PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για όγκο + μικρογευματα



HDskills
12-05-11, 15:46
Γειά σας παιδιά, ελπίζω να έχω γράψει το θέμα μου σε σώστο forum.

Λοιπόν, το θέμα μου ειναι η διατροφη μου.
Εδω κ 4-5 μηνες, ακολουθουσα διατροφη απο διατροφολογο.
Με βοηθησε παρα πολυ πηρα 11 κιλα σε αυτους τους μηνες.
Τωρα εχω να παω στην διατροφολογο μου 1-2 μηνες, λογο οικονομικων κ διαφορα αλλα.
Εγραψα αυτο το θεμα για να δω αν μπορειτε να με βοηθησετε να βαλω κ αλλα κιλα κ να μην πηγαινω σε διατροφολογο, εξαλου δν μ ειπε κ τιποτα π δεν το ηξερα..
Πρωινο να τροω, μεσιμεριανο. απογευματινο κ βραδινο.
Ειμαι 1.85 υψος καπου εκει, 16 χρονων, και ειμαι 65.5 κιλα, απο 54 που ημουν πριν την διατροφολογο.
Παω γυμναστηριο εδω και πολυ καιρο 1 χρονο κ κατι, αλλα δεν εχω δει διαφορες στους κοιλιακους διαφορες εδω και πολυ καιρο..

Θελω να κανω γραμμωση αλλα πρωτα πιστευω οτι χρειαζομαι κιλα 10-15 ακομα, και βεβαια ενα καλο προγραμμα γυμναστικης για 16 χρονους.
Γιατι σε αυτο που παω ειναι για να πανιγυρια.. :P
Μονο για γυμναστικη πανε εκει, κ βγαζουν προγραμματα μονοι τους οσοι πανε.
Τελος παντων, αυτα που θελω απο εσας ειναι:

1) Να μου πειτε για διατροφη σχετικα

2) Προγραμμα γυμναστηριου



*Η γιατρος μου ειχε δωσει και ενα μπουκαλακι με Ω3 επειδη δν τροω καθολου ψαρι κ πιστευε οτι θα μου χρησιμευσει γτ κανει κ καλο στον αντρικο μυικο ιστο..

*Απο οσο καιρο παω γυμναστηριο εχω καταφερει κ εχω κανει πολυ καλη πλατη, αλλα εμενα το στηθος μου με απογοητευει :(
Eχω δει και αλους στην ηλικια μ και στα ιδια κιλα και υψος περιπου να εχουν και κοιλιακους αλλα και καλο στηθος, τι συμβαινει με εμενα ?
Εξωγηινος δν ειμαι το εχω ψαξει :P :P :P

Περισσοτερο θελω να φουσκωσει το στηθος μου, δν με "καινε" τοσο και οι κοιλιακοι..



*Εαν χρειαζεστε φωτογραφιες μου, ζητηστε το.

Ευχαριστω πολυ!

thanasis76
12-05-11, 16:04
θα ξεκινησω απο τα βασικα.
για να φτιαξεις στηθος, κοιλιακους, και οτι αλλο θελεις σε μυες πρεπει να βαλεις πανω σου κιλα. την γραμμωση την ξεχνας!!!! με τοσα λιγα κιλα και χωρις μυικο ιστο , τι να γραμμωσεις???
δες εδω τα προγραμματα που εχουν βαλει διαφορα παιδια και φτιαξε ενα αναλογο δικο σου, απο διατροφη συνεχισε την διατροφη του διατροφολογου που πηγαινες και αν μπορεις μεγαλωσε λιγο τις μεριδες σε κρεας.
τελος αν εχεις την δυνατοτητα παρε καμια πρωτεινη και με υπομονη στο γυμναστηριο θα βαλεις μυικα κιλα και θα ειναι και γραμμωμενα....

HDskills
12-05-11, 16:52
θα ξεκινησω απο τα βασικα.
για να φτιαξεις στηθος, κοιλιακους, και οτι αλλο θελεις σε μυες πρεπει να βαλεις πανω σου κιλα. την γραμμωση την ξεχνας!!!! με τοσα λιγα κιλα και χωρις μυικο ιστο , τι να γραμμωσεις???
δες εδω τα προγραμματα που εχουν βαλει διαφορα παιδια και φτιαξε ενα αναλογο δικο σου, απο διατροφη συνεχισε την διατροφη του διατροφολογου που πηγαινες και αν μπορεις μεγαλωσε λιγο τις μεριδες σε κρεας.
τελος αν εχεις την δυνατοτητα παρε καμια πρωτεινη και με υπομονη στο γυμναστηριο θα βαλεις μυικα κιλα και θα ειναι και γραμμωμενα....


Aχα... εμ ομως θα ηθελα να μου γραψει καποιος ενα ειδικα προγραμμα για μενα, διατροφης η εστω γυμναστηριο..

thanasis76
12-05-11, 16:56
Aχα... εμ ομως θα ηθελα να μου γραψει καποιος ενα ειδικα προγραμμα για μενα, διατροφης η εστω γυμναστηριο..


δεν ειναι τοσο απλο οσο να το λες... παιζουν πολλα ρολο και ο καθενας ξερει το σωμα του πιο καλα απο καθε αλλον...

HDskills
12-05-11, 17:13
δεν ειναι τοσο απλο οσο να το λες... παιζουν πολλα ρολο και ο καθενας ξερει το σωμα του πιο καλα απο καθε αλλον...

Ε πιστευω οτι γινετε να βγαλετε ενα προγραμμα για 16 χρονους :P
Γυμναστικης τουλαχιστον κ αν μπορω το ακολουθαω

Stamer
12-05-11, 20:41
κανε μια διατροφη 5-6 γευματα τη μερα..
Γευμα 1 -
25 γρ. Πρωτεινης
3 Αυγα
100 γρ. Βρωμη

Γευμα 2 -
Σαντουιτς Γαλοπουλα-Τυρι

Γευμα 3 -
130 γρ Κοτοπουλο
110 γρ Ρυζι ή 115 γρ Μακαρονια
Σαλατα


ΠΡΟΠΟΝΙΣΗ
Μεταπροπονητικο
80 γρ Γλυκοζη
30-32 γρ Πρωτεινη

Γευμα 4

130 γρ Τονο σε νερο
120 γρ ψωμι ή Ρυζι ή Μακαρονια


Γευμα 5

130 γρ Κοτοπουλο
110 γρ ρυζι ή 115 γρ Μακαρόνια


Γευμα 6

25 γρ Πρωτεινης
1 χουφτα αμυγδαλα ή καρυδια

ToniTsiou
12-05-11, 20:43
Ε πιστευω οτι γινετε να βγαλετε ενα προγραμμα για 16 χρονους :P
Γυμναστικης τουλαχιστον κ αν μπορω το ακολουθαω

ριξε μια ματια στο φορουμ παιζουν πολλες διατροφες και προγραμματα που εχουν ανατεθει σε αλλους της ηλικιας σου!! θα τα βρεις ενδιαφερον,κανε μια μιξη και οτι σου ταιριαζει κανε!:clap::clap:

HDskills
13-05-11, 15:13
κανε μια διατροφη 5-6 γευματα τη μερα..
Γευμα 1 -
25 γρ. Πρωτεινης
3 Αυγα
100 γρ. Βρωμη

Γευμα 2 -
Σαντουιτς Γαλοπουλα-Τυρι

Γευμα 3 -
130 γρ Κοτοπουλο
110 γρ Ρυζι ή 115 γρ Μακαρονια
Σαλατα


ΠΡΟΠΟΝΙΣΗ
Μεταπροπονητικο
80 γρ Γλυκοζη
30-32 γρ Πρωτεινη

Γευμα 4

130 γρ Τονο σε νερο
120 γρ ψωμι ή Ρυζι ή Μακαρονια


Γευμα 5

130 γρ Κοτοπουλο
110 γρ ρυζι ή 115 γρ Μακαρόνια


Γευμα 6

25 γρ Πρωτεινης
1 χουφτα αμυγδαλα ή καρυδια



Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!
Επειδη δεν ξερω, η γλυκοζη και η προτεινη που μου λες επειδη δεν μ λες ακριβως γευματα σε αυτα τα δυο, πως ακριβως θα την παιρνω ?
Επισης δεν μου εχεις γραψει και ποτε να τροω το καθενα, ωρα-μερα και τα λοιπα.

HDskills
13-05-11, 15:39
ριξε μια ματια στο φορουμ παιζουν πολλες διατροφες και προγραμματα που εχουν ανατεθει σε αλλους της ηλικιας σου!! θα τα βρεις ενδιαφερον,κανε μια μιξη και οτι σου ταιριαζει κανε!:clap::clap:


Εψαξα και λενε για μια ασκηση σκουωτ την οποια δν την γνωριζω την κυρια :S
Και ουτε το ιντερνετ λεει τιποτα.

the_trooper
13-05-11, 15:56
Kι όμως την ξέρει, αγαπημένη και φοβερή άσκηση εννοείται

http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/barbell-full-squat

Αυτή είναι η "βασική έκδοση". Μετά υπάρχουν τα front squats, freehand jump squats κλπ κλπ.

Είμαστε οφφτοπικ εδώ όμως, καλύτερα να διαβάσεις κάποια άρθρα περι προπόνησης και μετά να ανοίξεις θέμα στο αντίστοιχο section. Σχετικά με τη διατροφή ακολούθησε σε γενικές γραμμές το πλάνο που σου παρέθεσε ο Stam. O άξονας γύρω στον οποίο θα κινηθείς είναι αυτός, και ανάλογα παίζεις με τις ποσότητες και τα είδη τροφίμων.

HDskills
13-05-11, 16:07
Kι όμως την ξέρει, αγαπημένη και φοβερή άσκηση εννοείται

http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/barbell-full-squat

Αυτή είναι η "βασική έκδοση". Μετά υπάρχουν τα front squats, freehand jump squats κλπ κλπ.

Είμαστε οφφτοπικ εδώ όμως, καλύτερα να διαβάσεις κάποια άρθρα περι προπόνησης και μετά να ανοίξεις θέμα στο αντίστοιχο section. Σχετικά με τη διατροφή ακολούθησε σε γενικές γραμμές το πλάνο που σου παρέθεσε ο Stam. O άξονας γύρω στον οποίο θα κινηθείς είναι αυτός, και ανάλογα παίζεις με τις ποσότητες και τα είδη τροφίμων.


Σκληρη ασκησει για την ηλικια μου.
Anyway, ευχαριστω πολυ!

HDskills
22-06-11, 17:23
Γεια σας παιδια, ειχα ξαναανοιξει topic για διατροφη αλλα για καποιο λογο σταματησαν να δινουν ιδεες και ειπα να ξαναανοιξω λιγο πιο λεπτομερος.

Υψος: 1.85 (καπου εκει)
Βαρος: 65-66 κιλα
Ηλικια: 16 χρονων

Πριν κατι μηνες ακολουθουσα κανονικη διατροφη απο διατροφολογο και ειδα τεραστιες αλλαγες πηγα 10 κατι κιλα ημουνα 54 κιλα στο ιδιο υψος..
Μετα ομως σταματησα την διατροφη για κατι προσωπικους λογους.
Τελος παντων δεν χανω τα κιλα αυτα που εχω παρει, προσπαθω οσο το περισσοτερο να τα συντηρω οτι και να τροω μεχρι να βρω μια ακρη με το τι θα κανω..
Οπως καταλαβαινετε μενω με την οικογενεια μου ακομα και μου ειναι υπερβολικα δυσκολο να ακολουθω μια διατροφη.
Να αγοραζω ξεχωριστα φαγητο και να τα ψηνει η μανα μου, οποτε τροω γενικα οτι ψηνουμε για μεσημεριανο.
Τροω πολλες μερες την εβδομαδα κρεας.
Ριζι 1-2 φορες την εβδομαδα, επισης καθε βδομαδα θα φαω σιγουρα μακαρονια, φασολακια-φασολαδα.
Γενικα η μανα μου προσπαθει να ψηνει καθε μερα διαφορετικη "παστα" φαγητων, π.χ σημερα μακαρονια και αυριο φασολακια.
Μεχρι τουλαχιστο να της δειξω μια διατροφη να την ακολουθαω πανω κατω.
Τα μικρογευματακια τα εβαλα στον τιτλο για γευματα οπως το απογευματινο που δεν ειναι κανονικο γευμα ειναι μικρο γευμα, η κατι να τροω ενδιαμεσα το βραδυ με το βραδυνο οπως καρυδια για παραδειγμα η το μεσημερι.
Ως τωρα ετρωγα sandwitch για απογευματινο με γραυγιερα και γαλοπουλα.
Το εχω βαρεθει αφανταστα ομολογω..
Το πρωινο μου πιστευω ειναι ενταξει.

2 αυγα βραστα, και 2 φετες ψωμι με μελι και 1 ποτηρι γαλα.

Θελω πολυ να παρω κιλα =/ να φτασω 75 τουλαχιστον και θα ειμαι πλ ευχαριστημενος!

Επαιρνα επισης οταν εκανα διατροφη και Ω3 συμπληρωμα γιατι απεχθανομαι πληρως τα θαλασσινα.

