PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος οταν τρεχω



naz
21-06-11, 03:10
Γιατι όταν ανεβάζω ενταση κ τρέχω με πίανει ένας πόνος κοντα στο σπληνα?Αυτο γινετε στο διαδρομο αλλα κ οταν τρεχω σε γηπεδο(μονο στο step δεν με πιανει)Δεν εχω καποιο παθολογικο προβλημα.Υπαρχει καποια λυση?

gym
21-06-11, 12:26
Γιατι όταν ανεβάζω ενταση κ τρέχω με πίανει ένας πόνος κοντα στο σπληνα?Αυτο γινετε στο διαδρομο αλλα κ οταν τρεχω σε γηπεδο(μονο στο step δεν με πιανει)Δεν εχω καποιο παθολογικο προβλημα.Υπαρχει καποια λυση?

σφαχτης εννοεις?

naz
22-06-11, 00:31
Ναι,σφάχτης .Οταν κάνω γρήγορο βάδισμα δεν με πιανει μονο στο τρεξιμο και πιο πολυ οταν τρέχω σε γηπεδο ,ενω θέλω και μπορώ αναπνευστικά ,ο πόνος με τελειώνει :(:(

Niiick
22-06-11, 03:23
Συχνο φαινομενο, να παει να τρεξει καποιος και να ποναει κατω δεξια. Πιθανολογω εχει να κανει με τη ληψη τροφης και τη διαδικασια της πεψης σχετικα με οτι εχω δει πανω μου..

gym
22-06-11, 03:28
το παθαινω κ εγω αλλα πλεον πολυ σπανια...συνηθως ο σφαχτης σε μενα θα σου πω ερχεται οταν εχω πιει πολυ νερο μεσα στη μερα ηηηηη δεν εχω πιει πολυ νερο...αυτο εχω καταλαβει....αλλα αυτο δεν λεει κατι ....
εαν δεν ειναι κατι πολυ ενοχλητικο,απλα κανε υπομονη μεχρι να συνηθισεις....ενα κολπακι ειναι να πιεζεις το σημειο που πονας κ μην σταματας...πιεζε το εκει κ θα περασει...

nopantas
27-06-11, 21:40
ρε παιδια μπορει να δωσει κανεις καμια συμβουλη για να ξεκουραζω λιγο τα ποδια απ την αεροβια??επειδη χτυπαω διπλες σχεδον καθε μερα κ ειμαι λιγο κομματια γενικα..(δλδ ντους με ζεστο,κρυο???ποδια ψηλα γενικα??κατι αλλο ισως???)

MusclesOfShadow
27-06-11, 22:26
Δοκιμασε διατασεις ;)

ginus
28-06-11, 02:33
μου φαινεται λιγο περιεργο να κανεις διπλες προπονησεις και να ανακαλυψες τωρα τον πονο κατω απο τα πλευρα...καταρχας δεν ειναι πονος στην σπληνα γιατι καταρχας ειναι ενα τραυμα που δεν θες να σου τυχει αλλα επισης συμβαινει και σπανια..ο πονος οφείλεται στην
ανακατανομη της αιματικης ροης για την κάλυψη των αυξημένων αναγκών στους
μυεις που δουλευουν εκεινη την στιγμη αλλα και το μυοαρδιο με αποτελεσμα την ελαττωση της ροης στο δερμα, στα σπλαχνα και στους μυεις που δεν "εργαζονται"
τι κανεις?
απλα ανεβαζεις σιγα σιγα τις προπονησεις σου και ο πονος χανετε
ο πονος που νιωθεις θα ειναι αντιστροφος αναλογος της αντοχης σου
οσο αυξανεις την αντοχη σου τοσο δεν θα πονας
:welcome:

PEGY
28-06-11, 08:39
Εμένα αυτός ο πόνος κάτω δεξιά με πιάνει όταν την προηγούμενη έχω φάει γλυκο:P:P

Ισως να έχει να κάνει με το συκώτι, χωρίς να το έχω ψάξει.

