PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρήξη δικεφάλου



Εχετλαίος
20-06-11, 18:12
Η γνωστή ιστορία...
Ανύψωση μεγάλου βάρους με το ένα χέρι (σακί με μπάζα) ο φρικτός ήχος της σάρκας που σκίζεται μέσα στον ώμο, ο οξύς πόνος σε βαθμό λιποθυμίας και ο δικέφαλος μια στρογγυλή μάζα στη μέση του βραχιόνιου...
Στο νοσοκομείο στα επέιγοντα δε μου έδωσαν και μεγάλη σημασία...ακτινογραφία (άδικα, δεν φαίνονται μαλακά μόρια στην "ακτίνα" ) πάρε κάνα αναλγητικό και φύγε σπίτι. Αφού επέμεινα και έβαλα τις φωνές και βρήκα και ένα γνωστό κατάφερα να με δει ο ορθοπαιδικός της εφημερίας. Ρήξη (ολική) μακράς κεφαλής δικεφάλου...
Ευτυχώς ήταν στα Χανιά εκείνο το απόγευμα συγγενής πολύ έμπειρος ορθοπαιδικός χειρούργος (και αθλητίατρος μεγάλης ομάδας ποδοσφαίρου) και με το που με είδε να πηγαίνω με το αριστερό (ευτυχώς) βραχίονα να κρέμεται αμέσως είπε "το χέρι του Ποπάυ". Έτσι ονομάζεται η εν λόγω κατάσταση ιατρικά ( ! ) από το γεγονός ότι ο δικέφαλος στρογγυλοποιείται ελείψη της μακράς κεφαλής που τον στερεώνει στο γλυνοειδές κάτω από τον ώμο.
Εγχείρηση αποκατάστασης γίνεται, συνήθως μονάχα για κοσμητικούς λόγους (για να μη δείχνει άσχημα το χέρι). Οι περισσότεροι ιατροί επιλέγουν να μην το χειρουργήσουν καθότι δεν χρειάζεται και τόσο. Ο βραχίονας συνεχίζει να είναι μια χαρά λειτουργικός, αλλά με μειωμένη δύναμη (κάπου στο 10-20% όπως αναφέρει η διεθνής βιβλιογραφία).
Έχει κάποιος από εδώ την ατυχία να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο;
Προφανώς θα επιστρέψω στα βάρη όταν φύγει ο πόνος και τελειώσει η δημιουργία ουλώδη ιστού εκειά μέσα. Και γνωρίζω ότι θα πρέπει να παίζω, πια, λίγο χαμηλότερα στα κιλά, δε με πειράζει και τόσο.
Όμως, χαζή ερώτηση, αλλά θα την κάνω.
Άραγε μονόζυγο θα μπορέσω να ξανανέβω;
:(

Kagias
20-06-11, 18:58
Με προχειρο σερτς στο φορουμ βρηκα αυτο http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?6430-%CE%A1%CE%B7%CE%BE%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85
οπου βλεπω οτι βγηκε συμπερασμα για αμεση εγχειριση απο τα παιδια ... Πιθανως αυτο που διαβασες στην βιβλιογραφια ειναι για αναπτυξη χωρις εγχειρηση ... Τωρα μπορει να λεω παπαριες και να μην εχεις το ιδιο προβλημα παντως εδω δειχνει οτι θεραπευεται πληρως

MusclesOfShadow
21-06-11, 15:21
Μονοζυγο??? Δυστυχως μαλλον οχι, ειναι αρκετα επιπονη ασκηση...
Παντως ειναι ευκολο να παθεις ρηξη, γενικα???

Περαστικα σου φιλε παντως!!!

72K
21-06-11, 17:17
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνεις την επέμβαση! Υπόψη ότι γίνεται εντός 48 ωρών!

Nive
21-06-11, 18:55
Περαστηκά σου φίλε.
Και`γω θα πρότεινα νυστέρι,όπως το`χω κάνει ήδη σε φίλο μου με χέρι παπάυ!
Η αποκατάσταση είναι ρουτίνα,αλλά μην φοβάσαι,απλά δεν μας είπες τι σου πρότειναν χώρια της μη-χειρουργικής μεθόδου...νάρθηκα,μαξιλάρι,ακινητοποίηση...??? :unsure::unsure::unsure:
Θέλει διπλάσια προσοχή και δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος,νυστέρι και καθάρισες.

Υ.Γ. 4-6 εβδομάδες ακινητοποίηση και βλέπουμε δεν είναι και λίγο...:shock:

Εχετλαίος
22-06-11, 12:46
Η αποκατάσταση είναι ρουτίνα,αλλά μην φοβάσαι,απλά δεν μας είπες τι σου πρότειναν χώρια της μη-χειρουργικής μεθόδου...νάρθηκα,μαξιλάρι,ακινητοποίηση...???

Bασικά ξεκούραση του βραχίονα και μη χρήση του σε άρση κιλών (κάτι δύσκολο όταν έχεις παιδιά, υποχρεώσεις, γυναίκα με 2 δισκοκήλες και μαστόρους στο σπίτι...). Σε 4-6 εβδομάδες, όπου θα έχει γίνει επούλωση του τρραύματος στην ωμική αύλακα και πάνω στο δικέφαλο (scarring) μπορώ να γυρίσω ξανά, σιγά-σιγά στην προηγούμενη δραστηριότητά μου. Εξυπακούεται ότι τα κιλά θα είναι μια κάτω σε όγκο, αυτό δε με πειράζει. Μετά από 20+ χρόνια στα γυμναστήρια έμαθα πως να προπονούμαι έξυπνα με λιγότερα κιλά.
Αυτό που με πείραξε είναι ότι σε 2 εβδομάδες θα έδιδα για μαύρη ζώνη στο Aikido και τώρα θα πρέπει να το αναβάλλω για ένα εξάμηνο τουλάχιστον...
Φοράω ελαστικό νάρθηκα από λαιμό σε χέρι, αλλά όχι όλες τις ώρες. Με κουράζει. Επιπρόσθετα ο ιατρός μου επέμεινε στη μη χρήση του δικέφαλου για ένα-ενάμιση μήνα προκειμένου να ελαχιστοποιήσουμε το φαινόμενο Ποπάυ. Κατόπιν θα πρέπει να διδάξουμε τη βραχεία κεφαλή του δικέφαλου πως να αντεπεξέλθει στον (ούτως ή άλλως) επαναπροσδιορισμένο τρόπο ζωής μου.
Την εγχείρηση αποφάσισα να μην την κάνω για πολλούς λόγους και κατόπιν έρευνας σε ότι ιατρικό site και βιβλίο μπόρεσα να βρω και να διαβάσω. Είμαι σίγουρος ότι ο κορακοβραχιάλης μαζί με τον εναπομείναντα δικέφαλο και ένα συνδυασμό ισχυρού ώμου και δυνατού τρικεφάλλου θα με πορέψουνε καλά για το υπόλοιπο της ζωής μου.
Ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.
Υγεία σε όλους

Jumaru
22-06-11, 12:50
Περαστικά εύχομαι , όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται

Εχετλαίος
22-06-11, 13:53
Περαστικά εύχομαι , όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται

Σε ευχαριστώ, καλά να είσαι.

nazgoul
22-06-11, 14:02
Ο μυς σε ειχε προειδοποιήσει κάπως; Ένιωθες πόνο ή κάτι ανησυχητικο λίγο καιρό πριν την ρίξη;


Καλή και γρήγορη ανάρρωση :toast::)

Nive
22-06-11, 14:54
...εγώ το ξαναλέω σε περίπτωση πλήρους ρήξης της μακράς κεφαλής δικεφάλου η μόνη λύση είναι η συρραφή του. :thumbup:

Εχετλαίος
22-06-11, 15:35
Ο μυς σε ειχε προειδοποιήσει κάπως; Ένιωθες πόνο ή κάτι ανησυχητικο λίγο καιρό πριν την ρίξη;

