PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίστα προιόντων και καταστήματα αγοράς



Σελίδες : 1 [2]

Winman21
21-03-12, 01:25
[QUOTE=Irriversible;524898]Toνος Γαλαξιας 1.,15 ευρα!!!

:thumbup:

tolis93
21-03-12, 16:24
εχει ενα καταστημα "Σταμου " στον Αγ.στεφανο και αλλο ενα στο Μενιδι.....εχει και ωραια κρεμα με κουακερ...(και εχω παρει απ ολα αλλα μονο τα ζελεδακια δεν εχω δοκιμασει,θα παρω σημερα...:thumbup:):welcome::welcome:

ελα δω ρε αληταρα:green: π τα προμηθευεσαι δαυτα?θελω να μπω κ εγω στο κολπο:sneaky: σταμου παντως εδω μελισσια να μη βρισκω με τπτ.ουτε μαρουσι ουτε χαλανδρι ουτε τπτ

ελμερ
21-03-12, 19:13
ελα δω ρε αληταρα:green: π τα προμηθευεσαι δαυτα?θελω να μπω κ εγω στο κολπο:sneaky: σταμου παντως εδω μελισσια να μη βρισκω με τπτ.ουτε μαρουσι ουτε χαλανδρι ουτε τπτ

:green: αν εχεις μεταφορικο μεσο (μηχανακι καλυτερα) πρεπει να κανεις ενα δρομολογιο μεχρι Αγ.Στεφανο που ειναι το ενα πρατηριο...δεν ειναι κοντα αλλα μπορεις να παρεις αρκετη ποσοτητα ..εχει πολλα προιοντα σε normal τιμη και αν θα πας ,παρε και παγωτο ...θα με θυμηθεις.....:welcome: (μερικα προιοντα Σταμου εχει ο Σκλαβενιτης)

exkaliber
21-03-12, 19:17
[QUOTE=Irriversible;524898]Toνος Γαλαξιας 1.,15 ευρα!!!

:thumbup:



απο γαλαξια περνω τοσο καιρο,αυτην με το ηλιελαιο
αλλα ειπα να αλλαξω

tolis93
21-03-12, 19:19
:green: αν εχεις μεταφορικο μεσο (μηχανακι καλυτερα) πρεπει να κανεις ενα δρομολογιο μεχρι Αγ.Στεφανο που ειναι το ενα πρατηριο...δεν ειναι κοντα αλλα μπορεις να παρεις αρκετη ποσοτητα ..εχει πολλα προιοντα σε normal τιμη και αν θα πας ,παρε και παγωτο ...θα με θυμηθεις.....:welcome: (μερικα προιοντα Σταμου εχει ο Σκλαβενιτης)

ετοιμαζω το ελικοπτερο κ παω τι μηχανακι.να κανω πιο γρηγορα.μη μ λες για παγωτα τρ γιατι τελευταια τ εχω μαθει να φερεται απο θεμα τσιτ:green:

s0k0s
21-03-12, 20:06
Παίρνω απο τα Carrefour 2.8kg (περιπου) Τόνο κοντα στα 9,50 ευρό.. οτι πρεπει για σαλατιτσες :) (και ειδικα με καλαμποκι μμμμμμμμμ :P )

leftis
21-03-12, 20:14
κιλκις ε?και που πεφτει? γιατι στο μακρο π και π εχει ελλειψη και βολευει τρελα για πιτακια βρωμης το μπουκαλι

Στο μάκρο που ακριβώς τα έβρισκες ρε? Όσες φορές έχω πάει δεν έχει πέσει το μάτι μου σε δαύτα..

eli_din3
21-03-12, 23:27
ελα δω ρε αληταρα:green: π τα προμηθευεσαι δαυτα?θελω να μπω κ εγω στο κολπο:sneaky: σταμου παντως εδω μελισσια να μη βρισκω με τπτ.ουτε μαρουσι ουτε χαλανδρι ουτε τπτ

εδω στην θεσσαλονικη να δουμε πως θα τα βρουμε...

johny_8
22-03-12, 00:25
Παίρνω απο τα Carrefour 2.8kg (περιπου) Τόνο κοντα στα 9,50 ευρό.. οτι πρεπει για σαλατιτσες :) (και ειδικα με καλαμποκι μμμμμμμμμ :P )

σε μια συσκευασία όλο? άμα το ανοίξεις πόσο αντέχει?

s0k0s
22-03-12, 08:47
σε μια συσκευασία όλο? άμα το ανοίξεις πόσο αντέχει?

Ναι ολο σε μια συσκευασια κονσερβας. Κοιτα το ανοιγω το βαζω σε βαζακι και μετα στο ψυγειο, μου κραταει 1-2 βδομαδες περιπου. Τωρα ετσι δεν γνωριζω να σε πω ποσο κραταει αμα ανοιχτει. Δεν ξερω και αμα το γραφει πανω στην κονσερβα του, θα δω next time..
btw ειναι τονος με λαδι.

tolis93
22-03-12, 17:15
τα αυγα τα εβρισκα στο ψυγειο εκει π εχει τα βουτηρα κτλπ στα γαλακτοκομικα τα χε.κ μια περιοδο τα χαν σε μικρη ποσοτητα στα ειδη ζαχαροπλαστικης. παιδες ο τονος απλα παει καταψυξη κ τν βγαζετε κανα 2 ωρο πριν τον φατε κ ειναι κομπλε. ειχα παρει 10κιλο μια φορα κ εννοειται 10 κιλα σε 2-3 βδομαδεσ απλα δε φευγουν κ τρωγαμε κ 3 ατομα...οποτε καταψυξη λεω κ οσο αντεξει.μια χαρα μ βγαλε 2 μηνο εκει μεσα.μετα τελειωσε

leftis
25-03-12, 19:59
Ξέρετε αν υπάρχει στην Ελλάδα κότατζ σε μεγάλη συσκευασία? Του κιλού πχ.

tolis93
25-03-12, 22:11
Ξέρετε αν υπάρχει στην Ελλάδα κότατζ σε μεγάλη συσκευασία? Του κιλού πχ.

παγκος τυριων σε σουπερμαρκετ. απολα εχουν.κ κατικι.της φαγε

eli_din3
25-03-12, 22:55
παγκος τυριων σε σουπερμαρκετ. απολα εχουν.κ κατικι.της φαγε

γμτ!!!!! και μασουτη πηγα και λιντλ και καρφουρ και δεν ειχαν.....γκρρρρρρρ

leftis
25-03-12, 23:47
παγκος τυριων σε σουπερμαρκετ. απολα εχουν.κ κατικι.της φαγε

βασιλόπουλος και μάκρο από όσο έχω δει δεν υπάρχει.

tolis93
26-03-12, 18:15
τι διαολο κ βασιλοπουλο εχω βρει.μακρο δεν εψαξα ποτε.σκλαβενιτη παω συνηθως κ παντα εχει.αλλα κ βασιλοπουλο εχει κ εχει κ δικο του μαλιστα:unsure:

Giannistzn
26-03-12, 20:47
Ειναι αναλογα το σουπερμαρκετ της περιοχης. Εμενα π.χ. που ειμαι σε "χωριο" το ΑΒ εχει λιγοτερα πραματα απο οτι της αθηνας (δεν μιλαω για ab city ή 365). Δοκιμαστε και αλλου

exkaliber
28-03-12, 20:39
http://whatsupfinland.com/english/contaminated-meatballs-found-in-lidl-stores/


:green:


και πηρα και 4 συσκευασιες σημερα

αλλα με 1.80 τα 400γρ τι περιμενεις?

s0k0s
04-04-12, 20:57
Απο το Μασουτη, κονσερβα Σαρδελα, 0,75E. Mr. Grand

ΔΙΑΘΡΕΠΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΑΝΑ 100 g
Ενεργεια 265Kcal/110kj
Πρωτεινη 23g
Λιπαρα 19,3g
Κορεσμενα 3,4g
Πολυακορεστα 10,4g
ομεγα 3 2,4g
ΕPA 0,03g
DHA 0,07g
Μονοακορεστα 4g
Yδατανθρ. 0g
Σακχαρα 0g
Νατριο 1,0g

tolis93
08-04-12, 11:13
μ φερε η θεια μ πιτουρο σιτου αλεσεμνο 1 κιλο 1μισι ευρω το πηρε....δε θυμαμαι πως το λενε το μαγαζι καπου αθηνα ειναι. μπαχαρι κατι τετοιο θα μαθω παντως κ θα ενημερωσω.κ βρωμη 2 το κιλο νμζω 1μισι το κιλο κατι τετοιο

margarita02
09-04-12, 00:23
μ φερε η θεια μ πιτουρο σιτου αλεσεμνο 1 κιλο 1μισι ευρω το πηρε....δε θυμαμαι πως το λενε το μαγαζι καπου αθηνα ειναι. μπαχαρι κατι τετοιο θα μαθω παντως κ θα ενημερωσω.κ βρωμη 2 το κιλο νμζω 1μισι το κιλο κατι τετοιο

Εννοείς μάλλον το Μπαχάρ που είναι στην Ευρυπίδου. Έχει κι άλλα πολλά καλά και αρκετά δυσεύρετα προϊόντα και σε αρκετά καλές τιμές. Έχει και πρωτεϊνες σε σκόνη για ζαχαροπλαστική, ορρού γάλακτος, αυγού σε σκόνη κι αυτή και άλλες που δεν θυμάμαι (μην πάρετε όμως, είναι χύμα, εκτός και αν θέλετε να πειραματιστείτε σε συνταγές και λυπάστε τις άλλες) ιπποφαές, γλυκόρριζα, διάφορα αρώματα και φυσικά και συνθετικά για ζαχαροπλαστική, βρώμες, λιναρόσπορους, μούσλι, αποξηραμένα, γκοτζι μπέρι και άλλα τέτοια πολύ διαδεδομένα ακριβά πραγματάκια, γενικά ότι βρίσκουμε σε μπαχαράδικα και βιολογικά καταστήματα αλλά σε πιο καλές τιμές. Νομίζω έχει και ξηρους καρμπούς αλλά και να μην έχει θα βρείτε σίγουρα πιο πάνω στην Αθηνάς σε πολύ καλές τιμές. Τώρα για ποιότητα θέλει προσοχή και μόνο ψάχνοντας θα εντοπίσετε τί είναι καλό και τί όχι.

eli_din3
12-04-12, 02:29
στα discount market στην θεσσαλονικη (δεν ξερω αν εχει αλλου) (συγκεκριμενα στην γειτονια μου το πετυχα) βρηκα βρωμη 1.20 τα 500 γρ... δεν ξερω τι σοι βρωμη ηταν και δεν εδωσα πολυ σημασια γιατι για αλλον λογο ειχα παει...αλλα γενικα τα quaker πολυ τον πωπω μας πιανουν.... πλεον fytro παιρνω. και πιο φθηνη. και μαρεσει πιο πολυ...
θα δοκιμασω και αυτην την φθηνη οταν τελειωσει η ποσοτητα που εχω

gym
12-04-12, 02:32
στα discount market στην θεσσαλονικη (δεν ξερω αν εχει αλλου) (συγκεκριμενα στην γειτονια μου το πετυχα) βρηκα βρωμη 1.20 τα 500 γρ... δεν ξερω τι σοι βρωμη ηταν και δεν εδωσα πολυ σημασια γιατι για αλλον λογο ειχα παει...αλλα γενικα τα quaker πολυ τον πωπω μας πιανουν.... πλεον fytro παιρνω. και πιο φθηνη. και μαρεσει πιο πολυ...
θα δοκιμασω και αυτην την φθηνη οταν τελειωσει η ποσοτητα που εχω

δεν ηταν φθηνη...2 ευρω το κιλο εχει σε εν καρπω κ καπανι

s0k0s
12-04-12, 02:39
δεν ηταν φθηνη...2 ευρω το κιλο εχει σε εν καρπω κ καπανι

ΕΓω δινω 1.70 εως και 2ευρο.. :( στα 500γρ

exkaliber
12-05-12, 22:44
τολη το γιαουρτι απο καρφουρ 2% πως σου φαινεται?
δοκιμασα σημερα και πολυ μου αρεσε
εχει 8 γρ πρωτεινη και 4 γρ υ/α

κααι πρεπει να κανει κατω απο 2.5 ευρο

tolis93
12-05-12, 22:46
τολη το γιαουρτι απο καρφουρ 2% πως σου φαινεται?
δοκιμασα σημερα και πολυ μου αρεσε
εχει 8 γρ πρωτεινη και 4 γρ υ/α

κααι πρεπει να κανει κατω απο 2.5 ευρο

να σου πω ειχα παρει πριν ενα καλοκαιρι για δοκιμη κ μ αρεσε.του βασιλοπουλου μαμαει ασχημα πιο πλ απο ολα μαρεσει.κ εχει κ 2.30 κ εχει κ 8-3.5-2 αναλογιες πρ-υδ-λιπ παρακαλω πολυ:green:

exkaliber
12-05-12, 22:56
ελα ρε!
θα το δοκιμασω την δευτερα και θα σου πω:thumbup::thumbup:

Giannistzn
12-05-12, 22:58
To yioutia του ΑΒ λες? Σαν νεροζουμι ειναι αυτο το πραμα..

exkaliber
12-05-12, 23:00
ωπ
εχουμε αντιπαραθεση,παμε για δημοψηφισμα:green:


το καλτρεροτερο κατ εμε ειναι του ολυμπος 2% με 9γρ πρωτεινη

Giannistzn
12-05-12, 23:12
Oλυμπος και τοταλ. Με το ολυμπος να ειναι λιγο πιο ξυνο. Αλλα ακριβα..

Εαν σου αρεσει το ολυμπος μακρυα απο το yioutia, ειναι σα νερο.

exkaliber
13-05-12, 00:29
ακριβα ειναι,ναι
4 ευρο περιπου

νταξει θα κανω μια δοκιμη

ελμερ
13-05-12, 00:34
Για μενα το καλυτερο σε γευση και πρωτεινη (9,8 η 9,9% ειναι το total) 2% το αγοραζω μονο οταν το εχουν σε εκπτωση.....του καρφουρ εχει 2,20 με 2,25 ευρω....δοκιμαστε και το "μαρατα" του σκλαβενιτη ειναι φτηνο και εχει ωραια γευση....:welcome:

tolis93
13-05-12, 11:05
του σκλαβενιτη δε το χω βρει ακομα η αληθεια ειναι... μ κανει εντυπωση αν κ το χει παρει το ματι μ καπου

το youita ειναι τοπ ρε... δεν ειναι στοκογιαουρτο κ δεν ειναι κ ξινο. κρεμουλα λεμε.κ με την υφη π εχει εχει τις καλυτερες δωσεις πρωτεινης...

το καλυτερο σε γευση παντως ειναι το κομπλε...

Gianna
13-05-12, 20:58
του σκλαβενιτη δε το χω βρει ακομα η αληθεια ειναι... μ κανει εντυπωση αν κ το χει παρει το ματι μ καπου

το youita ειναι τοπ ρε... δεν ειναι στοκογιαουρτο κ δεν ειναι κ ξινο. κρεμουλα λεμε.κ με την υφη π εχει εχει τις καλυτερες δωσεις πρωτεινης...

το καλυτερο σε γευση παντως ειναι το κομπλε...


Ναι, έχει πολύ ωραία υφή και γεύση, αλλά φέρνει πιο πολύ σε γιαούρτι - επιδόρπιο..καλά, εγώ είμαι τρελή και μανιακή με τα γιαούρτια, όλα τα χω δοκιμάσει.... Νομίζω του Σκλαβενίτη θα σ΄αρέσει. Επίσης μια παντέντα που κάνω: Αναμειγνύω 1 τοταλ 0% (170 γρ.) με 1 μικρό complet 2% (150 gr,) - εννοείται 1 κ.γ ταχίνι, κανα φουντούκι και τίποτα πίτουρο/νιφάδες φαγόπυρο (τα σπάνε)

JbG (aka Johnnie be Good)
13-05-12, 21:22
Εννοείς μάλλον το Μπαχάρ που είναι στην Ευρυπίδου. Έχει κι άλλα πολλά καλά και αρκετά δυσεύρετα προϊόντα και σε αρκετά καλές τιμές. Έχει και πρωτεϊνες σε σκόνη για ζαχαροπλαστική, ορρού γάλακτος, αυγού σε σκόνη κι αυτή και άλλες που δεν θυμάμαι (μην πάρετε όμως, είναι χύμα, εκτός και αν θέλετε να πειραματιστείτε σε συνταγές και λυπάστε τις άλλες) ιπποφαές, γλυκόρριζα, διάφορα αρώματα και φυσικά και συνθετικά για ζαχαροπλαστική, βρώμες, λιναρόσπορους, μούσλι, αποξηραμένα, γκοτζι μπέρι και άλλα τέτοια πολύ διαδεδομένα ακριβά πραγματάκια, γενικά ότι βρίσκουμε σε μπαχαράδικα και βιολογικά καταστήματα αλλά σε πιο καλές τιμές. Νομίζω έχει και ξηρους καρμπούς αλλά και να μην έχει θα βρείτε σίγουρα πιο πάνω στην Αθηνάς σε πολύ καλές τιμές. Τώρα για ποιότητα θέλει προσοχή και μόνο ψάχνοντας θα εντοπίσετε τί είναι καλό και τί όχι.

Πέρα από ρετρό φιγούρα ο τύπος που το χει ξέρει την δουλειά του και έχει και καλή πραγμάτια....προσοχή μόνο στο ότι προσπαθεί να πουλήσει τα πάντα...ακόμα και τα περιττά...(λες να χει προυπηρεσία σε μαγαζι με συμπληρώματα...?:):green::green:

tolis93
13-05-12, 22:06
[/COLOR]

Ναι, έχει πολύ ωραία υφή και γεύση, αλλά φέρνει πιο πολύ σε γιαούρτι - επιδόρπιο..καλά, εγώ είμαι τρελή και μανιακή με τα γιαούρτια, όλα τα χω δοκιμάσει.... Νομίζω του Σκλαβενίτη θα σ΄αρέσει. Επίσης μια παντέντα που κάνω: Αναμειγνύω 1 τοταλ 0% (170 γρ.) με 1 μικρό complet 2% (150 gr,) - εννοείται 1 κ.γ ταχίνι, κανα φουντούκι και τίποτα πίτουρο/νιφάδες φαγόπυρο (τα σπάνε)

το κανω αλλα με γιαουρτια του κιλου.εχω ενα 5κιλο κουβα απο τη ταβερνα π δουλευω π ειχε γιαουρτι κ αντι να εχω 5 κουτια τη βδομαδα φουλαρω αυτον κ τελειωσα

margarita02
13-05-12, 23:06
Πέρα από ρετρό φιγούρα ο τύπος που το χει ξέρει την δουλειά του και έχει και καλή πραγμάτια....προσοχή μόνο στο ότι προσπαθεί να πουλήσει τα πάντα...ακόμα και τα περιττά...(λες να χει προυπηρεσία σε μαγαζι με συμπληρώματα...?:):green::green:

Όλοι το οι πωλητές το ίδιο είναι. Προσπαθούν να πουλήσουν την πραγμάτια τους. Τα περισσότερα πράγματα εκεί μέσα όντως περιττά φαίνονται. Συν του ό,τι για κάποια δεν έχω ιδέα τί είναι και πού μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Επίσης κάποια από αυτά είναι πανάκριβα, ενώ άλλα καθόλου ποιοτικά. Γενικά έτσι που είναι χύμα όλα τα προϊόντα, προσωπικά δεν με ελκύουν καθόλου.

Fernando Paltorres
23-05-12, 13:52
Παιδια, γνωριζει κανεις καποια φτηνη αγορα για κρεατα-ψαρια στη Θεσσαλονικη???

Ειχα περασει μια φορα απο την αγορα στη στοα στην Ερμου, αλλα τα ψαρια ηταν αρκετα ακριβα (15Ε σολωμος-24Ε τσιπουρα!). Για τα κρεατικα δεν κοιταξα βεβαια!

eli_din3
23-05-12, 15:03
Παιδια, γνωριζει κανεις καποια φτηνη αγορα για κρεατα-ψαρια στη Θεσσαλονικη???

Ειχα περασει μια φορα απο την αγορα στη στοα στην Ερμου, αλλα τα ψαρια ηταν αρκετα ακριβα (15Ε σολωμος-24Ε τσιπουρα!). Για τα κρεατικα δεν κοιταξα βεβαια!

λαικες??? για ψαρια...τωρα κρεατα θα με βοηθουσε κ μενα αν ξεραμε :/

gym
23-05-12, 16:18
Παιδια, γνωριζει κανεις καποια φτηνη αγορα για κρεατα-ψαρια στη Θεσσαλονικη???

Ειχα περασει μια φορα απο την αγορα στη στοα στην Ερμου, αλλα τα ψαρια ηταν αρκετα ακριβα (15Ε σολωμος-24Ε τσιπουρα!). Για τα κρεατικα δεν κοιταξα βεβαια!

εννοεις εκει στην αριστοτελους τριγυρω ετσι?
ε κοιτα αμα σου φανηκαν εκει ακριβα μην πας σε μαγαζια εννοειται...


ΑΝ μπορεις βεβαια μπορεις να πας ψαραγορα που ειναι απλα ΤΕΛΕΙΑ(για ψαρια ετσι?χιχι)

για κρεατα παλι εκει...αλλα δεν ειναι κακες οι τιμες τους...

margarita02
23-05-12, 22:59
Βιολογικά ελληνικά σπαράγγια Άρτας κορυφές 1.50 ευρώ το κουτάκι των 600γρ. Βιολογικό κατάστημα 4 εποχές, Νίκης 30, Σύνταγμα.

Έχει και κρέατα ελληνικά φιλέτο μοσχάρι και νουά, κοτόπουλο κτλ. αλλά οι τιμές τους είναι απλησίαστες. Θα βρείτε επίσης quark, cottage, κτλ. από γαλακτοκομικά, ημιαποβουτυρομένο κακάο, στέβια, μέλι κ.α. Οι τιμές ποικίλουν. Άλλα είναι ακριβά, άλλα πιο προσιτά. Φέρνει και συμπληρώματα διατροφής και σκόνες πρωτεϊνης για όσους ενδιαφέρονται.

Όσο για τα σπαράγγια δεν θα έκανα τον κόπο καν να τα γράψω εδώ αλλά δεν άντεξα μπροστά στις τιμές ΑΒ, καρφούρ, λαϊκές και οπουδήποτε αλλού, οι οποίες δεν είναι καν τιμές για λαχανικό.

Όσο για την ποιότητά τους καμία σχέση.Τα συγκεκριμένα είναι πεντατρύφερα σε σύγκριση με τις κοτσάνες που κατά καιρούς έχω δοκιμάσει ,ενώ είναι και ελληνικά βιολογικά.

gym
26-05-12, 15:18
ξερει κανεις τιμες στα αυγα lidl?

eli_din3
26-05-12, 15:18
ξερει κανεις τιμες στα αυγα lidl?

η δεκαδα 1,76

gym
26-05-12, 15:23
η δεκαδα 1,76

χμ..καλα το φανταστηκα...απο την αγορα συμφερει τοτε κ μαλιστα φαντασου απο την κατω μερια πως το λενε την ακριβη περιοχη

Lucif3r
26-05-12, 15:36
απο που συμφερει να παρω κοτατζ??

gym
26-05-12, 15:38
απο που συμφερει να παρω κοτατζ??

καποιος ειχε αναφερει οτι υπαρχει κ χυμα...αλλα δενε χω δει προσωπικα πουθενα θεσσαλονικη

tolis93
26-05-12, 15:47
lidl ασυζητιτι...90 λεπτα το 1 κ με 2,2 λιπαρα

average_joe
02-06-12, 22:47
το lidl φερνει μια μαυρη σοκολατα 81%.
λεγεται edel- bitter arriba superieur edel cacao.
κανει 1.6€ συστατικα:
10% πρωτ/ 22,8 υδατ/ 42,8 λιπαρα (τα κορεσμενα δεν γραφει αλλα πιθανον με βαση αλλες σοκολατες και με αναγωγη να ναι γυρω στα 27)

αντι για κακαο ή και για cheat (ακους @Giannistzn? :green:)

την εχουν σε συσκευασια με 3 μικρες πλακες συνολικου βαρους 125γρ.
επειδη εχει και αλλες σε αυτη τη συσκευασια με μικροτερο % τσεκαρετε τη συσκευασια το γραφει ξεκαθαρα.



εχω παρει αρκετες, απο γευση εμενα μια χαρα μου φαινονται, ισως και πιο γλυκιες για τα γουστα μου. αλλοι μου παν οτι ειναι πολυ πικρες go figure :turtle::turtle:
παντως οσες φορες εφαγα βραδυνες ωρες δεν μπορουσα να κοιμηθω οποτε κατι μου λεει οτι τα % τα χουν γραμμενα σωστα.

Giannistzn
03-06-12, 00:31
Ακούω joe ακούω! Χαχα τις έχω τσεκάρει αυτές που λες. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν αναφέρουν σακχαρα και γι αυτό δεν τις είχα προτιμήσει. 1-2 φορές είχα πάρει του παυλιδη (όχι τις κλασικές τις μπλε, είναι λίγο πιο σκούρες, μαυρο το πακετο) 70-80% κάπου είχαν και σχετικά καλά από σακχαρα, επίσης βγαίνει και σε συσκευασία με μικρά σοκολατάκια για να μην ανοίγεις ολόκληρη τη συσκευασία οπότε χρειάζεσαι (λεπτομέρεια αλλά τεσπα).

Αλλά τα έχω κόψει όλα πλέον μόνο κακαο.

-παρατήρηση και εγω, 1-2 φορές που είχα φάει βράδυ μαύρη σοκολάτα είχα τρομερή υπερένταση σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ. Δεν ξέρω γιατί..

average_joe
03-06-12, 04:38
εννοειται οι μεθυλξανθινες που περιεχει.

η θεοβρωμινη κατα κυριο λογο και η καφεινη (το προηγουμενο "μεθυλξανθινες" και καλα, μουρη :green:).

παυλιδη δεν παιρνω, εχει λιγοτερα % στερεα κακαο ακομα και η σκουρα συσκευασια.

υγ. σε οσους δεν τους πιανει η καφεινη ενας συνδυασμος καφεινης/ θεοβρωμινης μπορει (λεω μπορει) και να τους στιμαρει πιο ευκολα ειτε απο συμπληρωμα ειτε απο σοκολατα.

kostas321
22-06-12, 16:57
Παιδια,το κοτατζ του lidl ειναι σιγουρα 2,2% ? γιατι κοιταξα για facts και δεν εγραφε..

CapoFighter
22-06-12, 17:23
Παιδια,το κοτατζ του lidl ειναι σιγουρα 2,2% ? γιατι κοιταξα για facts και δεν εγραφε..

