PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφεινη και κρεατινη



nikoskaz
01-07-11, 10:56
Διαβασα εδω οτι δεν ταιριαζουν , αν καταλαβα καλα ! Εγω πινω 3 εσπρεσσο την ημερα , ενα 2πλο το πρωι κ εναν ακομη πριν την προπονηση και ειδα διαφορα στην διαθεση μου και στην αντοχη κατα την διαρκεια της προπονησης , μικρη αλλα εμφανης! Δεν εχω παρει ποτε κρεατινη αλλα σκεφτομαι να το κανω , θα πρεπει να μειωσω τον καφε δηλ? Ειμαι 1.80 74κ και παιρνω μονο καθαρη πρωτεινη αυτη την περιοδο και κανω μια πιο προσεχτικη διατροφη ! Συγκεκριμενα βρωμη με γαλα το πρωι μετα 2 φορες πρωτεινη με διαφορα 2 ωρες μεταξυ τους μετα προπονηση μετα γευμα κοτοπουλο φιλετο με ρυζι + σαλατα καμια φορα σολωμο , απογευμα 3η δοση πρωτεινη και βραδυ οπως μεσημερι χωρις το ρυζι και κανα μηλο! θα θελα τη γνωμη σας για την διατροφη και για τα συμπληρωματα πως να τα συνδιασω ! Να πω οτι το σωμα μου εχει βελτιωθει 1000% με την διατροφη και την πρωτεινη αλλα θα θελα κατι παραπανω :)

beefmeup
01-07-11, 13:15
μαλλον δεν θα εχεις θεμα με τον συνδιασμο τους.
απλα κοιτα αν μπορεις να τα περνεις σε αλλους χρονους,κ οχι τοσο κολλητα..

nikoskaz
01-07-11, 17:55
μαλλον δεν θα εχεις θεμα με τον συνδιασμο τους.
απλα κοιτα αν μπορεις να τα περνεις σε αλλους χρονους,κ οχι τοσο κολλητα..

ok σ ευχαριστω πολυ

Gun&Roses
08-06-13, 03:52
Ξέροντας από έρευνες ότι η καφεϊνη με ταυτόχρονη λήψη κρεατίνης ίσως εμποδίσει την απορρόφηση της δεύτερης τα απέφευγα μαζί.. Έχω ακούσει όμως και πολλούς να λένε ότι δεν τίθεται θέμα.. Επίσης στα νιτρικά έχουν και τα 2 μαζί.. Δοκίμασα μια φορά ένα blend αμινοξέων με καφεϊνη και κρεατίνη και στο gym μια χαρά μου φάνηκε ο συνδυασμός.. Να έτυχε; Τι έχετε να πείτε από την εμπειρία σας.. έχει βγει καμιά έρευνα που δεν έχω διαβάσει;

morbit_killer
08-06-13, 09:40
Ξέροντας από έρευνες ότι η καφεϊνη με ταυτόχρονη λήψη κρεατίνης ίσως εμποδίσει την απορρόφηση της δεύτερης τα απέφευγα μαζί.. Έχω ακούσει όμως και πολλούς να λένε ότι δεν τίθεται θέμα.. Επίσης στα νιτρικά έχουν και τα 2 μαζί.. Δοκίμασα μια φορά ένα blend αμινοξέων με καφεϊνη και κρεατίνη και στο gym μια χαρά μου φάνηκε ο συνδυασμός.. Να έτυχε; Τι έχετε να πείτε από την εμπειρία σας.. έχει βγει καμιά έρευνα που δεν έχω διαβάσει;

εγώ παίρνω κρεατίνη και πίνω και φραπέ δεν έχω παρατηρήσει μειωμένη αντοχή η απώλεια πρηξίματος , άρα δεν υπάρχει θέμα!!

Gun&Roses
08-06-13, 13:38
Οκ και σε σένα δεν είχε διαφορά λοιπόν και για αρκετό καιρό έτσι; Καφέ γενικά πίνεις ή σχεδόν μαζί με την κρεατίνη; Να εξηγήσω κάτι.. Δεν εννοώ ότι δεν είδα με την μία φορά κάποια διαφορά επειδή τις προηγούμενες φορές μόλις έπινα την κρεατίνη νόμιζα γινόμουν o hulk και πειραματιζόμουν μήπως σταματήσει αυτό με την καφεϊνη.. ξέρω τι κάνει η κρεατίνη.. απλά ο ταυτόχρονος συνδυασμός μου φάνηκε ότι δούλεψε καλύτερα αυτό θέλω να πω..