Η αλήθεια είναι ότι τελευταία είχα υπερβεί τις δυνάμεις μου. Γυμναστήριο, πολεμική τέχνη και προετοιμασία για εξετάσεις (σκίσιμο μέχρι εξάντλησης), ανακατασκευή σπιτιού, αυπνία και άγχος, τρέξιμο με τα παιδιά...
Δεν είχα συγκεκριμένη ενόχληση, μονάχα το πιάσιμο μετά από έντονη εκγύμναση, το γνωστό πιάσιμο από τη συσώρευση γαλακτικού οξέως. Αλλά το βάρος που του έβαλα να σηκώσει παραήταν πολύ, όπως απεδείξε η πρακτική...
Τι να κάνουμε; Μέσα στη ζωή είναι και η εσφαλμένη επιλογή, υποθέτω...

Εχετλαίος
22-06-11, 15:44
...εγώ το ξαναλέω σε περίπτωση πλήρους ρήξης της μακράς κεφαλής δικεφάλου η μόνη λύση είναι η συρραφή του. :thumbup:

Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση, καλέ μου φίλε. Το έψαξα αρκετά με αρκετούς ορθοπαιδικούς χειρουργούς, 3 εκ των οποίων είναι ιδιέταιρα έμπειροι στον αθλητιατρικό τραυματισμό. Όλοι με διαβεβαιώνουν πως μπορεί να έχει κάποιος (με το ίδιο πρόβλημα) σχεδόν την ίδια (μειωμένη κατά 10-15%) απόδοση μετά από την πάροδο 6μηνου και χωρίς να καταφύγει σε εγχείρηση. Όλοι, φυσικά, υποστηρίζουν επίσης ότι η συρραφή είναι μια μέθοδος που αποκαθιστά το πρόβλημα σχεδόν 100%. Είναι στον ενδιαφερόμενο να αποφασίσει...
Επιλέγω όμως συνειδητά να μην προχωρήσω σε εγχείρηση. Θα το πάω συντηρητικά με μεγαλύτερη προσοχή από εδώ και πέρα.
Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρω και χωρίς επέμβαση. Εξ' άλλου δεν φορτώνω πια τα κιλά που έπαιζα κάποτε πιτσιρικάς. Μου φτάνει να μπορώ να σηκώνω τα παιδιά μου ή τα βαριά ψώνια για το σπίτι.
Ξανά σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

drago
22-06-11, 18:16
...εγώ το ξαναλέω σε περίπτωση πλήρους ρήξης της μακράς κεφαλής δικεφάλου η μόνη λύση είναι η συρραφή του. :thumbup:

ακριβως αυτο!!! και δεν καταλαβαινω γιατι σου ειπαν οτι δεν το χειρουργουν.

οταν εχει κοπει εντελως ο μυς, και εχει κανει roll up, η down, δεν υπαρχει καμια ξεκουραση, φυσιοθεραπεια η οτιδηποτε που θα πιασει τον μυ, θα τον τεντωσει και θα τον λαθηλωσει κατω στην αλλη ακρη.

πρεπει πιστευω να κανει εγχειρηση το γρηγοροτερο δυνατο!!!

Nive
22-06-11, 19:08
ακριβως αυτο!!! και δεν καταλαβαινω γιατι σου ειπαν οτι δεν το χειρουργουν.

οταν εχει κοπει εντελως ο μυς, και εχει κανει roll up, η down, δεν υπαρχει καμια ξεκουραση, φυσιοθεραπεια η οτιδηποτε που θα πιασει τον μυ, θα τον τεντωσει και θα τον λαθηλωσει κατω στην αλλη ακρη.

πρεπει πιστευω να κανει εγχειρηση το γρηγοροτερο δυνατο!!!

