PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΞΗΣΗ ΒΑΡΟΥΣ/ΟΓΚΟΥ



lobo6
22-06-11, 20:01
καλησπερα. ειμαι 28 ετων 170 υψος και απο 65 κιλα ειμαι παλι 60 λογω κακου προγραμματος διατροφης.εναμιση χρονο γυμναστηριο κανω και εχω καλη σχηματισμενη γραμμωση αλλα θελω να βαλω κιλα. θελω να ξαναβαλω ενα σωστο προγραμμα αλλα το μονο κακο ειναι οτι μεσημερι ειμαι σπιτι για 2 ωρες και μετα το βραδυ. θα ηθελα περα απο τα 2 βασικα γευματα μεσημερι βραδυ οι υπολοιπες τροφες να ειναι τετοιες που μπορω να τις εχω εκτος σπιτιου. μου ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας.

ΠΡΩΙΝΟ:
1) 1 ποτήρι γάλα 2% με δημητριακά ή μούσλι 25 γρ.,1 ποτήρι φυσικό χυμό,1 αυγό βραστό,1 χούφτα ξηρούς καρπούς.
2) 1 ποτήρι γάλα 2%,3 φρυγανιές με λίγο βούτυρο-μέλι,1 μεγάλο φρούτο
3) 1 κουλούρι ,1 γιαούρτι 2% με 1 κ.γλ.μέλι και 1 φρούτο
ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:
1) 1 σταφιδόψωμο και 1 φρούτο
2) 1 ποτήρι φυσικό χυμό και 1 φρυγανιά και 1 φ.γαλοπούλα.
3) 1 τοστ(κασέρι-γαλοπούλα)
ΓΕΥΜΑ:
1) 120-140 γρ.κρέας κοκκινιστό(3 κουτ.γλ.λάδι),1 και ½ φλιτζ .ζυμαρικά,τυρί τριμμένο 30 γρ. σαλάτα εποχής και 3 κ.γλ.λάδι
2) 140 γρ κοτόπουλο ή ψάρι ψητό και 4 λεπτές φ.ψωμί(120 γρ) ή 2 μέτριες πατάτες ψητές,ή βραστές ή 1 και ½ φλιτζ ρύζι και 1 κομμάτι τυρί και σαλάτα εποχής και 3 κ.γλ λάδι
3) 1 πιάτο όσπρια(300 γρ),3 κ.γλ.λάδι,σαλάτα ντομάτα αγγούρι,90 γρ τυρί φέτα 1 φρούτο
4) 2 πίτες με σουβλάκι κοτόπουλο,σαλάτα εποχής και 2 φ.ψωμί
ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
1) Φρουτοσαλάτα(γιαούρτι 2%,1 μήλο,1 αχλάδι)
2) τοστ(κασέρι-γαλοπούλα),1 μπανάνα
3) γιαούρτι 2%,1 χούφτα καρύδια και σταφίδες
ΒΡΑΔΥΝΟ:
1) Τονοσαλάτα ή ψάρι ψητό,μαρούλι-ντομάτα-καρότο(3 κ.γλ.λάδι) 1 κομμάτι τυρί κίτρινο,1 κουτ.σούπας μαγιονέα,2 φ.ψωμί
2) 140 γρ κοτόπουλο ή 1 μπριζόλα,σαλάτα εποχής,4 κουτ.γλ.λάδι,1 κουτ.σούπας καλαμπόκι,2 φ.ψωμί
3) Μοσχάρι κοκκινιστό,1 πατάτα ψητή,σαλάτα εποχής(4 κ.γλ.λάδι),1 κομμάτι τυρί φέτα
4) 1 πιάτο μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα,1 κομμάτι τριμμένο τυρί,σαλάτα εποχής,1 φ.ψωμί,1 μικρό φρούτο
ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ:
1) 1 ποτήρι γάλα 2% 2. 1 γιαούρτι 2% 3. 1 μήλο με μέλι και κανέλα

βοηθηστε με να μου πειτε πως το βρισκετε αυτο το προγραμμα. θα ηθελα να παρω σιγουρα στα 7 κιλα σε συντομο χρονικο διαστημα. ειτε διορθωστε, αφαιρεστε, προσθεστε. Σας το ζηταω γιατι σιγουρα γνωριζετε καλυτερα απο μενα.

spyros1979
22-06-11, 20:51
σου έδωσε κάποιος το πρόγραμμα ή το έβγαλες μόνος σου?

χωρίς παρεξήγηση αλλά βλέποντας μερικά βασικά, βγάζουν μάτι.
πχ έχεις πολύ λάδι συνολικά στην μέρα, και άσκοπο υδατάνθρακα ως βραδυνό.

lobo6
23-06-11, 13:20
οχι μου την εδωσε μια φιλη και διατροφολογος και γιαυτο την εβαλα εδω να με βοηθησετε να την διορθωσω ωστε να ειναι αποδοτικη. Πριν το μεσημεριανο θα πηγαινω γυμναστηριο. Σας υπενθυμιζω ενδιαφερομαι να βαλω κανα 6 κιλα. Σας παντως για ολες σας τις απαντησεις

spyros1979
23-06-11, 17:39
μπορεις να πεις λιγο τα στοιχεια σου (υψος, βαρος, ηλικια) να εχουμε καλυτερη εικονα?

lobo6
24-06-11, 14:02
Σε ευχαριστω φιλε Σπυρο για το ενδιαφερον σου. εχω αναλυτικα στο πρωτομην μου. ειμαι 28 ετων 170 υψος και απο 65 κιλα ειμαι παλι 60 λογω κακου προγραμματος διατροφης.εναμιση χρονο γυμναστηριο και εχω καλη σχηματισμενη γραμμωση αλλα θελω να βαλω κιλα. μετα απο 3 μηνες θα το ξαναρχισω αυτη τη περιοδο και αυτη τη φορα πιο σωστα. γιαυτο θελω να βαλω και ενα πολυ καλο προγραμμα διατροφης(γιατι δεν παιρνω ευκολα κιλα)

spyros1979
24-06-11, 16:40
ασχολείσαι με άλλα αθλήματα ή γενικότερα υπάρχει δραστηριότητα στην καθημερινότητά σου? Γιατί απο αυτά που γράφεις βλέπω την διατροφή... λίγη.

spyros1979
24-06-11, 16:58
καλησπερα. ειμαι 28 ετων 170 υψος και απο 65 κιλα ειμαι παλι 60 λογω κακου προγραμματος διατροφης.εναμιση χρονο γυμναστηριο κανω και εχω καλη σχηματισμενη γραμμωση αλλα θελω να βαλω κιλα. θελω να ξαναβαλω ενα σωστο προγραμμα αλλα το μονο κακο ειναι οτι μεσημερι ειμαι σπιτι για 2 ωρες και μετα το βραδυ. θα ηθελα περα απο τα 2 βασικα γευματα μεσημερι βραδυ οι υπολοιπες τροφες να ειναι τετοιες που μπορω να τις εχω εκτος σπιτιου. μου ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας.

ΠΡΩΙΝΟ:
1) 1 ποτήρι γάλα 2% με δημητριακά ή μούσλι 25 γρ. (πολύ λίγο! προτίμησε βρώμη 100γρ περίπου),1 ποτήρι φυσικό χυμό,1 αυγό βραστό (κάντα 3 ολόκληρα)

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:
3) 1 τοστ(2πλο κασέρι-3πλή γαλοπούλα)+ 1μπανάνα

ΓΕΥΜΑ:
1) 120-140 γρ.κρέας κοκκινιστό(3 κουτ.γλ.λάδι) πάρα πολλές!!! μόνο μία βάλε,1 και ½ φλιτζ .ζυμαρικά αυτά κάντα περίπου 200γρ βρασμένα,τυρί τριμμένο 30 γρ. όχι τυρί!!! σαλάτα εποχής μία κουταλιά λάδι θα βάλεις. Είτε στην σαλάτα είτε στο φαγητό.
ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
2) τοστ(κασέρι-γαλοπούλα),+ 2 φρούτα θα πρότινα το ένα πάλι μπανάνα
3) γιαούρτι 2%,1 χούφτα καρύδια και σταφίδες αυτό είναι τέλειο για βραδυνό αν θες

ΒΡΑΔΥΝΟ:
1) Τονοσαλάτα ή ψάρι ψητό,μαρούλι-ντομάτα-καρότο(3 κ.γλ.λάδι) 1 κομμάτι τυρί κίτρινο,1 κουτ.σούπας μαγιονέα,2 φ.ψωμί
2) 140 γρ κοτόπουλο ή 1 μπριζόλα,σαλάτα εποχής,4 κουτ.γλ.λάδι,1 κουτ.σούπας καλαμπόκι,2 φ.ψωμί
3) Μοσχάρι κοκκινιστό,1 πατάτα ψητή,σαλάτα εποχής(4 κ.γλ.λάδι),1 κομμάτι τυρί φέτα
4) 1 πιάτο μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα,1 κομμάτι τριμμένο τυρί,σαλάτα εποχής,1 φ.ψωμί,1 μικρό φρούτο
Γενικότερα σε βλέπω να βάζεις πολύ τυρί & λάδι στα φαγητά σου. Αυτό δεν είναι καλό γιατί θα ανεβάσεις κατακόρυφα τα λιπαρά σου χωρίς να σου βγει ιδιαίτερα σε καλό. Μέχρι 2 κουταλιές λάδι την ημέρα για τα κιλά σου και το τυρί προσπάθησε να το αποφεύγεις.
Επίσης πολύ ψωμί βλέπω. Δεν λέω αλλά αν τα βάλεις όλα μαζί κάτω έχεις πολλές φέτες. Δεν λέω σίγουρα θα πάρεις κιλά, αλλά αν είναι να πετάξεις κιλιά τότε δεν λέει.

ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ:
1) 1 ποτήρι γάλα 2% 2. 1 γιαούρτι 2% 3. 1 μήλο με μέλι και κανέλα, όχι μέλι τέτοια ώρα είναι άχρηστοι υδατάνθρακες. προτίμησε λίγους ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα ή καρύδια).

Φίλε μου σόρρυ αλλά επειδή στα γράφω απο την δουλειά δεν μπορώ να τα υπολογίσω ώστε να δω ακριβώς τις θερμίδες που χρειάζεσαι. Αλλά σίγουρα θες να πάρεις 7 κιλά πολύ γρήγορα? Μπορούμε να "νοθεύσουμε" κι άλλο την διατροφή σου, αλλά να είσαι έτοιμος ότι ίσως να τα πάρεις κάπως ατσούμπαλα. Επίσης θα σου πρότεινα 1 (ίσως και 2) μέρες την εβδομάδα να τρως πολύ & εκτός διατροφής και απο γλυκά αυτές τις μέρες προτίμησε τα σιροπιαστά/ταψιού για να "στοκάρεις" ακόμη περισσότερα κιλά.

Αυτά που σου γράφω δεν είναι απόλυτα, απλά την γνώμη μου σου λέω οκ? Ούτε το απίστευτο σώμα έχω, ούτε σβατζενέγκερ είμαι. Ελπίζω να βοήθησα.

lobo6
24-06-11, 20:29
ναι θελω να παρω αυτα τα κιλα. οσο για το ατσουμπαλα ειναι τετοιο το σκαρι μου που γενικα παιρνω παντου οταν παιρνω. βοηθησε με να φτιαξουμε κ αλλο.