PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλύτερη αεροβική άσκηση?



leftis
28-06-11, 18:19
Έχω ακούσει πως το σχοινάκι είναι η καλύτερη αλλά για μένα είναι λιγο δύσκολο καθως το χάνω μετα απο 10-20 πηδήματα....Μέχρι τώρα έκανα διάδρομο κανα 20-25λεπτο μετά την προπόνα αλλά επειδή ψιλοβαριέμαι τα ίδια και τα ίδια υπάρχει τίποτα εξίσου καλό για απώλεια λίπους?? Όχι κιλών αλλά λίπους... Πχ ποδήλατο,το άλλο που έιναι σαν να ανεβαίνεις σκάλες κλπ..

Giannistzn
28-06-11, 18:20
Κολυμπι. Η καλυτερη αεροβια.

leftis
28-06-11, 18:26
Λίγο δύσκολο να βρώ πισίνα μες το γυμναστήριο. :green::turtle:

NEEEEXT!

karpoutzidis
28-06-11, 18:48
εληπτικο

tasos2
28-06-11, 22:20
To kαλυτερο απ ολα ειναι το τρεξιμο

psilos85
29-06-11, 09:20
Και αν μπορεις το πρωι νηστικος ειναι ακομα καλυτερα

Dr.10
29-06-11, 13:51
Καλύτερη άσκηση βάση ποιών κριτηρίων;
Το κυριότερο είναι να μην επέλθει ομοιόσταση-να συνηθίσει το σώμα σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο κίνησης.

Συγκεκριμένα,αν το ζητούμενο είναι η καύση λίπους,τότε αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσο συχνών αλλαγών στις ασκήσεις.

Αν κάνει κάποιος συνέχεια ποδήλατο πχ,τότε μετά από ένα Χ χρονικό διάστημα,επέρχεται ενεργειακή οικονομία-προσαρμόζεται το σώμα και επιτυγχάνει την κίνηση αυτή με το μικρότερο δυνατό ενεργειακό έλλειμμα.

Αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε/καθυστερήσουμε αν αντί για κάθε μέρα ποδήλατο,προσθέσουμε και τον διάδρομο και το ελλειπτικό και το κωπηλατικό και step aerobic κτλ κτλ.

Υ.Γ. Όσοι έχουν την ευχέρια πάντως,τους προτρέπω να βρούν μια ομαλή διαδρομή στη φύση(εδώ τους στέλνω στη λίμνη δίπλα στο φράγμα πχ ή σε διαδρομές πάνω στο βουνό) για να ξεσκάσουν,να ξεφύγουν από τα 4 ντουβάρια του γυμναστηρίου και να ανανεωθούν οι εικόνες που πέρνουν κατά την άσκησή τους.

Θα ξεχαστείτε και από τα νέα τοπία οπότε δε θα καταλάβετε και την κούραση τόσο νωρίς-άρα θα ασκηθείτε και περισσότερο;)

tolis93
02-07-11, 01:07
εγω προσωπικα με το διαδρομο λιωνω.σκοινακι κανει δουλεια οντως και θελει απλα συνηθεια αλλα δε κανει κ τοοοση δουλεια.κανει απλα οχι τοσο.διαδρομος για μενα

undeadpunk
02-07-11, 02:21
Σκοινακι ftw.
Πιανει και κατω κοιλιακους,καινε την επομενη.
Επισης δε χρειαζεται να μετακινηθεις απο το σπιτι σου,jumpstyle μουσικη στο background, ενα μισαωρακι και κατευθειαν για μπανιο.
Με το καιρο προσαρμοζεσαι στο ρυθμο και πηγαινεις σφαιρα αρα προσφερεται για hiitakia.

Προσοχη καλα παπουτσια να απορροφουν κραδασμους και ενα στρωματακι απο κατω ακομα καλυτερα.
Τη πατησα,εκανα καιρο με allstar σε πλακακι.. στην αρχη δε με πειραζε,σε 15 μερες d3ad το ποδι,τωρα επανηλθε αλλα δεν εχω ξαναρχισει γαμωτο γιατι τα μονα "αθλητικα" μου παραμενουν τα παραπανω λαστιχενια:turtle:

jimmy007
02-07-11, 07:25
Η καλύτερη αερόβια/αναερόβια άσκηση (εξαρτάται την ταχύτητα) γίνεται στο υπνοδωμάτιο...:thumbup::thumbup:

Jumaru
02-07-11, 07:30
Η καλύτερη αερόβια/αναερόβια άσκηση (εξαρτάται την ταχύτητα) γίνεται στο υπνοδωμάτιο...:thumbup::thumbup:

Κουνούπι hunting? Τι να εννοεί άραγε ο ποιητής :unsure:

Tasos Green
02-07-11, 07:33
Κουνούπι hunting? Τι να εννοεί άραγε ο ποιητής :unsure:

εγω καταλαβα μαλον τι θελει να πει ο ποιητης...:shifty::shifty::shifty:

pan0z
02-07-11, 13:47
Καλύτερη άσκηση βάση ποιών κριτηρίων;
Το κυριότερο είναι να μην επέλθει ομοιόσταση-να συνηθίσει το σώμα σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο κίνησης.

Συγκεκριμένα,αν το ζητούμενο είναι η καύση λίπους,τότε αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσο συχνών αλλαγών στις ασκήσεις.

Αν κάνει κάποιος συνέχεια ποδήλατο πχ,τότε μετά από ένα Χ χρονικό διάστημα,επέρχεται ενεργειακή οικονομία-προσαρμόζεται το σώμα και επιτυγχάνει την κίνηση αυτή με το μικρότερο δυνατό ενεργειακό έλλειμμα.

Αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε/καθυστερήσουμε αν αντί για κάθε μέρα ποδήλατο,προσθέσουμε και τον διάδρομο και το ελλειπτικό και το κωπηλατικό και step aerobic κτλ κτλ.

Υ.Γ. Όσοι έχουν την ευχέρια πάντως,τους προτρέπω να βρούν μια ομαλή διαδρομή στη φύση(εδώ τους στέλνω στη λίμνη δίπλα στο φράγμα πχ ή σε διαδρομές πάνω στο βουνό) για να ξεσκάσουν,να ξεφύγουν από τα 4 ντουβάρια του γυμναστηρίου και να ανανεωθούν οι εικόνες που πέρνουν κατά την άσκησή τους.

Θα ξεχαστείτε και από τα νέα τοπία οπότε δε θα καταλάβετε και την κούραση τόσο νωρίς-άρα θα ασκηθείτε και περισσότερο;)


:clap::clap::clap::clap:

leftis
02-07-11, 15:21
Καλύτερη άσκηση βάση ποιών κριτηρίων;
Το κυριότερο είναι να μην επέλθει ομοιόσταση-να συνηθίσει το σώμα σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο κίνησης.

