.Δεν μου αρεσουν γενικα αυτα...ζωνες κτλ...
Θελω οτι κανω να το κανω για την παρτυ μου. Να προπονηθω να γινω αρκετα καλος και να νιωσω τρελη αυτοπεποιηθηση στον δρομο σε περιπτωση που δεκτω επιθεση απο καποιον τζαμπαμαγκα υπουλα απλως.
Ειχα μια ασχημη εμπειρια προσφατα και αντεδρασα πολυ φοβισμενα παρολο που αυτος που μου επιτεθηκε ηταν μπουλουκος. Παλιοτερα δεν ειμουν ετσι δεν χαριζα καστανα οποτε πιστευω οτι με τα χρονια και το κλεισιμο στο σπιτι εγινα καπως μαλθακος.
Μην μπουμε τωρα πλζ στο τριπακι να λεμε οτι δεν ειναι σωστο να μαθαινουμε μια πολεμικη τεχνη για αυτο το πραγμα.
Το ξερω και την πολεμικη τεχνη την θελω και για να φτιαξω σωμα και για να εκτονονομε λιγο αλλα και για την δυσκολη στιγμη εξω!

Michaelangelo
18-06-11, 19:45
Αν θες να πλακώνεις box η μουάι-thai. Το kik ξέχασε το! Τώρα για καλές σχολες, στο επίπεδο που είσαι, όλες οι σχολες που δεν είναι μάπα (εύκολο να διακρίνεις) για σένα θα είναι το ίδιο! Και στα 2, ειδικά στο thai θα γραμμώσεις gt προπονώντας σε αυτά κανεις ταυτόχρονα και αερόβια. Σε συνδυασμό με το γυμναστήριο είναι τέλεια. θα σε συμβούλευα επίσης να αρχίσεις από τώρα διατάσσεις αν σκέφτεσαι το thai. Αν τις βαριέσαι φύγε για box!

Τώρα όσον αφοra το περιστατικό σου με τον μπουλούκο, περισσότερο ψυχολογία είναι. Μπορεί κάποιος να μαμάη και να "πανοκοβαλεται" μέχρι να αρχίσει ο καβγάς! Αλλα μόλις φεύγεις από box και thai, είναι σαν βγαίνει σφηγκοφωλιά! Όχι μονο δεν κωλώνεις, αλλα μπορεί και με το παραμικρό να σκαλώνεις!

beatshooter
18-06-11, 19:55
Ποιες οι διαφορες αναμεσα σε μποξ/μουαι ται/κικ μποξινγκ/πυγμαχια/καρατε?

Το ψηνω και γω να αρχισω μια πολεμικη τεχνη μιας και την αλλη μου αγαπη την μπαλα δυσκολα να την εξασκω με ευκολια...

Michaelangelo
18-06-11, 20:05
Ποιες οι διαφορες αναμεσα σε μποξ/μουαι ται/κικ μποξινγκ/πυγμαχια/καρατε?

Το ψηνω και γω να αρχισω μια πολεμικη τεχνη μιας και την αλλη μου αγαπη την μπαλα δυσκολα να την εξασκω με ευκολια...

Αυτά τα ξέρεις! Πυγμαχία είναι η ελληνική μετάφραση του box. Kik-μποξ είναι η αμερικανια που μαζί με χερια κανεις και πόδια, αλλα κυρίως μαθαίνεις να παίρνεις πόντους για αυτό και δεν μου πολύ-αρέσει. Μuay-Thai (μούι-ται προφέρεται) είναι σαν το kik, μονο που χρησιμοποιείς γόνατα, αγκώνες, labes, κουτουλιδια και γενικά είναι δολοφονικό. Karate αστο καλύτερα!

stoup
18-06-11, 20:08
αρχικα το μποξ και ι πυγμαχια ειναι το ιδιο πραγμα και εχει να κανει με χερια μονο
το thai εχει και χερια(μπουνιεσ,αγκονιεσ) κατηοσ και ποδια(κλοτσιεσ γονατιεσ),και αν πεσεισ σε κανα ψαγμενο δασκαλο θα σου μαθει και καποιεσ βασικεσ λαβεσ !!!
το kickεχει χερια(μπουνιεσ)και ποδια(κλοτσιεσ)-πολυ πιθανο στο kick να σε μαθουν και γονατιεσ αλλα σε αγωνιστικο επιπεδο δν επιτρεποντε
τορα για αποτελεσματα στο σωμα με ολα σχεδον τα ιδια εχεισ καθωσ ειναι φουλ αεροβια θα γραμμωσεισ και σε συνδιασμο με γυμναστιριο ειναι το ιδανικο!!!!!

Mystical
18-06-11, 21:13
Αν θες να πλακώνεις box η μουάι-thai. Το kik ξέχασε το! Τώρα για καλές σχολες, στο επίπεδο που είσαι, όλες οι σχολες που δεν είναι μάπα (εύκολο να διακρίνεις) για σένα θα είναι το ίδιο! Και στα 2, ειδικά στο thai θα γραμμώσεις gt προπονώντας σε αυτά κανεις ταυτόχρονα και αερόβια. Σε συνδυασμό με το γυμναστήριο είναι τέλεια. θα σε συμβούλευα επίσης να αρχίσεις από τώρα διατάσσεις αν σκέφτεσαι το thai. Αν τις βαριέσαι φύγε για box!

Τώρα όσον αφοra το περιστατικό σου με τον μπουλούκο, περισσότερο ψυχολογία είναι. Μπορεί κάποιος να μαμάη και να "πανοκοβαλεται" μέχρι να αρχίσει ο καβγάς! Αλλα μόλις φεύγεις από box και thai, είναι σαν βγαίνει σφηγκοφωλιά! Όχι μονο δεν κωλώνεις, αλλα μπορεί και με το παραμικρό να σκαλώνεις!



ευχαριστω πολυ!
ναι για μαι ται θα πηγαινα χαλαρα αλλα οπως ειπα δεν ξερω αν εχουμε σχολη εδω στα Χανια. Ρεθυμνο παλιοτερα ειχα ακουσει οτι δεν εχει.
Το περιστατικο με τον μπουλουκο ασε με εξοργισε τρελα.Να κανω τοσα χρονια γυμναστηριο να εχω εναν αξιοπρεπες ογκο και να μου επιτεθει ετσι υπουλα και εγω μετα να μην του ορμησω οταν τον τραβηξαν απο πανω μου αλλα να ειμαι ακομα ξαφνιασμενολς και τρομοκρατημενος! Ντροπη και μονο ντροπη!
Οταν λες οτι μολις φευγω απο το ται δεν θα κωλωνω αλλα μπορει και με το παραμικρο να σκαλωνω τι ενοεις?
Δεν ειναι λιγο αντιθετα αυτα ?:P

COBRA_STYLE
18-06-11, 21:15
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ακουσω καποια προταση εδω...

Σκεφτομαι να αρχισω κικ βοχινγ αν οχι mai thai. Να πω οτι περα απο 2 μηνες krav manga και λιγο καρατε που ειχα κανει παλιοτερα δεν εχω αλλη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες.Παρολαυτα εχω καποιο ογκο λογω γυμναστηριου αν και δεν εχω γραμμωσει ακομα οπως θα ηθελα.
Οποτε
1)Θα ηθελα μια προταση σχολης αλλα ΠΟΛΥ καλης σχολης στα Χανια αφου θα κανω τον μισθο να τον κανω σωστα.Καποιον καλο δασκαλο που να μην ηδονίζεται με τον εξευτελισμό των μαθητων του και να μην υπαρχει χλευασμος γενικα.
2)Δεν με ενδιαφερει γενικα ο πρωταθλητισμος να παρω μερος σε αγωνες και να παρα ζωνες.Δεν μου αρεσουν γενικα αυτα...ζωνες κτλ...
Θελω οτι κανω να το κανω για την παρτυ μου. Να προπονηθω να γινω αρκετα καλος και να νιωσω τρελη αυτοπεποιηθηση στον δρομο σε περιπτωση που δεκτω επιθεση απο καποιον τζαμπαμαγκα υπουλα απλως.
Ειχα μια ασχημη εμπειρια προσφατα και αντεδρασα πολυ φοβισμενα παρολο που αυτος που μου επιτεθηκε ηταν μπουλουκος. Παλιοτερα δεν ειμουν ετσι δεν χαριζα καστανα οποτε πιστευω οτι με τα χρονια και το κλεισιμο στο σπιτι εγινα καπως μαλθακος.
Μην μπουμε τωρα πλζ στο τριπακι να λεμε οτι δεν ειναι σωστο να μαθαινουμε μια πολεμικη τεχνη για αυτο το πραγμα.
Το ξερω και την πολεμικη τεχνη την θελω και για να φτιαξω σωμα και για να εκτονονομε λιγο αλλα και για την δυσκολη στιγμη εξω!
οι εντυπωσεις σου απο το krav-maga?γιατι το σταματησες βασικα?για δρομο ειναι the best

Mystical
18-06-11, 21:22
οι εντυπωσεις σου απο το krav-maga?γιατι το σταματησες βασικα?για δρομο ειναι the best

το κραβ μαγκα ειναι πραγματι πολυ ωραιο. Ο λογος που το σταματησα ηταν γιατι οταν το εκανα τοτε ειχα πιεση χρονου λιγο και καθως ειμουν ανοητος για να οργανωσω το προγραμμα μου καλυτερα προτιμησα να το αφησω. Και να δωσω εμφαση τοτε στο gym.