Αν χρειαστει να παρω καποιο συμπληρωμα παρακαλω γραψτε ποσο περιπου θα κανει και απο που μπορω να το αγορασω ( και λεπτομερος τι περιεχει μεσα )

Ευχαριστω πολυ! =)


*Ξεχασα να αναφερω οτι πηγαινω γυμναστηριο 1.5 χρονο, ενωειτε εχω δει μεγαλες αλλαγες στο σωμα μου, αλλα χρειαζονται κιλα ^^

- Δημητρης

sTeLaKoS
23-06-11, 22:13
Συγχωνεύτηκε με το προηγούμενο τόπικ σου.

HDskills
24-06-11, 10:46
Συγχωνεύτηκε με το προηγούμενο τόπικ σου.

Α =) ευχαριστω πλ

HDskills
11-07-11, 20:23
Χαιρετω την παρεα ξανα =).
Απο τις 27 Ιουλη που εφυγα για διακοπες σε κατασκηνωση εχασα 3.5 κιλα περιπου, επειδη εκει τρωνε μικρες μεριδες.. τελος παντων.
Ισχυει οτι μπορω να τα ξαναπαρω τοσο γρηγορα οσο τα εχασα?

3.5 κιλα εχασα μεχρι τωρα.
Πολλα κιλα για 2 βδομαδες περιπου..

sTeLaKoS
11-07-11, 23:56
Συγχωνεύτηκε με το προηγούμενο τόπικ σου.

Κι άλλη συγχώνευση.
Κάθε μέλος έχει ένα μόνο τόπικ στη διατροφή και σε εκείνο γράφει τυχόν διορθώσεις και αλλαγές. Δεν ανοίγουμε συνέχεια θέματα.

HDskills
12-07-11, 11:08
Κι άλλη συγχώνευση.
Κάθε μέλος έχει ένα μόνο τόπικ στη διατροφή και σε εκείνο γράφει τυχόν διορθώσεις και αλλαγές. Δεν ανοίγουμε συνέχεια θέματα.

Το θεμα ειναι οτι δεν απανταει κανεις..

Kaloutsikos
12-07-11, 11:38
Χαιρετω την παρεα ξανα =).
Απο τις 27 Ιουλη που εφυγα για διακοπες σε κατασκηνωση εχασα 3.5 κιλα περιπου, επειδη εκει τρωνε μικρες μεριδες.. τελος παντων.
Ισχυει οτι μπορω να τα ξαναπαρω τοσο γρηγορα οσο τα εχασα?

3.5 κιλα εχασα μεχρι τωρα.
Πολλα κιλα για 2 βδομαδες περιπου..

Μήπως εννοείς Ιούνη?

Τα κιλά είναι πολλά για δυο βδομάδες, αλλά λόγο καλοκαιριού χωρίς να θέλω να σε
απογοητεύσω είναι λίγο δύσκολο να τα ξανα πάρεις,
ένα μεγάλο ποσοστό σίγουρα θα ήταν νερά.

Ξεκίνα δυνατές προπονήσεις και όσο μπορείς περισσότερο τρώγε.

billy89
12-07-11, 11:39
Χαιρετω την παρεα ξανα =).
Απο τις 27 Ιουλη που εφυγα για διακοπες σε κατασκηνωση εχασα 3.5 κιλα περιπου, επειδη εκει τρωνε μικρες μεριδες.. τελος παντων.
Ισχυει οτι μπορω να τα ξαναπαρω τοσο γρηγορα οσο τα εχασα?

3.5 κιλα εχασα μεχρι τωρα.
Πολλα κιλα για 2 βδομαδες περιπου..

Φίλε η μοναδική απάντηση στην ερώτησή σου είναι ΦΑΙ! Συνέχισε τη διατροφή που έκανες πριν την κατασκήνωση, αύξησε τους υδατάνθρακες (ρύζι, μακαρόνια, πατάτες) και μια χαρά θα τα πάρεις πάλι. Αν θέλεις ακολούθησε ένα προγραμμα για όγκο μέχρι να αισθανθείς ότι είσαι εντάξει πάλι. Και μη φοβάσαι, δεν έχασες 3,5 κιλά μυικό ιστό! Πάω στοίχημα ότι μεγάλο μέρος ήταν απλώς υγρά...

HDskills
12-07-11, 12:04
Χεχε ^^
Οκ ευχαριστω πλ παιδια!

Ναι Ιουνη ενωουσα =P.