PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι ο άνθρωπος (human) σαρκοφάγο ζώο;



Σελίδες : 1 [2]

Kubla Khan
07-07-11, 23:11
για να το γελασουμε και λιγο πιο πολυ ασχολεισαι με την βαρη(βλεπε χασαποτεβερνες)παρα με τα βαρη!!!τελος παντων εξακολουθεις να εισαι αστοχος αλλα αν δεν το βλεπεις no problemio..παντως γεγονος ακραδαντο ειναι τουτο¨"αν το ειδος μας δεν ειχε στραφει καποια στιγμη διατροφικα προς το κρεας,τωρα ο εγκεφαλος σου δεν θα ηταν αρκετα ανεπτυγμενος ωστε να μπορεις ακομα και να επιλεξεις τι να φας!και την απαντηση σου δηλαδη που θα δωσεις μετα,παλι στο κρεας την χρωστας!!ενταξει αν δεν θες μην το φας δικο σου θεμα,αλλα μην το αποπηισαι και μην το ακυρωνεις δεν ειναι ετσι.αλλο επιλεγω να μην φαω για χ λογους,και αλλο"ειναι ο ανθρωπος σαρκοφαγο ζωο??"ποιος εισαι εσυ δηλαδη που θα βγαλεις λαθος κατι εκατομυρια χρονια?αλλα και παλι η απαντηση σου θα ειναι ασχετου οποτε εγκαταλειπω και εγω..

Είσαι σίγουρος ότι αναπτύχθηκε με το κρέας ο εγκέφαλος; Χαίρω πολύ, όλοι αυτό λένε συνέχεια αυτό ακούω, λογικά έπρεπε να έχουμε φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο από το αρχικό στάδιο τρωγοντας κρέας έτσι;
Αφού εγκαταλείπεις θα σου ξαναπώ ότι τα διαστήματα εξέλιξης είναι τεράστια τσέκαρέ το, ο εγκέφαλος μάλλον αναπτύχθηκε περισότερο από φυσικούς παράγοντες (κλιματολογικές συνθήκες, όρθια βάδιση κτλ επειδή άρχισε να ψύχεται κυρίως και λόγω της ικανότητας μάθησης, ανταγωνισμού στην αναπαραγωγή κτλ. κτλ κτλ):welcome:

Kubla Khan
07-07-11, 23:16
Οτι γράφεται δεν είναι επιστημονικό σύγγραμμα.Εξετάζουμε την επιστημονική αξιοπιστία της πηγής...Το "κατ εμένα" δείχνει άτομο που κινείται γύρω από τον άξονά του, χαραχτηριστικό μη επιστημονικού πνεύματος...Επίσης η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.Το "ου φονεύσεις" αναφέρεται για τους ανθρώπους,διότι αναφέρεσαι στις Εντολές στις οποίες γίνεται λόγος περί θυσίας ζώων (και για να μη παρεξηγηθώ και γώ,είμαι άθρησκος όχι άθεος)_

Σε καλύπτω εκεί που λέω για τα technical papers

Δλδ εσείς που εκφράζετε από την αρχή τις απόψεις σας επιτρέπεται να το κάνετε, εγώ δεν μπορώ μια φορά να πω την άποψή μου; Το "ου φονευσεις" ψάχτο καλά φίλε μου, που απευθύνεται; Οι εντολές είναι ένας κώδικας ηθικής που αν τον αναλύσεις αρκετά μόνο καλά αποτελέσαμτα φέρνει στην ανθρωπότητα κι ας είσαι άθρησκος!:welcome:

Andrikos
07-07-11, 23:27
Αντρίκο γράφεις πολυ καλά άρθρα και κάποτε είχα εντοπίσει ένα ιστολόγιό σου αν δεν κάνω λάθος!!!!! Όχι το μεταβολισμός νομίζω, ένα άλλο....
Εϊναι άσκοπη η σύγκριση πιστευω διότι με απλές οδηγίες ο καθένας μπορεί να ξεγεννήσει ένα μωρό ενώ ο ερευνητής πειραματίζεται και προχωράει σε άλλα δεδομένα που πριν ήταν άγνωστα και πάει λέγοντας...

Τι θέλω να πώ, ίσως το θέμα το άνοιξα για να σας βάλω σε σκέψεις (και σας έβαλα) ώστε να κρίνετε μόνοι σας αλλά φάνηκε σαν να θέλω να περάσει το δικό μου και μόνο!

Θα αρκεστώ στο log και θα ποστάρω εκεί μάλλον!
Επιμένω: The China Study


Τα παρουσιάζεις όλα πολύ εύκολα αλλά μάλλον έχει να κάνει με το ότι έχεις πιο προηγμένη νοημοσύνη από όλους τους υπόλοιπους non vegan. Όπως και να έχει , μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις την China Study. Μόνο αυτήν δεν θα έπρεπε να αναφέρεις. H China Study έχει αποδειχτεί πως ήταν μία μελέτη με πολλά και τραγικά λάθη και αυτό έχει παρουσιαστεί αναλυτικότατα και με ιδιαίτερη ακρίβεια από την Denise Minger.

Φυσικά τo blog της έγινε ιδιαίτερα διάσημο από αυτήν την εξαιρετική ανάλυση της. Η Denise Minger δεν είναι διατροφολόγος όπως ο υποφαινόμενος, που τα βρήκε μασημένα (κατά την γνώμη σου), αλλά είναι μία ερευνήτρια και μάλιστα έχει υπάρξει και vegan. Προσωπικά , και για το όποιο βάρος έχει η γνώμη μου, η Denise Minger έχει από τα πιο σημαντικά διατροφικά blog σε όλο το διαδίκτυο.

http://rawfoodsos.com/the-china-study/

Με αυτά κατά νου δεν έχω αυταπάτες, άτομα με τον δικό σου φανατισμό δύσκολα θα πειστούν από οποιαδήποτε απόδειξη που αντιτίθεται στην κοσμοθεωρία τους.Ζήτημα αν καν θα δώσεις λίγα δευτερόλεπτα για να διαβάσεις 5 γραμμές από την ανάλυσή της για τον απλό λόγο πως πιστεύεις ότι έχεις ανακαλύψει την απόλυτη αλήθεια.

tasos2
07-07-11, 23:45
Τάσο δυστυχώς έχω μιλήσει για τα αδιέξοδα που δημιουργεί ο άνθρωπος και επέτρψέ μου να πω πως σκάβει το λάκκο του σιγά σιγά κάθε μέρα!
Θα σου απαντήσω με λίγο χούμορ, μπορεί να υπάρχει και απάντηση στο θέμα της "περίσσειας πρωτείνης" που έχετε ανοίξει χαχαχαχα.
Να η λύση:http://www.newsbeast.gr/world/arthro/189846/eftiaxe-tehnito-kreas-apo-anthropina-perittomata/

Θα θρέψουμε και πληθυσμούς, θα αφοδεύει αβέρτα ο δυτικός και θα τρώει αυτός που πεινάει! Ενώ με τη δική μας πρόταση θα αποφευχθεί αυτό (http://www.box.net/shared/86ek1fdf7d) και θα τραφούν και οι ανθρώπινοι πληθυσμοί με φυσικό τρόπο....