Mikekan
08-06-13, 13:41
Μια χαρά ρε απλά αν υποθέσουμε ότι πας τουαλέτα λίγο παραπάνω αν πίνεις καφέ, ως διουρητικό, πιες λίγο παραπάνω νερό δεν τρέχει.

warrior s
08-06-13, 13:47
Υπάρχουν ερευνες που λένε οτι η καφεινη εξουδετερωνει τη θετική επίδραση της κρεατινης. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν. Εγω προτεινω καφεινη πριν την προπόνηση και κρεατινη μετά.

Gun&Roses
09-06-13, 00:28
Έτσι ταιριάζει η λήψη καλύτερα.. ναι.. και εγώ έχω διαβάσει κάτι τέτοιες έρευνες.

amateur666
09-06-13, 00:32
http://www.youtube.com/watch?v=fzepv1OJCkw

Gun&Roses
10-06-13, 01:27
Αλλά λένε άλλες έρευνες και άλλα άλλες με λίγα λόγια.. και ότι δεν πρέπει να ανησυχούμε για την μίξη καφεϊνης κρετατίνης.. μάλιστα.. Ευχαριστώ.

HomeTraining
19-06-13, 16:44
Καλησπέρα,

Καταρχάς συγχαρητήρια για το forum. Μπορεί να είναι το πρώτο μου post αλλά πραγματικά έχω μάθει και έχω διαβάσει πάρα πολλά χρήσιμα πράγματα εδώ μέσα, συνεχίστε έτσι παιδιά.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ο συνδυασμός ενός φραπέ την ημέρα έρχεται σε σύγκρουση με την χρήση συμπληρωμάτων. Εγώ χρησιμοποιώ την Cyclone Maximuscle (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?2065-Cyclone-(Maximuscle)&highlight=cyclone) μαζί με κάποιες απλές πολυβιταμίνες και συνηθίζω κάπου στο ενδιάμεσο της μέρας μου να πίνω ένα φραπέ. Πρόσφατα διάβασα ότι η καφεΐνη εμποδίζει την καλή χρήση της κρεατίνης στον οργανισμό με αποτέλεσμα ουσιαστικά τα συμπληρώματα να μην κάνουν καλά την δουλειά τους, ίσως λόγω των ούρων. Θα ήθελα μια τοποθέτηση από κάποιον που γνωρίζει.

Ευχαριστώ

warrior s
19-06-13, 17:59
Έχουμε ξανασυζητησει κάτι παρομοιο http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?15680-Καφεινη-και-κρεατινη




(http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?15680-Καφεινη-και-κρεατινη)

ελμερ
19-06-13, 19:00
Εγινε συγχωνευση.....:welcome:

warrior s
19-06-13, 21:53
Καλησπέρα,

Καταρχάς συγχαρητήρια για το forum. Μπορεί να είναι το πρώτο μου post αλλά πραγματικά έχω μάθει και έχω διαβάσει πάρα πολλά χρήσιμα πράγματα εδώ μέσα, συνεχίστε έτσι παιδιά.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ο συνδυασμός ενός φραπέ την ημέρα έρχεται σε σύγκρουση με την χρήση συμπληρωμάτων. Εγώ χρησιμοποιώ την Cyclone Maximuscle (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?2065-Cyclone-(Maximuscle)&highlight=cyclone) μαζί με κάποιες απλές πολυβιταμίνες και συνηθίζω κάπου στο ενδιάμεσο της μέρας μου να πίνω ένα φραπέ. Πρόσφατα διάβασα ότι η καφεΐνη εμποδίζει την καλή χρήση της κρεατίνης στον οργανισμό με αποτέλεσμα ουσιαστικά τα συμπληρώματα να μην κάνουν καλά την δουλειά τους, ίσως λόγω των ούρων. Θα ήθελα μια τοποθέτηση από κάποιον που γνωρίζει.

Ευχαριστώ

Τελικά ίσως και να μην την εμποδίζει τη δράση της κρεατίνης η καφεΐνη. Και από τι στιγμή που πίνεις 1 μόνο καφέ θα έλεγα να απολαύσεις το καφεδάκι σου χωρίς τυψεις. :bbbiceps: