PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχω κολλήσει...λίγη βοήθεια παρακαλώ!



μακης
18-06-11, 23:49
Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα τη γνώμη σας για το διατροφικό μου πρόγραμμα γράμμωσης καθώς και συμβουλές για το τί θα μπορούσα να κάνω για να ξεκολλήσω επιτέλους...
πρωινό:μια κούπα δημητριακά fitness ολικής άλεσης με γάλα,1 γιαούρτι,3 κάψουλες amino 2500 performance,2 κάψουλες ω-3,2 πολυβιταμίνες
προπόνηση
αμέσως μετά:4 κάψουλες αμινοξέα και 5 γρ. γλουταμίνη
μόλις έρθω σπίτι:250 γρ. κοτόπουλο με 50 γρ. καστανό ρύζι
απογευματινό:10 ασπράδια αυγού σε ομελέτα με μαρούλι και 20 γρ. ελαιόλαδο
επόμενο γεύμα:250 γρ. κοτόπουλο με μαρούλι και 20 γρ. ελαιόλαδο και 3 κάψουλες αμινοξέα
βραδυνό:1 κονσέρβα τόνο σε νερό ή 2 κονσέρβες σαρδέλα σε χυμό τομάτας με αγγούρι χωρίς λάδι
πριν τον ύπνο:ρόφημα καζείνης και 5 γρ. γλουταμίνη

Υ.Γ.:Έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα και έχω φτάσει στο plateau μου εδώ και πολύ καιρό γι αυτό σας παρακαλώ θα ήθελα γνώμες από άτομα που έχουν βρεθεί στην ίδια κατάσταση με μένα.Οι προπονήσεις μου είναι σκληρές και το αερόβιο υπάρχει στο πρόγραμμά μου 3-4 φορές την εβδομάδα.Έχω απελπιστεί και ελπίζω να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

giannis64
18-06-11, 23:53
δοκιμασε 2-3 πραγμματα μονο.

κατεβασε το κοτοπουλο σε 120 γρ το γευμα και βγαλε το γιαουρτι απο το πρωινο σου. αν μπορεις επισης στην θεση των δημητριακων βαλε βρωμη.

Fiesta S 09
19-06-11, 00:16
Αυτά που είπε ο Giannis + αύξησε το αερόβιο απο 4 φορές σε 7 την βδομάδα...

μακης
19-06-11, 01:01
δοκιμασε 2-3 πραγμματα μονο.

κατεβασε το κοτοπουλο σε 120 γρ το γευμα και βγαλε το γιαουρτι απο το πρωινο σου. αν μπορεις επισης στην θεση των δημητριακων βαλε βρωμη.

gianni64 κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.Θέλω να σου πώ ότι αυτά που λες τα είχα δοκιμάσει και πριν λίγο καιρό και πάλι δεν έβλεπα αλλαγές στο σώμα μου.Επίσης αν βάλω 120 γρ. κοτόπουλο δε θα χάσω μυική μάζα λόγω ότι θα πέσουμε σε πρωτείνη?επίσης το στο πρωινό πώς θα αναπληρώσουμε την πρωτείνη?παλιά έπαιρνα whey με το πρωινό αλλά τώρα την έχω κόψει και έβαλα αμινοξέα

giannis64
19-06-11, 01:04
οχι. αν το δοκιμασες και δεν ειχες αποτελεσμα, κοιτα να δωσεις για μερικες μερες πολλες θερμιδες, και μετα αποτομα ξανακατεβα σε αυτες που εισαι.

μακης
19-06-11, 01:05
Αυτά που είπε ο Giannis + αύξησε το αερόβιο απο 4 φορές σε 7 την βδομάδα...

fieata s 09 thanks για την απάντηση.7 φορές την εβδομάδα μου φαίνεται πολύ και συν τις άλλοις όταν έχω πόδια δεν μπορώ να κάνω και αερόβια,είμαι κομμάτια μετά την προπόνηση

μακης
19-06-11, 01:06
οχι. αν το δοκιμασες και δεν ειχες αποτελεσμα, κοιτα να δωσεις για μερικες μερες πολλες θερμιδες, και μετα αποτομα ξανακατεβα σε αυτες που εισαι.

να βάλω δηλαδή παραπάνω υδατάνθρακα?τα υπόλοιπα θρεπτικά στοιχεία στο ίδιο?

Manos1989
19-06-11, 01:14
Κάνε κανένα recarb, φάε καμιά σαβούρα αρχικά
Σε 2η φάση αν δεν βλέπεις διαφορά, κόψε τον υδ/κα εντελώς
και κάνε ΗΙΙΤ αερόβια 15-20 λεπτά, 1 λεπτό 65% παλμών-30 δευτ στο 95%.

edit: recarb προφανώς εννοώ να φουλάρεις λίγο υδ/κα για 1-2 μέρες.

