PDA

Επιστροφή στο Forum : η ρημάδα η κοιλιά



zoran
26-06-11, 00:33
Γειά σας παιδιά, ήθελα να ρωτήσω για τη περίπτωσή μου ποιά θα μπορούσε να είναι η σωστή αντιμετώπιση. Γενικά είμαι αγύμναστος, ύψος 1.75, κιλά 68-70kgr, δεν υπάρχουν παχάκια κλπ. είμαι στεγνός (χέρια πόδια κλπ.) εκτός όμως από το γνωστό ζήτημα για εμάς τους άνδρες (ειδικά αυτούς που δουλεύουν σε γραφείο) τη κοιλιά. Πως μπορώ να την καταπολεμίσω είτε διατροφικά είτε γυμναστηριακά, γιατί όπως βλέπετε κ από τις αναλογίες είμαι λίγο τζιτζιφιόνγκος :green: και η κοιλιά ειδικά σε τζιτζιφιόνγκους είναι αντιαισθητική
ακουω προτάσεις/συμβουλές

tolis93
26-06-11, 00:45
Γειά σας παιδιά, ήθελα να ρωτήσω για τη περίπτωσή μου ποιά θα μπορούσε να είναι η σωστή αντιμετώπιση. Γενικά είμαι αγύμναστος, ύψος 1.75, κιλά 68-70kgr, δεν υπάρχουν παχάκια κλπ. είμαι στεγνός (χέρια πόδια κλπ.) εκτός όμως από το γνωστό ζήτημα για εμάς τους άνδρες (ειδικά αυτούς που δουλεύουν σε γραφείο) τη κοιλιά. Πως μπορώ να την καταπολεμίσω είτε διατροφικά είτε γυμναστηριακά, γιατί όπως βλέπετε κ από τις αναλογίες είμαι λίγο τζιτζιφιόνγκος :green: και η κοιλιά ειδικά σε τζιτζιφιόνγκους είναι αντιαισθητική
ακουω προτάσεις/συμβουλές

βασικα φιλε μου ξεκινα αεροβια ασκηση.διαδρομο δλδ σκοινακι σακο κτλπ οτι θες απο αυτα.με αδειο στομαχι το πρωι ειναι οτι καλυτερο.και καθαρισε τη διατροφη σου.λογικα δε χρειαζεται υποθερμιδικη διατροφη.σε κιλα νορμαλ σε βρισκω αναλογα με το υψος σου.

zoran
26-06-11, 00:49
εμ ναι επίσης δεν ανέφερα πως περπατάω 20 λεπτά και κολυμπάω 1 ώρα κάθε μέρα
από διατροφή όμως δεν ξέρω εάν πρέπει να περιορίσω κάτι
στη κοιλιά πότε περίπου θα έχω ορατά απότελέσματα?

Lao
26-06-11, 00:52
εμ ναι επίσης δεν ανέφερα πως περπατάω 20 λεπτά και κολυμπάω 1 ώρα κάθε μέρα
από διατροφή όμως δεν ξέρω εάν πρέπει να περιορίσω κάτι
στη κοιλιά πότε περίπου θα έχω ορατά απότελέσματα?

Αν θέλεις να πέσει η κοιλιά, απλά ξεκίνα αερόβια προπόνηση. Το ζητούμενο είναι να ιδρώνεις. Παράλληλα φτιάξε και ακολούθα μια αξιοπρεπή διατροφή και τα αποτελέσματα θα έρθουν...

tolis93
26-06-11, 00:54
εμ ναι επίσης δεν ανέφερα πως περπατάω 20 λεπτά και κολυμπάω 1 ώρα κάθε μέρα
από διατροφή όμως δεν ξέρω εάν πρέπει να περιορίσω κάτι
στη κοιλιά πότε περίπου θα έχω ορατά απότελέσματα?

αναλογα με το τι τρως κ τι θυσιες θα κανεις.αυτο το ποτε θα εχω ορατα αποτελεσματα δηλωνει ανυπομονησια.αν κανεις κατι για 3-4 μηνες κ μετα ξανα αρχισουν σε συχνη βαση τα "ωραια" του delivry και η πιτσες της παρεας(εννοω συχνα οχι μια στο τοσο)δεν αξιζει καν το κοπο

zoran
26-06-11, 00:57
Αν θέλεις να πέσει η κοιλιά, απλά ξεκίνα αερόβια προπόνηση. Το ζητούμενο είναι να ιδρώνεις. Παράλληλα φτιάξε και ακολούθα μια αξιοπρεπή διατροφή και τα αποτελέσματα θα έρθουν...
με την αερόβια όμως άσκηση δεν θα χάσω κ μυική μάζα? μην γίνω και φλίδας τελείως
όσο για την αξιοπρεπή διατροφή, τί ακριβώς εννοείς αξιοπρεπή

tolis93
26-06-11, 01:04
με την αερόβια όμως άσκηση δεν θα χάσω κ μυική μάζα? μην γίνω και φλίδας τελείως
όσο για την αξιοπρεπή διατροφή, τί ακριβώς εννοείς αξιοπρεπή

