PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειμαι νεος και θελω βοηθεια!



backy1993
20-06-11, 22:59
Γεια σας ειμαι νεο μελος καταρχας καλος σας βρηκα.

ειμαι 18 ετων 168 υψος και 63 κοιλα
εχω λιπος στην κοιια και θελω να το καψω και θελω να σας ρωτησω ποση ωρα χρειαζομαι στο διαδρομο και καθε ποτε.
Επισης, αθλουμε αλλα για κανα 4 μηνο εκανα μονο βαρη και οχι αεροβια!
Ευχαριστω.

TToni Shark
21-06-11, 08:56
:welcome::welcome::welcome:

karpoutzidis
21-06-11, 10:50
Γεια σας ειμαι νεο μελος καταρχας καλος σας βρηκα.

ειμαι 18 ετων 168 υψος και 63 κοιλα
εχω λιπος στην κοιια και θελω να το καψω και θελω να σας ρωτησω ποση ωρα χρειαζομαι στο διαδρομο και καθε ποτε.
Επισης, αθλουμε αλλα για κανα 4 μηνο εκανα μονο βαρη και οχι αεροβια!
Ευχαριστω.

κάλος όρισες!
κοιτά αερόβια κάλο κάνει κακό δεν κάνει!είτε σε γράμμωση είτε σε όγκο!ένα βασικό που παίζει ρόλο είναι να μπορείς να την βγάλεις δλδ να μην σου πούμε 4 ώρες και εσύ στην 1.30 να τα έχεις παίξει!εγώ για παράδειγμα είμαι 178 και 101 κιλά και κάνω τα βάρη μου και μετά 2 ώρες αερόβια και βλέπω οτι αφού εχω ξεκινήσει και διατροφή χάνω αρκετά.(έχω αποβάλει τα νερά και χάνω)αυτό που λένε πάντα είναι τουλάχιστον 40 λεπτά αερόβια μετά τα βάρη από εκει και περα οτι παραπάνω κάνεις είναι κέρδος

gym
21-06-11, 11:59
Γεια σας ειμαι νεο μελος καταρχας καλος σας βρηκα.

ειμαι 18 ετων 168 υψος και 63 κοιλα
εχω λιπος στην κοιια και θελω να το καψω και θελω να σας ρωτησω ποση ωρα χρειαζομαι στο διαδρομο και καθε ποτε.
Επισης, αθλουμε αλλα για κανα 4 μηνο εκανα μονο βαρη και οχι αεροβια!
Ευχαριστω.

καλως ηρθες...
κατ αρχας,τα κιλα σου ειναι λιγα σε σχεση με το υψος οποτε αυτο σημαινει οτι θες μυς....
για την κοιλια εισαι σιγουρος οτι οτι η διατροφη σου ειναι σωστη?
για να χασεις λιπος το κλειδι ειναι αεροβια με διατροφη....
εφοσον δεν εκανες ποτε αεροβιο οπως λες...ξεκινα με 20 λεπτα μετα τα βαρη σε σταθερο τεμπο να νιωθεις οτι δουλευεις ομως ,οχι οτι πας βολτα...
αλλη επιλογη ειναι να ξεκινησεις αεροβια προπονηση χωρις βαρη σε ξεχωριστη μερα...μονο αεροβια και κατα προτιμηση νυστικος το πρωι...

ελπιζω να βοηθησα...διαβασε κ τα θεματα αεροβια κ λιποδιαλυση κ γενικα αεροβια...:thumbup:

wonderboy
21-06-11, 13:12
welcome

tolis93
21-06-11, 13:17
διορθωστε με αν κανω λαθος.αλλα και τα βαρη δεν αυξανουν το μεταβολισμο?εννοω δε θα ηταν καλο το πρωι με αδειο στομαχι 20-30-40 λεπτα(αναλογα δλδ το ποσο κανει τα νουμερα ειναι τυχαια) αεροβια και μετα λιγες ασκησεις με αλτηρες μετριου βαρους?σε εμενα ειχε λειτουργησει.εννοειται οχι ξεσκισμα σε βαρη οταν ειναι μια μερα αφιερωμενη στην εοροβια.

gym
21-06-11, 13:27
διορθωστε με αν κανω λαθος.αλλα και τα βαρη δεν αυξανουν το μεταβολισμο?εννοω δε θα ηταν καλο το πρωι με αδειο στομαχι 20-30-40 λεπτα(αναλογα δλδ το ποσο κανει τα νουμερα ειναι τυχαια) αεροβια και μετα λιγες ασκησεις με αλτηρες μετριου βαρους?σε εμενα ειχε λειτουργησει.εννοειται οχι ξεσκισμα σε βαρη οταν ειναι μια μερα αφιερωμενη στην εοροβια.

εννοειται αυτο οτι τα βαρη αυξανουν μυς αρα και μεταβολισμο...δεν ειπα το αντιθετο...
αλλα το θεμα ειναι ποιο?να κανουμε λιγα βαρακια κ να φυγουμε?>οχι...
οι επιλογες της αεροβιας ειναι οι εξης...
1.πρωι νυστικος και απογευμα βαρη...
2.μετα τα βαρη-προπονηση κανονικη
3.σε οποιαδηποτε στιγμη θες μεσα στη μερα...εφοσον ειναι η μοναδικη προπονηση...

