PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεϊνη ή αμινοξέα;



rockets123456
20-06-11, 23:59
επειδη εχω διαβασει παρα πολλα μεσα στο φορουμ αλλα ακρη δεν εχω βγαλει,ειναι καλυτερο να παρω μια whey isolate πρωτεινη ή bcaa αμινοξεα μετα την προπονηση?θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας.

Panosss
21-06-11, 00:10
Whey

rockets123456
21-06-11, 00:12
ουσιαστικα ομως τα αμινοξεα δεν ειναι δομικα συστατικα των πρωτεινων?οποτε παραγουν πρωτεινη στον οργανισμο και επισης ειναι και πιο ευκολα αφομιωσημα απο μια whey..αν κανω καπου λαθος διορθωσε με γιατι δεν ξερω αν τ λες και σωστα:unsure:

BODYMPAL
21-06-11, 00:20
κατά την γνώμη μου και τα δυο !!!!:thumbup:

Kaloutsikos
21-06-11, 00:56
επειδη εχω διαβασει παρα πολλα μεσα στο φορουμ αλλα ακρη δεν εχω βγαλει,ειναι καλυτερο να παρω μια whey isolate πρωτεινη ή bcaa αμινοξεα μετα την προπονηση?θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Η πρωτεΐνη τρέφει τους μύες,
σε αντίθεση με τα bcaa που εμποδίζουν την διάσπαση του μυικού ιστού σε μια έντονη προπόνηση.

exkaliber
21-06-11, 01:34
εισαι σιγουρος??
αν ισχυει αυτο στο ποστ δεν επρεπε να βαζουμε bcaa

gym
21-06-11, 12:53
ουσιαστικα ομως τα αμινοξεα δεν ειναι δομικα συστατικα των πρωτεινων?οποτε παραγουν πρωτεινη στον οργανισμο και επισης ειναι και πιο ευκολα αφομιωσημα απο μια whey..αν κανω καπου λαθος διορθωσε με γιατι δεν ξερω αν τ λες και σωστα:unsure:

απλα τα αμινοξεα ειναι πιο ακριβα απο μια πρωτεινη γι αυτο βλεπεις οι περισσοτεροι παιρνουν το δευτερο...αν εισαι ανετος στο οικονομικο εγω θα σου ελεγα να δουλευεις με υγρα αμινοξεα...

jimmy007
21-06-11, 13:09
απλα τα αμινοξεα ειναι πιο ακριβα απο μια πρωτεινη γι αυτο βλεπεις οι περισσοτεροι παιρνουν το δευτερο...αν εισαι ανετος στο οικονομικο εγω θα σου ελεγα να δουλευεις με υγρα αμινοξεα...

Αν δεν κάνω λάθος τα υγρά αμινοξέα προέρχονται από υδρόλυση κολλαγόνου που είναι κάκιστη πηγή πρωτείνης(αποτελείται από γλυκίνη,αλανίνη και 4-υδροξυπρολίνη αν δεν κάνω λάθος).

gym
21-06-11, 13:11
Αν δεν κάνω λάθος τα υγρά αμινοξέα προέρχονται από υδρόλυση κολλαγόνου που είναι κάκιστη πηγή πρωτείνης(αποτελείται από γλυκίνη,προλίνη και υδροξυπρολίνη αν δεν κάνω λάθος).

κ ομως τα ατομα που με συμβουλευουν και τα εμπιστευομαι(δεν ειναι πωλητες...) αυτα μου προτεινουν...δεν ειμαι χημικος να ξερω τι παιζει αλλα αυτο που ξερω κ εχω δει επανω μου λεω...

αλλωστε πλεον δεν παιρνω τιποτα αλλα αν καποια στιγμη θελησω κατι σιγουρα θα παω σε υγρα αμινοξεα παλι...


υ.γ. τωρα με τσιγκλισες να το ψαξω...:green:

Kaloutsikos
21-06-11, 15:17
εισαι σιγουρος??
αν ισχυει αυτο στο ποστ δεν επρεπε να βαζουμε bcaa

Μάλλον γιατί είμαστε άπλες με τα συμπληρώματα. :P

exkaliber
21-06-11, 15:46
Μάλλον γιατί είμαστε άπλες με τα συμπληρώματα. :P

ρε λεφτα υπαρχουν
τι λεμε τωρα! τσιγουνιες θα κανουμε?
:P:P:P:green:

tasos2
21-06-11, 15:56
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Η πρωτεΐνη τρέφει τους μύες,
σε αντίθεση με τα bcaa που εμποδίζουν την διάσπαση του μυικού ιστού σε μια έντονη προπόνηση.

Το ιδιο πραγμα ειναι απλα τα αμινοξεα τα χρησιμοποιουν γι αυτο το σκοπο επειδη δεν χρειαζονται χωνεψη που δεν μπορεις να κανεις καλα οταν προπονεισαι. Ο οργανισμος οταν παιρνεις πρωτεινη δεν βλεπει την πρωτεινη βλεπει τα αμινοξεα στα οποια διασπαται, απλα αν παρεις κατευθειαν αμινοξεα δεν χρειαζεται να γινει διασπαση

Kaloutsikos
21-06-11, 16:03
Το ιδιο πραγμα ειναι απλα τα αμινοξεα τα χρησιμοποιουν γι αυτο το σκοπο επειδη δεν χρειαζονται χωνεψη που δεν μπορεις να κανεις καλα οταν προπονεισαι. Ο οργανισμος οταν παιρνεις πρωτεινη δεν βλεπει την πρωτεινη βλεπει τα αμινοξεα στα οποια διασπαται, απλα αν παρεις κατευθειαν αμινοξεα δεν χρειαζεται να γινει διασπαση

Δεν μιλάμε για πρωτεΐνη,
αλλά για bcaa και eaa.

tasos2
21-06-11, 16:09
Δεν μιλάμε για πρωτεΐνη,
αλλά για bcaa και eaa.

Α οκ. Παντως ολες οι whey isolate εχουν bcaa.

COBRA_STYLE
21-06-11, 16:13
Α οκ. Παντως ολες οι whey isolate εχουν bcaa.
γενικα ολες οι πρωτεινες εχουν bcaa μεσα...γι αυτα γινεται η σφαγη...ποια θα εχει την περισσοτερη λευκινη κτλ κτλ

tasos2
21-06-11, 16:20
γενικα ολες οι πρωτεινες εχουν bcaa μεσα...γι αυτα γινεται η σφαγη...ποια θα εχει την περισσοτερη λευκινη κτλ κτλ

Αρα γιατι να παρει σκετα bcaa αφου θα τα παρει και με την whey

Kaloutsikos
21-06-11, 16:30
Αρα γιατι να παρει σκετα bcaa αφου θα τα παρει και με την whey

Ελάτε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?703-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1/page27) να το συζητίσουμε.

exkaliber
21-06-11, 16:31
Αρα γιατι να παρει σκετα bcaa αφου θα τα παρει και με την whey

για πιο γρηγορα
εχουν διαφορα στο χρονο αποροφησης

η πρωτεινη πρεπει να διασπαστει πρωτα