PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίστα προιόντων και καταστήματα αγοράς



Σελίδες : [1] 2

ggeorge
18-06-11, 21:06
Καλησπερα σας

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τα έχω βρει σκούρα με την προμήθεια της τροφής μου

Τι θα λέγατε να συγκεντρώσουμε εδώ τα είδη που αγοράζουμε και το μαγαζί που τα παίρνουμε;

Το ξέρω ότι όλες οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά δεν τις βρήκα κάπου μαζεμένες σε ένα θέμα

Τι εννοω…

Αγοραζω από Lidl
τυρί cottage 2,2 %
Ψωμί του τοστ μαύρο
Χοιρινή ωμοπλάτη βραστή
Μήλα και μπανάνες

Από Βασιλόπουλο
τυρί φέτα Milner 10% λιπαρά
Γαλοπούλα βραστή για το τοστ
Τυρί Τρικαλινό για τοστ
Ψάρια κατεψυγμένα
Fitness για το πρωινό
Topfruit Άλειμμα φρούτου με 0% λιπαρά (κάτι σαν μαρμελάδα)
Ψωμί σικάλεως (πρώτη φορα το πηρα από εκει)
Αυγά
Τα πρώτα που παίρνω από τον Βασιλόπουλο (τυριά μαρμελάδες και αλλα που ξεχνάω) δεν τα έχει το Lidl

Το θέμα είναι ότι δε ξέρω αν τα παίρνω σε καλές τιμές…
Αν μπορείτε προτείνετε μαγαζιά για τις τροφές σας…
Πχ σήμερα μου κακοφάνηκε που έδωσα τόσα χρήματα για αυγά… (2-2,5 ευρω τα 6 αν θυμάμαι; )

Εχετε κανει ερευνα αγορας; Για πειτε μαγαζια…

Ελπίζω να μην εκανα καποιο λάθος με το θεμα. Εβαλα διαφορα στην αναζήτηση και δε βρηκα κατι συγκεντρωμενο...
Αν υπαρχει συγχωρεστε με. Εκανα ποδια σημερα και δεν την παλευω... :green:

leonidas13
18-06-11, 21:39
Μπράβο για το θρεντ το σκεπτομουν και εγώ τώρα που έχουν σφίξει οι κώλοι οικονομικά!!

Λοιπόν ότι μπορείς να αγοράσεις από λαική ψώνισε το, είμαι κάθετος σε αυτό. Και από άποψη τιμής και από άποψη ποιότητας. Φέτος με έπιασε η προκοπή να πάω και απορώ πως δεν πήγαινα τόσα χρόνια. Ασε τα κατεψυγμένα και πάρε φρέσκα ψαράκια από λαική. Αρκει να αναγνωρίζεις λίγο τα σάπια. Σαρδέλα-γαύρος μια χαρά ψαράκια και σούπερ οικονομικά. Προφανώς προτείνω και μεγαλύτερα τύπου τονάκια-τσιπούρες, που τα βρίσκεις πολύ καλα.Δυστυχώς τα αυγά τα χωριατικα είναι ακριβά αφού τα βρίσκω 80 λεπτά το ζευγάρι...
Με 10ε εχεις γεμίσει φρούτα και λαχανικά για μια εβδομάδα!

Βρώμη κουάκερ(πάντα το σακουλάκι!!) από οπουδήποτε, αλλά τώρα μπάνισα την βρώμη fytro που πρέπει να είναι καινούρια. Πιο οικονομική και μου φαίνεται για κάποιο λόγο πιο γευστική (μάλλον επειδή είχα σιχαθεί τον μπάρμπα περισσότερο..)

Κοτατζ μόνο από λιντλ, γιατί τα άλλα ειναι απλησίαστα!

Οσον αφορά τον τόνο, είναι πολύ ασύμφορος. ΟΜΩΣ τις προάλλες στο καρφουρ μπάνισα εισαγόμενο τόνο απο ταυλάνδη 1,2 κιλα καθαρό βάρος (στραγγιστο δλδ) τόνο σε νερό στην απίστευτη τιμή των 10ε. Ομως εφόσον ανοιχτεί κρατάει μια εβδομάδα και δεν λεει να τρως από 2-3 φορές, οπότε έμενα πήγε χαμμένος..Βέβαια δεν ξέρω αν διατηρείται στην κατάψυξη αυτό το πράγμα. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει.

Με τα αυγά έχω πρόβλημα..Δεν θέλω να δίνω πάνω από 2 ε στην 10αδα και δυστυχώς όλα είναι σάπια που βρίσκω από σούπερ μάρκετ. Πρέπει να περιμένω να στέλνει η γιαγιά από το χωριο να ευχαριστηθώ αυγό...

Ψωμί του τόστ καρφουρ μου αρέσει περισσότερο σε γέυση-τιμή. Ομοίως γαλλοπούλα και τυρί..10 φέτες γαλλοπούλα στο 2,5ευρο μου βγαίνει και λίγο παραπάνω το φίνα/τρικαλινό..Και πάντα μου τα κόβουν, όχι έτοιμες συσκευασίες!

Από κρεατικά δεν έχω άποψη, μου στέλνει η μάνα μου..

Αυτά τα ολίγα από μένα!

worfel
18-06-11, 21:59
αποψη μου

μην παιρνετε τονους απο ταιλανδη, ιαπωνια κτλπ

τοσα και τοσα γιναν με την ραδιενεργεια... παρτε απο αλλο μερος...

marvin
18-06-11, 22:04
Αυγα ψωνιζω απο συγκεκριμενο αυγουλα στην λαικη μου.Υπαρχουν διαφορες τιμες ξεκινονταος απο ο,12λεπτα το ενα.Ποτε δν ειχα παραπονο και ποτε δεν βρηκα χαλασμενο αυγο και το λεω αυτο αφου παιρνω 80-90 αυγα την εβδομαδα.

psilos85
18-06-11, 23:13
Oσοι μπορειτε και εχετε προσβαση στο makro προτιμηστε το. Ειδικα για κρεας και κοτοπουλο ειnai must. αν θυμαμαι καλα για 10κιλο ψαρονεφρι κατεψυγμενο ειχε τιμη γυρω στα 5,50 ευρω/κιλο χωρις ΦΠΑ. Εχει και πολυ καλες συσκευασιες σε στηθος κοτοπουλο. Απο εκει και περα και τα προιοντα ιδιωτικης ετικετας απο ολα τα σ/μ ειναι καλα και ποιοτικα.

Kaloutsikos
18-06-11, 23:19
Βρώμη κουάκερ(πάντα το σακουλάκι!!) από οπουδήποτε, αλλά τώρα μπάνισα την βρώμη fytro που πρέπει να είναι καινούρια. Πιο οικονομική και μου φαίνεται για κάποιο λόγο πιο γευστική (μάλλον επειδή είχα σιχαθεί τον μπάρμπα περισσότερο..) Είναι πολύ ακριβή, εγώ παίρνω από τον μασούτη τα 500γρ. 1,40ευρό.

Οσον αφορά τον τόνο, είναι πολύ ασύμφορος. ΟΜΩΣ τις προάλλες στο καρφουρ μπάνισα εισαγόμενο τόνο απο ταυλάνδη 1,2 κιλα καθαρό βάρος (στραγγιστο δλδ) τόνο σε νερό στην απίστευτη τιμή των 10ε. Ομως εφόσον ανοιχτεί κρατάει μια εβδομάδα και δεν λεει να τρως από 2-3 φορές, οπότε έμενα πήγε χαμμένος..Βέβαια δεν ξέρω αν διατηρείται στην κατάψυξη αυτό το πράγμα. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει. Πήρα σήμερα από Μασούτη συσκευασία που έχει μέσα 3 τόνους τον 160γρ. 3 ευρό.


,

Kaloutsikos
18-06-11, 23:21
Oσοι μπορειτε και εχετε προσβαση στο makro προτιμηστε το. Ειδικα για κρεας και κοτοπουλο ειnai must. αν θυμαμαι καλα για 10κιλο ψαρονεφρι κατεψυγμενο ειχε τιμη γυρω στα 5,50 ευρω/κιλο χωρις ΦΠΑ. Εχει και πολυ καλες συσκευασιες σε στηθος κοτοπουλο. Απο εκει και περα και τα προιοντα ιδιωτικης ετικετας απο ολα τα σ/μ ειναι καλα και ποιοτικα.

Μακριά από κρέατα του Μακρο.

Επαιρνα στήθος κοτόπουλο 3,5 ευρό το κιλό, δεν τρωγότανε με τίποτα.

sTeLaKoS
18-06-11, 23:22
Αγοραζω από Lidl
τυρί cottage 2,2 %
Ψωμί του τοστ μαύρο
Χοιρινή ωμοπλάτη βραστή
Μήλα και μπανάνες

Από Βασιλόπουλο
τυρί φέτα Milner 10% λιπαρά
Γαλοπούλα βραστή για το τοστ
Τυρί Τρικαλινό για τοστ
Ψάρια κατεψυγμένα
Fitness για το πρωινό
Topfruit Άλειμμα φρούτου με 0% λιπαρά (κάτι σαν μαρμελάδα)
Ψωμί σικάλεως (πρώτη φορα το πηρα από εκει)
Αυγά
Τα πρώτα που παίρνω από τον Βασιλόπουλο (τυριά μαρμελάδες και αλλα που ξεχνάω) δεν τα έχει το Lidl


Πχ σήμερα μου κακοφάνηκε που έδωσα τόσα χρήματα για αυγά… (2-2,5 ευρω τα 6 αν θυμάμαι; )

Εχετε κανει ερευνα αγορας; Για πειτε μαγαζια…


Στο λιντλ, η 10δα τα Large έχουνε 1,60€ νομίζω. Τα Medium 1,30€ ή κάπως έτσι.
Παίρνω τα L 2 χρόνια συνεχόμενα και είμαι ευχαριστημένος :thumbup:

kabamaru
19-06-11, 00:26
Ωραίο θέμα αδερφέ ...Εγω Αγοραζω Μηλα μπανανες Ντοματες και μαρουλια απο την λαική (Στη γειτονιά μου γινεται το σαββατο και με εξυπηρετεί απιστευτα) ...απο τα Lidl Αγοραζω τυρί cottage . τονο σε κονσερβα (τον ειχε προσφορα 1.11 ευρω ) . 10αδα αυγα(1.26).. μουσλι (2ευρω το κιλο) ... απο τον Σκλαβενιτη Γαλοπούλα φιλετο( 7.60 το κιλο φαρμακειο) .. κοτοπουλο φιλετο (7.60 το κιλο φαρμακειο και αυτο ) Μοσχάρι Κιλότο(9.60 το κιλο) και Ψάρια κατεψυγμένα ..ψωμι παιρνω πολυσπορο απο τον φουρνο ..Να σημειώσω οτι αρκετες φορες κατεβαίνω στην αγωρα στην ομονοια οπου εχει καλυτερες τιμες παράδειγμα προχθες βρηκα Στήθος κοτόπουλο 4.5 ευρω το κιλο

tolis93
19-06-11, 00:44
παιδια μουσλι απο λιντλ 2 ευρω το κιλο.και τα σπαει.αυγα απο σκλαβενιτη τα 30(ναι τα 30) μωλις 3,70 και μαλιστα ειναι ελεφθερας βοσκης.εκανα τεστ και βγηκε κοτοπουλακι.οχι αστεια.ολοφρεσκα.το κοτατζ στα λιντλ ειναι οντως 2,2 στα σιγουρα?γιατι δε λεει.τα φθηνοτερα γιαουρτια ειναι τα νουνου κλασικ 4 κεσεδια 2,50 ευρα 2% λιπαρα κιολας.απο γαλα παιρνω το αγνο 1,22 το λιτρο πληρες 1,5% και 0% ιδια τιμη.κοτοπουλο εγω πλεον παραγγελνω απο τη ταβερνα διπλα απο το σπιτι μ κ τα παιρνω τζαμπα(στα 100 κοτοπουλα π παιρνει παιρνω τα 2 και καμια φορα δε πληρωνω κιολας).γενικα γαλοπουλα παιρνω απο σκλαβενιτη κ τα σπαει πολυ καλη κ με 8 ευρω το κιλο(νορμαλ τιμη) φρουτα εννοειται απο λαικη οπως κ ψαρια.οσο για το μελι.πολυ απλα απο καταστημα που πουλαει αποκληστικα και μονο τετοια μαραφετια(ταχινι μελι φυστικοβουτηρο)βιολογικα και πιο φθηνα απο οτι των σουπερμαρκετ

tolis93
19-06-11, 00:46
Καλησπερα σας

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τα έχω βρει σκούρα με την προμήθεια της τροφής μου

Τι θα λέγατε να συγκεντρώσουμε εδώ τα είδη που αγοράζουμε και το μαγαζί που τα παίρνουμε;

Το ξέρω ότι όλες οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά δεν τις βρήκα κάπου μαζεμένες σε ένα θέμα

Τι εννοω…

Αγοραζω από Lidl
τυρί cottage 2,2 %
Ψωμί του τοστ μαύρο
Χοιρινή ωμοπλάτη βραστή
Μήλα και μπανάνες

Από Βασιλόπουλο
τυρί φέτα Milner 10% λιπαρά
Γαλοπούλα βραστή για το τοστ
Τυρί Τρικαλινό για τοστ
Ψάρια κατεψυγμένα
Fitness για το πρωινό
Topfruit Άλειμμα φρούτου με 0% λιπαρά (κάτι σαν μαρμελάδα)
Ψωμί σικάλεως (πρώτη φορα το πηρα από εκει)
Αυγά
Τα πρώτα που παίρνω από τον Βασιλόπουλο (τυριά μαρμελάδες και αλλα που ξεχνάω) δεν τα έχει το Lidl

Το θέμα είναι ότι δε ξέρω αν τα παίρνω σε καλές τιμές…
Αν μπορείτε προτείνετε μαγαζιά για τις τροφές σας…
Πχ σήμερα μου κακοφάνηκε που έδωσα τόσα χρήματα για αυγά… (2-2,5 ευρω τα 6 αν θυμάμαι; )

Εχετε κανει ερευνα αγορας; Για πειτε μαγαζια…

Ελπίζω να μην εκανα καποιο λάθος με το θεμα. Εβαλα διαφορα στην αναζήτηση και δε βρηκα κατι συγκεντρωμενο...
Αν υπαρχει συγχωρεστε με. Εκανα ποδια σημερα και δεν την παλευω... :green:

αυτο τι λεει καλο?απο θερμιδες τι εχει?μπας και αρχησω να το ξεσκιζω με τρελανε μονο η ονομασια.μεταξυ μας παιρνε τυρι αρλα 5% πολυ καλο και οι 6-7 φετες μωλις 1,65

leonidas13
19-06-11, 01:49
,

Σίγουρα η fytro είναι πιο φτηνή από τον μπάρμπα, τσεκαρισμένο!
Μασούτη δυστυχώς δεν έχουμε στην Πάτρα..
Τον τόνο μάλλον θα τον καταργήσω γιατί πολλά ακούγονται και θα τον έχω για λύση ανάγκης..Τόσο φτηνά δεν τον έχω πετύχει πουθενά πάντως!
Πιθανολογώ πως ακόμα και σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ υπάρχουν διαφορετικές προμήθειες σε αναλώσιμα τύπου αυγά,οπωροκηπευτικά..Βρήκα κάτι πολύ γευστικά αυγά στα ντία για παράδειγμα και καλή τιμή και πάω πάλι σε 2ο κατάστημα ντία και βρίσκω διαφορετικά αυγά-σάπια..
30 αυγά τα παίρνεις έτσι ελαφρά την καρδία? Δεν εμπιστεύομαι και τόσο αυγά από μάρκετ (έφαγα χωριάτικο αυγό και μετά από μάρκετ και σιχάθηκα τη ζωή μου, αλλά τι να κάνεις..) αν είναι 30 θα μένουν κιόλας μερικές μέρες παραπάνω (άσχετα με την ημερομηνία λήξης) και τα ψιλοσιχαίνομαι. Εκτός αν τα καταναλώνεις μπαμ μπαμ...

beatshooter
19-06-11, 02:09
Λιντλ:

-Φιλετο στηθος κοτοπουλο 600γρ νομιζω κανει καπου 4,49(δεν θυμαμαι καλα)
-κατι μπριζολακια χοιρινα φιλετο(οκ εχουν λιγο λιπος γυρω γυρω αλλα το βγαζω με μαχαιρι αν δν βαριεμαι)
-Φιλετα σολομου travnic einai πιο φθηνα απο μια αλλη μαρκα σολομου που εχει
-Γαριδες/φιλετο μπακαλιαρο επισης απο κει αγοραζω

*Για τονο εχω παρατηρησει πως η κονσερβα γκεισα εχει μεγαλυτερη ποσοστητα(σε καθαρο βαρος) απ τον ριο μαρε.Αγοραζω και ιδιωτικης ετικετας ΑΒ τονο αλλα παρατηρω πως δεν ειναι γευστηκα/ποιοτηκα(?) το ιδιο.

**Αυγα μεσαια 0.83 την εξαδα αλλα να απρω το πολυ 2 εξαδες την βδομαδα

***Γαλα φαρμα 2€ το 1.5λιτρο.βεβαια δεν ξερω αν ειναι καλο σε σχεση με αλλα,θα ηθελα γνωμες γι αυτο οπως επισης και για γιαουρτια,αγοραζω τα Ολυμπος κυριως αλλα οχι τρελλες ποσοτητες.

ΝΕΡΟ ΖΑΓΟΡΙ 1.40 η 6αδα :thumbup:

Kaloutsikos
19-06-11, 02:25
Σίγουρα η fytro είναι πιο φτηνή από τον μπάρμπα, τσεκαρισμένο!
Μασούτη δυστυχώς δεν έχουμε στην Πάτρα..
Τον τόνο μάλλον θα τον καταργήσω γιατί πολλά ακούγονται και θα τον έχω για λύση ανάγκης..Τόσο φτηνά δεν τον έχω πετύχει πουθενά πάντως!
Πιθανολογώ πως ακόμα και σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ υπάρχουν διαφορετικές προμήθειες σε αναλώσιμα τύπου αυγά,οπωροκηπευτικά..Βρήκα κάτι πολύ γευστικά αυγά στα ντία για παράδειγμα και καλή τιμή και πάω πάλι σε 2ο κατάστημα ντία και βρίσκω διαφορετικά αυγά-σάπια..
30 αυγά τα παίρνεις έτσι ελαφρά την καρδία? Δεν εμπιστεύομαι και τόσο αυγά από μάρκετ (έφαγα χωριάτικο αυγό και μετά από μάρκετ και σιχάθηκα τη ζωή μου, αλλά τι να κάνεις..) αν είναι 30 θα μένουν κιόλας μερικές μέρες παραπάνω (άσχετα με την ημερομηνία λήξης) και τα ψιλοσιχαίνομαι. Εκτός αν τα καταναλώνεις μπαμ μπαμ...

Tα Fytro αν θυμάμαι καλά έχουν 2,80 τα 500γρ.
ποιος είναι ο Μπάρμπας?

leonidas13
19-06-11, 02:42
Tα Fytro αν θυμάμαι καλά έχουν 2,80 τα 500γρ.
ποιος είναι ο Μπάρμπας?

2,2 τα παίρνω τα φυτρο! Μπάρμπα εννοώ τον ασπρομάλλη κάπελα στα quaker

tolis93
19-06-11, 08:12
Σίγουρα η fytro είναι πιο φτηνή από τον μπάρμπα, τσεκαρισμένο!
Μασούτη δυστυχώς δεν έχουμε στην Πάτρα..
Τον τόνο μάλλον θα τον καταργήσω γιατί πολλά ακούγονται και θα τον έχω για λύση ανάγκης..Τόσο φτηνά δεν τον έχω πετύχει πουθενά πάντως!
Πιθανολογώ πως ακόμα και σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ υπάρχουν διαφορετικές προμήθειες σε αναλώσιμα τύπου αυγά,οπωροκηπευτικά..Βρήκα κάτι πολύ γευστικά αυγά στα ντία για παράδειγμα και καλή τιμή και πάω πάλι σε 2ο κατάστημα ντία και βρίσκω διαφορετικά αυγά-σάπια..
30 αυγά τα παίρνεις έτσι ελαφρά την καρδία? Δεν εμπιστεύομαι και τόσο αυγά από μάρκετ (έφαγα χωριάτικο αυγό και μετά από μάρκετ και σιχάθηκα τη ζωή μου, αλλά τι να κάνεις..) αν είναι 30 θα μένουν κιόλας μερικές μέρες παραπάνω (άσχετα με την ημερομηνία λήξης) και τα ψιλοσιχαίνομαι. Εκτός αν τα καταναλώνεις μπαμ μπαμ...
τα συγκεκριμενα αυγα ειναι παρα πολυ καλα σε μια δοση ετρωγα αυγα απο το χωριο μαζι με αυτα δε καταλαβαινα ποια ειναι ποια.νταξει μια βδομαδα να μου κρατησουν τα 30 αυγα εμενα

PEGY
19-06-11, 08:35
Θα συμφωνήσω κ εγώ πως η λαίκη είναι η καλύτερη λύση και γιατί υπάρχουν αρκετοί παραγωγοί, οπότε έχεις ποιότητα και γιατί οι τιμές είναι μακράν οι καλύτερες (2μαρούλια +1 ρόκα =1 ΕΥΡΩ!!). κ για ψάρια συμφέρει.

Επίσης για όσους μένουν Αθήνα στην Καραγιώργη Σερβίας είναι ένα γωνιακό μαγαζί με

ξηροκάρπια κ τέτοια που έχει χύμα βρώμη 2,90 το κιλό!!!!!! Κ μην κολλήσετε επειδή

είναι χύμα κ δεν ξέρετε τι ποιοτητας είναι κ τέτοια γιατί και ο καπετάνιος πριν την βάλει στο τσίγκινο κουτάκι έτσι ήταν!!!!

ggeorge
19-06-11, 10:09
Καλημερα
Χαιρομαι που σας αρεσε το θεματακι....