Συγκεκριμένα,αν το ζητούμενο είναι η καύση λίπους,τότε αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσο συχνών αλλαγών στις ασκήσεις.

Αν κάνει κάποιος συνέχεια ποδήλατο πχ,τότε μετά από ένα Χ χρονικό διάστημα,επέρχεται ενεργειακή οικονομία-προσαρμόζεται το σώμα και επιτυγχάνει την κίνηση αυτή με το μικρότερο δυνατό ενεργειακό έλλειμμα.

Αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε/καθυστερήσουμε αν αντί για κάθε μέρα ποδήλατο,προσθέσουμε και τον διάδρομο και το ελλειπτικό και το κωπηλατικό και step aerobic κτλ κτλ.

Υ.Γ. Όσοι έχουν την ευχέρια πάντως,τους προτρέπω να βρούν μια ομαλή διαδρομή στη φύση(εδώ τους στέλνω στη λίμνη δίπλα στο φράγμα πχ ή σε διαδρομές πάνω στο βουνό) για να ξεσκάσουν,να ξεφύγουν από τα 4 ντουβάρια του γυμναστηρίου και να ανανεωθούν οι εικόνες που πέρνουν κατά την άσκησή τους.

Θα ξεχαστείτε και από τα νέα τοπία οπότε δε θα καταλάβετε και την κούραση τόσο νωρίς-άρα θα ασκηθείτε και περισσότερο;)

:bowdown:

d3m
02-07-11, 15:27
Εγω συνδιαζω διαδρομο και ποδηλατο 15 λεπτα στο ενα 15 λεπτα στο αλλο παντως στο ποδηλατο με αντισταση κανει καλο στα ποδια.

leftis
03-07-11, 02:48
Εγω συνδιαζω διαδρομο και ποδηλατο 15 λεπτα στο ενα 15 λεπτα στο αλλο παντως στο ποδηλατο με αντισταση κανει καλο στα ποδια.

Αυτό το δοκίμασα σήμερα 10 λεπτά interval ποδήλατο και 10 interval stair climber.
Καλά μιλάμε,και χθες που δοκίμασα ένα 20λεπτο το stair climber για πρώτη φορά ίδρωσα όσο έχω ιδρώσει όλο το 8μηνο που κάνω γυμναστήριο. Αυτό δίχνει ότι δουλέυει καλά η άσκηση ή ότι απλά χάνω υγρά τα οποία αργότερα θα αναπληρώσω?

Kazmaier
03-07-11, 03:47
Κουνούπι hunting? Τι να εννοεί άραγε ο ποιητής :unsure:

τι ειπες τωρα ρε μαστορα? Εχουμε φτυσει αιμα πριν φτυσουν αυτο που μας ρουφηξαν τα ατιμα τα κουνουπια, και να γυρισεις απο βραδυνη εξοδο ψιλοπιωμενος και να μην το πετυχαινεις με τπτ αυτο το αθλιο πετουμενο και δεν μπορεις και να το αγνοησεις γιατι μετα θα σε ενοχλει το βουητο και θα σε σκισει στα τσιμπηματα

tolis93
03-07-11, 11:50
Η καλύτερη αερόβια/αναερόβια άσκηση (εξαρτάται την ταχύτητα) γίνεται στο υπνοδωμάτιο...:thumbup::thumbup:

στη μιση ωρα 150 θερμιδες απο οσο ξερω.με μεση ενταση.τωρα αναλογα τον coach π θα εχεις....μεχρι κ κανα 3χιλιαρο στην ωρα καις :turtle:

jimmy007
03-07-11, 13:31
στη μιση ωρα 150 θερμιδες απο οσο ξερω.με μεση ενταση.τωρα αναλογα τον coach π θα εχεις....μεχρι κ κανα 3χιλιαρο στην ωρα καις :turtle:

Ναι και εγώ αυτό έχω διαβάσει. Εντάξει για να κάψεις 3.000 σε μία ώρα πρέπει να είσαι πολυβόλο μακράς διαρκείας...:P:P

sadistic
03-07-11, 14:12
η ρακετα στη παραλια με 40 βαθμουςστο κεφαλι.ουτε το xydroxycat δεν καταφερνει τετοια στεγνωματα:green:

jimmy007
03-07-11, 14:14
η ρακετα στη παραλια με 40 βαθμουςστο κεφαλι.ουτε το xydroxycat δεν καταφερνει τετοια στεγνωματα:green:

Πάντως η απώλεια λίπους σε υψηλές θερμοκρασίες είναι δυσκολότερη. Απώλεια υγρών έχεις κυρίως..

NASSER
04-07-11, 11:22
Πάντως η απώλεια λίπους σε υψηλές θερμοκρασίες είναι δυσκολότερη. Απώλεια υγρών έχεις κυρίως..


Αν το έχεις διαβάσει κάπου ή κάτι έχεις υπόψη σου, καλό θα ήταν να αναλυθεί αυτο! Είναι ενδιαφέρον! ;)

TRIANTAFYLLOU
05-07-11, 01:58
η καλύτερη αεροβική άσκηση είναι αυτή που μας αρέσει και μπορούμε να την κάνουμε σε τακτα διαστήματα , απο κεί και πέρα μιας και μιλάμε για αερόβια άσκηση , όταν την κάνουμε σωστα και με προυποθέσεις που πρέπει να έχει μια άσκηση για να είναι αερόβια μας φέρνει και τα επιθυμητα αποτελέσματα .

λέει κάποιος δεν μου αρέσει το τρέξιμο προτιμω το ποδήλατο αλλα το τρέξιμο είναι πιο δύσκολο , μα και το ποδήλατο αν αυξήσουμε τον βαθμό δυσκολίας μπορεί να γίνει δύσκολο .

σημασία έχει να κρατάμε τα όρια παλμών της καρδιάς για να είμαστε σε αερόβια κατάσταση και την διάρκεια που απαιτείτε.

τι να το κάνουμε μια άσκηση να θεωρείτε ιδανική για αερόβιο , πχ τρέξιμο αλλα εμάς να μην μας αρέσει και να την βαριόμαστε παράφορα , δεν σημαίνει πως δεν υπάχει άλλος εναλλακτικός τρόπος

και το σκοινάκι καλο είναι , αλλα εγω πχ που είμαι τσαπάς και θα πηδαω σαν αρκούδα , πως να κάνω την απαιτούμενη διάρκεια για να είμαι σε αερόβια κατάσταση , ενω αν έχω καλη τεχνική είναι οκ

exkaliber
08-07-11, 22:13
το περπατημα δεν κανει????

Saldi
09-07-11, 16:17
το περπατημα δεν κανει????

Αν δεν ιδρώσεις ΔΕΝ καις λύπος...Και με το περπατημα πόσο να ιδρώσεις??
Εγω τρέχω αρκετα στο γυμναστηριο 45λέπτα καθε μέρα...ΠΟΛΥ καλα αποτελέσματα αλλα το σκοινακι ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!Θελει προπόνηση και θα το ξεκινήσω σύντομα...Οι κάτω κοιλιακοί γίνονται ΦΕΤΑ!Το σκοινάκι πιάνει όλο το ΄σωμα και καίει αρκε΄τα πιο γρήγορα λύπος απο οτι το τρέξιμο....

gym
09-07-11, 16:24
Αν δεν ιδρώσεις ΔΕΝ καις λύπος...Και με το περπατημα πόσο να ιδρώσεις??Εγω τρέχω αρκετα στο γυμναστηριο 45λέπτα καθε μέρα...ΠΟΛΥ καλα αποτελέσματα αλλα το σκοινακι ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!Θελει προπόνηση και θα το ξεκινήσω σύντομα...Οι κάτω κοιλιακοί γίνονται ΦΕΤΑ!Το σκοινάκι πιάνει όλο το ΄σωμα και καίει αρκε΄τα πιο γρήγορα λύπος απο οτι το τρέξιμο....

αυτο δεν ισχυει...το θεμα ειναι να φτασεις 60 με 70% ΜΚΣ. για να καψεις λιπος..αν ο αλλος το φτασει και με περπατημα,γιατι να μην το κανει?

Saldi
09-07-11, 16:37
αυτο δεν ισχυει...το θεμα ειναι να φτασεις 60 με 70% ΜΚΣ. για να καψεις λιπος..αν ο αλλος το φτασει και με περπατημα,γιατι να μην το κανει?

Για ενα άτομο μέσο...Δηλαδή οχι τελείως αγύμναστο η με πολλα κιλά παραπάνο..να κάψει με το περπάτημα δύσκολα...Εγω προσωπικά που θεωρώ τον εαυτό μου μέσο...(1.79 71κιλα 12% λύπος μέχρι και με 6,6.5 km/h που είναι πολύ γρήγορο βάδιν δεν ιδρώνω ποτε...

gym
09-07-11, 16:44
Για ενα άτομο μέσο...Δηλαδή οχι τελείως αγύμναστο η με πολλα κιλά παραπάνο..να κάψει με το περπάτημα δύσκολα...Εγω προσωπικά που θεωρώ τον εαυτό μου μέσο...(1.79 71κιλα 12% λύπος μέχρι και με 6,6.5 km/h που είναι πολύ γρήγορο βάδιν δεν ιδρώνω ποτε...

ποιος λεει οτι με ο ιδρωτας ειναι ενδειξη καψιμου λιπους ...?
και μετα εγω δεν αναφερθηκα σε αυτο το κομματι αλλα...στο οτι με το περπατημα δεν καις λιπος...
το θεμα ειναι για να καψεις λιπος να εχεις πλαμους ισους με το 60 - 70 % της ΜΚΣ...υπαρχουν σχετικοι πινακες που καλο θα ηταν να τους δεις και να καταλαβεις που και ποτε το σωμα καιει τι...

Dr.10
09-07-11, 16:48
Για ενα άτομο μέσο...Δηλαδή οχι τελείως αγύμναστο η με πολλα κιλά παραπάνο..να κάψει με το περπάτημα δύσκολα...Εγω προσωπικά που θεωρώ τον εαυτό μου μέσο...(1.79 71κιλα 12% λύπος μέχρι και με 6,6.5 km/h που είναι πολύ γρήγορο βάδιν δεν ιδρώνω ποτε...
Δοκίμασε να ανεβάσεις την κλίση στο 5-6% ώστε να εξομοιώσεις λίγο το περπάτημα στην ύπαιθρο ή και παραπάνω για να εξομειώσεις περπάτημα σε ελαφρά ανηφορική διαδρομή και θα δεις για πότε θα πιάσεις την ΚΣ που χρειάζεται-και έχει αναφέρει η gym πιο πάνω;)

deluxe
09-07-11, 18:31
Αυτό το δοκίμασα σήμερα 10 λεπτά interval ποδήλατο και 10 interval stair climber.
Καλά μιλάμε,και χθες που δοκίμασα ένα 20λεπτο το stair climber για πρώτη φορά ίδρωσα όσο έχω ιδρώσει όλο το 8μηνο που κάνω γυμναστήριο. Αυτό δίχνει ότι δουλέυει καλά η άσκηση ή ότι απλά χάνω υγρά τα οποία αργότερα θα αναπληρώσω?Τι ακριβως ειναι αυτα τα προγραμματα στο ποδηλατο; Τα εχουν ολα τα ποδηλατα;

Για εμενα καλυτερο ειναι ο διαδρομος, καις πολυ περισσοτερες θερμιδες στο ιδιο χρονο απ'οτι με το ποδηλατο. Βεβαια με το σχοινακι λογικα καις τις περισσοτερες, αλλα δε νομιζω να μπορει καποιος να κανει σχοινακι 30 λεπτα συνεχομενα! Ασε που το ποσοστο χασιμου λιπους - μυϊκης μαζας ισως γερνει προς το 2ο..

exkaliber
09-07-11, 18:35
Αν δεν ιδρώσεις ΔΕΝ καις λύπος...Και με το περπατημα πόσο να ιδρώσεις??
Εγω τρέχω αρκετα στο γυμναστηριο 45λέπτα καθε μέρα...ΠΟΛΥ καλα αποτελέσματα αλλα το σκοινακι ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!Θελει προπόνηση και θα το ξεκινήσω σύντομα...Οι κάτω κοιλιακοί γίνονται ΦΕΤΑ!Το σκοινάκι πιάνει όλο το ΄σωμα και καίει αρκε΄τα πιο γρήγορα λύπος απο οτι το τρέξιμο....

για την μανα μου προοριζεται αυτην η αεροβικη:green:

leftis
10-07-11, 01:31
Τι ακριβως ειναι αυτα τα προγραμματα στο ποδηλατο; Τα εχουν ολα τα ποδηλατα;

Για εμενα καλυτερο ειναι ο διαδρομος, καις πολυ περισσοτερες θερμιδες στο ιδιο χρονο απ'οτι με το ποδηλατο. Βεβαια με το σχοινακι λογικα καις τις περισσοτερες, αλλα δε νομιζω να μπορει καποιος να κανει σχοινακι 30 λεπτα συνεχομενα! Ασε που το ποσοστο χασιμου λιπους - μυϊκης μαζας ισως γερνει προς το 2ο..

