PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με την διατροφη



stauros12
28-06-11, 18:06
Γεια σας είμαι καινούργιος στο forum, είμαι 22 χρονών 1,85 και 94 κιλά. Θέλω να αδυνατήσω στην κοιλιά και για αυτό έφτιαξα πρόγραμμα διατροφής και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας. Προσδιόρισα ότι οι θερμίδες είναι στις 2300 για γράμμωση. Στο πρόγραμμα μου αυξομειώνω τις θερμίδες κάθε μέρα, αλλά κατά μέσο ορό θα είναι στις 2300 την εβδομάδα. Κατά μέσο ορό θα περνώ 250γρ. πρωτεΐνης, 200γρ. υδατάνθρακες και 50γρ λίπος την ημέρα. Σας γραφώ τις τροφές μιας ημέρας,(είναι πρώτη φορά που φτιάχνω μια διατροφή για αυτό κάθε συμβουλή δεκτή)
Πρωινό: 250ml γάλα 2%, 33γρ δημητριακά, 220γρ cottage, 6 αμύγδαλα
Ενδιάμεσο: 100γρ τόνος , 1 φέτα ολικής αλέσεως, 2 μικρές ντομάτες, λίγο μαρούλι, 1 μικρό πορτοκαλί
Γεύμα: 220γρ κοτόπουλο, μπρόκολο 280γρ, 100γρ πατάτα βραστή ή ψητή
Απόγευμα: 2 σκουπ πρωτεΐνης, 20γρ ζάχαρη (μετά την προπόνηση)
Βραδινό: 140γρ σολομό, 1 φλιτζάνι καφέ ρύζι, 2 φλιτζάνια λαχανικά
Τελευταίο γεύμα: γάλα 250ml , μισό σκουπ πρωτεΐνης
Έχω την πρωτεΐνη complete 8 και θα αγοράσω cla και ωμέγα 3-6 (μπορεί και το lipo6x) Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων

sTeLaKoS
29-06-11, 23:45
Πρωινό: 250ml γάλα 2%, 33γρ δημητριακά, 220γρ cottage, 6 αμύγδαλα

Ενδιάμεσο: 100γρ τόνος , 1 φέτα ολικής αλέσεως, 2 μικρές ντομάτες, λίγο μαρούλι, 1 μικρό πορτοκαλί

Γεύμα: 220γρ κοτόπουλο, μπρόκολο 280γρ, 100γρ πατάτα βραστή ή ψητή

Απόγευμα: 2 σκουπ πρωτεΐνης, 20γρ ζάχαρη (μετά την προπόνηση)

Βραδινό: 140γρ σολομό, 1 φλιτζάνι καφέ ρύζι, 2 φλιτζάνια λαχανικά

Τελευταίο γεύμα: γάλα 250ml , μισό σκουπ πρωτεΐνης



Το όλο πρόγραμμα είναι μακριά από αυτά που έχουμε συνηθίσει, χωρίς όμως να υπάρχουν σοβαρά λάθη.
Πριν έκανες κάποια διατροφή ή τώρα ξεκινάς;

Το πιο τρανταχτό που νομίζω πως πρέπει να αλλάξεις είναι το ρύζι στο βραδινό. Άλλαξέ το με τη πατάτα του μεσημεριανού, μειώνοντας τη λίγο.

stauros12
01-07-11, 00:45
Έκανα και παλιότερα, αλλά και τώρα κάνω μια διατροφή που όμως δεν την έχω φτιάξει εγώ. Όταν λες είναι μακριά από αυτά που έχουμε συνηθίσει, τι εννοείς? Δεν είναι καλή? Δεν θέλω να την ξεκινήσω και να αρχίσω να περνώ βάρος. Έβαλα ρύζι το βράδυ γιατί δουλεύω σε ένα μπαρ, για να έχω ενεργεία. Λες καλυτέρα να περνώ την πατάτα βράδυ? Ξέχασα να πω ότι κάνω 3 μέρες βάρη, κάθε μέρα Brazilian jiu jitsu, και τις μέρες που δεν κάνω βάρη πάω το πρωί πριν το πρωινό για τρέξιμο. Σας το λέω για να υπολογίζετε περίπου τις ανάγκες μου στην τροφή

sTeLaKoS
01-07-11, 14:07
Μιλάω για τις ντομάτες, το γάλα-κοταζτ το πρωί, το ψωμί, το γάλα το βράδυ, τη ζάχαρη...
Έχουμε μάθει στο "κότα-ρύζι-μαρούλι" ενώ εσύ έχεις εναλλαγές. Σε περίπτωση που δε θες να είσαι τόσο πολύ αυστηρός τότε είναι μια χαρά.