Αυτο το κοτατζ ειναι ενα γαλαζιο...οχι το μπλε σκουρο. Για αυτο δεν ειναι αν γραφει. Το γαλαζιο γραφει 2,2%

tolis93
13-07-12, 15:36
αδερφια εχει βρει κανενας πουθενα μπασματι ολικης αλεσεως?σε 2 καταστηματα με βιολογικα πηγα σε 4 σουπερμαρκετ μονο στο μπαχαρ δε πηγα και δε βρηκα πουθενα τιποτα.εχει κανεις ιδεα?

reborn
14-07-12, 00:59
τι ειναι καλυτερο (και περισοτερο οικονομικο )φιλετα κοτοπουλο-φιλετα με κοκκαλο η ολοκληρα κοτοπουλα??(ειναι στην μιση τιμη)
ποια ειναι καλυτερη επιλογη γιατι απο τιν μια ειναι στην μιση τιμη τα ολοκληρα κοτοπουλα αλλα εχουν και κοκκαλα +λιπος..

tolis93
14-07-12, 01:02
τι ειναι καλυτερο (και περισοτερο οικονομικο )φιλετα κοτοπουλο-φιλετα με κοκκαλο η ολοκληρα κοτοπουλα??(ειναι στην μιση τιμη)
ποια ειναι καλυτερη επιλογη γιατι απο τιν μια ειναι στην μιση τιμη τα ολοκληρα κοτοπουλα αλλα εχουν και κοκκαλα +λιπος..

βγαζεις πετσουλες και κοκαλακια. 2 φιλετακια 2 μπουτακια κ εισαι κομπλε.κ το μπουτι μια στο τοσο καλο ειναι.αν θες μονο στηθος δε το συζητω βαρβακειο αγορα και παιρνεις στηθος με κοκαλο κ πετσα κ ζητας να στο καθαρισουν απλα. το φιλετο μεταξυ μας ειναι πιο πολυ το ονομα παρα το κρεας στη τιμη.λες κ το στηθος χωρις πετσα εχει λιπος.κ το κοκκαλο στο στηθος δεν ειναι ουτε 50 γρ;)

reborn
14-07-12, 01:05
βγαζεις πετσουλες και κοκαλακια. 2 φιλετακια 2 μπουτακια κ εισαι κομπλε.κ το μπουτι μια στο τοσο καλο ειναι.αν θες μονο στηθος δε το συζητω βαρβακειο αγορα και παιρνεις στηθος με κοκαλο κ πετσα κ ζητας να στο καθαρισουν απλα. το φιλετο μεταξυ μας ειναι πιο πολυ το ονομα παρα το κρεας στη τιμη.λες κ το στηθος χωρις πετσα εχει λιπος.κ το κοκκαλο στο στηθος δεν ειναι ουτε 50 γρ;)

η τιμη ειναι ισως για τον λογο οτι κατσανε και αφερεσαν τα κοκκαλα παντως το στηθος με κοκκαλο ειναι γυρο στο 1 ευρο κατω απο το φιλετο...και ενα κοτοπουλο στα 2 κιλα εχει οσο εχει το 1 κιλο φιλετο.

tolis93
14-07-12, 10:25
χτυπησα χυμο βερυκοκο ροδακινο με 1,6 γρ υδατ στα 100 μλ και τπτ αλλο.δλδ 20 θερμιδες ενα φουλ μεγαλο ποτηρακι....δε θυμαμαι μαρκα ελληνικο δεν ειναι και δεν ξερω κ απο που ειναι δε τον αγορασα εγω.θα ενημερωσω για περεταιρω αν ενδιαφερεται κανενας παντως ειναι ο καλυτερος χυμος π εχω πιει μετα την αμιτα μπανανα

reborn
14-07-12, 14:16
βγαζεις πετσουλες και κοκαλακια. 2 φιλετακια 2 μπουτακια κ εισαι κομπλε.κ το μπουτι μια στο τοσο καλο ειναι.αν θες μονο στηθος δε το συζητω βαρβακειο αγορα και παιρνεις στηθος με κοκαλο κ πετσα κ ζητας να στο καθαρισουν απλα. το φιλετο μεταξυ μας ειναι πιο πολυ το ονομα παρα το κρεας στη τιμη.λες κ το στηθος χωρις πετσα εχει λιπος.κ το κοκκαλο στο στηθος δεν ειναι ουτε 50 γρ;)

βαρβακειο απο τιμες τι λεει στο περιπου θυμασαι?

tolis93
14-07-12, 14:54
βαρβακειο απο τιμες τι λεει στο περιπου θυμασαι?

δε ιυμαμαι ακριβως.νομιζω κοτοπουλο 2μισι το κιλο 3μισι το στηθος 4 το φιλετο μοσχαρι 4μισι η 3μισι το κιλο θα σε γελασω.γενικα τετοιες τιμες

margarita02
14-07-12, 15:46
δε ιυμαμαι ακριβως.νομιζω κοτοπουλο 2μισι το κιλο 3μισι το στηθος 4 το φιλετο μοσχαρι 4μισι η 3μισι το κιλο θα σε γελασω.γενικα τετοιες τιμες

Βρε παιδιά εγώ όσες φορές έχω ζητήσει φιλέτο μοσχάρι στη βαρβάκειο αγορά μόνο μία φορά βρήκα. Δε ζητάω και κάθε μέρα αλλά μία στο τόσο που θα τύχει να φάω κόκκινο κρέας θα πρέπει να ξάψω πολύ για να μην το χρυσοπληρώσω. Για ποιότητα και τιμή δεν το συζητώ. Ό,τι να ΄ναι σε ότι τιμή να ΄ναι και από που να ΄ναι. Α, ναι, και όσον αφορά τη Βαρβάκειο δεν τό κόβουν. Πρέπει λέει να πάρεις όλο το κομμάτι. Όχι ότι είναι κάτι το τραγικό αυτό αλλά δεν συμφέρει καθόλου. Οι τιμές από 17-25 το κιλό. Δεν τις θεωρώ καλές και ποιότητα χάλια.

Και κοτόπουλα ακόμα πιο χάλια σε ότι αφορά συνθήκες υγειινής. Από τιμή συμφέρει ακόμα και φιλέτο στήθος κοτόπουλο σε σύγκριση με το χασάπη της γειτονιάς ή τα σουπερ μάρκετ του στυλ μιμίκος. Τελευταία από κει παίρνω, τί να κάνω, αλλά η κατάσταση εκεί δεν μου αρέσει καθόλου. Εναλλακτική της Βαρβακείου υπάρχει;

psonara
14-07-12, 16:03
παιδια μπορει να μου πει καποιος τι γιαουρτι ειναι καλυτερο να προτιμησω?ειμαι αναμεσα σε 2!
το activia 2% στραγγιστο η' το αγνο vitalia 2%?βασικα ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 γιατι εχω προβλημα με το εντερο και λενε οτι τα καταλληλα αλλα δεν ξερω ποιο να προτιμησω.απλα λενε οτι το αγνο δεν περιεχει ζελατινη.ευχαριστω

tolis93
14-07-12, 16:44
μαργαριτα αν πας σαν καταστηματαρχης η δεν λες οτι τα θες για σενα ετσι κανουν.αν πας μετα τις 12 το πρωι επισης ετσι κανουν. αν πας σε 2-3 π ειναι κωλοζωα ετσι κανουν.παιρνω απο εκει πραγματικα πολυ καιρο κρεατα και η ποιοτητα τους οσο και η τιμη τους ειναι οτι καλυτερο εχω βρει.απορω με τα οσα λες.

psonara το αγνο οντως ειναι πολυ καλο για το εντερο.το activia βεβαια ειναι καθαρα για αυτη τη δουλεια για το εντερο δλδ. για μενα παρε 1 βδομαδα το 1 μια το αλλο κ οτι δεις καλυτερο πανω σ

psonara
14-07-12, 17:06
μαργαριτα αν πας σαν καταστηματαρχης η δεν λες οτι τα θες για σενα ετσι κανουν.αν πας μετα τις 12 το πρωι επισης ετσι κανουν. αν πας σε 2-3 π ειναι κωλοζωα ετσι κανουν.παιρνω απο εκει πραγματικα πολυ καιρο κρεατα και η ποιοτητα τους οσο και η τιμη τους ειναι οτι καλυτερο εχω βρει.απορω με τα οσα λες.

psonara το αγνο οντως ειναι πολυ καλο για το εντερο.το activia βεβαια ειναι καθαρα για αυτη τη δουλεια για το εντερο δλδ. για μενα παρε 1 βδομαδα το 1 μια το αλλο κ οτι δεις καλυτερο πανω σ

θα το κανω καπως ετσι και θα δω...σ'ευχαριστω παντως.να σου πω ξερεις ποιο κομματι απο μοσχαρι ειναι το πιο απαχο?υπαρχει και απαχο χοιρινο?γιατι στις χοιρινες που βλεπω στο κρεοπωλειο αν εξαιρεσεις το κοκκαλο και το γυρω γυρω το αλλο ειναι ψαχνο!η' κανω λαθος?

margarita02
14-07-12, 17:15
μαργαριτα αν πας σαν καταστηματαρχης η δεν λες οτι τα θες για σενα ετσι κανουν.αν πας μετα τις 12 το πρωι επισης ετσι κανουν. αν πας σε 2-3 π ειναι κωλοζωα ετσι κανουν.παιρνω απο εκει πραγματικα πολυ καιρο κρεατα και η ποιοτητα τους οσο και η τιμη τους ειναι οτι καλυτερο εχω βρει.απορω με τα οσα λες.

psonara το αγνο οντως ειναι πολυ καλο για το εντερο.το activia βεβαια ειναι καθαρα για αυτη τη δουλεια για το εντερο δλδ. για μενα παρε 1 βδομαδα το 1 μια το αλλο κ οτι δεις καλυτερο πανω σ

Δεν πηγαίνω σαν καταστηματάρχης. Πηγαίνω μία στο τόσο και παίρνω όσο μπορώ να σηκώσω με τα χέρια μου. Κάποτε δεν περνούσα ούτε απ' έξω και ούτε είχα ιδέα πως εκεί πουλάνε πράγματα που τελικά τα τρώμε. Μάλλον ζούσα στον κόσμο τον δικό μου.

Από πέρυσι έκανα το πρώτο βήμα με την ψαραγορά και μόλις φέτος πλησίασα στα κρέατα. Απλά δεν μου πολυαρέσουν οι συνθήκες υγειινής. Κόβουν τα κρέατα σε ξύλινους πάγκους με τα ίδια εργαλεία κόκκινα και πουλερικά, όλα σε πλαστικές σακούλες μέσα, πολύ σκουπίδι και αίμα, μόλις πρόσφατα κάποιοι έβαλαν βιτρίνες για τα έντομα κτλ.

Θα μου πεις λεπτομέρειες όλα αυτά αλλά πιστεύω θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα. Να περπατάς βρε παιδί μου άνετα και να βλέπεις χωρίς να κρέμονται από πάνω σου διάφορα και να λερώνεσαι δεξιά κι αριστερά συν του ότι νομίζεις πως αλλάζεις χώρα. Εντάξει δε λέω παρα πέρα. Αλλά εάν τα ίδια πράγματα πάνω κάτω θα μπορούσα να τα αγοράσω σε τέτοιες τιμές από το σουπερ μάρκετ ή το κρεοπωλείο της γειτονιάς μου θα ήμουν πιο ευχαριστημένη.

Όσο για ποιότητα δεν μένω πάντα ευχαριστημένη και ειδικά σε ότι αφορά το φιλέτο στήθος κοτόπουλο. Έχει τύχει φορές που δεν ήταν τόσο καλό. Είχε μέσα κόκκινα αίματα και λίγο μαύρο σαν όπως όταν χτυπάμε και γίνεται μελανιά. Τους το είπα και τώρα μου τα δείχνουν πριν μου τα δώσουν και κάπως καλύτερα. Πριν καταλήξω εκεί έπαιρνα Άρτας, Μιμίκος, Νιτσιάκος, Αγγελάκης κτλ. αλλά πλέον δεν συμφέρει καθόλου. Άλλες εποχές.

tolis93
14-07-12, 17:28
μαργαριτα μερικοι οντως ειναι ετσι.δηλαδη να τα χουν τα κρεατα οπως να ναι.κ μ εχει τυχει κ εμενα να μη μεινω ευχαρηστημενος αλλα ειναι σπανιες οι φορες.αν πας σχετικα νωρις παντως θα βρεις καλη ποιοτητα δε το συζηταω καν.και ειναι αρκετοι αυτοι π τα δινουν προσεγμενα.αν διξεις οτι το θες προσεγμενο και σε νοιαζει.θα σου δωσουν καλο.αλλιως θα σου δωσουν αυτο που πηραν για να το "σπρωξουν" πρωτο.

περι του κρεατος τωρα.το καθαροτερο κομματι στο μοσχαρι ειναι το νουα και η ελια απο οσο ξερω.μπορεις να ζητας αφου στο ζυγισουν βεβαια για αποφυγη παρεξηγησεων να ζητας να στο καθαριζουν.στο χοιρινο ειναι το ψαρονεφρι.ειναι απο το στηθος του ενα κομματι αν θυμαμαι καλα που δεν εχει ιχνος λιπους.βεβαια οι χοιρινες μπριζολες (νομιζω λαιμου) εχουν το λιπος περιμετρικα οποτε αφαιρειται πολυ ευκολα

margarita02
14-07-12, 22:49
μαργαριτα μερικοι οντως ειναι ετσι.δηλαδη να τα χουν τα κρεατα οπως να ναι.κ μ εχει τυχει κ εμενα να μη μεινω ευχαρηστημενος αλλα ειναι σπανιες οι φορες.αν πας σχετικα νωρις παντως θα βρεις καλη ποιοτητα δε το συζηταω καν.και ειναι αρκετοι αυτοι π τα δινουν προσεγμενα.αν διξεις οτι το θες προσεγμενο και σε νοιαζει.θα σου δωσουν καλο.αλλιως θα σου δωσουν αυτο που πηραν για να το "σπρωξουν" πρωτο.

