PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρωματα αλλά για μικρες ηλικίες..



ANTO1034
07-07-11, 00:47
Καλησπέρα!

Είμαι 14 ετών, έχει έναν μήνα που έχω πάρει στα σοβαρά την γυμναστική. Θα ήθελα να μου πείτε κάποιο συμπλήρωμα..αλλά αγνό...που να κάνει δηλαδή για την ηλικία μου, να μην μου κάνει κακό, όπως παραδείγματος χάρη το μαγνήσιο.

ΥΓ: Δεν ξέρω αν αυτά θεωρούνται συμπληρώματα, αλλά πιστεύω καταλάβατε τι θέλω.

Kaloutsikos
07-07-11, 01:09
Καλησπέρα!

Είμαι 14 ετών, έχει έναν μήνα που έχω πάρει στα σοβαρά την γυμναστική. Θα ήθελα να μου πείτε κάποιο συμπλήρωμα..αλλά αγνό...που να κάνει δηλαδή για την ηλικία μου, να μην μου κάνει κακό, όπως παραδείγματος χάρη το μαγνήσιο.

ΥΓ: Δεν ξέρω αν αυτά θεωρούνται συμπληρώματα, αλλά πιστεύω καταλάβατε τι θέλω.

Είσαι πολύ μικρός για να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα, και επίσης να ξέρεις δεν είναι καλό να κάνεις κανένα πολύ βαρύ πρόγραμμα στο γυμναστήριο,

γι αυτό προσπάθησε να τρως καλά και όσο μπορείς να μην ζορίζεις τον εαυτό σου στο γυμναστήριο.

ANTO1034
07-07-11, 01:21
Είσαι πολύ μικρός για να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα, και επίσης να ξέρεις δεν είναι καλό να κάνεις κανένα πολύ βαρύ πρόγραμμα στο γυμναστήριο,

γι αυτό προσπάθησε να τρως καλά και όσο μπορείς να μην ζορίζεις τον εαυτό σου στο γυμναστήριο.

Ε ναι, προσέχω, αν και έχω πρόωρη ανάπτυξη και είναι ένα προνόμιο αυτό..μέχρι και γένια βγάζω..έχω και λίγο μούσι. Απλά μου είπε ο γυμναστής ότι το μαγνήσιο δεν είναι απολύτως τίποτα, απλά σου φέρνει πολύ κατούρημα. Για αυτό είπα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι άλλο που να μην κάνει κακό όπως το μαγνήσιο..

stelios17
07-07-11, 01:24
Οντως , πιστευω οτι ακομη δεν εχεις αναγκη απο συμπληρωματα , εφ'οσον κανεις μια ισοροπημενη διατροφη...

Επειδη λογικα 14 χρονων , δεν θα μπορεις να μπλεξεις με διατροφες-μαγειρεματα , κοιταξε να τρως καλα...
Καλα οχι μονο απο θεμα ποσοτητας αλλα και ποιοτητας..

Φαε μαζι με το φαγητο που εχετε σπιτι και τη σαλατα σου , πιες το χυμο σου , φαε το φρουτο σου , φαε το αυγο σου , φαε και τη βρωμη σου ,πιες το γαλα σου και εισαι κομπλε !!!:thumbup:

Εαν παλι πιστευεις οτι η καθημερινη σου διατροφη ειναι φτωχη σε βιταμινες, μεταλα κλπ , τοτε μπορεις να παρεις μια πολυβιταμινη....

Γενικα να ξερεις , δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το καθαρο φαι....

ANTO1034
07-07-11, 01:30
Οντως , πιστευω οτι ακομη δεν εχεις αναγκη απο συμπληρωματα , εφ'οσον κανεις μια ισοροπημενη διατροφη...

Επειδη λογικα 14 χρονων , δεν θα μπορεις να μπλεξεις με διατροφες-μαγειρεματα , κοιταξε να τρως καλα...
Καλα οχι μονο απο θεμα ποσοτητας αλλα και ποιοτητας..

Φαε μαζι με το φαγητο που εχετε σπιτι και τη σαλατα σου , πιες το χυμο σου , φαε το φρουτο σου , φαε το αυγο σου , φαε και τη βρωμη σου ,πιες το γαλα σου και εισαι κομπλε !!!:thumbup:

Εαν παλι πιστευεις οτι η καθημερινη σου διατροφη ειναι φτωχη σε βιταμινες, μεταλα κλπ , τοτε μπορεις να παρεις μια πολυβιταμινη....

Γενικα να ξερεις , δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το καθαρο φαι....

Κάνω διατροφή (για όγκο). Παρεξηγήθηκα μου φαίνεται.. δεν είπα για πρωτεΐνες κτλ. φυσικά και είμαι μικρός για τέτοια...είπα κάτι σαν το μαγνήσιο..κάτι αθώο αλλά ταυτόχρονα καλό για να με βοηθήσει όσο γίνετε..

stelios17
07-07-11, 01:32
Βοηθεια πανω σε τι ?...:unsure:
Καθε στοιχειο ,εχει διαφορετικη δραση...

Γενικα , με μια πολυβιταμινη ομως θα εισαι καλημενος...!

ANTO1034
07-07-11, 01:35
Βοηθεια πανω σε τι ?...:unsure:
Καθε στοιχειο ,εχει διαφορετικη δραση...

Γενικα , με μια πολυβιταμινη ομως θα εισαι καλημενος...!

Ναι, όντως, δεν ήμουν κατατοπιστικός. Θέλω να κάνω όγκο. Θέλω αυτό που θα πάρω να με βοηθήσει είτε στον όγκο, είτε στο να μου δώσει ενέργεια στο γυμναστήριο..

Η πολυβιταμίνη τι κάνει;

amateur666
07-07-11, 13:47
βασικα 14 χρονων εισαι λιγο μικροσ ακομα ...γιαυτο οπωσ ειπαν κ τα παιδια απο πανω μην κανεις καποιο βαρυ προγραμμα γυμναστικης απο τ 16 κ μετα αρχισε να πιεζεις σιγα σιγα τ σωμα σου..προσωπικη μου αποψη...
τωρα αν θεσ καποιο συμπληρωμα μονο πολυβιταμίνη :thumbup:..θα σου προτεινα..

οσο για την απορια σου σε τι βοηθαει η πολυβιταμινη διαβασε αυτο ---> http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=100:2009-09-25-06-48-00&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

tolis93
07-07-11, 13:50
εμενα με βοηθησε τρελα πολυ το μαγνησιο παντως.το ιχθυελαιο και ο σιδηρος.

ANTO1034
07-07-11, 14:09
Δηλαδή τώρα θα με βοηθήσει περισσότερο το μαγνήσιο ή η πολυβιταμίνη; Γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να τα πάρω και τα 2.

amateur666
07-07-11, 14:28
Δηλαδή τώρα θα με βοηθήσει περισσότερο το μαγνήσιο ή η πολυβιταμίνη; Γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να τα πάρω και τα 2.

υπαρχουν πολυβιταμινες που εχουν κ μαγνησιο μεσα :P ψαξε κ θα δεις :green:.....

ANTO1034
07-07-11, 14:32
υπαρχουν πολυβιταμινες που εχουν κ μαγνησιο μεσα :P ψαξε κ θα δεις :green:.....

