PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα Διατροφής?



Diogr
06-07-11, 14:12
Λοιπόν,

Είμαι 33χρ, 178ύψος, 79-80κιλά. Θέλω ναι μεν να χάσω τα περιτά λύπη αλλά θέλω να αυξήσω τον μυικό μου όγκο.

Είμαι άσχετος σε θέμα διατροφής. Παλιότερα άκουγα τι μου έλεγε ο ιδιοκτήτης ενός γυμναστηρίου. Τώρα όμως είμαι σε άλλη περιοχή, άλλο gym και δεν ξέρω πολύ κόσμο που να γνωρίζει απο αυτά τα θέματα. Ένας φίλος μου έγραψε πρόχειρα αυτό το πρόγραμμα διατροφής και θέλω την συμβουλή σας αν χρειάζετε αλαγές.

1ο Γεύμα
3 ασπράδια αυγού
1 ποτήρι γάλα
1 μπανάνα

2o Γεύμα
Πρωτείνη με νερό
Φρούτο
Σάντουιτς γαλοπούλα

3ο Γεύμα
στήθος κοτόπουλο
1 ποτύρι ρύζι βραστό
2 κουταλιές ελαιόλαδο

Μετά την προπόνηση
Πρωτείνη με νερό ή γάλα

4ο Γεύμα
100γρ μακαρόνια
κοτόπουλο ή ψάρι (δεν μου γράφει τι και πόσο)
2 κουταλιές ελαιόλαδο
σαλάτα


5ο Γεύμα
2 φέτες μάυρο ψωμί με κοτατζ τσίζ ή γιαούρτι 0-2% με μέλι
Πρωτείνη

sTeLaKoS
08-07-11, 23:30
Λοιπόν,

Είμαι 33χρ, 178ύψος, 79-80κιλά. Θέλω ναι μεν να χάσω τα περιτά λύπη αλλά θέλω να αυξήσω τον μυικό μου όγκο.

Είμαι άσχετος σε θέμα διατροφής. Παλιότερα άκουγα τι μου έλεγε ο ιδιοκτήτης ενός γυμναστηρίου. Τώρα όμως είμαι σε άλλη περιοχή, άλλο gym και δεν ξέρω πολύ κόσμο που να γνωρίζει απο αυτά τα θέματα. Ένας φίλος μου έγραψε πρόχειρα αυτό το πρόγραμμα διατροφής και θέλω την συμβουλή σας αν χρειάζετε αλαγές.

1ο Γεύμα
3 ασπράδια αυγού
1 ποτήρι γάλα
1 μπανάνα

Παραπάνω ασπράδια, τη μπανάνα τη βρίσκω περιττή.

2o Γεύμα
Πρωτείνη με νερό
Φρούτο
Σάντουιτς γαλοπούλα

Αφού αποφασισες να τρως ψωμιά, τουλάχιστον να είναι ολικής ή σικάλεως.

3ο Γεύμα
στήθος κοτόπουλο
1 ποτύρι ρύζι βραστό
2 κουταλιές ελαιόλαδο

Το λάδι κάντο 1 κουταλιά και βάλε πράσινη σαλάτα.

Μετά την προπόνηση
Πρωτείνη με νερό ή γάλα

Νερό αποκλειστικά.

4ο Γεύμα
100γρ μακαρόνια ολικής
κοτόπουλο ή ψάρι (δεν μου γράφει τι και πόσο)
2 κουταλιές ελαιόλαδο
σαλάτα



5ο Γεύμα
2 φέτες μάυρο ψωμί με κοτατζ τσίζ ή γιαούρτι 0-2% με μέλι
Πρωτείνη

Το 5ο γεύμα υποθέτω πως ειναι προ ύπνου. Βγάλε εντελώς το ψωμί και το μέλι.
1 κότατζ ή γιαούρτι, εαν θες 1 ή μισή μεζούρα πρωτείνη και μερικά καρύδια.

Περιόρισε λίγο το λάδι. 4 κουταλιές της σούπας έχουν 480 θερμίδες μόνο από λίπος.

Diogr
13-07-11, 13:31
Οκ, θα το προσπαθήσω όπως μου το έδωσες.

Έχω μία απορία βρε παιδιά. Μπορεί να φανεί χαζή για εσάς αλλά humor me.

Είναι δυνατόν κάποιος να γυμνάζετε καθημερινά σωστά, να πέρνει τα συμπληρώματα που χρειάζετε αλλά να τρώει και "σκατολοίδια" φαγητά και να μπορεί πάλι παρόλα αυτά να αυξήσει την μυική μάζα του σε χέρια, πόδια, στήθος, πλάτη (ασχέτου αν το στομάχι παραμένει σαμπρέλα);

Ρωτάω γιατί γνωρίζο άτομο που τρώει τα κέρατα του σε φαγητά, γυμνάζετε καθημερινά, έχει σοβαρά μεγάλα μπράτσα, στήθος, πλάτη, αλλά και μεγάλο στομάχι. Και μου φένετε παράξενο αυτό, πως γίνετε τα πάχη και τα λιπαρά των φαγητών να επηρεάζουν μόνο το στομάχι του και όχι το υπόλοιπο σώμα του.