Κοιταξε στο σημειο που ειχα φτασει ειχε ενδιαφερον κτλ αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι καλο αφου εχεις κανει για καποιο καιρο μια καθαρα πολεμικη τεχνη για ξυλικη.
Εμεις καναμε κυριως λαβες και οχι τοσο κτυπηματα.
Δεν ξερω βεβαια αν αργοτερα γινοταν πιο "αγριο".

Νιωθω οτι για την περιπτωση μου χρειαζομαι κατι που να με εξασκησει κυριως στο κλωτσομπουνιδι. Να μου βγαινει δηλαδη χωρις προβλημα.

Lao
18-06-11, 21:33
Ποιες οι διαφορες αναμεσα σε μποξ/μουαι ται/κικ μποξινγκ/πυγμαχια/καρατε?

Το ψηνω και γω να αρχισω μια πολεμικη τεχνη μιας και την αλλη μου αγαπη την μπαλα δυσκολα να την εξασκω με ευκολια...

Το καθένα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Από όσα ανέφερες, ΠΤ με την παραδοσιακή έννοια του χώρου είναι το Karate και το Muai Tai.

Mystical, όπου πας, φρόντισε να πεις στον υπεύθυνο της σχολής τους λόγους για τους οποίους θέλεις να ασχοληθείς.

Mystical
18-06-11, 21:36
Mystical, όπου πας, φρόντισε να πεις στον υπεύθυνο της σχολής τους λόγους για τους οποίους θέλεις να ασχοληθείς.


Δεν ξερω κατα ποσο θα ακουστει ωραιο ο βασικος λογος που θελω να παω και αν ο υπευθυνος της σχολης θα θελει να με μαθει μετα καλα...

COBRA_STYLE
18-06-11, 22:07
Το καθένα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Από όσα ανέφερες, ΠΤ με την παραδοσιακή έννοια του χώρου είναι το Karate και το Muai Tai.

Mystical, όπου πας, φρόντισε να πεις στον υπεύθυνο της σχολής τους λόγους για τους οποίους θέλεις να ασχοληθείς.


Δεν ξερω κατα ποσο θα ακουστει ωραιο ο βασικος λογος που θελω να παω και αν ο υπευθυνος της σχολης θα θελει να με μαθει μετα καλα...

ναι οντως σε αυτο που λεει ο ο Mystical συμφωνω,θα τον παρουν στο ψιλο μετα...αλλα νταξ αμα πας για παραδειγμα κραβ μαγκα δεν χρειαζεται να του πεις του αλλου γιατι το θες,ειναι απλο....θα ξεκινησω και γω απο Σεπτεμβρη κραβ μαγκα

Lao
18-06-11, 22:25
Δεν ξερω κατα ποσο θα ακουστει ωραιο ο βασικος λογος που θελω να παω και αν ο υπευθυνος της σχολης θα θελει να με μαθει μετα καλα...


ναι οντως σε αυτο που λεει ο ο Mystical συμφωνω,θα τον παρουν στο ψιλο μετα...αλλα νταξ αμα πας για παραδειγμα κραβ μαγκα δεν χρειαζεται να του πεις του αλλου γιατι το θες,ειναι απλο....θα ξεκινησω και γω απο Σεπτεμβρη κραβ μαγκα

Mystical, ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις ΠΤ και μπορώ να σου πω ότι το τι θέλει ο καθένας είναι πολύ εύκολα αντιληπτό στον μικρόκοσμο μιας σχολής. Θα το αντιληφθεί ο υπεύθυνος εκεί που θα πας, άσε που οι πιο πολλοί ξεκινάνε για τους ίδιους με εσένα λόγους: αυτοπεποίθηση, ικανότητα επιβίωσης στον δρόμο, καλή φυσική κατάσταση κτλ.

Παρόλαυτά, πιο πολύ στο είπα για να δεις τι θα σου απαντήσει ο κάθε υπεύθυνος. Αν σου τάξει λαγούς με πετραχείλια και σου πει π.χ. ότι σε 3 μήνες θα δέρνεις κόσμο και κοσμάκη έξω, θα σου πρότεινα να μην ξαναπάς. Αν σου δώσει μετριοπαθή απάντηση και κοιτάξει να σου περάσει μια άλλη νοοτροπία, είμαι της άποψης να τον προτιμήσεις.

Καταλαβαίνω ότι όσα σου λέω απέχουν από αυτό που έχεις στο μυαλό σου αυτή την στιγμή, αλλά με το σκεπτικό που έχεις τώρα λειτουργείς περισσότερο λόγω πληγωμένου εγωισμού και θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτό είναι επικίνδυνο για σένα. Είναι πολύ εύκολο να αρχίσεις να υπερεκτιμάς τον εαυτό σου, να σου ξανασυμβεί κάτι και να μην ανταποκριθείς όπως θα ήθελες και να στεναχωρηθείς περισσότερο. Και αν πέσεις σε εκπαιδευτή που θέλει τα ωράια σου τα λεφτά, είναι εύκολο να εκμεταλλευτεί την παρούσα ψυχική σου κατάσταση κάνοντάς σε να νομίζεις ότι είσαι Bruce Lee ενώ στην πραγματικότητα δεν θα είσαι...

Mystical
18-06-11, 22:35
Mystical, ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις ΠΤ και μπορώ να σου πω ότι το τι θέλει ο καθένας είναι πολύ εύκολα αντιληπτό στον μικρόκοσμο μιας σχολής. Θα το αντιληφθεί ο υπεύθυνος εκεί που θα πας, άσε που οι πιο πολλοί ξεκινάνε για τους ίδιους με εσένα λόγους: αυτοπεποίθηση, ικανότητα επιβίωσης στον δρόμο, καλή φυσική κατάσταση κτλ.

Παρόλαυτά, πιο πολύ στο είπα για να δεις τι θα σου απαντήσει ο κάθε υπεύθυνος. Αν σου τάξει λαγούς με πετραχείλια και σου πει π.χ. ότι σε 3 μήνες θα δέρνεις κόσμο και κοσμάκη έξω, θα σου πρότεινα να μην ξαναπάς. Αν σου δώσει μετριοπαθή απάντηση και κοιτάξει να σου περάσει μια άλλη νοοτροπία, είμαι της άποψης να τον προτιμήσεις.

Καταλαβαίνω ότι όσα σου λέω απέχουν από αυτό που έχεις στο μυαλό σου αυτή την στιγμή, αλλά με το σκεπτικό που έχεις τώρα λειτουργείς περισσότερο λόγω πληγωμένου εγωισμού και θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτό είναι επικίνδυνο για σένα. Είναι πολύ εύκολο να αρχίσεις να υπερεκτιμάς τον εαυτό σου, να σου ξανασυμβεί κάτι και να μην ανταποκριθείς όπως θα ήθελες και να στεναχωρηθείς περισσότερο. Και αν πέσεις σε εκπαιδευτή που θέλει τα ωράια σου τα λεφτά, είναι εύκολο να εκμεταλλευτεί την παρούσα ψυχική σου κατάσταση κάνοντάς σε να νομίζεις ότι είσαι Bruce Lee ενώ στην πραγματικότητα δεν θα είσαι...

Σε ευχαριστω για την ομορφη απαντηση σου και το ενδιαφερον σου.
Ξερω απο το γυμναστηριο οτι οταν καποιος ταζει φοβερα αποτελεσματα σε ελαχιστο χρονο ειναι παπατζης. Σιγουρα θελει δουλεια και χρονο το καλο :)
Κολαω λιγο στον τροπο που θα το εξηγησω γιατι δεν θελω να δωσω την εντυπωση κανενος αληταμπουρα και να μπει σε σκεψεις ο αλλος οπως "πω πως θα τον ξεφορτωθω και αυτος μπορει να γινει επικινδυνος αν μαθει καλα με τον καιρο κτλ"
Ειμαι πολυ ηρεμο ατομο και δεν ειμαι κανεις καγκουρας αλλα θελω να ειμαι σε θεση να μπορω να εξουδετερωσω καποιον που μου επιτιθεται υπουλα ευκολα και αμεσα.

Το περιστατικο που ανεφερα ναι πληγωσε αρκετα τον εγωισμο μου και με εκανε να δω οτι πρεπει να κανω τον εαυτο μου λιγο πιο ανετο και με αυτοπεποιηθηση σε τετοιες καταστασεις γιατι μπορει να μου ξανατυχει και αργοτερα κατι. Παρολαυτα αν ειναι για ξεκαθαρισμα λογαριασμων δεν ειναι αναγκη και να μαθω καποια πολεμικη τεχνη. Καλιστα μπορω να του την στησω και εγω αυριο στον δρομο (αφου τον γνωριζω) και να του επιτεθω απο πισω να του παιξω 10 δυνατα μπουνιδια και να πεσει κατω. (παρολαυτα ομως παλι νιωθω ενα φοβο μην τυχον δεν πεσει κατω και με διαλυσει αυτος και ας ειναι μπουλουκος...πραγματικα δεν ξερω πως νιωθω ετσι για αυτο με βλεπεις οτι εχω αναγκη κυριως να ανεβασω την αυτοπεποιηθηση μου. Θελω να ξερω οτι αν θελησω μπορω να ριξω κατω με ελαχιστα κτυπηματα εναν μπουλουκο η casual αλητακο).