αα..οκ.. ευχαριστώ πολύ όλους σας.. θα το ψάξω! :)

manosthess24
07-07-11, 14:52
Το μαγνησιο,οντως δεν ειναι τιποτα,απλα βοηθαει για να καλη ξεκουραση να χαλαρωσεις,τωρα απο εκει και περα επειδη εισαι μικρος να μην καταφυγεις ακομα σε συμπληρωμα ειτε πολυβιταμινης,ειτε μαγνησιο ειτε οτι δηποτε αλλο,μπορεις τις αναγκες του οργανισμου σου να τις καλυψεις ανετα απο την διατροφη,να κανεις και ενα σωστο προγραμμα γυμναστικης στα μετρα σου!εχεις χρονια ακομα μπροστα σου για να γινεις τουμπανο αν θες!

ANTO1034
08-07-11, 00:27
Το μαγνησιο,οντως δεν ειναι τιποτα,απλα βοηθαει για να καλη ξεκουραση να χαλαρωσεις,τωρα απο εκει και περα επειδη εισαι μικρος να μην καταφυγεις ακομα σε συμπληρωμα ειτε πολυβιταμινης,ειτε μαγνησιο ειτε οτι δηποτε αλλο,μπορεις τις αναγκες του οργανισμου σου να τις καλυψεις ανετα απο την διατροφη,να κανεις και ενα σωστο προγραμμα γυμναστικης στα μετρα σου!εχεις χρονια ακομα μπροστα σου για να γινεις τουμπανο αν θες!

Ναι. ξέρω, έχω καιρό. Αλλά επειδή η γυμναστική είναι πλέον μέρος της ζωής μου θέλω να πάρω μία ΑΘΏΑ βοήθεια. Μίλησα με τον γυμναστή μου αλλά και έναν φίλο (φοιτητή) και μου είπαν πως η centyrum είναι πολύ καλή και κάνει για την ηλικία μου. Θα πάω αύριο από το φαρμακείο και επί της ευκαιρίας θα πάρω και μια γνώμη από τον φαρμακοποιό.

sofos
08-07-11, 04:09
για μενα παρε μια πολυβιταμινη τυπου centrum,bcaa και ομεγα 3...τπτ παραπανω σ αυτη την ηλικια..

gym
08-07-11, 04:18
για μενα παρε μια πολυβιταμινη τυπου centrum,bcaa και ομεγα 3...τπτ παραπανω σ αυτη την ηλικια..

εμ τι αφησες εσυ....γιατι ρε παιδια να παρει στα 14 συμπληρωμα αν δεν το χρειαζεται μετα απο συμβουλη γιατρου?14 ειναι....τι bcaa και ωμεγα λετε...
παρε παιδι μου μια πολυβιταμινη και παρε οτι μπορεις απο το φαγητο σου....εχεις χρονιαααα μετα να παρεις συμπληρωματα...αυτα δεν θα σου δωσουν στην προπονηση σε το κατι παραπανω σε αυτην την φαση αλλα οτι κανεις μονος σου πανω στην προπονηση και στο οσο γινεται καθαρο φαγητακι....μην υποτιματε την αξια του φαγητου και ειδικα σε αυτην την ηλικια...
πολυβιταμινη κ πολυ ειναι αντε....;)

sofos
08-07-11, 04:20
εμ τι αφησες εσυ....γιατι ρε παιδια να παρει στα 14 συμπληρωμα αν δεν το χρειαζεται μετα απο συμβουλη γιατρου?14 ειναι....τι bcaa και ωμεγα λετε...
παρε παιδι μου μια πολυβιταμινη και παρε οτι μπορεις απο το φαγητο σου....εχεις χρονιαααα μετα να παρεις συμπληρωματα...αυτα δεν θα σου δωσουν στην προπονηση σε το κατι παραπανω σε αυτην την φαση αλλα οτι κανεις μονος σου πανω στην προπονηση και στο οσο γινεται καθαρο φαγητακι....μην υποτιματε την αξια του φαγητου και ειδικα σε αυτην την ηλικια...
πολυβιταμινη κ πολυ ειναι αντε....;)

αφου θελει να παρει θα παρει,τα ωμεγα ειναι απο 0 ως 101 :P:P για τα bcaa οκ παω πασο..

ANTO1034
08-07-11, 11:20
Δεν θα πάρω τίποτα άλλο, εκτός από την centyrum στην ηλικία που βρίσκομαι.. προς το παρόν μου φτάνει.. στο μέλλον βλέπουμε ;)

Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρων! :)

luckyseven
08-07-11, 20:59
Πήγαινε πάρε ένα μουρουνέλαιο seven seas απο το φαρμακείο 10 ευρώ έχει και σου κρατάει 2 μήνες. Ένα κουταλάκι του γλυκού μετά το πρωινό μαζί με την πολυβιταμίνη και είσαι τζέτ.Και μην πάρεις με γεύση πορτοκάλι δεν είναι το ίδιο πάρε το κλασσικό.

jGod
08-07-11, 21:34
δεν καταλαβαινω γιατι να λες σε ενα παιδι ..πανε στο γυμναστηριο και μην ζοριζεσε?
ο μονος λογος για μενα ειναι ..να μην κανει καλα τις ασκησεις και να παρεις καμια μεση,γονατο κτλπ στο χερι!αν εχεις σωστη βοηθεια και κυριως ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ..να ζοριστει μεχρι ΤΕΛΟΥΣ!οσο παει..

tasos2
08-07-11, 21:40
Πρωτεινη ή συμπληρωματα με θερμιδες δε θα σου χρειαστουν γιατι στα 14 σου δε θα εχεις πολη μαζα. Ισως και τα 3 γευματα να σου φτανουν.
Εγω θα σου λεγα καμια πολυβιταμινη ή ιχθυελαια. Τωρα αν θες κατι για να ανεβεις σε στυλ κρεατινη, νιτρικα και τετοια παλι δε χρειαζεσαι γιατι εισαι τοσο μικρος που θα ανεβεις πολυ ευκολα

beefmeup
08-07-11, 21:41
Καλησπέρα!

Είμαι 14 ετών, έχει έναν μήνα που έχω πάρει στα σοβαρά την γυμναστική. Θα ήθελα να μου πείτε κάποιο συμπλήρωμα..αλλά αγνό...που να κάνει δηλαδή για την ηλικία μου, να μην μου κάνει κακό, όπως παραδείγματος χάρη το μαγνήσιο.

ΥΓ: Δεν ξέρω αν αυτά θεωρούνται συμπληρώματα, αλλά πιστεύω καταλάβατε τι θέλω.

αρχοντα μου,δεν θες τπτ..
μαθε να τρως,οσο καλα γινεται κ να προπονεισαι το ιδιο.

exkaliber
08-07-11, 22:56
Θα πάω αύριο από το φαρμακείο και επί της ευκαιρίας θα πάρω και μια γνώμη από τον φαρμακοποιό.

μεινε στην centum καλυτερα :green:


εγω παντως δεν θα επερνα πολυβιταμινη στην θεση σου
για συμπληρωμα,θα σου πρωτεινα βρωμη με γαλα :thumbup::thumbup::thumbup:

ANTO1034
08-07-11, 23:38
Καταρχήν πρέπει να πω πως στο γυμναστήριο τα δίνω όλα, μέχρι τέλους όπως είπε και ένας φίλος λίγο πιο "πάνω".

Είμαι 1.82 και 75-76 κιλά.. κάνω διατροφή για όγκο..:

Πρωινό
Ένα ποτήρι γάλα light με μία κουταλιά της σούπας μέλι 3 αβγά.
ή
Ένα ποτήρι γάλα Light με 2 φέτες μαύρο ψωμί με μέλι.

Δεκατιανό
Μία μπανάνα

Μεσημεριανό
1 μερίδα ρύζι βραστό με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα πατάτες φούρνου ή βραστές με κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα μακαρόνια με λίγο τυρί και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα φασολάκια με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα ψάρια και πράσινη σαλάτα

Μετά την προπόνηση
Σοκολατούχο γάλα και Ένα μιλξέϊκ: 350ml γάλα Light, 4 ασπράδια, 1 πορτοκάλι, 1 μπανάνα, 1 κουταλια της σούπας μέλι.

Βραδινό
2 γιαούρτια light και 1 ποτήρι γάλα light
ή
1 τοστ με γαλοπούλα
ή
3 αβγά με λίγο τυρί και κασέρι και 1 ποτήρι γάλα light

Πριν τον ύπνο
1 γιαούρτι 2% με μια χούφτα καρύδια.


Πρέπει να πω πως είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν.. από Δευτέρα 99% θα αρχίσω και centyrum.



Πήγαινε πάρε ένα μουρουνέλαιο seven seas απο το φαρμακείο 10 ευρώ έχει και σου κρατάει 2 μήνες. Ένα κουταλάκι του γλυκού μετά το πρωινό μαζί με την πολυβιταμίνη και είσαι τζέτ.Και μην πάρεις με γεύση πορτοκάλι δεν είναι το ίδιο πάρε το κλασσικό.

Ποιες είναι οι ιδιότητες του seven seas; Τι ακριβός κάνει;

luckyseven
08-07-11, 23:56
Γκούγλαρε μουρουνέλαιο και διάβασε στην ηλικία που είσαι χρειάζεται απλά υπάρχει ένα θέμα με την γεύση του που είναι κάπως δυσάρεστη απο την άλλη τα οφέλη του είναι πολύ σημαντικά.

ANTO1034
09-07-11, 00:06
Γκούγλαρε μουρουνέλαιο και διάβασε στην ηλικία που είσαι χρειάζεται απλά υπάρχει ένα θέμα με την γεύση του που είναι κάπως δυσάρεστη απο την άλλη τα οφέλη του είναι πολύ σημαντικά.

Άμα κάνει καλύτερη δουλειά από την centyrum και κάνει για την ηλικία μου.. καταργώ την αίσθηση της γεύσης ;)


Βρήκα σε ένα άρθρο .... "..Το μουρουνέλαιο περιέχει λιπαρά οξέα ωμέγα-3, που λέγεται ότι είναι ωφέλιμα για τον εγκέφαλο των παιδιών.." Άρα η χρήση του μουρουνέλαιου από τα παιδιά είναι επιτρεπτή..
Θα το ψάξω κι άλλο.

luckyseven
09-07-11, 00:32
Άμα κάνει καλύτερη δουλειά από την centyrum και κάνει για την ηλικία μου.. καταργώ την αίσθηση της γεύσης ;)

Εγώ θα το έπαιρνα μαζί με την centrum μετά το πρωινό όπως προείπα.Τώρα όσο για το χρηματικό 10 ευρώ έχει και σου κρατάει 2 μήνες όπως και η centrum επίσης η τιμή και εκεί γύρω στα 15 ευρώ έχει αν θυμάμαι καλά.Τρία πράγματα ακόμα 1)να τρώς σωστά όσο μπορείς καταλαβαίνω μικρός είσαι και θες να φας γλυκά και σουβλάκια εντάξει μπορείς αλλά με μέτρο 2)να γυμνάζεσαι σωστά να μάθεις τα όρια σου και να μην το παρακάνεις 3)να κοιμάσαι νωρίς για να ξυπνάς νωρίς γιατί πας και σχολείο.Και κάτι τελευταίο να διαβάζεις πάνω απο όλα όχι μόνο τα μαθήματα του σχολείου αλλά να ψάχνεσαι γενικώς νοῦς ὑγιὴς ἐν σώματι ὑγιεῖ.

ANTO1034
09-07-11, 00:41
Εγώ θα το έπαιρνα μαζί με την centrum μετά το πρωινό όπως προείπα.Τώρα όσο για το χρηματικό 10 ευρώ έχει και σου κρατάει 2 μήνες όπως και η centrum επίσης η τιμή και εκεί γύρω στα 15 ευρώ έχει αν θυμάμαι καλά.Τρία πράγματα ακόμα 1)να τρώς σωστά όσο μπορείς καταλαβαίνω μικρός είσαι και θες να φας γλυκά και σουβλάκια εντάξει μπορείς αλλά με μέτρο 2)να γυμνάζεσαι σωστά να μάθεις τα όρια σου και να μην το παρακάνεις 3)να κοιμάσαι νωρίς για να ξυπνάς νωρίς γιατί πας και σχολείο.Και κάτι τελευταίο να διαβάζεις πάνω απο όλα όχι μόνο τα μαθήματα του σχολείου αλλά να ψάχνεσαι γενικώς νοῦς ὑγιὴς ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε, μόνο στο νούμερο 1..να ξέρεις πως την τηρώ την διατροφή και δεν τρώω τίποτα άλλο.. το έχω πάρει πολύ θερμά το όλο θέμα
Όσο για το να τα πέρνω και τα 2...λίγο δύσκολο προς το παρόν.. ξέρεις πως είναι οι μάνες.. θα έχουμε καβγά.. ;) .. λέω να αρχίσω με την centyrum και μετά θα βρω τρόπο να της πλασάρω και το μουρουνέλαιο ;)

luckyseven
09-07-11, 00:48
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε, μόνο στο νούμερο 1..να ξέρεις πως την τηρώ την διατροφή και δεν τρώω τίποτα άλλο.. το έχω πάρει πολύ θερμά το όλο θέμα
Όσο για το να τα πέρνω και τα 2...λίγο δύσκολο προς το παρόν.. ξέρεις πως είναι οι μάνες.. θα έχουμε καβγά.. ;) .. λέω να αρχίσω με την centyrum και μετά θα βρω τρόπο να της πλασάρω και το μουρουνέλαιο ;)

Εσύ ξέρεις πως θα το διαχειριστής το θέμα έτσι είναι οι μανάδες τι να κάνουμε τέλος πάντων καλό ξεκίνημα σε ότι και αν κάνεις έχεις άπειρο χρόνο αξιοποίησε τον σωστά.

ANTO1034
09-07-11, 00:54
Εσύ ξέρεις πως θα το διαχειριστής το θέμα έτσι είναι οι μανάδες τι να κάνουμε τέλος πάντων καλό ξεκίνημα σε ότι και αν κάνεις έχεις άπειρο χρόνο αξιοποίησε τον σωστά.

Ξέρω είμαι μικρός ακόμα και αυτό με κάνει να χαίρομαι λόγο του ότι ξέρω όπως είπες και εσύ πολύ σωστά, ότι έχω πολύ χρόνο μπροστά μου.

Ευχαριστώ πολύ φίλε!!! :) Και εσύ καλή συνέχεια με την γυμναστική!!! :)

luckyseven
09-07-11, 01:02
:thumbup:

Kaloutsikos
09-07-11, 02:06
δεν καταλαβαινω γιατι να λες σε ενα παιδι ..πανε στο γυμναστηριο και μην ζοριζεσε?
ο μονος λογος για μενα ειναι ..να μην κανει καλα τις ασκησεις και να παρεις καμια μεση,γονατο κτλπ στο χερι!αν εχεις σωστη βοηθεια και κυριως ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ..να ζοριστει μεχρι ΤΕΛΟΥΣ!οσο παει..

Δεν εννοούσα να πάει στο γυμναστήριο και να είναι χαλαρός,
αλλά να μην προσπαθεί να ξεπεράσει τα όρια του όσον αφορά με τα κιλά,
γιατί σε τέτοια ηλικία δεν είναι σωστό.


αρχοντα μου,δεν θες τπτ..
μαθε να τρως,οσο καλα γινεται κ να προπονεισαι το ιδιο.

+10000000:toast:

andreasaxo
09-07-11, 09:15
Για σου κι’από εμένα my friend!!
Λιπών, αφού θέλεις αθώα συμπλιροματακια, απλά τα πράγματα και σίγουρα και η παλαιότεροι εδο και γενικός η ποιο ψαγμένοι από εμένα θα συμφωνήσουν.
Θέλεις απλά συμπλιροματακια που στην ουσία θα έχουν να κάνουν μόνο καλό στον οργανισμό σου.
Θα σου γράψω τα τρία που χρησιμοποιώ εδο και 2 μήνες τώρα.
Απλά και θα τα βρεις στο φαρμακείο της γειτονιάς σου.
Μια πολυβιταμηνη Centrum (αυτή έχει ότι έχει και η geriatric αλλά σε λίγο μεγαλύτερες ποσότητες) η την Geriatric που αυτή έχει και Ginseng Extract G115 (made from roots of best quality of genuine Panax ginseng C.A Meyer) 40.0mg.
Μια έξτρα βιταμίνη C (προαιρετικά), έχω πάρει το Redoxon που είναι super, έχω ξετρελαθεί, είναι σε αναβράζοντα δισκία, κάθε δισκίο δίνει 135mg βιταμίνη C και 9,5mg ψευδάργυρο και είναι σαν να πίνεις πορτοκαλάδα με ανθρακικό.
Και τέλος, λιπαρά οξέα της SEVEN SEAS, καθαρό μουρουνέλαιο σε κάψουλες, φυσική πηγή βιταμινών A,D & ω3.
Καλό μπορεί να σου κάνουν, κακό με τίποτα.
Να σε καλά και καλές προπονήσεις!!
Και μην ξεχνάς (αυγά, φρούτα, γάλα, γιαούρτι, κουάκερ η νιφάδες ολικής, άσπρα κρέατα, μοσχαρίσιο κρέας, πρασινάδες και γενικός τα λαχανικά, μέλι, ρύζι, μακαρόνια ολικής, πατάτες και γλυκοπατάτες).

ANTO1034
09-07-11, 12:58
Για σου κι’από εμένα my friend!!
Λιπών, αφού θέλεις αθώα συμπλιροματακια, απλά τα πράγματα και σίγουρα και η παλαιότεροι εδο και γενικός η ποιο ψαγμένοι από εμένα θα συμφωνήσουν.
Θέλεις απλά συμπλιροματακια που στην ουσία θα έχουν να κάνουν μόνο καλό στον οργανισμό σου.
Θα σου γράψω τα τρία που χρησιμοποιώ εδο και 2 μήνες τώρα.
Απλά και θα τα βρεις στο φαρμακείο της γειτονιάς σου.
Μια πολυβιταμηνη Centrum (αυτή έχει ότι έχει και η geriatric αλλά σε λίγο μεγαλύτερες ποσότητες) η την Geriatric που αυτή έχει και Ginseng Extract G115 (made from roots of best quality of genuine Panax ginseng C.A Meyer) 40.0mg.
Μια έξτρα βιταμίνη C (προαιρετικά), έχω πάρει το Redoxon που είναι super, έχω ξετρελαθεί, είναι σε αναβράζοντα δισκία, κάθε δισκίο δίνει 135mg βιταμίνη C και 9,5mg ψευδάργυρο και είναι σαν να πίνεις πορτοκαλάδα με ανθρακικό.
Και τέλος, λιπαρά οξέα της SEVEN SEAS, καθαρό μουρουνέλαιο σε κάψουλες, φυσική πηγή βιταμινών A,D & ω3.
Καλό μπορεί να σου κάνουν, κακό με τίποτα.
Να σε καλά και καλές προπονήσεις!!
Και μην ξεχνάς (αυγά, φρούτα, γάλα, γιαούρτι, κουάκερ η νιφάδες ολικής, άσπρα κρέατα, μοσχαρίσιο κρέας, πρασινάδες και γενικός τα λαχανικά, μέλι, ρύζι, μακαρόνια ολικής, πατάτες και γλυκοπατάτες).

Τα σημείωσα όλα φίλε, θα τα δω και αυτά, προς το παρόν θα πάρω την centyrum και μετά θα πάρω και αυτά που είπες.. μουρουνέλαιο και πιθανών και έξτρα βιταμίνη C.
Ευχαριστώ πολύ και εσένα φίλε!!! :) :thumbup:

Lao
09-07-11, 14:57
ANTO1034, τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να πάρεις στην ηλικία σου, είναι τα εξής:

- Μαγιά μπύρας σε σκόνη
- Μουρουνέλαιο
- Πολυβιταμίνη

Αυτά έπαιρνα και εγώ στην ηλικία σου και έγινα μια χαρά παιδί :green:

Από κει και πέρα, κοιτάς να τρως καλά και να γυμνάζεσαι χωρίς υπερβολές. ;)

ANTO1034
09-07-11, 15:14
ANTO1034, τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να πάρεις στην ηλικία σου, είναι τα εξής:

- Μαγιά μπύρας σε σκόνη
- Μουρουνέλαιο
- Πολυβιταμίνη

Αυτά έπαιρνα και εγώ στην ηλικία σου και έγινα μια χαρά παιδί :green:

Από κει και πέρα, κοιτάς να τρως καλά και να γυμνάζεσαι χωρίς υπερβολές. ;)

Τι είναι η μαγιά μπύρας σε σκόνη; Τι θα μου προσφέρει;

andreasaxo
09-07-11, 15:53
Τι είναι η μαγιά μπύρας σε σκόνη; Τι θα μου προσφέρει;

Είναι ένα παλιό συμπλήρωμα θα έλεγα, πλέον σπάνια και από ελαχιστους που ασχολούνται με τα βάρη χρησιμοποιείτε, αλλά όπως και να έχει είναι ένα καλό κλασικό, φυτικό συμπλήρωμα.
Βασικά είναι σαν μια πολυβιταμινη σε μορφή σκόνης θα έλεγα, δίνη έμφαση περισσότερο στης βιταμίνες συμπλέγματος Β.
Αν αποφασίσεις για μαγιά μπύρας πάρε καλύτερα σε κάψουλες γιατί θα ξενερώσεις με την σκόνη.
Όπως και με το μουρουνέλαιο που σου είπα σε κάψουλες, γιατί άμα το πάρεις στην υγρή του μορφή μάλλον θα σκεφτείς τα χειρότερα γι’αυτό το συμπλήρωμα.
Επίσης super duper και περισσότερο από την μαγιά μπύρας είναι η γύρη, αλλά πολύ ποιο ακριβή κι’ολας.
Και η γύρη και η μαγιά μπύρας αν googllαρις θα δεις ότι έχουν της βιταμίνες τους κ.α που τα βρίσκεις σε μια πολυβιταμινη.
Εσύ ότι αποφασίσεις, και πάλι καλό μπορεί να σου κάνουν, αλλά κακό με τίποτα.