Πολυτιμες πληροφοριες για μενα... Θα αρχισω τις βολτες μου...


Topfruit Άλειμμα φρούτου με 0% λιπαρά (κάτι σαν μαρμελάδα)
Για τον φιλο που ρωτησε
Ειναι απιστευτα γευστικό. Πηρα για πρωτη φορα φραουλα.
στα 100 γραμμαρια εχει 0,15 πρωτεινη, 57 υδατανθρακες , 0 λιπος.
228 κcal. 100 gr βεβαια είναι μεγαλη ποσοτητα. Το κουτακι είναι των 220γρ. Τιμή δε θυμαμαι...

tolis93
19-06-11, 11:06
Καλημερα
Χαιρομαι που σας αρεσε το θεματακι....

Πολυτιμες πληροφοριες για μενα... Θα αρχισω τις βολτες μου...


Για τον φιλο που ρωτησε
Ειναι απιστευτα γευστικό. Πηρα για πρωτη φορα φραουλα.
στα 100 γραμμαρια εχει 0,15 πρωτεινη, 57 υδατανθρακες , 0 λιπος.
228 κcal. 100 gr βεβαια είναι μεγαλη ποσοτητα. Το κουτακι είναι των 220γρ. Τιμή δε θυμαμαι... ειναι κυριακη σημερα γαμωτο.παω αυριο να του αλλαξω τα φωτα!!!
παιδια ενα καλο tip που εχω παρατηρησει.στο σκλαβενιτη εχουν καθε βδομαδα λογικα(γιατι δε παω κ πιο συχνα)καποια προιοντα σε προσφορα τα εχουν στα πρωτα πρωτα ραφια.συμφερουν τρελα γιατι τα ριχνουν πολυ σε τιμες.χτες προχτες π πηγα πηρα σε προσφορα δημιτριακα ολικης μωλις 2,5 ευρω απο 3,70.
υποψη στο σκλαβενιτη παλι στα βιολογικα προιοντα εχει δημιτριακα απο καλαμποκι χωρις καθολου ζαχαρη παααρα πολυ ωραια και βιολογικα μωλις 2,20 το κουτι
επισης η καλυτερη κετσαπ ειναι αυτη της ελαις απιστευτη γευση και καλη τιμη σχετικα.αλλα η φθηνοτερη ειναι της κραφτ και ειναι επισης πολυ καλη.1,40 τα 360 γραμμαρια η light κ η κανονικη καπου εκει παιζει.επισης μουσταρδα να προτυματε της ΕΚΜΑ ειναι οντως χωρις συντηριτικα και περαν της απιστευτης γευσης της εχει και 3,50 αν θυμαμαι καλα η συσκευασια των 500γρ

the_trooper
19-06-11, 11:49
ξηροκάρπια κ τέτοια που έχει χύμα βρώμη 2,90 το κιλό!!!!!! Κ μην κολλήσετε επειδή

είναι χύμα κ δεν ξέρετε τι ποιοτητας είναι κ τέτοια γιατί και ο καπετάνιος πριν την βάλει στο τσίγκινο κουτάκι έτσι ήταν!!!!

Το μπαχαρ την έχει 2.20 στην Ευρυπίδου. Πας και Βαρβάκειο μετά και παίρνεις φιλέτο με 4.50 ευρώ και αυγά 0.10 το ένα και είσαι κυριος :turtle:

gym
19-06-11, 11:52
Θα συμφωνήσω κ εγώ πως η λαίκη είναι η καλύτερη λύση και γιατί υπάρχουν αρκετοί παραγωγοί, οπότε έχεις ποιότητα και γιατί οι τιμές είναι μακράν οι καλύτερες (2μαρούλια +1 ρόκα =1 ΕΥΡΩ!!). κ για ψάρια συμφέρει.

Επίσης για όσους μένουν Αθήνα στην Καραγιώργη Σερβίας είναι ένα γωνιακό μαγαζί με

ξηροκάρπια κ τέτοια που έχει χύμα βρώμη 2,90 το κιλό!!!!!! Κ μην κολλήσετε επειδή

είναι χύμα κ δεν ξέρετε τι ποιοτητας είναι κ τέτοια γιατί και ο καπετάνιος πριν την βάλει στο τσίγκινο κουτάκι έτσι ήταν!!!!

και σε εμας θεσσαλονικη υπαρχεο χυμα αλλα ρε συ εγω σιχαινομαι γιατι την εχουν ανοιχτη εκει κ περναει κοσμος,σκονη κακο και ολα εκει....ε αντε αυτο να το φας μετα....γι αυτο λεω την αλλη....αλλα δεν εχω βρει αναποφλοιωτη χυμα βρωμη θεσσαλονικη ειναι η αληθεια!:unsure::unsure:

tolis93
19-06-11, 11:55
παιδια λιντλ το ξαναλεω.κλειστη κιολας το κιλο 2 ευρω.αν δε γουσταρετε τα φρουτα π εχει μεσα ε απλα βγαλτε τα σιγα.υποψη τα quaker βγαινουν σε 2 συσκευασιες 500γρ.το κουτακι εχει 2,80 το σακουλακι 2,20.ακριβως ιδια βρωμη τα χω παρει κ τα 2 κ εχω δει κ τα συστατικα.ακριβως ιδια ολα

gym
19-06-11, 12:01
παιδια λιντλ το ξαναλεω.κλειστη κιολας το κιλο 2 ευρω.αν δε γουσταρετε τα φρουτα π εχει μεσα ε απλα βγαλτε τα σιγα.υποψη τα quaker βγαινουν σε 2 συσκευασιες 500γρ.το κουτακι εχει 2,80 το σακουλακι 2,20.ακριβως ιδια βρωμη τα χω παρει κ τα 2 κ εχω δει κ τα συστατικα.ακριβως ιδια ολα

κοιτα γνωμη μου αν εχει διαφορα φρουτακια κ ιστοριες μεσα οσο και να τα βγαλεις κατι θα εχει απο τα φρουτακια...λιγη σκονουλα που βαζουν για παραπανω γλυκα αλλα δεν γραφεται προφανως στα συστατικα...εγω δεν θα το εκανα...θα επαιρνα την χυμα στην χειροτερη!

tolis93
19-06-11, 12:04
κοιτα γνωμη μου αν εχει διαφορα φρουτακια κ ιστοριες μεσα οσο και να τα βγαλεις κατι θα εχει απο τα φρουτακια...λιγη σκονουλα που βαζουν για παραπανω γλυκα αλλα δεν γραφεται προφανως στα συστατικα...εγω δεν θα το εκανα...θα επαιρνα την χυμα στην χειροτερη!τι να πω παντως ειναι παρα πολυ καλη σε θεμα ποιοτητας.επισης στο σκλαβενιτη κατω απο τη quaker εχει και μια αλλη μαρκα δε θυμαμαι ποια πολυ φθηνοτερη.δεν εχω δοκιμασει αλλα φενεται παρα πολυ καλη

gym
19-06-11, 12:07
τι να πω παντως ειναι παρα πολυ καλη σε θεμα ποιοτητας.επισης στο σκλαβενιτη κατω απο τη quaker εχει και μια αλλη μαρκα δε θυμαμαι ποια πολυ φθηνοτερη.δεν εχω δοκιμασει αλλα φενεται παρα πολυ καλη

κοιτα εχουν διαφορα απο μαρκα σε μαρκα αλλα αν ειναι καθαρη παρτην..σιγα !βρωμη ειναι...αλλοι λενε αν δεν ειναι του μπαρμπα ειναι σαν αχυρο...ε δεν με πολυνοιζει κιολας γιατι δεν την τρωω ωμη οποτε...

tolis93
19-06-11, 12:09
κοιτα εχουν διαφορα απο μαρκα σε μαρκα αλλα αν ειναι καθαρη παρτην..σιγα !βρωμη ειναι...αλλοι λενε αν δεν ειναι του μπαρμπα ειναι σαν αχυρο...ε δεν με πολυνοιζει κιολας γιατι δεν την τρωω ωμη οποτε...

με λιγο κακαο η λιγο μελι στη τελικη με 2 στεβια οοολα γινονται τζαμι!:thumbup::thumbup:

gym
19-06-11, 12:27
με λιγο κακαο η λιγο μελι στη τελικη με 2 στεβια οοολα γινονται τζαμι!:thumbup::thumbup:

μιλαμε ομως για βρωμη...αμα ειναι βαλε κ μερεντα να δεις πως γινονται...:green::green::green::green:

tolis93
19-06-11, 12:31
[QUOTE=gym;393905]μιλαμε ομως για βρωμη...αμα ειναι βαλε κ μερεντα να δεις πως γινονται...:green::green::green::green:[/QUOTEε η μερεντα δεν ειναι το ιδιο με το μελι η τη στεβια νταξει:green:

lef
19-06-11, 13:34
Λιντλ:

-Φιλετο στηθος κοτοπουλο 600γρ νομιζω κανει καπου 4,49(δεν θυμαμαι καλα)
-κατι μπριζολακια χοιρινα φιλετο(οκ εχουν λιγο λιπος γυρω γυρω αλλα το βγαζω με μαχαιρι αν δν βαριεμαι)
-Φιλετα σολομου travnic einai πιο φθηνα απο μια αλλη μαρκα σολομου που εχει
-Γαριδες/φιλετο μπακαλιαρο επισης απο κει αγοραζω

*Για τονο εχω παρατηρησει πως η κονσερβα γκεισα εχει μεγαλυτερη ποσοστητα(σε καθαρο βαρος) απ τον ριο μαρε.Αγοραζω και ιδιωτικης ετικετας ΑΒ τονο αλλα παρατηρω πως δεν ειναι γευστηκα/ποιοτηκα(?) το ιδιο.


**Αυγα μεσαια 0.83 την εξαδα αλλα να απρω το πολυ 2 εξαδες την βδομαδα

***Γαλα φαρμα 2€ το 1.5λιτρο.βεβαια δεν ξερω αν ειναι καλο σε σχεση με αλλα,θα ηθελα γνωμες γι αυτο οπως επισης και για γιαουρτια,αγοραζω τα Ολυμπος κυριως αλλα οχι τρελλες ποσοτητες.

ΝΕΡΟ ΖΑΓΟΡΙ 1.40 η 6αδα :thumbup:

φιλε μου η αλλη μαρκα ομως ειναι πολυ πιο ποιοτικη(μιας και τον σολομο τον θελεις για τα λιπαρα) και γευστικη
και η διαφορα ειναι στο 50 λεπτα δεν αξιζει πιστευω

tolis93
19-06-11, 13:59
Καλησπερα σας

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τα έχω βρει σκούρα με την προμήθεια της τροφής μου

Τι θα λέγατε να συγκεντρώσουμε εδώ τα είδη που αγοράζουμε και το μαγαζί που τα παίρνουμε;

Το ξέρω ότι όλες οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά δεν τις βρήκα κάπου μαζεμένες σε ένα θέμα

Τι εννοω…

Αγοραζω από Lidl
τυρί cottage 2,2 %
Ψωμί του τοστ μαύρο
Χοιρινή ωμοπλάτη βραστή
Μήλα και μπανάνες

Από Βασιλόπουλο
τυρί φέτα Milner 10% λιπαρά
Γαλοπούλα βραστή για το τοστ
Τυρί Τρικαλινό για τοστ
Ψάρια κατεψυγμένα
Fitness για το πρωινό
Topfruit Άλειμμα φρούτου με 0% λιπαρά (κάτι σαν μαρμελάδα)
Ψωμί σικάλεως (πρώτη φορα το πηρα από εκει)
Αυγά
Τα πρώτα που παίρνω από τον Βασιλόπουλο (τυριά μαρμελάδες και αλλα που ξεχνάω) δεν τα έχει το Lidl

Το θέμα είναι ότι δε ξέρω αν τα παίρνω σε καλές τιμές…
Αν μπορείτε προτείνετε μαγαζιά για τις τροφές σας…
Πχ σήμερα μου κακοφάνηκε που έδωσα τόσα χρήματα για αυγά… (2-2,5 ευρω τα 6 αν θυμάμαι; )

Εχετε κανει ερευνα αγορας; Για πειτε μαγαζια…

Ελπίζω να μην εκανα καποιο λάθος με το θεμα. Εβαλα διαφορα στην αναζήτηση και δε βρηκα κατι συγκεντρωμενο...
Αν υπαρχει συγχωρεστε με. Εκανα ποδια σημερα και δεν την παλευω... :green:
φιλε μου σχετικα με αυτα τα τοpfruit επειδη εψαχνα να δω αν συμφερουν σε σχεση με το μελι απο υδατανθρακα κτλπ.ειναι της εταιριας μακεδονικη?μονο τετοια βρηκα topfruit

tolis93
19-06-11, 14:27
βρηκα τυρι κοτατζ με....ο,4% λιπαρα.αν το βρουμε ποτε ελλαδα θα το βρουμε στα λιντλ.ειναι παλι το linessa αλλα το light...ελπιζουμε

tolis93
19-06-11, 14:56
ελπιζω να βοηθησει αρκετα αυτο το site
http://www.killdeal.gr/

ειναι ευκολο στη χρηση και πολυ μα πολυ καλο

TEFAAtzis
19-06-11, 15:14
απο τα Lidl παιρνω
cotatz 2,2% λιπαρα
γιαουρτακια 2 %
γαλα 1,5 λιπαρα ημιαποβουτηρωμενο
τονο
ρυζι
αυγα
μαυρο ψωμι σικαλεως
και τις προαλες πηρα και κατι ντοματινια

κρεατα απο σουπερμαρκετ κρεατων Ζελιαλιδης
φιλετο κοτας 7 το κιλο
μοσχαρισιος κιμας 5,90

ggeorge
19-06-11, 17:19
φιλε μου σχετικα με αυτα τα τοpfruit επειδη εψαχνα να δω αν συμφερουν σε σχεση με το μελι απο υδατανθρακα κτλπ.ειναι της εταιριας μακεδονικη?μονο τετοια βρηκα topfruit

δυστυχως πεταξα το περιτυλιγμα και εχει μεινει μονο το κουτακι που είναι διαφανο...
Οταν ξαναπαρω θα γραψω και μαρκα...

PEGY
19-06-11, 18:19
Το μπαχαρ την έχει 2.20 στην Ευρυπίδου. Πας και Βαρβάκειο μετά και παίρνεις φιλέτο με 4.50 ευρώ και αυγά 0.10 το ένα και είσαι κυριος :turtle:

Είχα καιρό να πάω στο μπαχάρ κ δεν το θυμόμουν, δίκιο έχεις!!!!


και σε εμας θεσσαλονικη υπαρχεο χυμα αλλα ρε συ εγω σιχαινομαι γιατι την εχουν ανοιχτη εκει κ περναει κοσμος,σκονη κακο και ολα εκει....ε αντε αυτο να το φας μετα....γι αυτο λεω την αλλη....αλλα δεν εχω βρει αναποφλοιωτη χυμα βρωμη θεσσαλονικη ειναι η αληθεια!:unsure::unsure:

Η μόνη διαφορά είναι ότι στο χύμα τη βλέπεις τη βρωμιά! Παλιότερα ήμουν πολύ σιχασιάρα, τελικά διαπίστωσα οτι δεν παθαίνω τίποτα. . . :P

gym
19-06-11, 18:21
Είχα καιρό να πάω στο μπαχάρ κ δεν το θυμόμουν, δίκιο έχεις!!!!



Η μόνη διαφορά είναι ότι στο χύμα τη βλέπεις τη βρωμιά! Παλιότερα ήμουν πολύ σιχασιάρα, τελικά διαπίστωσα οτι δεν παθαίνω τίποτα. . . :P

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
καλα κ εγω δεν παθαινω αλλα σιχαινομαι...:green::green::green:

PEGY
19-06-11, 18:26
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
καλα κ εγω δεν παθαινω αλλα σιχαινομαι...:green::green::green:

τοτε πάαααααααααασο;)

ggeorge
22-06-11, 22:26
φιλε μου σχετικα με αυτα τα τοpfruit επειδη εψαχνα να δω αν συμφερουν σε σχεση με το μελι απο υδατανθρακα κτλπ.ειναι της εταιριας μακεδονικη?μονο τετοια βρηκα topfruit


δυστυχως πεταξα το περιτυλιγμα και εχει μεινει μονο το κουτακι που είναι διαφανο...
Οταν ξαναπαρω θα γραψω και μαρκα...

Το πηρα σημερα ξανα. Ναι η μακεδονική είναι η εταιρία. Τρομαξα να βρω την επιγραφη. Το γραφει στον πατο με πολυ μικρά γραμματα

tolis93
26-06-11, 12:13
ΣΩΘΗΚΑ!!!
λοιπον παιδες επειδη τα οικονομικα με τα οοοσα παιρνω βγαιναν κομματακι τσιτα.στο οριο π λεμε.κ σπαζομουν οταν εμαινα απο τυρια γαλοπουλες αυγα κτλπ στη μεση τησ βδομαδας.κανω πλεον το εξης.μια φορα το μηνα μακρο.γαλοπουλα 800 γραμμαρια στηθος στεγνοτατο 3μισι ευρω.κοτοπουλο στηθος φιλετο 1 κιλο 4 ευρω αν θυμαμαι καλα.βρωμη.μια τεραστια συσκευασια αν θυμαμαι καλα καπου στα 3 ευρω.μιλαμε για 2 κιλα αν θυμαμαι καλα το πακετο.μελι ολυμπου απλα τελειο κ ειναι οντως μελι το κιλο 4 ευρω μωλις.γιαουρτια παιρνω κουβαδες πλεον με 2 ευρω κ 3 κ οχι 3 κυπελακια στην ιδια τιμη.γαλοπουλα καπνιστη στηθος 1 μπαστουνι(εχω μηχανιμα και το κοβω εγω σε φετες)4 ευρω.και πολυ καλη γαλοπουλα υφαντης κιολας.επισης παιρνω κοτατζ απο τα λιντλ καθως και γιαουρτια της ιδιας μαρκας 500γραμμαρια 80 λεπτα και ειναι κ αψογα.τυρι αρλα 5% ενα μπαστουνι 5 ευρω νομιζω(για αυτο δεν ειμαι σιγουρος γιατι τα χασα στην αποδειξη).τελος παντων με λιγα λογια.μια φορα το μηνα μακρο για κρεατα πουλερικα γαλακτομικα κ καθαρισατε.αυγα δε πηρα γιατι τα προτυμω φρεσκα.τωρα να παρω αυγα για ενα ολοκληρο μηνα..ε νταξει:Pυποψη εχει αραβικες ολικης.καλυτερες απο το ψωμι ολικης.εχουν κ 6 γραμμαρια πρωτεινη η καθε μια:P

ggeorge
26-06-11, 12:20
παιδες το ψωμί για τοστ που εχει το lidl (ενα μαυρο που εχει κομματια πανω δε ξερω τι είναι) μαρκα rivercote sliced rye bread ειναι καλο; Οχι απο γευση. Απο γευση δε τρωγεται. Αυτο παιρνω. Απο διατροφικά στοιχεια. Δε ξερω τι εχει μεσα...

Να παρω κατι αλλο;
ευχαριστω

gym
26-06-11, 12:24
παιδες το ψωμί για τοστ που εχει το lidl (ενα μαυρο που εχει κομματια πανω δε ξερω τι είναι) μαρκα rivercote sliced rye bread ειναι καλο; Οχι απο γευση. Απο γευση δε τρωγεται. Αυτο παιρνω. Απο διατροφικά στοιχεια. Δε ξερω τι εχει μεσα...

Να παρω κατι αλλο;
ευχαριστω

δεν εχει ταμπελιτσα?περιεργο...
αμα δεν εχει ταμπελα με το τι εχει μεσα,παρε αλλο...εννοεις εκεινα τα και καλα φυσικα που τα εχουν ξεχωριστα απο τα συσκευασμενα τις μαρκες?αν ναι,τοτε αυτα ειναι κ κατεψυγμενα...μακρυα

tolis93
26-06-11, 12:25
παιδες το ψωμί για τοστ που εχει το lidl (ενα μαυρο που εχει κομματια πανω δε ξερω τι είναι) μαρκα rivercote sliced rye bread ειναι καλο; Οχι απο γευση. Απο γευση δε τρωγεται. Αυτο παιρνω. Απο διατροφικά στοιχεια. Δε ξερω τι εχει μεσα...

Να παρω κατι αλλο;
ευχαριστω
εγω θα σου προτεινα κατσελη.οκ 1,80 εχει αλλα ξερεις τι εχει μεσα στη τελικη.το αλλο ποσο εχει?κοιτα τα γερμανικα ψωμια ειναι τα καλυτερα αλλα αν δε γραφει συστατικα πανω δε ξερω λιγο καπως μ φενεται εμενα

gym
26-06-11, 12:41
εγω θα σου προτεινα κατσελη.οκ 1,80 εχει αλλα ξερεις τι εχει μεσα στη τελικη.το αλλο ποσο εχει?κοιτα τα γερμανικα ψωμια ειναι τα καλυτερα αλλα αν δε γραφει συστατικα πανω δε ξερω λιγο καπως μ φενεται εμενα

δεν ειναι απαραιτητα γερμανικα τα ψωμια απο το λιντλ...

tolis93
26-06-11, 13:04
δεν ειναι απαραιτητα γερμανικα τα ψωμια απο το λιντλ...

τα ρivercote ειναι γερμανικα απο οσο ξερω γιαυτο ειπα το γερμανικο:)

jGod
26-06-11, 13:19
gym για βρωμη χυμα απο θεσσ.νικη να πας στο 'Εν καρπώ' έχει χύμα βρώμη 2.5ευρώ το κιλό..το μαγαζί είναι απλά πεντακάθαρο...πάνε μια βόλτα ,το κακό είναι οτι πάντα λιγουρεύομαι άλλα πραγματα αλλα τι να κανουμε! εχει και λιναροσπορο, ηλιοσπορους κτλπ κτλπ!

