PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη Διατροφή Όγκου.



leftis
28-06-11, 23:58
Είναι η πρώτη διατροφή όγκου που ετοιμάζω και θέλω γνώμες.
Έχουμε και λέμε:

Πρωϊνό
Πιτάκι βρώμης φτιαγμένο από 100 γρ βρώμη 3 ασπράδια και 1 ολόκληρο αυγό
Σερβίρετε με 40 γρ μέλι 300 μλ γάλα και 50 μικρές σταφίδες

Δεκατιανό
Τόστ με 2 φέτες ολικής 4 γαλοπούλα και 20 γρ κότατζ

Μεσημεριανό
120 γρ κοτόπουλο στήθος με 250 γρ ρύζι.
Συνοδεύεται απο 1 πιάτο πράσινη σαλάτα,συνήθως σπανάκι.


Μεταπροπονητικό
1 σκοοπ whey,15 γρ φυστικοβούτυρο,80 γρ βρώμη και 300 μλ γάλα όλα στο μπλέντερ

Βραδυνό
120 γρ κοτόπουλο με 100 γρ ρύζι.
1 πιάτο πράσινη σαλάτα

Πολύ βραδυνό
1 γιαούρτι με 5 αμύγδαλα.


Θερμίδες: 2870
Υδατάνθρακες: 330 (1320 θερμίδες)
Πρωτείνη: 206 (816 θερμίδες)
Λίπη: 81 (720 θερμίδες)

Πρόσπάθησα να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο 50/30/20 υδατ/πρωτ/λιπη.
Επίσης ανα 2 εβδομάδες θα αυξάνω θερμίδες κατα 300 στη ιδια πάντα αναλογία.

Ήταν η πρώτη μου προσπάθια,να είστε επιεικείς :green:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :toast:

dominik
29-06-11, 01:05
νομιζω οτι τα γευματα σου δεν πρεπει να αθροιζουν το ποσο της πρωτεινης που γραφεις.κ επισης ειναι φτωχα σε πρωτεινη γενικως.γνωμη μου;)

leftis
29-06-11, 01:07
νομιζω οτι τα γευματα σου δεν πρεπει να αθροιζουν το ποσο της πρωτεινης που γραφεις.κ επισης ειναι φτωχα σε πρωτεινη γενικως.γνωμη μου;)

Δεν αναγράφω μόνο την ζωική αλλά το σύνολο.

Spyrous
29-06-11, 01:09
SuPeR MAN το βραδυνο μπορεις να βγαλεις το ρυζι και να το συμπληρωσεις καπου αλλου οπως στο μεταπροπονιτικο :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

leftis
29-06-11, 01:12
βρώμη 375 68 12 7 100 γρ
ασπράδια 51 0 11 0 3
αυγό 74 0 6 5 1
μέλι 120 34 0 0 40 γρ
γάλα 200 15 12 12 300 μλ
σταφίδες 78 21 0 0 50

μάυρο ψωμί 160 24 7 4 2
γαλοπούλα 90 3 15 1 4 φέτες
κότατζ 21 1 4 0 20 γρ

κοτόπουλο 234 0 36 8 120 γρ
ρύζι 275 58 6 1 250 γρ

σκοοπ whey 120 3 23 1.5 1
φυστικοβούτ. 100 1 3 8 15 γρ
βρώμη 300 54 10 6 80 γρ
γάλα 200 15 12 12 300 μλ

κοτόπουλο 234 0 36 8 120 γρ
ρύζι 110 23 2 1 100 γρ

γιαούρτι 110 8 10 4 1
αμύγδαλα 35 1 1 3 5


Αναλυτικότερα, είναι ανα γεύμα και ταξινομημένα: θερμίδες,υδατ,πρωτ,λίπη,ποσότητα

leftis
29-06-11, 01:14
SuPeR MAN το βραδυνο μπορεις να βγαλεις το ρυζι και να το συμπληρωσεις καπου αλλου οπως στο μεταπροπονιτικο :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Έχεις δίκιο και μένα δεν μου καθόταν καλά απλά χρειαζόμουν λίγο υδατάνθρακα ακόμα για να "δέσει η διατροφή".
Λές να το τρώω μαζί με το μεταπροπονητικό shake?

