PDA

Επιστροφή στο Forum : Στάσιμος για αρκετό καιρό



Noullis
28-06-11, 10:26
Καλησπέρα παιδία,

Θέλω να αναφέρω και το δικό μου πρόβλημα μπας και βρούμε την λύση του. Έχω αρχίσει γυμναστήριο εδώ και 5 μήνες. Άρχισα με 82 κιλά περίπου. Με καλή διατροφή μπορώ να πω πήγα στα 89 σχεδόν σε διάστημα 3 μηνών. Τους τελευταίους 2 μήνες, άλλαξα λίγο την διατροφή μου γιατί επηζητώ γράμμωση. Όνειρό μου οι κοιλιακοί όπως ανάφερα και στην γνωριμία μου. Λοιπόν, είμαι 85 κιλά τωρά, χωρίς πολύ λίπος στην κοιλιά αλλά μόλις που φαίνονται οι κοιλιακοί και αυτό το πρωί κυρίως. Το πρόβλημα μου είναι ότι κάνω γυμναστική, μείωσα υδατάνθρακες αλλά τίποτα. Λες και φεύγει σαν σαλιγκάρι το λίπος, τόσο αργά.

Για να μην σας κουράζω ορίστε η διατροφή μου. Για το πρόγραμμα μου το αφήνω στον γυμναστή μου.

08:00 -Ένα μπολ βρώμη με νερό (Πριν 3 χάπια αμινοξέα)
09:00 -Τρία ασπράδια αυγού
10:00 -1.5 Scoop καθαρή πρωτείνη
11:00 -5 φέττες γαλοπούλα
12:00 -1 Scoop καθαρή πρωτείνη με βρώμη
14:00 -Μεσημεριανό, συνήθως ρίζι με κοτόπουλο ή κοτολέττα(Πριν 3 χάπια αμινοξέα)

Μετά το γυμναστήριο συνήθως 19:00 - 2Scoop πρωτείνη + 3 χάπια αμινοξέα

21:30 Βραδινό, στεγνό και κρέας (Πριν 3 χάπια αμινοξέα)

Να αναφέρω το ΚΑΚΟ που ίσως είναι και αυτό. Σαββατοκυριάκο δεν τηρώ σχεδόν καθόλου την διατροφή μου λόγο χρόνου κυρίως και να πω ότι καθημερινές, με έβαλε ο γυμναστής μου να ανεβοκαταιβένω τα σκαλιά του σπιτιού μου 20 λεπτά. Πολύ καλό αυτό το συνιστώ.

Λοιπόν τι μπορεί να φταίει. Γυμναστήριο πάω 4 φορές την εβδομάδα και κοιλιακούς 2 φορές την εβδομάδα μόνο μιας και έμαθα ότι οι πολλές φορές ίσως τους καταπονούν. Μήπως πρέπει να πάρω κάποια βοήθεια με συμπληρώματα αφού τα αμινοξέα μόνο 2 εβδομάδες έχει που τα άρχισα και μόνο πρωτείνη παίρνω σαν συμπλήρωμα; Λιποδιαλύτη;

tasos2
28-06-11, 10:56
Mην τα χωριζεις τοσο πολυ τα πρωτα μεχρι τις 14:00. Δε χρειαζεται

Noullis
28-06-11, 11:00
Mην τα χωριζεις τοσο πολυ τα πρωτα μεχρι τις 14:00. Δε χρειαζεται

Απλώς θέλω να τρωω κάτι έστο μικρό για να δουλεύει συνεχώς ο μεταβολισμός μου. Σαν διατροφή όμως τι λέει; Τι απουσιάζει;

tasos2
28-06-11, 11:19
Απλώς θέλω να τρωω κάτι έστο μικρό για να δουλεύει συνεχώς ο μεταβολισμός μου. Σαν διατροφή όμως τι λέει; Τι απουσιάζει;

Μου φαινεται οτι εχεις πολυ λιγο υδατανθρακα. Επισης δεν εχεις ακορεστα λιπαρα. Βαλε ξηρους καρπους, κροκους αυγων, ψαρια, ελαιολαδο ή κανενα συμπληρωμα. Και λαχανικα επισης τιποτα. Και καμια πολυβιταμινη καλο θα ηταν

Edit: Τωρα ειδα οτι θες γραμμωση. Καλη φαινεται. Μηπως μειωσες αποτομα υδατναθρακες? Πρεπει να τους μειωνεις σταδιακα για να μη συνηθηιζει ο οργανισμος. Το ιδιο και με την αεροβια. Πρεπει να ξεκινας χαλαρα και σταδιακα να την αυξανεις. Για να μη προσαρμοζεται το σωμα

Noullis
28-06-11, 11:26
Μου φαινεται οτι εχεις πολυ λιγο υδατανθρακα. Επισης δεν εχεις ακορεστα λιπαρα. Βαλε ξηρους καρπους, κροκους αυγων, ψαρια, ελαιολαδο ή κανενα συμπληρωμα. Και λαχανικα επισης τιποτα. Και καμια πολυβιταμινη καλο θα ηταν

Edit: Τωρα ειδα οτι θες γραμμωση. Καλη φαινεται. Μηπως μειωσες αποτομα υδατναθρακες? Πρεπει να τους μειωνεις σταδιακα για να μη συνηθηιζει ο οργανισμος. Το ιδιο και με την αεροβια. Πρεπει να ξεκινας χαλαρα και σταδιακα να την αυξανεις. Για να μη προσαρμοζεται το σωμα
Δεν ξέρω αν μείωσα απότομα υδατάνθρακες εννοώ μου είπε ο γυμναστής μου να ακολουθήσω αυτή την διατροφή. Όντως την άρχισα και έχασα 1 κιλό την εβδομάδα. Το πρόβλημα μου όμως εξακολουθεί να είναι ότι δεν μπορώ να γραμμόσω. Να διευκρινήσω κάτι. Χέρια και πόδια δεν έχω σχεδόν καθόλου λίπος αλλά στήθος και περιοχή κοιλιάς νιώθεις το δέρμα να είναι εκείνο το χαλαρό... Πως μπορώ λοιπόν να φτιάξω το πρόβλημα μου τωρά ως έχει;

tasos2
28-06-11, 14:39
Δεν ξέρω αν μείωσα απότομα υδατάνθρακες εννοώ μου είπε ο γυμναστής μου να ακολουθήσω αυτή την διατροφή. Όντως την άρχισα και έχασα 1 κιλό την εβδομάδα. Το πρόβλημα μου όμως εξακολουθεί να είναι ότι δεν μπορώ να γραμμόσω. Να διευκρινήσω κάτι. Χέρια και πόδια δεν έχω σχεδόν καθόλου λίπος αλλά στήθος και περιοχή κοιλιάς νιώθεις το δέρμα να είναι εκείνο το χαλαρό... Πως μπορώ λοιπόν να φτιάξω το πρόβλημα μου τωρά ως έχει;

Στη διατροφη γραμμωσης δεν παιρνεις μια διτροφη και κανεις συνεχεια την ιδια. Κοβεις θερμιδες σταδιακα. Αλλιως χανεις στην αρχη και μετα σταματας. Σταματα ξαναγεμισε υδατανθρακες για καμια εβδομαδα και μετε κοβε σταδιακα οπως σου ειπα. Καψε στην αρχη λιγο. Οταν κολλησεις ξανακοψε και παει λεγοντας

Noullis
28-06-11, 14:42
Στη διατροφη γραμμωσης δεν παιρνεις μια διτροφη και κανεις συνεχεια την ιδια. Κοβεις θερμιδες σταδιακα. Αλλιως χανεις στην αρχη και μετα σταματας. Σταματα ξαναγεμισε υδατανθρακες για καμια εβδομαδα και μετε κοβε σταδιακα οπως σου ειπα. Καψε στην αρχη λιγο. Οταν κολλησεις ξανακοψε και παει λεγοντας
Ωραίος θα το δοκιμάσω τότε φιλαράκι μου και θα σας ενημερώσω τότε με τα αποτελέσματα. Θα μου πρότεινες ίσως και κάποιο συμπλήρωμα που θα με βοηθούσε;

tasos2
28-06-11, 14:55
Θα μου πρότεινες ίσως και κάποιο συμπλήρωμα που θα με βοηθούσε;

Kανας λιποδιαλυτης ισως αλλα δεν εχω ιδεα απο μαρκες

Noullis
28-06-11, 15:21
Kανας λιποδιαλυτης ισως αλλα δεν εχω ιδεα απο μαρκες
Ωραία θα μιλήσω με το γυμναστή μου και θα δω για αυτό το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να πάρω αλλά μου λέει ο γυμναστής μου πιο μετά. Τωρά το πιο μετά ποιο είναι κανείς δεν ξέρει. Εγώ εν για το Καλοκαιράκι που το ήθελα...

ελμερ
28-06-11, 17:29
καλησπερα.....η γνωμη μου ειναι να μην εχεις σε πρωτο πλανο τα συμπληρωματα,λιποδυαλιτες κτλ...πρωτα σκληρη προπονηση αεροβικη και μετα τα συμπληρωματα ως μια μικρη βοηθεια.....για την διατροφη ,δε μπορω να σε βοηθησω πολυ ,αλλα παιδια ξερουν πολυ περισσοτερα να σου πουν απο μενα.... :welcome:

DimitrisT
28-06-11, 17:31
08:00 -Ένα μπολ βρώμη με νερό (Πριν 3 χάπια αμινοξέα)
09:00 -Τρία ασπράδια αυγού
10:00 -1.5 Scoop καθαρή πρωτείνη
11:00 -5 φέττες γαλοπούλα
12:00 -1 Scoop καθαρή πρωτείνη με βρώμη
14:00 -Μεσημεριανό, συνήθως ρίζι με κοτόπουλο ή κοτολέττα(Πριν 3 χάπια αμινοξέα)

Μετά το γυμναστήριο συνήθως 19:00 - 2Scoop πρωτείνη + 3 χάπια αμινοξέα

21:30 Βραδινό, στεγνό και κρέας (Πριν 3 χάπια αμινοξέα)

Μπορεις να γραψεις και τις ποσοτητες απο το καθε τι; Γιατι ετσι οπως το διαβαζω εχω την εντυπωση οτι οι θερμιδες που τρως καθε μερα ειναι λιγες..