PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεινη-Ερωτησεις-Γνωμες



Irriversible
21-06-11, 13:27
Χαιρετω ολα τα μελη του forum! Θα θελα να ρωτησω τα παιδια που εχουν εμπειρια και γνωσεις στα συμπληρωματα...Μεχρι στιγμης δεν εχω παρει τιποτα αλλα σκεφτομαι να παρω λιγο πρετεινη καθως γυμναζομαι κανα χρονο και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την διαπλαση παρολο που θεωρω πως η γυμναστικη μου ηταν αρκετα κουραστικη 1-2 ωρες ανα προπονηση (3 φορες τη βδομαδα)...Εχω την εντυπωση πως και η διατροφη μου δεν ειναι αρκετη σαν ποσοστητα κυριως, αλλα δε μπορω να φαω περισσοτερο ειμαι μικροσωμος ( 1.68 υψος 56 κιλα)... Μια φορα ειχα παει στο σπιτι ενος παλιου φιλου και ειχε μια πρωτεινη απο εταιρια που εβγαζε και φαρμακα και μου ειπε οτι ηταν καλη αλλα επιδει δε θυμαμαι το ονομα της δεν τη βρισκω -ηταν ασημη χρωματιστη- ο γνωστος μου ηταν γιατρος κι ετσι εμπιστευομαι την επιλογη του...Παρ ολα αυτα θα θελα να ακουσω τη γνωμη σας ωστε να προμηθευτω το πιο "αγνο" σκευασμα πρωτεινης απηλλαγμενο απο χημικα κ.λ.π λογο του οτι ειμαι 18 και δε θελω να γ****ω τον οργανισμο μου! Να τονισω οτι ο στοχος μου δεν ειναι ουτε το αποτομο ουτε το πολυ φουσκομα...Κατι νορμαλ!Να επισημανω οτι εχω σταματησει το γυμναστηριο και κανω κολυμπι το οποιο ειναι ακομη πιο κουραστικο...

gym
21-06-11, 13:31
Χαιρετω ολα τα μελη του forum! Θα θελα να ρωτησω τα παιδια που εχουν εμπειρια και γνωσεις στα συμπληρωματα...Μεχρι στιγμης δεν εχω παρει τιποτα αλλα σκεφτομαι να παρω λιγο πρετεινη καθως γυμναζομαι κανα χρονο και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την διαπλαση παρολο που θεωρω πως η γυμναστικη μου ηταν αρκετα κουραστικη 1-2 ωρες ανα προπονηση (3 φορες τη βδομαδα)...Εχω την εντυπωση πως και η διατροφη μου δεν ειναι αρκετα σαν ποσοστητα κυριως, αλλα δε μπορω να φαω περισσοτερο ειμαι μικροσωμος ( 1.68 υψος 56 κιλα)... Μια φορα ειχα παει στο σπιτι ενος παλιου φιλου και ειχε μια πρωτεινη απο εταιρια που εβγαζε και φαρμακα και μου ειπε οτι ηταν καλη αλλα επιδει δε θυμαμαι το ονομα της δεν τη βρισκω πουθενα -ηταν ασημη χρωματιστη- ο γνωστος μου ηταν γιατρος κι ετσι εμπιστευωομαι την επιλογη του...Παρ ολα αυτα θα θελα να ακουσω τη γνωμη σας ωστε να προμηθευτω το πιο "αγνο" σκευασμα πρωτεινης απηλλαγμενος απο χημικα κ.λ.π λογο του οτι ειμαι 18 και δε θελω να γ****ω τον οργανισμο μου! Να τονισω οτι ο στοχος μου δεν ειναι ουτε το αποτομο ουτε το πολυ φουσκομα...Κατι νορμαλ!

αυτο που θα σου πω ειναι οτι πρωτα πρεπει να ξανακοιταξεις την διατροφη σου...η πρωτεινη ειναι συμπληρωμα σε αυτην...εαν δενε χεις την βαση,πως θα γινει?
μετα μην πιστευεις οτι η πρωτεινη-σκονη-συμπληρωμα θα σου φτιαξει το σωμα που θες και θα δεις την τεραστια διαφορα....η διατροφη σε συνδυασμο με την προπονηση σου)οχι 2 ωρες ,δες το και αυτο..) και την διαρκεια θα σου δωσει τα αποτελεσματα που θες...
τωρα αν ντε και καλα θες πρωτεινη,υπαρχουν πολλε ςμαρκες..μπες στην αξιολογηση κιολας να δεις...εχιε μεγαλη γκαμα...δες κ το e-shop εδω του φορουμ...