thegravijia
29-06-11, 01:19
to μεταπροπονητικο ειναι ακυρο
βγαλε τα φυστικα κ τις βρωμες βαλε καμια μπανανα +30γρ γουει

κ στο βραδυνο χρειαζεσαι υδατ γιατι ειναι το γευμα μετα την προπονηση

κ κοψε λιγο αποτο πρωινο εχεις κ μελι κ 40σταφιδες -σαν να τρως προφιτερολ το κανες

Spyrous
29-06-11, 01:21
Έχεις δίκιο και μένα δεν μου καθόταν καλά απλά χρειαζόμουν λίγο υδατάνθρακα ακόμα για να "δέσει η διατροφή".
Λές να το τρώω μαζί με το μεταπροπονητικό shake?

Ναι τσακαλε μεταπροπονιτικο επισης 250γρ ρυζι αρκετο ειναι μπορεις να το λιγοστεψεις ναι πανε ογκο αλλα σταδιακα ολα για να κρατισεις low level fat ετσι κανουν πολοι χονουν χονουν θερμηδες και μετα οταν ερχεται η γραμμωση απελπιζονται συνεχησε στα8ερα αυξανοντας ποιοτηκα κιλα.. (εδω που τα λεμε μην μας ακουσει και κανενας εγω ουτε στο μεταπροπονιτικο 8α το εβαζα:P:P)

ska
29-06-11, 01:25
Επισης το γαλα δε χρειαζεται στο μεταπροπονητικο,βαλτο καλυτερα στο δεκατιανο για να μειωσεις αλλαντικα που δεν ειναι και οτι καλυτερο

Spyrous
29-06-11, 01:26
Το μεταπροπονητικο ειναι super απο ολες τις πλευρες φιλτατε

leftis
29-06-11, 01:30
Οι απόψεις διείστανται για το μεταπροπονητικό μου.
Δεν μπορώ,διχάζομαι :green:

ska
29-06-11, 01:33
Οκ απλα θεωρω οτι με whey και ενα υδατανθρακα με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη ειναι καλυμμενος δε χρειαζεται το γαλα που καθυστερει την απορροφηση και τα λιπαρα απο το φυστικοβουτυρο,ετσι και αλλιως μετα απο 45λεπτα-1ωρα θα φαει το γευμα του

Spyrous
29-06-11, 01:37
Οκ απλα θεωρω οτι με whey και ενα υδατανθρακα με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη ειναι καλυμμενος δε χρειαζεται το γαλα που καθυστερει την απορροφηση και τα λιπαρα απο το φυστικοβουτυρο,ετσι και αλλιως μετα απο 45λεπτα-1ωρα θα φαει το γευμα του

Γινεται και αυτο απλα ειναι για ογκο που λεει και ο ιδιος φυστικοβουτιρο αντικατεστησετο με μια κ.γ μελι

thegravijia
29-06-11, 01:37
Οι απόψεις διείστανται για το μεταπροπονητικό μου.
Δεν μπορώ,διχάζομαι :green:
kατσε διαβασε ολο το ιντερνετ κ αμα βρεις ενα μεταπροπονητικο σαν κ αυτο που εχεις βαλει σου πληρωνω γω το κουτι της πρωτεινς:P:banana:

savage
29-06-11, 01:43
kατσε διαβασε ολο το ιντερνετ κ αμα βρεις ενα μεταπροπονητικο σαν κ αυτο που εχεις βαλει σου πληρωνω γω το κουτι της πρωτεινς:P:banana:

εγω παντως βρωμη ετρωγα μεταπροπονητικα ολο το χειμωνα και θα συνεχισω να το κανω. μην εισαι τοσο απολυτος;)

leftis
29-06-11, 01:44
kατσε διαβασε ολο το ιντερνετ κ αμα βρεις ενα μεταπροπονητικο σαν κ αυτο που εχεις βαλει σου πληρωνω γω το κουτι της πρωτεινς:P:banana:


Οκ για να συνοψίσω,ελλατώνω σταφίδες και μέλι από πρωινό και αντικαθιστώ φυστικοβούτυρο με μέλι. Επίσης βγάζω τα 100 γρ ρύζι από το βραδυνό.
Σαν να πέφτουν οι θερμίδες ρε παιδιά :green:

gsisr
29-06-11, 01:47
Άμα μπορείς γράψε το πλάνο λίγο πιο συμμαζεμένα.δλδ

ΓΕΥΜΑ 1

Χ(Θ/Π/Υ/Λ)
Ψ(Θ/Π/Υ/Λ)

Σύνολο γεύματος1: Θ/Π/Υ/Λ

ΓΕΥΜΑ 2
...
...
...