οχι οχι φιλε μου ακου πως εχει.μαλλον διαβασε.με την αεροβια θα καψεις και λιπος θα καψεις και μυες.οταν ομως τρως σωστα.πχ στηθος γαλοπουλας η κοτοπουλου μοσχαρι απαχο συκωτι μοσχαρισιο απαχο ασπραδια αβγων βρωμη ολικης αλεσεως ζυμαρικα και ρυζι λαχανικα φρουτα και οχι κρεπες πιτσες σουβλακια κτλπ τοτε θα κανεις μια καθαρη διατροφη.η ζαχαρη επισης δεν ειναι καθολου καλη η μερεντα γενικα οτι ειναι ωραιο για τη στιγμη.γιατι η σωστη διατροφη ειναι μακραν πιο νοστιμη...

zoran
26-06-11, 01:08
με κοιλιακούς και διατροφή μποροώ να κάψω το πάχος της κοιλιάς? η πρέπει οπωσδήποτε να τρέξω?

Lao
26-06-11, 01:09
με την αερόβια όμως άσκηση δεν θα χάσω κ μυική μάζα? μην γίνω και φλίδας τελείως
όσο για την αξιοπρεπή διατροφή, τί ακριβώς εννοείς αξιοπρεπή

Στο 1ο σου post είπες ότι είσαι αγύμναστος, άρα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες «μυική μάζα».

Anyway, κάπου τα έχεις μπερδέψει και για κάποιο λόγο στο μυαλό σου το να χάσεις λίπος και μυική μάζα είναι ένα και το αυτό, κάτι που δεν ισχύει στον βαθμό που νομίζεις.

Αξιοπρεπής διατροφή είναι εκείνη που σου δίνει ό,τι χρειάζεσαι, ανάλογα με την ζωή που κάνεις.

Lao
26-06-11, 01:11
με κοιλιακούς και διατροφή μποροώ να κάψω το πάχος της κοιλιάς? η πρέπει οπωσδήποτε να τρέξω?

Οι κοιλιακοί δεν έχουν σχέση με το λίπος που έχεις στην κοιλιά σου.Το λίπος αυτό θα φύγει μόνο με το τρέξιμο.

zoran
26-06-11, 01:11
Στο 1ο σου post είπες ότι είσαι αγύμναστος, άρα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες «μυική μάζα».

Anyway, κάπου τα έχεις μπερδέψει και για κάποιο λόγο στο μυαλό σου το να χάσεις λίπος και μυική μάζα είναι ένα και το αυτό, κάτι που δεν ισχύει στον βαθμό που νομίζεις.

Αξιοπρεπής διατροφή είναι εκείνη που σου δίνει ό,τι χρειάζεσαι, ανάλογα με την ζωή που κάνεις.
λέω μήπως με το τρέξιμο χάσω κ ότι από μυική μάζα μου υπάρχει αυτή τη στιγμή και τελικά γίνω σαν αθλητής που τρέχει σε μαραθώνιο... κάπως έτσι χαριτολογόντας πάντα

Lao
26-06-11, 01:13
λέω μήπως με το τρέξιμο χάσω κ ότι από μυική μάζα μου υπάρχει αυτή τη στιγμή και τελικά γίνω σαν αθλητής που τρέχει σε μαραθώνιο... κάπως έτσι χαριτολογόντας πάντα

Αν τρως σωστά, όχι δεν θα γίνεις έτσι.

zoran
26-06-11, 01:14
το σωστά ως είναι δηλαδή, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διατροφή που μπορώ να εφαρμόσω? να πάω σε διαιτολόγο?

Lao
26-06-11, 01:18
το σωστά ως είναι δηλαδή, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διατροφή που μπορώ να εφαρμόσω? να πάω σε διαιτολόγο?

Μπορείς να ακολουθήσεις κάποιους γενικούς κανόνες που, λίγο-πολύ, σίγουρα γνωρίζεις:

- Όχι γλυκά
- Όχι τηγανητά
- Όχι πολλά ψωμιά και αλεύρια
- Όχι αναψυκτικά
- Όχι αλκοόλ

Τρώγε πρωινό, μεσημεριανό και βραδυνό, αρκετές πρωτεϊνες, λαχανικά, φρούτα και καλούς υδατάνθρακες. Επίσης, χωρίς να κάνεις υπερβολές, πίνε χυμούς και νερό.

beatshooter
26-06-11, 01:19
Μην μασας βρε η κοιλια ειναι γοητεια στον αντρα :green:;)

DrNio
26-06-11, 01:24
Οι κοιλιακοί δεν έχουν σχέση με το λίπος που έχεις στην κοιλιά σου.Το λίπος αυτό θα φύγει μόνο με το τρέξιμο.


Αυτό γιατί ?

Το παλικάρι ανέφερε οτι κάνει 1 ώρα κολύμπι κάθε μέρα. Δεν καις λίπος κολυμπώντας?

Εκτός αν "πλατσουρίζεις" στις παιδικές πισίνες.:green:

Εφόσον ξεκίνησες γυμναστική το επόμενο βήμα είναι να ξεκινήσεις διατροφή.:green:Κάνε τα βασικά για αρχή.2% γαλακτομικά , άπαχα κρέατα,σαλάτες,λαχανικά,φρούτα.

Και μιας και έχεις θέμα με την κοιλιά , κόψε τα μπυρόνια μαχαίρι!:green:

Απο άποψη προπόνησης σου προτείνω να κάνεις ένα "μικρό" γύρο στην πισίνα(διαστάσεις δεν γνωρίζω) βγαίνεις έξω και κάνεις αμέσως χωρίς διάλειμμα(super-sets) push-ups ξεκίνα με 10.Κάντο αυτό 4 φορές.Μετά συνέχισε το πρόγραμμα σου κανονικά.Να χτίσεις και σώμα τώρα που ξεκίνησες κολύμπι. ;)

--
edit:
Lao , δεν πρόλαβα να δω τις συμβουλές σου για την διατροφή.

Lao
26-06-11, 01:29
Αυτό γιατί ?

Το παλικάρι ανέφερε οτι κάνει 1 ώρα κολύμπι κάθε μέρα. Δεν καις λίπος κολυμπώντας?

Εκτός αν "πλατσουρίζεις" στις παιδικές πισίνες.:green:

Αν ο φίλος μας είχε δει αποτελέσματα από το κολύμπι, φαντάζομαι ότι δεν θα είχε το θέμα με την μπάκα... Τι λες και συ; ;)

Διαφωνείς ότι με το τρέξιμο θα έχει αποτελέσματα;

DrNio
26-06-11, 01:41
Αν ο φίλος μας είχε δει αποτελέσματα από το κολύμπι, φαντάζομαι ότι δεν θα είχε το θέμα με την μπάκα... Τι λες και συ; ;)

Δεν μας είπε όμως πόσο καιρό κάνει κολύμπι.


Διαφωνείς ότι με το τρέξιμο θα έχει αποτελέσματα;

Προσωπικά,με τρέξιμο έχασα λίπος πέρυσι.Αλλά όταν λέμε για τρέξιμο εννοούμε τρέξιμο. 7km minimum σε δρόμο όχι σε διάδρομο.Βέβαια το έκανα γιατί μου άρεσε και το συνέχισα και αφού έχασα το λίπος.(αν και δεν είχα πολύ)

Πιστεύω πως αν σου αρέσει περισσότερο το κολύμπι είναι καλύτερα να τα δώσεις όλα εκεί(ίσως και λίγο μεγαλύτερη προπόνηση απο 1 ώρα,δεν ξέρω όμως σίγουρα γιατί έχει και καθημερινό πρόγραμμα)παρά να αρχίσεις τρέξιμο που μπορεί να σου φανεί βαρετό και να το σταματήσεις.

Άμα τα συνδιάσεις και τα 2 είσαι άρχοντας.Αλλά μετά παίζουν άλλα πράγματα ρόλο-->ξεκούραση και διατροφή.

Πάντως οχι οτι με το κολύμπι δεν χάνεις λίπος!;)Είναι πάρα πολύ εξαντλητικό workout.
Απλά δεν πρέπει να πλατσουρίζεις.:P

zoran
26-06-11, 09:30
Παιδιά κοιτάξτε, κολύμπι κάνω για 3η βδομάδα τώρα
όσον αφορά τη διατροφή, ούτε γλυκά παίζουν, ούτε μπύρες, ούτε αναψυκτικά, ούτε ακοόλ, αλλά καθημερινά από ψωμιά τρώω breakfast και δεκατιανό από 1 τοστάκι (τυρί γαλοπούλα) στάνταρντ γάλα άπαχο με all bran το πρωί, 2 φρούτα (μεσημέρι και απόγευμα), παρασκευές μπορεί να χτυπήσω κανά σουβλάκι ή πίτσα ή burger, 2-3 παγωτά τη βδομάδα και από κυρίως πιάτα παίζουν φακές, φασολάκια φρέσκα, μοσχάρι κοκκινιστό/λεμονάτο, μακαρόνια με κιμά, λαζάνια, κοτόπουλο με ρύζι κλπ.
Αυτό που έχω προσέξει πως δεν κάνω είναι τα πολλά μικρά γεύματα, πλακώνομαι στα κυρίως πιάτα το μεσημέρι κ αργά το βράδυ (22.00-23.00).

zoran
26-06-11, 09:33
Αν ο φίλος μας είχε δει αποτελέσματα από το κολύμπι, φαντάζομαι ότι δεν θα είχε το θέμα με την μπάκα... Τι λες και συ; ;)

