PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για όγκο(διορθωσεις-προτασεις)



riera7
10-07-11, 21:39
Καλησπέρα, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη διατροφή μου και να μου πείτε αν ειναι οκ ή να συμπληρωσω τιποτα..? Είμαι 1.85 76κιλά 21 χρονων και γυμνάζομαι περιπου 1 χρόνο.

Πρωινό
-1.5 σκουπ whey
-4 ασπράδια +1 ολοκληρο αυγό
-1 μπολ βρώμη με γάλα
-1 μπανάνα
-1 φέτα ολικής με μέλι
Δεκατιανό
-1 τοστ με 1 φέτα τυρί, 2 φέτες γαλοπούλο και λίγο cottage

κατά τις 11-12 πάω γυμναστήριο και αμέσως μετά παιρνω 1.5 σκουπ whey μαζί με γλυκόζη σε σκόνη

Μεσημεριανό
Εδώ συνήθως έχω μακαρόνια με κοτόπουλο ή κοτόπουλο με ρύζι ή μοσχαρίσια μπριζόλα ή ψάρι, πάντα με συνοδεία σαλάτας εποχής και 3-4 βραστες πατάτες

Απογευματινό
Συνήθως φτιάχνω 2 τοστ με τυρί και 2 λουκάνικα γαλοπούλας

Βραδυνό
1 τονοσαλάτα μεγάλη(2 κονσέρβες τονο)

Πριν τον ύπνο
2 κεσεδάκια γιαούρτι 2% λιπαρά με καμια δεκαριά αμύγδαλα και 1 μπανάνα + 1 σκουπ whey μεσα στο γιαούρτι

Δε γράφω ποσότητες γραμμάρια κλπ γιατί πλέον έχει εξασκηθεί το μάτι μου και δεν τα μετράω σε ζυγαριές...άμα φάω 5-10 γραμμάρια λιγότερο/περισσότερο δεν έγεινε και τίποτα. Εδώ να προσθέσω 1 φορά την εβδομάδα για μεσημεριανό τρώω 2 σουβλάκια με αλάδοτη πίτα με καλαμάκι κοτουλο και μπολικο τζατζίκι, εννοείτε χωρίς πατάτες...και 2 σκέτα καλαμάκια κοτόπουλο

MusclesOfShadow
10-07-11, 22:05
Καλησπέρα, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη διατροφή μου και να μου πείτε αν ειναι οκ ή να συμπληρωσω τιποτα..? Είμαι 1.85 76κιλά 21 χρονων και γυμνάζομαι περιπου 1 χρόνο.

Πρωινό
-1.5 σκουπ whey
-4 ασπράδια +1 ολοκληρο αυγό
-1 μπολ βρώμη με γάλα
-1 μπανάνα
-1 φέτα ολικής με μέλι
Δεκατιανό
-1 τοστ με 1 φέτα τυρί, 2 φέτες γαλοπούλο και λίγο cottage

κατά τις 11-12 πάω γυμναστήριο και αμέσως μετά παιρνω 1.5 σκουπ whey μαζί με γλυκόζη σε σκόνη

Μεσημεριανό
Εδώ συνήθως έχω μακαρόνια με κοτόπουλο ή κοτόπουλο με ρύζι ή μοσχαρίσια μπριζόλα ή ψάρι, πάντα με συνοδεία σαλάτας εποχής και 3-4 βραστες πατάτες

Απογευματινό
Συνήθως φτιάχνω 2 τοστ με τυρί και 2 λουκάνικα γαλοπούλας

Βραδυνό
1 τονοσαλάτα μεγάλη(2 κονσέρβες τονο)

Πριν τον ύπνο
2 κεσεδάκια γιαούρτι 2% λιπαρά με καμια δεκαριά αμύγδαλα και 1 μπανάνα + 1 σκουπ whey μεσα στο γιαούρτι

Δε γράφω ποσότητες γραμμάρια κλπ γιατί πλέον έχει εξασκηθεί το μάτι μου και δεν τα μετράω σε ζυγαριές...άμα φάω 5-10 γραμμάρια λιγότερο/περισσότερο δεν έγεινε και τίποτα. Εδώ να προσθέσω 1 φορά την εβδομάδα για μεσημεριανό τρώω 2 σουβλάκια με αλάδοτη πίτα με καλαμάκι κοτουλο και μπολικο τζατζίκι, εννοείτε χωρίς πατάτες...και 2 σκέτα καλαμάκια κοτόπουλο

Iσως στο απογευματινο πρεπει να προσθεσεις κατι...
Εγω θα εβαζα επιπλεον ή ενα ψευτογευμα του τυπου κρεατακι με ρυζι απτο μεσημερι ή κατι σε ξερους καρπους με μελι. Αναλογα βεβαια με το ποτε κανεις μεσημεριανο!

sTeLaKoS
11-07-11, 23:47
Έχεις μετρήσει θερμίδες; Μου φαίνονται μεγάλες οι ποσότητες για τα κιλά σου.