περι του κρεατος τωρα.το καθαροτερο κομματι στο μοσχαρι ειναι το νουα και η ελια απο οσο ξερω.μπορεις να ζητας αφου στο ζυγισουν βεβαια για αποφυγη παρεξηγησεων να ζητας να στο καθαριζουν.στο χοιρινο ειναι το ψαρονεφρι.ειναι απο το στηθος του ενα κομματι αν θυμαμαι καλα που δεν εχει ιχνος λιπους.βεβαια οι χοιρινες μπριζολες (νομιζω λαιμου) εχουν το λιπος περιμετρικα οποτε αφαιρειται πολυ ευκολα

Τόλη ευχαριστώ. Εννοείται το κρέας τους βάζω και το καθαρίζουν πριν το ζυγίσουν και κυρίως τον κρεοπώλη της γειτονιάς μου που βγάζει τα χειρουργικά του όταν με βλέπει. Χοιρινό έχω δοκιμάσει και δεν μου αρέσει ούτε ψαρονέφρι ούτε μπριζόλα. Δεν είμαι και τόσο του κρέατος. Πιο πολύ κοτόπουλο καταναλώνω από κρέας και μοσχάρι σπάνια. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα ψάρια.

Απλά όπως τα βλέπω με τα ξύγκια κτλ. δεν συγκινούμε καθόλου για να τα καταναλώσω κι όλας πόσο μάλλον να τα πληρώσω, ειδικά το φιλέτο το οποίο το δίνουν σε τρελές τιμές. Θα δοκιμάσω να πάω πιο πρωί άλλη φορά μπας και δω προκοπή. Πάντως εάν έχεις υπόψιν σου κάποιον με καλές τιμές σε φιλέτο μοσχάρι θα με ενδιέφερε και αυτό γιατί είναι πιο μαλακό από το νουά και για αλλαγή. Επίσης καλή είναι και η σπαλομύτα που δοκίμασα μια φορά. Καθαρό κρέας, ελάχιστο λίπος όπως το φιλέτο και το νουά. Έχετην και αυτήν στα υπόψιν.

reborn
14-07-12, 23:48
Τόλη ευχαριστώ. Εννοείται το κρέας τους βάζω και το καθαρίζουν πριν το ζυγίσουν και κυρίως τον κρεοπώλη της γειτονιάς μου που βγάζει τα χειρουργικά του όταν με βλέπει. Χοιρινό έχω δοκιμάσει και δεν μου αρέσει ούτε ψαρονέφρι ούτε μπριζόλα. Δεν είμαι και τόσο του κρέατος. Πιο πολύ κοτόπουλο καταναλώνω από κρέας και μοσχάρι σπάνια. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα ψάρια.

Απλά όπως τα βλέπω με τα ξύγκια κτλ. δεν συγκινούμε καθόλου για να τα καταναλώσω κι όλας πόσο μάλλον να τα πληρώσω, ειδικά το φιλέτο το οποίο το δίνουν σε τρελές τιμές. Θα δοκιμάσω να πάω πιο πρωί άλλη φορά μπας και δω προκοπή. Πάντως εάν έχεις υπόψιν σου κάποιον με καλές τιμές σε φιλέτο μοσχάρι θα με ενδιέφερε και αυτό γιατί είναι πιο μαλακό από το νουά και για αλλαγή. Επίσης καλή είναι και η σπαλομύτα που δοκίμασα μια φορά. Καθαρό κρέας, ελάχιστο λίπος όπως το φιλέτο και το νουά. Έχετην και αυτήν στα υπόψιν.
απο ψαρια τι αγοραζεις και σε τι τιμες?

tolis93
15-07-12, 00:43
Τόλη ευχαριστώ. Εννοείται το κρέας τους βάζω και το καθαρίζουν πριν το ζυγίσουν και κυρίως τον κρεοπώλη της γειτονιάς μου που βγάζει τα χειρουργικά του όταν με βλέπει. Χοιρινό έχω δοκιμάσει και δεν μου αρέσει ούτε ψαρονέφρι ούτε μπριζόλα. Δεν είμαι και τόσο του κρέατος. Πιο πολύ κοτόπουλο καταναλώνω από κρέας και μοσχάρι σπάνια. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα ψάρια.

Απλά όπως τα βλέπω με τα ξύγκια κτλ. δεν συγκινούμε καθόλου για να τα καταναλώσω κι όλας πόσο μάλλον να τα πληρώσω, ειδικά το φιλέτο το οποίο το δίνουν σε τρελές τιμές. Θα δοκιμάσω να πάω πιο πρωί άλλη φορά μπας και δω προκοπή. Πάντως εάν έχεις υπόψιν σου κάποιον με καλές τιμές σε φιλέτο μοσχάρι θα με ενδιέφερε και αυτό γιατί είναι πιο μαλακό από το νουά και για αλλαγή. Επίσης καλή είναι και η σπαλομύτα που δοκίμασα μια φορά. Καθαρό κρέας, ελάχιστο λίπος όπως το φιλέτο και το νουά. Έχετην και αυτήν στα υπόψιν.

σπαλομυτα ε?καλη φαση θα το χω υποψη.κοιτα αν εισαι κοντα σε γερακα.το καλυτερο μοσχαρι το εχει ο μαρτακης.τρελο κρεωπολειο λεμε.και οι τιμες τ κομπλε ειναι.μιλαμε για τρελη ποιοτητα το καλυτερο κρεας π εχω φαει ποτε απο μοσχαρι

απο ψαρια δοκιμασε γλαυκο και γαδρο.και παγκασιους φυσικα.διαφορετικες γευσεις πολυ ωραια.οπως και τιλαπια.γενικα και φθηνα ψαρια.5 και 6 το κιλο π για ψαρι ειναι τζαμπα και ΦΟΥΛ στα Ω3

ελμερ
15-07-12, 12:12
Παιδια ασχετο αλλα επειδη το ειχαμε αναφερει πριν καιρο,βρηκα γλυκοπατατες στον Βασιλοπουλο στην Εκαλη ,ειχαν 2 ευρω το κιλο......:welcome:

reborn
15-07-12, 12:38
Παιδια ασχετο αλλα επειδη το ειχαμε αναφερει πριν καιρο,βρηκα γλυκοπατατες στον Βασιλοπουλο στην Εκαλη ,ειχαν 2 ευρω το κιλο......:welcome:
εχει σε σκλαβενιτη με 1.85 το κιλο.

margarita02
15-07-12, 15:01
απο ψαρια τι αγοραζεις και σε τι τιμες?

Από ψάρια παίρνω κυρίως τσιπούρες μέχρι 5 ευρώ, παραπάνω δεν δίνω για ψάρι ιχθυοτροφείου, ξεκινούν όμως οι μικρές από 3.50. Παίρνω από αυτές μεσαίου μεγέθους περίπου δύο ή τρεις τσιπούρες να είναι ένα κιλό. Πέστροφες παίρνω από το Βασιλόπουλο καμιά φορά ή από καρφούρ όταν έχει προσφορά γύρω στα 5 ευρώ και αυτές.

Άλλα ψάρια που παίρνω όταν είναι φρέσκα και σε καλές τιμές είναι φαγκρί, κολιούς, πιο σπάνια λαυράκι κτλ. αρκεί να είναι λίγο μεγάλα ωστε να έχουν και λίγο κρέας επάνω τους. Κάποιες φορές πήρα μπαρμπούνια που τα είχαν φέρει σε μεγάλη ποσότητα και είχε πέσει η τιμή. Α, ναι και μυτάκια αλλά τελευταία οι τιμές τους δεν.

Βασικά κοιτάζω την τιμή. Παίρνω ότι είναι γύρω στα πέντε ευρώ το κιλό πλέον και να φένεται φρέσκο γιατί δεν είναι πάντα. Πέρισσι έπαιρνα και με 7. Εάν σε ενδιαφέρει σολωμός έχει από 6.80. Εμένα δεν μου αρέσει οπότε δεν. Εάν θα πάρω θα πάρω άγριο κατεψυγμένο από τα καρφούρ με 4.80 ο οποίος είναι όλο το ψάρι ψαθαρισμένο, απεντερωμένο αλλά αυτό πολύ σπάνια και όταν δεν βρίσκω φρέσκα.

Έπαιρνα μέχρι πρόσφατα και κατεψυγμένα όπως Παγκάσιους και πέρκα ή μπακαλιάρο ρολό ή γλώσσα αλλά πλέον οι τιμές τους δεν μου αρέσουν από τη στιγμή που βρίσκω φρέσκα σε καλύτερες.

Εσύ τί παίρνεις και από πού;

margarita02
15-07-12, 15:05
σπαλομυτα ε?καλη φαση θα το χω υποψη.κοιτα αν εισαι κοντα σε γερακα.το καλυτερο μοσχαρι το εχει ο μαρτακης.τρελο κρεωπολειο λεμε.και οι τιμες τ κομπλε ειναι.μιλαμε για τρελη ποιοτητα το καλυτερο κρεας π εχω φαει ποτε απο μοσχαρι

απο ψαρια δοκιμασε γλαυκο και γαδρο.και παγκασιους φυσικα.διαφορετικες γευσεις πολυ ωραια.οπως και τιλαπια.γενικα και φθηνα ψαρια.5 και 6 το κιλο π για ψαρι ειναι τζαμπα και ΦΟΥΛ στα Ω3

Τόλη ευχαριστώ. Τον Μαρτάκη θα τον θυμάμαι εάν βρεθώ κάποια στιγμή από εκείνα τα μέρη. Μένω όμως πιο κεντρικά και δε βολεύει. Τα ψάρια όντως σε τέτοιες τιμές φθηνά είναι.

psonara
15-07-12, 15:26
Τόλη ευχαριστώ. Τον Μαρτάκη θα τον θυμάμαι εάν βρεθώ κάποια στιγμή από εκείνα τα μέρη. Μένω όμως πιο κεντρικά και δε βολεύει. Τα ψάρια όντως σε τέτοιες τιμές φθηνά είναι.

εγω ευτυχως μενω επαρχια και εχω στανταρ εναν κρεοπωλη που παω με κλειστα τα ματια...ο,τι παιρνω ειναι αψογο και τα φερνει απο το χωριο του και οι τιμη τους και για κοτοπουλο και για μοσχαρι δεν ξεπερνα τα 7-8 ευρω.μονο οταν παιρνω μοσχαρισιες γαλακτος ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες αλλα αυτο ειναι παντου.
τωρα οσο για τα ψαρια δεν ετρωγα ποτε και τα εβαλα στη διατροφη μου απο το σιτε...και εδω τυχερη ειμαι....εχει μια φιλη η μαμα μου που τρωει μονο ψαρια και τα παιρνει το πρωι κατευθειαν απο ταδιχτυα του ψαρα...μου τα καθαριζει κιολας στη θαλασσα και ετοιμα....μου φερνει οτι ψαρια πιασει...αλλα μικρα γιατι τα μεγαλα ειναι ακριβα...εγω αυτες τις φορες πηρα 15 σαργους ολοφρεσκους 10 ευρω....

FiVo-Alex/City
18-07-12, 12:15
Έχει βρεί κάποιος τορτίγιες ολικής σε κάποιο κατάστημα; Στην Αλεξάνδρούπολη δεν βρήκα πουθενά, η προσπάθεια να φτιάξω πήγε χαμένη αφου μου βγήκαν σαν πίττες για σουβλάκια και έχω βαλθεί να βρώ κατάστημα και να κάνω παραγγελία.

tolis93
18-07-12, 14:45
Έχει βρεί κάποιος τορτίγιες ολικής σε κάποιο κατάστημα; Στην Αλεξάνδρούπολη δεν βρήκα πουθενά, η προσπάθεια να φτιάξω πήγε χαμένη αφου μου βγήκαν σαν πίττες για σουβλάκια και έχω βαλθεί να βρώ κατάστημα και να κάνω παραγγελία.

γενικες ερωτησεις διατροφης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82&highlight=%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82+%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82)

λιστα τροφιμων και καταστηματα αγορας (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15421-%CE%BB%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82/page13&highlight=%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1+%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BC%CF%89%CE%BD)

αν τα ψαξεις εδω νμζω θα βρεις απαντηση εχω την εντυπωση οτι εχει αναφερθει για αλεχανδουπολη μερια κατι.
αν εχεις βασιλοπουλο πηγαινε θα βρεις σιγουρα. και μασουτης αν θυμαμαι καλα ειχε και ειχε κ αραβικες ολικης

ger1975
22-10-12, 14:09
Καλησπέρα

Σήμερα πήγα για ψώνια στον Σκλαβενίτη και είδα ότι έχει βγάλει προσφορά την γνωστή βρώμη (quaker ) σε προσφορά.... Το σακουλάκι (500 γρ) από 1,99€ σε 1,56€ και την μεταλλική συσκευασία 4,47€ τα ΔΥΟ κουτιά από 5,96€ δηλαδή 25% έκπτωση.... Εγώ αγόρασα 2 σακουλάκια αν και έχω απόθεμα σπίτι μιας και είναι καλή προσφορά.....

Επίσης έχει βγάλει προσφορά και την βρώμη με την επωνυμία Τέξας 2,19€ τα 2 σακουλάκια μαζί ( 500γρ το καθένα).... Νομίζω και αυτή πολύ καλή προσφορά αν και δεν ξέρω την μάρκα......