Lao
21-06-11, 13:36
Χαιρετω ολα τα μελη του forum! Θα θελα να ρωτησω τα παιδια που εχουν εμπειρια και γνωσεις στα συμπληρωματα...Μεχρι στιγμης δεν εχω παρει τιποτα αλλα σκεφτομαι να παρω λιγο πρετεινη καθως γυμναζομαι κανα χρονο και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την διαπλαση παρολο που θεωρω πως η γυμναστικη μου ηταν αρκετα κουραστικη 1-2 ωρες ανα προπονηση (3 φορες τη βδομαδα)...Εχω την εντυπωση πως και η διατροφη μου δεν ειναι αρκετη σαν ποσοστητα κυριως, αλλα δε μπορω να φαω περισσοτερο ειμαι μικροσωμος ( 1.68 υψος 56 κιλα)... Μια φορα ειχα παει στο σπιτι ενος παλιου φιλου και ειχε μια πρωτεινη απο εταιρια που εβγαζε και φαρμακα και μου ειπε οτι ηταν καλη αλλα επιδει δε θυμαμαι το ονομα της δεν τη βρισκω -ηταν ασημη χρωματιστη- ο γνωστος μου ηταν γιατρος κι ετσι εμπιστευομαι την επιλογη του...Παρ ολα αυτα θα θελα να ακουσω τη γνωμη σας ωστε να προμηθευτω το πιο "αγνο" σκευασμα πρωτεινης απηλλαγμενο απο χημικα κ.λ.π λογο του οτι ειμαι 18 και δε θελω να γ****ω τον οργανισμο μου! Να τονισω οτι ο στοχος μου δεν ειναι ουτε το αποτομο ουτε το πολυ φουσκομα...Κατι νορμαλ!Να επισημανω οτι εχω σταματησει το γυμναστηριο και κανω κολυμπι...

Καταρχήν, βγάλε από το μυαλό σου τα κλισέ περί «αγνών υλικών» κτλ. Βγάλε επίσης από το μυαλό σου ότι θα πάρεις μια πρωτεϊνη και θα γ........εις τον οργανισμό σου, φαγητό είναι, όχι φάρμακο ή αναβολικό. Επίσης, θα πρέπει να βγάλεις από το μυαλό σου ότι θα «φουσκώσεις πολύ/απότομα» κτλ, αυτά είναι μύθος.

Από κει και πέρα, κράτα μια επιφύλαξη για το πόσο σκληρή είναι η γυμναστική σου. Δεν έχει σημασίια μόνο το πόση ώρα γυμνάζεσαι, αλλά αν κάνεις τόσες επαναλήψεις και με τόσα κιλά ώστε να «καις» τον μυ. Αν δεν το κάνεις αυτό, που να χτυπιέσαι ποτέ δεν θα δεις μια αξιοσημείωτη διαφορά.

Πριν σου προτείνουμε κάτι, καλό θα ήταν να αναφέρεις πάνω-κάτω ποια είναι η διατροφή σου σε καθημερινό επίπεδο.

Irriversible
21-06-11, 13:57
Δεν εχω συγκεκριμενο διατροφολογιο...Το πρωι θα πιω γαλα με δημητριακα η τοστ..το μεσημερι θα φαω οτι μου μαγειρεψουν και το βραδυ παλι φαι αν εχει η τοστ η δημητριακα...Προσπαθω να τρωω ασπραδια αυγου ενδιαμεσα...και καμια(που λεει ο λογος μια) σοκολατα η τωρα πλεον παγωτα....

gym
21-06-11, 14:06
Δεν εχω συγκεκριμενο διατροφολογιο...Το πρωι θα πιω γαλα με δημητριακα η τοστ..το μεσημερι θα φαω οτι μου μαγειρεψουν και το βραδυ παλι φαι αν εχει η τοστ η δημητριακα...Προσπαθω να τρωω ασπραδια αυγου ενδιαμεσα...και καμια(που λεει ο λογος μια) σοκολατα η τωρα πλεον παγωτα....