+1
Το κουβέντιασα και μ`έναν φίλο με μεταπτυχιακά κλπ κλπ...και έβαλε τα γέλια...μου λέει ``και πώς θα ξανανέβει η μακρά κεφαλή πάνω και μέσα στην αύλακα ρε φίλε,θα την πάρει κανά μυρμήγκι στην πλάτη???``...τι να πω...?:P:P

Kazmaier
23-06-11, 00:07
+1
Το κουβέντιασα και μ`έναν φίλο με μεταπτυχιακά κλπ κλπ...και έβαλε τα γέλια...μου λέει ``και πώς θα ξανανέβει η μακρά κεφαλή πάνω και μέσα στην αύλακα ρε φίλε,θα την πάρει κανά μυρμήγκι στην πλάτη???``...τι να πω...?:P:P

καλα μιλαμε τωρα μαυτο που ειπες ανεβασες κατακορυφα το κυρος των λεγομενων σου
:green::green:

Nive
23-06-11, 00:12
καλα μιλαμε τωρα μαυτο που ειπες ανεβασες κατακορυφα το κυρος των λεγομενων σου
:green::green:

Το ξέρω.Απλά έτυχε να`χει αυτόν τον τίτλο πάνω στην αποκατάσταση αθλητικών κακώσεων και αθλητικής φυσικοθεραπείες,δεν το`πα για να το πω.Άρα πάει να πει πως κάτι παραπάνω σκαμπάζει...άρα ναι,μέσα έπεσες,αλλά δεν ανεβάζω το κύρος των λεγομένων μου,εγώ μία γνώμη έδωσα που την ενστερνίζεται κι`άλλος συνάδελφός μου με περισσότερες γνώσεις.
Σε κάλυψα?

Kazmaier
23-06-11, 02:07
Το ξέρω.Απλά έτυχε να`χει αυτόν τον τίτλο πάνω στην αποκατάσταση αθλητικών κακώσεων και αθλητικής φυσικοθεραπείες,δεν το`πα για να το πω.Άρα πάει να πει πως κάτι παραπάνω σκαμπάζει...άρα ναι,μέσα έπεσες,αλλά δεν ανεβάζω το κύρος των λεγομένων μου,εγώ μία γνώμη έδωσα που την ενστερνίζεται κι`άλλος συνάδελφός μου με περισσότερες γνώσεις.
Σε κάλυψα?

οχι αμα δεν φερεις απτες αποδειξεις για τα πτυχια τουτα τοτε το εκλαμβανω μονο ως κινηση εντυπωσιασμου :twisted:

Εχετλαίος
23-06-11, 09:47
+1
Το κουβέντιασα και μ`έναν φίλο με μεταπτυχιακά κλπ κλπ...και έβαλε τα γέλια...μου λέει ``και πώς θα ξανανέβει η μακρά κεφαλή πάνω και μέσα στην αύλακα ρε φίλε,θα την πάρει κανά μυρμήγκι στην πλάτη???``...τι να πω...?:P:P

Ίσως να μην έγινα κατανοητός...
Δε με ενδιαφέρει να ξαναδέσει η μακρά κεφαλή, την έχω ήδη ξεχάσει και είναι μια επιλογή "ρίσκο" που τολμώ και λαμβάνω. Θα πορευτώ με την βραχεία και μόνον.

Polyneikos
23-06-11, 09:56
οχι αμα δεν φερεις απτες αποδειξεις για τα πτυχια τουτα τοτε το εκλαμβανω μονο ως κινηση εντυπωσιασμου :twisted:

Στον ΑΣΕΠ δουλευεις;:idea:

Polyneikos
23-06-11, 10:01
Περαστικα σου Εχετλαιε.
Ισως ο Ηλίας (Τριανταφύλλου) μπορεί να σου πει μια αποψη καθως ο φίλος του και αγωνιστικος αθλητης ,Γιαννης Τσουνος,εχει κόψει τα δικεφαλα αν δεν κανω λαθος.Ριξε μια ματια και εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1336-Τσουνος-Γιαννης&p=298354&viewfull=1#post298354

Εχετλαίος
23-06-11, 13:52
Περαστικα σου Εχετλαιε.
Ισως ο Ηλίας (Τριανταφύλλου) μπορεί να σου πει μια αποψη καθως ο φίλος του και αγωνιστικος αθλητης ,Γιαννης Τσουνος,εχει κόψει τα δικεφαλα αν δεν κανω λαθος.Ριξε μια ματια και εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1336-Τσουνος-Γιαννης&p=298354&viewfull=1#post298354

Σε ευχαριστώ πολύ.
Να έχεις υγεία!