Mpozos
22-10-12, 14:18
Καλησπέρα



Επίσης έχει βγάλει προσφορά και την βρώμη με την επωνυμία Τέξας 2,19€ τα 2 σακουλάκια μαζί ( 500γρ το καθένα).... Νομίζω και αυτή πολύ καλή προσφορά αν και δεν ξέρω την μάρκα......

φιλε την επομενη φορα να πας να αγοράσεις βρώμη απο ενα κατάστημα που πουλαει ξυρούς καρπους, την βρίσκεις με 1,80 Ε το κιλο.

tolis93
22-10-12, 15:15
η φυτρο τα χει ολα 30-50 λεπτα κατω. ρυζια μακαρονια βρωμες κτλπ.στα καρφουρ τουλαχιστον

s0k0s
27-10-12, 23:44
φιλε την επομενη φορα να πας να αγοράσεις βρώμη απο ενα κατάστημα που πουλαει ξυρούς καρπους, την βρίσκεις με 1,80 Ε το κιλο.

Στηλε μου Pm απο ποιο συγκεκριμενο στην θεσ/νικη.

tolis93
28-10-12, 11:47
η βρωμη quaker στο βασιλοπουλο 40 λεπτα κατω το μισοκιλο

dorita
28-10-12, 15:53
σε φαρμακειο το βρηκα...καφες με στεβια περιεχει κ δημητριακα....
για οποιον θελει να δοκιμασει κατι διαφορετικο..ειναι κ χορταστικο!

56020

η σειρα αυτη εχει κ αλλα προιοντα....σοκολατα με στεβια..κλπ..

koukoutsaki
28-10-12, 15:55
ντοριτακι γευστικά τι λενε ??:)

dorita
28-10-12, 15:57
ντοριτακι γευστικά τι λενε ??:)

ειναι σαν καπουτσινο περιπου .....για οποιον πινει κατι δυνατο κ πικρο δεν ενδεικνυται...:)

koukoutsaki
28-10-12, 16:02
καπουτσινο ???ωωωω θα το ψαξω :green:

dorita
28-10-12, 16:07
καπουτσινο ???ωωωω θα το ψαξω :green:

αν σου αρεσει κατι τετοιο ....ειμαι σιγουρη οτι θα το λατρεψεις!!!!
κ δεν θα γουργουριζει το στομαχι σου μετα γιατι σε κραταει.....

εγω θελω να παρω την σοκολατα τωρα.....

ολη η σειρα ειναι καταπλhκτικη!:thumbup:

koukoutsaki
28-10-12, 16:10
αν την αγορασεις πρωτη εσυ, πες αποψη για γευση !! :)

skel
06-11-12, 16:05
σε φαρμακειο το βρηκα...καφες με στεβια περιεχει κ δημητριακα....
για οποιον θελει να δοκιμασει κατι διαφορετικο..ειναι κ χορταστικο!

56020

η σειρα αυτη εχει κ αλλα προιοντα....σοκολατα με στεβια..κλπ..

πόσο έκανε περίπου ?

dorita
07-11-12, 01:56
πόσο έκανε περίπου ?

ειναι ακριβος ...καπου 5,90 κοστιζει!

εμενα μου αρεσει γιατι ειναι αρκετα χορταστικος κ απολαυστικος ταυτοχρονα..
επισης εχει κ καφε με κατεχινες πρασινου τσαγιου...

skel
07-11-12, 17:22
ειναι ακριβος ...καπου 5,90 κοστιζει!

εμενα μου αρεσει γιατι ειναι αρκετα χορταστικος κ απολαυστικος ταυτοχρονα..
επισης εχει κ καφε με κατεχινες πρασινου τσαγιου...

ευχαριστώ
μιας και είναι σε καλή τιμή πάω να δοκιμάσω !

skel
07-11-12, 17:23
φιλε την επομενη φορα να πας να αγοράσεις βρώμη απο ενα κατάστημα που πουλαει ξυρούς καρπους, την βρίσκεις με 1,80 Ε το κιλο.

είναι καλής ποιότητας όμως ?

ger1975
26-01-13, 15:38
Τα carefour - Μαρινόπουλος έχουν βγάλει προσφορά κοτόπουλο ελληνικό 2,69 € το κιλό .

Δεν ξέρω αν εμπιστεύεστε από σούπερ μάρκετ κοτόπουλα αλλά εγώ πάντως με τις οικονομικές δυσκολίες που υπάρχουν πήρα από εκεί . Άλλωστε εδώ στην Αθήνα δεν ξέρω τι μας δίνουν ούτε και στα κρεοπωλεία.... όσοι βέβαια μένετε επαρχία έχετε περισσότερο σιγουριά ότι εκεί θα σας δώσουν καλύτερα......

Βέβαια στο σούπερ μάρκετ δεν στα κόβουν ούτε τα καθαρίζουν από λίπη και πέτσες αλλά τελικά δεν είναι και κάτι δύσκολο το έκανα μόνος μου μια χαρά......

Rocknrolla
26-01-13, 18:45
Τα carefour - Μαρινόπουλος έχουν βγάλει προσφορά κοτόπουλο ελληνικό 2,69 € το κιλό .

Δεν ξέρω αν εμπιστεύεστε από σούπερ μάρκετ κοτόπουλα αλλά εγώ πάντως με τις οικονομικές δυσκολίες που υπάρχουν πήρα από εκεί . Άλλωστε εδώ στην Αθήνα δεν ξέρω τι μας δίνουν ούτε και στα κρεοπωλεία.... όσοι βέβαια μένετε επαρχία έχετε περισσότερο σιγουριά ότι εκεί θα σας δώσουν καλύτερα......

Βέβαια στο σούπερ μάρκετ δεν στα κόβουν ούτε τα καθαρίζουν από λίπη και πέτσες αλλά τελικά δεν είναι και κάτι δύσκολο το έκανα μόνος μου μια χαρά......

Kai εγω πηρα απο μαρινοπουλο προχθες στηθος κοτοπουλο με 2.99 το κιλο.

Αυτο που λες στεκει ομως ξερεις τι σκευτηκα? Ποιος σου λεει οτι ο κρεοπωλης που στα καθιζει +2-3 ευρω παραπανω δεν τα παιρνει απλα απο σουπερ μαρκετ και αυτος?

ger1975
26-01-13, 18:50
Kai εγω πηρα απο μαρινοπουλο προχθες στηθος κοτοπουλο με 2.99 το κιλο.

Αυτο που λες στεκει ομως ξερεις τι σκευτηκα? Ποιος σου λεει οτι ο κρεοπωλης που στα καθιζει +2-3 ευρω παραπανω δεν τα παιρνει απλα απο σουπερ μαρκετ και αυτος?

Ε ναι αυτό λέω και εγώ δεν ξέρω ούτε ο κρεοπώλης από που τα παίρνει.......

Επίσης ξέχασα να πω ότι στους ανέργους και στους πάνω από 65 έχει ακόμα περισσότερη έκπτωση , πάει στα 2,49 € το κιλό και είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος στην οικογένεια έχει έναν άνεργο και έναν πάνω από 65.....:P

kazos_GR
03-03-13, 11:34
καλημερα πεδες θελω να ρωτισω κατι σχετικα με τα μούρα να χρησιμοποισω τωρα που κανω γραμωση? εχω δει οτι βοηθανε στη καυση λιπους και το πιο σημαντικο που με ενδιαφερει ειναι αν ξερει καποιος στη θεσσαλονικη μαγαζι που να πουλανε μουρα (αποξηραμενα η οχι) σε καλη τιμη.

blue/black/red

kazos_GR
04-03-13, 14:54
δεν ξερει κανεις ρε πεδες? ενα help αν γινετε

SakisChri
04-03-13, 23:12
Μακριά από κρέατα του Μακρο.

Επαιρνα στήθος κοτόπουλο 3,5 ευρό το κιλό, δεν τρωγότανε με τίποτα.

Τιιιιιι ??? 3,5 ε το κιλο ?? και εγω απο το Μακρο ψωνιζω παιδια (30 αυγα) 5,5 ε αλλα αυτο με τα κρεατα δεν το εχω δει !!!!

Feygatos...
21-03-13, 17:41
Παιδιά κάτι διάβασα για στήθος κοτόπουλο ένας με 3ε και ένας με 3,5ε, εγώ η χαμηλότερη τιμή που έχω βρει (εκτός μάκρο που δεν μπορώ να το φάω) είναι 5ε το κιλό στήθος στο παπαδόπουλο Θεσσαλονίκη και πάλι πέρνω καμιά 10-20 κιλά κάθε φορά, τρόω περίπου 10 κιλά το μήνα..

Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι για σολομό και μοσχάρι, πάλι θα πάρω ποσότητα.

Mpozos
21-03-13, 17:58
είναι καλής ποιότητας όμως ?

φυσικά και είναι καλής ποιότητας, εγώ προσωπικά βρίσκω τρομερή διαφορά στην συσκευασμένη βρώμη απο την χύμα. (λίγο αργά σε απάντησα... )

karl
01-04-13, 09:21
Παιδια καποιο ψωμι του τοστ πολυσπορο ή ολικης αλεσεως που μπορω να βρω με λιγους υδατανθρακες;

Fataoulas
01-04-13, 10:13
Αν θυμαμαι καλα, ολες οι συσκευασιες των τοστ αναγραφουν απ'εξω τις θερμιδες ανα φετα ;)

Κατι πολυσπορα που ειχα παρει τελευταια φορα νομιζω ειχαν 65 θερμιδες/φετα. Θα το τσεκαρω ομως για πιο σιγουρα

karl
02-04-13, 01:04
κουακερ εχει βρει κανεις πουθενα που να συμφερει?

Nikolas_mk2
02-04-13, 01:08
Τι εννοεις να συμφερει?

karl
02-04-13, 01:28
μεγαλη συσκευασια.γτ αυτα τα μισοκιλα τελειωνουν στο μπαμ.

s0k0s
03-04-13, 10:23
Αμα είσαι απο Θεσ/νικη, τοτε στο καπανι 2€ το κιλο.

Giannistzn
06-04-13, 11:54
Οποιος τρωει αρκετο ταχινι, εχω βρει το φθηνοτερο στο Καρφουρ.

Συσκευασια 1kg, ελληνικο (χαΐτογλου), στα 4ευρω. Πριν λιγες μερες ειχε και προσφορα στα 3,70.

Γευση πολυ καλη, ρευστο, αν το βαλεις στο ψυγειο ειναι λιγακι πιο πηχτο. Απο θρεπτικη αξια, εχει 670 θερμιδες/100γρ, με μονο 1,7γρ υδατανθρακα στα 100γρ, τα υπολοιπα λιπαρα και πρωτεΐνη μονο. Τρομερη επιλογη, δεν το αλλαζω πλεον.

loukas_ael
10-04-13, 02:02
παιδεία μόλις μετακόμισα Θεσ/νικη κέντρο..ξέρει κάποιος από που μπορώ να παίρνω στήθος κοτόπουλο γιατί παίρνω απο μασουτη 11ε το κιλό και δεν παλεύετε..

Arkouda
10-04-13, 07:58
Στο Καπάνι,την κρεαταγορά στο κέντρο.Ολόκληρο στήθος 3 ευρώ το κιλό και το φιλέτο 5,50- 5,70

jannous44
10-04-13, 08:06
Στο Καπάνι,την κρεαταγορά στο κέντρο.Ολόκληρο στήθος 3 ευρώ το κιλό και το φιλέτο 5,50- 5,70

τοσο ειχε παντα.. αν του πεις οτι θες να παρεις 10+ κιλα μπορει να στο κανει κ 4.70-5 το φιλετο...:welcome:

xgiwrgos
10-04-13, 11:41
Μακριά από κρέατα του Μακρο.

Επαιρνα στήθος κοτόπουλο 3,5 ευρό το κιλό, δεν τρωγότανε με τίποτα.

Φίλε μου πήρα και εγώ τα 10 κιλά στήθος φιλέτο 30 ευρώ από τα Μακρο και ήταν σκέτη αηδία.. μακριά!!!

jannous44
10-04-13, 13:59
Φίλε μου πήρα και εγώ τα 10 κιλά στήθος φιλέτο 30 ευρώ από τα Μακρο και ήταν σκέτη αηδία.. μακριά!!!

φιλε τα κατεψηγμενα εκεινα με την κοκκινη συσκευασια τα 10κιλα δεν τρωγοταν με τιποτα πραγματικα την πατησα και εγω μια φορα... αλλα τα φρεσκα τα εχει κ σε καλη τιμη 4.5-4.7 το κιλο ειναι μια χαρα εγω που τα περνω 2-3 χρονια δεν εχουν τιποτα σε γευση..:thumbup:

loukas_ael
10-04-13, 14:59
Το καπάνι που ακριβως βρισκετε; Καποια οδός;

Arkouda
10-04-13, 17:02
Πάνω από την ερμού,ανάμεσα στην αριστοτέλους και στη βενιζέλου.Όποιον και να ρωτήσεις το ξέρει:thumbup:

sokinso
10-04-13, 17:06
Παιδια Αθηνα που περνετε τα στηθη?Σουπερ μαρκετ ή κρεωπολεια,αγορες?

Μεχρι τωρα παιρνω απο Σκλαβενιτη στηθος 5,5/κιλο και φιλετο 7,5/κιλο δεν το λες και φτηνο σε σχεση με καποιες τιμες που διαβασα.

Αυγα?Cottage?Καστανο ρυζι?Χυμα και αν ναι απο που?

Δωστε τα φωτα σας μπας βγαλουμε τον μηνα οκ...;)

aetosa
15-04-13, 16:07
κουακερ εχει βρει κανεις πουθενα που να συμφερει?
Στο Σκλαβενίτη βρήκα Quick Oats με 1 ευρώ τα 500gr. (ή 1,10 κάπου εκεί)

karl
15-04-13, 16:10
Στο Σκλαβενίτη βρήκα Quick Oats με 1 ευρώ τα 500gr. (ή 1,10 κάπου εκεί)

Τοσο φθηνα;σε αλλα σουπερ μαρκετ το περνω 2-2,5 ευρω.

aetosa
17-04-13, 12:31
Τοσο φθηνα;σε αλλα σουπερ μαρκετ το περνω 2-2,5 ευρω.
€1,16 τελικά, τα 500gr. Στο Σκλαβενίτη Ν. Χαλκηδόνας (http://www.stigmap.gr/view550-sklavenitis-attiki-nea-chalkidona.html), λογικά θα 'χει και στα υπόλοιπα καταστήματά του.

tolis93
17-04-13, 14:36
Παιδια Αθηνα που περνετε τα στηθη?Σουπερ μαρκετ ή κρεωπολεια,αγορες?

Μεχρι τωρα παιρνω απο Σκλαβενιτη στηθος 5,5/κιλο και φιλετο 7,5/κιλο δεν το λες και φτηνο σε σχεση με καποιες τιμες που διαβασα.

Αυγα?Cottage?Καστανο ρυζι?Χυμα και αν ναι απο που?

Δωστε τα φωτα σας μπας βγαλουμε τον μηνα οκ...;)

κατεβα αγορα κρεατων κατω στην αθηνα μια μερα.χτυπα ενα καλο στοκαρισμα κ εισαι κυριος.τα χουν 4,5 τα στηθη.κ αλλες φορες τα χω βρει κ 4.κ το κρεας ειναι μια χαρα μη πω κ ωραια ποιοτητα.απο σουπερμαρκετ δν μ αρεσε τοσο

spartan77
17-04-13, 14:42
Παιδια Αθηνα που περνετε τα στηθη?Σουπερ μαρκετ ή κρεωπολεια,αγορες?

Μεχρι τωρα παιρνω απο Σκλαβενιτη στηθος 5,5/κιλο και φιλετο 7,5/κιλο δεν το λες και φτηνο σε σχεση με καποιες τιμες που διαβασα.

Αυγα?Cottage?Καστανο ρυζι?Χυμα και αν ναι απο που?

Δωστε τα φωτα σας μπας βγαλουμε τον μηνα οκ...;)

τα στηθη με κοκκαλο 4 τα φιλετα στηθη 4,5....στην κρεαταγορα οδ αθηνας ....συγκεκριμενα πηγαινε να βρεις ενα παγκο με κοτοπουλαδες που υπαρχει μια κυρια μονιμα εκει απ εξω ....παρα πολυ καλα κοτοπουλα :thumbup:

ρυζι καστανο κλπ και ολα απο οσπρια συν και βρωμη σακουλα 10κιλη ή 25κιλη... θα πας στην ευριπιδου..ειναι καθετα στην αθηνας.....εχει πολυ καλυτερες τιμες ;)

spartan77
17-04-13, 14:48
κατεβα αγορα κρεατων κατω στην αθηνα μια μερα.χτυπα ενα καλο στοκαρισμα κ εισαι κυριος.τα χουν 4,5 τα στηθη.κ αλλες φορες τα χω βρει κ 4.κ το κρεας ειναι μια χαρα μη πω κ ωραια ποιοτητα.απο σουπερμαρκετ δν μ αρεσε τοσο


εσυ πας συχνα απ οτι καταλαβα και στοκαρεις..πως δν σ εχω πετυχει :P

alexandros.r
17-04-13, 14:54
μακρο πηγα προσφατα και συμφεραν τα εξης : 1κιλο φιλετα στηθους κοτοπουλου απο βραζιλια(αρκετα γευστικα) νομιζω 3+ οχι πανς απο 4 παντως
φιλετο ψαρι παγκασιους , 1 κιλο 3+ ευρω , βρωμη 2 κιλα 3,20 νομιζω

διαφορετικα μουσλι απο βασιλοπουλο , 2.20 το κιλο

αυγα απο λαικη με 10 λεπτα το 1
ταχινι απο λιντλ 1.70

jannous44
18-04-13, 18:10
κοιτα γνωμη μου αν εχει διαφορα φρουτακια κ ιστοριες μεσα οσο και να τα βγαλεις κατι θα εχει απο τα φρουτακια...λιγη σκονουλα που βαζουν για παραπανω γλυκα αλλα δεν γραφεται προφανως στα συστατικα...εγω δεν θα το εκανα...θα επαιρνα την χυμα στην χειροτερη!

αν δεν θες τα φρουτακια . θα σου πω εγω παραγωγο να παρεις βρωμη να τρως για ΧΡΟΟΟΟΟΟΝΙΑ.. και μαλιστα πιτουρο.:turtle::turtle::turtle::P

sokinso
20-04-13, 10:27
Παιδια Αθηνα που περνετε τα στηθη?Σουπερ μαρκετ ή κρεωπολεια,αγορες?

Μεχρι τωρα παιρνω απο Σκλαβενιτη στηθος 5,5/κιλο και φιλετο 7,5/κιλο δεν το λες και φτηνο σε σχεση με καποιες τιμες που διαβασα.

Αυγα?Cottage?Καστανο ρυζι?Χυμα και αν ναι απο που?

Δωστε τα φωτα σας μπας βγαλουμε τον μηνα οκ...;)


Τελικα Κατέβηκα τις προάλλες στην Βαρβάκειο και πήρα στήθος φιλέτο 5/κιλό και στήθος με κόκαλο 4/κιλο .Αυτές ήταν οι τιμές γενικά παντου.
Πήρα και βρώμη με 2.20 το κιλό και κάστανο ρύζι 2.50.
Σίγουρα πιο φθηνά από Σούπερ μάρκετ.

Αυγά που περνουμε?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

jim-jimakos
21-04-13, 19:33
Τελικα Κατέβηκα τις προάλλες στην Βαρβάκειο και πήρα στήθος φιλέτο 5/κιλό και στήθος με κόκαλο 4/κιλο .Αυτές ήταν οι τιμές γενικά παντου.
Πήρα και βρώμη με 2.20 το κιλό και κάστανο ρύζι 2.50.
Σίγουρα πιο φθηνά από Σούπερ μάρκετ.

Αυγά που περνουμε?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

:clap:
και εγω απο εκει ψωνιζω αδερφε...
αυγουλακια θα βρεις απο "τοπικη" λαϊκη της γειτονιας σου...
καλυτερες τιμες σε μαγαζι.. δεν θα βρεις.. ασε που ειναι φρεσκα ;)

Καραφλό Ακτινίδιο
20-06-13, 15:33
Ψάχνω εδώ και καιρό λευκή γλυκοπατάτα αλλά δεν βρίσκω πουθενά , ούτε καν στην βαρβάκειο
Κανείς καμιά ιδέα ?

Metalhead|T|
20-06-13, 15:38
Στη λα'ι'κη πας? :green:

Καραφλό Ακτινίδιο
20-06-13, 15:56
ξερεις κατι? μοιρασου το μαζί μας... σε ποια λαική?

Metalhead|T|
20-06-13, 16:15
τώρα ειδα οτι γράφεις συγκεκριμένα για λευκη γλυκοπατάτα...παλιά νομιζω εφερναν τα καρφουρ καθως και τα champion μαρινόπουλος....λαικη εγώ μενω κοντα στο σταθμο αττικης ...νομιζω σε οποιαδήποτε λαικη θα βρείς αν οχι λευκες ,πορτοκαλι σιγουρα...και ισως σε καπως πιο μεγαλα και ψαγμένα σουπερ μαρκετ

Giannistzn
20-06-13, 16:25
Στα ΑΒ μια φέρνει κόκκινες μια λευκές, τσέκαρε το

DENNISGR
03-07-13, 14:53
κοιτα εχουν διαφορα απο μαρκα σε μαρκα αλλα αν ειναι καθαρη παρτην..σιγα !βρωμη ειναι...αλλοι λενε αν δεν ειναι του μπαρμπα ειναι σαν αχυρο...ε δεν με πολυνοιζει κιολας γιατι δεν την τρωω ωμη οποτε...
True;)

Pyre
20-07-13, 20:58
Με τι φτηνα φαγητα μπορω να φτασω την ημερα πανω κατω 120-150 γραμμαρια πρωτεινων? Δεν παιρνω κανενα συμπληρωμα. 2 μερες την εβδομαδα τρωω μεγαλες ποσοτητες κοτοπουλου (σχαρα ή φουρνο) και εκεινες τις 2 μερες ξεπερναω τα 150 γρ πρωτεινης, αλλα για τις αλλες μερες?
Εσεις τι τρωτε για πρωτεινες?

billy89
20-07-13, 21:09
Εξ ορισμού η πρωτείνη δεν είναι φτηνή, σε σχέση με υδατάνθρακα και λίπη.

Καλές πηγές είναι γαλακτοκομικά, αυγά και κρέατα - ψάρια κλπ.

Για 120+ γρ κάνε 3-4 καλά σε ποσότητες γεύματα από τα παραπάνω, και ότι μένει θα συμπληρωθεί με την φυτική που βρίσκεται σε ψωμί, μακαρόνια, ρύζι κλπ.

aetosa
22-07-13, 12:19
Αυγά.
Τυρί Νούφαρο με χαμηλά λιπαρά (από Λιντλ, 7 ευρώ το κιλό, 32% πρωτεΐνες και 10% λιπαρά) 7 ευρώ το κιλό.
Cottage τυρί, 200 γρ 0,87 ευρώ.
Γιαούρτι ΦΑΓΕ Total 2%, 2,70 ευρώ το κιλό στο Σκλαβενίτη. 9,9% πρωτεΐνες, 2% λιπαρά.
Γιαούρτι Όλυμπος στραγγιστό 2% λιπαρά, 9% πρωτεΐνη, αλλά δεν ξέρω τιμή.
Σαρδέλες.

Zorba_The_Freak
13-04-14, 13:19
Ξυπνάω αυτο το παλιό θεμα μιας και θεωρώ οτι με τη δυσκολη οικονομική κατασταση που υπάρχει ίσως βοηθήσει...

Μια φορά το μήνα εδώ στο Χαιδάρι ερχονται παραγωγοί αγροτικών προιοντων και πουλάνε χωρις μεσάζοντες.

Βρηκα:
καστανό ρυζι με 1€ το κιλο
Καρυδοψιχα 5€ τα 460 γρ.
Αμυγδαλοψιχα 5€ τα 500 γρ.
Διαφορα μουσλι, δημητριακα ολικής κλπ με τιμες γυρω στο 1,5€ τα 500γρ.
Δυστυχως ο μυλωνας δεν ειχε φερει βρώμη ωστε να δω τι παιζει. Του ειπα οτι ενδιαφερομαι και μπορει την επομενη φορα να εχει. (Μου ειπε οτι τις προηγουμενες φορες εφερνε αλλα δεν επερνε κανένας).

Νομίζω οτι αξιζουν αυτες οι αγορες, τι λέτε??

Mpozos
13-04-14, 13:33
το ρύζι το καφέ αμυγδαλόψυχα και καρυδόψυχα αξίζουν. δημητριακά βρίσκεις και ποιο φθηνά, αλλα η τιμή δεν ειναι και άσχημη.

Metalhead|T|
13-04-14, 13:34
Πιστευω οτι το καστανο ρυζι αξιζει η τιμη απιστευτα...:welcome:

totis
13-04-14, 16:13
Mπραβο πολυ καλο τοπικ τωρα το ανακαλυψα.....
Λοιπον αγοραζω απο τα lidl το γιαουρτι στραγγιστο 2% της εταιριας προμελ....πολυ καλη τιμη 1.10 τα 2 η εξαδα παει στα 3.30 οσο εχει δηλαδη εχει η τριαδα στο τοταλ της φαγε,δηλαδη μιση τιμη παει το προμελ και η γευση του ειναι παρα πολυ κοντα σχεδον ιδια.......

8253082531

Zorba_The_Freak
13-04-14, 17:59
Και εγώ το Προμέλ παιρνω αλλα δε κουβαδακι του κιλού. Τα αλλα δεν φτουρανε στο σπιτι μου.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

totis
13-04-14, 18:30
Και εγώ το Προμέλ παιρνω αλλα δε κουβαδακι του κιλού. Τα αλλα δεν φτουρανε στο σπιτι μου.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

:thumbup: του κιλου συμφερει ακομα περισσοτερο

sotos_98
13-04-14, 18:47
προσφορα τα αυγα στο λιντλ προσεχως γι αυτες τις μερες...
30 αυγα 3 ευρω!!!:P

Mpozos
14-04-14, 12:56
total 2% 1Kg στον αβ βασιλόπουλο 2.70! εώς 23 η 25 του μηνός ισχύει δεν είμαι σίγουρος!

Zorba_The_Freak
26-04-14, 14:26
Σημερινή επισκεψη στο ΜΑΚΡΟ Κηφισου:
Νιφαδες βρωμης 2 κιλα 3.49€
Ασπραδια 1 κιλο 2.93€

MoBiLe SPeaKiNG...

72K
26-04-14, 15:27
Σημερινή επισκεψη στο ΜΑΚΡΟ Κηφισου:
Νιφαδες βρωμης 2 κιλα 3.49€
Ασπραδια 1 κιλο 2.93€

MoBiLe SPeaKiNG...

Τελική τιμή ή συν φπα;

send with smoke signs

Zorba_The_Freak
26-04-14, 15:43
Τελική τιμη ΜΑΖΙ με το ΦΠΑ.
Αρχικες τιμες 3.09 και 2.59 αντιστοιχα.

