PDA

Επιστροφή στο Forum : πως να χασω το λιπος απο την κοιλια ???



Σκορπιος
20-06-11, 14:51
παιδια θελω να μου πειτε τι να κανω για να χασω την κοιλια που εχω που ειναι ολη λιπος οι κοιλιακοι μου ειναι γυμνασμενοι αλλα δεν φαινοντε λογο λιπους διαδρομο να κανω μετα η πριν τα βαρη να αυξομιωνω την ενταση σε θεματα διατροφης δεν τρωω βλακιες και τετοια περιμενω την βοηθεια σας επεισης εγω γραμωση θελω και ειμαι 16

gym
20-06-11, 14:58
παιδια θελω να μου πειτε τι να κανω για να χασω την κοιλια που εχω που ειναι ολη λιπος οι κοιλιακοι μου ειναι γυμνασμενοι αλλα δεν φαινοντε λογο λιπους διαδρομο να κανω μετα η πριν τα βαρη να αυξομιωνω την ενταση σε θεματα διατροφης δεν τρωω βλακιες και τετοια περιμενω την βοηθεια σας επεισης εγω γραμωση θελω και ειμαι 16

το χασιμο λιπους ειναι καθαρα θεμα αεροβιας προπονησης και διατροφης...
εφοσον οι κοιλιακοι σου ειναι γυμανσμενοι οπως λες,θα φανουν λογικα μολις φυγει ολο το στρωμα λιπους απο πανω...
αεροβιο θα κανεις μετα τα βαρη η αν θες το πρωι νυστικος η γενικα σε μερα που θα εχεις μονο αεροβια προπονηση...πριν τα βαρη οχι,εκτος κ αν ειναι ζεσταμα οποτε δεν μιλαμε για αεροβια προπονηση...

το οτι εισαι 16 απο μονο του δεν λεει κατι....πες μας κιλα,υψος,πσο καιρο γυμανζεσαι,ποσοστο λιπους αν εχεις....

υπαρχουν πολλα θεματα ομως σχετικα με αυτα που ρωτας ,οποτε μπορεις να κοιταξεις λιγο εδω....
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?492-Αεροβική-ναι-αλλά...-σε-τι-ένταση&highlight=αεροβια+λιποδιαλυση

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9098-Διαχωρισμος-Αερόβιας-Αναεροβιας-(ΗΙΤ)&highlight=αεροβια+λιποδιαλυση

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9221-Γενικές-Ερωτήσεις-Διατροφής-ΙΙ&highlight=αεροβια+λιποδιαλυση

αυτα και αλλα πολλα...δες τοπικς διατροφη κ αεροβια....αυτα θα σου λυσουν πολλες αποριες...

Σκορπιος
20-06-11, 15:08
ειμαι 1,73 74 κιλα ποσοστο λιπους δεν ξερω
οποτε σκετη αεροβια ή μετα τα βαρη

gym
20-06-11, 15:09
ειμαι 1,73 74 κιλα ποσοστο λιπους δεν ξερω
οποτε σκετη αεροβια ή μετα τα βαρη

οποτε....1.ΔΙΑΤΡΟΦΗ
2.ΑΕΡΟΒΙΑ πρωινη η μετα τα βαρη η σκετη αεροβια σε ξεχωριστη μερα...

TEFAAtzis
20-06-11, 15:12
οποτε....1.ΔΙΑΤΡΟΦΗ
2.ΑΕΡΟΒΙΑ πρωινη η μετα τα βαρη η σκετη αεροβια σε ξεχωριστη μερα...

+100000:thumbup:

Σκορπιος
20-06-11, 15:13
οποτε....1.ΔΙΑΤΡΟΦΗ
2.ΑΕΡΟΒΙΑ πρωινη η μετα τα βαρη η σκετη αεροβια σε ξεχωριστη μερα...

πιστευεις οτι πρεπει να περνω και μετα προπονητικο γευμα

και την αεροβια σε τι ενταση εγω κανω 3 λεπτα γρηγορο περματημα και μετα 2 τρεξιμο για ενα 40 λεπτο ειναι καλα???

gym
20-06-11, 15:20
πιστευεις οτι πρεπει να περνω και μετα προπονητικο γευμα

και την αεροβια σε τι ενταση εγω κανω 3 λεπτα γρηγορο περματημα και μετα 2 τρεξιμο για ενα 40 λεπτο ειναι καλα???

ναι αλλα εγω σου ειπα να διαβασεις κ κανενα τοπικ οπυ εχουν χιλιοαπαντηθει αυτα και αλλα πολλα....