Nive
23-06-11, 17:24
kazmaier οκ ό,τι πεις.:thumbup:

Φίλε μου,δικό μου λάθος τότε,άλλο κατάλαβα.Πάντως στην βιβλιογραφία βρήκες ότι θα υπολοίπεσε μόνο τόσο (10-15%)..? μμμμ..θα το ψάξω.:unsure:

Τρομερός αθλητής και αν έχει κομμένο δικέφαλο 2 φορές μπράβο του!;)

Εχετλαίος
23-06-11, 21:37
Φίλε μου,δικό μου λάθος τότε,άλλο κατάλαβα.Πάντως στην βιβλιογραφία βρήκες ότι θα υπολοίπεσε μόνο τόσο (10-15%)..? μμμμ..θα το ψάξω.:unsure:


Κοίτα πάρ'το λογικά.
Η μια μοίρα του δικεφάλου δεν παίζει μπάλα πια. Ατροφεί ένα μεγάλο μέρος της.
Η μοίρα του δικεφάλου που απομένει (της οποίας ο τένοντας σπάνια διαρηγνύεται) υπερτροφεί (ε, όσο γίνεται) προκειμένου να καλύψει μέρος του ενεργειακού κενού.
Ο κορακοβραγχιάλης παραμένει ανεπηρέαστος. Υποθέτουμε και οι πηχεοκαρπικοί μύες.
Οι ακινητοποιούντες την άρθρωση λοιποί "συνεργάτες" (πρόσθια-πλάγια μοίρα δελτοειδή σχεδόν αμετάβλητοι. Προφανώς σχετικά ανεπηρέαστος και ο τρικέφαλος βραχιόνιος.
Έκατσα και έψαξα στα παλιά μου βιβλία της βιοχημείας και ανατομίας-φυσιολογίας και πρόχειρα υπολόγισα ότι εκεί πρέπει να παίζει το έλλειμα στο μυικό potential, οτιδήποτε μεταξύ του 10 και 20%. Το αυτό επιβεβαιώνει και ο Alberts et al όπως και ο Shelley στην ανατομία του...
Μένει να ξεψαχνίσω μια-δυο βίβλους ανατομίας που έχω κάπου καταχωνιασμένες αλλά θα πρέπει να βρω το χρόνο για τον κο Gray.
Πάντως δε με ενδιαφέρει το αισθητικό του θέματος, και τι έγινε ας πούμε...Θα έλθουν οι συνκυβερνώντες τον βραχίονα και θα καλύψουν το κενόν της έξω μοίρας του δικέφαλου. Θα δούμε...
Ναι, σήμερα συμπέρανα με φίλο ορθοπεδικό (αναμένοντας τη μαγνητική) ότι μονόζυγο γιοκ. Δεν θα πρέπει να το διακινδυνέψω...Αλλά και πάλι, και τι έγινε; Διαθέτουμε και τροχαλίες για ολιγότερο βάρος. Έτσι δεν είναι;
Ξανά ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους και τη βοήθειά τους.
Να έχετε όλοι υγεία.
:)

Nive
23-06-11, 22:59
Διατηρώ επιφυλάξεις,αλλά όπως και να`χει καλή υπομονή φίλε μου.
Έχεις δουλειά μπροστά σου....καλή δύναμη!:bbbiceps::weights:;)

72K
23-06-11, 23:11
Εγώ πάντως που έπαθα το ίδιο στο δεξί μείζονα θωρακικό και δεν προχώρησα σε επέμβαση το σκυλομετάνιωσα. Σου μένει κουσούρι και για να μην γίνω υπερβολικός και το ονομάσω αναπηρία, είναι σίγουρα δυσλειτουργία.
Πήρες δύσκολη απόφαση.