ψηλε 2.5 δεν εχει το κιλο ρε?..δεν θυμαμαι ακριβως

TEFAAtzis
26-06-11, 13:21
gym για βρωμη χυμα απο θεσσ.νικη να πας στο 'Εν καρπώ' έχει χύμα βρώμη 2.5ευρώ το κιλό..το μαγαζί είναι απλά πεντακάθαρο...πάνε μια βόλτα ,το κακό είναι οτι πάντα λιγουρεύομαι άλλα πραγματα αλλα τι να κανουμε! εχει και λιναροσπορο, ηλιοσπορους κτλπ κτλπ!

ψηλε 2.5 δεν εχει το κιλο ρε?..δεν θυμαμαι ακριβως

νομιζω 2.30!!!

gym
26-06-11, 13:31
gym για βρωμη χυμα απο θεσσ.νικη να πας στο 'Εν καρπώ' έχει χύμα βρώμη 2.5ευρώ το κιλό..το μαγαζί είναι απλά πεντακάθαρο...πάνε μια βόλτα ,το κακό είναι οτι πάντα λιγουρεύομαι άλλα πραγματα αλλα τι να κανουμε! εχει και λιναροσπορο, ηλιοσπορους κτλπ κτλπ!

ψηλε 2.5 δεν εχει το κιλο ρε?..δεν θυμαμαι ακριβως

το ξερω ρε συ κ διπλα εμενα εκει στην αγιας σοφιας...αλλα εγω θελω χοντρη βρωμη κ ολοι πουλανε την ψιλη...αυτο δεν το εχω βρει θεσ...

nopantas
26-06-11, 13:32
παιδια το εν καρπω που βρισκεται ακριβως?κεντρο?αυτη με 2,3 το κιλο πως ειναι απο γευση συγκριτικα με το κουακερ?

gym
26-06-11, 13:33
παιδια το εν καρπω που βρισκεται ακριβως?κεντρο?αυτη με 2,3 το κιλο πως ειναι απο γευση συγκριτικα με το κουακερ?

εχει ενα πισω απο ακριβως απο την αγιας σοφιας την εκκλησια κ πολλα αλλα...

eri_87
26-06-11, 13:44
Παιδιά εγώ ψωνίζω τα εξής:

Από λιντλ:
Κότατζ 2,2%
Τυρί ανάμεικτο τριμμένο λινέσα λαιτ για καμιά πίτσα :P
Γιαούρτι όλυμπος 2% 1κιλό

Από Μαρινόπουλο:
βρώμη νιφάδες Fytro 1,80Ε τα 500γρ
τρικαλινό ελαφρύ
γαλοπούλα βραστή υφαντής για τοστ
ψωμί τοστ "γέννημα θρέμα-σίκαλης" κατσέλης
γάλα ΑΓΝΟ λαιτ και Δέλτα λαιτ
γιαούρτια Δωδώνη 0 & 2%
Καρύδια-αμύγδαλα-φουντούκια

Από Βασιλόπουλο:
Καμιά φορά γαλοπούλα στήθος
Τυρί Arla delight 5%
Μούσλι

:green::green::green:

ggeorge
26-06-11, 15:16
δεν εχει ταμπελιτσα?περιεργο...
αμα δεν εχει ταμπελα με το τι εχει μεσα,παρε αλλο...εννοεις εκεινα τα και καλα φυσικα που τα εχουν ξεχωριστα απο τα συσκευασμενα τις μαρκες?αν ναι,τοτε αυτα ειναι κ κατεψυγμενα...μακρυα

τελικά λεει τα παντα απλα δεν τα πολυκαταλαβαίνω...

ενεργεια 224 kcal τα 100 γρ
πρωτείνη 6,7 γρ
υδατανθρακες 40
λίπος 2

και συστατικά (αυτα δεν καταλαβαινω αν ειναι καλα)

αλευρι ολικής 35%
προζύμι απο αλευρι σίκαλης 28% (αλευρι σίκαλης νερό και λακτοβάκιλλοι)
αλεύρι σίτου 5%
αλάτι
ζύμι αρτοποιίας
σουσάμι 0,3%

Πως το βλεπετε;
Να το γυρίσω σε ψωμί τοστ "γέννημα θρέμα-σίκαλης" κατσέλης που προτείνατε;

tolis93
26-06-11, 15:42
τελικά λεει τα παντα απλα δεν τα πολυκαταλαβαίνω...

ενεργεια 224 kcal τα 100 γρ
πρωτείνη 6,7 γρ
υδατανθρακες 40
λίπος 2

και συστατικά (αυτα δεν καταλαβαινω αν ειναι καλα)

αλευρι ολικής 35%
προζύμι απο αλευρι σίκαλης 28% (αλευρι σίκαλης νερό και λακτοβάκιλλοι)
αλεύρι σίτου 5%
αλάτι
ζύμι αρτοποιίας
σουσάμι 0,3%

Πως το βλεπετε;
Να το γυρίσω σε ψωμί τοστ "γέννημα θρέμα-σίκαλης" κατσέλης που προτείνατε;

κοιτα δεν ειναι ασχημο αλλα με χαλανε κατι λακτοβακιλλοι δν εχω ιδεα τι ειναι.τωρα το αλευρι σιτου δεν ειναι κ οτι καλυτερο.εγω για παντα κατσελη ρε.100% σικαλη κ τελος:P

ggeorge
26-06-11, 16:45
πολυ ωραία...
Αφορμή εψαχνα να παρω άλλο

Κατσελης λοιπον...

γέννημα θρέμα-σίκαλης κατσέλης
Αυτο εννοείς ετσι;

ggeorge
26-06-11, 19:38
μπορείτε να μου προτείνετε μαρκα μαυρου ρυζιού και μακαρονιού;
Διαβαζω τα συστατικά τους στα ραφια και δεν τα πολυκαταλαβαίνω...
Υπαρχουν αρκετα ...

Ποια είναι τα καλυτερα απο διατροφικά στοιχεια; Και που τα βρισκουμε;

tolis93
27-06-11, 11:18
μπορείτε να μου προτείνετε μαρκα μαυρου ρυζιού και μακαρονιού;
Διαβαζω τα συστατικά τους στα ραφια και δεν τα πολυκαταλαβαίνω...
Υπαρχουν αρκετα ...

Ποια είναι τα καλυτερα απο διατροφικά στοιχεια; Και που τα βρισκουμε;

εγω τα μελισσα κ τα agrino θα προτεινα απο οτι ξερω αυτα ειναι τα καλυτερα.θα ριξω κ ενα ψαξιμο.και της fytro ειναι ολα τα προιοντα καλα

tolis93
27-06-11, 11:19
πολυ ωραία...
Αφορμή εψαχνα να παρω άλλο

Κατσελης λοιπον...

γέννημα θρέμα-σίκαλης κατσέλης
Αυτο εννοείς ετσι;

οοο ναι.καταρχας ειναι και μαμω τα ψωμακια.εγω το ψωμι δε το τρωω.αυτο μαζι με τονο ειναι τοπ

ggeorge
27-06-11, 11:50
καλημερα παιδια...
Ψωμια τοστ αγορασα το πρωι. Ημουν βιαστικός και δεν εψαξα για ρυζι και μακαρονια. Θα ξαναπαω το απογευμα...

Γεννημα θρεμα του Κατσελη δεν είχε το σουπερ. Μηπως εννοεις καραμολέγκο; Τετοιο βρηκα και το πηρα. Απο κατσελη βρήκα ενα το οποίο το ονομάζει super σαντουιτσ ολικης. Το πηρα και αυτο. Και τα δυο εχουν παρομοια συστατικά...

Για το ρυζι και μακαρονι οι εταιριες που προτείνεις βγαζουν μονο ενα προιον μαυρου; Γιατι εκει γινεται το μπερδεμα. Βρισκω πολλα και δε ξερω τι να παρω. Αν βγαζουν μονο ενα ... ολα καλα. Αν βγαζουν περισσοτερα πες μου αν μπορεις να ονομασια προιόντος... ;)

Ευχαριστω και παλι παιδια...

tolis93
27-06-11, 12:07
καλημερα παιδια...
Ψωμια τοστ αγορασα το πρωι. Ημουν βιαστικός και δεν εψαξα για ρυζι και μακαρονια. Θα ξαναπαω το απογευμα...

Γεννημα θρεμα του Κατσελη δεν είχε το σουπερ. Μηπως εννοεις καραμολέγκο; Τετοιο βρηκα και το πηρα. Απο κατσελη βρήκα ενα το οποίο το ονομάζει super σαντουιτσ ολικης. Το πηρα και αυτο. Και τα δυο εχουν παρομοια συστατικά...

Για το ρυζι και μακαρονι οι εταιριες που προτείνεις βγαζουν μονο ενα προιον μαυρου; Γιατι εκει γινεται το μπερδεμα. Βρισκω πολλα και δε ξερω τι να παρω. Αν βγαζουν μονο ενα ... ολα καλα. Αν βγαζουν περισσοτερα πες μου αν μπορεις να ονομασια προιόντος... ;)

Ευχαριστω και παλι παιδια...
βασικα κοιτας και τα συστατικα που εχουν.εγω προσωπικα σκαλωνω με αυτα κατι σικαλης κατι ολικης δε τα πολυ ξεχωριζω δυστυχως:Pπαω και εγω τωρα σουπερμαρκετ κ θα δω τι θα βρω....

Toxical
27-06-11, 12:27
tolis13: να σε ρωτησω κατι στο macro που πηγες και αγορασες που λες σου ζητησαν μια καρτα ή ενα χαρτι οτι εχεις μαγαζι ή εισαι εμπορος? γιατι νομιζω δεν γινεται να μπουν ολοι μονο οσοι εχουν μαγαζι.

gym
27-06-11, 12:30
tolis13: να σε ρωτησω κατι στο macro που πηγες και αγορασες που λες σου ζητησαν μια καρτα ή ενα χαρτι οτι εχεις μαγαζι ή εισαι εμπορος? γιατι νομιζω δεν γινεται να μπουν ολοι μονο οσοι εχουν μαγαζι.

μπαινεις μεσα κανονικα...δεν ζητανε καρτα...σε μενα τουλαχιστον δεν ζητησαν τελευταια φορα που πηγα πριν σχεδον εναν χρονο...

tolis93
27-06-11, 12:33
μπαινεις μεσα κανονικα...δεν ζητανε καρτα...σε μενα τουλαχιστον δεν ζητησαν τελευταια φορα που πηγα πριν σχεδον εναν χρονο...

ζητανε καρτα μελους αλλα βγαζεις επι τοπου δεν υπαρχει τετοιο θεμα δηλαδη

gym
27-06-11, 12:36
ζητανε καρτα μελους αλλα βγαζεις επι τοπου δεν υπαρχει τετοιο θεμα δηλαδη

ναι ε?περιεργο....εμενα τιποτα δεν μ ζητανε κ δεν εχω καμια καρτα...χμ....

the_trooper
27-06-11, 12:40
Πως βγάζεις κάρτα επιτόπου; Αφου θέλει επαγγελματικό ΑΦΜ (το ξέρω γιατί έχει ο φάδερ). Κάρτα σου ζητάνε στο ταμείο όταν πας να πληρώσεις, ή φοιτητικό πάσο αν είσαι φοιτητής (αυτό με το πάσο ισχύει νομίζω μόνο στα Μάκρο επαρχίας και όχι Αττικής).

Ρε το lidl έχει προσφορά το στραγγιστό 1.88 το κιλό (σε κεσεδάκια των 200gr), και 0.69 το κεσεδάκι cottage. τρεχάτε :turtle:

eri_87
27-06-11, 14:09
καλημερα παιδια...
Ψωμια τοστ αγορασα το πρωι. Ημουν βιαστικός και δεν εψαξα για ρυζι και μακαρονια. Θα ξαναπαω το απογευμα...

Γεννημα θρεμα του Κατσελη δεν είχε το σουπερ. Μηπως εννοεις καραμολέγκο; Τετοιο βρηκα και το πηρα. Απο κατσελη βρήκα ενα το οποίο το ονομάζει super σαντουιτσ ολικης. Το πηρα και αυτο. Και τα δυο εχουν παρομοια συστατικά...

Για το ρυζι και μακαρονι οι εταιριες που προτείνεις βγαζουν μονο ενα προιον μαυρου; Γιατι εκει γινεται το μπερδεμα. Βρισκω πολλα και δε ξερω τι να παρω. Αν βγαζουν μονο ενα ... ολα καλα. Αν βγαζουν περισσοτερα πες μου αν μπορεις να ονομασια προιόντος... ;)

Ευχαριστω και παλι παιδια...

Το ψωμί τοστ γεννημα θρεμα είναι καραμολέγκος, όχι κατσέλης. Το έχω ψάξει πολύ, δοκίμασα και άλλα, αυτό είναι το πιο οικονομικό, καλό και θρεπτικό.
Ρύζι Agrino καστανό είναι ένα. Μακαρόνια ολικής όποια μάρκα και να πάρεις το ίδιο είναι, δεν αλλάζουν τα συστατικά!

Kaloutsikos
27-06-11, 14:25
ΣΩΘΗΚΑ!!!
λοιπον παιδες επειδη τα οικονομικα με τα οοοσα παιρνω βγαιναν κομματακι τσιτα.στο οριο π λεμε.κ σπαζομουν οταν εμαινα απο τυρια γαλοπουλες αυγα κτλπ στη μεση τησ βδομαδας.κανω πλεον το εξης.μια φορα το μηνα μακρο.γαλοπουλα 800 γραμμαρια στηθος στεγνοτατο 3μισι ευρω.κοτοπουλο στηθος φιλετο 1 κιλο 4 ευρω αν θυμαμαι καλα.βρωμη.μια τεραστια συσκευασια αν θυμαμαι καλα καπου στα 3 ευρω.μιλαμε για 2 κιλα αν θυμαμαι καλα το πακετο.μελι ολυμπου απλα τελειο κ ειναι οντως μελι το κιλο 4 ευρω μωλις.γιαουρτια παιρνω κουβαδες πλεον με 2 ευρω κ 3 κ οχι 3 κυπελακια στην ιδια τιμη.γαλοπουλα καπνιστη στηθος 1 μπαστουνι(εχω μηχανιμα και το κοβω εγω σε φετες)4 ευρω.και πολυ καλη γαλοπουλα υφαντης κιολας.επισης παιρνω κοτατζ απο τα λιντλ καθως και γιαουρτια της ιδιας μαρκας 500γραμμαρια 80 λεπτα και ειναι κ αψογα.τυρι αρλα 5% ενα μπαστουνι 5 ευρω νομιζω(για αυτο δεν ειμαι σιγουρος γιατι τα χασα στην αποδειξη).τελος παντων με λιγα λογια.μια φορα το μηνα μακρο για κρεατα πουλερικα γαλακτομικα κ καθαρισατε.αυγα δε πηρα γιατι τα προτυμω φρεσκα.τωρα να παρω αυγα για ενα ολοκληρο μηνα..ε νταξει:Pυποψη εχει αραβικες ολικης.καλυτερες απο το ψωμι ολικης.εχουν κ 6 γραμμαρια πρωτεινη η καθε μια:P

Πραγματικά δεν τρώγετε έχει πολύ χάλια γεύση, για να μην μιλήσω για την ποιότητα,
ένας γνωστός μου που κάνει εισαγωγή κρεάτων μου έχει πεί μακρυά από τα κρέατα του Μάκρο.

Το μόνο καλό είναι η τιμή αλλά και πάλι εγώ δεν ένιωθα ότι έτρωγα κοτόπουλο.:green:

tolis93
27-06-11, 14:29
Πραγματικά δεν τρώγετε έχει πολύ χάλια γεύση, για να μην μιλήσω για την ποιότητα,
ένας γνωστός μου που κάνει εισαγωγή κρεάτων μου έχει πεί μακρυά από τα κρέατα του Μάκρο.

Το μόνο καλό είναι η τιμή αλλά και πάλι εγώ δεν ένιωθα ότι έτρωγα κοτόπουλο.:green:

εγω τωρα το τρωω κιολας και το βρισκω πολυ κομπλε παντως

Kaloutsikos
27-06-11, 14:41
εγω τωρα το τρωω κιολας και το βρισκω πολυ κομπλε παντως

:unsure:
Τι να πω μπορεί να αλλάξανε μάρκα από πέρυσι που έπαιρνα.

Πάντως η τιμή είναι πολύ δελεαστική.

tolis93
27-06-11, 14:44
:unsure:
Τι να πω μπορεί να αλλάξανε μάρκα από πέρυσι που έπαιρνα.

Πάντως η τιμή είναι πολύ δελεαστική.

αυτη τη περιοδο και τα κρεατα τους :green:

ggeorge
27-06-11, 14:51
Το ψωμί τοστ γεννημα θρεμα είναι καραμολέγκος, όχι κατσέλης. Το έχω ψάξει πολύ, δοκίμασα και άλλα, αυτό είναι το πιο οικονομικό, καλό και θρεπτικό.
Ρύζι Agrino καστανό είναι ένα. Μακαρόνια ολικής όποια μάρκα και να πάρεις το ίδιο είναι, δεν αλλάζουν τα συστατικά!

να σαι καλά φίλε μου.
Το απογευμα παω να αγορασω... :turtle:

chr04
28-06-11, 11:20
Το στραγγιστό 2% που έχει το lidl προσφορά είναι αρκετά καλά, αλλά έχουν ημερομηνία λήξης 14/7, οπότε δεν λέει για μεγάλη ποσότητα.

Το στήθος γαλοπούλας ήταν εξαφανισμένο! Ποιος τα πήρε όλα;

psilos85
28-06-11, 11:29
ένας γνωστός μου που κάνει εισαγωγή κρεάτων μου έχει πεί μακρυά από τα κρέατα του Μάκρο

το λενε γιατι το μακρο κανει μονο του τις εισαγωγες, δινει καλυτερες τιμες και τους χαλαει την πιατσα. Εγω παντως στο μακρο στη θεσσαλονικη που πηγαινω απο θεμα συντηρησης και υγειινης παντως ειναι κλασεις ανωτερο απο ολα τα χασαπικα

Kaloutsikos
28-06-11, 11:35
το λενε γιατι το μακρο κανει μονο του τις εισαγωγες, δινει καλυτερες τιμες και τους χαλαει την πιατσα. Εγω παντως στο μακρο στη θεσσαλονικη που πηγαινω απο θεμα συντηρησης και υγειινης παντως ειναι κλασεις ανωτερο απο ολα τα χασαπικα

Ουτε σε σένα η γεύση δεν είναι λίγο περίεργη?

psilos85
28-06-11, 11:37
οχι μια χαρα ειναι. και παιρνω και τα ιταλικα μαλιστα σε 2κιλη συσκευασια. αμα τα κανεις και καμμια καλη μαριναδα με λιγο μουσταρδα και πιπερια ειναι πολυ ωραια

Kaloutsikos
28-06-11, 11:54
οχι μια χαρα ειναι. και παιρνω και τα ιταλικα μαλιστα σε 2κιλη συσκευασια. αμα τα κανεις και καμμια καλη μαριναδα με λιγο μουσταρδα και πιπερια ειναι πολυ ωραια

Νομίζω ότι με πείθεται να πάω να αγοράσω και γώ. :turtle::turtle::green:

tolis93
28-06-11, 16:29
Νομίζω ότι με πείθεται να πάω να αγοράσω και γώ. :turtle::turtle::green:

εγω παντως απο μακρο παιρνω και γνωστες μαρκες.απλα πωλουνται σε χοντρικη τιμη και τα παιρνουν με τη μια απο τις εταιριες.επειδη ασχολουμαι κ με το μαρκετινγκ οι τιμες παιζουν παρα πολυ.σκεψου οτι τα παπουτσια που φοραμε στιχοιζουν μωλις 2 ευρω το ζευγαρι για τα υλικα κ την εργασια τους..;)

lef
28-06-11, 18:39
ξερει κανεις αν στην αθηνα μπορεις να μπεις στο μακρο με φοιτητικο πασο?

tolis93
28-06-11, 18:49
ξερει κανεις αν στην αθηνα μπορεις να μπεις στο μακρο με φοιτητικο πασο?
νομιζω μπαινεις.αλλα και παλι βγαζεις εκει καρτα

lef
28-06-11, 18:52
νομιζω μπαινεις.αλλα και παλι βγαζεις εκει καρτα

thanks
θα παω μια βολτα;)

tolis93
28-06-11, 18:57
thanks
θα παω μια βολτα;)

δοκιμασε τις αραβικες πιτες ολικης αντι για ψωμι.απλα τσεκαρε πρωτεινες ;)

lef
28-06-11, 19:00
δοκιμασε τις αραβικες πιτες ολικης αντι για ψωμι.απλα τσεκαρε πρωτεινες ;)

μην ξυνεις πληγες
ειμαι σε κετο και δεν παιζει καρμπ:green:

Panosss
28-06-11, 22:24
δοκιμασε τις αραβικες πιτες ολικης αντι για ψωμι.απλα τσεκαρε πρωτεινες ;)

Καιρό ψάχνω να βρω τέτοιες πίτες, αλλά δεν έχω καταφέρει :unsure:

tolis93
29-06-11, 12:16
Καιρό ψάχνω να βρω τέτοιες πίτες, αλλά δεν έχω καταφέρει :unsure:

μονο στο μακρο εχω βρει ολικης.στο σκλαβενιτη εχει κανονικες.αλλα και οι κανονικες ειναι πολυ καλες.GI 10 εχουν δν ειναι σαν το ψωμι με τη καμια.αλλα αυτες οι ολικης ειναι ολικης λεφτα:P(ολα τα λεφτα εννοω)

tolis93
29-06-11, 12:17
μην ξυνεις πληγες
ειμαι σε κετο και δεν παιζει καρμπ:green:

ε οκ τοτε δοκιμασε το γκουντα της νουνου η το αντιστοιχο ενταμ.το φουλ λιπαρα παντα :P

DrNio
29-06-11, 12:29
μακρο
??
Φωτίστε τον λαό.
Που είναι?

1.Μένω Αθήνα.
2.Είμαι φοιτητής.
3.Με μπερδέψατε πολύ με την κάρτα,ο trooper γιατί λέει οτι θέλει επαγγελματικό ΑΦΜ ?

tolis93
29-06-11, 13:04
??
Φωτίστε τον λαό.
Που είναι?