ANTO1034
09-07-11, 16:03
Είναι ένα παλιό συμπλήρωμα θα έλεγα, πλέον σπάνια και από ελαχιστους που ασχολούνται με τα βάρη χρησιμοποιείτε, αλλά όπως και να έχει είναι ένα καλό κλασικό, φυτικό συμπλήρωμα.
Βασικά είναι σαν μια πολυβιταμινη σε μορφή σκόνης θα έλεγα, δίνη έμφαση περισσότερο στης βιταμίνες συμπλέγματος Β.
Αν αποφασίσεις για μαγιά μπύρας πάρε καλύτερα σε κάψουλες γιατί θα ξενερώσεις με την σκόνη.
Όπως και με το μουρουνέλαιο που σου είπα σε κάψουλες, γιατί άμα το πάρεις στην υγρή του μορφή μάλλον θα σκεφτείς τα χειρότερα γι’αυτό το συμπλήρωμα.
Επίσης super duper και περισσότερο από την μαγιά μπύρας είναι η γύρη, αλλά πολύ ποιο ακριβή κι’ολας.
Και η γύρη και η μαγιά μπύρας αν googllαρις θα δεις ότι έχουν της βιταμίνες τους κ.α που τα βρίσκεις σε μια πολυβιταμινη.
Εσύ ότι αποφασίσεις, και πάλι καλό μπορεί να σου κάνουν, αλλά κακό με τίποτα.

Ωραία ακούγετε, αν και δεν νομίζω να μου προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο εάν παίρνω centyrum και μουρουνέλαιο.Αυτά τα 2 πιστεύω αρκούν προς το παρόν.

andreasaxo
09-07-11, 16:11
Ωραία ακούγετε, αν και δεν νομίζω να μου προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο εάν παίρνω centyrum και μουρουνέλαιο.Αυτά τα 2 πιστεύω αρκούν προς το παρόν.

Ναι όντος, με centrum και κάψουλες μουρουνέλαιου είσαι o.k

ANTO1034
09-07-11, 16:26
Ναι όντος, με centrum και κάψουλες μουρουνέλαιου είσαι o.k

Αυτά θα πάρω..και θα γράψω εδώ για τα αποτελέσματα :)

deluxe
09-07-11, 18:14
Αυτες οι μαναδες, ακομα να εκσυγχρονιστουν;; Και εμενα με ζαλιζουν συνεχεια, αλλα ευτυχως πλεον μπορω να κανω ο,τι θελω :P

Οταν γινω πατερας θα δινω στο παιδι μου μπολικα συμπληρωματα.. Αχαχα!!

ANTO1034
09-07-11, 18:26
Αυτες οι μαναδες, ακομα να εκσυγχρονιστουν;; Και εμενα με ζαλιζουν συνεχεια, αλλα ευτυχως πλεον μπορω να κανω ο,τι θελω :P

Οταν γινω πατερας θα δινω στο παιδι μου μπολικα συμπληρωματα.. Αχαχα!!

:green::green::green: Μπορώ όμως και την τουμπάρω..έχω των τρόπο μου.. να δεις.. θα τα καταφέρω :P

Την centyrum 99,999% θα την αρχίσω από δευτέρα...και θα βρω τρόπο να αρχίσω και το μουρουνέλαιο. ;)

deluxe
09-07-11, 20:00
Απλα μπορεις να τους δωσεις καποια Links που να γραφουν τα ωφελη, οποτε δε βρισκω λογο να σου απαγορεψουν να τα παιρνεις. Ενταξει εμενα δικαιολογημενα φωναζουν για λιποδιαλυτες,νιτρικα και κρεατινες.. Οχι ο,τι προκαλουν και τιποτα σοβαρο, αλλα κανουν πιο μπαμ :P

Lao
09-07-11, 21:34
Τι είναι η μαγιά μπύρας σε σκόνη; Τι θα μου προσφέρει;


Είναι ένα παλιό συμπλήρωμα θα έλεγα, πλέον σπάνια και από ελαχιστους που ασχολούνται με τα βάρη χρησιμοποιείτε, αλλά όπως και να έχει είναι ένα καλό κλασικό, φυτικό συμπλήρωμα.
Βασικά είναι σαν μια πολυβιταμινη σε μορφή σκόνης θα έλεγα, δίνη έμφαση περισσότερο στης βιταμίνες συμπλέγματος Β.
Αν αποφασίσεις για μαγιά μπύρας πάρε καλύτερα σε κάψουλες γιατί θα ξενερώσεις με την σκόνη.
Όπως και με το μουρουνέλαιο που σου είπα σε κάψουλες, γιατί άμα το πάρεις στην υγρή του μορφή μάλλον θα σκεφτείς τα χειρότερα γι’αυτό το συμπλήρωμα.
Επίσης super duper και περισσότερο από την μαγιά μπύρας είναι η γύρη, αλλά πολύ ποιο ακριβή κι’ολας.
Και η γύρη και η μαγιά μπύρας αν googllαρις θα δεις ότι έχουν της βιταμίνες τους κ.α που τα βρίσκεις σε μια πολυβιταμινη.
Εσύ ότι αποφασίσεις, και πάλι καλό μπορεί να σου κάνουν, αλλά κακό με τίποτα.


Ωραία ακούγετε, αν και δεν νομίζω να μου προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο εάν παίρνω centyrum και μουρουνέλαιο.Αυτά τα 2 πιστεύω αρκούν προς το παρόν.


Ναι όντος, με centrum και κάψουλες μουρουνέλαιου είσαι o.k


Αυτά θα πάρω..και θα γράψω εδώ για τα αποτελέσματα :)

Δεν είναι ακριβώς έτσι...

Στην πραγματικότητα, η μαγιά μπύρας μάλλον είναι κατά σειρά πρωτεραιότητας πρώτη σε σχέση με τις... καραμελίτσες :green: Centrum.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5157-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82-...&p=347183&viewfull=1#post347183

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5157-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82-...&p=347202&viewfull=1#post347202

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5157-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82-...&p=347294&viewfull=1#post347294

andreasaxo
09-07-11, 22:57
Αν δεν πάρει πολυβιταμινες φαρμακείου αφού σε σύγκριση με την μαγιά μπίρας δεν είναι καλύτερες (που δεν είναι), ας πάρει μια adam.
Έτσι κι’αλιος ποιος παίρνει πλέον μαγιά μπίρας;
Ζήτημα είναι στους 100 που ασχολούνται με τα βάρη να βρεθούν 2 άτομα.
Δεν έχει ζήτηση η μαγιά.
Ακόμα και η γύρη που είναι 100 φορές καλύτερη από την μαγιά μπύρας, δεν έχει κι’αυτή ζήτηση, λόγο κόστους όμως.
Άμα έχει περιέργεια ας την δοκιμάσει, αν την πάρει σε σκόνη πιστεύω δεν θα την ξαναδοκιμάσει ποτέ μετά την πρώτη φορά.
Εδο απ’ότι κατάλαβα έχει και κάποιο θέμα το παιδί, τα μουρουνέλαια σκέπτεται πώς θα τα παρουσιάσει στην μάνα του, φαντάσου να τον πετυχη με σκόνη.
Άντε να κάθετε τώρα να της εξηγήσει ότι του την έδωσε ο φούρναρης της γειτονιάς και ότι είναι μαγιά μπύρας.
Να πάει να πιάσει των φούρναρη μετά η μητέρα του και να τον αρχίσει στα μπινελικια.

