PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτε'ι'νη για εφηβους



giwrgos_xanthi
28-06-11, 01:26
γεια σας παιδια!
ειμαι ο γιωργος 16 ετων και ασχολουμαι με την γυμναστικη τρεια χρονια!
φετος αποφασισα να το παρω πιο σοβαρα κ να αρχισω την πρωτε'ι'νη!
ειμαι 1.82 κ ειμαι 70 κιλα
θελω να κανω γραμμωση!
θα σας παρακαλουσα να μου πειτε πως να παιρνω την πρωτε'ι'νη. Δηλαδη πρωι απογευμα κτλπ! και αν χρειαζετε τιποτα να προσεξω!

Lao
28-06-11, 01:41
γεια σας παιδια!
ειμαι ο γιωργος 16 ετων και ασχολουμαι με την γυμναστικη τρεια χρονια!
φετος αποφασισα να το παρω πιο σοβαρα κ να αρχισω την πρωτε'ι'νη!
ειμαι 1.82 κ ειμαι 70 κιλα
θελω να κανω γραμμωση!
θα σας παρακαλουσα να μου πειτε πως να παιρνω την πρωτε'ι'νη. Δηλαδη πρωι απογευμα κτλπ! και αν χρειαζετε τιποτα να προσεξω!

Από διατροφή πως πάμε;

spyros Bodybuilding
28-06-11, 02:50
Φιλε για την ηλικια σου δεν χρειαζεσαι πρωτεινη συμπληρωμα εννοω θα σου πω οτι λεμε σε ολα τα ατομα που ειναι στην ηλικια σου τρωγε σωστα και κανε την γυμναστικη σου χαλαρα μην μπλεκεις με διατροφες ογκου και ιστοριες ακομα λογικα θα πηγαινεις και σχολειο στην ηλικια που εισαι οποτε θα σου κατσει βαρη το προγραμμα.Καλυτερα να ξεκινησεις 17 με 18 διατροφες και ολα τα σχετικα και καταρχην εισαι 182 υψος και 72 κιλα δλδ 10 κιλα κατω απο το υψος σου θα σε συμβουλευα να κανεις ογκο πρωτα αλλα καλυτερα μην κανεις τιποτα ακομη ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον:bodybuildinggr:

jimmy007
28-06-11, 04:47
Βασικά νομίζω ότι με 150 γρ πρωτείνες την ημέρα θα είσαι πολύ καλά. Το νούμερο αυτό νομίζω ότι είναι εφικτό μέσω της κατανάλωσης μη συμπυκνωμένης πρωτεινούχας τροφής(κανονικό φαγητό δηλαδή κρέας,γαλακτομικά,ψάρι,αυγά κτλ).

Αν τώρα για κάποιο λόγο φτάνεις μετα βίας π.χ. τα 100 γρ την ημέρα, καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου, αν σε ενδιαφέρει η μέγιστη δυνατή ανάπτυξη να χρησιμοποιήσεις ένα συμπλήρωμα πρωτείνης whey π.χ. για μετά το γυμναστήριο.

Δεν έχει σχέση η ηλικία. Whey(isolate) π.χ. μπορούν να δώσουν και σε νεογέννητα(η μορφή isolate έχει να κάνει με την λακτόζη). Άλλωστε οι περισσότερες κρέμες για μωρά έχουν μέσα και whey, όπως και το γάλα άλλωστε(η πρωτεινική σύσταση των γλυκοπρωτεινών του γάλακτος είναι 80% καζείνη και 20% whey).

To μόνο πρόβλημα είναι η προκατάλειψη που έχει η πλειοψηφία της κοινωνίας.

giannis64
28-06-11, 07:51
για να εισαι 182 και 70 κιλα, παει να πει πως δεν εκανες ποτε σωστη διατροφη,μιας και ας υποθεσουμε πως πηρες λιγα κιλα σε ενα χρονικο διαστημα και τωρα θελεις να γραμμωσεις. η πως δεν ασχοληθηκες ποτε σου σοβαρα με το σωμα σου γενικοτερα.

με 182 και 70 κιλα, εχεις σκεφτει πως θα εισαι αν κατεβεις εστω κασι 3-4 κιλα κατω?

καλυτερα να το ξανασκεφτεις, και να κανεις ενα προγραμματισμο ετσι ωστε να βαλεις λιγο κρεας επανω σου, και να εχεις κατι να γραμμωσεις.

τωρα αν επιμενεις εσυ να γραμμωσεις, δικο σου ειναι το κορμι, το κανεις οτι θελεις.

jimmy007
28-06-11, 09:01
για να εισαι 182 και 70 κιλα, παει να πει πως δεν εκανες ποτε σωστη διατροφη,μιας και ας υποθεσουμε πως πηρες λιγα κιλα σε ενα χρονικο διαστημα και τωρα θελεις να γραμμωσεις. η πως δεν ασχοληθηκες ποτε σου σοβαρα με το σωμα σου γενικοτερα.

με 182 και 70 κιλα, εχεις σκεφτει πως θα εισαι αν κατεβεις εστω κασι 3-4 κιλα κατω?

καλυτερα να το ξανασκεφτεις, και να κανεις ενα προγραμματισμο ετσι ωστε να βαλεις λιγο κρεας επανω σου, και να εχεις κατι να γραμμωσεις.

τωρα αν επιμενεις εσυ να γραμμωσεις, δικο σου ειναι το κορμι, το κανεις οτι θελεις.

:thumbup::thumbup:
Συμφωνώ με τον Γιάννη. Όταν απάντησα δεν είδα καν τα stas. Δεν αλλάζει βέβαια αυτό την απάντησή μου.

themisdas
28-06-11, 10:09
γεια σας παιδια!
ειμαι ο γιωργος 16 ετων και ασχολουμαι με την γυμναστικη τρεια χρονια!
φετος αποφασισα να το παρω πιο σοβαρα κ να αρχισω την πρωτε'ι'νη!
ειμαι 1.82 κ ειμαι 70 κιλα
θελω να κανω γραμμωση!
θα σας παρακαλουσα να μου πειτε πως να παιρνω την πρωτε'ι'νη. Δηλαδη πρωι απογευμα κτλπ! και αν χρειαζετε τιποτα να προσεξω!

παντος μην περιμενεις να κανει θαυματα η προτεινη.... σκεψου , σαν να εβαζες ενα παραπανω γευμα την ημερα....

οχι οτι μπορει να σου κανει κακο αλλα θα σου προτεινα full φαγητο....

tasos2
28-06-11, 11:11
Αν θες τη σκονη πρωτεινης για να ανεβεις τοτε ψαχνεις σε λαθος συμπληρωμα. Σαν να κανεις ενα επιπλεον γευμα ειναι απλα και μαλιστα οχι πολυ καλης ποιοτητας σε σχεση με το κρεας.
Το τι να προσεξεις ειναι να μετρας τη συνολικη πρωτεινη που παιρνεις την ημερα απο ολη την τροφη ακομα και την φυτικη σε γραμμαρια και να εισαι μεσα στα ορια που ειναι 1,5-2,5 περιπου ανα κιλο σωματικου βαρους

leftis
28-06-11, 16:08
Φιλε για την ηλικια σου δεν χρειαζεσαι πρωτεινη συμπληρωμα εννοω θα σου πω οτι λεμε σε ολα τα ατομα που ειναι στην ηλικια σου τρωγε σωστα και κανε την γυμναστικη σου χαλαρα μην μπλεκεις με διατροφες ογκου και ιστοριες ακομα λογικα θα πηγαινεις και σχολειο στην ηλικια που εισαι οποτε θα σου κατσει βαρη το προγραμμα.Καλυτερα να ξεκινησεις 17 με 18 διατροφες και ολα τα σχετικα και καταρχην εισαι 182 υψος και 72 κιλα δλδ 10 κιλα κατω απο το υψος σου θα σε συμβουλευα να κανεις ογκο πρωτα αλλα καλυτερα μην κανεις τιποτα ακομη ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον:bodybuildinggr:

Κάνεις λάθος,εγώ ως 16χρονος πιστευω πως ειδικά λόγω ηλικίας και χαλαρού προγράμματος είναι πολύ εύκολο να διατηρήσω μια διατροφή...Πολύ σπάνια βρίσκομαι εκτός προγράμματος.

Kaloutsikos
28-06-11, 16:30
Κάνεις λάθος,εγώ ως 16χρονος πιστευω πως ειδικά λόγω ηλικίας και χαλαρού προγράμματος είναι πολύ εύκολο να διατηρήσω μια διατροφή...Πολύ σπάνια βρίσκομαι εκτός προγράμματος.

Ρε σεις φάτε τώρα που είστε μικροί και ότι τρώτε το χάνεται :turtle::turtle::green:

leftis
28-06-11, 21:39
Ρε σεις φάτε τώρα που είστε μικροί και ότι τρώτε το χάνεται :turtle::turtle::green:

Δεν χάνεται και εξ ολοκλήρου :green:
Όλο και κάποια υπολείματα θα αφήσει...

anonumos
18-03-12, 16:30
φιλε μ αν θες να συμπληρωσεις λιγο ακομη πρωτεινη στην ημερησια προσληψης που κανεις και φοβασαι να παρεις whey η καποια αλλο χημικο παρασκευασμα σου προτεινω να παρεις μαγια μπυρας σε σκονη.....διαβασα οτι 2 με 3 κουταλιες εχουν 25 γραμαρια πρωτεινη και πιστευω πως ειναι και τελειος φυσικο συμπληρωμα δηλαδη δεν υπηρεαζει την υγεια αρνητικα..τωρα δεν ξερω να δες και αποψεις αλλον πανω στην μαγια μπυρας

Dimitrios
18-03-12, 19:06
φιλε μ αν θες να συμπληρωσεις λιγο ακομη πρωτεινη στην ημερησια προσληψης που κανεις και φοβασαι να παρεις whey η καποια αλλο χημικο παρασκευασμα σου προτεινω να παρεις μαγια μπυρας σε σκονη.....διαβασα οτι 2 με 3 κουταλιες εχουν 25 γραμαρια πρωτεινη και πιστευω πως ειναι και τελειος φυσικο συμπληρωμα δηλαδη δεν υπηρεαζει την υγεια αρνητικα..τωρα δεν ξερω να δες και αποψεις αλλον πανω στην μαγια μπυρας

Μάλλον 9 μήνες μετά θα έχει βρει την άκρη πιστεύω...:P

mercy_
17-04-12, 21:58
Μάλλον 9 μήνες μετά θα έχει βρει την άκρη πιστεύω...:P

:P:P:):)

mercy_
17-04-12, 22:01
Πρωτεινη μπορεις να παρεις αφοβα...απλα πρωτα κατσε να βγαλεις την καθημερινη σου πρωτεινη που χρειαζεσαι και μετα ξανασκεψου για συμπληρωμα οπως σου ειπαν και τα παιδια....η πρωτεινη συμπληρωνη ενα γευμα απλα αυτο δν ειναι το καταραμενο ΜΑΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ του πανοραμξ που πιστευουμαι ολοι εμεις οι 16χρονοι.....Παντα φιλικα μιλαμε :):)



Mercy_