Είναι τα λεγόμενα HIIT και λογικά όλα τα ποδήλατα πρέπει να το έχουν. Εκτός και άν είναι του '50

giannis64
10-07-11, 16:49
Για ενα άτομο μέσο...Δηλαδή οχι τελείως αγύμναστο η με πολλα κιλά παραπάνο..να κάψει με το περπάτημα δύσκολα...Εγω προσωπικά που θεωρώ τον εαυτό μου μέσο...(1.79 71κιλα 12% λύπος μέχρι και με 6,6.5 km/h που είναι πολύ γρήγορο βάδιν δεν ιδρώνω ποτε...


ποιος λεει οτι με ο ιδρωτας ειναι ενδειξη καψιμου λιπους ...?
και μετα εγω δεν αναφερθηκα σε αυτο το κομματι αλλα...στο οτι με το περπατημα δεν καις λιπος...
το θεμα ειναι για να καψεις λιπος να εχεις πλαμους ισους με το 60 - 70 % της ΜΚΣ...υπαρχουν σχετικοι πινακες που καλο θα ηταν να τους δεις και να καταλαβεις που και ποτε το σωμα καιει τι...

εδω θα πρεπει να ημαστε παντα σαφης σε αυτα που γραφουμε.
με το περπατημα, ειδικα ενας παχυσαρκος καιει και παρα καει λιπος.
με το περπατημα μπορει να καψει λιπος ακομα και ενας με 9% λιπος.
οπως εχουμε αναφερει και πολλες φορες στο παρελθον, η ταχυτητα δεν εχει σχεσει με το αν καποιος θα καψει λιπος, η οτι αλλο ειναι αυτο που θα καταναλωσει για ενεργεια.
η φυσικη κατασταση του αθλητη ειναι αυτη που μετραει, σε τι ταχυτητα πρεπει να τρεχει η να περπαταει για να εχει τους καταληλους παλμους.
μπορει ενας με καλη φυσικη κατασταση να πρεπει να τρεχει με μεγαλητερη ταχυτητα για να πιασει τους παλομους που πρεπει για την καυση λιπους, και ενας που μπορει να ειναι και καπνιστης, να ειναι σε χαλαρο περπατημα και οι παλμοι του να ειναι οκ.

exkaliber
10-07-11, 23:56
τι σχεση εχει η καυση λιπους με τους παλμους??

Αντωνης
11-07-11, 00:05
τι σχεση εχει η καυση λιπους με τους παλμους??

Noμιζω οτι περισσοτεροι παλμοι=μεγαλυτερο καψιμο θερμιδων..:unsure:

exkaliber
11-07-11, 00:07
Noμιζω οτι περισσοτεροι παλμοι=μεγαλυτερο καψιμο θερμιδων..:unsure:

δλδ με ενα τσιγαρο θα καψω λιπος
ασε με ρε



















σηκωνω μοικανα

gym
11-07-11, 00:09
Noμιζω οτι περισσοτεροι παλμοι=μεγαλυτερο καψιμο θερμιδων..:unsure:

περισσοτεροι παλμοι -=παμε σε καρδιοαγγειακη βελτιωση...αλλο πραγμα( για την καρδια δηλαδη να το πω απλα)

περισσοτερη ωρα και χαμηλους 60 με 70 % παλμους=καψιμο λιπους...

ρε παιδια...οχι κ να λεμε τι σχεση εχει ο παλμος με το να καψουμε....απο αυτα ξεικανεμμ,τα βασικα ειναι αυτα....παλμοι κ διαρκεια μετα...

exkaliber
11-07-11, 00:11
^κατσε
και το τσιγαρο προκαλει αυξησει στους χτυπους
με ενα νταβιντοφ τι καιω δλδ?

Αντωνης
11-07-11, 00:13
σηκωνω μοικανα

Πιστεψε με μεχρι να την φτιαξεις το πρωι θα χεις καψει καμια 300αρια θερμιδες χαλαρα...Εκτος και αν κοιμασαι ορθιος και δεν χαλαει στον υπνο..:green:


Παντως για αυτο με το τσιγαρο δεν ξερω αν ειναι τυχαιο,αλλα οι περισσοτεροι που καπνιζουν ειναι λεπτοι η' λεπτοι προς κανονικοι....:unsure:

gym
11-07-11, 00:13
^κατσε
και το τσιγαρο προκαλει αυξησει στους χτυπους
με ενα νταβιντοφ τι καιω δλδ?

εξ αν θες να κανεις την πλακα σου γιατι δεν πας στα οφφ κ χαλας εδω το τοπικ?εγω φταιω που καθομαι και σου απανταω σοβαρα κιολας κ εσυ μου μιλας για τσιγαρα....

Αντωνης
11-07-11, 00:15
Οχι το επιχειρημα του ειναι λογικο η' τουλαχιστον λογικοφανες,οντως ανεβαινουν οι παλμοι με το καπνισμα...
Μεταξυ σοβαρου και αστειου το ειπε...

exkaliber
11-07-11, 00:17
Παντως για αυτο με το τσιγαρο δεν ξερω αν ειναι τυχαιο,αλλα οι περισσοτεροι που καπνιζουν ειναι λεπτοι η' λεπτοι προς κανονικοι....:unsure:

και αναρωτιεμαι εαν η αυξηση στους χτυπους εχει καποιο θετικο στην καυση λιπους

τελικα δεν σηκωνω μοικανα

gym
11-07-11, 00:18
ε ας καπνισουμε ολοι τοτε για αεροβιο βρε...νυστικος βοηθαει μηπως καλυτερα?φφφφφφ....

Αντωνης
11-07-11, 00:25
Μα δεν προταθηκε σαν λυση,απλα σαν απορια γιατι με την λογικη των παλμων θα επρεπε να χανουμε λιπος και καπνιζοντας....

Αλλα οι παλμοι οταν φουμαρουμε ποσο να ανεβαινουν?αντε 40-50% για 5 λεπτα.Μονο αν κανεις 2-2,5 πακετα την μερα,και με τσιγαρα που χουν 10 πισσα,ισως εχεις καποιο μικρο αποτελεσμα εκει....