Διαφωνείς ότι με το τρέξιμο θα έχει αποτελέσματα;
αποτέλεσμα με το κολύμπι ομολογώ πως έχω δει, γράμωση και ελαφρύ φούσκωμα στο στήθος και χέρια, εντάξει ίσως είναι νωρίς ακόμα

ααα και να πω και κάτι ακόμα, σπάνια ιδρώνω γενικά, παίζει ρόλο?

tolis93
26-06-11, 11:17
Παιδιά κοιτάξτε, κολύμπι κάνω για 3η βδομάδα τώρα
όσον αφορά τη διατροφή, ούτε γλυκά παίζουν, ούτε μπύρες, ούτε αναψυκτικά, ούτε ακοόλ, αλλά καθημερινά από ψωμιά τρώω breakfast και δεκατιανό από 1 τοστάκι (τυρί γαλοπούλα) στάνταρντ γάλα άπαχο με all bran το πρωί, 2 φρούτα (μεσημέρι και απόγευμα), παρασκευές μπορεί να χτυπήσω κανά σουβλάκι ή πίτσα ή burger, 2-3 παγωτά τη βδομάδα και από κυρίως πιάτα παίζουν φακές, φασολάκια φρέσκα, μοσχάρι κοκκινιστό/λεμονάτο, μακαρόνια με κιμά, λαζάνια, κοτόπουλο με ρύζι κλπ.
Αυτό που έχω προσέξει πως δεν κάνω είναι τα πολλά μικρά γεύματα, πλακώνομαι στα κυρίως πιάτα το μεσημέρι κ αργά το βράδυ (22.00-23.00).
ε και που η αποροια γιατι υπαρχει η μπακα με τετοια διατροφη?:Pυδατανθρακες πλακωμενους το βραδυ στανταρ μια φορα τη βδομαδα απεξω φαγητο συν 2-3 παγωτα μεσα στη βδομαδα.στα κυριως πιατα σκανε κατι μακαρονια(ασπρα φανταζομαι)με κιμα κατι κοκκινιστα κατι λαζανια..το ρυζι ασπρο φανταζομαι και ουτε ολικης ουτε μπασματι.δεν γινονται πολλα μικρα γευματα.ε νταξει!

zoran
26-06-11, 11:31
:D καλό
αλλά τί να κάνω ρε φίλε, τί να κόψω απόλαυτά, έχω απελπιστεί

DrNio
26-06-11, 11:42
Τους υδατάνθρακες τους αλλάζεις με σαλάτα.

Σουβλάκι μόνο 1 μέρα επιτρέπεται.Λαζάνια και παγωτά το ίδιο.(Εγώ βέβαια θα τα έκοβα μαχαίρι)

Ρε συ πρέπει να κάνεις περικοπές,αλλιώς δεν γίνεται!

Τρως καλά πάντως,μην λες οτι είσαι και απελπισμένος.:green:

ska
26-06-11, 11:52
Ποιος ειπε οτι τα μακαρονια και το ασπρο ρυζι απαγορευονται?Στη σωστη ποσοτητα μια χαρα ειναι μη τρελαθουμε κιολας

TToni Shark
26-06-11, 11:52
Θέλει πολύ αυστηρή διατροφή για την μπάκα.Το κακό με την αερόβια είναι ότι θα χάνεις από παντού,γι'αυτό καλό θα ήταν να κάνεις και βάρη:weights::thumbup:

DrNio
26-06-11, 11:57
Ποιος ειπε οτι τα μακαρονια και το ασπρο ρυζι απαγορευονται?Στη σωστη ποσοτητα μια χαρα ειναι μη τρελαθουμε κιολας

Όταν θες να συντηρηθείς μια χαρά επιτρέπονται.

Αν θες να χάσεις αρχίζεις και κόβεις πράγματα απο την διατροφή σου που λογικά περισσεύουν.

Πρωτεινη φαντάζομαι δεν κόβεις,μην σου πω την αυξάνεις και λίγο και αρχίζεις και "κόβεις" απο υδατάνθρακες και λιπαρά.Το πόσο θα κόψεις εξαρτάται απο το επίπεδο που είσαι+απο το επίπεδο που θες να φτάσεις και την προσπάθεια που θες να κάνεις.

@τον φίλο που άνοιξε το θέμα,
Γενικά,διάβασε την στήλη "Διατροφή",θα σε βοηθήσει.;)

tolis93
26-06-11, 11:59
Ποιος ειπε οτι τα μακαρονια και το ασπρο ρυζι απαγορευονται?Στη σωστη ποσοτητα μια χαρα ειναι μη τρελαθουμε κιολας
εννοω οτι ειναι καλυτερα τα ολικης εγραψα πουθενα τη λεξη απαγορευεται για τιποτα?παν μετρον αριστον!