Lao
09-07-11, 23:18
Αν δεν πάρει πολυβιταμινες φαρμακείου αφού σε σύγκριση με την μαγιά μπίρας δεν είναι καλύτερες (που δεν είναι), ας πάρει μια adam.
Έτσι κι’αλιος ποιος παίρνει πλέον μαγιά μπίρας;
Ζήτημα είναι στους 100 που ασχολούνται με τα βάρη να βρεθούν 2 άτομα.
Δεν έχει ζήτηση η μαγιά.
Ακόμα και η γύρη που είναι 100 φορές καλύτερη από την μαγιά μπύρας, δεν έχει κι’αυτή ζήτηση, λόγο κόστους όμως.
Άμα έχει περιέργεια ας την δοκιμάσει, αν την πάρει σε σκόνη πιστεύω δεν θα την ξαναδοκιμάσει ποτέ μετά την πρώτη φορά.
Εδο απ’ότι κατάλαβα έχει και κάποιο θέμα το παιδί, τα μουρουνέλαια σκέπτεται πώς θα τα παρουσιάσει στην μάνα του, φαντάσου να τον πετυχη με σκόνη.
Άντε να κάθετε τώρα να της εξηγήσει ότι του την έδωσε ο φούρναρης της γειτονιάς και ότι είναι μαγιά μπύρας.
Να πάει να πιάσει των φούρναρη μετά η μητέρα του και να τον αρχίσει στα μπινελικια.

Κοίτα, για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη, είναι λάθος να συγκρίνουμε την μαγιά με μια πολυβιταμίνη. Το έγραψα και στο άλλο θέμα, η μαγιά είναι φαγητό. Δίνει πρωτεϊνη, υδατάνθρακες, βιταμίνες και μέταλλα, είναι όλα σε ένα. Απόλυτα υγιεινό και φυσικό, είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που μπορεί να πάρει όχι μόνο ένας έφηβος αλλά ο καθένας μας.

Το αν είναι στην μόδα η μαγιά, όπως και κάθε συμπλήρωμα ή φαγητό, δεν είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολεί. Και στο κάτω-κάτω, αν δεν ασχολούμαστε εμείς που υποτίθεται το ψάχνουμε και λίγο παραπάνω, ποιος θα ασχοληθεί; Και η βρώμη π.χ. είναι μπανάλ (ρώτα 100 ανθρώπους στον δρόμο να σου πουν την γνώμη τους και θα δεις ότι οι 99 θα πουν «βρώμη;;; άλογο είμαι;») πολλοί όμως από εμάς την τρώμε.

Εν ολίγοις, για μένα αν κάποιος θέλει να διαλέξει μεταξύ Centrum και μαγιάς, 1000 φορές καλύτερα να πάρει μαγιά. Η Centrum είναι πολυβιταμίνη της πλάκας του στυλ «μία την μέρα», η μαγιά είναι φαγητό που δίνει τόσα πράγματα, την στακάρεις με τα πάντα και την παίρνεις όποτε θες.

Τέλος, όσον αφορά το πως θα την παρουσιάσει στην μάνα του ο φίλος μας, δεν κατάλαβα που κολλάει ο φούρναρης... Από το φαρμακείο την παίρνουμε, δεν είπα ποτέ να παίρνουμε μαγιά από τον φούρνο...

beefmeup
09-07-11, 23:21
δεν είπα ποτέ να παίρνουμε μαγιά από τον φούρνο...

γιατι,τι κακο εχει ρε:P

andreasaxo
09-07-11, 23:38
Μα δεν είπα εγώ ότι συγκρίνετε η μαγιά με την centrum.
Εννοείτε ότι δεν συγκρίνονται.
Στα linc που έχεις βάλει παραπάνω και συγκεκριμένα στο τρίτο κατά σειρά, γράφεις ότι άμα θέλει κάποιος την παίρνει και από φούρνο.
Μάλλον θα εννοείς χύμα, γιατί σε συμπλήρωμα σε σκόνη λογικά θα έχει πανάκριβα.
Και τέλος πάντων αν το παιδί θέλει κάτι πραγματικό φυσικό και τουμπανο, βρήκα site που πουλαει τα 750gr γύρη στα 30 euro.
Γιατί επαναλαμβάνω, η μαγιά μπύρας μπροστά στην γύρη είναι ότι είναι μια centrum μπροστά την μαγιά.
Εγώ ποτέ δεν θα υποστηρίξω ότι το οποιοδήποτε μη φυσικό συμπλήρωμα είναι καλύτερο από ένα φυσικό συμπλήρωμα, δεν σηκώνει συζήτηση αυτό.

andreasaxo
09-07-11, 23:43
Το αν είναι στην μόδα η μαγιά, όπως και κάθε συμπλήρωμα ή φαγητό, δεν είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολεί. Και στο κάτω-κάτω, αν δεν ασχολούμαστε εμείς που υποτίθεται το ψάχνουμε και λίγο παραπάνω, ποιος θα ασχοληθεί; Και η βρώμη π.χ. είναι μπανάλ (ρώτα 100 ανθρώπους στον δρόμο να σου πουν την γνώμη τους και θα δεις ότι οι 99 θα πουν «βρώμη;;; άλογο είμαι;») πολλοί όμως από εμάς την τρώμε.
Μα εγώ δεν μιλώ για 100 όποιους διποτε ανθρώπους, γι’αυτους που κάνουν βάρη μιλώ.
Την βρώμη όλοι μας που κάνουμε βάρη τιν έχουμε στην διατροφή μας.
Την μαγιά πόσοι την έχουμε; :)

Lao
10-07-11, 00:05
γιατι,τι κακο εχει ρε:P

Εσύ είσαι άλλη κατηγορία, μην μιλάς :P


Μα δεν είπα εγώ ότι συγκρίνετε η μαγιά με την centrum.
Εννοείτε ότι δεν συγκρίνονται.
Στα linc που έχεις βάλει παραπάνω και συγκεκριμένα στο τρίτο κατά σειρά, γράφεις ότι άμα θέλει κάποιος την παίρνει και από φούρνο.
Μάλλον θα εννοείς χύμα, γιατί σε συμπλήρωμα σε σκόνη λογικά θα έχει πανάκριβα.
Και τέλος πάντων αν το παιδί θέλει κάτι πραγματικό φυσικό και τουμπανο, βρήκα site που πουλαει τα 750gr γύρη στα 30 euro.
Γιατί επαναλαμβάνω, η μαγιά μπύρας μπροστά στην γύρη είναι ότι είναι μια centrum μπροστά την μαγιά.
Εγώ ποτέ δεν θα υποστηρίξω ότι το οποιοδήποτε μη φυσικό συμπλήρωμα είναι καλύτερο από ένα φυσικό συμπλήρωμα, δεν σηκώνει συζήτηση αυτό.


Μα εγώ δεν μιλώ για 100 όποιους διποτε ανθρώπους, γι’αυτους που κάνουν βάρη μιλώ.
Την βρώμη όλοι μας που κάνουμε βάρη τιν έχουμε στην διατροφή μας.
Την μαγιά πόσοι την έχουμε; :)

Είναι άλλο πράγμα να αναφέρω την δυνατότητα του να πάρει κανείς μαγιά χύμα από τον φούρνο και άλλο να το προτείνω.

Κατά τ'άλλα, η μαγιά σε σκόνη από φαρμακείο κάνει γύρω στα 18 ευρώ τα 450 γραμμάρια. Από το εξωτερικό, 10 ευρώ το κιλό, ίσως και λιγότερο.