Nive
23-06-11, 23:15
Εγώ πάντως που έπαθα το ίδιο στο δεξί μείζονα θωρακικό και δεν προχώρησα σε επέμβαση το σκυλομετάνιωσα. Σου μένει κουσούρι και για να μην γίνω υπερβολικός και το ονομάσω αναπηρία, είναι σίγουρα δυσλειτουργία.
Πήρες δύσκολη απόφαση.

Ο μείζων θωρακικός έχει άλλη μυικότητα-μήκος και είναι ο δεύτερος δυνατότερος μυς του σώματός μας,οπότε και η αποκοπή του φέρνει πιο σοβαρές επιπτώσεις.:(
Κλειδική-στερνική ή κοιλιακή μοίρα έχει μεγαλύτερο έλλειμα?
Με τον ώμο σου εντάξει είσαι...? Από αναπνοή πώς πας...? Οι εισπνευστικοί σου είναι εντάξει?:unsure:

themisdas
23-06-11, 23:19
Περαστικα φιλε μου!:thumbup:

72K
23-06-11, 23:22
Η ρήξη ήταν-είναι στη κατάφυση, στο βραχιόνιο. Κοίτα κάνω και πάγκο αν θέλω (κλειστη λαβη) αλλά το αποφεύγω διότι δεν έχω "σωστή" αίσθηση. Ολα τα υπόλοιπα, ώμος κτλ μια χαρά. Απλά έχω μια τρύπα στο σημειό που μου τη δίνει και θα μπορούσα να διακοσαρίζω στο πάγκο που επίσης μου τη δίνει που δεν συμβαίνει.

Nive
23-06-11, 23:32
Είχα δει κομμένο ορθό μηριαίο σε ποδοσφαιριστή και είχε ``λακούβα``....απίστευτο συναίσθημα,δύναμη είχε-η ελαστικότητά του ήθελε δουλειά...ανοίγματα με αλτήρες κάνεις..?

72K
23-06-11, 23:35
ανοίγματα με αλτήρες κάνεις..?

Δεν νομίζω ότι θα με βοηθήσουν σε κάτι. Οι τένοντες δεν διατείνονται.

Nive
23-06-11, 23:38
Από περιέργεια σε ρώτησα...καλή δύναμη φίλε.:thumbup:

72K
24-06-11, 08:30
Από περιέργεια σε ρώτησα...καλή δύναμη φίλε.:thumbup:

No problem. Ευχαριστώ.

alexv13
21-07-13, 23:23
Πριν 8 χρονια εσπασα το χερι μου...συμφωνα με τους γιατρους το κοκαλο οπως εσπασε εσκισε τον δικεφαλο μου...η σκιστηκε κατα την διαρκεια του χτυπηματος καθως το χερι ανοιξε περισσοτερο απο το φυσιολογικο των 180 μοιρων για την ακριβεια γυρισε ολκληρο...τελος παντων .. στην αρχη οι γιατροι δεν ειχαν καταλαβει την ζημια στον μυ με αποτελεσμα 3 χρονια μετα το σπασιμο να κανω μια διορθωτικη επεμβαση η οποια δεν προσφερε απολυτως τιποτα εκτος απο μια ουλη...το κακο ειναι οτι ειμαι 17 χρονων οποτε με ενοχλει ενας τετοιος τραυματισμος οχι αισθητικα αλλα λειτουργικα καθως εχω πιο συντομη κοπωση και λιγοτερη δυναμη σε αυτο το χερι,.... ξεκινησα την γυμναστικη μπας και καταφερω τιποτα...αν ξερετε τιποτα περισσοτερο θα το εκτιμουσα... παντως το χερι μου ειναι καλα προς ολες τις κινησεις και μην φανταστειτε καμια τρελη διαφορα στην δυναμη...ειναι λιγο υποτροφικο σε σχεση με το δεξι μου βεβαια...
70693

ΔημητριοςΜ
20-12-13, 00:27
Πριν απο ενα μήνα έπαθα ρηξη κερκιδικου τενοντα δικεφαλου και αποφάσισα να το αντιμετωπίσω συντηρητικά. Μετά τα Χριστούγεννα θέλω να ξανάρχιςω σιγά σιγά το γυμναστήριο. Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιον ελαστικό επίδεσμο στη αρχή, τι λέτε όσοι ήδη έχετε αναρρώσει?