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ

Έτσι πως το χεις πιο πάνω βαριέμαι να το διαβάσω κ μπερδεύομαι μόνο π το βλέπω:P

Στα πολύ γρήγορα στο πρωινο βάλε μια 6αδα αυγά τα 2 ολόκληρα
Μεταπροπονητικά βάλε έναν υ/α γρήγορης απορρόφησης μαζί με πρωτείνη γρήγορης απορρόφηφης και μετά από κάνα 40λεπτο ή όσο νομίζεις εσύ στέρεο γεύμα
Στο βραδυνό κάντα μια χούφτα τ αμύγδαλα

ska
29-06-11, 01:47
Το ρυζι μη το βγαλεις απο το βραδυνο καλα το εχεις,συμπληρωσε θερμιδες στο δεκατιανο σου που ειναι φτωχο

thegravijia
29-06-11, 01:49
Οκ για να συνοψίσω,ελλατώνω σταφίδες και μέλι από πρωινό και αντικαθιστώ φυστικοβούτυρο με μέλι. Επίσης βγάζω τα 100 γρ ρύζι από το βραδυνό.
Σαν να πέφτουν οι θερμίδες ρε παιδιά :green:
βαλε λιγο λαδι η κανα ω3 :thumbup:

leftis
29-06-11, 01:51
Κατ,αρχάς ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.
Δεύτερον,μπορώ να μεταφέρω τίποτα από το πρωινό στο δεκατιανό ωστέ να κρατήσω τις αναλογίες που έχω,απλά ξεφορτώνοντας απο ένα βαρύ γεύμα.

ska
29-06-11, 01:56
Αν την ωρα του δεκατιανου εισαι σπιτι δεν υπαρχει λογος να τρως τοστ εχεις τοσες επιλογες μπορεις να φτιαξεις ενα πληρες γευμα με γαλα,αυγα,φυστικοβουτυρο,βρωμη ή οτι αλλο σε βολευει.Επισης αυτο με τις θερμιδες προσεξε το καλυτερα ανεβασε θερμιδες οταν κολλησεις κι οχι καθε 2 βδομαδες γιατι αν το κανεις ετσι μετα απο 2 μηνες θα εισαι στις 4.000

gsisr
29-06-11, 02:00
φίλε κάποιες επιλογές π έχεις εγώ δε θα τις έβαζα καθόλου όπως σταφίδες ψωμί του τόστ και φέτες γαλοπούλα. τώρα σ αυτό που ρωτάς ίσως τις σταφίδες να μπορούσες να βγάλεις

gsisr
29-06-11, 02:01
Αν την ωρα του δεκατιανου εισαι σπιτι δεν υπαρχει λογος να τρως τοστ εχεις τοσες επιλογες μπορεις να φτιαξεις ενα πληρες γευμα με γαλα,αυγα,φυστικοβουτυρο,βρωμη ή οτι αλλο σε βολευει.Επισης αυτο με τις θερμιδες προσεξε το καλυτερα ανεβασε θερμιδες οταν κολλησεις κι οχι καθε 2 βδομαδες γιατι αν το κανεις ετσι μετα απο 2 μηνες θα εισαι στις 4.000

+1

leftis
29-06-11, 02:01
Το είδα από δώ http://www.bodybuilding.com/fun/topicoftheweek25.htm
Πιστεύω πως είναι αξιόπιστο σαιτ. Για να μην το διαβάζεις όλο :

Therefore, it will look something like this. This is only a model, so add 500 calories to your maintenance calories.