Το αν ειναι λυση αυτο που προτεινεις(φυτοφαγια) ειναι αμφιβολο. Ακομα και αν εσυ δεν εχεις προβλημα ποιες θα ηταν οι συνεπειες για ενα παιδι να μην τρωει καθολου ζωικες τροφες ουτε καν γαλα? Την περιπτωση αυτη την εχεις σκεφτει? Αλλες αναγκες ενας οργανισμος που αναπτυσσεται και αλλες αναγκες εσυ που τυγχανει να μην εχεις προβλημα. Αυτα που λες για τι ειναι ο αθρωπος εκ γενετης (φυτοφαγος) ειναι θεωριες βασισμενες στη λογικη (τη δικη σου) και υποθεσεις και σε καποιες ενδειξεις οχι ομως αποδειξεις. Οποτε θα ηταν ριψοκινδυνο να κανουμε ενα μικρο παιδι φυτοφαγο δε νομιζεις?

Τωρα η αλλη λυση με το τεχνητο κρεας δε θελω ουτε να το σκεφτομαι :affraid:

Γενικα παντως η αποψη μου ειναι αν δεν μπορεις να αλλαξεις κατι ασχημο μην ασχολεισαι καν. Με το να ψαχνεις ολα αυτα τα προβληματα και τι θα συμβει στο μελλον και ολα αυτα εφοσον δεν μπορεις να κανεις κατι το μονο που καταφερνεις ειναι να ψυχοπλακωνεσαι.

Stauros'76
07-07-11, 23:46
ποιοι ειναι οι "ολοι"για σενα αγαπητε? επιστημονες και ερευνητες ειναι και μαζι με τους παραγοντες που πολυ σωστα προανεφερες ,ειναι μεσα και το κρεας τι να κανουμε τωρα να το βγαλουμε επιδη δεν σε βολευει δηλαδη??δεν ξερω την ηλικια σου αλλα ειναι καπως ανωριμο να μην δεχεσαι κατι οταν ειναι γ ε γ ο ν ο ς επηδη απλα σου χαλαει το ονειρο.δεν κατακρινω τις προθεσεις σου που μπορει να ειναι οι καλυτερες,απλα οπως το κανεις ολο αυτο δειχνει απερισκεπτη εξυπνοπαθεια παρα ουσια.

Timoleon
08-07-11, 02:30
Σε καλύπτω εκεί που λέω για τα technical papers

Δλδ εσείς που εκφράζετε από την αρχή τις απόψεις σας επιτρέπεται να το κάνετε, εγώ δεν μπορώ μια φορά να πω την άποψή μου; Το "ου φονευσεις" ψάχτο καλά φίλε μου, που απευθύνεται; Οι εντολές είναι ένας κώδικας ηθικής που αν τον αναλύσεις αρκετά μόνο καλά αποτελέσαμτα φέρνει στην ανθρωπότητα κι ας είσαι άθρησκος!:welcome:

Σε δικαιολογώ διότι δεν γνωρίζεις ιστορία ώστε να ξέρεις πόσοι σκοτωμοί έχουν γίνει εξ ονόματι των θρησκειών και πόσοι άνθρωποι αδίκως βασανίστηκαν το μεσαίωνα από θρησκεία.Οι Εντολές,οι οποίες δεν είναι θρησκεία,βεβαίως έχουν ΚΑΙ "κατηγορία" Ηθικής, όχι μόνον ηθική.
Δεν σε παραξενεύει που όλοι "στη λένε? Δεν είναι το τι εκφράζεις αλλά πως το εκφράζεις. Ο κάθε άνθρωπος βγάζει προς τα έξω αυτό που έχει μέσα του,και δεν θέλω δημοσίως να επεκταθώ, απλά σου λέω πρόσεξέ το.
Τέλος η συμμετοχή μου εδώ_

beefmeup
08-07-11, 12:56
καλα οτι ναναι..απορω με το κουραγιο καποιων ανθρωπων που προσπαθουν να δειξουν με επιχειρηματα ορθα οτι ο φιλος εχει αδικο..
τσαμπα καιει η λαμπα,γιατι οταν ο αλλος ειναι κκολλημενος με κατι(οτι κ αν ειναι αυτο),πολυ δυσκολα θα δει τι συμβαινει πραγματικα γυρω του..
η αληθεια ειναι περιεργο πραγμα κ σιγουρα δεν ειναι απολυτο οπως γραφει ο φιλος ανδρεας..
οποτε μην σπαταλατε χρονο,νοημα δεν εχει.

φιλε khan για να δικαιολοησεις την θεση σου εχεις μπλεξει τις λειτουργιες του σωματος,με την ηθικη την θρησκεια κ οτι αλλο σου βρισκεται ευκαιρο,μιας κ σοβαρα επιχηρηματα δεν εχεις κ ουτε προκειτε να βρεις πουθενα να παραθεσεις..

δες το κ ετσι..εχεις ενα ψοφιο αλογο κ το κλωτσας για να τρεξει..

καλα κανεις κ επιλεγεις οτι επιλεγεις,σεβαστο ειναι αλλα μην προσπαθεις να πεισεις οτι η επιλογη σου ειναι η ιδανικη,γιατι απλα δεν ειναι..

αυτα.

το υπεραναλυσαμε χωρις λογο κ το λουκετο δεν αργει εκτιμω..

Jumaru
08-07-11, 13:29
Άντε ρε beef βάλε ενα λουκετάκι σε σχήμα μπριζόλας να γουστάρουμε ! :bowdown::rolf:
Επίσης τέλος και η δική μου συμμετοχή (όσο μικρή και αν ήταν αυτη) μετα τις δηλώσεις οτι α) οι κυνηγοί δεν "στέκουν" και έχουν ψυχικά προβλήματα κτλ και β) ευτυχώς που δεν είσαι πλανητάρχης γιατι με το ου φονεύσεις θα μας έβαζες μέσα και για τα road kills αποτι κατάλαβα

El Topo
08-07-11, 14:18
Eγώ πάντως δε βρίσκω κανένα λόγο να μπει λουκέτο.
Ούτε βρισιές ανταλλάχτηκαν ούτε τίποτα.