Το γιατί οι σημερινοί BBers δεν προτιμούν την μαγιά είναι μεγάλη ιστορία. Παίζει το marketing, το κόστος, οι γνώσεις που έχει ο καθένας, πολλά πράγματα. Εδώ πολλοί παίρνουν πρωτεϊνη χωρίς να ξέρουν τι είναι και τι κάνει, την μαγιά θα ξέρουν; ;)

ANTO1034
10-07-11, 00:48
Παιδιά ζαλίστηκα λίγο..ακούω θετικά και αρνητικά σχόλια για κάθε προϊών.. Εγώ την δευτέρα θα πάω στο φαρμακείο.. τι μου προτείνεται να πάρω; Μάγια, centyrum ή μουρουνέλαιο; Την δευτέρα θα πάρω ένα από αυτά..στην συνέχεια βλέπουμε. Αν μπορείτε βάλτε τα μου σε μία σειρά από το καλύτερο στο "Χειρότερο".. για να ξέρω με πια σειρά θα αγοράσω τα προϊόντα. :)

Spyrous
10-07-11, 01:54
Παιδιά ζαλίστηκα λίγο..ακούω θετικά και αρνητικά σχόλια για κάθε προϊών.. Εγώ την δευτέρα θα πάω στο φαρμακείο.. τι μου προτείνεται να πάρω; Μάγια, centyrum ή μουρουνέλαιο; Την δευτέρα θα πάρω ένα από αυτά..στην συνέχεια βλέπουμε. Αν μπορείτε βάλτε τα μου σε μία σειρά από το καλύτερο στο "Χειρότερο".. για να ξέρω με πια σειρά θα αγοράσω τα προϊόντα. :)

Oτι και να παρεις φιλε δεν 8α βγει τιποτα απολυτως ιδρωσε και φαε αυτα τα 2 κανουν τα παντα(σπιτικο φαγητο απο τα χερια της μανας) και ουτε συμπληρωματα και ουτε τπτ εισαι μικρος οπως λες 16? 15? και αμα την ψαχνεις απο τωρα το κουβαρι το συμπληροματων παει 8α το χασεις και εσυ ο ιδιος!!!

beefmeup
10-07-11, 01:57
Παιδιά ζαλίστηκα λίγο..ακούω θετικά και αρνητικά σχόλια για κάθε προϊών.. Εγώ την δευτέρα θα πάω στο φαρμακείο.. τι μου προτείνεται να πάρω;



αρχοντα μου,δεν θες τπτ..
μαθε να τρως,οσο καλα γινεται κ να προπονεισαι το ιδιο.

:thumbup:

ska
10-07-11, 11:19
Παιδιά ζαλίστηκα λίγο..ακούω θετικά και αρνητικά σχόλια για κάθε προϊών.. Εγώ την δευτέρα θα πάω στο φαρμακείο.. τι μου προτείνεται να πάρω; Μάγια, centyrum ή μουρουνέλαιο; Την δευτέρα θα πάρω ένα από αυτά..στην συνέχεια βλέπουμε. Αν μπορείτε βάλτε τα μου σε μία σειρά από το καλύτερο στο "Χειρότερο".. για να ξέρω με πια σειρά θα αγοράσω τα προϊόντα. :)

Βασικα καλυτερα να μας πεις εσυ τι ειναι αυτο που ζητας απο το συμπληρωμα που θα παρεις,για να σου δωθει και η αναλογη απαντηση.

Tasos Green
10-07-11, 11:30
Oτι και να παρεις φιλε δεν 8α βγει τιποτα απολυτως ιδρωσε και φαε αυτα τα 2 κανουν τα παντα(σπιτικο φαγητο απο τα χερια της μανας) και ουτε συμπληρωματα και ουτε τπτ εισαι μικρος οπως λες 16? 15? και αμα την ψαχνεις απο τωρα το κουβαρι το συμπληροματων παει 8α το χασεις και εσυ ο ιδιος!!!

μαθαίνεις παιχταρα μου.. ετσι you've got the point..:thumbup:


:thumbup:

οτι σου ειπε ο Διονύσης! +100000000
μου εισαι 14 και θες συπμηρωμα? ρε θα τρελαθουμε?!!! δεν εισαι σε καλο δρομο παλικαρε... και εισαι ακομα στην αναπτυξη οσο και αν ειναι προχωρημένη δεν παβει να εισαι στην αναπτυξη! και εφοσον μαλιστα ειναι και προχοριμενη τι σκας? εχεις και ενα bonus που κανενα συπμληρωμα δεν μπορει να σου δωσει...

συνετιστείτε!!!

ANTO1034
10-07-11, 15:10
μου εισαι 14 και θες συπμηρωμα? ρε θα τρελαθουμε?!!! δεν εισαι σε καλο δρομο παλικαρε... και εισαι ακομα στην αναπτυξη οσο και αν ειναι προχωρημένη δεν παβει να εισαι στην αναπτυξη! και εφοσον μαλιστα ειναι και προχοριμενη τι σκας? εχεις και ενα bonus που κανενα συπμληρωμα δεν μπορει να σου δωσει...

συνετιστείτε!!!

Φίλε πρώτον έχω πρόωρη ανάπτυξη..μέχρι και μούσι έχω βγάλει. Και δεύτερων..δεν ζήτησα και κρεατίνη.. είπα κάτι απλό και αθώο για να με βοηθήσει έστω στην ενέργεια.

Δεν ρώτησα τυχαία. Ο γυμναστής μου, μου είπε πως η centyrum είναι η καλύτερη προβιταμίνη που μπορώ να πάρω εγώ, με βάση την ηλικία μου.

tasos2
10-07-11, 15:20
Νταξει αν κουραζεται αρκετα στο γυμναστηριο και δε τρωει πολλα φρουτα λαχανικα, την πολυβιταμινη θα την ελεγα απαραιτητη. Ακομα και να μην ειναι ετσι κακο δε θα του κανει η πολυβιταμινη. Αν θες να παρεις κατι παρε αυτη τη centrum που λες. Θα σου δωσει και ενεργεια.

ANTO1034
10-07-11, 15:24
Νταξει αν κουραζεται αρκετα στο γυμναστηριο και δε τρωει πολλα φρουτα λαχανικα, την πολυβιταμινη θα την ελεγα απαραιτητη. Ακομα και να μην ειναι ετσι κακο δε θα του κανει η πολυβιταμινη. Αν θες να παρεις κατι παρε αυτη τη centrum που λες. Θα σου δωσει και ενεργεια.

Στο post24 έχω γράψει την διατροφή μου.

Tasos Green
10-07-11, 15:24
Φίλε πρώτον έχω πρόωρη ανάπτυξη..μέχρι και μούσι έχω βγάλει. Και δεύτερων..δεν ζήτησα και κρεατίνη.. είπα κάτι απλό και αθώο για να με βοηθήσει έστω στην ενέργεια.

Δεν ρώτησα τυχαία. Ο γυμναστής μου, μου είπε πως η centyrum είναι η καλύτερη προβιταμίνη που μπορώ να πάρω εγώ, με βάση την ηλικία μου.




οτι σου ειπε ο Διονύσης! +100000000
μου εισαι 14 και θες συπμηρωμα? ρε θα τρελαθουμε?!!! δεν εισαι σε καλο δρομο παλικαρε... και εισαι ακομα στην αναπτυξη οσο και αν ειναι προχωρημένη δεν παβει να εισαι στην αναπτυξη! και εφοσον μαλιστα ειναι και προχοριμενη τι σκας? εχεις και ενα bonus που κανενα συπμληρωμα δεν μπορει να σου δωσει...