Starting at 3,000:
Weeks 1-2 = 3,500 cal
Weeks 3-4 = 3,800 cal
Weeks 5-6 = 4,100 cal
Weeks 7-8 = 4,400 cal
Weeks 9-10= 4,700 cal
Weeks 11-12= 5,000 cal
Weeks 13-14= 5,300 cal
Week 15-16 = 5,500 cal

Τώρα όσο για το δεκατιανό,ναι είμαι σπίτι απλά θα ήθελα κατα προτίμηση να είναι κάτι εύκολο γιατί τώρα τελευταία μέχρι και οι συγγενείς μου με φωνάζουν Βέφα με την αφοσοίωση μου στην διατροφή :green:

savage
29-06-11, 02:10
αρχηγε ακου 2 πραματα για να σε ξεμπερδεψω γιατι σε βλεπω πολυ μπερδεμενο.

για να παρεις ογκο οπως τον φανταζεσαι(μυικο ογκο) πρεπει να συμβαινουν 2 πραματα.

1)να γυμναζεσαι σαν σκυλος με σχεδον αποκλειστικα βασικες ασκησεις(βαθια καθισματα,αρσεις θανατου,πιεσεις παγκου,προβολες,κωπηλατικες σκυφτες,στρατιωτικες,βυθισεις και δε συμμαζευεται) πραγμα που μαλλον δεν κανεις γιατι σε αλλο τοπικ ειχες γραψει οτι τα ποδια δε τα προπονεις καν στην ουσια.

το να ανεβεις σε βαρος ειναι απλο.απλα τρως πολυ.πιο πολυ απ'οσο τρως τωρα και πηρες βαρος.το τι θα ειναι αυτο το βαρος(μυες,νερα,λιπος) εξαρταται απο την προπονηση σου σε μεγαλο βαθμο(και το μεταβολισμο σου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).

αν σκιζεσαι στην προπονηση και πηγαινεις στα ορια σου καθε φορα,τοτε το μυικο ερεθισμα για ναπτυξη θα ειναι μεγαλο και το φαι και οι εξτρα θερμιδες θα γινουν κατα κυριο λογο αλιπη μαζα.αν πας και κανεις πεκ ντεκ,μηχανημα προσαγωγων,καμψεις αυτοσυγκεντρωσης κτλ σε χαλαρο ρυθμο οπως κανει το 70% των θαμωνων των γυμναστηριων το φαι και οι εξτρα περμιδες θα γινουν απλα νερα και λιπος κατα πασα πιθανοτητα.

οποτε φροντισε πρωτα να διασφαλισεις αυτη την σημαντικη παραμετρο που λεγεται προπονηση.το να ψυριζεις τα γραμμαρια στο επιπεδο που εισαι και στα 16 σου χρονια ειναι το λιγοτερο. δεν ειναι κακο να ζυγιζεις αλλα μην βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος.

2)οταν εχεις διασφαλισει την παραμετρο 1,περνας στην παραμετρο 2.
πρεπει να τρως σαν "ζωο",σορι για την εκφραση,οταν κανεςι και ζωωδη προπονηση.
και φυσικα πρεπει να τρως απο σωστες πηγες και ειδικα στο θεμα των πρωτεινων,οι πηγες πρεπει ναειναι οσο πιο υψηλης βιολογικης αξιας.

μεταφραση:αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα)
κρεας,κρεας,κρεας,κρεας
ψαρι,ψαρι,ψαρι,ψαρι

και φυσικα και γαλακτοκομικα.

αλλα η πρωτεινικη βαση ειναι τα αυγα και το κρεας και ειδικα το μοσχαρι.
μην περιμενεις με τοστακια,δηθεν γαλοπουλες βραστες κτλ προκοπη.
γενικα πρεπει να αποφευγεις τα επεξεργασμενα/συσκευασμενα τροφιμα.
προτιμησε φυσικες τροφες

gsisr
29-06-11, 02:10
Το είδα από δώ http://www.bodybuilding.com/fun/topicoftheweek25.htm
Πιστεύω πως είναι αξιόπιστο σαιτ. Για να μην το διαβάζεις όλο :

Therefore, it will look something like this. This is only a model, so add 500 calories to your maintenance calories.

Starting at 3,000:
Weeks 1-2 = 3,500 cal
Weeks 3-4 = 3,800 cal
Weeks 5-6 = 4,100 cal
Weeks 7-8 = 4,400 cal
Weeks 9-10= 4,700 cal
Weeks 11-12= 5,000 cal
Weeks 13-14= 5,300 cal
Week 15-16 = 5,500 cal

Τώρα όσο για το δεκατιανό,ναι είμαι σπίτι απλά θα ήθελα κατα προτίμηση να είναι κάτι εύκολο γιατί τώρα τελευταία μέχρι και οι συγγενείς μου με φωνάζουν Βέφα με την αφοσοίωση μου στην διατροφή :green:

μη κάνεις το λάθος κι ανεβάζεις συνέχεια..ξεκίνα να δεις πως ανταποκρίνεται το σώμα σου. όταν κολλήσεις τότε ανεβάζεις λίγο.
στο άλλο που λες δε πα να σε φωνάζουν και μαμαλάκη εσύ έχεις ένα σκοπό.
γενικά πολύ ρύζι. βάλε και καμιά πατάτα βραστή εκτός αν δε σ αρέσει. το μεταπροπονητικό σου δε μ αρέσει. ή θα βάλεις πρωτείνη με γρήγορο υ/α ή θα κάνεις ένα καλό στέρεο γεύμα. εσύ εκεί τα χεις κάνει μπάχαλο. βάζεις πρωτείνη με βρώμη και γάλα και λίπος. η κάνε ένα γεύμα στέρεο καλό ή κάνε όπως είπαμε πιο πάνω;)

gsisr
29-06-11, 02:14
αρχηγε ακου 2 πραματα για να σε ξεμπερδεψω γιατι σε βλεπω πολυ μπερδεμενο.

για να παρεις ογκο οπως τον φανταζεσαι(μυικο ογκο) πρεπει να συμβαινουν 2 πραματα.

1)να γυμναζεσαι σαν σκυλος με σχεδον αποκλειστικα βασικες ασκησεις(βαθια καθισματα,αρσεις θανατου,πιεσεις παγκου,προβολες,κωπηλατικες σκυφτες,στρατιωτικες,βυθισεις και δε συμμαζευεται) πραγμα που μαλλον δεν κανεις γιατι σε αλλο τοπικ ειχες γραψει οτι τα ποδια δε τα προπονεις καν στην ουσια.

το να ανεβεις σε βαρος ειναι απλο.απλα τρως πολυ.πιο πολυ απ'οσο τρως τωρα και πηρες βαρος.το τι θα ειναι αυτο το βαρος(μυες,νερα,λιπος) εξαρταται απο την προπονηση σου σε μεγαλο βαθμο(και το μεταβολισμο σου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).

αν σκιζεσαι στην προπονηση και πηγαινεις στα ορια σου καθε φορα,τοτε το μυικο ερεθισμα για ναπτυξη θα ειναι μεγαλο και το φαι και οι εξτρα θερμιδες θα γινουν κατα κυριο λογο αλιπη μαζα.αν πας και κανεις πεκ ντεκ,μηχανημα προσαγωγων,καμψεις αυτοσυγκεντρωσης κτλ σε χαλαρο ρυθμο οπως κανει το 70% των θαμωνων των γυμναστηριων το φαι και οι εξτρα περμιδες θα γινουν απλα νερα και λιπος κατα πασα πιθανοτητα.

οποτε φροντισε πρωτα να διασφαλισεις αυτη την σημαντικη παραμετρο που λεγεται προπονηση.το να ψυριζεις τα γραμμαρια στο επιπεδο που εισαι και στα 16 σου χρονια ειναι το λιγοτερο. δεν ειναι κακο να ζυγιζεις αλλα μην βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος.

2)οταν εχεις διασφαλισει την παραμετρο 1,περνας στην παραμετρο 2.
πρεπει να τρως σαν "ζωο",σορι για την εκφραση,οταν κανεςι και ζωωδη προπονηση.
και φυσικα πρεπει να τρως απο σωστες πηγες και ειδικα στο θεμα των πρωτεινων,οι πηγες πρεπει ναειναι οσο πιο υψηλης βιολογικης αξιας.

μεταφραση:αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα)
κρεας,κρεας,κρεας,κρεας
ψαρι,ψαρι,ψαρι,ψαρι

και φυσικα και γαλακτοκομικα.

αλλα η πρωτεινικη βαση ειναι τα αυγα και το κρεας και ειδικα το μοσχαρι.
μην περιμενεις με τοστακια,δηθεν γαλοπουλες βραστες κτλ προκοπη.
γενικα πρεπει να αποφευγεις τα επεξεργασμενα/συσκευασμενα τροφιμα.
προτιμησε φυσικες τροφες

τα είπε όλα

leftis
29-06-11, 11:46
αρχηγε ακου 2 πραματα για να σε ξεμπερδεψω γιατι σε βλεπω πολυ μπερδεμενο.

για να παρεις ογκο οπως τον φανταζεσαι(μυικο ογκο) πρεπει να συμβαινουν 2 πραματα.

1)να γυμναζεσαι σαν σκυλος με σχεδον αποκλειστικα βασικες ασκησεις(βαθια καθισματα,αρσεις θανατου,πιεσεις παγκου,προβολες,κωπηλατικες σκυφτες,στρατιωτικες,βυθισεις και δε συμμαζευεται) πραγμα που μαλλον δεν κανεις γιατι σε αλλο τοπικ ειχες γραψει οτι τα ποδια δε τα προπονεις καν στην ουσια.

το να ανεβεις σε βαρος ειναι απλο.απλα τρως πολυ.πιο πολυ απ'οσο τρως τωρα και πηρες βαρος.το τι θα ειναι αυτο το βαρος(μυες,νερα,λιπος) εξαρταται απο την προπονηση σου σε μεγαλο βαθμο(και το μεταβολισμο σου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).

αν σκιζεσαι στην προπονηση και πηγαινεις στα ορια σου καθε φορα,τοτε το μυικο ερεθισμα για ναπτυξη θα ειναι μεγαλο και το φαι και οι εξτρα θερμιδες θα γινουν κατα κυριο λογο αλιπη μαζα.αν πας και κανεις πεκ ντεκ,μηχανημα προσαγωγων,καμψεις αυτοσυγκεντρωσης κτλ σε χαλαρο ρυθμο οπως κανει το 70% των θαμωνων των γυμναστηριων το φαι και οι εξτρα περμιδες θα γινουν απλα νερα και λιπος κατα πασα πιθανοτητα.

οποτε φροντισε πρωτα να διασφαλισεις αυτη την σημαντικη παραμετρο που λεγεται προπονηση.το να ψυριζεις τα γραμμαρια στο επιπεδο που εισαι και στα 16 σου χρονια ειναι το λιγοτερο. δεν ειναι κακο να ζυγιζεις αλλα μην βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος.

2)οταν εχεις διασφαλισει την παραμετρο 1,περνας στην παραμετρο 2.
πρεπει να τρως σαν "ζωο",σορι για την εκφραση,οταν κανεςι και ζωωδη προπονηση.
και φυσικα πρεπει να τρως απο σωστες πηγες και ειδικα στο θεμα των πρωτεινων,οι πηγες πρεπει ναειναι οσο πιο υψηλης βιολογικης αξιας.

μεταφραση:αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα),αυγα(ολοκληρα)
κρεας,κρεας,κρεας,κρεας
ψαρι,ψαρι,ψαρι,ψαρι

και φυσικα και γαλακτοκομικα.

αλλα η πρωτεινικη βαση ειναι τα αυγα και το κρεας και ειδικα το μοσχαρι.
μην περιμενεις με τοστακια,δηθεν γαλοπουλες βραστες κτλ προκοπη.
γενικα πρεπει να αποφευγεις τα επεξεργασμενα/συσκευασμενα τροφιμα.
προτιμησε φυσικες τροφες

:bowdown::clap:

Τα πόδια δεν είναι ότι δεν τα προπονώ,απλά την θεωρούσα βαρετή προπόνηση πράγμα που έχει αλλάξει τώρα. Και προσπαθώ όσο έχω αντοχές να προπονούμαι σαν ζώο.

psonio69
29-06-11, 11:56
Koita filarako kata tin empiri gnomi mou. Diladi na fantastis kanw 69 xronia bodybuilding kai oi mus mou exoun ginei petratsalini, prepei na prostheseis stin diatrofiki sou diaita xrisopsara ta opoia einai plousia se proteini kai vromane san nerofida. Akoume pou sou lew kai prin apo kathe proponisi vaze lipantiko sta mpratsa sou gia na prostheseis ogko.




Kalh sinexeia kai ta xrisopsara oma(sussi style).
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::green::P;):(:welcome::rolf::turtle::toast::bowdown::bbbiceps::thumbup::unsure::):weights::shock::shock::P:thumbup::turtle::green:

ska
29-06-11, 12:05
Μην ασχολεισαι lefti κανε αυτα που σου ειπαμε και αστον αυτον να τη βρισκει με το λιπαντικο του,μην απαντησεις τιποτα

tolis93
29-06-11, 12:09
φιλος επειδη και εγω σε ογκο ειμαι.παραπανω εχουν αναλυθει ολα.εγω αυτο π εχω να πω ειναι οτι επειδη εισαι 16 χρονων προσεχε πολυ τα βαρη π σηκωνεις κ τι προγραμματα κανεις γιατι εχεις και θεμα αναπτυξης ακομα.σκελετικα επιρεαζει κυριως τωρα τα οργανα σου θα αναπτυχθουν δεν υπαρχει θεμα.αλλα αν θες να παρεις κι αλλο υψος προσεχε τις ασκησεις και τα βαρη σου

leftis
29-06-11, 22:31
φιλος επειδη και εγω σε ογκο ειμαι.παραπανω εχουν αναλυθει ολα.εγω αυτο π εχω να πω ειναι οτι επειδη εισαι 16 χρονων προσεχε πολυ τα βαρη π σηκωνεις κ τι προγραμματα κανεις γιατι εχεις και θεμα αναπτυξης ακομα.σκελετικα επιρεαζει κυριως τωρα τα οργανα σου θα αναπτυχθουν δεν υπαρχει θεμα.αλλα αν θες να παρεις κι αλλο υψος προσεχε τις ασκησεις και τα βαρη σου


Έχω ακούσει και διαβάσει απο δώ πως αυτό είναι μύθος. Τώρα και να μου κόψει 1-2 πόντους είμαι ήδη 1,86 δεν νομίζω να έχω τεράστιο πρόβλημα.:green::green:

Ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως! :toast:

leftis
29-06-11, 22:33
Μην ασχολεισαι lefti κανε αυτα που σου ειπαμε και αστον αυτον να τη βρισκει με το λιπαντικο του,μην απαντησεις τιποτα


Αν ήταν να απαντάμε σε κάθε hater θα είχε μαλλιάσει η γλώσσα μας. ;)

leftis
08-07-11, 22:20
Τελική μορφή:

Πρωϊνό
Πιτάκι βρώμης φτιαγμένο από 100 γρ βρώμη 3 ασπράδια και 1 ολόκληρο αυγό
Σερβίρετε με 30 γρ μέλι 300 μλ γάλα και 30 μικρές σταφίδες

Δεκατιανό
Τόστ με 2 φέτες ολικής 4 γαλοπούλα και 20 γρ κότατζ

Μεσημεριανό
120 γρ κοτόπουλο στήθος με 250 γρ ρύζι.
Συνοδεύεται απο 1 πιάτο πράσινη σαλάτα,συνήθως σπανάκι με 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.


Μεταπροπονητικό
1 σκοοπ whey,15 γρ φυστικοβούτυρο,80 γρ βρώμη και 300 μλ γάλα όλα στο μπλέντερ

Βραδυνό
120 γρ κοτόπουλο με 100 γρ ρύζι.
1 πιάτο πράσινη σαλάτα με 1 κ.σ ελαιόλαδο

Πολύ βραδυνό
1 γιαούρτι με 10 αμύγδαλα και 250 ml γάλα.


Αλλαγές σε σχέση με την πρώτη:
Ελλάτωσα μέλι και σταφίδες στο πρωϊνό
Πρόσθεσα ελαιόλαδο στις σαλάτες
Πρόσθεσα ένα ποτήρι γάλα στο βραδυνό.
Αύξησα τα αμύγδαλα στο πολύ βραδυνό.

Τώρα όσο για το δεκατιανό ξέρω ότι είναι ελλειπές αλλά θα προτιμούσα λόγω ευκολίας να το κρατήσω εκτός και αν βρώ κάποια έυκολη εναλλακτική.