Nα δεις που σε λιγο θα πωλουνται τσιγαρα με 30 πισσα ως λιποδιαλυτικα:green:Εξαλλου κοβουν και την ορεξη,τι αλλο να ζητησει κανεις?:green:

deluxe
11-07-11, 01:43
Είναι τα λεγόμενα HIIT και λογικά όλα τα ποδήλατα πρέπει να το έχουν. Εκτός και άν είναι του '50Εννοουσα το stair climber νομιζα ηταν προγραμμα για το ποδηλατο, αλλα ελεγε το μηχανημα. Κριμα που δεν υπαρχει τετοιο μηχανημα στο γυμναστηριο μου.

thanasis76
11-07-11, 11:34
για εμενα το καλητερο ειναι ο διαδρομος με γρηγορο βαδιν...
ξεκινας με 5 km/h και οσο περναει ο καιρος φτανεις μεχρι 6.5 km/h
οταν συνιθησεις κι εκει, αρχιζεις να ανεβαζεις ανηφορα...
παντα να ειναι η ανασα σου λαχανιασμενη ( καπου εκει ειναι και οι παλμοι στο σημειο να καινε λιπος ) οταν ανασενεις κανονικα ανεβαζεις δυσκολια...
χοντρικα αυτα, αν δεν μπορεις να βρεις το μεσο ορο παλμων σου....

Dr.10
11-07-11, 11:52
Γιατί με το κάπνισμα,προκαλείται αγγειοσυστολή-άρα μειώνεται και η παροχή αίματος.
Ο οργανισμός αντιδρά αυξάνοντας την καρδιακή συχνότητα(αφού ο όγκος παλμού έχει μειωθεί) για να διατηρήσει σταθερή την ογκομετρική παροχή αίματος.

Κατά την άσκηση από την άλλη,προκαλείται αγγειοδιαστολή-άρα στην ίδια ΚΣ αυξάνεται ο όγκος αίματος που μεταφέρεται.
Επειδή όμως οι ενεργειακές ανάγκες αυξάνουν κατακόρυφα,αυξάνεται μαζί ΚΑΙ η ΚΣ ώστε να μεταφερθεί περισσότερο αίμα στους ιστούς(οξυγόνωση,μεταφορά γλυκογόνου,απομάκρυνση γαλακτικού κτλ)

Άρα,κατά την άσκηση μας ενδιαφέρουν οι παλμοί γιατί είναι η πιο εύκολα μετρήσημη μεταβλητή για να διατηρήσουμε τον ρυθμό κάτω από το αναερόβιο κατώφλι.
Υπάρχουν και άλλες μέθοδοι,πιο ακριβείς(δείγμα αίματος από τη ράγα του δακτύλου,εργοσπειρόμετρο κτλ) αλλά μη βολικες μέθοδοι για την καθημερινότητα.

Kostas95
11-07-11, 13:56
παιδια μην βγαινετε οφφ τοπικ..και ειναι απαραδεκτο το παιδι να σας ζηταει βοηθεια για το ποια αεροβια ασκηση ειναι καλυτερη και εσεις να τον πατε στο καπνισμα και να λετε μπουρδες..πιστευω πως σε πολλα πραγματα σε εχει καλυψει η gym..το κολυμπι ειναι πολυ καλη αεροβια ασκηση τωρα αναλογα αν μενεις κοντα σε θαλασσα η αν στο γυμναστηριο σου ειναι διαθεσιμη πισινα..αλλιως το σκοινακι ειναι επισης μια πολυ καλη ασκηση..μπορει στην αρχη να δυσκολευτεις αλλα σιγα-σιγα βρισκεις τον ρυθμο..πρεπει να βρει την αεροβια ασκηση που πραγματικα σου ταιριαζει..μην απελπιζετε αν στην αρχη ας πουμε δεν μπορεις να βγαλεις 30λεπτα τρεξιμο πχ...κανε το προγραμμα σου προσιτο στην φυσικη σου κατασταση..και με την σωστη διατροφη,καλο υπνο,και την ασκηση περα απο αεροβια,θα καταφερεις να προσαρμοσεις το καταλληλο προγραμμα.δοκιμασε ολες τις αεροβιες ασκησεις μεχρι να βρεις αυτην που πραγματικα σου αρμοζει..ενας μπορει να περπαταει και να γουσταρει να ξεχνιετε το μυαλο του και περα απο το να κανει την αεροβια του να βοηθιετε και ψυχολογικα..φυσικα αμα γουσταρεις περπατημα κοιτας να δεις ποσο καλα εισαι σε φυσικη κατασταση και ποση ωρα μπορεις να βγαλεις..με τον καιρο και την συνεχη ασκηση το προσαρμοζεις ασ πουμε σε 50% περπατημα 50% τρεξιμο..Επισης,κοιτα τι δυνατοτητες εχεις..Αυτο ειναι το παν..Αμα εχεις διαδρομο σπιτι σου διαθεσιμο,αμα υπαρχουν οι καταλληλες εγκαταστασεις για να πας για τρεξιμο,αμα μενεις κοντα σε θαλασσα,αμα εχεις ποδηλατο η σκοινακι..Βρες τι σου ταιριαζει και πιστεψε με το προβλημα σου για το ποια αεροβια ασκηση ειναι καλυτερη θα λυθει..η αεροβια ασκηση αποτελει ενα σημαντικο κομματι της γυμναστικης σου,αλλα αμα το προσαρμοσεις σωστα μπορει να γινει το πιο ενδιαφερον,το πιο ευκολο και το πιο παραγωγικο..για αλλη μια φορα,ξεχνα ποιο ειναι καλυτερο,και βρες ΠΟΙΟ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ..

giannis64
11-07-11, 15:16
^κατσε
και το τσιγαρο προκαλει αυξησει στους χτυπους
με ενα νταβιντοφ τι καιω δλδ?


Πιστεψε με μεχρι να την φτιαξεις το πρωι θα χεις καψει καμια 300αρια θερμιδες χαλαρα...Εκτος και αν κοιμασαι ορθιος και δεν χαλαει στον υπνο..:green:


Παντως για αυτο με το τσιγαρο δεν ξερω αν ειναι τυχαιο,αλλα οι περισσοτεροι που καπνιζουν ειναι λεπτοι η' λεπτοι προς κανονικοι....:unsure:

καλα ρε σεις, τι ειπα εγω και τι καταλαβατε εσεις? σιγα μην ειπα, πως αν καπνιζετε αργιλε, θα καψετε περισοτερο λιπος.

αυτο που ειπα ειναι το εξης.
καιμε ας πουμε λιπος στους 120 με 140 παλμους.
για να πιασει καποιος ο οποιος ειναοι καλα προπονημενος πρεπει να τρεχει με ταχυτητα μεγαλη ας πουμε.
ενω ενας καπνιστης που δεν εχει καλη φυσικη κατασταση, θα πιασει αυτους τους παλμους ακομα και με νορμαλ περπατημα.
οκ τωρα?


Γιατί με το κάπνισμα,προκαλείται αγγειοσυστολή-άρα μειώνεται και η παροχή αίματος.
Ο οργανισμός αντιδρά αυξάνοντας την καρδιακή συχνότητα(αφού ο όγκος παλμού έχει μειωθεί) για να διατηρήσει σταθερή την ογκομετρική παροχή αίματος.