Μπορεί να διαφωνώ με τον φίλο Kubla, αυτό όμως δε σημαίνει πως δε μπορεί να καταθέσει τη γνώμη του και όποιος έχει μυαλό μπορεί να κρίνει αν τα επιχειρήματά του ή οι θεωρίες του στέκουν και τον καλύπτουν.
Εμένα δεν με κάλυψαν, άλλον μπορεί να τον καλύψουν κοκ.

Όπως και να΄χει, η βίαια θανάτωση των ζώων είναι απαράδεκτη και σε αυτό φαντάζομαι συμφωνούμε όλοι.
Αν μπορούσα να μποϋκοτάρω βιομηχανίες που θανατώνουν με τέτοιο τρόπο τα ζώα, θα το έκανα μήπως και σταματούσε επιτέλους αυτή η φρίκη.
Απλά αυτό είναι διαφορετικό με το να λες πως η χορτοφαγία είναι ιδανική επιλογή.

Το τόπικ πρέπει λοιπόν να μείνει ανοιχτό και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

beefmeup
08-07-11, 14:22
Eγώ πάντως δε βρίσκω κανένα λόγο να μπει λουκέτο.
Ούτε βρισιές ανταλλάχτηκαν ούτε τίποτα.


ναι κοιτα λιγο απο κατω..


Σε καλύπτω εκεί που λέω για τα technical papers

Δλδ εσείς που εκφράζετε από την αρχή τις απόψεις σας επιτρέπεται να το κάνετε, εγώ δεν μπορώ μια φορά να πω την άποψή μου; Το "ου φονευσεις" ψάχτο καλά φίλε μου, που απευθύνεται; Οι εντολές είναι ένας κώδικας ηθικής που αν τον αναλύσεις αρκετά μόνο καλά αποτελέσαμτα φέρνει στην ανθρωπότητα κι ας είσαι άθρησκος!:welcome:

καταληξαμε να μιλαμε για τις 10 εντολες..
λιγο ξεφτυλα δεν ειναι αν σκεφτεις οτι το φορουμ λεγεται :bodybuildinggr:?
δλδ τι αποψεις να ανταλαξουμε πανω στις 10 εντολες σε σχεση με το αν τρωμε κρεας η οχι?

Kubla Khan
08-07-11, 15:18
Φιλε Beef,
απλά ξεκίνησα μια συζήτηση στην κατηγορία "Γενικές Συζητήσεις" και το ξεκαθάρισα ότι θα είναι στα πλαίσια της ενημέρωσης! Ούτε χώθηκα στα υπόλοιπα θέματα που διαφωνώ για να κράξω! Δλδ επειδή απάντησα στον φίλο για τις 10 εντολές ξεφύγαμε τόσο πολύ; Φαντάσου να μην απαντούσα τι θα γινόταν!

Ένα τελευταίο ποστ από μένα, κάντε ότι θέλετε με το θέμα ειλικρινά!

http://www.adajournal.org/article/S0002-8223%2803%2900294-3/fulltext

Τα λέμε....

beefmeup
08-07-11, 15:24
Φιλε Beef,
απλά ξεκίνησα μια συζήτηση στην κατηγορία "Γενικές Συζητήσεις" και το ξεκαθάρισα ότι θα είναι στα πλαίσια της ενημέρωσης! Ούτε χώθηκα στα υπόλοιπα θέματα που διαφωνώ για να κράξω! Δλδ επειδή απάντησα στον φίλο για τις 10 εντολές ξεφύγαμε τόσο πολύ; Φαντάσου να μην απαντούσα τι θα γινόταν!

ενημερωση πανω σε τι?
σε θεματα ηθικης κ θρησκειας?
γιατι το θεμα εκει το πηγες.


Ένα τελευταίο ποστ από μένα, κάντε ότι θέλετε με το θέμα ειλικρινά!

http://www.adajournal.org/article/S0002-8223%2803%2900294-3/fulltext

Τα λέμε....

αντιο φιλε,να σαι καλα:welcome:

aepiskeptis
08-07-11, 15:47
η ολη ενασχοληση του chaosandpain ειναι πολυ ενδιαφερουσα

http://chaosandpain.blogspot.com/2011/06/finishing-off-skinny-bitches.html

εχει ασχοληθει εκτενως και γραφει πολυ διασκεδαστικα, ψαξε στα tags

Υ.Γ. η γλωσσα του δεν ειναι φιλικη σε ανηλικους και οσους προσβαλονται απο μπινελικια και ειναι ευαισθητοι σχετικα με τις διατροφικες τους επιλογες. the writer is an a*&%$le, but a lean and strong a&*%$le

PEGY
08-07-11, 16:45
Τον φάγαμε ':P' τον άνθρωπο . . .

beefmeup
08-07-11, 20:47
Τον φάγαμε ':P' τον άνθρωπο . . .

εμεις τρωμε τα παντα:green:

DrNio
11-07-11, 16:48
Για τα φαγητά που πήρε κάπου το μάτι μου έχουμε τις συνταγές ?

Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα αν γίνεται να μπουν 2-3 συνταγές κάπου,εφόσον δεν υπάρχουν.Πιο πολύ τα υλικά θα με ενδιέφεραν παρά ο τρόπος μαγειρέματος.

Όχι σαλάτες γιατί αυτές είναι εύκολο να τις φτιάξεις,αλλά για φαγητά που να είναι πλούσια σε πρωτεινη.

Τέτοια εποχή που μπορούμε να βρούμε κόκκινα φασόλια ? Πήρα κονσέρβα για αρχή αλλά δεν θα την προτιμούσα ξανά.

Thanks in advance.

Stauros'76
11-07-11, 17:21
στον βασιλοπουλο εχει,κοιταξε στα βιολογικα του,ειναι σε σακουλακι

chourdakis
19-01-12, 19:26
38184 οπως γραφει στην εγκηκλοπαιδια του ο αρνιε ""ο bill Pearl ποτε δν μου παροτρινε να γινω χορτοφαγος αλλα με επεισε οτι οντως μπορει ενας χορτοφαγος να γινει προταθλητης bodybuilder...εσεις τι πιστευετε?ενας λακτο-χορτοφαγος που σημανει οτι μπορει να τρωει ζωικα παραγωγα οπως γαλακτοκομικα και αυγα μπορει να χτισει μυες σε καλο επιπεδο?ειδικα σε νατουραλ επιπεδο θα εχει ιδια αποτελεσματα με ενα κρεατοφαγο?γενικα παντως ι χορτοφαγια εχει παρα μα παρα πολλα ευεργιτικα στον οργανισμο.αν δν ηταν στην μεση το γυμναστηριο ειδα θα γινει και ας ειμαι μολις 19...παρακαλω πειτε μου..ευχαριστω

Keirox
19-01-12, 19:30
38184 οπως γραφει στην εγκηκλοπαιδια του ο αρνιε ""ο bill Pearl ποτε δν μου παροτρινε να γινω χορτοφαγος αλλα με επεισε οτι οντως μπορει ενας χορτοφαγος να γινει προταθλητης bodybuilder...εσεις τι πιστευετε?ενας λακτο-χορτοφαγος που σημανει οτι μπορει να τρωει ζωικα παραγωγα οπως γαλακτοκομικα και αυγα μπορει να χτισει μυες σε καλο επιπεδο?ειδικα σε νατουραλ επιπεδο θα εχει ιδια αποτελεσματα με ενα κρεατοφαγο?γενικα παντως ι χορτοφαγια εχει παρα μα παρα πολλα ευεργιτικα στον οργανισμο.αν δν ηταν στην μεση το γυμναστηριο ειδα θα γινει και ας ειμαι μολις 19...παρακαλω πειτε μου..ευχαριστω

Άν είσαι νάτουραλ με χορτοφαγία δεν θα πάς μακρια. Άν παίρνεις ΑΑΣ μία χαρά μύς θα φτιάξεις.

Yγ. και για να προλάβω comments, οι νάτουραλ χορτοφάγοι bodybuilders που κάνουνε show σε διάφορα "νάτουραλ" federations ( NANBF) παίρνουν ΑΑΣ απλα τα σταματάνε 6-8 εβδομάδες πριν το διαγωνισμό για να περάσουνε τα τεστς.

chourdakis
19-01-12, 19:32
Άν είσαι νάτουραλ με χορτοφαγία δεν θα πάς μακρια. Άν παίρνεις ΑΑΣ μία χαρά μύς θα φτιάξεις.

Yγ. και για να προλάβω comments, οι νάτουραλ χορτοφάγοι bodybuilders που κάνουνε show σε διάφορα "νάτουραλ" federations ( NANBF) παίρνουν ΑΑΣ απλα τα σταματάνε 6-8 εβδομάδες πριν το διαγωνισμό για να περάσουνε τα τεστς.

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Giannistzn
19-01-12, 19:43
Ειχε γινει παλιοτερα μια συζητηση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15569-Είναι-ο-άνθρωπος-(human)-σαρκοφάγο-ζώο&highlight=χορτοφαγια) ας πουμε πανω σε αυτο το θεμα.

Αποψη μου, εφοσον εισαι χορτοφαγος μεν, και τρως αυγα, λογικα παιρνεις και μια whey γιατι να μην δεις αποτελεσματα? Πρωτεΐνη επαρκη θα παιρνεις απο τις τροφες σου και παλι. Αν και οι χορτοφαγοι βαση ορισμου αποσο ξερω ουτε αυτα τρωνε. Περιοριζονται σε προΐοντα σογιας.

Τελος παντων, εαν δεν πας για αγωνιστικος, με αυγουλακια - γαλατακι - λιγη σογια και πρωτεΐνη μια χαρα δουλεια θα κανεις κατ εμε.

chourdakis
19-01-12, 19:45
Ειχε γινει παλιοτερα μια συζητηση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15569-Είναι-ο-άνθρωπος-(human)-σαρκοφάγο-ζώο&highlight=χορτοφαγια) ας πουμε πανω σε αυτο το θεμα.

Αποψη μου, εφοσον εισαι χορτοφαγος μεν, και τρως αυγα, λογικα παιρνεις και μια whey γιατι να μην δεις αποτελεσματα? Πρωτεΐνη επαρκη θα παιρνεις απο τις τροφες σου και παλι. Αν και οι χορτοφαγοι βαση ορισμου αποσο ξερω ουτε αυτα τρωνε. Περιοριζονται σε προΐοντα σογιας.

Τελος παντων, εαν δεν πας για αγωνιστικος, με αυγουλακια - γαλατακι - λιγη σογια και πρωτεΐνη μια χαρα δουλεια θα κανεις κατ εμε.
lakto-vegeterian το ειπα και πιο πανω..ειναι 2 κατηγοριες....διαβασε τη λεω...σογια με τπτ γιατι εμπλεκεται με ειστρογονα

Giannistzn
19-01-12, 19:51
Ναι απλα μιλησα για τον ορισμο του χορτοφαγου. Αυτη η λεπτομερεια μου διεφυγε στο ποστ σου.

chourdakis
19-01-12, 20:06
Ναι απλα μιλησα για τον ορισμο του χορτοφαγου. Αυτη η λεπτομερεια μου διεφυγε στο ποστ σου.

αμα ηταν ετσι δν θα τρωγαμε ουτε γλυκα στις τσιτ μερες....οποτε πιος την χεζει την χορτοφαγια...:P

loukoulos
19-01-12, 20:20
κατ αρχας ωραιο θεμα .. αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι απο τοτε που εκοψα το κρεας εχω κανει αρκετη βελτιωση(κυριος σε δυναμη που ηταν τα προγραματα μου)... βεβαια τρωω ψαρι και χρισημοποιω whey....
αλλα δεν τρωω και παρα πολυ ψαρι. αρα πιστευω δεν επιρεαζει τοσο.. αυτο που προσφερει το κρεας και μας ενδιαφερει ειναι κυριος οι πρωτεινες νομιζω,
συνεπως αμα παιρνεις επαρκεις ποσοτητες απο φυτικα προιοντα(φυστικοβουτηρο ,ταχινι, οσπρια σε συνδιασμους,αρακα) λογικα θα εισαι οκ...

chourdakis
19-01-12, 20:27
κατ αρχας ωραιο θεμα .. αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι απο τοτε που εκοψα το κρεας εχω κανει αρκετη βελτιωση(κυριος σε δυναμη που ηταν τα προγραματα μου)... βεβαια τρωω ψαρι και χρισημοποιω whey....
αλλα δεν τρωω και παρα πολυ ψαρι. αρα πιστευω δεν επιρεαζει τοσο.. αυτο που προσφερει το κρεας και μας ενδιαφερει ειναι κυριος οι πρωτεινες νομιζω,
συνεπως αμα παιρνεις επαρκεις ποσοτητες απο φυτικα προιοντα(φυστικοβουτηρο ,ταχινι, οσπρια σε συνδιασμους,αρακα) λογικα θα εισαι οκ...

το κρεας ανεβαζει τα επιπεδα τεστο και γενικα σε "ανεβαζει"...δν ειναι τοσο απλο :(

loukoulos
19-01-12, 20:29
δεν νομιζω να μου την εριξε παντως.. γιατι και σε σεξουαλικες επιθυμιες ποιο συχνες ηταν αφου σταματησα να τρωω κρεας ;)

chourdakis
19-01-12, 21:05
δεν νομιζω να μου την εριξε παντως.. γιατι και σε σεξουαλικες επιθυμιες ποιο συχνες ηταν αφου σταματησα να τρωω κρεας ;)

σιγουρα θα στην ριξει και αν οχι τωρα αργοτερα... ι λιμπιντο δν εξαρατατε μονο απο την τεστο,πολλα πεζουν ρολο :P μα ειναι αδικα κατι τετοια διλειματαα πφφ....:unsure:

chourdakis
19-01-12, 21:07
με βαση παντως ασιατικες φιλοσοφιες το τσι που ρεει στο σωμα μας αυξανετε οταν δν τρωμε κρεας αρα γνωριζοντας γιογκα μπορω να σου πω οτι οντως αυξανονται οι ζουζουνιες :P

loukoulos
19-01-12, 21:11
:bowdown:

tolis93
20-01-12, 14:35
βασικα τα γαλακτοκομικα κ τα αυγα τα οποια τρωει ενας λακτο χορτοφαγος δεν καλυπτουν σε βιολογικη αξια τις πρωτεινες ενος κρεατος?κ αν οχι δε μπορει να τα συμπληρωσει καποιος με αμινοξεα?

sTeLaKoS
20-01-12, 15:05
Συγχωνεύτηκαν τόπικ. Στις πίσω σελίδες έχει γίνει μεγάλη κουβέντα.
(http://forum.bodybuilding.gr/member.php?9555-chourdakis)
chourdakis (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?9555-chourdakis) επανειλημμένως ανοίγεις τόπικ χωρίς να ψάξεις αν προϋπάρχουν. Κανόνισε τη πορεία σου. :welcome:

72K
20-01-12, 15:29
Επικό thread! Τι μου θύμισες...
Που να "βόσκει" άραγε ο φίλος ο kubha :green:

chourdakis
22-01-12, 02:15
Συγχωνεύτηκαν τόπικ. Στις πίσω σελίδες έχει γίνει μεγάλη κουβέντα.
(http://forum.bodybuilding.gr/member.php?9555-chourdakis)
chourdakis (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?9555-chourdakis) επανειλημμένως ανοίγεις τόπικ χωρίς να ψάξεις αν προϋπάρχουν. Κανόνισε τη πορεία σου. :welcome:

συγνωμη αλλα εψαξα το πρωιγουμενο θεμα που το συγνομεψες με το δικο μου και δν βρηηκα σαφη απαντηση σε αυτο που ρωτησα...δηλαδη αν μπορεις να πας ψηλα σε νατουραλ επιπεδο αν εισαι λακτο-φυτοφαγος...το πρωιγουμενο θεμα δν εχει καμια σχεση με το δικο μου...

noz1989
22-01-12, 11:04
[QUOTE=72K;498402Που να "βόσκει" άραγε ο φίλος ο kubha :green:[/QUOTE]xaxaxaxa

vaggan
22-01-12, 11:30
παμφαγος ειναι

jimmy007
22-01-12, 14:20
το κρεας ανεβαζει τα επιπεδα τεστο και γενικα σε "ανεβαζει"...δν ειναι τοσο απλο :(


Περίπου.
1)Έχει κρεατίνη που αυξάνει τα επίπεδα ενέργειας στους μύες.
2)Έχει LDL-χοληστερόλη που είναι απαραίτητη για την παραγωγή τεστοστερόνης και γενικότερα των στεροειδών.
3)Έχει πρωτείνες υψηλής βιολογικής αξίας που είναι απαραίτητες για μυική,νευρική λειτουργία, για το ανοσοποιητικό και για την συντήρηση/δημιουργία/επιδιόρθωση ιστών.

TheWorst
22-01-12, 15:21
Τι χορτοφαγος εισαι ομως αν τρως αυγα και γαλακτομικα ??
Αλλα ετσι κι αλλιως μπουρδες ειναι αυτα για μενα.Χορτοφαγοι και πρασινα αλογα :green:

Kubla Khan
13-05-12, 11:36
Επικό thread! Τι μου θύμισες...
Που να "βόσκει" άραγε ο φίλος ο kubha :green:

Ωπ, συγχνώνευση βλέπω! Όλα καλά, βόσκω σε απάτητες κορφές! κάνω γράμμωση τώρα αν και θέλω λίγο όγκο ακόμα!
Η φωτό είναι δική μου από το καλοκαίρι, οποτε αν με δεις στο δρόμο πες ένα γεια, θα φοράω και βίγκαν μπλούζες στάνταρ!
Συγνώμη που απέχω από τα υπόλοιπα θέματα αλλά είναι επειδή δεν με ενδιαφέρουν, είμαι εδώ όμως...
φυσικά δεν πρόκειται να συνεχίσω να ποστάρω σε αυτό το θέμα, δέν έχει νόημα σωστά;:thumbup:

72K
13-05-12, 18:33
Ωπ, συγχνώνευση βλέπω! Όλα καλά, βόσκω σε απάτητες κορφές! κάνω γράμμωση τώρα αν και θέλω λίγο όγκο ακόμα!
Η φωτό είναι δική μου από το καλοκαίρι, οποτε αν με δεις στο δρόμο πες ένα γεια, θα φοράω και βίγκαν μπλούζες στάνταρ!
Συγνώμη που απέχω από τα υπόλοιπα θέματα αλλά είναι επειδή δεν με ενδιαφέρουν, είμαι εδώ όμως...
φυσικά δεν πρόκειται να συνεχίσω να ποστάρω σε αυτό το θέμα, δέν έχει νόημα σωστά;:thumbup:

Χαιρομαι που είσαι καλά! Σίγουρα θα σου πω γεια, ειδικά αν φοράς και τα εν λόγω μπλουζάκια. Πάντα μου άρεσε να παίζω με το φαγητό μου :P

Apollonas
15-05-12, 18:26
Αυτό καθαρά κρίνεται απο την οδοντοστοιχεια του ζώου και δεν αμφιβάλλω στο ότι είμαστε ζώα...ενα χοροφάγο ζώο έχει ίσια δόντια όπως η ζέβρα, καμηλοπάρδαλη που τρώει φυτά και αιχμηρά ένα σαρκοφάγο ζώο που καθαρά τρέφεται με κρέας... Δε μπορείς να δώσεις στην τίγρη βλήτα και ραδίκια θα σου πει τι παίζει ρε μεγάλε...Άρα καταλήγουμε ότι είμαστε παμφάγοι αλλά νομίζω ´οτι κάνουμε κατάχρηση σε πολλά...πολλα είδη έχουν ιδιαιτερότητες όπως ο καρχαρίας δεν μπορεί να έχει καρκίνο για παράδειγμα, η αλυσίδα της ζωής είναι πολύπλοκη και δεν έχουμε ανακαλύψει τίποτα ακόμη...

Kubla Khan
23-05-12, 21:07
Άν είσαι νάτουραλ με χορτοφαγία δεν θα πάς μακρια. Άν παίρνεις ΑΑΣ μία χαρά μύς θα φτιάξεις.

Yγ. και για να προλάβω comments, οι νάτουραλ χορτοφάγοι bodybuilders που κάνουνε show σε διάφορα "νάτουραλ" federations ( NANBF) παίρνουν ΑΑΣ απλα τα σταματάνε 6-8 εβδομάδες πριν το διαγωνισμό για να περάσουνε τα τεστς.

Διαφωνώ κάθετα, οριζοντίως πλαγίως και ως προς όποια κατεύθυνση θες...
βλέπε τους νέωπες (15-16 χρονών) στα γυμναστήρια, τρώνε ότι σκουπίδι υπάρχει συμπεριλαμβανομένου του πιτόγυρου μετά την προπόνηση και μια χαρά μακριά πηγαίνουν!

Τα ΑΑΣ τι είναι, μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη; Ποιός ο λόγος αφού οι συγκεκριμένοι που λες έχουν τον μισό όγκο από σένα (χωρίς να σε δω καν φαντάσου)!!!!!!

Υποστηρίζω σαν ξεροκέφαλος που είμαι ότι ακόμα και με ελάχιστο φαγητό, πολύ νερό, ξεκούραση και σωστή προπόνηση μια χαρά όγκο παίρνεις και μπορείς να φτάσεις να έχεις πολύ καλές αναλογίες αν βοηθούν και τα γονίδια!
Μήπως δεν γυμνάζεστε αρκετά σκληρά; λέω μήπως...

Και έχω μια απορία,το μακριά τι σημαίνει; Δεν μπορώ να το καταλάβω, ειλικρινά...ακόμα και οι κρεατοφάγοι νάτουραλ μια χαρά νορμάλ σώματα έχουν!

Έχουμε διαφορετικά πρότυπα απ'ότι έχω καταλάβει και δεν έχει νόημα να αναλωνόμαστε εδώ...

tasos2
24-05-12, 00:25
Το πιτογυρω εχει πολλα αχρηστα μεν αλλα εχει και κρεας αρα γιατι το συγκρινεις με τη χορτοφαγια λεγοντας οτι αν αυτοι που τρωνε πιτογυρα κανουν μυς θα κανουν και οι χορτοφαγοι?

Το να παρεις ογκο δηλαδη βαρος, και ειδικα μυικο που εχει πολυ μεγαλυτερες θερμιδικες αναγκες, με ελαχιστο φαγητο ειναι λιγο οξυμωρο.

Για να κανεις παντως μυς με χορτοφαγια πρεπει να παρεις και πολυ λιπος. Τις πιο πρωτεινουχες φυτικες τροφες να παρουμε θα ειναι ειτε τιγκα στον υδατανθρακα (οσπρια) ειτε τιγκα στο λιπος (ξηροι καρποι)

Kubla Khan
27-05-12, 08:48
46280


Φίλε Τάσο μα δεν ήθελαν να επεκταθώ αλλά δεν βγαίνει νόημα, το μόνο που ήθελα να πω είναι ακριβώς αυτό που κατάλαβες, ότι δεν νοείται ένας που τρώει Junk και ότι να ναι να χτίσει μυικό σύστημα και να μην χτίσω εγώ ή ένας βίγκαν που τρώει σωστά! Επίσης δεν νοείται να έχει πιο λειτουργικό και δυνατό σώμα από το δικό μου, το έχω τσεκάρει στην πυγμαχία.....Ποιό κρέας και τα σχετικά, όλα αυτά σαπίζουν στο έντερό και καλύτερα να μην πούμε τι δημιουργούν εκεί μέσα!

Για να χτίσεις μύες με φυτοφαγία (όχι χορτοφαγία) δεν πρέπει να πάρεις πολύ λίπος, με προσοχή σε όλα έχουμε πει. Οι ξηροί καρποί έχουν πολυτιμα καλά λιπαρά αλλά πρέπει να τρώγονται με προσοχή και εδώ συμφωνούμε!!!!! Δλδ θεωρείς ότι το κρυφό και φανερό λίπος που κατναλώνεις εσύ με το κρέας είναι καλύτερο από τους ξηρούς καρπούς που προσφέρει η μητέρα φύση; Όχι πέσμου για να κατάλαβω δλδ γιατί διαφωνώ κάθετα!!!
Στο κάτω κάτω εσείς πλακώνεστε στο φυστικοβούτυρο, εγώ τρώω αράπικα αλλά άψητα και με προσοχή, αυτή είναι η πραγματικότητα!
Γυμνάζομαι μόνο από το καλοκαίρι του 2010 και δεν πάω καν γυμναστήριο, ούτε έχω πάρει συμπληρώματα εκτός από τη μαγιά από παντζάρια (ψάξτην) αλλά αυτό είναι τροφή που την προσθέτεις σε τροφή και τρως, 1 συστατικό δλδ, τπτ παραπάνω.
Έχω φώτο με το πριν και το μετά σε ένα χρόνο αλλά την κρατάω για αργότερα εξάλλου θέλω δουλειά να φτάσω εκεί που θέλω...πάντως η διαφορά είναι τρομερή!