MoBiLe SPeaKiNG...

Metalhead|T|
26-04-14, 20:33
Σημερινή επισκεψη στο ΜΑΚΡΟ Κηφισου:
Νιφαδες βρωμης 2 κιλα 3.49€
Ασπραδια 1 κιλο 2.93€

MoBiLe SPeaKiNG...

8α κανω μια επισκεψη μου φαινεται...!!! :thumbup::thumbup:

Zorba_The_Freak
26-04-14, 20:47
Παντως το πιτακι βρωμης που εφαγα για πρωτη φορα σημερα με τα συγκεκριμμενα υλικα μου αρεσε πολυ.
Γιατι εγω 2.5€ τα 500γρ που θελει το "κανονικο" κουακερ δεν τα δινω...

MoBiLe SPeaKiNG...

Metalhead|T|
26-04-14, 21:07
οff topic ,εγώ πλεον παίρνω ή χυμα απο κεντρο αθηνα ή TEXAS βρώμη απο σουπερμαρκετ..κουακερ δεν ακουμπαω :welcome:

niath7
27-04-14, 17:58
Εγώ πέρνω τη βρώμη της Millhouse απο το σουπερμαρκετ. 500γρ 1.15€, Quaker δεν το συζητάω με τίποτα...

Δημητρης 1924
27-04-14, 20:08
Απο οσω γνωριζω για να αγορασεις απο τα makro πρεπει να εχεις καρτα εμπορου,η καποιον φιλο που ειναι εμπορος και μπορει να αγορασει προιοντα με την καρτα του,η κατι τετοιο δεν ισχυει.

niath7
27-04-14, 20:09
Ισχύει.

junglist
28-04-14, 16:23
Βαρβάκειο αγορά
Φιλέτο κοτόπουλο, χωρίς κόκαλα : 6€/κιλό
Στρογγυλό , από νεαρό μοσχάρι : 8€/κιλό

Sent from my ONDA A9 Core4

junglist
10-05-14, 15:19
Προσφορά στην βρώμη στον Σκλαβενίτη.
Στα 3 Texas ,το ένα δώρο.

Unleashed from Onda v957m on TDT

Lelionard
20-05-14, 11:40
Καλημέρα παιδιά!

Μενω Γκάζι και ψάχνω να βρω με βάση και την εμπειρία σας το φτηνότερο φιλέτο κοτόπουλο και γαλοπουλα στην αγορά.

Η καλύτερη τιμή που έχω προς το παρόν είναι στη Βαρβάκειο το φιλέτο κοτόπουλο με 4,5€/kg ελληνικό Πίνδος και η γαλοπούλα τυποποιημένη νομίζω ιταλίας ήταν στα 7€/κιλό.

Μήπως έχετε υπόψη σας για κάτι ακόμα φτηνότερο ?

ευχαριστώ πολύ

Metalhead|T|
22-05-14, 13:37
Καλησπέρα παιδες..μπορεί να με βοηθησει καποιος??..ψάχνω το φυστικοβουτυρο του μάκρο...γνωρίζουμε σε τί ποσοτητα (βαζο) υπαρχει στο καταστημα και εαν εχει το κουβαδακι 800γρ ?
..(σκεφτομαι να παω στα μακρο κηφισου)

και κυρίως σε τί τιμες τα εχει εκει? :welcome: οποιος μπορεί βοηθαει

cone
27-05-14, 20:00
Παιδια να ρωτησω απο θεμα οικονομιας τι προτιματε ολοκληρο κοτοπουλο ?η στηθος -φιλετο .

Nikolas_mk2
27-05-14, 20:19
Eξαρτάται τις προσφορές που πετυχαίνεις και απο που ψωνίζεις.

Στις μεγαλες αγορες που βρίσκεις με 5,30-5,50 ευρω φιλετο το παιρνεις και τέλος,αν εχει παραπανω κοιτάς την διαφορά του με το στηθος/κόκκαλο,αν εχουν κατω απο 1,20-1,50 διαφορά δεν εχει νόημα να παρεις με κόκκαλο γιατι στο κιλό καθαρού κρέατος βγαίνει το ίδιο. Το ίδιο και το ολόκληρο,αν βγαίνει γύρω στα 3 ευρώ το κιλό σε συμφέρει να παρεις φιλέτο με 5,50 γιατί το ολόκληρο βγάζει 650-700 γρμ καθαρο αναμικτο κρεας (στήθος-μπούτι) οπότε στο κιλό καθαρού κρέατος πάλι μια η άλλη έρχονται. ;)

harrisM15A
02-06-14, 17:39
Κοτόπουλο - γαλοπούλα κτλ καλύτερα από σουπερ μαρκετ ή στο κέντρο στην Αθηνάς? Τι προτείνετε?

Nikolas_mk2
02-06-14, 18:18
^ Άμα δεις τις διαφορές στην τιμή θα καταλαβεις από μόνος σου! :green:

harrisM15A
02-06-14, 21:13
Mόλις τσίμπησα φιλέτο στήθος με 6,95 το κιλό. (Βασιλόπουλος)
Αύριο θα περάσω και από Αθηνάς μια βόλτα

cone
02-06-14, 22:51
Ποσα κομματια βγαζει το κιλο?η μεριδες?

Mpozos
03-06-14, 08:10
κότα βρήκα εγώ απο κονέ, 3,60 το στήθος.

Mikekan
03-06-14, 09:29
Ποσα κομματια βγαζει το κιλο?η μεριδες?

Γύρω στα 600γρ μετά το ψήσιμο, άρα 4χ150γρ.

Zorba_The_Freak
03-06-14, 11:25
Ωμό δεν θέλουμε 150 γραμ.??? Άρα περιπου 6 μεριδες???

Mikekan
03-06-14, 16:49
Ωμο 150γρ ειναι 100γρ περίπου ψημένο, για μενα αυτο δεν ειναι μερίδα. Μερίδα θεωρώ τα 150γρ ψημένο.

junglist
03-06-14, 21:26
Mόλις τσίμπησα φιλέτο στήθος με 6,95 το κιλό. (Βασιλόπουλος)
Αύριο θα περάσω και από Αθηνάς μια βόλτα

Παραπάνω γράφουμε για τιμές στα 5€, εσύ ψωνισες στα 7€.
Ξέρεις λοιπόν τι τιμές παίζουν, δεν χρειάζεται να πας μόνο για να δεις.

Unleashed by my Nexus 4

Predator1995
05-06-14, 23:21
ρε παιδια καμια ιδεα για φθηνο τονο εχετε??? :unsure::unsure::unsure:

gymele
11-06-14, 21:50
MAKRO 11Ε τα 1200 γρ νομιζω

Mikekan
11-06-14, 21:51
Καλό είναι με τους τόνους να μην παίζετε και να μην ψάχνετε το φτηνό. Προσωπική μου άποψη.

djroof
11-06-14, 23:41
Ωμο 150γρ ειναι 100γρ περίπου ψημένο, για μενα αυτο δεν ειναι μερίδα. Μερίδα θεωρώ τα 150γρ ψημένο.

χμμμ μεγάλη συζήτηση αυτό ε;;;; το κρέας γενικά το κάνω μερίδα όταν είναι ωμό... όπως και λαχανικά, ρύζι κτλ που μετά πέρνουν νερό... τώρα δεν ξέρω τι είναι το σωστό... ώστε να μετράω και τις θερμίδες...

gymele
16-06-14, 00:48
Καλό είναι με τους τόνους να μην παίζετε και να μην ψάχνετε το φτηνό. Προσωπική μου άποψη.

Συμφωνω αλλα ολες οι κονσερβες απο Ταιλανδη κλπ ερχονται.

beefmeup
16-06-14, 12:22
ειχα βρεθει λαρισσα πριν κανα διμηνο για δουλεια,κ πανω σε βολτες που εκανα στην πολη επεσα σε ενα μαγαζακι με διαφορα πραγματα κυριως γλυκισματα αλλα ειχε ξηροκαρπια κλπ...
"εν καρπω" λεγεται κ αποσο ειδα εχει εδρα την θεσσαλονικη...υπαρχει κ site για οποιον το ψαξει.
αυτο που με κερδισε ηταν τα φυστικοβουτυρα τους ομως..χωρις προσθετα η συντηρητικα κ απο ελληνικα φυστικια (καλα ετσι λενε δλδ) ,υπηρχαν κ με επιλογη γευσεων με μονο προσθετο πραλινα σε αναλογια 20%..

δοκιμασα σοκολατα (πολυ καλη γευση σαν μιξη μερεντας με φυστικοβουτυρο) , μπανανα (πολυ καλη σαν γευση αλλα ηταν για λιγο-λιγωνε) ,φραουλα το ιδιο με μπανανα , καραμελα (γευση αποκαλυψη,φοβερη κ απαλη) κ φυσικα την απλη αγευστη που ειναι μπομπα..
στα πολυ θετικα η τιμες του..μισο κιλο με γευση ειχε 3 ευρω ,ενω 350γρ αγευστο 2μιση ευρω..
το μονο αρνητικο οτι δεν στελνει,τουλαχιστον αυτο μου ειπαν στο καταστημα εκει,αλλα αν το ψαξει καποιος απο σαλονικα που ειναι τα κεντρικα μπορει κ να γινεται κατι..οσοι το ψαξετε η το βρειτε καπου μην αμελησετε το πολυτιμο φυστικοβουτυρο...:green:

Kalliopaki
16-06-14, 12:28
Οποιος μένει στη περιοχή Αμπελοκήπων ( Αθήνα ) και περίχωρα υπάρχει το κρεοπωλείο "Η πηγή των κρεάτων" επί της οδού Πανόρμου. Καλές τιμές, καλά κρέατα, ποιοτικά. Το διαχειρίζονται νέα παιδιά, καθαρίζουν τα κρέατα και γενικά σου φτιάχνουν ότι ζητήσεις.

junglist
16-06-14, 17:29
Οποιος μένει στη περιοχή Αμπελοκήπων ( Αθήνα ) και περίχωρα υπάρχει το κρεοπωλείο "Η πηγή των κρεάτων" επί της οδού Πανόρμου. Καλές τιμές, καλά κρέατα, ποιοτικά. Το διαχειρίζονται νέα παιδιά, καθαρίζουν τα κρέατα και γενικά σου φτιάχνουν ότι ζητήσεις.

Έχουμε ενδεικτικές τιμές για φιλέτο κοτόπουλο ή μοσχάρι;

Unleashed by my Nexus 4

leftis
16-06-14, 17:33
Ξέρει κανεις που υπαρχει γαλα καρυδας στην Αθήνα? Δεν νομιζω να το φερνουν τα σουπερ μαρκετ

ArgoSixna
16-06-14, 19:36
γαλα καρυδας σε κονσερβα , εχω δει σε carrefour-μαρινοπουλο , lidl και ισως βασιλοπουλο

leftis
17-06-14, 18:56
γαλα καρυδας σε κονσερβα , εχω δει σε carrefour-μαρινοπουλο , lidl και ισως βασιλοπουλο


εχει διαφορα απο το κανονικο γαλα καρυδας που ειναι σε κουτια τετρα πακ? :thumbup:

gymele
17-06-14, 20:39
Έχουμε ενδεικτικές τιμές για φιλέτο κοτόπουλο ή μοσχάρι;

Unleashed by my Nexus 4

Για φιλετο κοτοπουλο πας ΜΑΚΡΟ και το περνεις 6Ε το κιλο ΑΙΑ (ιδιο με αυτο που φερνει ο Μαρινοπουλος κλπ)

Nikolas_mk2
17-06-14, 20:58
Καλα,δεν μπορουν να εχουν ολοι καρτα Μακρο,παντως τα 6 ειναι πολλα,επαιρνα του αμβροσιαδη απο εκει με 5.30 & μετα της ΑΜΕΤΑ με 4.50.

ArgoSixna
17-06-14, 21:04
το κοτοπουλο ομως λεει 100% κοτοπουλο ή 60%? Ακουσα 2 τυπους να λενε για το κοτοπουλο απο ΜΑΚΡΟ και οτι ειναι απο πακισταν κατι τετοιο και πισω λεει περιεκτηκοτητα 60%

για δειτε λιγο στην συσκευασια αν εχει καποιος

Physique
17-06-14, 21:46
Επειδή μένω εξωτερικό αυτή τη στιγμή δεν έχω ιδέα , αλλά πέρσι το καλοκαίρι που είχα έρθει πήγα στο makro και είπα ότι είμαι φοιτητής ούτε καν μου μίλησε και μου έδωσε ένα χαρτάκι μετά φόρτωσα ότι ήθελα και αν θυμάμαι είχα πάρει 10 κιλά φιλέτο στήθος 30 ευρώ έγραφε από UK τέλειο σε γεύση αλλά υγιεινώ δεν ξέρω αν είναι .

Nikolas_mk2
17-06-14, 21:55
Ti 60%? σκόνη ειναι? Καθαρο φιλετο ειναι,οπως στον χασαπη,καθαρο κρεας-ο Αμβροσιαδης ειναι στην Κατερινη,η ΑΜΕΤΑ ελληνικη επιχειρηση στην Βουλγαρια και η ΑΙΑ Ιταλική-λιγο καλυτερη σε ποιοτητα και πιο ακριβη.

gymele
17-06-14, 22:32
Αν γραφει "παρασκευασμα" ειναι κατεψυγμενο που βαζουν αλατι και διογκωτικες υλες.

Αν ειναι κατηγορια φρεσκο ειναι αυτο που λεει, "φρεσκο" !

Το φρεσκο ειναι 6Ε το κιλο.
Το "παρασκευασμα" ειναι 33Ε τα 10 κιλα.