Κατά την άσκηση από την άλλη,προκαλείται αγγειοδιαστολή-άρα στην ίδια ΚΣ αυξάνεται ο όγκος αίματος που μεταφέρεται.
Επειδή όμως οι ενεργειακές ανάγκες αυξάνουν κατακόρυφα,αυξάνεται μαζί ΚΑΙ η ΚΣ ώστε να μεταφερθεί περισσότερο αίμα στους ιστούς(οξυγόνωση,μεταφορά γλυκογόνου,απομάκρυνση γαλακτικού κτλ)

Άρα,κατά την άσκηση μας ενδιαφέρουν οι παλμοί γιατί είναι η πιο εύκολα μετρήσημη μεταβλητή για να διατηρήσουμε τον ρυθμό κάτω από το αναερόβιο κατώφλι.
Υπάρχουν και άλλες μέθοδοι,πιο ακριβείς(δείγμα αίματος από τη ράγα του δακτύλου,εργοσπειρόμετρο κτλ) αλλά μη βολικες μέθοδοι για την καθημερινότητα.


:thumbup: πολυ καλο ποστ..;)

deluxe
11-07-11, 17:04
για εμενα το καλητερο ειναι ο διαδρομος με γρηγορο βαδιν...
ξεκινας με 5 km/h και οσο περναει ο καιρος φτανεις μεχρι 6.5 km/h
οταν συνιθησεις κι εκει, αρχιζεις να ανεβαζεις ανηφορα...
παντα να ειναι η ανασα σου λαχανιασμενη ( καπου εκει ειναι και οι παλμοι στο σημειο να καινε λιπος ) οταν ανασενεις κανονικα ανεβαζεις δυσκολια...
χοντρικα αυτα, αν δεν μπορεις να βρεις το μεσο ορο παλμων σου....Με 5 και 6,5 δε λαχανιαζω και πολυ ευκολα, χωρις να εχω και μεγαλη αντοχη στο τρεξιμο. Αν βαλω ανηφορα μεχρι και 5,6 κατι γινεται ομως.

gym
11-07-11, 17:06
καλα ρε σεις, τι ειπα εγω και τι καταλαβατε εσεις? σιγα μην ειπα, πως αν καπνιζετε αργιλε, θα καψετε περισοτερο λιπος.

αυτο που ειπα ειναι το εξης.
καιμε ας πουμε λιπος στους 120 με 140 παλμους.
για να πιασει καποιος ο οποιος ειναοι καλα προπονημενος πρεπει να τρεχει με ταχυτητα μεγαλη ας πουμε.ενω ενας καπνιστης που δεν εχει καλη φυσικη κατασταση, θα πιασει αυτους τους παλμους ακομα και με νορμαλ περπατημα.
οκ τωρα?






πες τα χρυσοστομεεεε....:bowdown::bowdown:

Spyrous
11-07-11, 17:13
Για μενα καλυτερη αεροβια τρεξιμο 70%
Υ.Γ Lef εισαι που εισαι αμα κανεις και αεροβια φιλε 28482

thanasis76
11-07-11, 19:40
Με 5 και 6,5 δε λαχανιαζω και πολυ ευκολα, χωρις να εχω και μεγαλη αντοχη στο τρεξιμο. Αν βαλω ανηφορα μεχρι και 5,6 κατι γινεται ομως.

οποτε κανε γυρο στα 6km/h και ξεκινα με 6 ανηφορα. οταν δεις πως πας ανετα, ανεβαζεις ανηφορα κι αλλο...
εγω τωρα ποια κανω στο 15 ανηφορα, και σιγα σιγα ανεβαζω ταχυτητα, εχω φτασει στο 6.5 ...:weights::weights:

leftis
11-07-11, 19:47
Για μενα καλυτερη αεροβια τρεξιμο 70%
Υ.Γ Lef εισαι που εισαι αμα κανεις και αεροβια φιλε 28482

Χαχαχαχα την ερώτηση την έκανα σε περίοδο "γράμμωσης".
Την έχω κόψει τώρα για τα καλά.

deluxe
11-07-11, 23:43
οποτε κανε γυρο στα 6km/h και ξεκινα με 6 ανηφορα. οταν δεις πως πας ανετα, ανεβαζεις ανηφορα κι αλλο...
εγω τωρα ποια κανω στο 15 ανηφορα, και σιγα σιγα ανεβαζω ταχυτητα, εχω φτασει στο 6.5 ...:weights::weights:Βεβαια προτιμω να κανω κατι διαφορετικο το τελευταιο διαστημα.

Ξεκιναω με 6,5 ταχυτητα και 0 ανηφορα και ανα 3-5 λεπτα ανεβαζω λιγη ταχυτητα και 0,5 ανηφορα, μεχρι να φτασω στο 6 ανηφορα και φτανω μεχρι 12 ταχυτητα. Οι θερμιδες ειναι υπερβολικα πολλες που καιω, σιγουρα το ποσοστο σε λιπος δεν ειναι και τεραστιο, αλλα πιστευω οτι σε σχεση με το να ετρεχα στο 6, χανω περισσοτερο λιπος.

gym
11-07-11, 23:46
παντως αυτες οι γενικοτητες ρε παιδια κανω στο 6 ,5,10,20,8 κτλ..
δεν καταλαβαινω....γιατι δεν μιλατε με παλμους?θα μου πεις δεν μετραμε...

αλλα το θεμα ειναι οταν γραφεις κατι και περιμενεις πχ να ακουσεις μια αποψη,μια συμβουλη ενα κατι,πως ο αλλος θα πει εισαι σωστος,λαθος ,συνεχισε κτλ...αν δεν ξερει κατι συγκεκριμενο κ ακουει ενα 6 στον ταδε διαδρομο του χ,ψ γυμανστηριου?

απλα μπορειτε κ χωρις παλμογραφο να μετρατε...ετσι να εχετε εναν μπουσουλα...πανω κατω οχι λεπτομερειες...

ετσι ηθελα να το πω κ το ειπα...:green:

exkaliber
12-07-11, 00:02
καλα ρε σεις, τι ειπα εγω και τι καταλαβατε εσεις? σιγα μην ειπα, πως αν καπνιζετε αργιλε, θα καψετε περισοτερο λιπος.






γιαννη η ερωτηση μου δεν ηταν απορεια του ποστ σου
τωρα τελευταια προσπαθω να μαθω σχετικα με το χασιμου λιπους και λογικα εχω καποιες καμενες αποριες :thumbup::thumbup::thumbup:

sTeLaKoS
12-07-11, 14:15
Έχει δοκιμάσει κάποιος σκάλες για αερόβια άσκηση;
Θέλω να δοκιμάσω μιας και έχω ακούσει θετικά σχόλια σε σχέση με τρέξιμο.