Και για να σε βάλω στο νόημα της τόσο απειλητικής ιδέας της φυτοφαγίας θα σου γράψω τα "Αναβολικά μου" τα οποία τα γνωρίζετε ήδη.
Τα τρώω με προσοχή, δεν με νοιάζουν οι υδατάνθρακες (γιατί έχετε κολλήσει), είμαι γύρω στα 89 κιλά τώρα αλλά ναι, υπολογίζω με ακρίβεια τα λιπαρά (τα έχω μειώσει ήδη) και την ποσότητα του φαγητού, αυτό που τρώω όμως στο γεύμα περιέχει πολλά έστω και μικρή ποσότητα από κάθε πράγμα αλλά σίγουρα όχι περίσσεια πρωτεΐνης (θυμάσαι τι είχε γίνει με αυτό...). Και μην κολλάμε πάλι στον υδατανθρακα και στην πρωτείνη έλεος, κάθε τροφή που τρώμε έχει παραπάνω από ένα θρεπτικό συστατικό, σου δίνει πολλά πως το λένε δεν είναι isolate και αυτό είναι ζωή, αλλά η βιομηχανία παραγωγής συμπληρωμάτων καλά κρατεί...

Πάρε:
φασόλια κάθε είδους, γίγαντες, κόκκινα, μαυρομάτικα, άσπρα, ροβίτσα σε μορφή φύτρου κτλ, κριθάρι, λιναρόσπορο, αποφλοιωμένους σπόρους κάνναβης (ξέρω τι λέω, ψάξτο),
φακές (βραστές + φύτρα), φακές κόκκινες, κεχρί, κινόα, ρεβύθια (ναι το φαγητό του φτωχού, γουστάραω κάργα), ρύζι (το λευκό είναι άχρηστο και βλαβερό, όλα τα υπόλοιπα), γλυκοπατάτες, πατάτες (μετά την προπόνηση μόνο),
χαρουπάλευρο, αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια, μακαντάμια (ελάχιστα γιατί έχουν πολλά λιπαρά + κορεσμένα και είναι πανάκριβα), σπανάκι και όλα τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά,
κοκκινόριζες και ότι υπάρχει σε σχήμα παντζαριού-βολβού, όλα τα φρούτα της ελληνικής γης (blessed), αποξηραμένα σύκα Καλαμάτας (oh yes!),
αποξηραμένα δαμάσκηνα-βερίκοκα (από προσεγμένες πηγές γιατί τα περισσότερα είναι άθλια),
παπάγια αποξηραμένη (όχι την άθλια που είναι γεμάτη ζάχαρη, την άλλη), χουρμάδες(μετά την προπόνηση μόνο αν είσαι έξω ή ελάχιστους για σνακ), κάσιους (άψητα-ανάλατα όπως όλα),
αρακά σε κάθε μορφή (κίτρινο αποξηραμένο, πράσινο, φρέσκο, κατεψυγμένο κτλ κτλ), κατεψυγμένα φρούτα του δάσους σε σμουθι (έχει σε ρώσικα καταστήματα),
μπανάνες, καρύδες(με προσοχή), ανανά και μάνγκο από τα εξωτικά φρούτα, παξιμάδι το μάννα μόνο και πληγούρι, όχι ψωμιά και λευκή ζύμη,κανένα γλυκό που υποτιμά τη νοημοσύνη μου,
σπαγκέτι ολικής ή πέννες (με προσοχή), πιπεριές κόκκινες(ω ναι), γκότζι μούρα, ρίζες σε σμουθι από βιγκαν Ελλάς όπως μάκα και σούμα κυρίως,
όλα τα λαχανικά να μην τα γράφω και γίνομαι κουραστικός, όχι μανιτάρια, όχι σόγια (σε καμία μορφή και αυτό δεν έχει να κάνει με τα οιστρογόνα απλά δεν στηρίζουμε την καταστροφή που προκαλεί η καλλιέργειά της!)
πράσινο τσάι, τσάι roibos, τσάι ιβίσκου, τσάι του μεταβολισμού (από το δρόμο του τσαγιού, χύμα), κανένα τσάι σε φακελάκι (η παρασκευή του τσαγιού είναι ιερή, ποιό φακελάκι) με στέβια όλα αυτά είπαμε (τώρα την ανακάλυψε ο Έλληνας έμπορος αφού δν επέτρεπαν να καλλιεργηθεί, ναι, τόσο χαζοί είμαστε θα κάνουμε και τεστ αν θα ευδοκιμήσει το γκοτζι, γουστάρω, φαντάζεσαι να στεριώσει;)
και δεν θυμάμαι τι άλλο....γράψε ότι θες
πως θα ανεβάσω ένα συννημένο; :unsure:

Kubla Khan
27-05-12, 09:28
ααα και ένας άλλος αυξητικός παράγοντας: όταν γυμνάζομαι ακούω Progressive metal αλλά και όταν δεν γυμνάζομαι επίσης

τα λέμε, να έχετε μια όμορφη μέρα!:welcome:

PEGY
27-05-12, 09:57
Που είσαι kubla!!!!
Χαίρομαι που ξανα γύρισες
:welcome:

Είδα ότι αναφέρεις τους σπόρους κάνναβης. Το έχω κοιτάξει κ εγώ, από την ίδια εταιρεία που αναφέρεις πιο κάτω αλλα είναι πανάκριβη.
όσο για τη μακα, απλά δεν πίνετε...

Gorillas
10-01-13, 18:33
ωραιο θεμα..:green:

οι μεταλαδες πιστευουν οτι η μουσικη που ακουν ειναι η καλυτερη ποιοτικα.
οι ραπερ το ιδιο.
κ οι 2 μισουν τους γκοθαδες που πιστευουν με την σειρα τους οτι οι 2 προηγουμενοι ειναι βαρβαροι κ χωρις ευαισθησιες...
αυτοι που τρωνε κρεας προσπαθουν να πεισουν οτι ο ανθρωπος ειναι σαρκοβορο.
οι βεγκαν προσπαθουν για το αντιθετο..

μμμαλιστα..τελικα τι ισχυει?
κ βασικα ποιος νοιαζεται??:unsure:

η μαγικη λεξη εδω που χανουν ολοι ειναι "ισορροπια"..κ αυτο ισχυει για ολα στην ζωη.
κ ισορροπια το ανθρωπινο σωμα αν τρωει μονο σαν βεγκαν δεν μπορει να εχει,οπως δεν μπορει να εχει αν τρωει μονο κρεας..(εδω δεν θελω επιχειρηματα γιατι ο,τι επιχειρημα κ να μου παραθεσει οποισδηποτε εκ των 2 κατηγοριων,ειναι αποτυχημενο κ χωρις βαση-απλα σαν παρακληση εκ των προτερων το γραφω,φχαριστω).

οταν το ανακαλυψετε αυτο,μετα θα αλλαξει η ζωη σας οπου κ αν ανηκετε..

σας το υποσχεται ο μπηφ(βοειος) αυτο:P

:clap::clap::clap:
Η μεσογειακή διατροφή FTW :green:

Nαι ξερω με την υψηλη αδρεναλινη απο φοβο, αγωνια παραγονται καποιες δηλητηριωδεις ουσιες ή κατι τετοιο που μετα τις παιρνει με τη σειρα του οποιος τα φαει.
Εμεις ομως τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο? (Μη πεις να τα θρεφουμε/σφαζουμε μονοι μας γιατι εκ των πραγματων δε γινεται εκτος κι αν μενεις σε χωριο).

Νομίζω το game food περιέχει τις λιγότερες τοξίνες αφού τα ζώα δε προλαβαίνουν ούτε να νιώσουν κάτι διότι οι κυνηγοί όταν ρίχνουν είναι ακαριαίος θάνατος και αυτό γίνεται για να μη βασανίσουν το ζώο. Επίσης στην Αυστραλία αν δε κάνω λάθος εκτρέφουν το Wagyu. Είναι βοδινό με υψηλότερα επίππεδα ωμέγα 3-6 από ότι το κανονικό βοδινό. Χαρακτηριστικό είναι ότι κάνουν μασάζ στα ζώα ώστε να μην νιώσουν φόβο και απελευθερωθούν αυτές οι τοξίνες. Είναι το πιο ακριβό και κοστίζει περίπου 120 ευρό το κιλό!!!

deluxe
14-06-14, 08:06
Ακομα και παμφαγος να ειναι, σημαινει οτι μπορει να ζησει και αποκλειστικα με χορτοφαγια. Που λογικα παμφαγος, εαν οντως ειναι, εγινε με τα χρονια.. Πριν μυρια χρονια ηταν καθαρα χορτοφαγος..

Παρτε και ενα ωραιο βιντεακι και μετα ανοιξτε το ψυγειο πιειτε λιγο φρεσκο γαλατακι και μετα φατε 2 αυγουλακια και λιγο φιλετακι απο αγνο κοτοπουλακι.

https://www.youtube.com/watch?v=7eoF6w7R9oI

beefmeup
15-06-14, 09:56
μωρε οσα βιντεο κ να ποσταρετε εγω μια χαρα θα συνεχισω να τα τρωω ολα αυτα..:turtle:
αμα θες μπορω να σου βαλω κ γω βιντεο με ψεκασμους απο φυτοφαρμακα σε ζαρζαβατικουλια κ το τι προκαλουν τα φαρμακα αυτα,κ μετα να δω πως θα τρωτε την σαλατουλα..:green:

ελμερ
15-06-14, 10:34
Εμεις οι λιγο μεγαλυτεροι (εμεις Διονυση :P ) εχουμε μεγαλωσει με γαλα νουνου στη σιδερενια συσκευασια τοτε αυτο ηταν της μοδας δεν υπηρχε και η τεχνολογια η σημερινη...και ειμαστε μια χαρα....ο πατερας μου ειναι 84 ετων,πινει (πολυ) γαλα καμια 80 αρια χρονια (και κοτοπουλο και κρεας και κεικ κτλ) αλλα και χορτα οσπρια κτλ και ειναι μια χαρα....και γω το ιδιο,γιατι να μην συνεχισω την ιδια διατροφη?;):welcome:

deluxe
15-06-14, 21:00
Ενταξει, πανω απ'ολα ειναι τα γονιδια. Ο,τι καταχρησεις και να κανει καποιος, αν εχει τα γονιδια..

SOLID
15-06-14, 22:35
Όλα έχουν την σήμερον ημερα χίλια δυο αλλα η αλήθεια είναι και το έχω διαβάσει σε πολλές πηγες το φαινόμενο της βιομεγενθυνσης-βιοσυσσώρευσης που στην ουσία ένα μολυνσμενο φυτικό τρόφιμο δεν έχει καμια σχέση με ένα μολυνσμενο ζωικό ορίστε ένα link με εικόνες που εξηγεί.για περισσότερα ψάξτε net
http://kpe-kastor.kas.sch.gr/biodiversity_site/b/bioaccum.htm


Ο άνθρωπος έτσι κι αλλιώς για να έχει υγεία δεν αρκεί μια διατροφή ΜΟΝΟ πρέπει να έχει ψυχική κοινωνική ισορροπία υγιeiς ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι τόσο απλό όσο απλά μια διατροφή είτε είναι φυτοφαγική είτε είναι παμφαγικη είτε είναι οτιδήποτε.Εδώ ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας,έχει δώσει τον ορισμό που αναφέρει κιόλας πως αν δεν είσαι σε όλα τα επίπεδα (ψυχικό-νοητικό-φυσικό-κοινωνικό) ΑΡΤΙΟΣ δεν θεωρείσαι υγιής γιατί ένα να μην είναι σε καλή κατάσταση για πλακα σου βγάζει πρόβλημα.Μην μιλήσουμε για τσιγάρα ποτά επεξεργασμένα τρόφιμα καυσαέριο ακόμα και αμίαντο μέσα σε τοίχους σπιτιών σε τραβηγμένες καταστάσεις.Το θέμα με το κρέας ο καθένας πράττει όπως νομίζει είτε το κρίνει ηθικά είτε από θέμα υγείας.Προσωπικά το άρχισα για ηθική και δεύτερο για υγεία και όταν λέω για υγεία δεν θεωρώ ντε και καλά ότι θα σε σκοτώσει μια παμφαγικη διατροφή σε καλή ισορροπία (τώρα αν trws σαν τεξανός βλαχοαμερικανος μονο μοσχάρι κάθε μέρα καληνύχτα ok) εγώ αν έτρωγα τώρα ξανά κρέας θα διάλεγα μονο βιολογικό.Το κρέας της τεχνικής φάρμας ναι δεν θεωρώ πως είναι ότι πιο υγιεινό είναι η αλήθεια.Αν έτρωγα ακόμα ας έτρωγα λιγότερο τουλάχιστον θα ήταν ένα κρέας που θα είχε βοσκήσει στη γη δεν θα έτρωγε ΜΟΝΟ μεταλλαγμένη σόγια καλαμπόκι και σιτάρι και πολλά αλλα που τρώνε εκεί στα factory farming συν το στρές και όλες οι ορμόνες που τραβάει το κρέας από το φόβο του επικειμενου θανάτου και θα είχε μια καλύτερη ζωή μέχρι την μοιραία μέρα και αυτό είναι σημαντικό.