Zorba_The_Freak
17-06-14, 22:50
Πριν 15 μερες που ειχα παει, αν θυμαμαι καλα, ειχε 5.09€ με ΦΠΑ το φιλετο κοτοπουλο... Το παρασκευασμα εκανα το λαθος και το πηρα... Χειροτερο πραμα δεν εχω φαει...

MoBiLe SPeaKiNG...

Kalliopaki
17-06-14, 23:12
Έχουμε ενδεικτικές τιμές για φιλέτο κοτόπουλο ή μοσχάρι;

Unleashed by my Nexus 4

Φιλέτο κοτόπουλο εγχώριο στα 5 ευρώ και μοσχάρι εγχώριο στα 10 ευρώ (και αφαιρεί όλα τα κόκκαλα και τα λίπη κλπ.)

sl8
17-06-14, 23:43
Συμφωνω αλλα ολες οι κονσερβες απο Ταιλανδη κλπ ερχονται.

Ο trata φίλε μου είναι ελληνικής εκτροφής

sl8
18-06-14, 00:09
Θα το διπλοτσεκλαρω όταν πάω σούπερ μάρκετ.

junglist
05-07-14, 09:38
Οποιος μένει στη περιοχή Αμπελοκήπων ( Αθήνα ) και περίχωρα υπάρχει το κρεοπωλείο "Η πηγή των κρεάτων" επί της οδού Πανόρμου. Καλές τιμές, καλά κρέατα, ποιοτικά. Το διαχειρίζονται νέα παιδιά, καθαρίζουν τα κρέατα και γενικά σου φτιάχνουν ότι ζητήσεις.

Λοιπόν πήγα χτες και ψωνισα διάφορα για ένα bbq.
Σαν γενική εικόνα, δεν μου φαίνεται και τόσο φτηνότερο.
Ενδεικτικά:
- μπούτια κοτόπουλο: 3.99€/ κιλό
- φιλέτο κοτόπουλο : 6.90 €/ κιλό
- σουβλάκια χοιρινό : 6.90 €/ κιλό
- μπριζόλα βοειου νεαρού : 10.90 €/ κιλό
- λουκάνικα με πράσο : 5.90 €/ κιλό

Unleashed by my Nexus 4

Tffd
14-07-14, 13:58
Στο μάκρο ψωνίζεις μόνο με κάρτα εμπόρου;Όχι και με φοιτητικό πάσο;

Zorba_The_Freak
14-07-14, 14:07
Απο σήμερα στο ΜΑΚΡΟ, Ελληνικο στήθος φιλετο κοτοπουλο Νιτσιακος, 5,30€ με το ΦΠΑ.

eleutheros
16-07-14, 16:30
3,79 700 γρ. Φιλετο στηθος στα λιντλ

eleutheros
16-07-14, 16:43
3.49 σορρυ

sAVAZz
16-07-14, 18:01
απο αυριο δεν ξεκιναει η προσφορα αυτη?

stef.
16-07-14, 18:11
μηπως μπορει καποιος απο θεσσαλονικη να με βοηθησει να βρω το cottage του lidl γιατι στα καταστηματα κοντα μου δεν υπαρχει... Ευχαριστω!

eleutheros
16-07-14, 20:10
Απο αυριο νομιζω ναι...σας προετοιμαζω

stef.
16-07-14, 20:26
η προσφορα ισχυει απο αυριο μεχρι την κυριακη... κανα 2 φορες που ειχα παρει κρεατα αγροικια δεν μ αρεσαν και πολυ ποιοτικα γι αυτο οποιος εχει σκοπο να παρει πολλα κιλα καλυτερα ας παρει πρωτα λιγα για να δοκιμασει κ αμα ειναι ξανα παει ΣΚ να τσιμπισει και κανενα γιαουστακι 2% στην τιμη των 1,55 €

eleutheros
16-07-14, 20:50
Σωστος.φιλε μηπως γνωριζεις ποσο καιρο μπορει ν διατηρηθει το γιαουρτι στο ψυγειο;

cone
16-07-14, 21:54
οσο λεει επανω η ημερομηνια ληξης ,μετα αρχιζει και ξυνιζει (20 μερες -1 μηνα νομιζω αναλογα)

stef.
16-07-14, 22:07
τοσο...πανω απο 20 μερες σιγουρα και το παλυ 1μηνα κ κατι απ οσο θυμαμαι...θα δεις και θα υπολογισεις

eleutheros
16-07-14, 22:58
τοσο...πανω απο 20 μερες σιγουρα και το παλυ 1μηνα κ κατι απ οσο θυμαμαι...θα δεις και θα υπολογισεις
Ακομα κι αν ειναι κλειστο τοσο ε;

Metalhead|T|
17-07-14, 01:06
προφανως μιλάει για κλειστό...ποιος ο λόγος να ανοιξεις γιαουρτι και να μεινει 20μερες στο ψυγειο? :green::green:

SotosTheBoss
01-09-14, 15:04
Σορυ αν υπαρχει αντίστοιχο θρεντ ειδικά για αυτο π ρωτάω απλα εδω π ειμαι εχω πρόσβαση μονο απο κινητο και δεν ειναι τοαο εύκολη η αναζήτησή

Ξέρετε απο που μπορούμε να προμηθευτούμε ασπράδια αυγών σε σκόνη ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexandrosred
01-09-14, 15:13
Και εγω μια ερωτηση για ατομα αλο αθηνα!
Καποιο καταστημα που να εχει φτηνη γλυκοπατατα γτ απι σκλαβενιτη και μακρο 2,70 το κιλο εχει και δεν λεει με 1κ την ημερα που κατεβαζω

sTeLaKoS
02-09-14, 09:10
Σορυ αν υπαρχει αντίστοιχο θρεντ ειδικά για αυτο π ρωτάω απλα εδω π ειμαι εχω πρόσβαση μονο απο κινητο και δεν ειναι τοαο εύκολη η αναζήτησή

Ξέρετε απο που μπορούμε να προμηθευτούμε ασπράδια αυγών σε σκόνη ;

Πιθανόν να βρεις στο Μακρο και σε εργαστήρια ζαχαροπλαστικής.

zoulou
02-09-14, 13:30
2,98 στον ΑΒ το 1κg Τotal 2%

stef.
02-09-14, 13:41
μολις πηρα 3kg του carrefour... 2E το κιλο ...:(
ποτε ληγουν τα ΤΟΤΑL φιλε αμα με περνει θα χτυπησω κανενα...

margarita02
02-09-14, 20:34
Και στον Σκλαβενίτη έχει το τοτάλ 2% και το κανονικό προσφόρά. Το 1 κιλό έχει 3 ευρώ και το μισόκιλο 1.95. Ο ΑΒ έχει νομίζω μόνο το μεγάλο. Το μεσαίο 2.30 τό έχει.

Επίσης στο λιντλ έχει ταχινοκακάο προσφορά με 1.99. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, έχει αρκετά λιγότερες θερμίδες από το κανονικό γύρω στις 100 θερμίδες λιγότερες καθώς και λιγότερα λιπαρά. Η ζάχαρη δεν είναι πολύ για όποιον ενδιαφέρεται να δοκιμάσει. Καλή η τιμή.

stef.
03-09-14, 15:45
Χτύπησα 4 βαζακια...
Υδατάνθρακες 35 %εκ των οποίων σάκχαρα 31
Αν δεν ειναι αυτό πολυ δηλαδή τα αλλά πόσο έχουν ;;
Το κανονικό πάντως εχει 2 %
Πάντως λέει καστανή ζάχαρη..

margarita02
03-09-14, 15:56
Μα δε θα το φας όλο το βάζο. Μια χαρά είναι τοσο που έχει. Εδώ και το κανονικό εάν δεν το προσέξεις τόσα έχει κι αυτό 19, 20 γρ.

Μία κουταλιά από αυτό και μία από το κανονικό ανακατεμένο μια χαρά σπάει την πικρίλα. Οι μερέντες, οι σοκολάτες κτλ. ξέρεις πόσα έχουν;

stef.
03-09-14, 16:05
Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά δεν είχα σκοπό να το φάω όλο ...
Επειδή το πρόσεξα το κανονικό( το εχω μπροστά μου) όπως έγραψα εχει 2 %...
Η ερώτηση μου ήταν πόσο έχουν τα αλλά ταχινοκακαο επειδή είπες ότι αυτό εχει λιγο...
Σοκολάτες,μερεντες κτλ δεν με απασχολούνε...

margarita02
03-09-14, 16:19
Είπα οτι έχει λιγότερες θερμίδες από το κανονικό ταχίνι και λιγότερα λιπαρά. Επίσης οτι έχουν προσθέσει λίγη ζάχαρη για γεύση. Δεν το σύγκρινα με τα άλλα ταχινοκακάο. Κι αυτά όμως κάπου εκεί θα είναι. Εάν έχουν ακόμα λιγότερη ζάχαρη θα έχουν περισσότερα λιπαρά.

Εάν είχε πολύ ζάχαρη θα την είχε ως πρώτο συστατικό. Εδώ βλέπουμε ταχίνι 60% και μετά τα υπόλοιπα. Το κανονικό ταχίνι επίσης δεν έχει πάντα τόσο λίγους υδατάνθρακες όσο γράφει σε αυτό του λιντλ. Μπορείς να βρεις και με 19 π.χ υδατάνθρακες.

niath7
03-09-14, 16:20
Και εγω μια ερωτηση για ατομα αλο αθηνα!
Καποιο καταστημα που να εχει φτηνη γλυκοπατατα γτ απι σκλαβενιτη και μακρο 2,70 το κιλο εχει και δεν λεει με 1κ την ημερα που κατεβαζω

Πέρνα μια βόλτα από τη λαχαναγορά του Ρέντη, υπάρχουν μερικοί που πουλάνε και σε τελάρο αντί για σακί, οπότε μπορείς να πάρεις ένα σε καλή τιμή.

Για όσους δεν το ξέρουν η λαχαναγορά έχει αλλάξει πλέον. Μπορούν να αγοράσουν και οι μη επαγγελματίες καθώς έχει ανοίξει και κρεοπωλείο (φρέσκα) με πολύ καλές τιμές. Όπως και ιχθυοπωλείο με κατεψυγμένα.

SotosTheBoss
03-09-14, 16:43
Stef αυτο εδω ειναι ;;

Εγω εχω πάρει 6 βαζακια απο το lidl

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/03/10afbb9c27dfc1c397bd1dc37898b330.jpg

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/03/9e5d62e42ef822722fbec35f1992c918.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef.
03-09-14, 18:12
Ωραίος φίλε !! Θα παρω κ αλλά κ εγω..

SotosTheBoss
03-09-14, 23:11
Το ιδιο δεν εχεις και εσυ ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef.
04-09-14, 02:05
ακριβως!

average_joe
20-09-14, 12:27
ειχα βρεθει λαρισσα πριν κανα διμηνο για δουλεια,κ πανω σε βολτες που εκανα στην πολη επεσα σε ενα μαγαζακι με διαφορα πραγματα κυριως γλυκισματα αλλα ειχε ξηροκαρπια κλπ...
"εν καρπω" λεγεται κ αποσο ειδα εχει εδρα την θεσσαλονικη...υπαρχει κ site για οποιον το ψαξει.
αυτο που με κερδισε ηταν τα φυστικοβουτυρα τους ομως..χωρις προσθετα η συντηρητικα κ απο ελληνικα φυστικια (καλα ετσι λενε δλδ) ,υπηρχαν κ με επιλογη γευσεων με μονο προσθετο πραλινα σε αναλογια 20%..

δοκιμασα σοκολατα (πολυ καλη γευση σαν μιξη μερεντας με φυστικοβουτυρο) , μπανανα (πολυ καλη σαν γευση αλλα ηταν για λιγο-λιγωνε) ,φραουλα το ιδιο με μπανανα , καραμελα (γευση αποκαλυψη,φοβερη κ απαλη) κ φυσικα την απλη αγευστη που ειναι μπομπα..
στα πολυ θετικα η τιμες του..μισο κιλο με γευση ειχε 3 ευρω ,ενω 350γρ αγευστο 2μιση ευρω..
το μονο αρνητικο οτι δεν στελνει,τουλαχιστον αυτο μου ειπαν στο καταστημα εκει,αλλα αν το ψαξει καποιος απο σαλονικα που ειναι τα κεντρικα μπορει κ να γινεται κατι..οσοι το ψαξετε η το βρειτε καπου μην αμελησετε το πολυτιμο φυστικοβουτυρο...:green:

προσυπογραφω, τουλαχιστον την καραμελα που ανοιξα, κορυφαια :bowdown::bowdown: πραλινα δεν δοκιμασα ακομα, στα αλλα δεν ειμαι φαν και δεν πηρα.
οδος καρπων λεγεται το μαγαζι (υπαρχουν τα στοιχεια του στο νετ), δεν ειναι το ιδιο με τη σαλονικη.
ρεμαλι κρατα την πραλινα, θα σου φερω και ενα καραμελα.
υγ. καλα καταλαβες... θελω χαρη :green:

Zorba_The_Freak
11-11-14, 14:20
Οικονομική βρώμη στην Αθήνα από που παίρνουμε???

Γιατι αυτη του MAKRO ειναι σε ελλειψη...

Metalhead|T|
11-11-14, 14:48
Χύμα στην ομόνοια(Πχ απο το ΜΠΑΧΑΡ) :welcome:

Zorba_The_Freak
11-11-14, 15:09
Ευχαριστω πολυ!

Μόλις μιλησα μαζι τους. Απλες νιφαδες βρώμης 2€/kg Βιολογικές 4€/kg