PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμός στη μέση



gsisr
29-06-11, 15:51
χθες είχα προπόνηση πλάτης το απόγευμα, λίγο πιο έντονη απο άλλες φορές, το βράδυ έκανα τη βλακεία και πήδηξα απο ένα υψωματάκι για να μπώ σπίτι γτ βαριόμουν να κάνω το κύκλο http://www.smilieshq.com/smilies/mad0270.gif (http://www.smilieshq.com) και στη προσγείωση τραντάχτηκε η μέση και νιώθω μια ενόχληση. τ πρωί που ξύπνησα σμρ δε πονούσα αλλά αισθανόμουν ότι αν κάνω κτ έντονο θα έχω θέμα. πέρασα απ το γυμναστήριο να δω αν μπορώ να κάνω αερόβιο αλλά στα μισά κατάλαβα ότι δε πρέπει να το πιέσω άλλο και σταμάτησα. έχω κι αυτό το πόνο στο γοφό. τί πιστεύετε ότι μπορεί να είναι; πήρα mesulid και σκέφτομαι να πάρω και voltaren που αν δε κάνω λάθος είναι κρέμα; έχει νόημα η χρήσης μια θερμαντικής κρέμας στο σημείο τις επόμενες μέρες π θα έχω προπόνηση; σκέφτομαι να ελαττώσω αρκετά τα κιλά σε deadlifts και squat κι από αερόβιο να κάνω ποδήλατο η ελλειπτικό μέχρι να αισθανθώ τελείως καλά.

Tasos Green
29-06-11, 16:04
εγω την επαθα πολυ ασχημα με την μεση μου σε πισινα.. πηδηξα απο 6μετρο βατηρα και δεν επεσα οπως θα ηθελα.. το αποτελεσμα ηταν να εχω φρικτους πονους στην μεση και να τρεχω σε φισιοθεραπευτες.. ενα μηνα μου κρατησε αυτο το πραγμα δεν μπορουσα να κανω τιποτα...

γνωμη μου ειναι οτι με την μεση δεν παιζουμε! αν εχεις ενοχλήσεις εστω και μικρες μην κανεις καθολου ασκησεις που την επιβαρύνουν ετσω και λιγο.. περιμενε να σου περασει η ενοχληση και μετα..

gsisr
29-06-11, 16:08
κοίταξε το σίγουρο είναι ότι δε θα επιμείνω αν δω πιο έντονους πόνους κλπ. δεν έχω τέτοιο θέμα με έντονο πόνο βασικά τώρα δε πονάω καθόλου, σκύβω και κάνω όλες τις κινήσεις κανονικά αλλά το νιώθω ότι δεν είναι για πίεση και επιπλέον επιβάρυνση. προς το παρόν αύριο έχω χέρια. ας ξημερώσει ο Θεός τη μέρα του κι αν αισθάνομαι καλά λέω να πάω. καμιά γνώμη για βολταρεν, θερμαντική πριν τη προπόνηση;

Tasos Green
29-06-11, 16:11
η θερμαντικη ισως σε βοηθησει τοπικα...

gsisr
29-06-11, 16:20
η θερμαντικη ισως σε βοηθησει τοπικα...

τη θερμαντική ο μόνος λόγος που την σκέφτηκα είναι μήπως κάνει τπτ στο να κρατάει το σημείο ζεστό κατά τη προπόνηση, είτε είναι αερόβιο είτε βάρη. ραχιαίους σκέφτομαι να βγάλω τελείως, μεθαύριο που έχω σκουωτ να κάνω πρέσσα μιας και είναι φρέσκο κ να ελαττώσω στα μισα άρσεις μόνο και μόνο για να αιματώνεται το σημείο. δε πιστεύω ότι το να την πέσεις σ ένα κρεβάτι είναι λυση. η ακινησία πιστευω είναι χειρότερη..

sogoku
29-06-11, 17:39
Mιας και αναφερεις φιλε μου πονο και στον γοφο ισως ειναι καποια πιεση -παγιδευση νευρου.Σε ποναει και ασχετα απο το να εισαι δραστηριος η οχι δηλαδη στα καλα του καθουμενου?Θερμαντικη μονο προσωρινη ανακουφιση και αυθυποβολη μπορει να φερει κατα την γνωμη μου.

gsisr
29-06-11, 18:12
Mιας και αναφερεις φιλε μου πονο και στον γοφο ισως ειναι καποια πιεση -παγιδευση νευρου.Σε ποναει και ασχετα απο το να εισαι δραστηριος η οχι δηλαδη στα καλα του καθουμενου?Θερμαντικη μονο προσωρινη ανακουφιση και αυθυποβολη μπορει να φερει κατα την γνωμη μου.

κι εγώ πιστεύω ότι είναι σίγουρα νεύρο απ το τρανταγμα..όχι δε με πονάει στο άκυρο και γενικά δε το λες σοβαρό πόνο αυτό που έχω μάλλον ενόχληση θα το λεγα έτσι μόνο και μόνο για να σου σπάει τα νεύρα και να σε βγάζει εκτός προγράμματο. με το μεσουλιτ πάντως σταματάει σχεδόν τελειως η ενόχληση αλλά λέω να μη το πάρω πάνω από 4 μέρες:unsure:

Kazmaier
29-06-11, 18:23
περαστικα ρε μορτη.. γκαντεμια να μην την παθεις απο squat και deadlifts και να την παθεις απο ενα απλο αλμα, τραγικη ειρωνια

gsisr
29-06-11, 18:37
περαστικα ρε μορτη.. γκαντεμια να μην την παθεις απο squat και deadlifts και να την παθεις απο ενα απλο αλμα, τραγικη ειρωνια

σ ευχαριστώ φίλος!βασικά την είχα παραζορίσει τη μέση το απόγευμα με τα deadlifts και το άλμα ήταν το κερασάκι στη τούρτα..τραγικό:thumbdown: