PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για κοιλιακούς



alexandros1
25-06-11, 12:47
παιδιά καλημέρα και συγχαρητήρια για το υλικό που έχετε στο forum σας. Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθώ το forum αλλά πρώτη φορά κάνω κάποιο post.

Εδώ και αρκετό καιρό κάνω γυμναστική. Είμαι 25 χρονών και σε γενικές γραμμές δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σώμα μου, αλλά το μόνο που μου λείπει είναι οι κοιλιακοί... Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο στο men24 πάνω σε μία διατροφή για κοιλιακούς. Το εν λόγω άρθρο είναι το παρακάτω:
κοιλιακοί, η ιδανική διατροφή με κάθε λεπτομέρεια (http://www.men24.gr/html/ent/135/ent.100135.asp)

Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα? έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο? ίσως θα ήταν καλό να πάω και σε κάποιο διαιτολόγο?

DrNio
25-06-11, 13:05
Απο τα λίγα που ξέρω μου φάνηκε πολύ καλό.

Απλά θες 7 γεύματα..με οτι συνεπάγεται αυτό.

Γενικά όπως θα είδες θέλει πολύ γυμναστική.

Εγώ κάνω τα βασικά από αυτά που λέει,δλδ ασπράδια το πρωί , το μεσημεριανό παρόμοιο,το βραδινό παρόμοιο και πριν τον ύπνο προτιμώ ένα 2% γιαούρτι."Δεκατιανό" και απογευματινό "παίζουν" ανάλογα την ημέρα.

alexandros1
25-06-11, 13:45
Απο τα λίγα που ξέρω μου φάνηκε πολύ καλό.

Απλά θες 7 γεύματα..με οτι συνεπάγεται αυτό.

Γενικά όπως θα είδες θέλει πολύ γυμναστική.


Συνήθως γυμνάζομαι 5 - 6 φορές τη βδομάδα. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τρέξιμο (περίπου 40 λεπτά), κάμψεις, έλξεις και γενικά ασκήσεις στον πολύζυγο. Το πρόβλημα είναι η διατροφή μου. συνήθως αυτά τα κάνω το μεσημέρι. το απόγευμα κάνω επίσης άλλα 40 λεπτά ποδήλατο.

Το συνήθως πρόγραμμα διατροφής είναι:

πρωί
γάλα με δημητριακά
φρυγανιές ολικής με μέλι
ανανάς
1 αυγό

Μεσημέρι
Κρέας χοιρινό ή κοτόπουλο συνοδευμένο με υδατάνθρακες (πατάτες ρύζι κλπ)

Βραδυνό
Ένα γιαουρτάκι και ένα σάντουιτς ολικής.

beatshooter
25-06-11, 13:53
Θελω διατροφη για οπισθοιους μηριαιαους και για δικεφαλα!!!:unsure:

Παιδια ειναι απλο το πραμα,για να δεις κοιλιακους περα απ το να τους γυμναζεις το παν ειναι να πεσεις σε σωματικο λιπος.Αυτο γινεται με οποιαδηποτε διατροφη δουλευει πανω σου.Τωρα αυτα τα διατροφη σιξ πακ και διατροφη για λεπτο λαιμο ειναι λιγο αστεια.

beatshooter
25-06-11, 13:54
Συνήθως γυμνάζομαι 5 - 6 φορές τη βδομάδα. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τρέξιμο (περίπου 40 λεπτά), κάμψεις, έλξεις και γενικά ασκήσεις στον πολύζυγο. Το πρόβλημα είναι η διατροφή μου. συνήθως αυτά τα κάνω το μεσημέρι. το απόγευμα κάνω επίσης άλλα 40 λεπτά ποδήλατο.

Το συνήθως πρόγραμμα διατροφής είναι:

πρωί
γάλα με δημητριακά
φρυγανιές ολικής με μέλι
ανανάς
1 αυγό

Μεσημέρι
Κρέας χοιρινό ή κοτόπουλο συνοδευμένο με υδατάνθρακες (πατάτες ρύζι κλπ)

Βραδυνό
Ένα γιαουρτάκι και ένα σάντουιτς ολικής.

Λογικο να μην βλεπεις κοιλιακους..Γαλακτοκομικα βλεπω και υδατανθρακα σ ολα τα γευματα....

Teodoro
25-06-11, 13:58
Συνήθως γυμνάζομαι 5 - 6 φορές τη βδομάδα. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τρέξιμο (περίπου 40 λεπτά), κάμψεις, έλξεις και γενικά ασκήσεις στον πολύζυγο. Το πρόβλημα είναι η διατροφή μου. συνήθως αυτά τα κάνω το μεσημέρι. το απόγευμα κάνω επίσης άλλα 40 λεπτά ποδήλατο.

Το συνήθως πρόγραμμα διατροφής είναι:

πρωί
γάλα με δημητριακά (βάλε βρώμη)
φρυγανιές ολικής με μέλι (βγάλτο)
ανανάς
1 αυγό (5 ασπράδια-1 κρόκο)

Μεσημέρι
Κρέας χοιρινό ή κοτόπουλο συνοδευμένο με υδατάνθρακες (πατάτες ρύζι κλπ)

Βραδυνό
Ένα γιαουρτάκι και ένα σάντουιτς ολικής. (βγάλε την μπαγκέτα και βάλε τόνο, ή κοτοπουλάκι, και πριν κοιμηθείς το γιαούρτι με 5-6 αμύγδαλα)

Έτσι το κάνω περίπου εγώ :toast:

DrNio
25-06-11, 14:03
Θελω διατροφη για οπισθοιους μηριαιαους και για δικεφαλα!!!:unsure:

Παιδια ειναι απλο το πραμα,για να δεις κοιλιακους περα απ το να τους γυμναζεις το παν ειναι να πεσεις σε σωματικο λιπος.Αυτο γινεται με οποιαδηποτε διατροφη δουλευει πανω σου.Τωρα αυτα τα διατροφη σιξ πακ και διατροφη για λεπτο λαιμο ειναι λιγο αστεια.

:green::green:
Ναι,εντάξει.

Πάντως γενικά είχε σωστά στοιχεία για διατροφή γράμμωσης.

Δεν την έκρινα για τον τίτλο της.Πιστεύω κάτι πρέπει να βάλεις στο άρθρο για να ανέβουν τα views.;)Στην προκειμένη περίπτωση το φλέγον ζήτημα του καλοκαιριου..οι κοιλιακοί.;)

beatshooter
25-06-11, 14:09
Για μενα εισαι λαθος,το φλεγον ζητημα ειναι η υγεια η ευεξια και μετα οι αισθητικοι λογοι.Γνωμη μου αυτη ειναι.

Οντοπικ η διατροφη που δινει μ φαινεται λιγο περιεργη

Γεύμα 1 (πρωινό)
-30γρ κορν φλέικς ή μούσλι ή κουάκερ με 1 γάλα 0%
- 4 ασπράδια
Γεύμα 2 (σε 2-3 ώρες)
-Σάντουιτς με μπαγκέτα ολικής 20-30 γρ τόνο ή κοτόπουλο
-1 φρούτο (κατά προτίμηση αβοκάντο δύο ώρες μετά)
Γεύμα 3 (4 ώρες πριν την προπόνηση)
-120γρ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή τόνο ή μοσχάρι ή χοιρινό ή 300γρ ψάρι - 50γρ αγριόρυζο ή ρύζι κάστανο ή μακαρόνια ολικής
-Σαλάτα
Γεύμα 4 (30-60’ πριν την προπόνηση)
1 φρούτο ή 1 ποτήρι χυμό + 1 scoop πρωτεΐνη whey με νερό
Γεύμα 5 (αμέσως μετά την προπόνηση)
-1 scoop πρωτεΐνη whey με νερό
-1 φέτα ψωμί άσπρο με μαρμελάδα ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΗΚΟ ΥΔΑΤ ΕΔΩ
Γεύμα 6 (έως 2 ώρες μετά την προπόνηση)
ιδανική λύση:
- 120 γρ τόνο ή σολομό ή 300γρ ψάρι ή ομελέτα με 6 ασπράδια,1 κρόκο και 30 γρ τυρί με χαμηλά λιπαρά
- 50γρ αγριόρυζο ή ρύζι κάστανο ή μακαρόνια ολικής + σαλάτα επιλογής σας ΠΑΛΙ ΥΔΑΤ??
πολύ καλή λύση:
-120γρ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή μοσχαρίσια μπριζόλα ή μπιφτέκι ή χοιρινή μπριζόλα ή μπιφτέκι αντί για 120 γρ τόνου
Γεύμα 7 (πριν τον ύπνο)
-2 φέτες ψωμί ολικής με φυστικοβούτυρο ανάλατο ή 3 κουταλιές της σούπας cottage ή 1 scoop πρωτεΐνη καζεΐνη με νερό

alexandros1
25-06-11, 14:25
το σημείο με το λευκό ψωμί μου έκανε και εμένα εντύπωση για αυτό και το έκανα το συγκεκριμένο post. Σε γενικές γραμμές αν εξαιρέσω αυτά τα κομμάτια είναι καλή διατροφή πιστεύετε?

alexandros1
25-06-11, 14:42
theodoro να ρωτήσω επίσης, το μέλι επηρεάζει αρνητικά σε μεγάλο βαθμό τη γράμμωση? δεν εννοώ ότι τρώω μεγάλες ποσότητες από μέλι. ουσιαστικά πρόκειται για μία μεγάλη κουταλιά μέλι.

beatshooter
25-06-11, 14:50
Alejandro ti % bf εχεις?

alexandros1
25-06-11, 15:24
Alejandro ti % bf εχεις?

Δεν έχω κάνει μέτρηση... Αυτό σε διαιτολόγο γίνεται? ή με κάποιον μαθηματικό τύπο?

DrNio
25-06-11, 15:30
Για μενα εισαι λαθος,
Γιατί ρε συ?Δεν είχε καλά στοιχεία η διατροφή?

Δεν είπα οτι είναι Η Τέλεια.Αλλά κάποια standar στοιχεία-ασπράδια,καλές πηγές πρωτεινών.

Άμα δεν έχεις κανένα διατροφικό πλάνο,για τσαμπέ info μια χαρά ήταν.Απο εκεί και πέρα κόβεις κάποια πράγμα προσθέτεις κάποια άλλα και γενικότερα προσαρμόζεσαι.


το φλεγον ζητημα ειναι η υγεια η ευεξια και μετα οι αισθητικοι λογοι.Γνωμη μου αυτη ειναι.

Και εμένα!Αλλά κάποιος που γυμνάζεται και προσέχει την διατροφή του(όχι για να δειχθεί-μην παρεξηγηθώ)δεν γίνεται να έχει αντιαισθητικό σώμα.;)

--

alex. - διατροφολόγο.

alexandros1
25-06-11, 15:32
οκ θα δοκιμάσω από βδομάδα. Έχω δοκιμάσει διάφορους μαθηματικούς τύπους. Δείχνουν μεταξύ 11 - 13%, αλλά σίγουρα υπάρχει μεγάλη απόκλιση από την πραγματικότητα.

m a r i o s
10-07-12, 21:32
paidia eimai 15 xronwn.... a9loume ka9e mera sto gumnastirio alla 9elw na kanw koiliakous... mporeite na m peite ena programma diatrofhs kai askhseis??? euxaristw poluuu ... <3

billy89
10-07-12, 21:55
Τι ύψος - βάρος έχεις? Τι ασκήσεις κάνεις για κοιλιακούς? Και ποια είναι η διατροφή σου αυτή τη στιγμή?

Υπάρχουν 2 τρόποι να κάνεις κοιλιακούς: ο Λάθος ---> να πέσεις πολύ χαμηλά σε λίπος με διατροφή εκμεταλλευόμενος τον σούπερ μεταβολισμό της ηλικίας σου και να φανούν οι κοιλιακοί σου άσχετα αν είναι γυμνασμένοι η όχι. Αυτό το κάνουν τα περισσότερα παιδάκια στην ηλικία σου. Θα είσαι παντού αδύνατος αλλά θα έχεις κοιλιακούς.

ο Σωστός ---> να κάνεις ποιοτική διατροφή και σωστή γυμναστική ώστε να μεγαλώσουν οι κοιλιακοί σου όπως και όλοι οι υπόλοιποι σου μυς και να αποκτήσεις σωστό σώμα και βάσεις για το μέλλον μιας και είσαι μικρός. Αυτό όμως θέλει περισσότερο χρόνο και αφοσίωση.

Η καρδούλα στο τέλος ασχολίαστη!:turtle:

m a r i o s
11-07-12, 17:11
Τι ύψος - βάρος έχεις? Τι ασκήσεις κάνεις για κοιλιακούς? Και ποια είναι η διατροφή σου αυτή τη στιγμή?

