PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόλυτη διατροφή



ggeorge
22-06-11, 14:15
καλημερα σας

Διαβαζοντας διαφορα στο φορουμ για ενημερωση επεσα σε ενα μηνυμα που έλεγε

Μακαρι να μπορουσα να τρωω πατατες το πρωι και οχι βρωμη...

Και μου μπηκαν ιδεες.
Μηπως η διατροφή που προτείνεται (ε) εχει να κανει και με τη δυσκολια του να φας κατι τις διαφορες ωρες της μερας;

Δηλαδή οντως είναι καλυτερη η πατατα το πρωι απο τη βρωμη; Εχω διαβασει τα περι απλου και συνθετου υδατάνθρακα και πως αποδιδεται αυτος στον οργανισμό. Τα βασικα δηλαδη τα εχω ψιλοκαταλάβει...

Μηπως να γραψουμε ποιες είναι οι καλύτερες τροφες ανα ώρα συγκεντρωμένες;

Πχ πρωι
υδατάνθρακες
1.Πατατες
2. Βρωμη
3. ρύζι...

πρωτείνη
1. ασπράδια
2.whey
3 ....

μετα την προπόνηση μαζί με whey
1. δρεκτόζη (ετσι λεγεται; )
2. Μπανανα
3....

μεσημεριανό...
Βράδυ...


Δηλαδή ανεξαρτητα του αν μπορεις να το φας ή όχι τι θα ήταν καλυτερο. Και με τι συνδυασμό φυσικά. Υπαρχει θεμα με τις καλυτερες τροφες για bodybuilding αλλα δε διευκρινίζεται ποτε πρεπει να λαμβανονται...

Μηπως υπαρχει καπου και δεν το βρήκα; Αν ναι τοτε αρκει μια απαντηση στην πρωτη μου ερωτησούλα... (δυσκολευομαι με τη βρωμη, αντιθετα πατατα ισως να την καταφερω) :green:

Σιγουρα υπαρχουν ολα αυτα σκόρπια στο φορουμ... :) (πχ μπανανα και μήλο μεταπροπονητικά, οχι γαλα το βραδυ και γενικοτερα πολλους υδατανθρακες, καζείνη το βραδυ κλπ)

Ας τα συγκεντρώσουμε αν δεν εχετε πρόβλημα... :P

Manos1989
22-06-11, 14:40
Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία το πότε θα τα φας με εξαίρεση ίσως το μεταπροπονητικό.
Καταρχάς έχει σημασία τι θες να πετύχεις.
Κατά τα άλλα οι γνώμες είναι διαφορετικές για άλλη μια φορά.
Αλλος θα σου πει να μη τρως υδ/κα στο βραδυνό, άλλος θα σου πει να τρως μόνο γυρω από την προπόνηση, άλλος μόνο πρωινό+μεταπροπονητικό και άλλος θα σου πει όλα τα μακροσυστατικά διά των γευμάτων σου.

ggeorge
22-06-11, 15:22
μεταπροπονητικό εννοείς το αμεσως μετα; Την whey με τον απλό υδατάνθρακα; ή το φαγητό μια ωρα μετα;

Η Δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη που διαβαζω εδω μεσα (και δεν είχα ξανακουσει) είναι κατα πολυ καλυτερες απο ενα μηλαρακι ή μια μπανάνα; Μιλαω για εναν ανθρωπο που του αρεσει η γραμμωση είναι στο 10% περιπου. Θα δει διαφορα; Η πανω κατω τα ιδια; :P

nopantas
22-06-11, 15:43
μια που ανοιξε το θεμα ηθελα κ γω να ρωτησω ποιο απο τα παρακατω θεωρειτε το καλυτερο για βραδυνο οταν ειμαστε σε γραμμωση..πχ

1)γιαουρτι 2% με αμυγδαλα και whey?
2)κοτατζ με αμυγδαλα και ισως whey?
3)νερο με αμυγδαλα και whey?
4)κανονικο φαγητο τυπου κοτοπουλο,κρεας ψαρι με πρασινη σαλατα?

κατι αλλο ισως?

Manos1989
22-06-11, 17:32
μια που ανοιξε το θεμα ηθελα κ γω να ρωτησω ποιο απο τα παρακατω θεωρειτε το καλυτερο για βραδυνο οταν ειμαστε σε γραμμωση..πχ

1)γιαουρτι 2% με αμυγδαλα και whey?
2)κοτατζ με αμυγδαλα και ισως whey?
3)νερο με αμυγδαλα και whey?
4)κανονικο φαγητο τυπου κοτοπουλο,κρεας ψαρι με πρασινη σαλατα?

κατι αλλο ισως?

Πρώτα απόλα εξαρτάται από τις ανάγκες σου σε θερμίδες και σε μακροσυστατικά.
Εγώ θα προτιμήσω το κοτόπουλο με τη σαλάτα αλλά κατά καιρούς τρώω και cottage ή γιαούρτι.
Cottage/γιαούρτι+ whey ίσως να είναι υπερβολή για πολλούς μιας και φτάνει σε μεγάλες ποσότητες πρωτείνης.
Αν τώρα είσαι σε εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό λίπους και ψάχνεις να βοηθήσεις κάπως σε περεταίρω γράμμωση ή έστω να μη θολώσεις στο ελάχιστο, κόψε το γιαούρτι και το cottage(μη σου πω και την whey). Αλλά αυτά είναι υπερβολές στο μέγιστο βαθμό και αφορούν πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων.

Toxical
22-06-11, 22:06
συνηθως επιλεγουμε το πρωι να τρωμε βρωμη γιατι εχει φυτικες ινες οι οποιες ειναι πολυτιμες για τον οργανισμο και οχι πατατες.

Manos1989
22-06-11, 22:09
συνηθως επιλεγουμε το πρωι να τρωμε βρωμη γιατι εχει φυτικες ινες οι οποιες ειναι πολυτιμες για τον οργανισμο και οχι πατατες.

Κι αν τις φας το μεσημέρι ή το βράδυ?
Κι αν τις πάρεις από αλλού(π.χ λαχανικά)?

ggeorge
22-06-11, 22:18
βρε παιδια... (ανοιξα και σχετικό θεμα πριν καμια ωρα αλλα μιας που αναφερθηκε). Δεν εχει πολυ λίπος η βρωμη; 7γρ στα 100... :unsure:

COBRA_STYLE
22-06-11, 22:19
Κι αν τις φας το μεσημέρι ή το βράδυ?
Κι αν τις πάρεις από αλλού(π.χ λαχανικά)?

αμα παρεις αρκετη ποσοτητα φυτικων ινων το βραδυ κοντα στον υπνο ισως να παιχτει θεματακι με το στομαχι σου