Για αυτο και ανεφερα στο πρωτο μου ποστ οτι θα ηθελα απο την αρχη να βρω εναν καλο εκπαιδευτη για να μην κινδυνευω να πεσω θυμα εξαπατησης:)

Lao
18-06-11, 22:38
Σε ευχαριστω για την ομορφη απαντηση σου και το ενδιαφερον σου.
Ξερω απο το γυμναστηριο οτι οταν καποιος ταζει φοβερα αποτελεσματα σε ελαχιστο χρονο ειναι παπατζης. Σιγουρα θελει δουλεια και χρονο το καλο :)
Κολαω λιγο στον τροπο που θα το εξηγησω γιατι δεν θελω να δωσω την εντυπωση κανενος αληταμπουρα και να μπει σε σκεψεις ο αλλος οπως "πω πως θα τον ξεφορτωθω και αυτος μπορει να γινει επικινδυνος αν μαθει καλα με τον καιρο κτλ"
Ειμαι πολυ ηρεμο ατομο και δεν ειμαι κανεις καγκουρας αλλα θελω να ειμαι σε θεση να μπορω να εξουδετερωσω καποιον που μου επιτιθεται υπουλα ευκολα και αμεσα.

Το περιστατικο που ανεφερα ναι πληγωσε αρκετα τον εγωισμο μου και με εκανε να δω οτι πρεπει να κανω τον εαυτο μου λιγο πιο ανετο και με αυτοπεποιηθηση σε τετοιες καταστασεις γιατι μπορει να μου ξανατυχει και αργοτερα κατι. Παρολαυτα αν ειναι για ξεκαθαρισμα λογαριασμων δεν ειναι αναγκη και να μαθω καποια πολεμικη τεχνη. Καλιστα μπορω να του την στησω και εγω αυριο στον δρομο (αφου τον γνωριζω) και να του επιτεθω απο πισω να του παιξω 10 δυνατα μπουνιδια και να πεσει κατω.

Για αυτο και ανεφερα στο πρωτο μου ποστ οτι θα ηθελα απο την αρχη να βρω εναν καλο εκπαιδευτη για να μην κινδυνευω να πεσω θυμα εξαπατησης:)

Πολύ ωραία η απάντησή σου. :thumbup:

Θέλω απλά να σου πω ότι μεταξύ δασκάλου και μαθητή πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια και αμοιβαία εμπιστοσύνη, γι'αυτό και επιμένω να είσαι αναλυτικός και ειλικρινής μαζί του. Αν είναι σωστός δάσκαλος, έτσι και αλλιώς θα σου μάθει ό,τι πρέπει σε βάθος χρόνου, οπότε μην σε απασχολεί το να σε παρεξηγήσει. Ίσα ίσα, θα εκτιμήσει την ειλικρίνειά σου. ;)

Mystical
18-06-11, 22:45
Πολύ ωραία η απάντησή σου. :thumbup:

Θέλω απλά να σου πω ότι μεταξύ δασκάλου και μαθητή πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια και αμοιβαία εμπιστοσύνη, γι'αυτό και επιμένω να είσαι αναλυτικός και ειλικρινής μαζί του. Αν είναι σωστός δάσκαλος, έτσι και αλλιώς θα σου μάθει ό,τι πρέπει σε βάθος χρόνου, οπότε μην σε απασχολεί το να σε παρεξηγήσει. Ίσα ίσα, θα εκτιμήσει την ειλικρίνειά σου. ;)


πολυ σωστος. Και αυτο θα κανω...προσπαθησα μεχρι στιγμης να βρω για μαι ται κατι στην πολη μου στο google αλλα χωρις επιτυχια ακομα. Θα ρωτησω και εναν παλιο μου γνωστο που ασχολιοταν πολλα χρονια με πολεμικες τεχνες μπας και με διαφωτισει. Για τον δασκαλο του μου ελεγε τα καλυτερα αλλα αυτος εκανε ζιου ζιτσου.

Αντωνης
18-06-11, 22:54
πολυ σωστος. Και αυτο θα κανω...προσπαθησα μεχρι στιγμης να βρω για μαι ται κατι στην πολη μου στο google αλλα χωρις επιτυχια ακομα. Θα ρωτησω και εναν παλιο μου γνωστο που ασχολιοταν πολλα χρονια με πολεμικες τεχνες μπας και με διαφωτισει. Για τον δασκαλο του μου ελεγε τα καλυτερα αλλα αυτος εκανε ζιου ζιτσου.

Eπειδη ειχε τυχει να ψαξω και γω για σχολες μαι ται πιο παλια,να σου πω οτι παραδοσιακο μαι ται(muay boran)υπαρχει μονο μια σχολη στην Ελλαδα που διδασκει,και αυτην ειναι στην Αθηνα.Και το αγωνιστικο μαι ται δεν νομιζω να σε βοηθησει πολυ για τον σκοπο που θελεις,καθως ειναι φτιαγμενο για το ρινγκ και το point system περισσοτερο,εχει παρα πολλες διαφορες απ το muay boran.Σιγουρα θα αποκομισεις αρκετα,αλλα νομιζω υπαρχουν και καλυτερα για αυτο που θελεις...

Εγω αν ημουν στην θεση σου θα κατευθυνομουν προς αικιντο μερια...

Mystical
18-06-11, 22:58
Eπειδη ειχε τυχει να ψαξω και γω για σχολες μαι ται πιο παλια,να σου πω οτι παραδοσιακο μαι ται(muay boran)υπαρχει μονο μια σχολη στην Ελλαδα που διδασκει,και αυτην ειναι στην Αθηνα.Και το αγωνιστικο μαι ται δεν νομιζω να σε βοηθησει πολυ για τον σκοπο που θελεις,καθως ειναι φτιαγμενο για το ρινγκ και το point system περισσοτερο,εχει παρα πολλες διαφορες απ το muay boran.Σιγουρα θα αποκομισεις αρκετα,αλλα νομιζω υπαρχουν και καλυτερα για αυτο που θελεις...

Εγω αν ημουν στην θεση σου θα κατευθυνομουν προς αικιντο μερια...

το αικιντο μονο ονομαστικα το εχω ακουσει...γενικα δεν θελω καποια πολεμικη τεχνη που να θελει πολλεςςς κινησεις, τρελη συγκεντρωση και να θελεις 10-11 χρονια για να πεις πραγματικα οτι το εχεις...Οπως εχω ακουσει πχ για το κουνγκ φου...ωραιο αλλα περισσοτερο θεατρινιστικα χορευτικα ειναι παρα ξυλικι.
Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Σωστη παρατηρηση παντως...δεν θελω καθολου να μπλεξω με point systems και ζωνες κτλ...

Mystical
18-06-11, 23:00
βρηκα κατι στο γοογλε μολις τωρα

http://www.aikikan.gr/QuestionsEL.html

Στη σχολή μας διδάσκουμε το Aikido με τέτοιο τρόπο ώστε τα άτομα που έχουν πρόθεση να το μάθουν για να δέρνουν κόσμο στο δρόμο, η να μπορέσουν να δείρουν αυτούς που τους πείραξαν τη κοπέλα τους, η να αποτρέψουν μία βιαιοπραγία εναντίων τους να απογοητεύονται και να φεύγουν.

ουστ:P:P:P:P

Mystical
18-06-11, 23:03
βρηκα επισης αυτο το ποστ καπου πριν και μου αρεσε

Every fighting system has strengths and weaknesses. For example, I studied karate for 2 years and not once did I learn how to deal with a knife attack. I did Aikido for a month and learned two different ways to defend or disarm a knife attack. This is all my opinion but please consider
Muey Thai- is awesome for dead on fighting. Using the 8 fists of muey thai would be devastating in a street fight. Probably fastest to learn.
Aikido -is a powerful defensive art. The most lethal situation in the world may be someone coming at you with a knife or a club or a baseball bat. Aikodo excels at dealing with that thru disarm techniques.
Krav Maga is a happy medium tween the two. One of the big ideas in krav maga is "if it works, we use it" The developement of this fighting system was "we need to train a large number of regular soliders and spec op commandoes - how do we teach people from all walks of life"
Go to youtube and punch in example krav maga knife defense or aikido knife defense and see what comes up.
In my opinion in the end, when you can, sit in on a number of different classes and see which one you enjoy most.
I think krav maga is best for all around offense and defense. You wont learn to throw a punch in aikido, and you probly wont learn to disarm a knife attack in muey thai.

οπως και το

again, it depends, what's your purpose?
if you just want to avoid and end a fight then you better do Aikido, but let me remind you that this kind of martial arts (like Aikido, Taichi, and those who really need high reflects, grabbing and complicated moves) would take so long to master, and before you master it, it's almost useless.
so let's see if you had practice Aikido for 1 year, you won't be able to do anything out there in the real world, but if you do Muay thai even just for a year, you can use it a lil bit.
but if you're talking about mastering one of them then it wouldn't be a problem at all to do Aikido, but at least you have to spend 5-10 years to be able to really use it. btw I can assure you that Aikido is much better than Muay thai to fight against "weapons".


το αικιντο παντως λενε οτι ειναι περισσοτερο αμυντικο.

Αντωνης
18-06-11, 23:11
το αικιντο μονο ονομαστικα το εχω ακουσει...γενικα δεν θελω καποια πολεμικη τεχνη που να θελει πολλεςςς κινησεις, τρελη συγκεντρωση και να θελεις 10-11 χρονια για να πεις πραγματικα οτι το εχεις...Οπως εχω ακουσει πχ για το κουνγκ φου...ωραιο αλλα περισσοτερο θεατρινιστικα χορευτικα ειναι παρα ξυλικι.
Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Σωστη παρατηρηση παντως...δεν θελω καθολου να μπλεξω με point systems και ζωνες κτλ...

Εχμ κοιτα,ειναι αναλογα την σχολη που θα πας.Δυστυχως αξιοπιστη σχολη στην Ελλαδα δυσκολα θα βρεις,στο λεω αυτο βεβαια χωρις να εχω αξιοσημειωτη εμπειρια απο ΠΤ.

Ουτως η' αλλως οτι ΠΤ και να επιλεξεις,για να αποκτησεις την αυτοπεποιθηση που θες θεωρω οτι θα σου παρει μινιμουμ ενα χρονο,και αυτο βεβαια με την προυποθεση οτι θα εξασκεις τις σωματικες ικανοτητες σου και μονος σου,αρκετες ωρες την βδομαδα,γιατι στην σχολη κατα 95% μονο φορμες θα μαθαινεται,αντε και τιποτα κοιλιακους και γελοιες ασκησεις για τα ματια του κοσμου.

Mystical
18-06-11, 23:13
Εχμ κοιτα,ειναι αναλογα την σχολη που θα πας.Δυστυχως αξιοπιστη σχολη στην Ελλαδα δυσκολα θα βρεις,στο λεω αυτο βεβαια χωρις να εχω αξιοσημειωτη εμπειρια απο ΠΤ.

Ουτως η' αλλως οτι ΠΤ και να επιλεξεις,για να αποκτησεις την αυτοπεποιθηση που θες θεωρω οτι θα σου παρει μινιμουμ ενα χρονο,και αυτο βεβαια με την προυποθεση οτι θα εξασκεις τις σωματικες ικανοτητες σου και μονος σου,αρκετες ωρες την βδομαδα,γιατι στην σχολη κατα 95% μονο φορμες θα μαθαινεται,αντε και τιποτα κοιλιακους και γελοιες ασκησεις για τα ματια του κοσμου.


ναι σιγουρα στο σπιτι μονο καλο θα κανει η προπονηση και μου αρεσει να εχω την δυνατοτητα να προπονουμε και στο σπιτι...δυστυχως ακομα δεν ειχα την ευκαιρια να φτιαξω το δικο μου σιδεραδικο γυμναστηριο στο σπιτι.
Με μια ΠΤ θα ειναι πιο ευκολο φανταζομαι...ισως παρω και καποιον σακο.

beatshooter
18-06-11, 23:36
Αυτο το κιντο που ειπε ο φιλος πιο πανω γραφεται kendo?Το γυμναστηριο μου εχει τετοιο πραγμα 2 ωρες την βδομαδα,αλλα δεν εχω παει ποτες:)

Lao
18-06-11, 23:41
το αικιντο μονο ονομαστικα το εχω ακουσει...γενικα δεν θελω καποια πολεμικη τεχνη που να θελει πολλεςςς κινησεις, τρελη συγκεντρωση και να θελεις 10-11 χρονια για να πεις πραγματικα οτι το εχεις...Οπως εχω ακουσει πχ για το κουνγκ φου...ωραιο αλλα περισσοτερο θεατρινιστικα χορευτικα ειναι παρα ξυλικι.
Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Σωστη παρατηρηση παντως...δεν θελω καθολου να μπλεξω με point systems και ζωνες κτλ...

Επειδή ασχολούμαι με το ΚΦ, μπορώ να σου πω ότι κάνεις λάθος. Είναι το δυσκολότερο και πολυπλοκότερο σύστημα. Από κει και πέρα, το πως διδάσκεται είναι θέμα σχολής και δασκάλου, κάτι που ισχύει για όλες τις ΠΤ.

Στην δική μου σχολή πάντως μια χαρά ξυλίκι πέφτει. :green:

Mystical
18-06-11, 23:46
Επειδή ασχολούμαι με το ΚΦ, μπορώ να σου πω ότι κάνεις λάθος. Είναι το δυσκολότερο και πολυπλοκότερο σύστημα. Από κει και πέρα, το πως διδάσκεται είναι θέμα σχολής και δασκάλου, κάτι που ισχύει για όλες τις ΠΤ.

Στην δική μου σχολή πάντως μια χαρά ξυλίκι πέφτει. :green:

Σιγουρα για αυτο το ψειριζω πολυ το θεμα σχολης και δασκαλου:) Και στο γυμναστηριο μας εχουν καποια τμηματα ΠΤ αλλα να σου πω λιγο πολυ τα σνομπαρω νομιζω οτι ειναι απλα αεροβια βαφτισμενη με λιγο ξυλο λολ.

Στην περιπτωση μου παντως εσυ τι θα ελεγες οτι κανει καλυτερα?
Πιστευω συμφωνεις οτι μια δυσκολη και πολυπλοκη ΠΤ δεν ειναι για αυτο που θελω μαλλον.

Michaelangelo
19-06-11, 00:40
ευχαριστω πολυ!
ναι για μαι ται θα πηγαινα χαλαρα αλλα οπως ειπα δεν ξερω αν εχουμε σχολη εδω στα Χανια. Ρεθυμνο παλιοτερα ειχα ακουσει οτι δεν εχει.
Το περιστατικο με τον μπουλουκο ασε με εξοργισε τρελα.Να κανω τοσα χρονια γυμναστηριο να εχω εναν αξιοπρεπες ογκο και να μου επιτεθει ετσι υπουλα και εγω μετα να μην του ορμησω οταν τον τραβηξαν απο πανω μου αλλα να ειμαι ακομα ξαφνιασμενολς και τρομοκρατημενος! Ντροπη και μονο ντροπη!
Οταν λες οτι μολις φευγω απο το ται δεν θα κωλωνω αλλα μπορει και με το παραμικρο να σκαλωνω τι ενοεις?
Δεν ειναι λιγο αντιθετα αυτα ?:P

Δεν μπορεί σε ολόκληρα Χανιά να μην έχει!! Με κλειστά τα ματια αν έχει, einai ότι καλύτερο για περιπτώσεις δρόμου! Αλλιώς με κλειστά τα ματια τραβα box!

Αυτό που εννοούσα είναι, ότι όχι ο μπουλούκος που σου την έπεσε θα τις άρπαζε, αλλα σκαλώνεις μονο να σε κοιτάξει κάποιος στο δρόμο και πας και του λες ''τι κοιτάς ρε? θες μπάτσες?''. Τέτοια φάση εννοώ. Είχε τύχει να φεύγω με φίλους μου και ενώ δεν ήμασταν κανεις του τύπου να τσακωνόμαστε, ήμασταν σφηγκοφωλιά!

Το KF που κάποιοι αναφέρουν, φοβερή πολεμική τέχνη, η καλύτερη ίσως (το thai είναι μαχητικό άθλημα, είναι ισάξια σαν τεχνική), με 2 μεγάλα μειονεκτήματα όμως:
1. δύσκολα θα βρείς καλή σχολη KF
2. Ενώ με το Thai θα είσαι ''τούμπανο' με 2 χρονια καλής προπόνησης, με το KF για να είσαι σε αντίστοιχο επίπεδο, παίζει να χρειαστείς και 10eτια!!! Είναι ίσως η δυσκολότερη PT να φτάσεις σε ένα αξιοπρεπή επίπεδο.

Mystical
19-06-11, 00:44
ευχαριστω πολυ :) θα ψαξω οπωσδηποτε για τηαι!! ειδα και καποια βιντεκαια στο youtube με κατι τρελες αγκωνιες και τρελαθηκα! γαματο! οτι πρεπει για τα γουστα μου αφου και σχετικα γρηγορα μπαινεις στο πνευμα του ξυλου!

gym
19-06-11, 00:47
Επειδή ασχολούμαι με το ΚΦ, μπορώ να σου πω ότι κάνεις λάθος. Είναι το δυσκολότερο και πολυπλοκότερο σύστημα. Από κει και πέρα, το πως διδάσκεται είναι θέμα σχολής και δασκάλου, κάτι που ισχύει για όλες τις ΠΤ.

Στην δική μου σχολή πάντως μια χαρά ξυλίκι πέφτει. :green:

λαο μιας κ λες οτι ασχολεισαι κ γενικα ξερεις απο πολεμικες τεχνες...για κοριτσι πχ στην ηλικια μου 21 τι θα προτεινες?
το εχω καημο να κανω κατι απο πτ αλλα ολοι μου λενε μη κ δεν ειναι για κοριτσια κ ολο κολλαω η δεν προλαβαινω κτλ...
εχω σκεφτει για κικ αλλα κ παλι ολο κατι αρνητικο θα βγει πχ μην γιατι ειχες γονατα κ θα σε σακατεψουν...

πιστευεις ειναι εφικτο σε τετοια ηλικια να ξεκινησω κατι η γερασααα?και τι θα ηταν αυτο?
καθαρα μια προταση...

Michaelangelo
19-06-11, 00:51
ευχαριστω πολυ :) θα ψαξω οπωσδηποτε για τηαι!! ειδα και καποια βιντεκαια στο youtube με κατι τρελες αγκωνιες και τρελαθηκα! γαματο! οτι πρεπει για τα γουστα μου αφου και σχετικα γρηγορα μπαινεις στο πνευμα του ξυλου!

Ρε φιλε, αν δεν βρείς δεν πας κάνα box σε συνδυασμό με πάλn να νοιώσεις? θα ρίχνεις μπουκέτα και στα κοντινά τον πιάνεις λαμπίδια στη κεφαλα και τον τσακίζεις, τον πετάς και πάλι μπουκέτα! :P

Μην αναφέρω ποσο καλά γυμνάζεις το σώμα, e? :thumbup:

Y.G.: Αν θες να σε πωρώσω με το Thai, κατέβασε ταινίες του Tony Jaa! θα ξεχάσεις τι εστί Bruce Lee! :ο

Mystical
19-06-11, 00:54
Ρε φιλε, αν δεν βρείς δεν πας κάνα box σε συνδυασμό με πάλι να νοιώσεις? θα ρίχνεις μπουκέτα και στα κοντινά τον πιάνεις λαμπίδια στη κεφαλα και τον τσακίζεις, τον πετάς και πάλι μπουκέτα! :P

Μην αναφέρω ποσο καλά γυμνάζεις το σώμα, e? :thumbup:

Y.G.: Αν θες να σε πωρώσω με το Thai, κατέβασε ταινίες του Tony Jaa! θα ξεχάσεις τι εστί Bruce Lee! :ο


θα παω για βοχ εναλακτικα απλα το ται πιστευω θα μου αρεσε περισσοτερο λογω της ποικιλιας κτυπηματων. Το θεωρω πιο πιασιαρικο απο οσο ειδα!!!
το βοχ μου φαινεται λιγο ρηχο και αξεστο:P αλλα ενταξει αποτελεσματικο πιστευω για casual καταστασεις!

Michaelangelo
19-06-11, 01:10
θα παω για βοχ εναλακτικα απλα το ται πιστευω θα μου αρεσε περισσοτερο λογω της ποικιλιας κτυπηματων. Το θεωρω πιο πιασιαρικο απο οσο ειδα!!!
το βοχ μου φαινεται λιγο ρηχο και αξεστο:P αλλα ενταξει αποτελεσματικο πιστευω για casual καταστασεις!

Σε συνδυασμό με πάλn όμως, μονο ρηχό και άξεστο δεν είναι! (και από μονο του βεβαια στην πράξη αρκεί!)

Lao
19-06-11, 20:17
λαο μιας κ λες οτι ασχολεισαι κ γενικα ξερεις απο πολεμικες τεχνες...για κοριτσι πχ στην ηλικια μου 21 τι θα προτεινες?
το εχω καημο να κανω κατι απο πτ αλλα ολοι μου λενε μη κ δεν ειναι για κοριτσια κ ολο κολλαω η δεν προλαβαινω κτλ...
εχω σκεφτει για κικ αλλα κ παλι ολο κατι αρνητικο θα βγει πχ μην γιατι ειχες γονατα κ θα σε σακατεψουν...

πιστευεις ειναι εφικτο σε τετοια ηλικια να ξεκινησω κατι η γερασααα?και τι θα ηταν αυτο?
καθαρα μια προταση...

Η ηλικία σου μια χαρά είναι για να ξεκινήσεις οτιδήποτε.

Από κει και πέρα, το με τι θα ασχοληθείς... εξαρτάται από το τι θες, ποια είναι η ιδιοσυγκρασία σου, πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις...

gym
20-06-11, 08:51
Η ηλικία σου μια χαρά είναι για να ξεκινήσεις οτιδήποτε.

Από κει και πέρα, το με τι θα ασχοληθείς... εξαρτάται από το τι θες, ποια είναι η ιδιοσυγκρασία σου, πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις...

χρονο μπορω να διαθεσω αν ειναι κατι που μου αρεσει το χωραω καπου...
απλα το θεμα ειναι τι θα ηταν πιο...πως να το πω...δεν ξερω με τι να ξεκινησω...βλεπω κικ μποξιν μου αρεσει αυτη η δυνα ικη που βγαζουν...βλεπω καρατε κ λεω μπα...που να τα κανω εγω αυτα αλλα μου αρεσει,με ιντριγκαρει αυτο και αν δεν δοκιμασω τουλαχιστον νομιζω θα μου μεινει και απωθημενο....:(:(:(

ιδιοσυγκρασια....?τρελη θα ελεγα...:green::green:

giannis_s
20-06-11, 10:36
λαο μιας κ λες οτι ασχολεισαι κ γενικα ξερεις απο πολεμικες τεχνες...για κοριτσι πχ στην ηλικια μου 21 τι θα προτεινες?
το εχω καημο να κανω κατι απο πτ αλλα ολοι μου λενε μη κ δεν ειναι για κοριτσια κ ολο κολλαω η δεν προλαβαινω κτλ...
εχω σκεφτει για κικ αλλα κ παλι ολο κατι αρνητικο θα βγει πχ μην γιατι ειχες γονατα κ θα σε σακατεψουν...

πιστευεις ειναι εφικτο σε τετοια ηλικια να ξεκινησω κατι η γερασααα?και τι θα ηταν αυτο?
καθαρα μια προταση...

Ως απλή πρόταση για σκέψη (και sorry που παρεμβαίνω) θα έλεγα το wing chun, το οποίο κατά την παράδοση ξεκίνησε (ή έστω διαδόθηκε) από γυναίκα..και η ηλικία σου είναι μια χαρά για κάτι τέτοιο (δεν προϋποθέτει τρελά ανοίγματα κλπ..)

Lao
20-06-11, 14:27
χρονο μπορω να διαθεσω αν ειναι κατι που μου αρεσει το χωραω καπου...
απλα το θεμα ειναι τι θα ηταν πιο...πως να το πω...δεν ξερω με τι να ξεκινησω...βλεπω κικ μποξιν μου αρεσει αυτη η δυνα ικη που βγαζουν...βλεπω καρατε κ λεω μπα...που να τα κανω εγω αυτα αλλα μου αρεσει,με ιντριγκαρει αυτο και αν δεν δοκιμασω τουλαχιστον νομιζω θα μου μεινει και απωθημενο....:(:(:(

ιδιοσυγκρασια....?τρελη θα ελεγα...:green::green:

Το πιο ουσιαστικό πράγμα που μπορώ να σου πω, είναι ότι οι ΠΤ δεν είναι κάτι που το «χωράς κάπου». Θέλουν αφοσίωση, χρόνο, πολλή προσπάθεια και επιμονή. Eίναι τρόπος ζωής, δεν είναι χόμπυ.

Αφού το λύσουμε αυτό, όπως σου είπα πρέπει να αποσαφηνίσεις καλύτερα τα πράγματα με τον εαυτό σου. Κάθε σύστημα έχει τις δικές του απαιτήσεις, την δική του τεχνοτροπία και την δική του φιλοσοφία και τρόπο σκέψης. Είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους, το μόνο που μπορώ να κάνω για σένα, είναι να σου πω πολύ γενικά και χοντρικά κάποια πράγματα για το καθένα και αποφασίζεις. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

α) Kung Fu

Κινέζικη πολεμική τέχνη, από τις αρχαιότερες και πιο διασπαρμένες. Έχει άπειρα στυλ, χωρίζεται σε εσωτερικό και εξωτερικό και βασίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τις παρατηρήσεις που έκαναν οι μοναχοί στις κινήσεις των ζώων.

Έχει άοπλη και ένοπλη μάχη (τουλάχιστον εκεί που είμαι έχουμε κοντάρια, μαχαίρια, σπαθιά, δρεπάνια, λόγχες, νουντσάκο κτλ), καλύπτει ευρύ φάσμα κινήσεων για μάχη σε κοντινή, μέση και μακρυνή απόσταση. Η γυμναστική του περιιλαμβάνει ασκήσεις ευλυγισίας, αντοχής, ενδυνάμωσης, απαιτεί ουσιαστικά να μπορείς να κάνεις τα πάντα, από το να πηδάς ψηλά μέχρι να πέφτεις κάτω χωρίς να τραυματίζεσαι.

Είναι ΠΟΛΥ δύσκολη Πολεμική Τέχνη, θέλει πολλά χρόνια για να φτάσεις σε καλό επίπεδο και όλα αυτά χωρίς να αναφέρουμε την φιλοσοφία που έχει, την ιατρική, την διατροφή, το ενεργειακό κομμάτι κτλ.

Όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με το Kung Fu θα πρέπει να βρει σχολή που να έχει κανονική ύλη μέσα και όχι πετσοκομένη και να είναι έτοιμος για πολύ ιδρώτα και προσπάθεια.

β) Karate

Ιαπωνική πολεμική τέχνη η οποία ουσιαστικά ξεκίνησε με τις επισκέψεις Κινέζων μοναχών στην χώρα. Kara-te σημαίνει «άδειο χέρι» και όπως είναι προφανές υποδηλώνει την άοπλη μάχη.

Σε πολύ γενικές γραμμές, το Karate έχει πιο «ευθεία» κινησιολογία σε σχέση με το Kung Fu το οποίο σε μεγάλο βαθμό βασίζεται στην κυκλική κίνηση.

Το μεγάλο μειονέκτημα του Karate έτσι όπως διδάσκεται στον Δυτικό κόσμο, είναι ότι οι περισσότερες σχολές είναι του στυλ «κάνουμε 5-10 λεπτά ζέσταμα και μετά φόρμες». Έχει εμπορευματοποιηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και κατ'επέκταση έχει αλλοιωθεί.

Δεν θα αναφερθώ καθόλου στο αγωνιστικό Karate, το οποίο είναι τελείως άλλο πράγμα. Πάντως, το παραδοσιακό έχει όπως και το KF πάρα πολλά στυλ και αν βρεις καλό Δάσκαλο αξίζει να ασχοληθείς. Δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το KF αλλά και αυτό θέλει αρκετά χρόνια.

γ) Muai Thai

Είναι πιο «brutal» σε σχέση με το KF και το Karate, βασίζεται πολύ στα αιχμηρά σημεία του σώματος, δηλαδή αγκώνες, γόνατα κτλ. Είναι ιδιαίτερα έξυπνο και αποτελεσματικό, πολύ θεαματικό και ένα από τα πιο σεβαστά συστήματα. Δεν του φαίνεται ίσως, αλλά είναι αρκετά δύσκολο.

δ) Ταε Κβο Ντο

Κορεάτικο, δυστυχώς εμείς το ξέρουμε κυρίως ως άθλημα με πολύ περιορισμένη κινησιολογία. Έχει φοβερά λακτίσματα πάντως.

ε) Αϊκίντο, Ζίου Ζίτσου κτλ

ΠΤ υποταγής με έμφαση στις λαβές, τις ανατροπές και γενικά πως να εκμεταλλεύεσαι την ορμή του άλλου. Όχι τόσο δυναμικά όσο το KF, το Karate ή το Μάι Τάι, αλλά πολύ καλά για κοντινή απόσταση.

Βαριέμαι να γράψω και για άλλα. :green:

gym
20-06-11, 14:33
Το πιο ουσιαστικό πράγμα που μπορώ να σου πω, είναι ότι οι ΠΤ δεν είναι κάτι που το «χωράς κάπου». Θέλουν αφοσίωση, χρόνο, πολλή προσπάθεια και επιμονή. Eίναι τρόπος ζωής, δεν είναι χόμπυ.

Αφού το λύσουμε αυτό, όπως σου είπα πρέπει να αποσαφηνίσεις καλύτερα τα πράγματα με τον εαυτό σου. Κάθε σύστημα έχει τις δικές του απαιτήσεις, την δική του τεχνοτροπία και την δική του φιλοσοφία και τρόπο σκέψης. Είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους, το μόνο που μπορώ να κάνω για σένα, είναι να σου πω πολύ γενικά και χοντρικά κάποια πράγματα για το καθένα και αποφασίζεις. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

α) Kung Fu

Κινέζικη πολεμική τέχνη, από τις αρχαιότερες και πιο διασπαρμένες. Έχει άπειρα στυλ, χωρίζεται σε εσωτερικό και εξωτερικό και βασίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τις παρατηρήσεις που έκαναν οι μοναχοί στις κινήσεις των ζώων.

Έχει άοπλη και ένοπλη μάχη (τουλάχιστον εκεί που είμαι έχουμε κοντάρια, μαχαίρια, σπαθιά, δρεπάνια, λόγχες, νουντσάκο κτλ), καλύπτει ευρύ φάσμα κινήσεων για μάχη σε κοντινή, μέση και μακρυνή απόσταση. Η γυμναστική του περιιλαμβάνει ασκήσεις ευλυγισίας, αντοχής, ενδυνάμωσης, απαιτεί ουσιαστικά να μπορείς να κάνεις τα πάντα, από το να πηδάς ψηλά μέχρι να πέφτεις κάτω χωρίς να τραυματίζεσαι.

Είναι ΠΟΛΥ δύσκολη Πολεμική Τέχνη, θέλει πολλά χρόνια για να φτάσεις σε καλό επίπεδο και όλα αυτά χωρίς να αναφέρουμε την φιλοσοφία που έχει, την ιατρική, την διατροφή, το ενεργειακό κομμάτι κτλ.

Όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με το Kung Fu θα πρέπει να βρει σχολή που να έχει κανονική ύλη μέσα και όχι πετσοκομένη και να είναι έτοιμος για πολύ ιδρώτα και προσπάθεια.

β) Karate

Ιαπωνική πολεμική τέχνη η οποία ουσιαστικά ξεκίνησε με τις επισκέψεις Κινέζων μοναχών στην χώρα. Kara-te σημαίνει «άδειο χέρι» και όπως είναι προφανές υποδηλώνει την άοπλη μάχη.

Σε πολύ γενικές γραμμές, το Karate έχει πιο «ευθεία» κινησιολογία σε σχέση με το Kung Fu το οποίο σε μεγάλο βαθμό βασίζεται στην κυκλική κίνηση.

Το μεγάλο μειονέκτημα του Karate έτσι όπως διδάσκεται στον Δυτικό κόσμο, είναι ότι οι περισσότερες σχολές είναι του στυλ «κάνουμε 5-10 λεπτά ζέσταμα και μετά φόρμες». Έχει εμπορευματοποιηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και κατ'επέκταση έχει αλλοιωθεί.

Δεν θα αναφερθώ καθόλου στο αγωνιστικό Karate, το οποίο είναι τελείως άλλο πράγμα. Πάντως, το παραδοσιακό έχει όπως και το KF πάρα πολλά στυλ και αν βρεις καλό Δάσκαλο αξίζει να ασχοληθείς. Δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το KF αλλά και αυτό θέλει αρκετά χρόνια.

γ) Muai Thai

Είναι πιο «brutal» σε σχέση με το KF και το Karate, βασίζεται πολύ στα αιχμηρά σημεία του σώματος, δηλαδή αγκώνες, γόνατα κτλ. Είναι ιδιαίτερα έξυπνο και αποτελεσματικό, πολύ θεαματικό και ένα από τα πιο σεβαστά συστήματα. Δεν του φαίνεται ίσως, αλλά είναι αρκετά δύσκολο.

δ) Ταε Κβο Ντο

Κορεάτικο, δυστυχώς εμείς το ξέρουμε κυρίως ως άθλημα με πολύ περιορισμένη κινησιολογία. Έχει φοβερά λακτίσματα πάντως.

ε) Αϊκίντο, Ζίου Ζίτσου κτλ

ΠΤ υποταγής με έμφαση στις λαβές, τις ανατροπές και γενικά πως να εκμεταλλεύεσαι την ορμή του άλλου. Όχι τόσο δυναμικά όσο το KF, το Karate ή το Μάι Τάι, αλλά πολύ καλά για κοντινή απόσταση.

Βαριέμαι να γράψω και για άλλα. :green:

σε ευχαριστω για τον χρονο σου....
οταν λεω χωραω καπου ,εννοω οτι θα βρω τον χρονο...ειμαι διατεθιμενη να το κανω αυτο...απλα τοσο καιρο δισταζα λογω του οτι θεσσαλονικη που θα ειμαι κ απο χειμωνα παλι δεν υπαρχουν καλες σχολες οπως μου ειχε πει ενα ατομο που γνωριζει απο αυτα...αλλα τι στο καλο πια...τοσες υπαρχουν,τοσα ατομα κανουν ,κατι καλο θα υπαρχει...

οπως κ να εχει σε ευχαριστω για τον χρονο σου...:thumbup::thumbup:
φαινεται οτι γνωριζεις πανω στο αντικειμενο...

Lao
20-06-11, 14:48
σε ευχαριστω για τον χρονο σου....
οταν λεω χωραω καπου ,εννοω οτι θα βρω τον χρονο...ειμαι διατεθιμενη να το κανω αυτο...απλα τοσο καιρο δισταζα λογω του οτι θεσσαλονικη που θα ειμαι κ απο χειμωνα παλι δεν υπαρχουν καλες σχολες οπως μου ειχε πει ενα ατομο που γνωριζει απο αυτα...αλλα τι στο καλο πια...τοσες υπαρχουν,τοσα ατομα κανουν ,κατι καλο θα υπαρχει...

οπως κ να εχει σε ευχαριστω για τον χρονο σου...:thumbup::thumbup:
φαινεται οτι γνωριζεις πανω στο αντικειμενο...

Α, όχι, δεν γνωρίζω το αντικείμενο, απλά την γνώμη μου λέω. ;)

Νομίζω πάντως ότι στην Θεσσαλονίκη έχει μια καλή σχολή Ninjutsu (πολύ καλή ΠΤ, ξέχασα να αναφερθώ) αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του Δασκάλου εκεί...

gym
20-06-11, 14:50
Α, όχι, δεν γνωρίζω το αντικείμενο, απλά την γνώμη μου λέω. ;)

Νομίζω πάντως ότι στην Θεσσαλονίκη έχει μια καλή σχολή Ninjutsu (πολύ καλή ΠΤ, ξέχασα να αναφερθώ) αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του Δασκάλου εκεί...

θα το ψαξω αν ειναι....:thumbup::thumbup:

exkaliber
21-06-11, 00:56
για κοριτσι πχ στην ηλικια μου 21 τι θα προτεινες?
το εχω καημο να κανω κατι απο πτ αλλα ολοι μου λενε μη κ δεν ειναι για κοριτσια

εχω μεγαλα ονειρα για σενα


M2_M99bpstE&feature=related

Αντωνης
21-06-11, 01:43
Α, όχι, δεν γνωρίζω το αντικείμενο, απλά την γνώμη μου λέω. ;)

Νομίζω πάντως ότι στην Θεσσαλονίκη έχει μια καλή σχολή Ninjutsu (πολύ καλή ΠΤ, ξέχασα να αναφερθώ) αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του Δασκάλου εκεί...

Διδασκεται το Ninjutsu εκτος καποιων γιαπωνεζικων φαμιλιων(βλ. Yakuza κτλ)?:unsure:
Αλλα ποσο πετσοκομμενο και ελλειπες ειναι σε σχεση με την κανονικη του μορφη?

Ρωταω γιατι απ οσο ξερω το ninjutsu,οντας η τεχνη των δολοφονων στην Απω ανατολη,μεχρι προτινος ηταν παρανομη(αν και στην Ιαπωνια νομιζω ειναι ακομα).Εκτος αυτου,απαιτει καθημερινη προπονηση υπο την 24ωρη επιβλεψη του εκαστοτε δασκαλου και ο τροπος διδασκαλιας και οι ασκησεις ειναι πολυ βιαια.
Θυμαμαι ειχα διαβασει καπου μαρτυριες(ντοκουμεντα δηλαδη,οχι ραδιο αρβυλα)οτι οταν ειχες φτασει σε ενα επιπεδο(δεν θυμαμαι ποιο),για να περασεις στο επομενο επρεπε να μπεις με τον δασκαλο μεσα σε ενα θεοσκοτεινο δωματιο και επρεπε να τον ακουσεις οταν τραβαγε το σπαθι του και να το αποφυγεις αλλιως πηγαινες ακλαφτος...

Τι ξερεις γενικα για το θεμα?Ειδικοτερα για την υλη,για το κατα ποσο ανταποκρινεται στην κανονικη.

COBRA_STYLE
21-06-11, 01:44
εχω μεγαλα ονειρα για σενα


M2_M99bpstE&feature=related

axaaxaxaaxax...φανταζεσαι ψυχολογο να δερνει ετσι??χμμμ sexy:green::green::turtle:

Lao
21-06-11, 01:52
Διδασκεται το Ninjutsu εκτος καποιων γιαπωνεζικων φαμιλιων(βλ. Yakuza κτλ)?:unsure:
Αλλα ποσο πετσοκομμενο και ελλειπες ειναι σε σχεση με την κανονικη του μορφη?

Ρωταω γιατι απ οσο ξερω το ninjutsu,οντας η τεχνη των δολοφονων στην Απω ανατολη,μεχρι προτινος ηταν παρανομη(αν και στην Ιαπωνια νομιζω ειναι ακομα).Εκτος αυτου,απαιτει καθημερινη προπονηση υπο την 24ωρη επιβλεψη του εκαστοτε δασκαλου και ο τροπος διδασκαλιας και οι ασκησεις ειναι πολυ βιαια.
Θυμαμαι ειχα διαβασει καπου μαρτυριες(ντοκουμεντα δηλαδη,οχι ραδιο αρβυλα)οτι οταν ειχες φτασει σε ενα επιπεδο(δεν θυμαμαι ποιο),για να περασεις στο επομενο επρεπε να μπεις με τον δασκαλο μεσα σε ενα θεοσκοτεινο δωματιο και επρεπε να τον ακουσεις οταν τραβαγε το σπαθι του και να το αποφυγεις αλλιως πηγαινες ακλαφτος...

Τι ξερεις γενικα για το θεμα?Ειδικοτερα για την υλη,για το κατα ποσο ανταποκρινεται στην κανονικη.

Να ηρεμήσουμε λίγο, ε; :green:

Ούτε στην μεσαιωνική Κίνα είμαστε, ούτε στην Ιαπωνία και εννοείται ότι οι ΠΤ όπως τις ξέρουμε και τις εξασκούμε είναι διαφορετικές σε σχέση με την Ανατολή. Αν κάποιος κάνει για παράδειγμα Kung Fu και πιστεύει ότι όσα μαθαίνει, οι προπονήσεις που κάνει και ο τρόπος ζωής που ακολουθεί είναι ίδια με των μοναχών... ας ξυπνήσει.

Ό,τι κάνουμε εδώ, το κάνουμε προσαρμοσμένο στην δυτική πραγματικότητα και καλά κάνουμε γιατί πολύ απλά δεν γίνεται αλλιώς. Δεν είμαστε μοναχοί ώστε να ασχολούμαστε 24 ώρες την μέρα με την Τέχνη μας άρα και η ύλη που διδασκόμαστε κινείται σε αυτά τα πλαίσια.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου, ναι, το Ninjutsu διδάσκεται και εκτός Ιαπωνίας, όπως διδάσκεται και το KF, το Karate κτλ. Όχι με το ίδιο πνεύμα, ούτε με την ίδια ύλη, αλλά διδάσκεται. Υπάρχει και στην χώρα μας πολύ γνωστός Δάσκαλος που ζει στην Αθήνα και απ'όσο ξέρω είναι πολύ αξιόλογος. ;)

chaniotis.manos
21-07-11, 23:54
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ακουσω καποια προταση εδω...

Σκεφτομαι να αρχισω κικ βοχινγ αν οχι mai thai. Να πω οτι περα απο 2 μηνες krav manga και λιγο καρατε που ειχα κανει παλιοτερα δεν εχω αλλη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες.Παρολαυτα εχω καποιο ογκο λογω γυμναστηριου αν και δεν εχω γραμμωσει ακομα οπως θα ηθελα.
Οποτε
1)Θα ηθελα μια προταση σχολης αλλα ΠΟΛΥ καλης σχολης στα Χανια αφου θα κανω τον μισθο να τον κανω σωστα.Καποιον καλο δασκαλο που να μην ηδονίζεται με τον εξευτελισμό των μαθητων του και να μην υπαρχει χλευασμος γενικα.
2)Δεν με ενδιαφερει γενικα ο πρωταθλητισμος να παρω μερος σε αγωνες και να παρα ζωνες.Δεν μου αρεσουν γενικα αυτα...ζωνες κτλ...
Θελω οτι κανω να το κανω για την παρτυ μου. Να προπονηθω να γινω αρκετα καλος και να νιωσω τρελη αυτοπεποιηθηση στον δρομο σε περιπτωση που δεκτω επιθεση απο καποιον τζαμπαμαγκα υπουλα απλως.
Ειχα μια ασχημη εμπειρια προσφατα και αντεδρασα πολυ φοβισμενα παρολο που αυτος που μου επιτεθηκε ηταν μπουλουκος. Παλιοτερα δεν ειμουν ετσι δεν χαριζα καστανα οποτε πιστευω οτι με τα χρονια και το κλεισιμο στο σπιτι εγινα καπως μαλθακος.
Μην μπουμε τωρα πλζ στο τριπακι να λεμε οτι δεν ειναι σωστο να μαθαινουμε μια πολεμικη τεχνη για αυτο το πραγμα.
Το ξερω και την πολεμικη τεχνη την θελω και για να φτιαξω σωμα και για να εκτονονομε λιγο αλλα και για την δυσκολη στιγμη εξω!

αν και εκανα χρονια κικ μποξινγκ,ειχα ασχοληθει και με το τζουντο,και με self defense αυτο που θα προτεινα να παει να μαθει καποιος τωρα.....και αυτο που θα επελεγα αν ειχα χρονο να μαθω και εγω ειναι το AIKIDO.

Giwrghs
28-08-11, 22:51
Παιδιά (δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τοπικ) μήπως ξέρει κανείς μια ΚΑΛΉ σχολή μποξ στην Αθήνα και συγκεκριμένα προς αγία παρασκευή Χαλάνδρι κλπ??Δεν θέλω για αγώνες κλπ ,καθαρά και μόνο για εκγύμναση και άμυνα ...

jojosmj
19-10-11, 22:45
να πω κατι γτ βλεπω πολλα κ μου γυρναει το κεφαλι,καποιος αναφερε πως το thai ειναι καλυτερο απο το Kick boxing γιατι το λες αυτο? υπαρχουν καλυτερες σχολες σε ολο τον κοσμο Kick boxing απο οτι thai ,ο λογος ? η ταιλανδη κ οσοι κανουν thai δν εχουν καθολου χερια τους θεωρω κ ευκολους αντιπαλους δν ξερουν ποιο ειναι το σημειο ανταλαγης κ ποιο ειναι το σημειο επαφης γελαω.επησης καποιος αλος αναφερε οτι στο Kung fu δν πεφτει ξυλο,αυτες της θεωριες πως της εβγαλε? να πω οτι ασχολουμαι 10 χρονια με πολεμικες τεχνες εχω κανει με παρα πολυ κοσμο sparing εχω παει κ εχω παιξει σε σχολες χαχαμιδι,show man,σοκολι κ αλους πολους οχι μονο δν εχασα αλα ηταν κ τραγικα ευκολη σαφως δν επεξα με τους ορους τους δν το λεω για να το παιξω καπως απλα καταρηπτουμε τα παντα οτι το thai ειναι δυνατο ,το καρατε δν ειναι θεμα αθλητη ειναι πανω απο ολα μετα πολεμικης τεχνης κ με aikido εχω κανει sparing δν μου εκανε ποτε αρπαγη γτ εκανα chi sao ,μονο με καλους μποξερ δυσκολευομαι με τους οποιος κανω αυστηρα μονο χερια.
wing chun Κανω 5 χρονια ,ποιο πριν εκανα 2 χρονια brazilian jiu jitsu ,1χρονο Kick boxing με το βασιλιαδη κ 1 χρονο thai k εχω ασχοληθει κ με αλα ninjutsu ,escrima .τπτ δν μου αρεσε μονο το wing chun o Λογος? ειναι πολεμικη τεχνη,εχεις οπλα ,μαθενεις αφοπλησμους ,ριψεις,μαχη στο εδαφος,επησης κανουμε κ κανονικο sparing aggresive 70% δυναμη .σπασιματα,chi sao το ποιο βασικο ειναι οτι ποιο αποτελεσματικο κ αμεσο εχω δει ακρως καταστροφικο θα ανοιξω θεμα.γτ το αλο θεμα για το wing chun ειναι 3 πουλακια καθονταν χωρεις παρεξηγηση.

jojosmj
03-11-11, 15:12
o lao εχει ανοιξει ενα αψογο θεμα για επιλογη πολεμικων τεχνων προτεινω να το διαβασετε ολοι.οντως επιλεγουμε συστημα κ οχι δασκαλο το θεμα ειναι να βρουμε κ τα 2 .το συστημα που θελουμε κ μας τεριαζει κ τον πραγματικο δασκαλο(δηνω 30% στον να τον βρουμε εγω σταθηκα πολυ τυχερος εχωντας πρωτα γνωρηση πολους αγυρτες κ φιλοχρηματους)

eyestral
02-02-12, 17:18
Ξεκινα wing chun.Μια πολυ καλη σχολη ειναι αυτη που πηγαινω.Συνδιαζει real time fighting καταστασεις,αντιμετωπιση πολλαπλων αντιπαλων,.chi sao,lap sao,grappling οτι θες.Σε αντιθεση με οτι λενε πολλοι το wing chun ειναι ενα πληρες συστημα τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρυνες αποστασεις.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου email στο ********** να σου δωσω διευθυνση της σχολης οπου μπορεις μαζι μενα φιλο σου να ερθεις να παρακολουθησεις καποιες προπονησεις.Η σχολη ειναι στο Περιστερι.

Michaelangelo
14-02-12, 13:09
να πω κατι γτ βλεπω πολλα κ μου γυρναει το κεφαλι,καποιος αναφερε πως το thai ειναι καλυτερο απο το Kick boxing γιατι το λες αυτο? υπαρχουν καλυτερες σχολες σε ολο τον κοσμο Kick boxing απο οτι thai ,ο λογος ? η ταιλανδη κ οσοι κανουν thai δν εχουν καθολου χερια τους θεωρω κ ευκολους αντιπαλους δν ξερουν ποιο ειναι το σημειο ανταλαγης κ ποιο ειναι το σημειο επαφης γελαω.επησης καποιος αλος αναφερε οτι στο Kung fu δν πεφτει ξυλο,αυτες της θεωριες πως της εβγαλε? να πω οτι ασχολουμαι 10 χρονια με πολεμικες τεχνες εχω κανει με παρα πολυ κοσμο sparing εχω παει κ εχω παιξει σε σχολες χαχαμιδι,show man,σοκολι κ αλους πολους οχι μονο δν εχασα αλα ηταν κ τραγικα ευκολη σαφως δν επεξα με τους ορους τους δν το λεω για να το παιξω καπως απλα καταρηπτουμε τα παντα οτι το thai ειναι δυνατο ,το καρατε δν ειναι θεμα αθλητη ειναι πανω απο ολα μετα πολεμικης τεχνης κ με aikido εχω κανει sparing δν μου εκανε ποτε αρπαγη γτ εκανα chi sao ,μονο με καλους μποξερ δυσκολευομαι με τους οποιος κανω αυστηρα μονο χερια.
wing chun Κανω 5 χρονια ,ποιο πριν εκανα 2 χρονια brazilian jiu jitsu ,1χρονο Kick boxing με το βασιλιαδη κ 1 χρονο thai k εχω ασχοληθει κ με αλα ninjutsu ,escrima .τπτ δν μου αρεσε μονο το wing chun o Λογος? ειναι πολεμικη τεχνη,εχεις οπλα ,μαθενεις αφοπλησμους ,ριψεις,μαχη στο εδαφος,επησης κανουμε κ κανονικο sparing aggresive 70% δυναμη .σπασιματα,chi sao το ποιο βασικο ειναι οτι ποιο αποτελεσματικο κ αμεσο εχω δει ακρως καταστροφικο θα ανοιξω θεμα.γτ το αλο θεμα για το wing chun ειναι 3 πουλακια καθονταν χωρεις παρεξηγηση.

Θα σου πω εγώ που έχω κάνει/κάνω και τα 2. Αν και δεν θα έπρεπε να πάρω σοβαρά το post σου, λόγω αυτά που λες ότι έπαιξες με κάποιους αθλητές (άντε τον Χαχαμίδη να πίστευα). Καταρχήν, συγκρίνεις την τέχνη των 9 άκρων με κλοτσομπουνίδια? Βάλε να παίξουνε ένας Thai και ένας kik και δες το αποτέλεσμα, απλό! Σε ισάξιους αθλητές με kik μονο από τύχη να κερδίσει! Μαζί με το kung-fu είναι οι κορυφαίες τέχνες θεωρώ. Φυσικά για να μάθεις καλο thai δεν κανεις 10eτια! ;)Δυστυχώς το post σου μαρτυρα ότι ίσως είσαι και σχετικά μικρός, αν όχι, θα ήθελα μόλις κατεβω να παίξουμε μια, μιας και λες τραγικά εύκολους αθλητές βεληνεκούς. Όσο για το wing- chun, μια πιο εύκολη έκδοση του kung-fu, καλο είναι, αλλα συνήθως μόλις κάποιος γίνεται καλός σε αυτό, πάει στο kung-fu.

morgoth
14-02-12, 13:22
οτι κανεις το κανεις για σενα πρωτα απολα και την ψυχική σου υγεια. Να βγαζεις σε ενα ελεγχομενο περιβάλλον ενεργεια, που σε αλλες περιπτωσεις μπορει να ταν και η καταστροφη σου. (βλέπε τσαμπουκαδες στο δρομο)
Το σκεπτικό με ποια πολεμικη τεχνη θα δερνω καλυτερα στο δρομο ειναι εντελως λάθος . αν αυτο το σκεπτικο παραμενει και μετα την ενασχοληση με μια Χ πολεμική τεχνη (ειμαι πολυ Γ@Μ@τος και δερνω αβερτα) άλλαξε τεχνη, δασκαλο, μυαλά διοτι κατά 99% θα βρεθεις μαχαιρωμένος ενα πρωι.

Michaelangelo
14-02-12, 13:54
οτι κανεις το κανεις για σενα πρωτα απολα και την ψυχική σου υγεια. Να βγαζεις σε ενα ελεγχομενο περιβάλλον ενεργεια, που σε αλλες περιπτωσεις μπορει να ταν και η καταστροφη σου. (βλέπε τσαμπουκαδες στο δρομο)
Το σκεπτικό με ποια πολεμικη τεχνη θα δερνω καλυτερα στο δρομο ειναι εντελως λάθος . αν αυτο το σκεπτικο παραμενει και μετα την ενασχοληση με μια Χ πολεμική τεχνη (ειμαι πολυ Γ@Μ@τος και δερνω αβερτα) άλλαξε τεχνη, δασκαλο, μυαλά διοτι κατά 99% θα βρεθεις μαχαιρωμένος ενα πρωι.

Όταν είσαι σε μια τέχνη, έχεις μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και συνήθως αποφεύγεις περισσότερο τους καβγάδες. Είναι καθαρά ψυχολογικό.

Lao
14-02-12, 14:12
Όσο για το wing- chun, μια πιο εύκολη έκδοση του kung-fu, καλο είναι, αλλα συνήθως μόλις κάποιος γίνεται καλός σε αυτό, πάει στο kung-fu.

To Wing Chun είναι σύστημα Kung Fu.

Δεν είναι κάτι ξεχωριστό, αλλά μέρος της οικογένειας των εκατοντάδων στυλ που αποτελούν αυτό που ονομάζουμε «Kung Fu».

Michaelangelo
14-02-12, 17:44
To Wing Chun είναι σύστημα Kung Fu.

Δεν είναι κάτι ξεχωριστό, αλλά μέρος της οικογένειας των εκατοντάδων στυλ που αποτελούν αυτό που ονομάζουμε «Kung Fu».

Δεν εννοούσα κάτι διαφορετικό για να διαφωνήσω, απλά το έγραψα λάθος. Αν δεν κάνω λάθος, έχουν βγάλει κάποιες δύσκολες τεχνικές π.χ. και το έχουν κάνει αρκετά πιο απλοποιημένο.

Και από κάποιο δάσκαλο (και γενικά άτομα που κάνανε) το ''παραδοσιακό'' (αν υπάρχει), είχανε προτείνει πρώτα να συνηθίσει κάποιος σε αυτό που είναι πιο εύκολο και μετά να συνεχίσει με άλλο στυλ.

HernanCrespo
17-12-12, 14:31
Kalispera se olous,8elo na asxoli8o me to thai poli kairo tora,oi times omos se oles tis sxoles einai kapos ipsiles nomizo(peripou 400E gia 1 xrono) kserei kaneis na mou protinei kamia kali sxoli pio oikonomiki konta se ilioupoli/argiroupoli/dafni/elliniko kai giro perioxes???

mercy_
17-12-12, 15:09
Εγω αν και μικρος σε ηλικια εχω ασχοληθει με το μακραν καλυτερο για μενα Okinawa Karate,η σχολη μου ειναι του Ελευθεριου Κυριακιδη,9 Dan,σταματησα λογω χρηματων γτ μενω εδεσσα και η σχολη ηταν στην σκυδρα και πολλα τα λευτα....ο δασκαλος μου ηταν μαθητης του Maste Bill Zaxopoulou, και ειναι στην ηλικια των 72 ετων αυτην την στιγμη.....