Υπάρχουν 2 τρόποι να κάνεις κοιλιακούς: ο Λάθος ---> να πέσεις πολύ χαμηλά σε λίπος με διατροφή εκμεταλλευόμενος τον σούπερ μεταβολισμό της ηλικίας σου και να φανούν οι κοιλιακοί σου άσχετα αν είναι γυμνασμένοι η όχι. Αυτό το κάνουν τα περισσότερα παιδάκια στην ηλικία σου. Θα είσαι παντού αδύνατος αλλά θα έχεις κοιλιακούς.

ο Σωστός ---> να κάνεις ποιοτική διατροφή και σωστή γυμναστική ώστε να μεγαλώσουν οι κοιλιακοί σου όπως και όλοι οι υπόλοιποι σου μυς και να αποκτήσεις σωστό σώμα και βάσεις για το μέλλον μιας και είσαι μικρός. Αυτό όμως θέλει περισσότερο χρόνο και αφοσίωση.

Η καρδούλα στο τέλος ασχολίαστη!:turtle:



Ύψος: 175 cm Βάρος : 54 k ... Ασκήσεις : τα δυο πόδια ψιλά σταυρωμένα.... κάνω κοιλιακούς στο γυμναστήριο κάθε μέρα....
Δεν θα έλεγα οτι κάνω διατροφή..... πρωί τρώω ένα κρουασάν ή τοστ με χυμό... μεσημέρι οτι φτιάξει η μητέρα μου και βράδυ καμιά σαλάτα ή φρούτα ...

Αυτό που θέλω είναι αν μπορείτε να μου πείτε τον σωστό τρόπο γυμναστικής και διατροφής... γενικά τι να αποφεύγω να τρώω και το όχι .... :green:

sTeLaKoS
11-07-12, 22:28
Μάριε 1.74, 54 κιλά μόνο κόκαλα έχεις. Οι μυς γραμμώνουν, τα κόκαλα όχι.
Ξεκίνα διάβαζε τα άρθρα του φόρουμ, μάθε να τρως και να γυμνάζεσαι σωστά να βάλεις κανένα μυικό κιλό πάνω σου και άσε τη γράμμωση για του χρόνου-παραχρόνου.

m a r i o s
12-07-12, 13:34
Μάριε 1.74, 54 κιλά μόνο κόκαλα έχεις. Οι μυς γραμμώνουν, τα κόκαλα όχι.
Ξεκίνα διάβαζε τα άρθρα του φόρουμ, μάθε να τρως και να γυμνάζεσαι σωστά να βάλεις κανένα μυικό κιλό πάνω σου και άσε τη γράμμωση για του χρόνου-παραχρόνου.

sorry eipa 54 kila : ennwousa 64.... :unsure:

***Γράφε Ελληνικά, είναι κανόνας του φόρουμ. Mods Team***

billy89
12-07-12, 14:21
54-64 δεν αλλάζει κάτι. Έχεις πάρα πολλά να διαβάσεις και να μάθεις από το forum και για γυμναστική και για διατροφή. Επιγραμματικά σου γράφω ότι δεν κάνουμε κοιλιακούς κάθε μέρα γιατί χρειάζονται ξεκούραση και ότι η διατροφή σου είναι χάλια.

Διάβασε το άρθρο Διατροφή για αρχάριους και φτιάξε μια διατροφή σε αυτό το πρότυπο με 5-6 γεύματα και μπόλικη πρωτείνη. Και γενικά ΤΡΩΓΕ αυγά, γαλακτοκομικά, κρέας όσο μπορείς μακαρόνια ρύζια ότι έχετε τέλος πάντων σε ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ! Δε θα παχύνεις μη φοβάσαι, αρκεί να γυμνάζεσαι ε, φροντίζει η ηλικία σου γι αυτό.

Το καλό είναι ότι είσαι μικρός και έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου!:thumbup:

m a r i o s
13-07-12, 13:39
Μπορείς να μου στείλεις το link για αυτό που είπες ?? ( διατροφή για αρχάριους )
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.... Μου είναι πολύ χρήσιμες...

sTeLaKoS
13-07-12, 13:48
Εδώ είσαι.. κάπου στα πρώτα είναι. Δες και τα άλλα άρθρα και διάβασε ότι νομίζεις πως σε αφορά.

Άρθρα & Μελέτες Μελών



(http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?15-Άρθρα-amp-Μελέτες-Μελών)