οσο για την ενταση,αυτο δεν μπορω να το ξερω απο εδω...δεν ξερω σε τι επιπεδο εισαι και δεν μπορω να σε καθοδηγησω τοσο λεπτομερως...σαν εναν μπουσουλα για να εχεις,να θυμασαι οτι οταν κανεις αεροβιο πρεπει αν εχεις μια ενταση,ρυθμο τετοιο ωστε να κανεις χιλιομετρα...δηαλδη να αντεχεις για ωρα...οχι ομως βολτα...σαν να εχεις καποιον διπλα σου κ μιλας....εκτος κ αν παμε στην χιτ οπου εκει ανεβαινει η ενταση και οι παλμοι...κ εχουμε αλλα...

διαβασε πρωτα τα θεματα να σου λυθουν αποριες και μετα σσυζηταμε τις λετπομερειες...
οσο για το μεταπροπονητικο...δες εδω...
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12587-οτι-εχει-σχεση-με-το-μεταπροπονητικο.

Σκορπιος
20-06-11, 15:24
[QUOTE=gym;394730]ναι αλλα εγω σου ειπα να διαβασεις κ κανενα τοπικ οπυ εχουν χιλιοαπαντηθει αυτα και αλλα πολλα....

οσο για την ενταση,αυτο δεν μπορω να το ξερω απο εδω...δεν ξερω σε τι επιπεδο εισαι και δεν μπορω να σε καθοδηγησω τοσο λεπτομερως...σαν εναν μπουσουλα για να εχεις,να θυμασαι οτι οταν κανεις αεροβιο πρεπει αν εχεις μια ενταση,ρυθμο τετοιο ωστε να κανεις χιλιομετρα...δηαλδη να αντεχεις για ωρα...οχι ομως βολτα...σαν να εχεις καποιον διπλα σου κ μιλας....εκτος κ αν παμε στην χιτ οπου εκει ανεβαινει η ενταση και οι παλμοι...κ εχουμε αλλα...

διαβασε πρωτα τα θεματα να σου λυθουν αποριες και μετα σσυζηταμε τις λετπομερειες...
οσο για το μεταπροπονητικο...δες εδω...
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12587-οτι-εχει-σχεση-με-το-μεταπροπονητικο.

ενταξει σε ευχαριστω και θα τα διαβασω

exkaliber
27-06-11, 19:52
το ντους με δροσερο νερο βοηθαει να καει το λιπος???
θεωρητικα ναι,πεφτει η θερμοκρασια του σωματος και για να την επαναφερει καταναλωνει ενεργεια

πρακτικα ισχυει??????????????????????

exkaliber
29-06-11, 22:15
το ντους με δροσερο νερο βοηθαει να καει το λιπος???
θεωρητικα ναι,πεφτει η θερμοκρασια του σωματος και για να την επαναφερει καταναλωνει ενεργεια

πρακτικα ισχυει??????????????????????

καποιο σχολιο εδω παρακαλω?

marvin
29-06-11, 22:25
καποιο σχολιο εδω παρακαλω?

Στο μονο που βοηθαει το κρυο νερο πανω στο δερμα ,απο οτι γνωριζω ειναι η καλη αιματωση και συσφιξη του δερματος!!!!!

Μην με εμπιστευεσαι ομως..καπου εδω υπαρχουν ειδικοι....:green:

Giannistzn
29-06-11, 22:29
το ντους με δροσερο νερο βοηθαει να καει το λιπος???
θεωρητικα ναι,πεφτει η θερμοκρασια του σωματος και για να την επαναφερει καταναλωνει ενεργεια

πρακτικα ισχυει??????????????????????

Στο κολυμβητηριο ειχα δει εναν τυπο που καθε μα καθε φορα, χειμωνα καλοκαιρι εκανε ντουζ κανα 10λεπτο με κρυο νερο, και καποιες ασκησεις - διατασεις κατω απο το κρυο νερο. Για αυτο που λες, αγγειοδιαστολη απλη θα κανει αντε να καψει κατι λιγο απο ενεργεια, δεν εχεις τοσο μεγαλες απωλειες. Αλλα σε συσφθξη μπορει να εχει αποτελεσμα.

exkaliber
29-06-11, 22:29
την ιδεα την ξεσηκωσα αφ ενος απο αυτο εδω το ποστ



ΛΟΝΔΙΝΟ Τα ζεστά σπίτια τον χειμώνα όπου λειτουργεί το καλοριφέρ στο... φουλ συντελούν στην «επιδημία» της παχυσαρκίας! Αυτό υποστηρίζουν ερευνητές του University College στο Λονδίνο, σύμφωνα με τους οποίους η θαλπωρή των κλειστών χώρων μπορεί να μας αρέσει αλλά δεν μας αφήνει να κάψουμε πολλές θερμίδες (κάτι που θα συνέβαινε αν χρειαζόταν να ζεστάνουμε το σώμα μας σε περίπτωση που βρισκόμασταν σε έναν κρύο χώρο).

Οι επιστήμονες από το Λονδίνο αναφέρουν ότι στον ανεπτυγμένο κόσμο η μέση εσωτερική θερμοκρασία των διαφορετικών χώρων συνεχώς ανεβαίνει. Με δεδομένο μάλιστα ότι περνούμε πλέον όλο και περισσότερο χρόνο σε κλειστούς χώρους, είτε εργαζόμενοι σε ένα γραφείο, είτε μπροστά στην τηλεόραση και τον υπολογιστή, ο συνδυασμός ζέστης και ακινησίας μάς κάνει να χάνουμε τη μάχη με τη ζυγαριά.

Οπως σημειώνουν οι ερευνητές στο επιστημονικό περιοδικό «Οbesity Reviews», όταν το σώμα είναι συνεχώς ζεστό δεν μετατρέπει τον «καφέ» λιπώδη ιστό σε ενέργεια. Το αποκαλούμενο «καφέ» λίπος αποτελεί μια μορφή λίπους του οργανισμού που όταν ενεργοποιηθεί εξαιτίας χαμηλής θερμοκρασίας καίει θερμίδες πολύ ταχύτερα από το λίπος του οργανισμού που όλοι γνωρίζουμε και το οποίο έχει λευκο-κίτρινο χρώμα. Προηγούμενες μελέτες είχαν δείξει ότι τη συγκεκριμένη μορφή λίπους διέθεταν μόνο τα βρέφη, ωστόσο πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι υπάρχει και στους ενηλίκους.

Σύμφωνα με τη νέα μελέτη, η μέση θερμοκρασία ενός καθιστικού ανεβαίνει κατά περίπου μισό βαθμό Κελσίου κάθε δεκαετία και ξεπερνά πλέον τους 20 βαθμούς Κελσίου. Πρέπει να κατεβάσουμε λοιπόν τον θερμοστάτη για να κατεβεί και ο δείκτης της ζυγαριάς.




και αφ ετερου απο εναν πρωην πρωταθλητη της παλης που μου ειχε πει στο γυμναστηριο
οταν ειναι να βγεις με κανα γκομενακι κανε ενα ντουζ με παγωμενο νερο,θα πρηστουν οι μυς και θα σαι τουμπανο :geek::geek::geek::geek::geek::green:

ka2sel
30-06-11, 15:22
συμφωνω με τους προλαλλεισαντες....διατροφη το βασικοτερο ...ακομα πρεπει να προσαρμοσεις την προπονηση σου καταλλληλα με το στοχο σου....για καλυτερο αποτελεσμα πρεπει να κανεις το πολυ 2-3 φορες την εβδομαδα αεροβιο...σε μερα προπονησης με βαρη θα βαζεις στο τελος της προπονησης σου 15-25 λεπτα διαδρομο...ακομα μπορεις καποια μερα να κανεις κυκλικο προγραμμα...αυτο που πρεπει να επιδιωξεις ειναι να καψεις οσο το δυνατο περισσοτερο λιπος σε συνδυασμο με το χασιμο οσο το δυνατον λιγοτερο γινεται μυικης μαζας...

Σκορπιος
05-07-11, 14:49
συμφωνω με τους προλαλλεισαντες....διατροφη το βασικοτερο ...ακομα πρεπει να προσαρμοσεις την προπονηση σου καταλλληλα με το στοχο σου....για καλυτερο αποτελεσμα πρεπει να κανεις το πολυ 2-3 φορες την εβδομαδα αεροβιο...σε μερα προπονησης με βαρη θα βαζεις στο τελος της προπονησης σου 15-25 λεπτα διαδρομο...ακομα μπορεις καποια μερα να κανεις κυκλικο προγραμμα...αυτο που πρεπει να επιδιωξεις ειναι να καψεις οσο το δυνατο περισσοτερο λιπος σε συνδυασμο με το χασιμο οσο το δυνατον λιγοτερο γινεται μυικης μαζας...

ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας κανω διαδρομο καθε μερα μετα τα βαρη 40 λεπτα 2 γρηγορο περπατιμα και 1 τρεξιμο οταν ενοεις και ενα κυκλικο να τα κανω ολα σε μια μερα;;;;

ka2sel
14-07-11, 20:21
κανοντας κυκλικη προπονηση κανεις αεροβιο προγραμμα....μια κυκλικη προπονηση περιλαμβανει 3-4 κυκλους ασκησεων διαφορων μυικων ομαδων με μικρα διαλλειματα και διαρκει περιπου απο 40 μεχρι 60 λεπτα το πολυ....Οταν λες ολα που αναφερεσαι?αν αναφερεσαι στο κυκλικο και το 40 λεπτο τρεξιμο που κανεις θα προτεινα οχι...θα καψεις και μυικη μαζα...χρησιμοποιεις λιποτροπικα?

superman1924
14-07-11, 20:43
πιστευεις οτι πρεπει να περνω και μετα προπονητικο γευμα

και την αεροβια σε τι ενταση εγω κανω 3 λεπτα γρηγορο περματημα και μετα 2 τρεξιμο για ενα 40 λεπτο ειναι καλα???


ανεβαινεις σε διαδρομο που μετραει χλμ/ωρα ξεκινας ζεσταμα 5 λεπτων στα 5 χλμ/ωρα και ανα ενα λεπτο ανεβαζεις 2 χλμ/ωρα εχοντας σαν βαση τα 7 χλμ/ωρα δηλαδη:

5 λεπτα ζεσταμα

1 λεπτο στα 7 χλμ/ωρα
1 λεπτο στα 9 χλμ/ωρα
1 λεπτο στα 11 χλμ/ωρα
1 λεπτο στα 13 χλμ/ωρα

5 λεπτα αποθεραπεια στα 5 χλμ/ωρα


οταν το κανεις 5 φορες θα εχεις καθαρη διαλλειματικη 20 λεπτα, σε εναν μηνα θα γινεις τουρμπο :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

exkaliber
16-07-11, 01:04
αυτες οι ζωνες εφιδρωσης κανουν δουλεια??

gym
16-07-11, 01:06
αυτες οι ζωνες εφιδρωσης κανουν δουλεια??

οχι...τσαμπα λεφτα...

ginus
16-07-11, 01:12
ανεβαινεις σε διαδρομο που μετραει χλμ/ωρα ξεκινας ζεσταμα 5 λεπτων στα 5 χλμ/ωρα και ανα ενα λεπτο ανεβαζεις 2 χλμ/ωρα εχοντας σαν βαση τα 7 χλμ/ωρα δηλαδη:

5 λεπτα ζεσταμα

1 λεπτο στα 7 χλμ/ωρα
1 λεπτο στα 9 χλμ/ωρα
1 λεπτο στα 11 χλμ/ωρα
1 λεπτο στα 13 χλμ/ωρα

5 λεπτα αποθεραπεια στα 5 χλμ/ωρα


οταν το κανεις 5 φορες θα εχεις καθαρη διαλλειματικη 20 λεπτα, σε εναν μηνα θα γινεις τουρμπο :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

επιμενεις παρα πολυ σε αυτην την προπονηση..δεν την θεωρω κατι xtrm ισως ευκολη να την χαρακτηριζα...δεν μπορεις να λες στον αλλον με τι ρυθμο να τρεξει γιατι δεν ξερεις την κατασταση του..οποτε το να διαβαζουμε μια τετοια προπονηση και να την ποσταρουμε-προτεινουμε(και με τετοια γλαφυροτητα) ειναι ανουσιο...υπαρχουν πολλες ειδους προπονησεις που μπορεις και εσυ και ο φιλος να διαλεξετε για να επιτυχετε το αποτελεσμα που θελετε

tolis93
16-07-11, 01:12
οχι...τσαμπα λεφτα...

Εμένα πάντως μ καναν δουλειά

exkaliber
16-07-11, 01:13
οχι...τσαμπα λεφτα...

γιου σουρ?

λεμε για καποιον που εχει λιπος να χασει
οχι για σενα που εισαι φιτ

ginus
16-07-11, 01:16
τσαμπα λεφτα...χανεις μερικα νερα μονο....αν θες να δοκιμασεις τι αποτελεσμα σου δινει...βαλε στην κοιλια σου θερμαντικη και τυλιξου μετα με το πλαστικο το διαφανες που καλυπτουμε φαγητο(δεν θυμαμαι πως το λενε)φυσικα τα νερα τα ξαναπερνεις χαλαρα με τοπου σταματησεις την διαδικασια

exkaliber
16-07-11, 01:22
^ οποτε να μν το δοκιμασω



Εμένα πάντως μ καναν δουλειά

δλδ?????

terataki
16-07-11, 11:56
τελεμαρκετινγκ φορ δε γουιν ρε...

SOSTARAS
16-07-11, 12:13
τσαμπα λεφτα...χανεις μερικα νερα μονο....αν θες να δοκιμασεις τι αποτελεσμα σου δινει...βαλε στην κοιλια σου θερμαντικη και τυλιξου μετα με το πλαστικο το διαφανες που καλυπτουμε φαγητο(δεν θυμαμαι πως το λενε)φυσικα τα νερα τα ξαναπερνεις χαλαρα με τοπου σταματησεις την διαδικασια

ζελοφαν το λενε !!!εχει αποτελεμα η θερμαντικη;

thanasis76
16-07-11, 12:34
ζελοφαν το λενε !!!εχει αποτελεμα η θερμαντικη;

φυσικα και δεν εχει στο να χασεις λιπος.!!!!!
το μονο που θα καταφερεις ειναι να χασεις τα υγρα , να κοκκινησει ολη η περιοχη εκει, και αναλογα την ποσοτητα να παθεις και κανα εγκαυματακι...
οποιος θελεις να χασει λιπος απο την κοιλια να κανει σωστη διατροφη, σωστη αεροβικη και να τυλιξει την μεση του με υπομονη....:thumbup::thumbup::thumbup:

SOSTARAS
16-07-11, 12:48
φυσικα και δεν εχει στο να χασεις λιπος.!!!!!
το μονο που θα καταφερεις ειναι να χασεις τα υγρα , να κοκκινησει ολη η περιοχη εκει, και αναλογα την ποσοτητα να παθεις και κανα εγκαυματακι...
οποιος θελεις να χασει λιπος απο την κοιλια να κανει σωστη διατροφη, σωστη αεροβικη και να τυλιξει την μεση του με υπομονη....:thumbup::thumbup::thumbup:

χαχαχα μα λεω κ εγω ειναι δυνατον !!!χεχε

SOSTARAS
16-07-11, 12:55
παρεπιπτωντοσ εγω εκανα 2 μηνεσ και κατι μονο βαρη και δεν εκανα αεροβια!!!αλλα με τα βαρυ δεν σταματουσα απο σετ σε σετ 15 δευτερα και απο ασκηση σε ασκηση 1 λετπο βασικα τα διαλειματα μου ηταν να αλλαζω κιλα στα σετ αυτο τιποτα αλλο και μολισ τελειωνα ετρεμαν ολα!!!χαχαχαχα

SOSTARAS
16-07-11, 13:50
η δουλευα ετσι ....πιστευω οτι ετσι κανεισ καυσεισ λιπουσ αν δεν σασ κανει κοπο δειτε το !!
http://youtu.be/P-fJ90WLT6I

SOSTARAS
17-07-11, 19:49
ΚΑΝΕΙΣ;;ΚΡΙΜΑ:(:(:(:(:(:(:(

marvin
17-07-11, 20:33
Ειναι καλο και δυνατο τα μικρα διαλειματα αναμεσα στα σετ αλλα το θεα ειναι οτι δεν μπορει καποιος που ειναι αρχαριος να το ακολουθησει.Το μονο που θα καταφερει θα ειναι να τα παρατησει.

SOSTARAS
17-07-11, 21:01
Ειναι καλο και δυνατο τα μικρα διαλειματα αναμεσα στα σετ αλλα το θεα ειναι οτι δεν μπορει καποιος που ειναι αρχαριος να το ακολουθησει.Το μονο που θα καταφερει θα ειναι να τα παρατησει.

ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ;;ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΓΥΣΤΟ!!

SOSTARAS
17-07-11, 21:03
ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΠΑΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΙΖΩ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ;)

beefmeup
17-07-11, 21:45
ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ;;ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΓΥΣΤΟ!!

γραφε με μικρα αν θες:thumbup:

ναι για το βιντεο εχεις δικιο..λογικο ειναι με ελαχιστα διαλειματα κ μικροτερα φορτια εχεις αυξημενους παλμους για μεγαλυτερο χρονο,κ τους κρατας εκει χωρις τα διαλειματα αναμεσα.

SOSTARAS
17-07-11, 22:07
μου αρεσει πολθ η ενταση βλεπε branch warren