PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλές για πραγματοποίηση στόχου



dinosm
24-06-11, 14:45
47 ετών, 1,76 ύψος, 84 κιλά, λίπος 20-21%, παλμοί ηρεμίας 58-62, στόχος λίπος 16-17%.
Τη διατροφή μου την αναφέρω στο σχετικό topic.

Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή
Αερόβια σε διάδρομο ή ελλειπτικό (ανάλογα με τη διάθεση).
10 λεπτά προθέρμανση έως ότου φτάσω 135-140 παλμούς
20 λεπτά ως εξής: 2 λεπτά στους 130 παλμούς – 1 λεπτό στους 150 – 155 (αυξομειώνοντας κλίση ή ταχύτητα στον διάδρομο και αντίσταση στο ελλειπτικό).
20 λεπτά στους 140 παλμούς με περπάτημα σε ανηφόρα.
5 λεπτά αποθεραπεία.

Τρίτη, Πέμπτη
Βάρη σε ένταση που να μη με δυσκολεύει ιδιαίτερα για ευνόητους λόγους.
2 ασκήσεις από 3 σετ των 15-12-10 επαναλήψεων για κάθε μυϊκή ομάδα.
Στο τέλος κοιλιακοί: 90 κοιλιακούς συνεχόμενους με διάφορες ασκήσεις Χ 3 σετ
Σύνολο 1 ώρα βάρη και 15 λεπτά οι κοιλιακοί.

Σάββατο
40 λεπτά κωπηλατική

Η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη όσον αφορά την άσκηση και τη διατροφή για την πραγματοποίηση του στόχου,

ka2sel
30-06-11, 15:25
πιο παλια εκανες προπονησεις κτλ?ειχες την αθληση στο προγραμμα σου?

dinosm
01-07-11, 09:19
πιο παλια εκανες προπονησεις κτλ?ειχες την αθληση στο προγραμμα σου?

Από 16 έως 26 γυμναζόμουν συστηματικά με βάρη και λιγότερο αερόβια.
Μετά σταμάτησα για 2 χρόνια περίπου λόγω στρατιωτικού και μετά ξανάρχισα μέχρι τα 30.
Λόγω υποχρεώσεων και λίγης κούρασης - βαρεμάρας σταμάτησα μέχρι που πριν 2 χρόνια και 97 κιλά αποφάσισα να ξαναρχίσω.

ka2sel
02-07-11, 21:00
το προγραμμα σου μου φαινεται υπερ-επαρκες εως υπερβολικο...εγω θα σου προτεινα να βαλεις την γυμναστικη στο προγραμμα σου πιο ομαλα διοτι εχει μεσολαβησει ενα μεγαλο διαστημα αποχης...ακομα πιστευω πως δεν πρεπει να πιεστεις με πολλες ωρες προπονησεις στην αρχη διοτι μπορει σε συντομο χρονικο διαστημα να βαρεθεις και να τα παρατησεις...το παν ειναι η ψυχολογια...προσπαθησε να αθλησε 2-3 φορες την εβδομαδα κανοντασ αεροβια και σωστη διατροφη... καλο θα ηταν πριν αρχισεις να κανεις καρδιολογικες εξετασεις...τελος προσπαθησε να βαλεις την γυμναστικη μεσα στο τροπο ζωης σου...