PDA

Επιστροφή στο Forum : η διατροφη μου για δραμοση



Dourvas
08-07-11, 16:38
καλησπερα παιδια ηρθε καλοκαιρακι και λεω να χασω λιγο λιπος γιαυτο εχω ξεκηνησει προγγραμα γραμμωσης...οριστε η διατροφη μου

γευμα 1:
50 γρ κουακερ 500 ml γαλα 1,5
30 γρ αμυγδαλα
μετα απο 30 προπωνηση : μια μπανανα (ισως το κανω ξυνομηλο απο οσα διαβασα εδω μεσα)

γευμα 2:
180 κοτοπουλο/κρεας βρασμενο 180 ριζι βρασμενο 1 κουταλια λαδι

γευμα 3:
το ιδιο με το 2

γευμα 4:
2 φετες ψωμι
3 ασπραδια

γευμα 5:
1 cottage 225 γρ

Κατι μου λεει πως εχω πολυ υδατανθρακα...ξεχασα να πω οτι ειμαι 22 1.78 73 κιλα και οτι γυμναζομε με τον εξης τροπο
1 μερα βαρη 2 μερες τρεξιμο 60 λεπτα και μετα ξεκουραση 1 μερα...
και μετα παλι το ιδιο
τι εχετε να μου προτεινετε αν ειναι να αλλαξω κατι ? ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τα οπρθωγραφικα

Kostas95
08-07-11, 16:53
καλησπερα παιδια ηρθε καλοκαιρακι και λεω να χασω λιγο λιπος γιαυτο εχω ξεκηνησει προγγραμα γραμμωσης...οριστε η διατροφη μου

γευμα 1:
50 γρ κουακερ 500 ml γαλα 1,5
30 γρ αμυγδαλα
μετα απο 30 προπωνηση : μια μπανανα (ισως το κανω ξυνομηλο απο οσα διαβασα εδω μεσα)

γευμα 2:
180 κοτοπουλο/κρεας βρασμενο 180 ριζι βρασμενο 1 κουταλια λαδι

γευμα 3:
το ιδιο με το 2

γευμα 4:
2 φετες ψωμι
3 ασπραδια

γευμα 5:
1 cottage 225 γρ

Κατι μου λεει πως εχω πολυ υδατανθρακα...ξεχασα να πω οτι ειμαι 22 1.78 73 κιλα και οτι γυμναζομε με τον εξης τροπο
1 μερα βαρη 2 μερες τρεξιμο 60 λεπτα και μετα ξεκουραση 1 μερα...
και μετα παλι το ιδιο
τι εχετε να μου προτεινετε αν ειναι να αλλαξω κατι ? ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τα οπρθωγραφικα

θα σου πω την γνωμη μου..απεφυγε μπανανες(αντικατεστησε τες με αλλο φρουτο, μηλο,ξυνομηλο,αχλαδι,ροδακινο,καρπουζι ανανα) αμα τρως 3αυγα την ημερα η χοληστερινη σου θα βαρεσει διαλυση..Επισης βαλε και τις σαλατες στην διατροφη σου(σαλατα ντοματα,αγγουρι,κρεμμυδι η μπροκολο,λαχανο,καροτο) χορταινουν και ειναι ιδιαιτερα θρεπτικες..επισης εκτος απο κοτοπουλο και κρεας μονο μπορεις να φας και ψητο ψαρι η σολομο μαζι με σαλατα..αυτη ειναι η γνωμη μου..επισης δοκιμασε να φας δαμασκηνα(ειναι πολυ καλα) η μια να τρως cottage και μια γιαρτου 0% η 2% με 1-2κουταλιες μελι και καρυδια ;)

Dourvas
08-07-11, 17:07
σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου τα αυγα δεν τα τρωω ολοκληρα τρωω μονο τα ασπραδια
αρα κοβω μπανανα οπως μυριστηκα και βαζω ενα ξυνομηλο...ομορφα
οσο για ψαρι συγνωμη που δεν εξηγησα σωστα αλλα τρωω και ψαρι και σωλομο και ολα απλα εφερα σαν παραδειγμα το κοτοπουλο.

αν βγαλω τις 2 φετες ψωμι και προσθεσω αλλα 20 γραμμαρια αμυγδαλα θα ηταν μια σωστη αλλαγα περα απο την αντικατασταση της μπανανας?

TEFAAtzis
08-07-11, 17:08
τι ειναι η δραμοση???:P

Dourvas
08-07-11, 17:11
το ηκσερα οτι καπιος θα σχολιασει τα ελεινα ορθογραφικα λαθη...αλλα ως μεγαλυτερο μελος και με πιο πολλες γνωσεις μηπως θα ηθελες να με συμβουλευεις και για την διατροφη μου?ευχαριστω..

vill@g3r
08-07-11, 17:14
ελα,πλακα κανετε.!!βγαλε οπωσδηποτε τ ψωμι!!πηγες υδατανθρακα σε διαιτα προερχονται απο πατατα,ρυζι,βρωμη!!γ ν μην σου πω καλυτερα μονο πατατα(λιγο υπερβολη βεβαια)!μπανανα εξω!!κανενα ξυνομηλο κ αυτο προσωπικα μ κανελα γ ν μην κανει spike η ινσουλινη!!επισης γ τ κατι παραπανω μπορεις ν βγαλεις κ γαλακτοκομικα!!ξεκινα μ 80γρ quaker τ πρωι κ 300γρ πατατα προπονητικο γευμα γ ν μπορεις σταδιακα ν μειωσεις!!σαλατεσ ωποσδηποτε,αλλα μην τ παρακανεισ!!αγγουρι κ μαρουλι!!βγαλε αμυγδαλα κ βαλε 2-3 κσ λαδι ωμο!!επισης γτ κανεις βαρη μια φορα στις 4 μερες??????

Dourvas
08-07-11, 17:20
ευχαριστω villager για την απαντηση βαρη κανω μονο 2 φορες επειδη δυστυχως σπιτι εχω οργανα για 2 μερη του σωματος στηθος και χερια :) δηλαδη εχω παγκο και αλτηρες και μια μπορα...και οκ πιο πολυ θελω να επηκεντρωθω στο να χαθει λιγο λιπος να φτασω τα παλια μου που ημουν πιο comple...

αρα βγαζω το ψωμι και την μπανανα αλλα ειναι απαραιτητο να βγει γαλα και αμυγδαλα ? θελω να χαθει λιπος αλλα δεν ειμαι στη φαση για extreme cutting τυπου να βγαλω γαλα κτλπ..τουλαχιστον οχι αυτην την εποχη.γενικα με το λαδι δεν τα παω παρα πολυ καλα(βλακεια μου)

με λιγα λογια αν βγαλω απλα το πσομι και τη μπανανα και τα μωρα αμυγδαλα που τρωω ειναι 30 με πρωινο δεν 8α δω ανασταση?

Spyrous
08-07-11, 17:22
ελα,πλακα κανετε.!!βγαλε οπωσδηποτε τ ψωμι!!πηγες υδατανθρακα σε διαιτα προερχονται απο πατατα,ρυζι,βρωμη!!γ ν μην σου πω καλυτερα μονο πατατα(λιγο υπερβολη βεβαια)!μπανανα εξω!!κανενα ξυνομηλο κ αυτο προσωπικα μ κανελα γ ν μην κανει spike η ινσουλινη!!επισης γ τ κατι παραπανω μπορεις ν βγαλεις κ γαλακτοκομικα!!ξεκινα μ 80γρ quaker τ πρωι κ 300γρ πατατα προπονητικο γευμα γ ν μπορεις σταδιακα ν μειωσεις!!σαλατεσ ωποσδηποτε,αλλα μην τ παρακανεισ!!αγγουρι κ μαρουλι!!βγαλε αμυγδαλα κ βαλε 2-3 κσ λαδι ωμο!!επισης γτ κανεις βαρη μια φορα στις 4 μερες??????

Γιατι μπανανα μεταπροπονιτικο?ΜYST FOR ME!!

TEFAAtzis
08-07-11, 17:24
το ηκσερα οτι καπιος θα σχολιασει τα ελεινα ορθογραφικα λαθη...αλλα ως μεγαλυτερο μελος και με πιο πολλες γνωσεις μηπως θα ηθελες να με συμβουλευεις και για την διατροφη μου?ευχαριστω..

φιλε μου απλα αστιευομουν,οσο για την διατροφη θεωρω οτι στο γευμα 2 και 3 εχεις υπερβολικα πολυ υδατανθρακα.180 γραμμαρια δεν ετρωγα ουτε στη τελευταια φαση ογκου οταν ημουν!!!Αντικατεστησε τη μπανανα με κανα ξυνομηλο οπως σκεφτεσαι και βγαλε και το ψωμι,φαε πχ ξανα βρωμη.Επισης στο γευμα με το ψωμι και τα αυγα εχεις λιγη πρωτεινη προσπαθησε να συμπληρωσεις με κανα αυγο παραπανω!!!Παρακαλω

Dourvas
08-07-11, 17:27
to 180ari ρυζι ειναι βρασμενο οχι αβραστο.ποσο να το παω?βρασσμενο παντα γιατι ετσι το μετραω

jGod
08-07-11, 17:30
βγαλε τα αμυγδαλα απο το πρωινο..και τα 30γρ. και βαλτα μαζι με το κοτατζ πριν τον υπνο.επισης το πρωι θα ηταν βελτιστο να αντικαταστασεις το γαλα με πρωτεινη ορου γαλακτος ή ασπράδια αυγού! μας λές πως κανεις μαλιστα μετα απο 30' προπονηση..αυτο και αν ειναι ΜΕΓΑ λαθος..ουτε το 1/3 της τροφης δεν εχεις χωνεψεις ποσο μαλλον μια τροφη οπως το γαλα που λογο της λακτοζης επιβαρυνει αρκετα το στομαχι.
επισης το ψωμι δεν εχει θεση σε μια καλη διατροφη...και γενικα χωρισε σωστα τους υδατανθρακες σου μεσα στη μερα..οσο πιο μεγαλη διασπορα τοσο καλυτερα αν και για τα κιλα σου βλεπω πολυ υδατανθρακα και σιγουρα θα ανεβεις αρκετα σε λιπος!

ελπιζω να βοηθησα καπως

οσο για την μπανανα..γιατι δεν κανει μετα την προπονηση?μια χαρα κανει!

TEFAAtzis
08-07-11, 17:59
to 180ari ρυζι ειναι βρασμενο οχι αβραστο.ποσο να το παω?βρασσμενο παντα γιατι ετσι το μετραω

βρασμενο δεν ξερω ποσο παει εγω μιλουσα για αβραστο.Και οτι ειπε ο jgod για την προπονηση ειδικα ισχυει οτι μετα απο τοσο μικρο χρονικο διαστημα δεν εχεις προλαβει να χωνεψεις.Την μπανανα παντως θα την εβγαζα