1.Μένω Αθήνα.
2.Είμαι φοιτητής.
3.Με μπερδέψατε πολύ με την κάρτα,ο trooper γιατί λέει οτι θέλει επαγγελματικό ΑΦΜ ?
γιατι ειναι καταστημα αγορας σε τιμες χονδρικης.ειναι στη παλληνη.εχει κ site
www.makro.gr εκει λογικα θα εχει ολες τις απαντησεις

the_trooper
29-06-11, 13:15
Έχει και στην Πέτρου Ράλλη αν δεν κάνω λάθος. Μέχρι πριν 6-7 μήνες στα μάκρο Αττικής ΔΕΝ έμπαινες χωρίς επαγγελματικό ΑΦΜ και κάρτα μέλους -για την οποία πρέπει να είσαι επαγγελματίας κλπ κλπ-(το πάσο ισχύει μόνο για τα μάκρο Ηρακλείου και Πάτρας αν δεν κάνω λάθος).

Αν έχει αλλάξει κάτι δεν ξέρω, μέλος πάντως δεν γίνεται ο καθένας ;)

DrNio
29-06-11, 13:15
Για την κάρτα Μακρο λέει :



Για να την αποκτήσει κανείς, αρκεί μια επίσκεψη, στο τμήμα υποδοχής πελατών του κοντινού καταστήματός του. Εκεί θα πρέπει να προσκομίσει τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

ΓΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ:

Τιμολόγιο Αγοράς ή Πώλησης (τελευταίο διμηνο)
Αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο

ΕΤΑΙΡΕΙΑ (Α.Ε.-Ε.Π.Ε.-Ο.Ε., κλπ.)

Καταστατικό ή Φ.Ε.Κ. της εταιρείας
Τιμολόγιο Αγοράς ή Πώλησης (τελευταίο διμηνο)
Αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

Αποδείξεις ή Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών
Αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο


Στην πρώτη και δεύτερη κατηγορία δεν ανήκω σίγουρα,λες να δηλώσω ελέυθερος επαγγελματίας αλλά άνεργος αυτήν την στιγμή?:P

Ρε Τόλη,εσύ μόνο σου πήγες και τα κανόνισες?

the_trooper
29-06-11, 13:16
Ούτε στην 3η μπορείς να δηλώσεις αφού δεν μπορείς να προσκομίσεις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ως ελεύθερος επαγγελματίας. ;)

DrNio
29-06-11, 13:24
Ε ναι ρε συ,γι αυτό έβαλα το ( :P )

kabamaru
29-06-11, 23:59
Τελικα πηγε κανεις ; θελει αφμ η οχι

tolis93
30-06-11, 00:01
Τελικα πηγε κανεις ; θελει αφμ η οχι

θελει τελικως.εγω παιρνω απο τη ταβερνα που δουλευω το αφμ κ το τιμολογιο του αφεντικου κ τελειωσε η υποθεση.ψαξτε την ετσι την ακρη οσοι δουλευετε σε καταστηματα

kabamaru
30-06-11, 00:47
θελει τελικως.εγω παιρνω απο τη ταβερνα που δουλευω το αφμ κ το τιμολογιο του αφεντικου κ τελειωσε η υποθεση.ψαξτε την ετσι την ακρη οσοι δουλευετε σε καταστηματα

Κριμα ρε φιλε με ξενερωσες τωρα:-(

TEFAAtzis
30-06-11, 00:53
Για το Μακρο,ειναι για ολους τους ελευθερους επαγγελματιες???Ρωταω γιατι ο πατερας ειναι αγροτης

leftis
30-06-11, 01:31
Ρε παιδιά,συγνώμμη για την ταλαιπωρία αλλα για να καταλάβω,το macro είναι super market με τιμές χονδρικής που απευθύνεται και σε απλούς καταναλωτές ή μόνο σε μαγαζάτορες και εμπόρους? Στην πρώτη περίπτωση,τί στοιχεία χρειάζονται για να βγάλεις κάρτα εισόδου?

Ευχαρίστώ.

kabamaru
30-06-11, 02:01
Ρε παιδιά,συγνώμμη για την ταλαιπωρία αλλα για να καταλάβω,το macro είναι super market με τιμές χονδρικής που απευθύνεται και σε απλούς καταναλωτές ή μόνο σε μαγαζάτορες και εμπόρους? Στην πρώτη περίπτωση,τί στοιχεία χρειάζονται για να βγάλεις κάρτα εισόδου?

Ευχαρίστώ.απο οτι φαινεται φιλε ειναι μονο για εμπορους και μαγαζατορες. Θα τους παρω κανα τηλ αυριο για ξερω σιγουρα τι παιζει

leftis
30-06-11, 02:03
Οκ,να σε καλά.
Αμα μάθεις τίποτα ενημέρωσέ μας :)

ggeorge
30-06-11, 07:53
απο οτι φαινεται φιλε ειναι μονο για εμπορους και μαγαζατορες

κοι ελευθερους επαγγελματιες ασχεσης ειδικοτητας με τα τραφιμα κλπ...

Και υδραυλικος να είσαι με μπλοκακι μπορεις να μπεις.

chr04
30-06-11, 08:33
Μπορείτε να μπείτε με την κάρτα ενός φίλου.
Κόβετε απόδειξη λιανικής και δεν μπλέκεστε με τιμολόγια.

leftis
30-06-11, 12:19
Σε περίπτωση που δεν έχουμε φίλους με κάρτα,τι στοιχεία πρέπει να έχουμε για να βγάλουμε μια κάρτα επί τόπου?
Και κάτι τελευταίο,σου πουλάνε μόνο μεγάλες ποσότητες (εξού και η χονδρική τιμή) ή μπορείς να πάρεις και 100 γρ κοτόπουλο πχ και να φύγεις?

tolis93
30-06-11, 12:23
Σε περίπτωση που δεν έχουμε φίλους με κάρτα,τι στοιχεία πρέπει να έχουμε για να βγάλουμε μια κάρτα επί τόπου?
Και κάτι τελευταίο,σου πουλάνε μόνο μεγάλες ποσότητες (εξού και η χονδρική τιμή) ή μπορείς να πάρεις και 100 γρ κοτόπουλο πχ και να φύγεις?

100 200 300 γραμμαρια δε θα βρεις:Pαπο κιλο κ πανω και βλεπουμε.αλλα μωλις δεις τη τιμη δε θα χεις προβλημα.4 ευρω πηρα 5 φιλετα κοτοπουλο μεγαλα κιολας 200αρια.1μισι κιλο γαλοπουλα για τοστ(σε φετες δλδ) 4μισι ευρω κατι τετοιο.παω να παρω και δημιτριακα κ βρωμες:P

leftis
30-06-11, 13:03
Μάλιστα,πολύ καλό ακούγεται αλλά αυτοί τι κέρδος βγάζουν από αυτό το ξεπούλημα? :green:
Όπως διάβασα και πιο πάνω κάποιος παραπονέθηκε για την ποιότητα του κοτόπουλου.
Είναι όλα τα προιόντα τους οκ?

ggeorge
30-06-11, 13:14
Σε περίπτωση που δεν έχουμε φίλους με κάρτα,τι στοιχεία πρέπει να έχουμε για να βγάλουμε μια κάρτα επί τόπου?

Εχουν περασει 10 χρόνια απο τοτε που την είχα βγαλει αλλα αν θυμαμαι καλα την εναρξη επιτιδευματος απο τη ΔΟΥ θελανε... Με καθε επιφυλαξη...

Παρε τους ενα τηλέφωνο και ρωτα. Λογικά θα το βρεις ευκολα

kabamaru
30-06-11, 13:37
κοι ελευθερους επαγγελματιες ασχεσης ειδικοτητας με τα τραφιμα κλπ...

Και υδραυλικος να είσαι με μπλοκακι μπορεις να μπεις.τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι για να βγαλεις καρτα θελει τιμολογιο..μπλοκακι δεν εχω

ggeorge
30-06-11, 13:40
παιδια είναι απλο
Βρειτε ενα φιλο που εχει οποιοδηποτε καταστημα ή κανει οποιαδηποτε δουλεια σαν ελευθερος επαγγελματιας. Εγω ειμαι μηχανικος και εχω βγαλει...

Πηγαινετε μαζι . Βγαζει την καρτα. Δηλωνει δυο ατομα που θα μπαινουν . Το ενα θα είστε εσεις...

Αυτα γινοντουσταν πριν 10 χρονια. Φανταζομαι τα ιδια γινονται και τωρα...

Την καρτα απλα την δειχνεις στην εισοδο. Ουτε καν κοιτανε. Απο μακρυα τη δειχνεις... Αν εχεις και καμια κοκκινη τηλεκαρτα θα περασεις... :green: (τυπικο είναι γιατι στην αρχη που μπαιναν ολοι ξεσηκωθηκαν τα super martet. Ο μακρος θελει να σας βαλει ολους. Κερδος θα εχει. Γιαυτο βγηκαν οι καρτες)

Στο ταμειο τους λες να κοψουν αποδειξη...

leftis
30-06-11, 14:20
παιδια είναι απλο
Βρειτε ενα φιλο που εχει οποιοδηποτε καταστημα ή κανει οποιαδηποτε δουλεια σαν ελευθερος επαγγελματιας. Εγω ειμαι μηχανικος και εχω βγαλει...

Πηγαινετε μαζι . Βγαζει την καρτα. Δηλωνει δυο ατομα που θα μπαινουν . Το ενα θα είστε εσεις...

Αυτα γινοντουσταν πριν 10 χρονια. Φανταζομαι τα ιδια γινονται και τωρα...

Την καρτα απλα την δειχνεις στην εισοδο. Ουτε καν κοιτανε. Απο μακρυα τη δειχνεις... Αν εχεις και καμια κοκκινη τηλεκαρτα θα περασεις... :green: (τυπικο είναι γιατι στην αρχη που μπαιναν ολοι ξεσηκωθηκαν τα super martet. Ο μακρος θελει να σας βαλει ολους. Κερδος θα εχει. Γιαυτο βγηκαν οι καρτες)
Στο ταμειο τους λες να κοψουν αποδειξη...

:clap::bowdown::thumbup:

jGod
30-06-11, 14:46
στο μακρο θεσ.νικης μπαινουν μεχρι και παππαδες...οτι να ναι ρε παιδια..μη μασατε ελεος..λεφτα θα τους δωσετε..για κλεισιμο πανε και αυτοι

morello
01-07-11, 17:41
τα γιαουρτια του λιντλ(στραγγιστα 2%) τα φτηνα που ειναι σε προσφορα λενε οτι περιεχουν ανθογαλα
αλλαζει κατι αυτο στις αναγκες μας
?στα 100 γρ. λεεει οτι εχει 8γρ. πρωτεινη

τι λετε?

tolis93
01-07-11, 23:35
τα γιαουρτια του λιντλ(στραγγιστα 2%) τα φτηνα που ειναι σε προσφορα λενε οτι περιεχουν ανθογαλα
αλλαζει κατι αυτο στις αναγκες μας
?στα 100 γρ. λεεει οτι εχει 8γρ. πρωτεινη

τι λετε?
για μενα πολυ καλα.αν και παιρνω τα linessa με 85 λεπτα τα 500 γραμμαρια κ ειναι κ πολυ ωραιο.6 γραμμαρια πρωτεινη στα 100 βεβαια αλλα οκ.

jGod
01-07-11, 23:41
τα γαλακτομικα τα λιντλ ειναι φοβερα ,τρωω καθημερινα 3 γιαουρτια απαυτα π λεει ο φιλος (ισα ισα 8γρ. στα 100 ειναι πολυ υψηλη πρωτεινη για γιαουρτι) και 1 κοτατζ 2.2% με 12,4 στα 100γρ πρωτεινη!πολυ καλες και κυριως πολυ φθηνες επιλογες!

leftis
02-07-11, 13:54
Οκ θα πάω αυτή την βδομάδα να βγάλω κάρτα.
Μόνο αφμ χρειάζεται?

gym
02-07-11, 13:57
τα γαλακτομικα τα λιντλ ειναι φοβερα ,τρωω καθημερινα 3 γιαουρτια απαυτα π λεει ο φιλος (ισα ισα 8γρ. στα 100 ειναι πολυ υψηλη πρωτεινη για γιαουρτι) και 1 κοτατζ 2.2% με 12,4 στα 100γρ πρωτεινη!πολυ καλες και κυριως πολυ φθηνες επιλογες!

το κοτατζ λιντλ ειναι το καλυτερο που εχω φαει....ολα τα αλλα ειναι νερουλα...!:thumbup:

Alexakos3
02-07-11, 14:31
Συγνώμη παιδιά το ξέρω ότι είναι λίγο άκυρο αλλα λυπόμουν να ανοίξω καινούργιο topic για να ρωτήσω... Γίνεται να αγοράσω από το macro σαν ιδιώτης?? Όποιος γνωρίζει ας μην απαντήσει εδώ ας μου στείλε pm... ευχαριστώ πολύ!! :)

lef
02-07-11, 14:35
Συγνώμη παιδιά το ξέρω ότι είναι λίγο άκυρο αλλα λυπόμουν να ανοίξω καινούργιο topic για να ρωτήσω... Γίνεται να αγοράσω από το macro σαν ιδιώτης?? Όποιος γνωρίζει ας μην απαντήσει εδώ ας μου στείλε pm... ευχαριστώ πολύ!! :)

διαβασε το thread
εχει απαντηθει πιο πανω απ πολλους;)

eri_87
02-07-11, 14:53
Χθες πήγα να πάρω κοτατζ στο λιντλ αλλά είχε τελειώσει και πήρα τελικά ένα τυρί-κρέμα λινέσσα που έχει 11πρωτεινες/100γρ και μόνο 0,2% λιπαρά! Πρώτη φορά το είδα... αλλά δεν έφαγα ακόμα!:green:
Όντως μια χαρα μας βολεύει σε ορισμένα πράγματα το λιντλ... :turtle:

lef
02-07-11, 15:04
Χθες πήγα να πάρω κοτατζ στο λιντλ αλλά είχε τελειώσει και πήρα τελικά ένα τυρί-κρέμα λινέσσα που έχει 11πρωτεινες/100γρ και μόνο 0,2% λιπαρά! Πρώτη φορά το είδα... αλλά δεν έφαγα ακόμα!:green:
Όντως μια χαρα μας βολεύει σε ορισμένα πράγματα το λιντλ... :turtle:

καθε μερα παω και δεν βρισκω:banghead::banghead::banghead:
το ειχαν προσφορα αυτην την βδομαδα και εγινε αναρπαστο
τλκ πηρα ενα μαρκα carrefour

chr04
02-07-11, 22:36
Τα γιαουρτάκια του lidl τα φτιάχνει η εβροφάρμα, όπως και το γάλα γάλπο. Το οποίο έχει γεύση γάλα και οχι νερό.
--------------------------------
Σήμερα πήγα στα μάκρο, πήρα την κάρτα ενός συναδέρφου.
Χωρίς κάρτα δεν μπορείς να πληρώσεις, τα περνάνε τα ψώνια στην κάρτα και με αυτή πας στο ταμείο και πληρώνεις.

Οι τιμές είναι εξωφρενικά φτηνές. Αναρωτιέμαι γιατί πληρώνουμε παραπάνω στα super market.

Στήθος κότα φρέσκο ολλανδίας, 2 κιλά καθαρισμένο έτοιμο για μαγείρεμα 8 ευρώ!!! Από τα κανονικά με 8 παίρνεις 700 γραμ συσκευασμένο.

Είχε επίσης 10 κιλά κατεψυγμένο γύρω στα 25 ευρώ. (2,5 το κιλό)
Κρέατα μεγάλη ποικιλία, αλλά δεν ξέρω να ψωνίσω.

Πήρα μια κούτα derby 20τεμ στα 4,5 ευρώ

Μεγάλος πειρασμός η 10κιλη μερέντα, αλλά αντιστάθηκα.

Όπως απο Θεσσαλονίκη θέλει να πάμε μαζί pm όσο έχω την κάρτα.

ΥΓ: Ανοίγουν στις 6 το πρωι!

chr04
02-07-11, 22:39
Επίσης πήγα και απο το εν καρπω για βρώμη και αμύγδαλα, η βρώμη νομίζω 2,4 το κιλό, τα αμύγδαλα Καβάλας τα είχε 8. Στην Φράγκων με Βίκτωρος Ούγκώ (ή το επόμενο), στην γωνία έχει ενα ξηροκαρπάδικο που τα αμύγδαλα τα έχει 7.

tolis93
03-07-11, 11:26
Χθες πήγα να πάρω κοτατζ στο λιντλ αλλά είχε τελειώσει και πήρα τελικά ένα τυρί-κρέμα λινέσσα που έχει 11πρωτεινες/100γρ και μόνο 0,2% λιπαρά! Πρώτη φορά το είδα... αλλά δεν έφαγα ακόμα!:green:
Όντως μια χαρα μας βολεύει σε ορισμένα πράγματα το λιντλ... :turtle:

οκ το πιασα αυριο απο τις 7 εξς απο τα λιντλ μεχρι να ανοιξουν!

tolis93
05-07-11, 16:20
πρωτον! μακρο το αρλα 5% 3.3 κιλα 20 ευρω.ναι συμφερει οταν στο σουπερμαρκετ εχει 4 ευρω στις 10 φετες δλδ 300 γραμμαρια....δευτερον.πηρα τη μηχανη για κιμα απο τα λιντλ.τα αξιζει ανετα τα 50 ευρουδια π εχει.σημερα το μενου εχει στηθος γαλοπουλας μπιφτεκακι.απαχο...εννοω αυτα τα λιγα π εχει γυρω γυρω

tolis93
12-07-11, 14:31
παιδες πηγα σκλαβενιτη σημερα κ ετσι οπως αλονιζα ανενοχλιτος στους διαδρομους πηρε το ματι μ κατι γαλλαζιο εκει π εχει τα γλυκα.στο απεναντι ραφι.γυρναω κοιταω καλα.βλεπω φρυγανιες ολικης αλεσεως ιδανικες για τοστ κτλπ.κοιταω θρεπτικα συστατικα.κ τι να δω....η μια φετα 1μισι γρμρ πρωτεινη 30 θερμιδες 3 γρμ υδατανθρακα κ μισο γρμρ λιπαρα κ μαλιστα τα κορεσμενα ιταν ελαχιστα.κανεις τρελα τοστ κ σαντουιτς με αυτα κ ειναι μαματα σε γευση...για μενα αξιζουν πιο πλ απο ψωμια κτλπ.ιδιες πρωτεινες ανα φετα κ μωλις το 1 τριτο των υδατανθρακων?χτυπας 2 αντι για μια φετα ψωμι κ εχει 3 γρμρ πρωτεινη κ 6 γρμρ υδατανθρακα...cool!!!

pankol
12-09-11, 20:42
λοιπον παιδιά, στον βασιλοπουλο έχει μέρχι 21/9 προσφορά το γιαούρτι total 1kg με 2,5 ευρώ...
πιστεύω συμφέρει αρκετά, κρατάνε και 3 βδομάδες κοντά...

themisdas
12-09-11, 20:58
παιδες πηγα σκλαβενιτη σημερα κ ετσι οπως αλονιζα ανενοχλιτος στους διαδρομους πηρε το ματι μ κατι γαλλαζιο εκει π εχει τα γλυκα.στο απεναντι ραφι.γυρναω κοιταω καλα.βλεπω φρυγανιες ολικης αλεσεως ιδανικες για τοστ κτλπ.κοιταω θρεπτικα συστατικα.κ τι να δω....η μια φετα 1μισι γρμρ πρωτεινη 30 θερμιδες 3 γρμ υδατανθρακα κ μισο γρμρ λιπαρα κ μαλιστα τα κορεσμενα ιταν ελαχιστα.κανεις τρελα τοστ κ σαντουιτς με αυτα κ ειναι μαματα σε γευση...για μενα αξιζουν πιο πλ απο ψωμια κτλπ.ιδιες πρωτεινες ανα φετα κ μωλις το 1 τριτο των υδατανθρακων?χτυπας 2 αντι για μια φετα ψωμι κ εχει 3 γρμρ πρωτεινη κ 6 γρμρ υδατανθρακα...cool!!!

τι μαρκα ειναι???? για να δω αν τα εχει και σε αλλο σουπερ μαρκετ..

tolis93
12-09-11, 23:41
τι μαρκα ειναι???? για να δω αν τα εχει και σε αλλο σουπερ μαρκετ..

μη φυγεις παω κατω να δω...μη φυγεις εεε...μη φυγειιις...λοιπον...τιποτα scandinavian whole crispy bread γραφει η κατι τετοιο,της slimworld ειναι.τα πουλανε παντου τα χω δει σε ολα τα σουπερμαρκετ.ειτε διπλα απο τις φρυγανιες ελιτ η τα κρουτον ειτε διπλα σε ψωμια ολικης αλεσεως γερμανικα κ τετοια.παντως παιζουν απο 1,75 οι 10 (σκλαβενιτη) μεχρι κ 2,05(καρφουρ) επισης πολυ καλα ειναι τα ζυμαρικα ζωγραφος.στα 100 γρ 52 γρ υδατανθρακας κ 20-22 γραμμαρια πρωτεινη.κ απιστευτη γευση

themisdas
13-09-11, 12:24
ευχαριστω! παω σουπερμαρκετ τωρα...:green:

Giannistzn
13-09-11, 12:25
Προσφορα, στα ΑΒ βασιλοπουλος, Τοταλ 2%, 1kg ---> 2,54 απο 3,48.

Γεμισα με 5 κιλα το ψυγειο μεχρι να ξαναπαω σουπερμαρκετ :green:

chr04
13-09-11, 12:50
Μέχρι το Σάββατο το lidl έχει
Στήθος γαλοπούλα σε φέτες 120γρ (7 φέτες) 0,69 (το φτιάχνειο Νίκας)
Τυρι cottage 200γρ 0,69

DrNio
13-09-11, 12:58
Βλέπεις Νίκας (http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=145596).. είναι καλό ?

chr04
13-09-11, 13:07
Εντάξει από το 2005 είναι...με την ίδια λογική και τα γιαούρτια φαγε είναι μουχλιασμένα ακόμα :shock:

ΥΓ: δειτε το http://www.tavernoxoros.gr και τα πρόστιμα του ΕΦΕΤ σε μαγαζιά και καταστήματα υπεράνω υποψίας!!!