PEGY
28-06-11, 08:41
ρε παιδια μπορει να δωσει κανεις καμια συμβουλη για να ξεκουραζω λιγο τα ποδια απ την αεροβια??επειδη χτυπαω διπλες σχεδον καθε μερα κ ειμαι λιγο κομματια γενικα..(δλδ ντους με ζεστο,κρυο???ποδια ψηλα γενικα??κατι αλλο ισως???)

Να μπαίνεις στη θάλασσα μέχρι τα γόνατα.
Η καλύτερη αποθεραπία:cool:

ginus
28-06-11, 08:51
Εμένα αυτός ο πόνος κάτω δεξιά με πιάνει όταν την προηγούμενη έχω φάει γλυκο:P:P

Ισως να έχει να κάνει με το συκώτι, χωρίς να το έχω ψάξει.

κοψε τα γλυκα τα τηγανητα τα γαλακτομικα οσα εχουν μεσα κυτταρινη(χορταρικα) τα οσπρια και εισαι κομπλε...ζησε με τον αερα και νιωσε το ΖΕΝ.....:P:P:P

lila_1
28-06-11, 10:50
K εγώ τον νιώθω αυτόν τον πόνο συχνά πυκνά...Κυρίως όταν τρέχω αλλά θυμάμαι κ απο μικρή με έπιανε κ είχα την απορία...
Τελευταία με έπιασε όταν κολυμπούσα με σπριντ κ μου χε βγει η γλώσσα...

Phenom
06-07-11, 23:47
Γιατι όταν ανεβάζω ενταση κ τρέχω με πίανει ένας πόνος κοντα στο σπληνα?Αυτο γινετε στο διαδρομο αλλα κ οταν τρεχω σε γηπεδο(μονο στο step δεν με πιανει)Δεν εχω καποιο παθολογικο προβλημα.Υπαρχει καποια λυση?

Είναι πολύ απλό! Αυτή είναι η απάντηση και καμία άλλη και τέλος! Για να σταματήσει αυτός ο πόνος πρέπει να φτιάξεις το ρυθμό σου με τέτοιο τρόπο ώστε όταν εκπνέεις το αριστερό πόδι να πάταει στο έδαφος και το δεξί να είναι στον αέρα, όταν πατάει το δεξί τότε παίρνεις ανάσα! το κάνεις αυτό για 1,5 λέπτο συνέχεια και φεύγει αν ξανάρθει το ξανακάνεις και είσαι cool να 'στε καλά και μη φοβάστε το τρέξιμο!

loufas
07-07-11, 11:41
με τον καιρο θα φυγει αυτο. εισαι αψητος ακομα για αυτο.

Giannistzn
12-07-11, 19:48
K εγώ τον νιώθω αυτόν τον πόνο συχνά πυκνά...Κυρίως όταν τρέχω αλλά θυμάμαι κ απο μικρή με έπιανε κ είχα την απορία...
Τελευταία με έπιασε όταν κολυμπούσα με σπριντ κ μου χε βγει η γλώσσα...

Παιδια, αυτο που λετε οτι με τον καιρο θα φυγει εν μερη ειναι σωστο, εν μερη οχι.

Εμενα με πιανει, και καταφερνω να το ελαττωσω την ιδια στιγμη (γιατι φυσικα ειναι δυσκολο να συνεχισεις).

Οφειλεται στο οτι ο σπληνας ειναι αποθηκη ερυθρων αιμοσφαιριων. Οσο αυξανεις την δραστηριοτητα σου (π.χ. τρεξιμο) χρειαζεσαι περισσοτερο οξυγονο, αρα και περισσοτερα ερυθρα αιμοσφαιρια. Γι'αυτο ο σπληνας ενεργοποιειται ορισμενες φορες και ελευθερωνει στην κυκλοφορια του αιματος ερυθρα, για να προσλαβουμε περισσοτερο οξυγονο απο τους πνευμονες, και να οξυγονωθει καλυτερα το σωμα μας.

Οταν σας πιανει, δοκιμαστε να κανετε καλυτερη εισπνοη και εκπνοη για πιο σωστη οξυγονωση. Σε εμενα τουλαχιστον, αυτο δουλευει και μετα απο κανενα λεπτο περναει ο πονος.

Ikos
12-07-11, 19:54
Eπίσης, δοκιμάστε εισπνοή Μόνο απο τη μύτη και εκπνοή από το στόμα, σε εμένα πιάνει Πάντα:thumbup:

Bodyfit1994
14-03-14, 22:40
Παιδιά εγώ όταν τρέχω ποναω πολυ δεξια επανω και δεξια στον ωμο που..και πισω λιγο στην πλάτη...τώρα να φανταστιττε απο το μεσημερη εφαγα ποναω παλη εκει και με εχει πιάσει και λίγο το στήθος και δεξια η πλάτη και ποναω χαλαρά..τι να κάνω;; δεν με έπιανε ποτέ..παίζω 15 χρόνια μπάσκετ μονο φέτος..δεν παίζω..

margarita02
14-03-14, 23:44
Τί τρως πριν και μετά από πόση ώρα πας για τρέξιμο;

Bodyfit1994
14-03-14, 23:53
Τί τρως πριν και μετά από πόση ώρα πας για τρέξιμο;

Το πρωί πέρνω δυο χάπια λιποδιαλίτη και 1 σκοοπ πρωτεινη..τρωω επισης κιαλα πραγματα και κατα της 11.30 περνω 4 γρ αργιρινη και νιτρικο που έχει και εκεινο αργιρινη 1.6γρ..όποε είμαι μέσα στα πλαίσια..κάνω βάροι και αερόβια αλλα όταν έτρεξα σήμερα ένιωσα αυτό.. μετά την προπονηση 2 σκοοπ πρωτεινης και μέτα το απογευμα ξαναπερνω 2 χάπια λιποδιαλίτη..τρωω κιόλας απλώς δεν τα γράφω..

MindOverMatter
17-03-14, 16:30
Πόνος στον σπλήνα από τρέξιμο είναι καθαρά θέμα ότι πιέστικες παραπάνω απ'ότι το σώμα σου είναι προετοιμασμένο να ανταπεξέλθει.

Bodyfit1994
17-03-14, 22:04
Πόνος στον σπλήνα από τρέξιμο είναι καθαρά θέμα ότι πιέστικες παραπάνω απ'ότι το σώμα σου είναι προετοιμασμένο να ανταπεξέλθει.

:(

Tiridus
17-03-14, 22:19
Συμβαίνει καμιά φορά ακόμα και σε προχωρημένους αθλητές, πολύ βασικό να μην αμελείς τις διατάσεις και να προσέχεις μην αλλάζεις απότομα εντάσεις στην αερόβια.
Εμένα όταν μου συμβαίνει αυτό για να το αντιμετωπίσω, απο εκεί που τρέχω στον διάδρομο, περπατάω για ένα δεκάλεπτο με τεταρτάκι για να έρθουν τα νεύρα (της σπλήνας) στην θέση τους. :thumbup:

Bodyfit1994
17-03-14, 23:01
Συμβαίνει καμιά φορά ακόμα και σε προχωρημένους αθλητές, πολύ βασικό να μην αμελείς τις διατάσεις και να προσέχεις μην αλλάζεις απότομα εντάσεις στην αερόβια.
Εμένα όταν μου συμβαίνει αυτό για να το αντιμετωπίσω, απο εκεί που τρέχω στον διάδρομο, περπατάω για ένα δεκάλεπτο με τεταρτάκι για να έρθουν τα νεύρα (της σπλήνας) στην θέση τους. :thumbup:

;) θα το δοκιμάσω..;)

margarita02
17-03-14, 23:19
Αυτό συμβαίνει επίσης όταν τρέχεις φαγωμένος. Επειδή το έχω ψάξει πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον δύο ώρες από το τελευταίο γεύμα το οποίο πρέπει να είναι κάτι ελαφρύ.

