PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο δικος μου πονος...(γονατο)



MusclesOfShadow
26-06-11, 15:13
Εδω και λιγο καιρο (μια-δυο εβδομαδες?) με ποναει το γονατο μου...

-Που?
-Ακριβως στο κεντρο του και λιγο μεσα

-Ποτε?
-Οποτε υπαρχει μεγαλη πιεση και οταν το ποδι ειναι λυγισμενο οταν ο τετρακεφαλος ειναι σε γωνια 45 μοιρων πανω απο το εδαφος με την γαμπα καθετη.

-Πως το νιωθω?
-οπως την επομενη μερα αφου εχεις χτυπησει το γονατο σου δυνατα σε καμια γωνια. Τετοιου ειδους πονος.

Ειναι σπαστικος αλλα δεν επηρεαζει τις κινησεις μου, απλα ειναι επικινδυνος.
Μαλλον προηλθε απτα καθισματα.(υπερχρηση?)
Εψαξα και λιγο το φορουμ... Λετε να ειναι τενοντιτιδα η φλεγμονη? Δεν εχω ιδεα απο αυτα...:unsure:

Trivia: Εχω παρατηρησει μια αδυναμια και στον αγκωνα μου(αλλου ειδους).

Alexakos3
26-06-11, 15:24
Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχω και εγώ αδερφέ!! Και μένα με πιάνει μόνο όταν κάνω squats, εκτάσεις τετρακεφάλων, και προτάσεις... και περισσότερο την επόμενη μέρα... η μόνη λύση που έχω σκεφτεί μιας και ο φυσικοθεραπευτής μου είπε ότι δεν είναι τίποτα είναι το animal flex... έχω διαβάσει ότι παρόμοιες περιτπώσεις τις εξαλείφει τελείως..!! Είναι πολύ άσχημος αυτός ο πόνος με την άποψη ότι σου μαμάει την προπόνηση.. :/

MusclesOfShadow
26-06-11, 15:27
Δεν παιρνω ουτε προκειται να παρω τιποτα αν λες συμπληρωματα.(Ουτε γιατρο γιατι μετα οι γονεις μου θα με πρηζουν οτι καταστρεφω το σωμα μου)
Εμενα με ποναει ακομα και οταν κανω κουτσο (π.χ.) με αυτο το ποδι.
Ο χρονος τελικα το γιατρευει?

Περαστικα φιλε.
Εγω αυτο που μπορω να διαγνωσω για τον εαυτο μου ειναι η ελλειψη υπνου.

ggeorge
26-06-11, 15:32
χθες εκανα και εγω πόδια και με επιασε το αριστερό γόνατο. Μονο στα βαθια καθισματα

Ο ιδιοκτήτης του γυμναστηρίου και γνωστης του αντικειμενου καθως κατεβαίνει σε αγωνες χρόνια μου είπε να μη το ζορίζω και αντι για 8 επαναληψεις με πολλα κιλά να κανω 16 με λιγότερα. Πραγματι στις 16 δεν ποναγε αλλα εγω ενιωθα οτι γυμναζόμουνα...
μαλιστα μου είπε ότι πλεον ετσι γίνεται η προπονηση στο εξωτερικό για να μη καταστρεφουν τα γονατα... (σε συζήτηση με φίλους του επαγγελματίες)

Τωρα αν είναι σωστα αυτα δε γνωρίζω, παντως ο άνθρωπος δείχνει να ξερει... :thumbup:

MusclesOfShadow
26-06-11, 15:39
Ναι αλλα πως το φτιαχνουμε? :turtle::P

gym
26-06-11, 15:55
διατασεις κ καλο ζεσταμα κανετε πριν μπειτε για ποδαρακια?


εαν ο πονος σου ειναι αφορητος,να πας σε γιατρο να στο ριξει μια ματια..

jminas82
26-06-11, 16:31
Μαλλον θα ειναι χονδροπάθεια, κάνε καλό ζέσταμα με ποδηλατο, μετά εκτάσεις και τέλος το σκουωτ .Αγόρασε επίσης ιμάντες που να δένεις τα γόνατα σου πρίν απο κάθε σέτ.Μπόρεις επίσης να παίρνεις ανα 3 μήνες ένα συμπλήρωμα γλουκοζαμίνης χονροιοτίνης.Καλή αννάρωση.
Πάντα να κάνεις διατάσεις μαζί με το ζέσταμα.

sogoku
26-06-11, 17:38
Σε ποναει στην αρχη της δραστηριοτητας και με το ζεσταμα ελλατωνεται?
Το πρωι οταν ξυπνας σε ποναει και βελτιωνεται μετα?
Γενικοταρα αν μπορεις αξηγησε με ποιο τροπο σε ποναει?

MusclesOfShadow
26-06-11, 21:00
Σε ποναει στην αρχη της δραστηριοτητας και με το ζεσταμα ελλατωνεται?
Το πρωι οταν ξυπνας σε ποναει και βελτιωνεται μετα?
Γενικοταρα αν μπορεις αξηγησε με ποιο τροπο σε ποναει?

Nαι, με ποναει κατα τη διαρκεια της κινησης οπου το ποδι μου λυγιζει. Αν το εχω ακινητο δεν το νιωθω, ειναι μια χαρα. Στην κινηση με ποναει. Βελτιωνεται μερικες φορες, δεν εχω ιδεα ποτε, αλλα μετα συνεχιζει οπως ηταν. Ειναι ο ιδιος πονος οπως οταν το χτυπας στο νευρο(πολυ ελαφρυς πονος αλλα αρκετα επικινδυνος και ενοχλητικος), αλλα τον νιωθω μονο στην κινηση. Αν πιεσω το δακτυλο μου σε εκεινη την περιοχη, περιπου στην μεση του γονατου μου, νιωθω τον πονο!

MusclesOfShadow
01-07-11, 12:49
Επειδη πολλοι σιγουρα θα εχουν το ιδιο προβλημα, πηα και το κοιταξα σε ορθοπεδικο!(ΓΑΜΑΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ!) Μου ειπε πως ειναι "συνδρομο υπερχρησης", (σαν) τενοντιτιδα ενα πραγμα. Εγω βεβαια ειμαι ακομα καχυποπτος γιατι αυτα τα πραγματα δυσκολα αναρρωνουν σε μενα αλλα τεσπα.
Μου ειπε οτι μαλλον η προπονηση που κανω ηταν πολυ βαρια για το σωμα μου, γιαυτο μαλλον το επαθα.(ειδατε ποσο hardcore ειμαι? :green:)

Οποτε οποιος εχει τα ιδια συμπτωματα ας...ξεκουραστει λιγο.....

Lao
01-07-11, 14:08
Επειδη πολλοι σιγουρα θα εχουν το ιδιο προβλημα, πηα και το κοιταξα σε ορθοπεδικο!(ΓΑΜΑΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ!) Μου ειπε πως ειναι "συνδρομο υπερχρησης", (σαν) τενοντιτιδα ενα πραγμα. Εγω βεβαια ειμαι ακομα καχυποπτος γιατι αυτα τα πραγματα δυσκολα αναρρωνουν σε μενα αλλα τεσπα.
Μου ειπε οτι μαλλον η προπονηση που κανω ηταν πολυ βαρια για το σωμα μου, γιαυτο μαλλον το επαθα.(ειδατε ποσο hardcore ειμαι? :green:)

Οποτε οποιος εχει τα ιδια συμπτωματα ας...ξεκουραστει λιγο.....

Οι τενοντίτιδες ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ. ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΥ.

Πρόσεχε τις γωνίες που κάνεις όταν γυμνάζεις πόδια και ιδιαίτερα στις πιέσεις. ΜΗΝ περνάει το γόνατο την ευθεία πάνω από τα δάχτυλα του ποδιού σου.

Παράλληλα, ξεκίνα να παίρνεις Ω3, θα σε βοηθήσουν.

MusclesOfShadow
01-07-11, 20:04
Οι τενοντίτιδες ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ. ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΥ.

Πρόσεχε τις γωνίες που κάνεις όταν γυμνάζεις πόδια και ιδιαίτερα στις πιέσεις. ΜΗΝ περνάει το γόνατο την ευθεία πάνω από τα δάχτυλα του ποδιού σου.

Παράλληλα, ξεκίνα να παίρνεις Ω3, θα σε βοηθήσουν.

εννοεις συμπληρωμα?
αν θες να τρωω αυγα και ψαρι οκ....
αλλα αν χρειαστει συμπληρωμα, δεν νομιζω να τα καταφερω.....(:spank::^^:)

MusclesOfShadow
01-07-11, 20:04
Μια χαζη ερωτηση......Οι τενοντες δυναμωνουν?