DrNio
13-09-11, 15:45
Εντάξει από το 2005 είναι...με την ίδια λογική και τα γιαούρτια φαγε είναι μουχλιασμένα ακόμα :shock:

ΥΓ: δειτε το http://www.tavernoxoros.gr και τα πρόστιμα του ΕΦΕΤ σε μαγαζιά και καταστήματα υπεράνω υποψίας!!!

Δεν λέμε οτι είναι χαλασμένα ακόμα .. αλλά να προσέχουμε απο που αγοράζουμε τρόφιμα .:unsure:

Ειδικά , όταν ήδη έχουμε ακούσει τι "καλούδια" θα διέθεταν προς πώληση + όταν βλέπουμε πολύ χαμηλές τιμές .

It just brings some questionmarks .

ελμερ
13-09-11, 15:56
οποιος εχει κοντα του Βασιλοπουλο, My market και lidl μπορει να ριχνει μια ματια εχουν πολλα προιοντα που πλησιαζει η ημερομηνια ληξης του σε τιμες εως και 50% κατω νομιζω....γιαουρτια,γαλατα 1+1 δωρο,τυρια κτλ....ψωνιζω,ειδικα απο My Market και Βασιλοπουλο που βολευουν....:welcome:

gspyropo
13-09-11, 19:21
ξερει καποιος που μπορω να βρω αραβικη πιτα ολικης αλεσης???

tolis93
13-09-11, 23:57
ξερει καποιος που μπορω να βρω αραβικη πιτα ολικης αλεσης???

μονο στο μακρο εχω βρει και εχω την εντυπωση στα καρφουρ μαρινοπουλος.αλλα γενικα ειναι δυσκολης ευρεσης προιον δυστυχως.σε φουρνους κοιτα παντως

Babis Stinson
14-09-11, 00:13
Μέχρι το Σάββατο το lidl έχει
Στήθος γαλοπούλα σε φέτες 120γρ (7 φέτες) 0,69 (το φτιάχνειο Νίκας)
Τυρι cottage 200γρ 0,69

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, αύριο πρωί πρωί σουπερμαρκετ..! :)

Txc
14-09-11, 20:35
Φετες καπνιστης γαλοπουλας Freshvale απο Lidl!
97% στηθος γαλοπουλας...
22γρ πρωτεινη στα 100γρ...
1γρ λιπαρα στα 100γρ...
1 γρ υδατανθρακα στα 100γρ...
400γρ η συσκευασια...

Οτι καλυτερο...

gspyropo
14-09-11, 20:40
ειχα καιρο να επισκευτο το μακρο και σημερα πηγα να δω τι παιζει!!απο εδω και στο εξης θα γινει το καταστημα που θα κανω τα εβδομαδιαια και τα μηνιαια ψωνια μου!!

Txc
14-09-11, 20:43
ειχα καιρο να επισκευτο το μακρο και σημερα πηγα να δω τι παιζει!!απο εδω και στο εξης θα γινει το καταστημα που θα κανω τα εβδομαδιαια και τα μηνιαια ψωνια μου!!

Λογω τιμων?

gspyropo
14-09-11, 20:44
Λογω τιμων?


kai ποικιλιας βρηκα πολλα που εψαχνα μαζεμενα ολα σε ενα μαγαζι....

Babis Stinson
15-09-11, 09:05
Τι να πω παιδιά, πήρα από το Lidl χθες τα Linesse Cottage και γαλοπούλα που είχε προσφορά και με έπιασε το στομάχι μου αμέσως..

Για μένα ποτέ ξανά, προτιμώ να δίνω κάτι παραπάνω, αλλά τουλάχιστον να μην τρώω σαβούρα..:(

Txc
15-09-11, 10:23
Τι να πω παιδιά, πήρα από το Lidl χθες τα Linesse Cottage και γαλοπούλα που είχε προσφορά και με έπιασε το στομάχι μου αμέσως..

Για μένα ποτέ ξανά, προτιμώ να δίνω κάτι παραπάνω, αλλά τουλάχιστον να μην τρώω σαβούρα..:(

Τι φιρμα ηταν η γαλοπουλα?
Τι ελεγε η συσκευασια?
Ε συνηθως τα φθηνα ετσι ειναι, οτι δινεις παιρνεις...
Να παρεις την προσφορα και το φθηνο αλλα σε κατι αλλο, πχ χαρτικα, απορρυπαντικα τετοια πραγματα...
Οταν ειναι ομως για να φας, εκει δεν θα κοιταξεις το φθηνο, την ποιοτητα θα κοιταξεις...
Αν δεν εχεις τα φραγκα, να το κανεις αυτο, ε μην κανεις και αυτο το αθλημα...
Η πλειοψιφια δεν εχει τα φραγκα να τρωει φιλετα καθε ημερα, γι'αυτο και τρωνε σκουπιδια σε γυραδικα με 5 ευρω...
Ποιος σας ειπε οτι αυτο το αθλημα ειναι για ολους? Ακριβο αθλημα ειναι...

Babis Stinson
15-09-11, 12:48
Τι φιρμα ηταν η γαλοπουλα?
Τι ελεγε η συσκευασια?
Ε συνηθως τα φθηνα ετσι ειναι, οτι δινεις παιρνεις...
Να παρεις την προσφορα και το φθηνο αλλα σε κατι αλλο, πχ χαρτικα, απορρυπαντικα τετοια πραγματα...
Οταν ειναι ομως για να φας, εκει δεν θα κοιταξεις το φθηνο, την ποιοτητα θα κοιταξεις...
Αν δεν εχεις τα φραγκα, να το κανεις αυτο, ε μην κανεις και αυτο το αθλημα...
Η πλειοψιφια δεν εχει τα φραγκα να τρωει φιλετα καθε ημερα, γι'αυτο και τρωνε σκουπιδια σε γυραδικα με 5 ευρω...
Ποιος σας ειπε οτι αυτο το αθλημα ειναι για ολους? Ακριβο αθλημα ειναι...

Προσέχω πολύ την διατροφή μου και το τι αγοράζω.;)
Απλά επειδή είδα ότι το προτιμάτε αρκετοί το Linesse του Lidl και ήταν και σε προσφορά είπα να το δοκιμάσω.
Η Γαλοπούλα έλεγε "Αγροικία" και ότι παρασκευάζεται από την Νίκας ΑΕ..

Σαβούρα δεν παίρνω ποτέ, όσο μπορώ οικονομικά υποστηρίζω την εκγύμναση και την διατροφή μου. (φαγητό, συμπληρώματα,κλπ)
Τώρα για το "Ποιος σας ειπε οτι αυτο το αθλημα ειναι για ολους? Ακριβο αθλημα ειναι...", διαφωνώ εντελώς, όλοι μπορούν να γυμναστούν, είτε έχουν πολλά χρήματα είτε λίγα.
Το τι θα επιτύχει ο καθένας είναι άλλο θέμα.
Στην τελική δεν θέλω να γίνω Bodybuilder. Απλά να φτιάξω ένα ωραίο (για μένα) σώμα και να ξελαμπικάρω κιόλας το δίωρο που πηγαίνω στο γυμναστήριο καθημερινά.

Giannistzn
15-09-11, 12:58
Συμφωνω απολυτα με το απο πανω.

Επισης, για το λινεσα το ειχα πει και εγω σε αλλο ποστ οτι ειναι χαλια η ποιοτητα του. Και οποιος εχει να πει το αντιθετο, ας φαει ενα λινεσα και μετα αμεσως να φαει και ενα dirolo ή flair ή εστω του βασιλοπουλου.

Με τα κρεατα του lidl ειχα ακουσει οτι ειχε γινει καποια ιστορια με την ποιοτητα τους (κακη) αλλα δεν ξερω λεπτομεριες.

chr04
15-09-11, 13:21
Ρε παιδιά με το συμπάθειο κιολας αλλα πως ξέρετε πχ οτι τα κρεατα του καρφουρ η του κρεοπωλη της γειτονιάς σας είναι κορυφαίας ποιότητας; Το καρφουρ εχει φαει πολλά προστιμα απο τον ΕΦΕΤ για ανυπαρκείς συνθήκες υγιεινής.

Εγώ πχ όσες φορές έχω φάει σαλάτες από τα goodys με πάει σερπαντίνα μετά :-)

Babis Stinson
15-09-11, 13:57
Ρε παιδιά με το συμπάθειο κιολας αλλα πως ξέρετε πχ οτι τα κρεατα του καρφουρ η του κρεοπωλη της γειτονιάς σας είναι κορυφαίας ποιότητας; Το καρφουρ εχει φαει πολλά προστιμα απο τον ΕΦΕΤ για ανυπαρκείς συνθήκες υγιεινής.

Εγώ πχ όσες φορές έχω φάει σαλάτες από τα goodys με πάει σερπαντίνα μετά :-)

Προσωπικά κρέατα καταναλώνω μόνο από το χωριό μου (Τρίκαλα..) ;)

dim1254
16-09-11, 23:58
και σε εμας θεσσαλονικη υπαρχεο χυμα αλλα ρε συ εγω σιχαινομαι γιατι την εχουν ανοιχτη εκει κ περναει κοσμος,σκονη κακο και ολα εκει....ε αντε αυτο να το φας μετα....γι αυτο λεω την αλλη....αλλα δεν εχω βρει αναποφλοιωτη χυμα βρωμη θεσσαλονικη ειναι η αληθεια!:unsure::unsure:

ναι αλλά μπορείς να την ξεπλύνεις πριν την φας και εκτός αυτου εάν την κάνεις με καυτό νερό τα μικρόβια σκοτώνονται!...βέβαια..εντάξει έχει βρωμιά...

Txc
17-09-11, 22:08
Τελικα Βασιλοπουλος και παλι Βασιλοπουλος...
Δεν ξαναπαταω στο Lidl...
Ολα σαβουρες ειναι...

vp2
17-09-11, 23:00
Πήρα και εγώ αυτά τα cottage και εκτός από την τιμή μου άρεσε πολύ περισσότερο από το dirollo που έχει χάλια γεύση για μένα.
Αν νομίζετε ότι τα υπόλοιπα σουπερ μαρκετ έχουν καλές συνθήκες υγιεινής ρωτήστε κάποιον που δουλεύει μέσα να σας πει....όχι ότι το lidl έχει αλλά όλα τα ίδια είναι.
Λίγο καλύτερα είναι τα κρεοπωλεία νομίζω....εγώ από εκεί παίρνω κρέατα.

Astaroth
20-09-11, 13:25
ΣΩΘΗΚΑ!!!
λοιπον παιδες επειδη τα οικονομικα με τα οοοσα παιρνω βγαιναν κομματακι τσιτα.στο οριο π λεμε.κ σπαζομουν οταν εμαινα απο τυρια γαλοπουλες αυγα κτλπ στη μεση τησ βδομαδας.κανω πλεον το εξης.μια φορα το μηνα μακρο.γαλοπουλα 800 γραμμαρια στηθος στεγνοτατο 3μισι ευρω.κοτοπουλο στηθος φιλετο 1 κιλο 4 ευρω αν θυμαμαι καλα.βρωμη.μια τεραστια συσκευασια αν θυμαμαι καλα καπου στα 3 ευρω.μιλαμε για 2 κιλα αν θυμαμαι καλα το πακετο.μελι ολυμπου απλα τελειο κ ειναι οντως μελι το κιλο 4 ευρω μωλις.γιαουρτια παιρνω κουβαδες πλεον με 2 ευρω κ 3 κ οχι 3 κυπελακια στην ιδια τιμη.γαλοπουλα καπνιστη στηθος 1 μπαστουνι(εχω μηχανιμα και το κοβω εγω σε φετες)4 ευρω.και πολυ καλη γαλοπουλα υφαντης κιολας.επισης παιρνω κοτατζ απο τα λιντλ καθως και γιαουρτια της ιδιας μαρκας 500γραμμαρια 80 λεπτα και ειναι κ αψογα.τυρι αρλα 5% ενα μπαστουνι 5 ευρω νομιζω(για αυτο δεν ειμαι σιγουρος γιατι τα χασα στην αποδειξη).τελος παντων με λιγα λογια.μια φορα το μηνα μακρο για κρεατα πουλερικα γαλακτομικα κ καθαρισατε.αυγα δε πηρα γιατι τα προτυμω φρεσκα.τωρα να παρω αυγα για ενα ολοκληρο μηνα..ε νταξει:Pυποψη εχει αραβικες ολικης.καλυτερες απο το ψωμι ολικης.εχουν κ 6 γραμμαρια πρωτεινη η καθε μια:P

Φιλε Τολι μελι με 4 ευρω και καλο δεν υπαρχει [κινεζικο η βουλγαρικο ειναι] Να βρεις μελισσοκομο να αγοραζεις κατευθειαν απο αυτον [λαικη αγορα θα βρεις αρκετους πιστευω] 8-10 ευρω το κιλο ανθομελο.

Chris92
20-09-11, 13:40
παιδια το κοτατζ της φαγε ειναι πολυ πονοσ(2,80)..επειδη δεν εχω κοντα μου λιντλ υπαρχει καμια αλλη φθηνη μαρκα?

karpoutzidis
20-09-11, 14:09
οπα ρε παιδιά δλδ μόνο εγώ έχω πυρηνικό στομάχι και τα κατεβάζει ολα?περνώ το κοταζ απο το lidl και έχω δοκιμάσει όλα τα αλλαντικά και ολα τα γαλακτοκομικά του όπως και τα γάλατα του.με στο μόνο που είχα πρόβλημα είναι αυτό το ημιαποβουτυρωμένο γάλα σε μπλε συσκευασία που κανει γυρο στα 70 λεπτα και ειναι το μονο που μου έφερε καούρα.και ενα άσχετο-ισως σχετικό χωρίς να θίξω κανέναν απο άνθρωπο που κάνει ελέγχους σε αυτα δεν ξερω πως τους λενε ΕΦΕΤ ξε-ΕΦΕΤ μου ειπε το πασχα που καθόμασταν και μασαμπουκιαζαμε οτι τα βουλγάρικα και τα τσέχικα αρνιά-κατσικια ειναι ποιοτικότερα απο τα δικά μας.οχι μόνο στο τι τρώνε εκει αλλα και στο πως τα σκοτώνουν για να μην απελευθερώνουν τοξίνες.επανέρχομαι ....εγω αγοράζω και απο τον παλιό ΒΑΣΙΛΑΓΑ τωρα 3Β.

tolis93
20-09-11, 15:02
παιδακια...να πουμε κατι λιγο ομως σχετικα με το θεμα χαμηλη τιμη =κακη ποιοτητα.αυτο δεν ισχυει.ειναι θεμα επωνυμιας.οχι οτι δεν εχουν καμια σχεση(ειδικα σε κρεας γιατι αναλογα με τα εξοδα για να το μεγαλωσεις θα το πουλησεις.οπως κ τα βιολογικα) αλλα αυτο δε σημαινει πως ισχυει οπωσδειποτε.εγω προσωπικα απο λιντλ π παιρνω κοτατζ κ γαλοπουλες δεν εχω παθει τπτ.μπορει το παλικαρι παραπανω να επεσε σε μαπα παρτιδα.που δεν γινονται κ σπανια τετοια φενομενα.κ ειδικα στα κοτατζ επειδη εχω δοκιμασει οτι εχω βρει καθε μα καθε μαρκα π εχω βρει σε ελληνικο σουπερμαρκετ.πρωτο παει το ντιρολο.οκ μεχρι εκει.αλλα απο θεμα γευσης.μετα παει του λιντλ.και μετα βαζω τη φαγε.κτλπ αλλα δε τα γραφω ολα γιατι οκ θα να ισα να κανω διαφημηση τελος παντων...απλα δεν ειναι απαραιτητο το μαρκα=ποιοτητα.

Babis Stinson
20-09-11, 15:32
παιδια το κοτατζ της φαγε ειναι πολυ πονοσ(2,80)..επειδη δεν εχω κοντα μου λιντλ υπαρχει καμια αλλη φθηνη μαρκα?

Από Carreffour/Μαρινόπουλο που παίρνω εδώ και 1-1.5 μήνα , έχει 0.99 ευρώ τα 200gr. 4.5% λιπαρά, δυστυχώς δεν έχει πιο light, 2% πχ.
Αλλά: Ποιοτικά είναι πολύ καλό απ'ότι φάινεται, έχω καταναλώσει αρκετά κιλά αυτές τις εβδομάδες δεν έχω δει κάτι άσχημο, σε αντίθεση με του Lidl που με την πρώτη φορά που δοκίμασα με έπιασε το στομάχι μου..


Το Μάκρο γενικά έχει πολύ καλές τιμές και αν είσαι φοιτητής μπορεί να μπεις με το πάσο σου. :thumbup:

beatshooter
20-09-11, 15:46
Babis ισχυει εισοδος με πασο για το Μακρο που ειναι διπλα στην ΔΕΗ Πατρας?

Babis Stinson
21-09-11, 11:22
Λογικά ναι. Δεν έχω πάει, αλλά στο Μάκρο στο Πανεπιστήμιο σίγουρα ισχύει γιατί έχω ψωνίσει αρκετές φορές.
Πέρνα μια βόλτα και ενημέρωσε! ;)

jGod
09-11-11, 23:51
αν και ψιλοξεθαβω θεματακι ανενεργο εδω και 2 μηνες... εχω να πω οτι προσφατως ανακαλυψα στηθος κοτοπουλο με 5-5.50 ευρω το κιλο και αμυγδαλο ωμο απο παραγωγο 7ευρω το κιλο,για Θεσ,/νικη αναφερομαι ,αν ενδιαφερεται καποιος δινω περαιτερω ινφο.:green:



π.ς ..αν και πιστευω με την κατασταση που επικρατει το θεμα θα επρεπε να ναι φουλ ενεργο!

Gianna
10-11-11, 00:01
Παιδιά, ρίξτε μια ματιά στα πολωνικά/ρωσικά κλπ. μαγαζιά με τρόφιμα. Έχουν βρώμη σε πολύ καλή τιμή, γιατί την τρώνε πολύ. Επίσης φαγόπυρο, κεχρί και ηλιόσπορους. Καλά, είχα πάρει μια φορά χαλβά δικό τους που αντίθετα μ' αυτά που ξέρουμε, τον φτιάχνουν από ηλιόσπορους και όχι ταχίνι, έχει ένα πολύ σκούρο χρώμα. Αν είστε φαν του χαλβά (και θέλετε να τσιτάρετε:turtle:), δεν σας λέω τίποτα!!! Σε συνδυασμό μάλιστα με κανα cottage είχα τσακίσει τότε τεράστια ποσότητα:P

ελμερ
10-11-11, 00:24
Gianna αν ξερεις κανενα μαγαζι τετοιο στην Αθηνα στειλε μου σε παρακαλω ενα p.m....:welcome:

Goofonly
10-11-11, 00:48
αν και ψιλοξεθαβω θεματακι ανενεργο εδω και 2 μηνες... εχω να πω οτι προσφατως ανακαλυψα στηθος κοτοπουλο με 5-5.50 ευρω το κιλο και αμυγδαλο ωμο απο παραγωγο 7ευρω το κιλο,για Θεσ,/νικη αναφερομαι ,αν ενδιαφερεται καποιος δινω περαιτερω ινφο.:green:



π.ς ..αν και πιστευω με την κατασταση που επικρατει το θεμα θα επρεπε να ναι φουλ ενεργο!

Κοτοπουλάκι 5 ευρά? Ακούω :green:

jGod
10-11-11, 01:07
μπαινοντας στο Καπάνι απο εγνατια δευτερο στενακι(μεσα στο καπανι) δεξια , Στυλιανος Γκαριπης γραφεις..το χει 5.50-5.80 ..αλλα εχω κανει ιδιωτικη συμφωνια..:P 4 κιλα την βδομαδα..5 ευρω και το δεχτηκε..εχει μονο κοτοπουλα τπτ αλλο.

jannous44
10-11-11, 12:01
μπαινοντας στο Καπάνι απο εγνατια δευτερο στενακι(μεσα στο καπανι) δεξια , Στυλιανος Γκαριπης γραφεις..το χει 5.50-5.80 ..αλλα εχω κανει ιδιωτικη συμφωνια..:P 4 κιλα την βδομαδα..5 ευρω και το δεχτηκε..εχει μονο κοτοπουλα τπτ αλλο.

στηθος μαζι με την πετσα και το κοκκαλο V που εχει ενδιαμεσα? η καθαρο φιλετο χωρις πετσα κ χωρις το κοκκαλο? εγω απο μακρο που παιρνω 5.50/κιλο αλλα χωρις κοκκαλο χωρις πετσα. και 7.00 /κιλο μοσχ κιμας 90%

iliasana
10-11-11, 13:36
αυγα καθε πρωι απο δικες μου κοτες μενω σε χωριο της ηπειρου και εχω χωρο , χοιρινο επεισης δικο μου , κοστος και για τα δυο ετησιως λιγοτερο απο 350ευρω μηλαμε για 800-900 αυγα και ενα ολοκληρο χοιρηνο.μοσχαρισιο κρεας απο φιλο ελευθερας βοσκης.τα καλα της επαρχειας παιδια , αλλα σε πρωτεινες δινω παλι ενα σκασμο λεφτα ....που δεν περρυσευουν.

spartan77
10-11-11, 14:12
βαρβακειος αγορα : βρωμη με το κιλο! 2 ευρω το κιλο μαγκες! παιρνω το τσουβαλι το 20ακιλο με 40 εουρος!
τρωω βρωμη πολυ στο πρωινο στις πρωτεινες σε ομελεττες στα μπιφτεκια!
οταν το κουακερ εχει 2.50 το μισο κιλο στα σουπερμαρκετ
κοτοπουλα ολοκληρα καθαρισμενα στηθια 4 το κιλο!
μουσλι -βρωμη-ξηροι καρποι-δημητριακα...με το κιλο και χυμα! κ ειναι ολα μια χαρα!
αμοληθείτε στην αγορα παιδες!!!