Δεν το έχω σκεφτεί καλά όμως. Θα έχει τη μορφή HIIT? Δλδ να τις ανεβαίνω γρήγορα για να πιάνω πολλούς παλμούς, και το κατέβασμα να το κάνω αργά για να τους ρίχνω; Ή να κάνω το ανάποδο, για να τους κρατάω το δυνατόν σταθερούς.

Δίπλα στο σπίτι μου έχουμε καμιά 100 σκαλιά, λέω να δοκιμάσω εκεί. Γνώμες;

thanasis76
12-07-11, 14:51
παντως αυτες οι γενικοτητες ρε παιδια κανω στο 6 ,5,10,20,8 κτλ..
δεν καταλαβαινω....γιατι δεν μιλατε με παλμους?θα μου πεις δεν μετραμε...

αλλα το θεμα ειναι οταν γραφεις κατι και περιμενεις πχ να ακουσεις μια αποψη,μια συμβουλη ενα κατι,πως ο αλλος θα πει εισαι σωστος,λαθος ,συνεχισε κτλ...αν δεν ξερει κατι συγκεκριμενο κ ακουει ενα 6 στον ταδε διαδρομο του χ,ψ γυμανστηριου?

απλα μπορειτε κ χωρις παλμογραφο να μετρατε...ετσι να εχετε εναν μπουσουλα...πανω κατω οχι λεπτομερειες...

ετσι ηθελα να το πω κ το ειπα...:green:

δικιο εχεις και καλα κανεις και τα λες, απλα επιδη μερικα ατομα μπερδευονται με τους παλμους , τα λεμε και λιγο πιο απλα...:P:P:P

gym
12-07-11, 14:55
Έχει δοκιμάσει κάποιος σκάλες για αερόβια άσκηση;
Θέλω να δοκιμάσω μιας και έχω ακούσει θετικά σχόλια σε σχέση με τρέξιμο.

Δεν το έχω σκεφτεί καλά όμως. Θα έχει τη μορφή HIIT? Δλδ να τις ανεβαίνω γρήγορα για να πιάνω πολλούς παλμούς, και το κατέβασμα να το κάνω αργά για να τους ρίχνω; Ή να κάνω το ανάποδο, για να τους κρατάω το δυνατόν σταθερούς.

Δίπλα στο σπίτι μου έχουμε καμιά 100 σκαλιά, λέω να δοκιμάσω εκεί. Γνώμες;

ναι ειπαμε...:green:
και ξαναλεωωωω....χιχι...
αναλογα την φυσικη σου κατασταση..μπορει εσυ να πρεπει να τρεχεις στις σκαλες για να πιασεις ενα 60-70%...αλλος απλα να περπαταει και να τις ανεβαινει αργα..,.τσεκαρε παλμους κ αναλογως κανεις...

μετα εφοσον εχεις 100σκαλια,απλα λιγο στο κατεβασμα θα πεφτουν οι παλμοι αλλα αν τρεχεις(προσοχη μην φας καμια τουμπα :green:) δεν θα πεσουν παρα πολυ....

στελιο...απλα εσυ εχεις γονατο νομιζω...

γυμναζει παντως πολυ καλα τα ποδαρακια,αν τρεχεις δε κιολας νιωθεις τους κοιλιακους μια χαρα, και επισης ο γλουτος πετρα(ειδικα αν πατας με ολο το πελμα στο ανεβασμα και με βαση στην φτερνα κ οχι μυτη...)

ερωτησεις?:P

sTeLaKoS
12-07-11, 15:03
Αν τρέξω θα φτάσουν τους 220 οι παλμοί μου :green:
Εδώ, χαλαρά τις ανεβαίνω για να πάω σπίτι και λαχανιάζω.

Πρώτες φορές θα δοκιμάσω με καρδιοσυχνόμετρο. :thumbup:
Ελπίζω να μη πέσω στο κατέβασμα :rolf::rolf::rolf: Εσύ θα φταίς!!!

Αντωνης
12-07-11, 15:04
Ωραιο αυτο με τα σκαλια αλλα το γαμωτο ειναι στο κατεβασμα...
Εγω 2 φορες που το χω κανει,το χω κανει σε μορφη διαλλειματικης HIIT.Δηλαδη φτανω τους παλμους στον θεο μεχρι να φτασω στο τερμα των σκαλοπατιων,μετα κατεβαινω σε πιο αργο μοτιβο και μετα παλι το ιδιο....

gym
12-07-11, 15:06
Αν τρέξω θα φτάσουν τους 220 οι παλμοί μου :green:
Εδώ, χαλαρά τις ανεβαίνω για να πάω σπίτι και λαχανιάζω.

Πρώτες φορές θα δοκιμάσω με καρδιοσυχνόμετρο. :thumbup:
Ελπίζω να μη πέσω στο κατέβασμα :rolf::rolf::rolf: Εσύ θα φταίς!!!

τοτε στελιεεεεε περπατας και αφου εχεις βρε μηχανημα,να το βαζεις καθε φορα,εσενα θα σε κραταει πιο συγκεντρωμενο κ να μην ξεφευγεις...

τραβα βιντεο...:green:

Giannistzn
12-07-11, 15:07
Mε τις σκαλες το ειχα δοκιμασει. Καμια 35αρια σκαλια ηταν. Εκανα και ανεβασμα και κατεβασμα γρηγορο, ενταξει οι παλμοι στο θεο, αλλα μετα απο ενα 5λεπτο - 7λεπτο δεν την παλεψα αλλο. Σιγουρα φταιει οτι ηταν και η 1η φορα που το εκανα και δεν το εκανα σε νορμαλ ρυθμο.

Πιστευω οτι καις καλα ομως, και γυμναζει πολυ τον κορμο (αυτη την εντυπωση μου εδωσε τουλαχιστον). Παντως, επιμενω πως οποιος εχει προσβαση σε κολυμβητηριο, ασυζητιτη ειναι το καλυτερο

giannakis710
12-07-11, 15:33
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΑΕΡΟΒΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Κ ΛΙΓΑ ΒΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΙΣ WEIDER K ΠΡΟΤΕΙΝΗ ΜΙΟΦΑΣΙΟΝ ΤΙΣ ΚΑΣΠΑΡΙ ΣΚΟΠΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..


***Γράφουμε με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες. Είναι κανόνας του φόρουμ. MOD TEAM***

NASSER
12-07-11, 16:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΑΕΡΟΒΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Κ ΛΙΓΑ ΒΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΙΣ WEIDER K ΠΡΟΤΕΙΝΗ ΜΙΟΦΑΣΙΟΝ ΤΙΣ ΚΑΣΠΑΡΙ ΣΚΟΠΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..


***Γράφουμε με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες. Είναι κανόνας του φόρουμ. MOD TEAM***


Το να κάνεις τόση πολύ αεροβική ειναι υπερβολή. Ποσα κιλά είσαι και με πόσο σωματικό λίπος?
Τα συμπληρώματα που αναφέρεις καλό είναι να τα παίρνεις μετα απο κάθε αθλητική δραστηριότητα σου. Τα αμινοξέα μετα απο την προπόνηση με βάρη και την πρωτεινη εφόσον τελειώσεις την αερόβια άσκηση.

giannis64
12-07-11, 21:08
Έχει δοκιμάσει κάποιος σκάλες για αερόβια άσκηση;
Θέλω να δοκιμάσω μιας και έχω ακούσει θετικά σχόλια σε σχέση με τρέξιμο.

Δεν το έχω σκεφτεί καλά όμως. Θα έχει τη μορφή HIIT? Δλδ να τις ανεβαίνω γρήγορα για να πιάνω πολλούς παλμούς, και το κατέβασμα να το κάνω αργά για να τους ρίχνω; Ή να κάνω το ανάποδο, για να τους κρατάω το δυνατόν σταθερούς.

Δίπλα στο σπίτι μου έχουμε καμιά 100 σκαλιά, λέω να δοκιμάσω εκεί. Γνώμες;


καλα θα παθεις την πλακα σου. αεροβια στα σκαλακια λιγο δυσκολο. :rolf:

οχι απλα χιτ, αλλα ξεσκιτ θα ειναι...

giannis64
12-07-11, 21:13
ναι ειπαμε...:green:
και ξαναλεωωωω....χιχι...
αναλογα την φυσικη σου κ
γυμναζει παντως πολυ καλα τα ποδαρακια,αν τρεχεις δε κιολας νιωθεις τους κοιλιακους μια χαρα, και επισης ο γλουτος πετρα(ειδικα αν πατας με ολο το πελμα στο ανεβασμα και με βαση στην φτερνα κ οχι μυτη...)

ερωτησεις?:P

εγω θα ελεγα.. θα το κανει που θα το κανει, τουλαχιστον ας πιασει τοπο και ας το κανει με το πελμα. στελιο ανεβενε και κατεβεναι σιγα σιγα. προσοχη γιατι τι κατεβασμα ειναι πιο επικυνδηνο για τραβματησμους.

καλα φιλε θα κανεις κατι ποδια!!!!!:toast:

sTeLaKoS
12-07-11, 22:45
Δε στο 'πα; Μαζί θα τη κάνουμε την αερόβια :green:

gym
12-07-11, 22:51
εγω θα ελεγα.. θα το κανει που θα το κανει, τουλαχιστον ας πιασει τοπο και ας το κανει με το πελμα. στελιο ανεβενε και κατεβεναι σιγα σιγα. προσοχη γιατι τι κατεβασμα ειναι πιο επικυνδηνο για τραβματησμους.

καλα φιλε θα κανεις κατι ποδια!!!!!:toast:

κατι αλλο εννοει αλλα ειναι σεμνος...
:green:

exkaliber
12-07-11, 22:54
Δίπλα στο σπίτι μου έχουμε καμιά 100 σκαλιά, λέω να δοκιμάσω εκεί. Γνώμες;

:doh:

εγω καταλαβα το μηχανημα σκαλες,που ειναι και που ζορικο
ειδικα αν το αφησεις στο τελος


100 σκαλια???? καλα που μενεις?:unsure:

gym
12-07-11, 22:58
:doh:

εγω καταλαβα το μηχανημα σκαλες,που ειναι και που ζορικο
ειδικα αν το αφησεις στο τελος


100 σκαλια???? καλα που μενεις?:unsure:

υπαρχει στερ κλαιμπερ ελλαδα?που ειναι να μετακομισωωωωωωωωωωωωω

giannis64
12-07-11, 23:18
Δε στο 'πα; Μαζί θα τη κάνουμε την αερόβια :green:

ναι αμε.. περιμενε και ερχομαι..:turtle:


κατι αλλο εννοει αλλα ειναι σεμνος...
:green:


ελα ελα!! δεν θελω χαζα...:P

leftis
12-07-11, 23:37
υπαρχει στερ κλαιμπερ ελλαδα?που ειναι να μετακομισωωωωωωωωωωωωω

Το συμβατικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου έχει. :P

Giannistzn
13-07-11, 03:02
υπαρχει στερ κλαιμπερ ελλαδα?που ειναι να μετακομισωωωωωωωωωωωωω

Καρδιτσα σιγουρα. Μολις ανοιξε το γυμναστηριο, μικρο αλλα εχει σχεδον τα παντα :green:

Ζηλειααα

kostas_med13
27-07-11, 09:22
Καλύτερη άσκηση βάση ποιών κριτηρίων;
Το κυριότερο είναι να μην επέλθει ομοιόσταση-να συνηθίσει το σώμα σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο κίνησης.

Συγκεκριμένα,αν το ζητούμενο είναι η καύση λίπους,τότε αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσο συχνών αλλαγών στις ασκήσεις.

Αν κάνει κάποιος συνέχεια ποδήλατο πχ,τότε μετά από ένα Χ χρονικό διάστημα,επέρχεται ενεργειακή οικονομία-προσαρμόζεται το σώμα και επιτυγχάνει την κίνηση αυτή με το μικρότερο δυνατό ενεργειακό έλλειμμα.

Αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε/καθυστερήσουμε αν αντί για κάθε μέρα ποδήλατο,προσθέσουμε και τον διάδρομο και το ελλειπτικό και το κωπηλατικό και step aerobic κτλ κτλ.

Υ.Γ. Όσοι έχουν την ευχέρια πάντως,τους προτρέπω να βρούν μια ομαλή διαδρομή στη φύση(εδώ τους στέλνω στη λίμνη δίπλα στο φράγμα πχ ή σε διαδρομές πάνω στο βουνό) για να ξεσκάσουν,να ξεφύγουν από τα 4 ντουβάρια του γυμναστηρίου και να ανανεωθούν οι εικόνες που πέρνουν κατά την άσκησή τους.

Θα ξεχαστείτε και από τα νέα τοπία οπότε δε θα καταλάβετε και την κούραση τόσο νωρίς-άρα θα ασκηθείτε και περισσότερο;)

+1:clap:

just chris
27-07-11, 10:33
το καλυτερο αεροβιο ειναι τζοκινγκ ακριβως μετα τα βαρη,σε παρκο-αλσος σε εδαφος τελοσπαντων ετσι γυμναζονται κ τα ποδια-γλουτοι κ αλλαζεις παραστασεις!