καταλαβες πως το εννοω?
και βαρη θα κανει αλλα εχει επιλογες...οχι να τα μαζεψει ολα μαζι...

tolis93
21-06-11, 14:01
εννοειται αυτο οτι τα βαρη αυξανουν μυς αρα και μεταβολισμο...δεν ειπα το αντιθετο...
αλλα το θεμα ειναι ποιο?να κανουμε λιγα βαρακια κ να φυγουμε?>οχι...
οι επιλογες της αεροβιας ειναι οι εξης...
1.πρωι νυστικος και απογευμα βαρη...
2.μετα τα βαρη-προπονηση κανονικη
3.σε οποιαδηποτε στιγμη θες μεσα στη μερα...εφοσον ειναι η μοναδικη προπονηση...

καταλαβες πως το εννοω?
και βαρη θα κανει αλλα εχει επιλογες...οχι να τα μαζεψει ολα μαζι...
οχι για τα λιγα βαρη μιλησα σε περιπτωση π γινεται αφιερωση μιας μερας μονο σε αεροβια.εννοειται πως δεν μιλαω γενικα για λιγα βαρακια ετσι δεν υπαρχει κ ιδιαιτερη μυικη αναπτυξη εξαλου

gym
21-06-11, 14:03
οχι για τα λιγα βαρη μιλησα σε περιπτωση π γινεται αφιερωση μιας μερας μονο σε αεροβια.εννοειται πως δεν μιλαω γενικα για λιγα βαρακια ετσι δεν υπαρχει κ ιδιαιτερη μυικη αναπτυξη εξαλου

οχι δεν υπαρχει λογος να κανεις πασαλειμμα με τα λιγης διαρκειας βαρη....αν κανεις τις προπονησεις σου σωστα δεν υπαρχει λογος...μπορεις εκεινη τη μερα να το συνδυασεις με κοιλια η ραχη...διατασεις πολλες...

tolis93
21-06-11, 14:05
οχι δεν υπαρχει λογος να κανεις πασαλειμμα με τα λιγης διαρκειας βαρη....αν κανεις τις προπονησεις σου σωστα δεν υπαρχει λογος...μπορεις εκεινη τη μερα να το συνδυασεις με κοιλια η ραχη...διατασεις πολλες...

ειχα διαβασει σε ενα τευχος γνωστου περιοδικου(βεβαια το αρθρο ηταν του 2005) οτι οι διατασεις πριν τη κυριως γυμναστικη προκαλουν πονο στους μυες και τους κουραζουν.ισχυει κατι τετοιο?

gym
21-06-11, 14:11
ειχα διαβασει σε ενα τευχος γνωστου περιοδικου(βεβαια το αρθρο ηταν του 2005) οτι οι διατασεις πριν τη κυριως γυμναστικη προκαλουν πονο στους μυες και τους κουραζουν.ισχυει κατι τετοιο?

οχι βεβαια...οι διατασεις χρησιμοποιουνται και ως ζεσταμα...καλες διατασεις...γενικα ειναι υποτιμημενες απο τους περισσοτερους ββερς...γιατι τις βαριουνται κ γι αυτο γινοται σαν μπαμπουινοι χωρις ισιες πλατες κ κουασιμοδοι...τεσπα...εδω δεν ειναι θεμα για διατασεις...:toast::toast:

backy1993
21-06-11, 20:57
Ευχαριστω παιδια να στε καλα.
βασικα δεν ειπα δεν εχω ξανακανει αεροβια απλα την παρατησα για πολυ καιρο!
Η διατροφη μοθ ειναι χαλια, μεχρι σημερα με φροντηστηρια σχολεια και τα λοιπα δεν εβρισκα χρονο και ετρωγα οτι εβρισκα (αρκετεσ φορεσ και απ εξω)
βασικα δε ξερω πως να την προσαρμοσω στην καθημερινοτητα μου καθως ζω με την οικογενεια μου και ειναι δυσκολο να μαγειιρευω ειδικο φαει για μενα και να μαγειρευουμε αλλο για τους υπολοιπους, με τοσα τοπικσ που ανοιγωνται περι διατροφης εχω μπερδευτη θα εκτοιμουσα καθε βοηθεια!

gym
21-06-11, 21:30
μην πελαγωνεις...ολα απλα ειναι...
πρωτα πας εδω....http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4

και τα διαβαζεις σχεδον ολα...τα αρθρα ειδικα 4,10,15,16,17,19,20,21.....

δεν ειναι πολλα...απλα να παρεις μια ιδεα τι ειναι τι.....μετα τα τοπικς με την διατροφη ειναι θεματα με αποριες οπου εκει θα θεσεις κ τις δικες σου οπως κ τοπικς με διατροφες παιδιων που ανοιγουν θεμα για να δουμε αν η διατροφη τους ειναι καλη η οχι κ να βοηθησουμε...πραγμα που καλλιστα μπορεις να κανεις κ εσυ....

ειναι ευκολο να κανεις διατροφη ακομα και μεσα στο σπιτι ακομα κ αν δεν μαγειρευεις οπως λες...αλλα να ξερεις οτι αν κατι το θες πολυ,θα το κανεις...δικαιολογιες μπορουμε να βρουμε πολλες,αλλα δεν παει να πει οτι ειναι ακατορθωτο να κανεις διατροφουλα...

οποτε πας στα αρθρα,διαβαζειςςςςςςςςς.....κ μετα ερχεσαι....οχι σε κανενα 5λεπτο παντως...;););)