π.χ. εάν φας τυρόπιτα και πιεις και αρκετό νερό και πας να τρέξεις πάλι θα έχεις πρόβλημα. Αυτό σημαίνει πως τα λιπαρά και οι φυτικές ίνες μπορεί να προκαλούν αυτόν τον πόνο και εάν θέλεις να τρέχεις ανενόχλητος καλό θα ήταν να τα αποφεύγεις πριν τις προπονήσεις σου και να τα μεταφέρεις στα επόμενα γεύματα.

Για τα συμπληρώματα δεν ξέρω να σου πω.

Bodyfit1994
18-03-14, 08:32
Αυτό συμβαίνει επίσης όταν τρέχεις φαγωμένος. Επειδή το έχω ψάξει πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον δύο ώρες από το τελευταίο γεύμα το οποίο πρέπει να είναι κάτι ελαφρύ.

π.χ. εάν φας τυρόπιτα και πιεις και αρκετό νερό και πας να τρέξεις πάλι θα έχεις πρόβλημα. Αυτό σημαίνει πως τα λιπαρά και οι φυτικές ίνες μπορεί να προκαλούν αυτόν τον πόνο και εάν θέλεις να τρέχεις ανενόχλητος καλό θα ήταν να τα αποφεύγεις πριν τις προπονήσεις σου και να τα μεταφέρεις στα επόμενα γεύματα.

Για τα συμπληρώματα δεν ξέρω να σου πω.

Πριν το γυμ πίνω 2 ποτήρια νερό..επειδή παίρνω τα συμπληρωματα

margarita02
18-03-14, 16:42
ok. Ίσως είναι κάτι από αυτά εάν το παθαίνεις συνεχώς. Δοκίμασε να αλλάξεις π.χ. λίγο διατροφή και μείωσε υγρά και συμπληρώμτα πριν την προπόνηση. Διαφορετικά δοκίμασε να μειώσεις ταχύτητα.

Bodyfit1994
19-03-14, 00:07
αν δεν το βαλω 12-15 δεν κουράζομε δεν με πιάνει..

Steloukos
23-03-14, 02:16
Συμφωνω με τη μαργαριτα.Πριν κανεις αεροβια να παιρνανε τουλαχιστον 2ωρες που θα εχεις φαει.Επισης μισο λιτρο νερο πριν το τρεξιμο ειναι πολυ.Κανε το ενα ποτηρι καλυτερα και να το εχεις πιει 20-30λεπτα πριν τρεξεις.Κανε μια δοκιμη και βλεπεις.

Bodyfit1994
23-03-14, 14:46
Συμφωνω με τη μαργαριτα.Πριν κανεις αεροβια να παιρνανε τουλαχιστον 2ωρες που θα εχεις φαει.Επισης μισο λιτρο νερο πριν το τρεξιμο ειναι πολυ.Κανε το ενα ποτηρι καλυτερα και να το εχεις πιει 20-30λεπτα πριν τρεξεις.Κανε μια δοκιμη και βλεπεις.

ok θα το δοκιμάσω

just chris
24-03-14, 07:22
Πόνος στον σπλήνα από τρέξιμο είναι καθαρά θέμα ότι πιέστικες παραπάνω απ'ότι το σώμα σου είναι προετοιμασμένο να ανταπεξέλθει.

επιτελους κ ενας ανθρωπος που μιλησε σωστα.η σπληνα ειναι,μη λετε οτι να'ναι καποιοι.

morbit_killer
27-03-14, 13:09
Να μπαίνεις στη θάλασσα μέχρι τα γόνατα.
Η καλύτερη αποθεραπία:cool:
για αρχή κάνε εξετάσεις αίματος τρανσαμινάσες sgot , γgt να δούμε αν είσε οκ , μετά το ξανασυζητάμε δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση ετσι:shock:

Fataoulas
28-03-14, 19:15
^^Δυσκολο να σε ακουσει και να κανει εξετασεις, μιας και θο θεμα ανοιχτηκε...... πριν 3 χρονια.

Bodyfit1994
28-03-14, 20:21
^^Δυσκολο να σε ακουσει και να κανει εξετασεις, μιας και θο θεμα ανοιχτηκε...... πριν 3 χρονια.

xaxaxaaxaxaxa