Εφόσον δουλεύεις βράδυ τότε κράτα τον υδατάνθρακα εκείνη την ώρα.

Το "προ ύπνου" γεύμα είναι αργά το βράδυ που γυρνάς στο σπίτι;
Πόσες ώρες απέχουν τα 2 τελευταία γεύματα; Εαν είναι πολλές, 6-8 πχ, λόγω βραδινής δουλειάς προσπάθησε να βάλεις κι άλλο ενδιάμεσα.

tolis93
01-07-11, 15:43
Μιλάω για τις ντομάτες, το γάλα-κοταζτ το πρωί, το ψωμί, το γάλα το βράδυ, τη ζάχαρη...
Έχουμε μάθει στο "κότα-ρύζι-μαρούλι" ενώ εσύ έχεις εναλλαγές. Σε περίπτωση που δε θες να είσαι τόσο πολύ αυστηρός τότε είναι μια χαρά.

Εφόσον δουλεύεις βράδυ τότε κράτα τον υδατάνθρακα εκείνη την ώρα.

Το "προ ύπνου" γεύμα είναι αργά το βράδυ που γυρνάς στο σπίτι;
Πόσες ώρες απέχουν τα 2 τελευταία γεύματα; Εαν είναι πολλές, 6-8 πχ, λόγω βραδινής δουλειάς προσπάθησε να βάλεις κι άλλο ενδιάμεσα.

αυτα δηλαδη δεν ειναι καλη επιλογη??:/

stauros12
01-07-11, 19:45
Επειδή παλιότερα έκανα παρά πολύ αυστηρή διατροφή λόγο ότι έκανα πρωταθλητισμό στην κολύμβηση και έβλεπα ότι δεν μπορούσα να την κρατάω για πάνω από μηνά(με το ζόρι το 2μηνο) την έκανα με εναλλαγές για να μου είναι πιο προσιτή και να μην είναι ανιαρή.(Για τις εναλλαγές, έχω κάνει μεγάλη ποικιλία. Σας έγραψα μια ημέρα της εβδομάδας για να μην σας πρήζω, αλλά και οι άλλες μέρες είναι στην ιδία φιλοσοφία, αλλά αλλάζω τις πήγες των διατροφικών στοιχείων) Πιστεύεις ότι είναι ένταξη η διατροφή πάντως για να με βοηθήσει να αδυνατήσω λίγο?

Τρώω γύρω στις 9 το βραδινό γεύμα και γύρω στην 1 και μίση το προ ύπνου γεύμα, αλλά σχολάω γύρω στις 4. Λες καλυτέρα να προστεσω ένα ακόμα γεύμα(ή δόση πρωτεΐνης)?

billy89
01-07-11, 19:56
Η complete 8 δεν είναι αργής απορρόφησης?

sTeLaKoS
01-07-11, 20:20
αυτα δηλαδη δεν ειναι καλη επιλογη??:/

Το γάλα όχι. Και δη το βράδυ.
Η ντομάτα είναι οκ, αλλά θα προτιμούσα κάτι σε πρασινάδα.

sTeLaKoS
01-07-11, 20:23
Σταύρο προχώρα τη έτσι, μια χαρά είναι. Αφού χάσεις τα πρώτα κιλά, εαν δεις ότι σε παίρνει γίνεσαι αυστηρώτερος. :thumbup:

Είναι πολλές οι ώρες, βάλε εξτρά γεύμα. ;)
Μέτρα θερμίδες όμως για να μη ξεφύγεις με τη συνολική ποσότητα.

stauros12
01-07-11, 21:02
Από όσο γνωρίζω η complete 8 επειδή έχει πολλά ειδή πρωτεϊνών μέσα, έχει κάποια που απορροφούνται γρήγορα και αλλά που είναι πιο αργά.
Ένταξη θα την διορθώσω την διατροφή λίγο για να βάλω ένα επιπλέον γεύμα ανάμεσα στην δουλεία. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.