TRIANTAFYLLOU
20-12-13, 00:48
κατ αρχήν πρέπει να γίνει ιατρικη εκτίμηση του προβλήματος αν είναι ολικη η ρήξη η μερική , γιατι σε μερικές περιπτώσεις χρειάζετε χειρουργική επέμβαση , αν δεν χρειάζετε ότι επίδεσμο και να βάλεις η να το δέσεις , αν το ζορίσεις και περάσεις τα όρια θα υποτροπιάσει και θα το κάνεις χειρότερα

ΔημητριοςΜ
20-12-13, 02:06
Ευχαριστώ, παρέλειψα να αναφέρω ότι η απόφαση μου στηρίχθηκε σε εκτίμηση του τραυματισμού μετά απο κλινική εξέταση και μαγνητική τομογραφία. Πλήρης ρηξη με συντηρητική αντιμετώπιση. Οι οδηγίες συνοψίζονται σε ανάρτηση τριων εβδομάδων έπειτα ελαφρά άσκηση με όριο την εμφάνιση ενοχλησης και σταδιακή αύξηση της έντασης. Απλά θέλω να επωφεληθώ της εμπειρίας των ήδη ασκουμένων.

Billys51
20-12-13, 02:08
Παιδια ρηξη δικεφαλου μπορουμε να παθουμε και κατα την διαρκεια προπονησης? Εννοω εκει που σηκωνουμε στραβομπαρα ας πουμε ή καποιον αλτηρα ξαφνικα να το παθουμε? Ή συμβαινει μονο αν ξαφνικα ερθει βαρυ φορτιο στο χερι μας?

TRIANTAFYLLOU
20-12-13, 02:54
οπότε τα ίδια πράματα λέμε δεν πρέπει όταν περάσει η φαση ξεκούρασης και αποκατάστασης να το ζορίσεις σε σημείο να δώσει πόνο γιατι μπορει να υποτροπιάσει και μετα θα είναι χειρότερα , γιατι όταν είμαστε υγιείς και πάθουμε μια ζημιά , μετα απο αποκατάσταση έχοντας ευαισθησία είναι μεγαλύτερη η ζημια αν υποτροπιάσει , οπότε το νου σου και προσέχεις δεν χρειάζετε πανικός και πάντα καλο ζέσταμα και σταδιακα αυξάνεις το βάρος


Billys51

Παιδια ρηξη δικεφαλου μπορουμε να παθουμε και κατα την διαρκεια προπονησης? Εννοω εκει που σηκωνουμε στραβομπαρα ας πουμε ή καποιον αλτηρα ξαφνικα να το παθουμε? Ή συμβαινει μονο αν ξαφνικα ερθει βαρυ φορτιο στο χερι μας?


και βέβαια μπορούμε να πάθουμε ρήξη κατα την προπόνηση είναι ανάλογα και τι προδιάθεση και ευαισθησία έχει ο καθένας , συνήθως το παθαίνουμε κρύοι όταν σηκώνουμε απότομα βάρος , η ακόμη και μια απότομη κίνηση που μπορεί να γίνει διάταση στο δικέφαλο και κατ επέκταση ρήξη , αλλα έχει να κάνει και με το πόσο ευαισθησία έχει ο καθένας , αν δεν τρέφετε σωστα , αν του λείπουν αμινοξέα απο την διατροφή του

αλλα αυτο δεν γίνετε στα καλα καθούμενα αλλα αν ο μυς δεν έχει ζεσταθει καλα και σε βάθος και οι μυικές ίνες δεν έχουν ελαστικότητα και παθαίνουν ρήξη , επίσης συμβαίνει και στους χρήστες αας , επειδη δυναμώνουν πιο γρήγορα και οι τένοντες δεν ακολουθούν τον ρυθμό τόσο γρήγορα ώστε να αντέχουν και παθαίνουν ρήξη
γι αυτο οι διατασεις και η ελαστικότητα είναι σημαντική υπόθεση