Spyrous
26-06-11, 12:02
Μαχαιρι φιλε σε ολλα αμα θες να δεις αποτελεσμα τρεξιμο και γυμναστηριο γιατι μπορει να τρεχεις να πας κολυμβητιριο αλλα μπορει οτι και αν τρως να το βαζεις αμεσως στην κοιλιακη σου χωρα επομενος εχ8ροι σου τα φαστ-φοουντ ζαχαρη και προπαντος τα βραδινα σου γευματα προσεξετα 8ελει υπομονη και επιμονη για να δεις αποτελεσματα οπως και ολοι μας φυσικα καλο καλοκαιρι;)

zoran
26-06-11, 12:26
Τους υδατάνθρακες τους αλλάζεις με σαλάτα.

Σουβλάκι μόνο 1 μέρα επιτρέπεται.Λαζάνια και παγωτά το ίδιο.(Εγώ βέβαια θα τα έκοβα μαχαίρι)

Ρε συ πρέπει να κάνεις περικοπές,αλλιώς δεν γίνεται!

Τρως καλά πάντως,μην λες οτι είσαι και απελπισμένος.:green:
όχι υδατάνθρακες αλλά σαλάτα άρα δηλαδή, σαλάτα (μακαρόνια) με κιμά, σαλάτα λαζάνια, μοσχάρι κοκκινιστό σαλάτα, φέτα σαλάτα (ψωμί) με μαρμελάδα κλπ? :green:

tolis93
26-06-11, 12:29
όχι υδατάνθρακες αλλά σαλάτα άρα δηλαδή, σαλάτα (μακαρόνια) με κιμά, σαλάτα λαζάνια, μοσχάρι κοκκινιστό σαλάτα, φέτα σαλάτα (ψωμί) με μαρμελάδα κλπ? :green:

ααχαχαχαχαχαχ κορυφαιο!αυτο παει στις καλυτερες ατακες:P εννοει πως θελει πρασιναδα για συνοδευτικα.τον κιμα καντον μπιφτεκια.τα λαζανια αποτελουν υδατανθρακα.το μοσχαρακι καντο λεμονατο και βαζε ντοματουλες αγγουρακια μπροκολακι πατζαρια κτλπ για συνοδευτικα.και νταξει για το τελευταιο το σαλατα με μαρμελαδα δε λεω τπτ γιατι το κανω αυτο.με μελι βεβαια.αλλα κ με μαρμελαδα καποιες φορες.(μη βρισετε αρρωστος ανθρωπος ειμαι με τη διατροφη:P)

DrNio
26-06-11, 12:42
όχι υδατάνθρακες αλλά σαλάτα άρα δηλαδή, σαλάτα (μακαρόνια) με κιμά, σαλάτα λαζάνια, μοσχάρι κοκκινιστό σαλάτα, φέτα σαλάτα (ψωμί) με μαρμελάδα κλπ? :green:

+

Σαλάτα με κιμά

Σαλάτα με σάλτσα ντομάτας.

Σαλάτα με κρέμα γάλακτος και κιμά στον φούρνο.

Σαλάτα με τον πιο λιπαρό γύρο+μουστάρδες+κέτσαπ+τζατζίκι+σαλάτα τηγανιτή

Και σαλάτα με παγωτό.

Αντί για μαρμέλαδα μπορείς να κάνεις και το σαλάτα με μερέντα-τα σπάει!

:green:

zoran
26-06-11, 12:46
Αντί για μαρμέλαδα μπορείς να κάνεις και το σαλάτα με μερέντα-τα σπάει!
:green:
ναι το σκέφτηκα, αλλά επειδή μου την απαγορέψατε τη μερέντα, γιαυτό έβαλα μαρμελάδα :green:
τέσπα, βασικά εάν μάθω κάτι αξιόπιστο για το τί πρέπει να κάνω ώστε να έχω εγγυημένο αποτέλεσμα ε θα το κάνω, δεν έχω κανένα ενδιασμό στο θέμα περικοπές

Manos1989
26-06-11, 12:53
Kάνε τη χάρη στον εαυτό σου και ξεκίνα βάρη.
Εάν κάνεις σοβαρή προπόνηση και κρατήσεις την αερόβια ενώ παράλληλα τρως ακριβώς όπως τρως τώρα, θα χάσεις τη μπάκα και θα αρχίσεις να φτιάχνεις και σώμα;)
Αυτό φυσικά το λέω καθ'υπερβολήν(αν και ισχύει) μιας και καλύτερα θα ήταν να καθαρίσεις και λίγο τη διατροφή σου.
Το σημαντικό είναι να βρεις την ισορροπία ανάμεσα σε αυτό που δουλεύει και αυτό που μπορείς να κρατήσεις μακροχρόνια......αυτό ακριβώς δηλαδή το σημείο που δεν καταφέρνουν να βρουν οι περισσότεροι με τις δίατες ''χάνω 5-παίρνω 10''.
Καλή επιτυχία!:green:

DrNio
26-06-11, 13:21
Ρε παιδιά το παλικάρι κάνει κάθε μέρα κολύμβηση.Δεν είναι πάντα η λύση τα βάρη.

Άμα αυξήσει την προπόνηση του στο κολύμπι τι να τις κάνει τις έλξεις στο μηχάνημα της πλάτης?

Άσε που πληρώνει -λογικά - για το κολύμπι.Να δώσει και άλλα λεφτά για συνδρομή για gym και να τρώω σαλάτα με μερέντα?Δεν λέει και πολύ.:green:

Χτύπα και καμιά 15αριά push ups μόλις συμπληρώνεις ένα γύρο γρήγορο κολύμπι.Εκεί να δεις γυμναστική,κάντο 4 φορές,δλδ κολύμπι ένα γύρο-15 push ups..ξανά μέσα στην πισίνα πάλι.Κολύμπι-άλλα 15 push-ups.Κάντο συνολικά 4 φορές.Μετά συνέχισε την προπόνηση σου. Εκεί να δεις πως θα ενεργοποιηθούν οι μυς σου.

άντε good luck!
:welcome:

zoran
26-06-11, 13:27
Ρε παιδιά το παλικάρι κάνει κάθε μέρα κολύμβηση.Δεν είναι πάντα η λύση τα βάρη.

Άμα αυξήσει την προπόνηση του στο κολύμπι τι να τις κάνει τις έλξεις στο μηχάνημα της πλάτης?

Άσε που πληρώνει -λογικά - για το κολύμπι.Να δώσει και άλλα λεφτά για συνδρομή για gym και να τρώω σαλάτα με μερέντα?Δεν λέει και πολύ.:green:

Χτύπα και καμιά 15αριά push ups μόλις συμπληρώνεις ένα γύρο γρήγορο κολύμπι.Εκεί να δεις γυμναστική,κάντο 4 φορές,δλδ κολύμπι ένα γύρο-15 push ups..ξανά μέσα στην πισίνα πάλι.Κολύμπι-άλλα 15 push-ups.Κάντο συνολικά 4 φορές.Μετά συνέχισε την προπόνηση σου. Εκεί να δεις πως θα ενεργοποιηθούν οι μυς σου.

άντε good luck!
:welcome:
έχεις δίκιο φίλε, ήδη μετά από τη πισίνα είμαι μια χαρά φουσκωμένος, σίγουρα ενεργοποιούνται οι μυς, τόσο στα χέρια και στήθος όσο και ακόμα και στα πόδια

ελμερ
26-06-11, 18:22
καλησπερα.....σιγουρα αν προσεξεις την διατροφη σου και ακολουθησεις τις συμβουλες των παιδιων θα χεις πολυ καλα αποτελεσματα.....να εχεις υπ οψην σου πως χρειαζεται προσπαθεια,να εχεις υπομονη μην περιμενεις σε ενα μηνα να φτασεις τον στοχο σου...και κατι ακομα απο μενα,μολις αρχισεις να βελτιωνεσαι μην επαναπαυτεις , χαλαρωσεις και τρως σαβουρες,πρεπει να αλλαξεις γενικα τροπο ζωης ως προς το υγιεινοτερο συν ασκηση...αυτες οι συμβουλες απο μενα που εχω χασει απο περυσι τον αυγουστο 18 κιλα με γυμναστικη,διαδρομο και προσοχη στην διατροφη....σκληρη προσπαθεια και τα αποτελεσματα θα ερθουν ....φιλικα....:welcome:

zoran
26-06-11, 18:24
thanx για τα καλά σου λόγια βρε φίλε κ όλους γενικά για την άμεση υποστήριξη και τις συμβουλές στο νέο ανερχόμενο... Swartzenneger :green:

Supermuscle
25-02-12, 17:39
Έψαξα και μόνο εδώ βρήκα ανάλογο θέμα.
Τους τελευταίους μήνες η μπάκα μου έχει ξεφύγει για τα καλά. Θεωρητικά ξέρω τι πρέπει να κάνω αλλά ψυχολογικά δεν μπορώ. Έχω πάθει αυτό που λένε το πνεύμα πρόθυμο η σάρκα ασθενής. Έχω πέσει σε έναν φαύλο κύκλο . Προγραμματίζω μες στην βδομάδα προπόνηση, αερόβιο και διατροφή το τηρώ 1-2 μέρες και μέτα πάλι τα ίδια κ χειρότερα. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω, έχω φτάσει σε ένα σημείο που ούτε να ξαναπρογραμματίσω θέλω αφού θεωρώ πως θα είναι τζάμπα κόπος αφού δεν θα καταφέρω να τα τηρήσω.
Τι να κάνω; Βοηθήστε με :(:(:(:(:(:(

tolis93
25-02-12, 19:41
Έψαξα και μόνο εδώ βρήκα ανάλογο θέμα.
Τους τελευταίους μήνες η μπάκα μου έχει ξεφύγει για τα καλά. Θεωρητικά ξέρω τι πρέπει να κάνω αλλά ψυχολογικά δεν μπορώ. Έχω πάθει αυτό που λένε το πνεύμα πρόθυμο η σάρκα ασθενής. Έχω πέσει σε έναν φαύλο κύκλο . Προγραμματίζω μες στην βδομάδα προπόνηση, αερόβιο και διατροφή το τηρώ 1-2 μέρες και μέτα πάλι τα ίδια κ χειρότερα. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω, έχω φτάσει σε ένα σημείο που ούτε να ξαναπρογραμματίσω θέλω αφού θεωρώ πως θα είναι τζάμπα κόπος αφού δεν θα καταφέρω να τα τηρήσω.
Τι να κάνω; Βοηθήστε με :(:(:(:(:(:(