απο αυτο να ξεκινησεις φιλε μου....αυτο δεν ειναι διατροφη...διαβασε λιγο στο φορου τα αρθρα για διατροφη να παρεις μια ιδεα...

leftis
21-06-11, 14:07
Δεν εχω συγκεκριμενο διατροφολογιο...Το πρωι θα πιω γαλα με δημητριακα η τοστ..το μεσημερι θα φαω οτι μου μαγειρεψουν και το βραδυ παλι φαι αν εχει η τοστ η δημητριακα...Προσπαθω να τρωω ασπραδια αυγου ενδιαμεσα...και καμια(που λεει ο λογος μια) σοκολατα η τωρα πλεον παγωτα....

Δεν πας πουθενά έτσι...:green:

Irriversible
21-06-11, 14:12
Η σκεψη μου ηταν οτι αφου δεν μπορω να καταναλωσω περισσοτερη τροφη να συμπληρωνα το κενο αυτο με πρωτεινη! :unsure:

beatshooter
21-06-11, 14:12
Δεν εχω συγκεκριμενο διατροφολογιο...Το πρωι θα πιω γαλα με δημητριακα η τοστ..το μεσημερι θα φαω οτι μου μαγειρεψουν και το βραδυ παλι φαι αν εχει η τοστ η δημητριακα...Προσπαθω να τρωω ασπραδια αυγου ενδιαμεσα...και καμια(που λεει ο λογος μια) σοκολατα η τωρα πλεον παγωτα....

Ειναι σα να θες να μαθεις οδηγηση και να ξεκινας με οπισθογωνια....Πρωτα θα φτιαξεις διατροφη,μετα προγραμμα προπονησης και μετα βλεπεις αν θες συμπληρωματα.

gym
21-06-11, 14:15
Η σκεψη μου ηταν οτι αφου δεν μπορω να καταναλωσω περισσοτερη τροφη να συμπληρωνα το κενο αυτο με πρωτεινη! :unsure:

μα βρε παιδι μου ποση σκονη να κατεβασεις για να συμπληρωσεις την ηδη φαντασμα-διατροφη σου?
αυτο που λεμε ολοι ειναι οτι αν θες να κανεις δουλεια σωστη,ξεκινας με ΔΙΑΤΡΟΦΗ ...προπονηση κ πεισμα...

Lao
21-06-11, 14:27
Η σκεψη μου ηταν οτι αφου δεν μπορω να καταναλωσω περισσοτερη τροφη να συμπληρωνα το κενο αυτο με πρωτεινη! :unsure:

Τα συμπληρώματα υπάρχουν για να συμπληρώνουν μία τουλάχιστον αξιοπρεπή διατροφή και όχι για να μας δίνουν έτοιμες και εύκολες λύσεις.

Για να καταλάβεις πόσο μακρυά είσαι, κάθε μέρα πρέπει να καταναλώνεις κάπου 70 γραμμάρια πρωτεϊνης απλά και μόνο για να συντηρήσεις την όποια μυικότητα έχεις. Αν θες και να την αναπτύξεις κιόλας, πρέπει να πας κάπου στα 100 γραμμάρια και μην φανταστείς ότι με τόσα θα δεις τρελή διαφορά, και δεν κάνω καν λόγο για υδατάνθρακες, λιπαρά κτλ.

Είναι επιεικώς ελλιπέστατη η διατροφή σου και πρέπει να την φτιάξεις σε κάποιο καλό βαθμό πριν αρχίσεις να παίρνεις συμπληρώματα. Αυτή την στιγμή δεν παίρνεις ούτε την πρωτεϊνη που χρειάζεσαι, ούτε τους ανάλογους υδατάνθρακες, ούτε λιπαρά για να δουλεύει καλύτερα ο μεταβολισμός σου, ούτε καν τις βιταμίνες που χρειάζεσαι για να δουλέψουν όλα καλύτερα.

Αυτά, σε συνδιασμό με την πιθανότατα ανεπαρκή προπόνησή σου έχουν οδηγήσει στο να μην είσαι και τόσο ικανοποιημένος με τα αποτελέσματά σου. ;)

Irriversible
21-06-11, 14:40
Καταλαβα διαβασα και καποια πραγματα στο θεμα διατροφη...Αλλα πως θα ξερω ποση πρωτεινη(και οποια αλλα στοιχεια) πρεπει να παρω ημερισιως?

gym
21-06-11, 14:42
Καταλαβα διαβασα και καποια πραγματα στο θεμα διατροφη...Αλλα πως θα ξερω ποση πρωτεινη(και οποια αλλα στοιχεια) πρεπει να παρω ημερισιως?

τοσο γρηγορα βρε τα διαβασες ολα?κοιταξε στα αρθρα....να παρεις τις βασεις για ολα...απο πρωτεινη,υδατ,λιπη ...ολα να μαθεις τι ειναι κ που χρησιμευουν κ γιατι σε πιεζουμε τοσο στο θεμα διατροφη...

Alexakos3
21-06-11, 14:44
Τα συμπληρώματα υπάρχουν για να συμπληρώνουν μία τουλάχιστον αξιοπρεπή διατροφή και όχι για να μας δίνουν έτοιμες και εύκολες λύσεις.

Για να καταλάβεις πόσο μακρυά είσαι, κάθε μέρα πρέπει να καταναλώνεις κάπου 70 γραμμάρια πρωτεϊνης απλά και μόνο για να συντηρήσεις την όποια μυικότητα έχεις. Αν θες και να την αναπτύξεις κιόλας, πρέπει να πας κάπου στα 100 γραμμάρια και μην φανταστείς ότι με τόσα θα δεις τρελή διαφορά, και δεν κάνω καν λόγο για υδατάνθρακες, λιπαρά κτλ.

Είναι επιεικώς ελλιπέστατη η διατροφή σου και πρέπει να την φτιάξεις σε κάποιο καλό βαθμό πριν αρχίσεις να παίρνεις συμπληρώματα. Αυτή την στιγμή δεν παίρνεις ούτε την πρωτεϊνη που χρειάζεσαι, ούτε τους ανάλογους υδατάνθρακες, ούτε λιπαρά για να δουλεύει καλύτερα ο μεταβολισμός σου, ούτε καν τις βιταμίνες που χρειάζεσαι για να δουλέψουν όλα καλύτερα.

Αυτά, σε συνδιασμό με την πιθανότατα ανεπαρκή προπόνησή σου έχουν οδηγήσει στο να μην είσαι και τόσο ικανοποιημένος με τα αποτελέσματά σου. ;)

+999999999

Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να διαβάζεις όλα τα άρθρα και θέματα του forym!! Είμαι σίγουρος ότι αν αφιερώσεις χρόνο ώστε να διβάσεις όλες τις πολύτιμες οδηγίες που έχουν ποστάρει άτομα καταφιωμένα στον χόρο θα φτάσεις πιο κοντά στον στόχο σου!! Αααα και φυσικά όπως όλοι προαναφέρανε πρέπει να φτιάξεις κατα πολύ την διατροφή σου!! Η πρωτείνη που σου έιπε ο lao είναι ένα μέρος!! Ακόμα σημαντικό είναι να υπολογίσεις και τους υδατάνθρακες τις διατροφής σου που πρέπει να προέρχονται από καλές πηγές.. Ας μην αναφερθώ στα λίπη και τις απαραίτητες καθημερινές βιταμίνες!!

Διάβασε όλα αυτά θα σου φανούν χρήσιμα!! Και θεωρώ ότι εφόσον είσαι κατα πολύ ελλειπής στην διατροφή σου το μόνο που θα σου κάνει η πρωτείνη είναι να αδειάζεις την τσέπη σου!! Φιλικά πάντα φίλε μου στα λέω αυτά...

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1842-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-Bodybuilding!

Alexakos3
21-06-11, 14:44
Καταλαβα διαβασα και καποια πραγματα στο θεμα διατροφη...Αλλα πως θα ξερω ποση πρωτεινη(και οποια αλλα στοιχεια) πρεπει να παρω ημερισιως?

Αν είχες διαβάσει δεν θα είχες αυτές τις απορίες ;) ;) :welcome::welcome:

Irriversible
21-06-11, 14:50
Αν είχες διαβάσει δεν θα είχες αυτές τις απορίες ;) ;) :welcome::welcome:

Ενοω οτι τα διαβασα αφου μου το ειπαν χεχε!