Καραφλό Ακτινίδιο
10-11-11, 14:42
Σωστός .
Βαρβάκιος 4 ευρώ το κιλό το κοτοπουλο στήθος (μαζι με κοκκαλο και πετσα) στο καθαριζουν εκεί (χανεις περιπου 200γρ στο κιλο)
Από πίνδος κοτοπουλα , πολυ φρεσκα

Στο μπαχάρι στην Ευριπίδου 2,20 το κιλό την βρώμη , 7 ευρω το κιλο το πρασινο τσαι , και άλλες πολλες καλες τιμες

Στην αγορα αυγά ξεκινάνε απο 9 λεπτα (αλλα δεν αξιζουν) και φτάνουν 14 λεπτα/τεμ. και είναι αρκετα μεγάλα

jGod
10-11-11, 15:31
στηθος μαζι με την πετσα και το κοκκαλο V που εχει ενδιαμεσα? η καθαρο φιλετο χωρις πετσα κ χωρις το κοκκαλο? εγω απο μακρο που παιρνω 5.50/κιλο αλλα χωρις κοκκαλο χωρις πετσα. και 7.00 /κιλο μοσχ κιμας 90%

καλημέρα μαν. οχι με κοκκαλο..τπτ..καθαρο..ξεφλουδισμενο μου κοβει κ την παραμκικρη 'γλιτζα' :P και μου το φιλεταρει μαλιστα. ..το καλο ειναι οτι δεν ειναι ιταλιας οπως αυτο του μακρο(που και αυτο..μια χαρα ειναι το χω δοκιμασει)..απλα αυτο ειναι πραγματικα ολοφρεσκο..ανοιγει το κοτοπουλο εκεινη την στιγμη και βγαζει το φιλετο..και τα 2 αυτα παντως ειναι οι τοπ επιλογες απο θεσ.νικη μακραν!:clap:

Madd_Chadd
10-11-11, 15:36
ΑΒ Βασιλοπουλος εχει προσφορα αν παρεις 3 τονους πληρωνεις 3 ευρω,εγω πηρα μια 30αρα ουτος η αλλος η ημερονημια ληξης γραφει το 2013.

daisuke
15-11-11, 00:21
στο λιντλ το κότατζ λινεσα 1 ευρω το ανεβάσανε (99λεπτα) - τα 10 (μεγάλα ) αυγά 1,19 .. σημερινές τιμές 14/11/2011

daisuke
15-11-11, 00:25
ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου στην Ελλάδα ασπράδι αυγών με το λίτρο ή και μικρότερη/μεγαλύτερη (συσκευασία);;;
στην Αμερική έχει πολλές μάρκες και πωλούνται παντού - σουπερμαρκετς κ.τ.λ.

jGod
15-11-11, 00:30
στο λιντλ το κότατζ λινεσα 1 ευρω το ανεβάσανε (99λεπτα) - τα 10 (μεγάλα ) αυγά 1,19 .. σημερινές τιμές 14/11/2011


ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου στην Ελλάδα ασπράδι αυγών με το λίτρο ή και μικρότερη/μεγαλύτερη (συσκευασία);;;
στην Αμερική έχει πολλές μάρκες και πωλούνται παντού - σουπερμαρκετς κ.τ.λ.

1.19 τα μεγαλα σιγουρα? 1,59τα εχουνε εδω..εκτος αν τα ειχε προσφορα..ασε που δεν ειναι και πολυ φρεσκα..μη σου πω ουτε καν φρεσκα.

επισης..για το ασπραδι ..παιζεις με τον πονο μας :Pδεν υπαρχει..εκτος αν εισαι ζαχαροπλαστης και εχεις ακρες..αν βρεις παντως στειλε κανενα π.μ

daisuke
15-11-11, 00:55
1.19 τα μεγαλα σιγουρα? 1,59τα εχουνε εδω..εκτος αν τα ειχε προσφορα..ασε που δεν ειναι και πολυ φρεσκα..μη σου πω ουτε καν φρεσκα.

επισης..για το ασπραδι ..παιζεις με τον πονο μας :Pδεν υπαρχει..εκτος αν εισαι ζαχαροπλαστης και εχεις ακρες..αν βρεις παντως στειλε κανενα π.μχαχα :P σιγα τον πόνο ρε.. εδώ όταν λες ? εγώ μιλάω για το λιντλ Πυλαίας στα Κωνσταντινουπολιτικα Θεσσαλονίκης ΝΑΙ τα μεγάλα αυγά κόστισαν τόσο τα προμηθεύονται αποτι μόλις διάβασα από εταιρία που είναι στον δρόμο για περαια
... οι ζαχαροπλάστες που ρώτησα ένα φίλο, μου είπε ότι χρησιμοποιούν σκόνη ασπραδιού ...

jGod
15-11-11, 02:13
το εδω το ειπα γιατι δεν ηξερα οτι εισαι απο θεσ.νικη και γω απο κεινο το λιντλ παω συνηθως ή απο χαριλαου.οσο για την σκονη αυγου ..μην την δοκιμασεις..το χω κανει :bowdown:

john0
17-11-11, 00:12
Μακράν το πιο γα**το thread...
Έμαθα ότι πρέπει να ξεκινήσω να ψωνίζω από την αγορά,και χύμα βρώμη!!!
Μέχρι στιγμής έπαιρνα :
αυγά 10αδα medium μαρινόπουλο αλεξάνδρας ή carrefour κηφησίας 1,29€
Βρώμη fytro ,μαρινόπουλος,1.98€
Φυστικοβουτυρο βιολογικό,χωρίς αλάτι 250γρ,βιολογικό κατάστημα πανεπιστημίου 4,40€ (ouch)
Ψωμί Καραμαλέγκος Γέννημα θρέμμα ΑΒ Μαυρομιχάλη 1,88€
Ακτινίδια carrefour 1.93€ /κιλο
Αβοκάντο carrefour 2,45€/κιλο
Κοτόπουλο ολόκληρο carrefour (δίνω τα μπούτια στη μαμα :P, απλά δεν πιάνει πάντα αυτο το κόλπο,και λέω να τ'αλλαξω με στηθος κοτο από αγορα...! ) 3€/κιλο
Γλυκοπατάτα ιταλίας ασπρη carrefour 2,25€/κιλό (άμα έχεται πουθενά αλλού πιο φθηνά κέντρο Αθήνα πείτε)
Μπρόκολο κατεψυγμένο carrefour 1,98 €
Καστανό ρύζι Αγρυνο 1,86 / 500γρ
Σπανάκι carrefour discount κατεψυγμένο 1,5€/κιλο (συσκευασία)
Σωλομός δεν ξέρω
Πέρκα δεν ξέρω
Αν Ξέρετε Κάτι κάποιο από τα παραπάνω σε φθηνότερη τιμή πείτε μ!!!Δν την παλεύω άλλο ...!
ΑΑΑ,επίσης άμα ξέρετε που πουλάνε τις πορτοκαλί τις γλυκοπατάτες θα με σώζατε!!!Ξέρω ότι είναι πιο άνοστες,άλλα αμα πεινάω καμια μέρα ,το άνοστο σώζει!!!
χύμα βρώμη,όταν λέτε είναι βρώμικη τι εννοείται??έχει μαυράδια και περίεργα σκουπιδάκια μέσα?ή απλά έχουν ένα τσουβάλι ανοιχτό οπότε πάνω πάνω έχει σκόνη??γτ άμα είναι το δεύτερο...παίρνουμε κλειστό τσουβάλι ... :P
Οποιαδήποτε πρόταση/suggestion,από το που να προμηθεύομαι τα παραπάνω οικονομικότερα ,Αθήνα -Κέντρο ,είναι καλοδεχούμενη!!
YST ΑΒ Βασιλοπουλος εχει προσφορα αν παρεις 3 τονους πληρωνεις 3 ευρω (Έληξε η προσφορα....) :(

tolis93
17-11-11, 00:53
Μακράν το πιο γα**το thread...
Έμαθα ότι πρέπει να ξεκινήσω να ψωνίζω από την αγορά,και χύμα βρώμη!!!
Μέχρι στιγμής έπαιρνα :
αυγά 10αδα medium μαρινόπουλο αλεξάνδρας ή carrefour κηφησίας 1,29€
Βρώμη fytro ,μαρινόπουλος,1.98€
Φυστικοβουτυρο βιολογικό,χωρίς αλάτι 250γρ,βιολογικό κατάστημα πανεπιστημίου 4,40€ (ouch)
Ψωμί Καραμαλέγκος Γέννημα θρέμμα ΑΒ Μαυρομιχάλη 1,88€
Ακτινίδια carrefour 1.93€ /κιλο
Αβοκάντο carrefour 2,45€/κιλο
Κοτόπουλο ολόκληρο carrefour (δίνω τα μπούτια στη μαμα :P, απλά δεν πιάνει πάντα αυτο το κόλπο,και λέω να τ'αλλαξω με στηθος κοτο από αγορα...! ) 3€/κιλο
Γλυκοπατάτα ιταλίας ασπρη carrefour 2,25€/κιλό (άμα έχεται πουθενά αλλού πιο φθηνά κέντρο Αθήνα πείτε)
Μπρόκολο κατεψυγμένο carrefour 1,98 €
Καστανό ρύζι Αγρυνο 1,86 / 500γρ
Σπανάκι carrefour discount κατεψυγμένο 1,5€/κιλο (συσκευασία)
Σωλομός δεν ξέρω
Πέρκα δεν ξέρω
Αν Ξέρετε Κάτι κάποιο από τα παραπάνω σε φθηνότερη τιμή πείτε μ!!!Δν την παλεύω άλλο ...!
ΑΑΑ,επίσης άμα ξέρετε που πουλάνε τις πορτοκαλί τις γλυκοπατάτες θα με σώζατε!!!Ξέρω ότι είναι πιο άνοστες,άλλα αμα πεινάω καμια μέρα ,το άνοστο σώζει!!!
χύμα βρώμη,όταν λέτε είναι βρώμικη τι εννοείται??έχει μαυράδια και περίεργα σκουπιδάκια μέσα?ή απλά έχουν ένα τσουβάλι ανοιχτό οπότε πάνω πάνω έχει σκόνη??γτ άμα είναι το δεύτερο...παίρνουμε κλειστό τσουβάλι ... :P
Οποιαδήποτε πρόταση/suggestion,από το που να προμηθεύομαι τα παραπάνω οικονομικότερα ,Αθήνα -Κέντρο ,είναι καλοδεχούμενη!!
YST ΑΒ Βασιλοπουλος εχει προσφορα αν παρεις 3 τονους πληρωνεις 3 ευρω (Έληξε η προσφορα....) :(
τραβα μακρο να κανεις τα ψωνακια σου για κρεατικα.2.70 το κιλο τα κοτοπουλακια. οσο για φυστικοβουτηρο.θες ενα μπλεντερ.λιγο ελαιολαδο.παρε απο σκλαβενιτη αναλατα φυστικια(τα 200 γρ 90 λεπτα και ειν τουμπανα) και χωστα στο μπλεντερ με λαδι κ δωσε πονο γινεται το καλυτερο φυστικοβουτηρο.μπροκολα παιρνε φρεσκα ρσυ.κ καλυτερα κ με 1,5 το κιλο.βρωμη παιρνω τη τεξας ειναι της μορφατ με 1,4 το μισοκιλο και μαρεσει καλυτερα κ απο τις αλλες...αυγα απο σκλαβενιτη τα 30 μεσαιου μεγεθους 3,70 τα παιρνω κ ειναι παντα φρεσκα....

john0
17-11-11, 02:23
τραβα μακρο να κανεις τα ψωνακια σου για κρεατικα.2.70 το κιλο τα κοτοπουλακια. οσο για φυστικοβουτηρο.θες ενα μπλεντερ.λιγο ελαιολαδο.παρε απο σκλαβενιτη αναλατα φυστικια(τα 200 γρ 90 λεπτα και ειν τουμπανα) και χωστα στο μπλεντερ με λαδι κ δωσε πονο γινεται το καλυτερο φυστικοβουτηρο.μπροκολα παιρνε φρεσκα ρσυ.κ καλυτερα κ με 1,5 το κιλο.βρωμη παιρνω τη τεξας ειναι της μορφατ με 1,4 το μισοκιλο και μαρεσει καλυτερα κ απο τις αλλες...αυγα απο σκλαβενιτη τα 30 μεσαιου μεγεθους 3,70 τα παιρνω κ ειναι παντα φρεσκα....
Είναι λίγο δύσκολο για Μακρο,δεν έχω κάρτα,και είναι και μακρυά για μένα (δεν έχω αμάξι...φοιτητης γαρ),αυγά σκλαβενιτη θα τα τσεκάρω στανταρ!!κοτόπουλο θα πάω σε αγορά μάλλον,αυτή τη βρώμη που λές την έχει ο σκλαβενίτης??θα δοκιμάσω απο αυτήν κ την "ελευθέρας βοσκής"
και θα αποφασίσω!!
φυστίκη σε μπλέντερ το είχα δοκιμάσει αλλά δεν αλειφότανε μετά σε φέτα,δν δοκίμασα με ελαιόλαδο..αλλά δν ήθελα να αλλάξω τις αναλογίες αυξάνοντας τα λίπη...πάντως άμα στενέψουνε κ άλλο τα πράγματα θα το δοκιμάσω...
Για γλυκοπατάτες ξέρουμε τπτ???χαμηλότερη τιμή πουθενά??απ 'τις πορτοκαλί?? καστανό ρυζάκι??γιατί σε περίοδο όγκου... ζορίζουνε αυτα τα 2 ,και το πινατ μπατερ... :(

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον !!!

tolis93
17-11-11, 10:11
Είναι λίγο δύσκολο για Μακρο,δεν έχω κάρτα,και είναι και μακρυά για μένα (δεν έχω αμάξι...φοιτητης γαρ),αυγά σκλαβενιτη θα τα τσεκάρω στανταρ!!κοτόπουλο θα πάω σε αγορά μάλλον,αυτή τη βρώμη που λές την έχει ο σκλαβενίτης??θα δοκιμάσω απο αυτήν κ την "ελευθέρας βοσκής"
και θα αποφασίσω!!
φυστίκη σε μπλέντερ το είχα δοκιμάσει αλλά δεν αλειφότανε μετά σε φέτα,δν δοκίμασα με ελαιόλαδο..αλλά δν ήθελα να αλλάξω τις αναλογίες αυξάνοντας τα λίπη...πάντως άμα στενέψουνε κ άλλο τα πράγματα θα το δοκιμάσω...
Για γλυκοπατάτες ξέρουμε τπτ???χαμηλότερη τιμή πουθενά??απ 'τις πορτοκαλί?? καστανό ρυζάκι??γιατί σε περίοδο όγκου... ζορίζουνε αυτα τα 2 ,και το πινατ μπατερ... :(

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον !!!

στην αρχη κ εγω με το φυστικοβουτηρο βρηκα προβλημα.για να εχεις αναλογιες φυστικοβουτηρου αγορας απλα ανα 100 γρ φυστικι 10 γρ ελαιολαδο.μετρημενο αυτο π σ λεω.και θελει αρκετη ωριτσα δλδ οχι μια 2 κ τελος.τα καλυτερα για φυστικοβουτηρο ειναι τα κασιους και τα κλασικα π ειναι με το κελυφος κ εχει 2 μεσα.αν τα βρεις κ σκετα τουμπανα ειναι.γλυκοπατατες πορτοκαλι στο σκλαβενιτη 2,20 τις εχουν αλλα νταξει μικροδιαφορες.καλα το ρυζι ποσο πιο φθηνα πιαα?:green: πηγαινε λινλτ κ παρε 4μισι κιλα μπασματι με 2 ευρω στη τελικη

No Fear
18-11-11, 01:00
Για οσους ενδιαφερονται,ασπραδι αυγου σε συσκευασια του λιτρου εχει στο Μακρο Κηφισου!;)

ελμερ
18-11-11, 01:02
και τιμη?

exkaliber
18-11-11, 14:29
οι μπανανες απο το lidl ειναι καλες??
ποσο παει το κιλο??

daisuke
19-11-11, 00:14
Για οσους ενδιαφερονται,ασπραδι αυγου σε συσκευασια του λιτρου εχει στο Μακρο Κηφισου!;)Φίλε , μιας και δεν εχουμε την δυνατοτητα να παμε σε εκεινο το Μακρο , μπορεις να μας πεις μαρκα η εισαγωγέα ή ακομα καλητερα και τα δυο η αν ειναι ντοπιος προμηθευτης? thanxxx!

exkaliber
19-11-11, 18:36
πηγα σημερα στο λιντλ,πρωτη φορα να ψωνισω τροφιμα

πηρα μπανανες 1.20 οι 6 και 10 αυγα 1.20 επισης
επισης πηρα 1 λιτρο γιαουρτι αγελαδινο με 10% λιπαρα 2.2.
2 γιαουρτια ογκου των 500γρ με ροδακινο και κατι αλλο μεσα
2 γιαουρτια των 250γρ με βερυκοκο 60 λεπτα
και 2 στραγκιστα(νομιζω) των 250γρ



απο δευτερα θα κανω και ρεβιου

tolis93
19-11-11, 21:39
πηγα σημερα στο λιντλ,πρωτη φορα να ψωνισω τροφιμα

πηρα μπανανες 1.20 οι 6 και 10 αυγα 1.20 επισης
επισης πηρα 1 λιτρο γιαουρτι αγελαδινο με 10% λιπαρα 2.2.
2 γιαουρτια ογκου των 500γρ με ροδακινο και κατι αλλο μεσα
2 γιαουρτια των 250γρ με βερυκοκο 60 λεπτα
και 2 στραγκιστα(νομιζω) των 250γρ



απο δευτερα θα κανω και ρεβιου
wtf 10% λιπαρα γιαουρτι? οοοοοοοκ.... παρε κοτατζ απ οτα λιντλ και ξηροκαρπια....τα σπανε λεμε....
εχουν 500 γρ φυστικια με 1,60.
επισης ταχινι το εχει 1,70 τα 300 γρ.(αν κ με 4 ευρω παιρνεις κιλο απο το μακρο αλλα οκ)
συμφερει η γαλοπουλα π εχουν.4 ευρω νμζω τα 400 γρ και πεντακαθαρη(1 γρ λιπος 1 γρ υδατανθρακα στα 100)
και δε το συζηταω για τα μπαχαρικα του

exkaliber
19-11-11, 22:16
ελα ρε τολη
εσενα ειχα στο μυαλο μου να ρωτησω τι να παρω απο τα λιντλ οταν τα εγραφα:toast:

τα γιαουρτια ειναι ογκου:geek:
εχω χρονια να φαω με φρουτα και ειπα να δοκιμασω
μαλον το παρακανα με τα λιπαρα,

με την ευκαιρια,αυτο πως το τρωνε?? βαζουν μια ποσοτητα σε ενα μπωλακι? γτ οσες φορες δοκιμασα να φαω απο τον κουβα την αλλη μερα ηταν λιγο χαλια

το κοτατζ του ενος ευρο λες?
απο γευση τι λεει αυτο??

ταχινη ισως παρω να δοκιμασω αλλα ειμαι φαν του φυστικοβουτηρου(στα μακρο μηπως ξερεις ποσο το χουνε?)
φυστικια δεν παιρνω(μηπως ειναι καλυτερα απο το φυστικοβουτηρο? κι αυτο φυστικια ειναι:geek:)

γαλοπουλα θα παρω την επομενη φορα που θα παω :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

tolis93
20-11-11, 09:06
ελα ρε τολη
εσενα ειχα στο μυαλο μου να ρωτησω τι να παρω απο τα λιντλ οταν τα εγραφα:toast:

τα γιαουρτια ειναι ογκου:geek:
εχω χρονια να φαω με φρουτα και ειπα να δοκιμασω
μαλον το παρακανα με τα λιπαρα,

με την ευκαιρια,αυτο πως το τρωνε?? βαζουν μια ποσοτητα σε ενα μπωλακι? γτ οσες φορες δοκιμασα να φαω απο τον κουβα την αλλη μερα ηταν λιγο χαλια

το κοτατζ του ενος ευρο λες?
απο γευση τι λεει αυτο??

ταχινη ισως παρω να δοκιμασω αλλα ειμαι φαν του φυστικοβουτηρου(στα μακρο μηπως ξερεις ποσο το χουνε?)
φυστικια δεν παιρνω(μηπως ειναι καλυτερα απο το φυστικοβουτηρο? κι αυτο φυστικια ειναι:geek:)

γαλοπουλα θα παρω την επομενη φορα που θα παω :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
εεμ οταν ειναι διπλα ακριβως απο το σπιτι σ κ βιαζεσαι το λιντλ ειναι η καλυτερη λυση...κοιτα καλυτερα βαζε σε ενα μπολ κ το κουβα στο ψυγειο κ κοιτα να βγαζεις να τερα απο τα γιαουρτια γενικοτερα.αυτο τα κανει να ξυνιζουν ειναι μια ουσια π μενει απο το γαλα απο οσο εχω διαβασει.το κοτατζ τα σπαει.εχει και πολυ λιγοτερο αλατι απο τα υπολοιπα.και πιο πολυ πρωτεινη.φυστικοβουτηρο στο μακρο το εχουν κανα 2 ευρω πιο κατω.βασικα για να σου ρχεται οπως πρεπει το φυστικοβουτηρο γιατι οκ ρ συ ειναι πανακριβο.παιρνε φυστικια.ανα 100 γρ βαζε 1 κ σουπας ελαιολαδο η φυτικο λαδι και στο μπλεντερ για κανα 2 λεπτο.ειναι ολοιδιο απλα λειπουν τα συντηρητικα κ η ζαχαρη;) εχω ανεβασει κ φωτο

exkaliber
20-11-11, 17:47
εσυ θα πας μπροστα :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

tolis93
23-11-11, 23:02
μαγκιτες κ μαγκισες....θελω να ενημερωσω πως ο δaddy χωθηκε σε μια εταιρια με παραδοσιακα προιοντα. κ το εψαξα το θεμα γιατι εχει δημητριακα κ ζυμαρικα. εχει ΤΡΕΛΟ ΠΡΑΓΜΑ και σε πραγματικα πλ καλες τιμες....http://aravissos.com/el/dimitriaka.php αυτο ειναι το σαιτ ριξτε μια ματια να πειστητε... εγω παντως τραχανα λαχανικων πχ δεν εχω ξανα δει:green:

Καραφλό Ακτινίδιο
24-11-11, 02:50
Γλυκοπατάτα ιταλίας ασπρη carrefour 2,25€/κιλό (άμα έχεται πουθενά αλλού πιο φθηνά κέντρο Αθήνα πείτε)


Γλυκοπατάτα ιταλίας έχει στην αγορα από εκέι που πέρνω τα αυγα ( 4,20 τα μεγαλα την τριανταδα-καρτελα) και είναι στα 1,80 με 1,90
Βέβαια στον σκλαβενίτη την είχε στο 1,45 /κιλο

Για βρώμη χύμα θα πάς στο μπαχάρι , νομίζω πως είναι στην ευριπιδου, αν πας αθηνας και ρωτησεις θα σου πούνε..
Εχει και πράσινο τσάι χύμα 7 ευρω το κιλό φτάνει για ενα χρόνο να ουμ :P:P:P

Giannistzn
24-11-11, 14:13
ελα ρε τολη
εσενα ειχα στο μυαλο μου να ρωτησω τι να παρω απο τα λιντλ οταν τα εγραφα:toast:

τα γιαουρτια ειναι ογκου:geek:
εχω χρονια να φαω με φρουτα και ειπα να δοκιμασω
μαλον το παρακανα με τα λιπαρα,

με την ευκαιρια,αυτο πως το τρωνε?? βαζουν μια ποσοτητα σε ενα μπωλακι? γτ οσες φορες δοκιμασα να φαω απο τον κουβα την αλλη μερα ηταν λιγο χαλια

το κοτατζ του ενος ευρο λες?
απο γευση τι λεει αυτο??

ταχινη ισως παρω να δοκιμασω αλλα ειμαι φαν του φυστικοβουτηρου(στα μακρο μηπως ξερεις ποσο το χουνε?)
φυστικια δεν παιρνω(μηπως ειναι καλυτερα απο το φυστικοβουτηρο? κι αυτο φυστικια ειναι:geek:)

γαλοπουλα θα παρω την επομενη φορα που θα παω :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Με το γιαουρτι την εχω παθει και εγω. 3 πραγματα να προσεχεις γενικα. Αεροστεγες κλεισιμο, να μην ειναι ψηλα στο ψυγειο γιατι δεν εχει καλη ψυξη και για αυτο που ειπες, ναι βαζεις οσο θες σε ενα μπωλ. Το θεμα ειναι να αφησεις οσο πιο λεια επιφανεια γινεται για να μην βγαλει υγρα. Επισης δεν ειναι και οτι καλυτερο να τρως και να ξαναβαζεις το κουταλι μεσα (γενικα σε τροφιμα, γλυκα του κουταλιου κλπ) γιατι επιμολυνεις τη συσκευασια με την μικροχλωριδα του στοματος σου :green:

exkaliber
26-11-11, 02:29
πηγα σημερα lidl και σηκωσα ολο το μαγαζι λεμε :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:


πηρα 1 κιλο τηγανια(σκετο λιπος) 3,5 ευρο
600γρ στηθος κοταρα 4 ευρο
1 κιλο τυρι σε αλμη 5,8 ευρο
5 κιλα πατατες 2,5 ευρο
βαφλες,φρυγανιες,γαντια κουζινας...διαφορα

με χαλασε ομως που στα κοταζτ δεν εγραφε ποσοτητες θρεπτικων συστατικων:unsure:
και γενικα τα γιαουρτια που εχει εκει ειναι χαμηλης περιεκτηκοτητας σε πρωτεινη
κριμα

johny_8
26-11-11, 02:38
τ αβγα στ λιντλ που λες ειναι 1,20 η δεκαδα με μετρια αυγα η μικρα?εχει τονο κ ποσο?κ τ κοτοπουλο τ στηθος καλο πως τ ειδες?οι μπανανες νορμαλ?

exkaliber
26-11-11, 02:49
μια χαρα ολα
τα αυγα μεγαλα ειναι

adamz
26-11-11, 06:41
Για οσους ενδιαφερονται,ασπραδι αυγου σε συσκευασια του λιτρου εχει στο Μακρο Κηφισου!;)

μαρκα? Εχει συντιριτικα και εξτρα λιπαρα?..Πρωτεινες ιδιες?..

Οσο παιδες για το φυστικοβουτηρο!

Οπως λεει και ο τολης

100γρ φυστικακια αναλατα! μια κουταλια ελαιολαδο (η και λιγο παραπανω) εγω προσωπικα βαζω και λιγο μελιγια να γλυκαθει και εινα πιστεψτε με ποιο νοστημο απο το ετοιμο!
Επισης κανετε οτι ΞηροκαρπιοΒουτηρο θελετε με αυτον τον τροπο!

(το μονο ελατωμα ειναι οτι θελει ΔΥΝΑΤΟ μπλεντερ εγω χαλασα 2 μεχρι τωρα :P:P)

sTeLaKoS
26-11-11, 12:20
πηγα σημερα lidl και σηκωσα ολο το μαγαζι λεμε :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:


πηρα 1 κιλο τηγανια(σκετο λιπος) 3,5 ευρο
600γρ στηθος κοταρα 4 ευρο
1 κιλο τυρι σε αλμη 5,8 ευρο
5 κιλα πατατες 2,5 ευρο
βαφλες,φρυγανιες,γαντια κουζινας...διαφορα

με χαλασε ομως που στα κοταζτ δεν εγραφε ποσοτητες θρεπτικων συστατικων:unsure:
και γενικα τα γιαουρτια που εχει εκει ειναι χαμηλης περιεκτηκοτητας σε πρωτεινη
κριμα


Δοκίμασε και μπούτια κότας, δε θυμάμαι μάρκα, Γερμανίας είναι. 1100γρ 4e νομιζω. Η ίδια μάρκα έχει και στήθος κότας.
Επίσης φιλέτο στήθος γαλοπούλας 1 κιλό κάπου στα 6ε. Έτρωγα 2-3 κιλά τη βδομάδα μέχρι που γαλοπούλιασα και το έκοψα :P

tolis93
26-11-11, 13:50
Δοκίμασε και μπούτια κότας, δε θυμάμαι μάρκα, Γερμανίας είναι. 1100γρ 4e νομιζω. Η ίδια μάρκα έχει και στήθος κότας.
Επίσης φιλέτο στήθος γαλοπούλας 1 κιλό κάπου στα 6ε. Έτρωγα 2-3 κιλά τη βδομάδα μέχρι που γαλοπούλιασα και το έκοψα :P

απαντηση στο απο πανω ποστ.δλδ απαντηση στην απαντηση αλλα τελος παντων

τα κοτατζ στο λιντλ εχουν 13 γρ πρωτεινη στα 100 3,1 υδ κ 2,2 λιπαρα. εχει κατι μπλε κ κατι γαλαζια.μιλαω για τα γαλαζια.τα αλλα (ετσι για την αναλυση) λενε λιπαρα επι ξηρου 40% νομιζω κ μεγιστη υγρασια 80 % π σημαινει 40 επι 80 δια 1000(εχουμε 2 επι τις 100) συνολο 3,2 γρ λιπαρα στα 100 γρ

tolis93
26-11-11, 13:52
τ αβγα στ λιντλ που λες ειναι 1,20 η δεκαδα με μετρια αυγα η μικρα?εχει τονο κ ποσο?κ τ κοτοπουλο τ στηθος καλο πως τ ειδες?οι μπανανες νορμαλ?

το 1,20 νμζω ηταν προσφορα για τη βδομαδα κανονικα τα χει 1,40 κ ειναι τουμπανακια σε μερικες συσκευασιες. ο τονος π εχει εμενα μ φενεται πλ καλος πηρα για δοκιμη μια φορα κ περαν του οτι ειναι καθαρο αρος 150 γρ κ οχι 112 κ 110 οπως των αλλων τον εχουν κ 1μισι ευρω. το κοτοπουλο του μαρεσει πιο πλ απο το μιμικος μη σ πω.οπως κ η γαλοπουλα.1 κιλο στηθος καθαρο 8 ευρω το πηρα. οι μπανανες ειναι οι γνωστες μαρκες κ η γνωστη ποιοτητα.δν εχει ασκημη μαναβικη γενικοτερα

exkaliber
26-11-11, 17:52
στελιο θυμασαι στο scarface στην αρχη που λεει οτι τρωει χταποδι 8 φορες την εβδομαδα και τα πλοκαμια κοντευουν να βγουν απ την μυτη του?
ετσι ειμαι εγω με την κοτα,θα βγαλω φτερα σε λιγο


τολη που το λεει αυτο για το κοτατζ?? αυτα τα μπλε και γαλαζια πηρα κι εγω,δεν εχει αλλα βασικα:green:

κι ενα ρεβιου: κλασικη γευση κοτατζ,τπτ το ιδιαιτερο,προσωπικα δεν μου αρεσει και δεν θα το προτιμησω ξανα

tolis93
26-11-11, 21:13
στελιο θυμασαι στο scarface στην αρχη που λεει οτι τρωει χταποδι 8 φορες την εβδομαδα και τα πλοκαμια κοντευουν να βγουν απ την μυτη του?
ετσι ειμαι εγω με την κοτα,θα βγαλω φτερα σε λιγο


τολη που το λεει αυτο για το κοτατζ?? αυτα τα μπλε και γαλαζια πηρα κι εγω,δεν εχει αλλα βασικα:green:

κι ενα ρεβιου: κλασικη γευση κοτατζ,τπτ το ιδιαιτερο,προσωπικα δεν μου αρεσει και δεν θα το προτιμησω ξανα

τα μπλε το γραφουν με ψιλα γραμματακια το γαλαζιο ολοκληρο πινακακι εχει ρ συ:green: παντως ειναι το μονο κοτατζ π αν το συνδιασεις με μελι κ κανελλα γινεται υμνος.παω να τσακισω τωρα ενα

exkaliber
27-11-11, 18:50
:unsure:
δεν νομιζω να το γραφει καπου
κι εχουν μονο ενα κοτατζ εξαλου..

tolis93
27-11-11, 18:54
:unsure:
δεν νομιζω να το γραφει καπου
κι εχουν μονο ενα κοτατζ εξαλου..

τι λες ρε συ τι διαολο φανταζομαι πινακακια και κοτατζ τοσο καιρο?εκτος αν δε φερνουν στα λιντλ π πας

http://www.tabele-kalorii.pl/kalorie,Cottage-Cheese-light-Linessa.html αυτο λεω.κ εχει κ πινακακι αν δεις καλα.φενεται

exkaliber
27-11-11, 18:57
αν ηταν αυτο το πινακακι θα το εβλεπα :turtle::turtle::turtle::turtle:
παιρνω αλλο εγω,οχι light

tolis93
27-11-11, 19:03
αν ηταν αυτο το πινακακι θα το εβλεπα :turtle::turtle::turtle::turtle:
παιρνω αλλο εγω,οχι light

ναι το αλλο δε γραφει τα συστατικα του μονο τα λιπαρα εχω υπολογισει νμζω ειναι 3,7 κατι τετοιο.μ φενεται η εσυ εισαι φανατικος οπαδος των φουλ φατ γενικοτερα?:green:

exkaliber
27-11-11, 19:12
υπερβολες...
απλα σημερα εφαγα 1 κιλο χοιρινη τηγανια σκετο λιπος :green: 3,5 ευρο απο το λιντλ:turtle::turtle::turtle:

το λαιτ εχει καλυτερη γευση τουλαχιστον?

μεχρι στιγμης μου αρεσε μονο το γιαουρτι με τα βερικοκα

tolis93
27-11-11, 19:16
υπερβολες...
απλα σημερα εφαγα 1 κιλο χοιρινη τηγανια σκετο λιπος :green: 3,5 ευρο απο το λιντλ:turtle::turtle::turtle:

το λαιτ εχει καλυτερη γευση τουλαχιστον?

μεχρι στιγμης μου αρεσε μονο το γιαουρτι με τα βερικοκα

κοιτα εγω το κοτατζ παντα μαζι με κανελλα κ μελι κ κανα μηλο θα το φαω η θα το χτυπησω με παπρικα κ σπιτικη κετσαπ η σπιτικη μουσταρδα.σκετο ειναι τζαμι παντως.εμενα μαρεσει τρελα. ωραιος.κομπλε η τηγανια:green:

adamz
27-11-11, 22:06
λοιποον να βαλω και εγω την λιστα με τα ψωνια μου τα σημερινα (απο Σοφια βουλγαριας γτ εδω σπουδαζω) να μου πειτε αν η τιμη ειναι καλη γιατι ετσι μονος μου ελλαδα δεν ειχα κανει και δεν ξερω τιμες

900 γραμμαρια μοσχαρισιο κρεας
900 γραμμαρια χοιρινο
2 κιλα ρυζι
30 αυγα Μ
1 λιτρο ελαιολαδο
1 λιτρο σογια
Ταχινι
4 κονσερβες Τονο 120γ καθαρο βαρος
Μια κονσερβα καλαμποκι 285γ καθαρο
μια κονσερβα κοκκινα φασολια 480γ καθαρο

συνολο 35 ευρω πριπου!

tolis93
27-11-11, 22:18
λοιποον να βαλω και εγω την λιστα με τα ψωνια μου τα σημερινα (απο Σοφια βουλγαριας γτ εδω σπουδαζω) να μου πειτε αν η τιμη ειναι καλη γιατι ετσι μονος μου ελλαδα δεν ειχα κανει και δεν ξερω τιμες

900 γραμμαρια μοσχαρισιο κρεας
900 γραμμαρια χοιρινο
2 κιλα ρυζι
30 αυγα Μ
1 λιτρο ελαιολαδο
1 λιτρο σογια
Ταχινι
4 κονσερβες Τονο 120γ καθαρο βαρος
Μια κονσερβα καλαμποκι 285γ καθαρο
μια κονσερβα κοκκινα φασολια 480γ καθαρο

συνολο 35 ευρω πριπου! καλα αστο εσυ παιζει να τα παιρνεις στη μιση τιμη....με ενα προχειρο υπολογισμο πανω απο 45αρι βγαινει εδω ολο αυτο

exkaliber
11-01-12, 20:39
πως ξεχαστηκε ετσι αυτο το θεμα??:unsure:

θελω να ρωτησω αν εχετε βρει καλες μπανανες απο σουπερ μαρκετ.

προσωπικα εχω παρει 2 φορες απο το λιντλ με 1.20 το κιλο και δε μου αρεσαν
ειδα και σε ενα αλλο μαρκετ που τις ειχε 1.7ο το κιλο αλλα δεν μου εκαναν κλικ εμφανησιακα

ο μαναβης που εχω στην γειτονια μου εχει συνηθως μισο σαπισμενες-αισχος-
γι αυτο συνηθως οποτε γυριζα στο δρομο και εβλεπα σε μαναβικο ωραιες μπανανες αγοραζα

GREEK POWER
11-01-12, 20:44
Παντα καλες (μεγαλες και ψηλο αγουρες) εχει ο ΑΒ;)

exkaliber
11-01-12, 20:46
ποσο τις δινει?

GREEK POWER
11-01-12, 20:58
διαλεξε τι θες ! Φτηνες η καλες ...........:green:

exkaliber
11-01-12, 21:04
καλοφτηνες

σε ευρο ποσο πανε?

GREEK POWER
11-01-12, 21:07
Αλλος αγοραζει , εγω απλα........πληρωνω:(:green:

Giannistzn
11-01-12, 23:26
Οποιος εχει κοντα του καταστημα "Θαλάσσιος Κοσμος" αξιζει να ριξει μια ματια.

Εχει κατεψυγμενα ψαρια, σε αρκετα καλες τιμες. Πηρα σημερα 700γρ γαριδες (αποφλοιωμενες) 5,30 και 700γρ μυδια 4,90. Σε ψαρια εχει παρα πολυ καλες τιμες

CapoFighter
14-01-12, 00:28
Παιδια απο σαλονικα που μπορω βρω αγνο φυστικοβουτηρο οχι τα ψευτικα με τα full χημικα μεσα, και επισης κακαο(το πικρο για οποιον δεν καταλαβε). Βρωμη επαιρνα 1,20ευρω τα 500γρ απο μαγαζι στην αθωνος(ενα γωνιακο με βιολογικα) και το ανεβασαν οι πουστ!δ3ς στο 1,40(παλι φτηνα ειναι αλλα ελεος).Επισης σε αυτο το μαγαζι πουλαει και WHEY πρωτεινη LOL... τι δουλεια εχει αυτη εκει... ? Μαλλον ειναι απο βιολογικα δαμασκηνα και αυτη οπως οι αλλες...:green:

johny_8
14-01-12, 01:12
Παιδια απο σαλονικα που μπορω βρω αγνο φυστικοβουτηρο οχι τα ψευτικα με τα full χημικα μεσα, και επισης κακαο(το πικρο για οποιον δεν καταλαβε). Βρωμη επαιρνα 1,20ευρω τα 500γρ απο μαγαζι στην αθωνος(ενα γωνιακο με βιολογικα) και το ανεβασαν οι πουστ!δ3ς στο 1,40(παλι φτηνα ειναι αλλα ελεος).Επισης σε αυτο το μαγαζι πουλαει και WHEY πρωτεινη LOL... τι δουλεια εχει αυτη εκει... ? Μαλλον ειναι απο βιολογικα δαμασκηνα και αυτη οπως οι αλλες...:green:

Για βρώμη μονο μπορω να σου πω ότι 2 ευρώ το κιλό πάει στο Εν καρπώ αλλα είναι σχετικα χοντρη

tolis93
14-01-12, 02:05
Για βρώμη μονο μπορω να σου πω ότι 2 ευρώ το κιλό πάει στο Εν καρπώ αλλα είναι σχετικα χοντρη

φυστικοβουτηρο φτιαχνεις κ μονος σου.κακαο παυλιδης το πιο καραρο της αγορας

jannous44
14-01-12, 15:16
ελενη τα φωτα σου σε παρακαλω. στο καπανι που μπορω να βρω βρωμη αλεσμενη.? ειχα παει ρωτησα σε ολα που πουλουσαν και δεν βρηκα.. θυμαμε που ειχες πει οτι ειχες βρει σε ενα καταστημα... αλλα τωρα δεν βρισκω το ποστ,.:welcome:
με νερο διαλυεται η μενει τιποτα κατω κατω?

gym
14-01-12, 15:23
ελενη τα φωτα σου σε παρακαλω. στο καπανι που μπορω να βρω βρωμη αλεσμενη.? ειχα παει ρωτησα σε ολα που πουλουσαν και δεν βρηκα.. θυμαμε που ειχες πει οτι ειχες βρει σε ενα καταστημα... αλλα τωρα δεν βρισκω το ποστ,.:welcome:
με νερο διαλυεται η μενει τιποτα κατω κατω?

χμ...κοιτα εχει ενα που πουλαει διαφορα χειροποιητα αραβικες ,χυλοπιτες κτλ κτλ αλλα εχει κ βρωμη ψιλη...τωρα αλεσμενη δεν ειναι αλλα ειναι πιο ψιλη απο την κουακερ...
2 ευρω το κιλο...
δεν ξερω ρε τι κανει με το νερο,μια φορα ηπια με νερο απο αναγκη λογω ταξιδιου κα δεν προκειται να με βασανισω ξανα...:green:

εγω θα σου ελεγα ομως να κανεις το αλλο..πηγαινε εν καρπω...ωραια βρωμη χοντρη,πιο χοντρη απο την κουακερ ...και αλεσε την εσυ...καμια σχεση ουτε με την ψιλη ουτε με αυτο το ροκανιδι το ετοιμο το αλεσμενο...

δεν θα σου παρει κ πολυ χρονο σιγα...μουλτι κ βουρρρρρρρρρ κ εγινε!πηγαινε εν καρπω αγιας σοφιας παλυλου μελα...με ξερουν!:green::green:

ασε και το αλλο...εκει ειναι σε καταστημα και ειναι σε κλειστο χωρο...στο καπανι περναιε η σαρα κ η μαρα κ απο σκονες ουυυυ!μπιαξ πλεον!

jannous44
14-01-12, 15:28
χμ...κοιτα εχει ενα που πουλαει διαφορα χειροποιητα αραβικες ,χυλοπιτες κτλ κτλ αλλα εχει κ βρωμη ψιλη...τωρα αλεσμενη δεν ειναι αλλα ειναι πιο ψιλη απο την κουακερ...
2 ευρω το κιλο...
δεν ξερω ρε τι κανει με το νερο,μια φορα ηπια με νερο απο αναγκη λογω ταξιδιου κα δεν προκειται να με βασανισω ξανα...:green:

εγω θα σου ελεγα ομως να κανεις το αλλο..πηγαινε εν καρπω...ωραια βρωμη χοντρη,πιο χοντρη απο την κουακερ ...και αλεσε την εσυ...καμια σχεση ουτε με την ψιλη ουτε με αυτο το ροκανιδι το ετοιμο το αλεσμενο...

δεν θα σου παρει κ πολυ χρονο σιγα...μουλτι κ βουρρρρρρρρρ κ εγινε!πηγαινε εν καρπω αγιας σοφιας παλυλου μελα...με ξερουν!:green::green:

ασε και το αλλο...εκει ειναι σε καταστημα και ειναι σε κλειστο χωρο...στο καπανι περναιε η σαρα κ η μαρα κ απο σκονες ουυυυ!μπιαξ πλεον!

στο μουλτι τιν εβαζα αλλα εμενα κατω κατω δεν δυαλιοταν εντελως οπως η bulk... ειχα βρει αλεσμενη και του λεω βαλε 5 κιλα. ξεχασα να ρωτησω την τιμη μου ειπε 3.5 με 4 ευρο δεν θυμαμαι . παλι καλα που τον προλαβα. :shock:

agisilaos
25-01-12, 22:10
μακρο και παλι μακρο μακραν το καλυτερο....................................:P:P:P

gym
25-01-12, 22:13
θελω να βρω πιτουρο σιταριουυυυυυυυυυυυυυυυυυ αλλα δεν βρισκω θεσσαλονικη...

μηπως κανενα σιτε ρε παιδια...κανενα μαγαζακι κανεις...κατι...θα σκασω αν δεν βρω...κ στα βιολογικα δεν εχουν!:(:(:(

jannous44
25-01-12, 22:16
θελω να βρω πιτουρο σιταριουυυυυυυυυυυυυυυυυυ αλλα δεν βρισκω θεσσαλονικη...

μηπως κανενα σιτε ρε παιδια...κανενα μαγαζακι κανεις...κατι...θα σκασω αν δεν βρω...κ στα βιολογικα δεν εχουν!:(:(:(

ελενη με μια γρηγορη αναζητηση στο google βρηκα αυτο δεν σε ξερω αν σε βολευει. αγγελια: ΧΥΜΑ ΠΙΤΟΥΡΟ ΜΑΛΑΚΟΥ ΣΙΤΟΥ
ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ 20ΤΟΝΟΙ (ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ) :P:P για σενα δουλευω βρε...:green::turtle::turtle: αν ενδιαφερεσε μου λες.. να φαν και οι κοτες που λενε:rolf:

gym
25-01-12, 22:27
ελενη με μια γρηγορη αναζητηση στο google βρηκα αυτο δεν σε ξερω αν σε βολευει. αγγελια: ΧΥΜΑ ΠΙΤΟΥΡΟ ΜΑΛΑΚΟΥ ΣΙΤΟΥ
ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ 20ΤΟΝΟΙ (ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ) :P:P για σενα δουλευω βρε...:green::turtle::turtle: αν ενδιαφερεσε μου λες.. να φαν και οι κοτες που λενε:rolf:

ελαχιστη??????????????????????????????????τι ειμαι ρε ,κοτα?
ω ρεεε...δες τωρα...θελω αλλα οχι κ 20 τονους!:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

jannous44
25-01-12, 22:39
ελαχιστη??????????????????????????????????τι ειμαι ρε ,κοτα?
ω ρεεε...δες τωρα...θελω αλλα οχι κ 20 τονους!:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

εδω μιλας με επαγγελματιες, μισο κιλο και 1 δεν ειναι τιποτα...ξερω ξερω. κολας στο πως θα τα μεταφερεις σπιτι, δινω εγω ενα χερακι μην αγχωνεσαι:thumbup:... σκεψου οτι θα εχουν να τρων και τα παιδια σου που λενε...:turtle::turtle:

gym
25-01-12, 22:42
εδω μιλας με επαγγελματιες, μισο κιλο και 1 δεν ειναι τιποτα...ξερω ξερω. κολας στο πως θα τα μεταφερεις σπιτι, δινω εγω ενα χερακι μην αγχωνεσαι:thumbup:... σκεψου οτι θα εχουν να τρων και τα παιδια σου που λενε...:turtle::turtle:

στειλε μου πμ λινκ με το σταρι...θα βρω εγω ακρη αφου υπαρχει...:evil2::evil2::evil2:

Dimitrios
28-01-12, 02:44
Kαλησπέρα παιδιά! Γλυκοπατάτα από πού προμηθεύεστε;

gym
28-01-12, 02:47
καλησπερα
απο μαναβικο κ σουπερ μαρκετ κ αγορες μεγαλες...παντου εχει

Dimitrios
28-01-12, 02:52
καλησπερα
απο μαναβικο κ σουπερ μαρκετ κ αγορες μεγαλες...παντου εχει

Καλησπέρα και από εδώ...:P
Έχεις κάποια μάρκα σούπερ μάρκετ συγκεκριμένη υπόψη για να μην τα πάρω όλα σβάρνα;

Καραφλό Ακτινίδιο
28-01-12, 03:01
Καλησπέρα και από εδώ...:P
Έχεις κάποια μάρκα σούπερ μάρκετ συγκεκριμένη υπόψη για να μην τα πάρω όλα σβάρνα;

η γλυκοπατάτα η λευκη έχει έλειψη στην αγορα εδώ και κανένα μηνα, κόκκινες πηρα από Σκλαβενίτη με 2,20 το κιλό , αλλά δεν μου αρ΄σουν πολυ(έχουν γεύση κολοκυθα) , τις λευκες τις είχε 1,40 στον σκλαβενιτη και ήταν η καλυτερη τιμη που τις εβρισκα.. Στους ΑΒ επίσης έχουν έλειψη , μέχρι και στην αγορα στην αθηνάς δεν εχει λευκη(μιαμ μιαμ)

Dimitrios
28-01-12, 14:53
η γλυκοπατάτα η λευκη έχει έλειψη στην αγορα εδώ και κανένα μηνα, κόκκινες πηρα από Σκλαβενίτη με 2,20 το κιλό , αλλά δεν μου αρ΄σουν πολυ(έχουν γεύση κολοκυθα) , τις λευκες τις είχε 1,40 στον σκλαβενιτη και ήταν η καλυτερη τιμη που τις εβρισκα.. Στους ΑΒ επίσης έχουν έλειψη , μέχρι και στην αγορα στην αθηνάς δεν εχει λευκη(μιαμ μιαμ)

Οπότε προτείνεις λευκή και μετά κόκκινη. Τέλεια αφού έχει ο Σκλαβενίτης με βολεύει πολύ!
Ευχαριστώ φιλαράκι! :thumbup:

tolis93
28-01-12, 16:24
μονο εγω βρισκω κοκκινες γλυκοπατατες? ποτε δε βρηκα ασπρες!!!:(

Giannistzn
19-02-12, 13:25
update που επρεπε να κανω εχθες αλλα τεσπα..

Στο lidl πηρα χθες καλαμαρι καλιμανης αν θυμαμαι καλα 5,50 το κιλο. Το θεμα ηταν οτι ειχε συσκευασια 700γρ+700γρΔΩΡΟ! οποτε εβγαινε πολυ φθηνα.

Επισης, στο καρφουρ ειχα παρει τις προαλλες κατι μυδια, συσκευασια κιλου παλι περιπου 5ευρω το κιλο. Καλη τιμη θεωρω.

CapoFighter
20-02-12, 12:01
Παιρνει κανεις στραγγιστο γιαουρτι TOTAL 2% ? εχει 9,9 γρ./100 γρ. προιοντος και γενικα το εχω ενταξει στη διατροφη μου. Αλλα απο εκει που το παιρνω το 1κιλο κανει 3,65ε και με βαζει μεσα καθε φορα... Εγω το παιρνω απο τα ΑΡΙΣΤΑ στη σαλονικη...

chourdakis
20-02-12, 14:57
Παιρνει κανεις στραγγιστο γιαουρτι TOTAL 2% ? εχει 9,9 γρ./100 γρ. προιοντος και γενικα το εχω ενταξει στη διατροφη μου. Αλλα απο εκει που το παιρνω το 1κιλο κανει 3,65ε και με βαζει μεσα καθε φορα... Εγω το παιρνω απο τα ΑΡΙΣΤΑ στη σαλονικη...

προμελ απο τα λιντλ 2.29 το κιλο και εχει 8γρ/100 πρωτεηνη

Γιάννηςς
20-02-12, 20:27
προμελ απο τα λιντλ 2.29 το κιλο και εχει 8γρ/100 πρωτεηνη

Το ίδιο κι εγω.

CapoFighter
20-02-12, 22:31
προμελ απο τα λιντλ 2.29 το κιλο και εχει 8γρ/100 πρωτεηνη


Το ίδιο κι εγω.

http://meacolpa.blogspot.com/2012/02/blog-post_3758.html Δεν ηθελα να το κανω γιατι τωρα ολα τα total θα χαθουνε :green::green: αλλα και εγω παραξενευτηκα σε καποια φαση γιατι ηταν πολυ φτηνα!!! Καλη ορεξη :turtle::turtle::affraid::affraid::shock::shock:

Γιάννηςς
21-02-12, 00:22
:shock::shock::shock: Ok,τωρα αναγκαστικά θα παίρνω τοτάλ.Αυτό ήθελα από την αρχή,αλλά επειδή τρώω πολύ η μάνα μου φώναζε οτι θες κάθε μέρα 3,60 κτλ κτλ...Μάλλον θα το αντικαταστήσω...περισσότερη πρωτΕϊνη το τοταλ!:clap:

CapoFighter
21-02-12, 00:45
:shock::shock::shock: Ok,τωρα αναγκαστικά θα παίρνω τοτάλ.Αυτό ήθελα από την αρχή,αλλά επειδή τρώω πολύ η μάνα μου φώναζε οτι θες κάθε μέρα 3,60 κτλ κτλ...Μάλλον θα το αντικαταστήσω...περισσότερη πρωτΕϊνη το τοταλ!:clap:

Εγω δυστηχως η ευτηχως βρισκω μονο στα σουπερ μαρκετ ΑΡΙΣΤΑ και εχει 3,60 το κιλο. Αν βρει καποιος αλλος καπου αλλου και σε μεγαλυτερες ποσοτητες(γιατι στο δικο μου εδω κοντα εχει μονο 2 κουτια καθε φορα) και ισως και πιο φθηνα τοτε ας το γραψει μπας και δουμε καμια ασπρη μερα... :)

COBRA_STYLE
21-02-12, 00:46
μονο εγω βρισκω κοκκινες γλυκοπατατες? ποτε δε βρηκα ασπρες!!!:(

Γιατι ειναι καλυτερες οι ασπρες?

exkaliber
22-02-12, 19:40
απο το lidl μου αρεσουν τα αυγα του παρα πολυ!!! πλεον παιρνω μονο απο εκει

και το γαλα του μου αρεσει,ειναι και φθηνοτερο απο τα υπολοιπα


κατα τα αλλα το βρισκω πολυ τραγικο απο αποψη ποιοτητας,σε οτιδηποτε!!!
απο κεικ και πατατακια μεχρι και φρουτα
εσεις τι λετε??

tolis93
23-02-12, 00:25
απο το lidl μου αρεσουν τα αυγα του παρα πολυ!!! πλεον παιρνω μονο απο εκει

και το γαλα του μου αρεσει,ειναι και φθηνοτερο απο τα υπολοιπα


κατα τα αλλα το βρισκω πολυ τραγικο απο αποψη ποιοτητας,σε οτιδηποτε!!!
απο κεικ και πατατακια μεχρι και φρουτα
εσεις τι λετε??

τα φρουτα του μαπα.τα αυγα τ δε μαρεσουν αλλα τα κοτατζ κ ετσι τα ξηγιεμαι πολυ προστυχα.
κομπρα δεν ξερω αν ειναι καλυτερες η χειροτερες βασικα απλα για δοκιμη ξερεις:green:

tolis93
23-02-12, 00:28
Εγω δυστηχως η ευτηχως βρισκω μονο στα σουπερ μαρκετ ΑΡΙΣΤΑ και εχει 3,60 το κιλο. Αν βρει καποιος αλλος καπου αλλου και σε μεγαλυτερες ποσοτητες(γιατι στο δικο μου εδω κοντα εχει μονο 2 κουτια καθε φορα) και ισως και πιο φθηνα τοτε ας το γραψει μπας και δουμε καμια ασπρη μερα... :)

απο σαλονικα δεν ειμαι βασικα(αν και θα γουσταρα με 10000) οποτε δε ξερω εκει τι παιζουν οι τιμες. αλλα αν βρησκεις προσφορες σε κρικρι σε κομπλε κτλπ παιρνε. αν εχει αγνο παιρνε και απαφτο.οσο για το προμελ οκ μια παρτιδα παιχτηκε οτι παιχτηκε.και στα ολυμπος ειχε γινει κατι με κατι γυαλια καποτε. και λεω παιρνε κ αλλα γιατι οκ. τρως 500 γρ τη μερα πχ ωραια? ε εχασες....5-8 γρ πρωτεινη.φαε κ 2 ασπραδια κ ισιωσες:green:

SGP
24-02-12, 04:00
συνοπτικα:
γιαουρτι σπαρ απο βεροπουλο στραγγικτο κτλπ 2,65 το κιλο(το προμελ το βρισκω ξινο)2,65 το κιλο
καλαμαρια κονσερβα καρεφουρ 2ευρω η μια (18,3 πρωτ στ 100,240 η κονσερβα)
τονος κονσερβα 135γρ στρ. καρεφουρ 1,3
cottage ldld 1 ευρω
πανστατιους(καπως ετσι) 4,10 τα 900 γρ αβ

Irriversible
24-02-12, 15:04
Toνος Γαλαξιας 1.,15 ευρα!!!
Υπαρχει cottage χυμα?

CapoFighter
24-02-12, 15:18
Εχω δει στα βιντεακια(για Αμερικα μιλαμε παντα) που εχουν το cottage σε μεγαλυτερα δοχεια απο αυτα τα 200g αλλα δεν το εχω ψαξει για εδω τι συμβαινει. Επισης μπορει να μου πει καποιος αν παιρνει ασπραδι αυγου σε υγρη μορφη στην Θεσσαλονικα, απο που? αν το παραγγελνει απο καπου? ποσο κοστιζει? (χιλιοσυζητημενο θεμα αλλα ολοι λενε "ναι ναι παιρνω και εγω και ειναι καλο"- "απο που παιρνεις?" - "ναι ναι ειναι πολυ καλο"!!!! ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ)

tolis93
24-02-12, 15:55
cottage πουλανε και στο παγκο των τυριων χυμα.αλλα 4% Η 5% λιπαρα.αλλα η τιμη ειναι τζαμπα....

mitsoulas
24-02-12, 16:15
Mεχρι στιγμης ψωνιζω απο εκει που θελω εγω να ψωνισω πρωτα απο Σκλαβενιτη επειδη ειναι κοντα στο σπιτι μου μετα Βασιλοπουλος και lidl συγκρινω βεβαια τιμες ποια ειναι πιο φτηνη , ποσα γραμμαρια εχει το προιον , τα συστατικα του , αν υπαρχει κανενα δωρο π.χ. στα δυο χαριζουμε το ενα εεε τα βασικα δηλαδη. Να καθομαι και να γραφω τωρα ποσο πηρα παραδειγμα λεω την βρωμη απο τον δεινα και ποσο απο κεινον και θα παω εκει να παρω δυο πραγματα που τα εχει πιο φθηνα απο τον αλλον και να παω μετα στον αλλον να παρω αλλα πραγματα που ειναι πιο φθηνα δεν εχω φτασει ακομα σε αυτο το σημειο. Με μια γυρα τα παιρνω ολα και υσηχαζω και κατι ακομα καλα κανετε οι εποχες ειναι ζορικες και τα πραγματα θα σφιξουν και αλλο γνωμη μου ετσι πιστευω αυτο να το κανετε γενικα οχι μονο σε τροφες αλλα παντου. Ερευνα αγορας πατε ειναι φθηνο τον προτιματε παντου αυτο π.χ. ενδυση , υποδηση , καφετερειες , μπαρακια , ξενοδοχεια , και αλλα πολλα να δει μετα αν βλεπει πελατη ο μαγαζατορας με το τηλεσκοπιο πως ριχνει αυτοματα τις τιμες. Αυτα τα ολιγα :)

CapoFighter
07-03-12, 00:08
Παιρνει κανεις quaker grits? Κλασσικα απο τον Coleman το ειχα δει και αυτο και αφου εχω ψαξει παντου τετοιο πραγμα δεν υπαρχει η τουλαχιστον με αυτην την ονομασια...

Υ.Γ. Μολις πηρα τα πρωτα μου ασπραδια σε μπουκαλι(2 λιτρα-60 αυγα) απο το Κιλκις. Η επονομασια της εταιριας ειναι Αυγοδιατροφικη Α.Ε. αλλα δεν εχει σιτε.
Η γευση οταν το τηγανισεις ειναι σαν κανονικο ασπραδι αυγου. Δεν το δοκιμαζω ωμο αν και ειναι παστεριωμενο αλλα καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.
Οποιος μενει κοντα στο κιλκις μπορει να αγορασει χαλαρα. 8 ευρω εδωσα και κραταει για 1 μηνα. Αλλα μετα το ανοιγμα θελει γρηγορη καταναλωση σε καποιες μερες.

Βαρεθηκα να το βαλω στο ποστ για τα ασπραδια αυγου και το εβαλα εδω...:welcome:

gspyropo
07-03-12, 06:55
Παιρνει κανεις quaker grits? Κλασσικα απο τον Coleman το ειχα δει και αυτο και αφου εχω ψαξει παντου τετοιο πραγμα δεν υπαρχει η τουλαχιστον με αυτην την ονομασια...

Υ.Γ. Μολις πηρα τα πρωτα μου ασπραδια σε μπουκαλι(2 λιτρα-60 αυγα) απο το Κιλκις. Η επονομασια της εταιριας ειναι Αυγοδιατροφικη Α.Ε. αλλα δεν εχει σιτε.
Η γευση οταν το τηγανισεις ειναι σαν κανονικο ασπραδι αυγου. Δεν το δοκιμαζω ωμο αν και ειναι παστεριωμενο αλλα καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.
Οποιος μενει κοντα στο κιλκις μπορει να αγορασει χαλαρα. 8 ευρω εδωσα και κραταει για 1 μηνα. Αλλα μετα το ανοιγμα θελει γρηγορη καταναλωση σε καποιες μερες.

Βαρεθηκα να το βαλω στο ποστ για τα ασπραδια αυγου και το εβαλα εδω...:welcome:

εγω εχω παρει απο αγγλια πολυ καλα σε γευση και κατι διαφορετικο σε σχεση με τα oats...alla 19 λιρες για 2 κουτια ηταν πολλα

tolis93
07-03-12, 20:26
Παιρνει κανεις quaker grits? Κλασσικα απο τον Coleman το ειχα δει και αυτο και αφου εχω ψαξει παντου τετοιο πραγμα δεν υπαρχει η τουλαχιστον με αυτην την ονομασια...

Υ.Γ. Μολις πηρα τα πρωτα μου ασπραδια σε μπουκαλι(2 λιτρα-60 αυγα) απο το Κιλκις. Η επονομασια της εταιριας ειναι Αυγοδιατροφικη Α.Ε. αλλα δεν εχει σιτε.
Η γευση οταν το τηγανισεις ειναι σαν κανονικο ασπραδι αυγου. Δεν το δοκιμαζω ωμο αν και ειναι παστεριωμενο αλλα καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.
Οποιος μενει κοντα στο κιλκις μπορει να αγορασει χαλαρα. 8 ευρω εδωσα και κραταει για 1 μηνα. Αλλα μετα το ανοιγμα θελει γρηγορη καταναλωση σε καποιες μερες.

Βαρεθηκα να το βαλω στο ποστ για τα ασπραδια αυγου και το εβαλα εδω...:welcome:

κιλκις ε?και που πεφτει? γιατι στο μακρο π και π εχει ελλειψη και βολευει τρελα για πιτακια βρωμης το μπουκαλι

Gianna
19-03-12, 20:58
Ζελεδάκι Light καλύτερο από το sweet&balance: Μάρκα "Στάμου" (βγάζει και γιαούρτια, κρέμες κλπ), γεύση φράουλα, 180 γρ. σύνολο. Στα 100 γρ. έχει: 17 θερμίδες, 2γρ. πρωτεϊνη, 1,9 υδατάνθρακες και ο λιπαρά. Βέβαια έχει γλυκαντικά (σουκραζόλη), αλλά για μια στο τόσο δεν βλάπτει... Π.χ με 1/2 ή 1 τέτοιο μετά το φαγητό είσαι κομπλέ αν σε πιάσει για γλυκό. Που λέει ό λόγος και να λυσσάξεις και να φας 2 από δαύτα, σιγά το πράγμα.... Εγώ τα βρήσκω στην "Προμηθευτική", δεν ξέρω που αλλού μπορεί να τα έχει.

ελμερ
19-03-12, 21:02
Ζελεδάκι Light καλύτερο από το sweet&balance: Μάρκα "Στάμου" (βγάζει και γιαούρτια, κρέμες κλπ), γεύση φράουλα, 180 γρ. σύνολο. Στα 100 γρ. έχει: 17 θερμίδες, 2γρ. πρωτεϊνη, 1,9 υδατάνθρακες και ο λιπαρά. Βέβαια έχει γλυκαντικά (σουκραζόλη), αλλά για μια στο τόσο δεν βλάπτει... Π.χ με 1/2 ή 1 τέτοιο μετά το φαγητό είσαι κομπλέ αν σε πιάσει για γλυκό. Που λέει ό λόγος και να λυσσάξεις και να φας 2 από δαύτα, σιγά το πράγμα.... Εγώ τα βρήσκω στην "Προμηθευτική", δεν ξέρω που αλλού μπορεί να τα έχει.

εχει ενα καταστημα "Σταμου " στον Αγ.στεφανο και αλλο ενα στο Μενιδι.....εχει και ωραια κρεμα με κουακερ...(και εχω παρει απ ολα αλλα μονο τα ζελεδακια δεν εχω δοκιμασει,θα παρω σημερα...:thumbup:):welcome::welcome:

exkaliber
20-03-12, 23:00
εχω ακουσει καλα λογια για την κονσερβα τονο απο βεροπουλο
26 γρ πρωτεινης κανει 1.5 ευρο περιπου
εχει δοκιμασει κανενας?

johny_8
21-03-12, 01:05
εχω ακουσει καλα λογια για την κονσερβα τονο απο βεροπουλο
26 γρ πρωτεινης κανει 1.5 ευρο περιπου
εχει δοκιμασει κανενας?

δε μου φαίνεται φτηνό πάντως. Κ στο μασούτη έχει τριάδα 4,30(ενω στην αρχή τις χρονιάς το είχε 3,20) με πρωτείνη 23 στα 100(120 καθαρο) αλλά παλί ακριβούτσικο είναι.δες καρεφουρ μαρινόπουλος 1,30