μακης
19-06-11, 01:21
Κάνε κανένα recarb, φάε καμιά σαβούρα αρχικά
Σε 2η φάση αν δεν βλέπεις διαφορά, κόψε τον υδ/κα εντελώς
και κάνε ΗΙΙΤ αερόβια 15-20 λεπτά, 1 λεπτό 65% παλμών-30 δευτ στο 95%.

edit: recarb προφανώς εννοώ να φουλάρεις λίγο υδ/κα για 1-2 μέρες.

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!θα το δοκιμάσω και θα δω...επίσης όταν λες να κόψω τον υδατάνθρακα εντελώς εννοείς και πριν την προπόνα?σε μια τέοια περίπτωση αυξάνω τα λίπη και την πρωτείνη ή όχι?

Manos1989
19-06-11, 01:25
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!θα το δοκιμάσω και θα δω...επίσης όταν λες να κόψω τον υδατάνθρακα εντελώς εννοείς και πριν την προπόνα?σε μια τέοια περίπτωση αυξάνω τα λίπη και την πρωτείνη ή όχι?

65% λιπαρά, 30% πρωτείνη, 5% υδ/κα= κέτωση. Δουλεύει σε πολλούς πολύ καλά και άμεσα. Εγώ δε το προτιμώ.....προτιμώ only protein διατροφή με λίγα λιπαρά ίσως. Πάντως σίγουρα 0 υδ/κα με recarb 1 μέρα κάθε 7-10 μέρες.
Ισως νιώθεις περίεργα για 5-10 μέρες αλλά θα συνηθίσεις .....

μακης
19-06-11, 01:29
65% λιπαρά, 30% πρωτείνη, 5% υδ/κα= κέτωση. Δουλεύει σε πολλούς πολύ καλά και άμεσα. Εγώ δε το προτιμώ.....προτιμώ only protein διατροφή με λίγα λιπαρά ίσως. Πάντως σίγουρα 0 υδ/κα με recarb 1 μέρα κάθε 7-10 μέρες.
Ισως νιώθεις περίεργα για 5-10 μέρες αλλά θα συνηθίσεις .....

κι εγώ αυτό κάνω τώρα:πολλή πρωτείνη με πολύ λίγο υδατάνθρακα και λίγα λιπαρά.λές να ξεκινήσω κέτωση ή συνεχίζω όπως είμαι κάνοντας recarb κάθε 7-10 μέρες?
όταν λέμε κέτωση εννοούμε πάντα υποθεμιδικά έτσι?για παράδειγμα αν μιλάμε για 2000 θερμίδες τη μέρα:144 γρ λίπη,150 γρ. πρωτείνη και 25 γρ. υδατάνθρακα.Αν πούμε πως εγώ χρειάζομαι 3000 θερμίδες για συντήρηση οι 2000 είναι καλές ή να τις κάνω 2500?

Manos1989
19-06-11, 01:49
κι εγώ αυτό κάνω τώρα:πολλή πρωτείνη με πολύ λίγο υδατάνθρακα και λίγα λιπαρά.λές να ξεκινήσω κέτωση ή συνεχίζω όπως είμαι κάνοντας recarb κάθε 7-10 μέρες?
όταν λέμε κέτωση εννοούμε πάντα υποθεμιδικά έτσι?για παράδειγμα αν μιλάμε για 2000 θερμίδες τη μέρα:144 γρ λίπη,150 γρ. πρωτείνη και 25 γρ. υδατάνθρακα.Αν πούμε πως εγώ χρειάζομαι 3000 θερμίδες για συντήρηση οι 2000 είναι καλές ή να τις κάνω 2500?

σε κέτωση μπορείς να πεις και υπερθερμιδικά, δεν έχει να κάνει.....κάποιοι το κάνουν όλο το χρόνο για να μένουν στεγνοί.
Αν θερμίδες συντήρησης είναι 3000 και ξεκινούσες τώρα, θα σου έλεγα να πας 2700 αλλά εφόσον έχεις ήδη ξεκινήσει εγώ θα έκανα αυτά που σου πρότεινα.
1) carb load+cheat
2)0 υδ/κα
3)HIIT(Αυτό κάντο έτσι κιαλλιώς άσχετα με το τι θα επιλέξεις για διατροφή)

steg
19-06-11, 12:04
Λες ότι έχεις χτυπήσει πλατό αλλά δε διευκρινίζεις σε τι bf είσαι και μέχρι πού θέλεις να το κατεβάσεις. Δηλαδή έχεις κολλήσει π.χ. στο 15 ή στο 11; Αλλιώς κατεβάζεις το 15 στο 11 και αλλιώς το 11 στο 8.

μακης
19-06-11, 12:19
Λες ότι έχεις χτυπήσει πλατό αλλά δε διευκρινίζεις σε τι bf είσαι και μέχρι πού θέλεις να το κατεβάσεις. Δηλαδή έχεις κολλήσει π.χ. στο 15 ή στο 11; Αλλιώς κατεβάζεις το 15 στο 11 και αλλιώς το 11 στο 8.

το bf μου είναι 17% και είναι τόσο εδώ και πολύ καιρό και δεν κατεβαίνει με τίποτα ότι και να κάνω.Μακάρι να είχα κολλήσει στο 11%,θα ήμουν υπερευχαριστημένος...

Panosss
19-06-11, 12:23
αν το δοκιμασες και δεν ειχες αποτελεσμα, κοιτα να δωσεις για μερικες μερες πολλες θερμιδες, και μετα αποτομα ξανακατεβα σε αυτες που εισαι.
Θα συμφωνήσω.
πρέπει να σοκάρεις τον μεταβολισμό σου με κάποιον τρόπο και αυτός είναι ένας καλός τρόπος να το κάνεις. Και όταν λέμε πολλές, δεν εννοούμε να ξεσκιστείς στη σαβούρα. Ποιοτικές θερμίδες, πάνω απο το ημερήσιο συντήρησης απλά.
Επίσης, αυξάνεις το αερόβιο.

μακης
19-06-11, 12:29
Θα συμφωνήσω.
πρέπει να σοκάρεις τον μεταβολισμό σου με κάποιον τρόπο και αυτός είναι ένας καλός τρόπος να το κάνεις. Και όταν λέμε πολλές, δεν εννοούμε να ξεσκιστείς στη σαβούρα. Ποιοτικές θερμίδες, πάνω απο το ημερήσιο συντήρησης απλά.
Επίσης, αυξάνεις το αερόβιο.

δηλαδή θα αυξήσω υδατάνθρακα με δεδομένο ότι ήδη σε πρωτείνη είμαι αρκετά ψηλά και λιπαρά παίρνω γύρω στα 70 γρ.?

μακης
19-06-11, 12:32
σε κέτωση μπορείς να πεις και υπερθερμιδικά, δεν έχει να κάνει.....κάποιοι το κάνουν όλο το χρόνο για να μένουν στεγνοί.
Αν θερμίδες συντήρησης είναι 3000 και ξεκινούσες τώρα, θα σου έλεγα να πας 2700 αλλά εφόσον έχεις ήδη ξεκινήσει εγώ θα έκανα αυτά που σου πρότεινα.
1) carb load+cheat
2)0 υδ/κα
3)HIIT(Αυτό κάντο έτσι κιαλλιώς άσχετα με το τι θα επιλέξεις για διατροφή)

όταν μιλάμε για κέτωση όμως τα λιπαρά είναι πολλά.Από πού θα βρώ τόσα γραμμάρια λιπαρών?

Manos1989
19-06-11, 12:39
όταν μιλάμε για κέτωση όμως τα λιπαρά είναι πολλά.Από πού θα βρώ τόσα γραμμάρια λιπαρών?

από όπου θες εσύ.......έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε υγιεινά αλλά βαρετά όπως ελαιόλαδο,ξηρούς καρπούς ας πούμε ή σε ότι πιο kinky κυκλοφορεί όπως τυριά με φουλ λιπαρά,σαλάμια κλπ! Μη σου φαίνεται περίεργο.....γενικά δουλεύει αυτή η διατροφή.
Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι δε σου γεμίζει το μάτι, απλά κάνε τα υπόλοιπα που σου έχουμε προτείνει και είναι δεδομένο ότι θα ξεκολλήσεις.....;)

μακης
19-06-11, 12:59
από όπου θες εσύ.......έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε υγιεινά αλλά βαρετά όπως ελαιόλαδο,ξηρούς καρπούς ας πούμε ή σε ότι πιο kinky κυκλοφορεί όπως τυριά με φουλ λιπαρά,σαλάμια κλπ! Μη σου φαίνεται περίεργο.....γενικά δουλεύει αυτή η διατροφή.
Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι δε σου γεμίζει το μάτι, απλά κάνε τα υπόλοιπα που σου έχουμε προτείνει και είναι δεδομένο ότι θα ξεκολλήσεις.....;)

δεν είναι ότι δε μου γεμίζει το μάτι αλλά δεν την έχω ξαναδοκιμάσει.Τέσπα θα ξεκινήσω με 0 υδατάνθρακα και ανά 7 μέρες θα κάνω recarb και θα δω πώς θα πάει...ευχαριστώ