βαλε μαι φωτογραφια σου απο την εποχη που ησουν στα δυνατα σου καπου μεσα στο σπιτι.μη σ πω γεμησε το σπιτι σου. κανε αλλες μορφες αεροβιας ασκησης π να χερεσαι. βγες και περπατα κανε ποδηλατο κολυμβηση παρε ενα σακο τ μποξ και βγαλε τα αποθημενα σ κτλπ. πηγαινε γυμναστηριο και βλεπε το σα να ξεσκας και να ξεφευγεις.βγαζε τα προβληματα με δυναμη με λιγα λογια. οσο για τη διατροφη.απλα πραγματα.οταν πηγαινεις σουπερμαρκετ μην αγοραζεις βλακειες.οσο δεν τις εχεις σπιτι δε τις τρως.βγαινε εξω κ τρωγε εξω μια φορα τη βδομαδα και απλα υπολογιζε να τρως λιγοτερες θερμιδες απο αυτες π παιρνεις. και ας μη κανεις τη καθαροτερη διατροφη για αρχη.δες τι σε ευχαριστει και βαλτο μεσα στη μερα σ.πχ σ αρεσει το ψωμι.παρε ολικης αλεσης και βαλε μεσα στα μακρος σου ενα τοστ η ενα σαντουιτς.σαρεσουν τα μακαρονια οκ καντα νεροβραστα κτλπ.αν ψοφας για γλυκα κανε ενα με υγιεινα υλικα(εχουμε πολλες συνταγες αν πας στο αναλογο θρεντακι) και βαλτο στα μακρος σου.απλα πραγματακια.οσο πιο χαλαρα και νορμαλ το παρεις τοσο πιο ανετα θα τα καταφερεις.η συνταγη για αποτυχια ειναι το ζορι και το απαγορευεται αυτο κ εκεινο

zoran
25-02-12, 23:25
και εκεί που πίστευα πως όλα είναι μελιστάλαχτα και πως δεν υπάρχουν ύποπτες λύσεις στο να έχει κανείς αποτέλεσμα στη κοιλιά (flat κοιλιά με κοιλιακούς) και αξιοπρεπή όγκο, ε γνώρισα ένα τυπάκι τις προάλες που μπαίνοβγαίνει στα γυναστήρια πάνω από 15χρόνια και δεν θέλω να απογοητεύσσω κανένα αλλά ξέρετε τί μου είπε; πως χωρίς φαρμακάκι (αναβολικό) κοιλιά φλάτ σε συνδιασμό με όγκο δεν γίνεται, ή το ένα έχεις ή το άλλο!
τι λέτε; γιατί εγώ απογοητεύτηκα και ελπίζω να μην ισχύει αυτό!

crazydoctor
26-02-12, 01:09
και εκεί που πίστευα πως όλα είναι μελιστάλαχτα και πως δεν υπάρχουν ύποπτες λύσεις στο να έχει κανείς αποτέλεσμα στη κοιλιά (flat κοιλιά με κοιλιακούς) και αξιοπρεπή όγκο, ε γνώρισα ένα τυπάκι τις προάλες που μπαίνοβγαίνει στα γυναστήρια πάνω από 15χρόνια και δεν θέλω να απογοητεύσσω κανένα αλλά ξέρετε τί μου είπε; πως χωρίς φαρμακάκι (αναβολικό) κοιλιά φλάτ σε συνδιασμό με όγκο δεν γίνεται, ή το ένα έχεις ή το άλλο!
τι λέτε; γιατί εγώ απογοητεύτηκα και ελπίζω να μην ισχύει αυτό!
το παιδι ειναι λιγο οτι ναναι...αυτο σου λεω..πχ εγω εχω ογκο αρκετο και ειμαι 9% bf

zoran
26-02-12, 01:13
το παιδι ειναι λιγο οτι ναναι...αυτο σου λεω..πχ εγω εχω ογκο αρκετο και ειμαι 9% bf
9% bf?

crazydoctor
26-02-12, 12:45
9% bf?


ναι γιατι?? ενοω 9% ποσοστο λιπους..και εχω ογκο..απλα πρεπει να προσεχεις τη διατροφη σου και αεροβια..εχω βαλει και φοτος μπορεις να με δεις

zoran
26-02-12, 13:26
ναι γιατι?? ενοω 9% ποσοστο λιπους..και εχω ογκο..απλα πρεπει να προσεχεις τη διατροφη σου και αεροβια..εχω βαλει και φοτος μπορεις να με δεις
οι φωτός που είναι? δεν τις βλέπω στο προφίλ σου

crazydoctor
26-02-12, 13:41
οι φωτός που είναι? δεν τις βλέπω στο προφίλ σου

σ εστειλα πμ;);)

lonsdale
26-02-12, 16:22
Εννοει πολυ περισσοτερο ογκο απο οσο εχεις εσυ

crazydoctor
26-02-12, 16:28
Εννοει πολυ περισσοτερο ογκο απο οσο εχεις εσυ

ε οκ και παλι γινεται..ρωρα αυτο με τα φαρμακα που ειπε ειναι λιγο fail...αμα τρως σωστα ολα γινονται.

zoran
26-02-12, 16:53
τι εννοείς όμως το να τρως σωστά; μπορείς να μας πείς σε καθημερινή βάση τι τρώς στα 8 γεύματα;

tolis93
26-02-12, 16:58
τι εννοείς όμως το να τρως σωστά; μπορείς να μας πείς σε καθημερινή βάση τι τρώς στα 8 γεύματα;

υγιεινα φαγητα...κρεατα απαχα μονο ακορεστα πολυ ακορεστα λιπαρα καλους υδατανθρακες(αμυλο και συνθετους γενικοτερα) καποια ποσοτητα φρουτων και λαχανικων καποια γαλακτοκομικα προιοντα.....υγιεινη διατροφη δλδ

crazydoctor
26-02-12, 17:07
υγιεινα φαγητα...κρεατα απαχα μονο ακορεστα πολυ ακορεστα λιπαρα καλους υδατανθρακες(αμυλο και συνθετους γενικοτερα) καποια ποσοτητα φρουτων και λαχανικων καποια γαλακτοκομικα προιοντα.....υγιεινη διατροφη δλδ

σωστος..δεν εχω συγκικριμενη διατροφη...απλα υγειηνα..ουτε μετραω θερμιδες..σαβουριαζω 1 φορα στις 2 εβδομαδες..

tolis93
26-02-12, 17:19
σωστος..δεν εχω συγκικριμενη διατροφη...απλα υγειηνα..ουτε μετραω θερμιδες..σαβουριαζω 1 φορα στις 2 εβδομαδες..

και εισαι μονημως κομματια απο οτι βλεπω...αμα το εχεις.....

crazydoctor
26-02-12, 17:45
και εισαι μονημως κομματια απο οτι βλεπω...αμα το εχεις.....

:green::green:εγω ειχα γενετικα γραμμωση οποτε..αλλα οκ αμα δεν ετρωγα σωστα..

jimas
03-06-12, 01:48
Εγώ παιδιά επειδή δεν έχω χρόνο για αερόβια στο γυμναστήριο ξεκινούσα με ένα 5λεπτο ζέσταμα στο ποδήλατο με όσο ένταση μπορούσα, ανάμεσα στα σετ έκανα 5λεπτα διαλείμματα κάνοντας εναλλάξ διάδρομο ποδήλατο και ελλειπτικό με μια σταθερή ένταση και στο τέλος έκανα γύρω στα 20 λεπτά διάδρομο διαλλειματική προπόνηση (τρέξιμο με συχνές αυξομειώσεις ταχύτητας) και κοιλιακούς.
Απείχα και απέχω απο γλυκά τηγανιτά και junk food το ψωμί ολικής τσιμπάω λίγο παραπάνω γύρω στις 4-5 φέτες το ανώτερο ημερησίως και όχι κάθε μέρα. Μπορώ να πω η μπάκα είχε συμμαζευτεί κάπως αλλά δεν έφυγε.
Τώρα έχει λίγους μήνες έχω αλλάξει λίγο την προπόνηση επειδή κάνω και kick boxing παράληλα με τα βάρη στην ίδια μέρα, τον 20λεπτο διάδρομοτον έχω μεταφέρει στην αρχή στο ζέσταμα απο το τέλος, και δεν κάνω διαλείμματα ανάμεσα στα σέτ, και βλέπω ότι ξαναπρήστηκα ενώ δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή.
Τί λέτε μπορεί να φταίει;

kokolakis
03-06-12, 03:07
αναμεσα στα σετ εκανες αεροβια?? :-?

jimas
03-06-12, 11:46
αναμεσα στα σετ εκανες αεροβια?? :-?

Ναι ήταν ένας τρόπος να γλυτώσω χρόνο οπότε αντί για διάλλειμα έκανα αερόβια

kokolakis
03-06-12, 14:22
Ναι ήταν ένας τρόπος να γλυτώσω χρόνο οπότε αντί για διάλλειμα έκανα αερόβια

μεγαλα διαλλείματα εκανες τοτε.... και δεν ειναι κ σωστο αυτο οσο αφορα τον μυ....

jimas
03-06-12, 16:39
μεγαλα διαλλείματα εκανες τοτε.... και δεν ειναι κ σωστο αυτο οσο αφορα τον μυ....

Το πολύ 5λεπτα ήταν.