συνετιστείτε!!!

τι δεν καταλαβες? ο θεμα δεν ειναι η πολυβηταμινη.. πολυβηταμινη παρε και centrum και vital q10 plus.. σε ολα τα αλα ειμαι ομως καθετος ακομα και για αμινοξεα.

ANTO1034
10-07-11, 15:27
Βασικα καλυτερα να μας πεις εσυ τι ειναι αυτο που ζητας απο το συμπληρωμα που θα παρεις,για να σου δωθει και η αναλογη απαντηση.

Φίλε το είπα σε προηγούμενο post μου. Θέλω είτε να με βοηθήσει στο σώμα μου, είτε στην ενέργεια μου στο γυμναστήριο.

ΥΓ: Το αποτέλεσμα που θέλω να έχω με την γυμναστική στο σώμα μου είναι ο όγκος.

ANTO1034
10-07-11, 15:27
τι δεν καταλαβες? ο θεμα δεν ειναι η πολυβηταμινη.. πολυβηταμινη παρε και centrum και vital q10 plus.. σε ολα τα αλα ειμαι ομως καθετος ακομα και για αμινοξεα.

Στα άλλα είμαι και εγώ κάθετος. Το ξεκαθάρισα από το πρώτο μου post. :)

stelios17
10-07-11, 15:30
Φιλε την εχω περασει και εγω τη φαση που περνας τωρα ...!
Η αληθεια ειναι οτι αυτο που κατι που θες να παρεις , ειναι το τιτατοτεραστιο και τρισμεγιστο PLACEBO !!!!....

Οπως και να χει παρε τις βιταμινουλες σου και το ψαρολαδο σου και τρωγε , και καλες προπονησεις!

Tasos Green
10-07-11, 15:33
Φίλε το είπα σε προηγούμενο post μου. Θέλω είτε να με βοηθήσει στο σώμα μου, είτε στην ενέργεια μου στο γυμναστήριο.

ΥΓ: Το αποτέλεσμα που θέλω να έχω με την γυμναστική στο σώμα μου είναι ο όγκος.

αρα θελεις θερμιδες και προπονηση...

διαβασε χετικα τοπικ για διατροφη και θα εισαι οκ...;)

οτι σου λεω δεν στο λεω κακοπροαίρετα να το ξερεις... πρεπει να χτυσεις πρωτα την νοοτροπια σου και μετα το σωμα σου..

ANTO1034
10-07-11, 15:39
αρα θελεις θερμιδες και προπονηση...

διαβασε χετικα τοπικ για διατροφη και θα εισαι οκ...;)

οτι σου λεω δεν στο λεω κακοπροαίρετα να το ξερεις... πρεπει να χτυσεις πρωτα την νοοτροπια σου και μετα το σωμα σου..

Καταρχήν δεν είπα ότι λες κάτι κακοπροαίρετα, ίσα ίσα, την βοήθεια σου μου προσφέρεις.
Μην νομίζεις ότι όταν λέω "συμπλήρωμα" εννοώ τα τραβηγμένα όπως είναι η κρεατίνη, αλλά καμία πολυβιταμίνη (π.χ. centyrum).. ή κανένα μουρουνέλαιο.. Δες το αρχικό μου post Και θα καταλάβεις. :)

ska
10-07-11, 15:41
[QUOTE=stelios17;406578]Η αληθεια ειναι οτι αυτο που κατι που θες να παρεις , ειναι το τιτατοτεραστιο και τρισμεγιστο PLACEBO !!!!....

QUOTE]

Ακριβως αυτο,η πολυβιταμινη δε προκειται να σου προσφερει ενεργεια άλλα σου προσφερει

ANTO1034
10-07-11, 15:42
Ακριβως αυτο,η πολυβιταμινη δε προκειται να σου προσφερει ενεργεια άλλα σου προσφερει

Τι μου προσφέρει;

Tasos Green
10-07-11, 15:43
Καταρχήν δεν είπα ότι λες κάτι κακοπροαίρετα, ίσα ίσα, την βοήθεια σου μου προσφέρεις.
Μην νομίζεις ότι όταν λέω "συμπλήρωμα" εννοώ τα τραβηγμένα όπως είναι η κρεατίνη, αλλά καμία πολυβιταμίνη (π.χ. centyrum).. ή κανένα μουρουνέλαιο.. Δες το αρχικό μου post Και θα καταλάβεις. :)

τα ιδα τα ποστ σου.. αλα ειδα και ενα ποστ καποιου και μου αναψαν τα λαμπακια.

edit εχε υποψιν σου και τα GOJI BERRIES ειναι αποκσιραμενα μουρα με πολυ βιταμινη c και αλα... ριξε μια ματια http://www.bionews.gr/bionews/084/leventis-goji.htm

Lao
10-07-11, 15:49
Τελευταίο post από μένα.

ANTO1034, το μουρουνέλαιο θα σου δώσει βιταμίνες A, D και κάτι ψιλά από Ω3.

Η Centrum είναι μια απλή πολυβιταμίνη. Δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι ιδιαίτερα στο γυμναστήριο, αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

Τέλος, η μαγιά μπύρας ήδη ανέφερα τι είναι, έδωσα και links, μπορείς να διαβάσεις μόνος σου. Εφόσον θέλεις όγκο, αν είναι να πάρεις ένα από τα 3, αυτό πρέπει να διαλέξεις. Είναι το πλησιέστερο συμπλήρωμα για αυτό που θές.

Over and out :welcome:

ANTO1034
10-07-11, 15:49
τα ιδα τα ποστ σου.. αλα ειδα και ενα ποστ καποιου και μου αναψαν τα λαμπακια.

Φίλε εγώ απλά μαζεύω απόψεις. Τις φιλτράρω και στην συνέχεια βλέπω αν πρέπει να τις υιοθετήσω. Δεν είμαι σε φόρουμ ιατρικής.. εδώ μπαίνει ο καθένας και γράφει την άποψη του.. σεβαστές όλες.. αλλά όχι και αποδεκτές. :)

ANTO1034
10-07-11, 15:50
Τελευταίο post από μένα.

ANTO1034, το μουρουνέλαιο θα σου δώσει βιταμίνες A, D και κάτι ψιλά από Ω3.

Η Centrum είναι μια απλή πολυβιταμίνη. Δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι ιδιαίτερα στο γυμναστήριο, αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

Τέλος, η μαγιά μπύρας ήδη ανέφερα τι είναι, έδωσα και links, μπορείς να διαβάσεις μόνος σου. Εφόσον θέλεις όγκο, αν είναι να πάρεις ένα από τα 3, αυτό πρέπει να διαλέξεις. Είναι το πλησιέστερο συμπλήρωμα για αυτό που θές.

Over and out :welcome:

Ευχαριστώ φίλε για όλα τον χρόνο και την γνώση σου :)

ANTO1034
10-07-11, 15:54
edit εχε υποψιν σου και τα GOJI BERRIES ειναι αποκσιραμενα μουρα με πολυ βιταμινη c και αλα... ριξε μια ματια http://www.bionews.gr/bionews/084/leventis-goji.htm

Λέει το λινκ για περί καρκίνου, όραση, σπέρμα (καλά κρατώ ακόμα, μικρός είμαι:green::green::green:).. αλλά δεν κατάλαβα και πολύ σε τί θα με βοηθήσει στο θέμα μου..

Tasos Green
10-07-11, 15:57
Λέει το λινκ για περί καρκίνου, όραση, σπέρμα (καλά κρατώ ακόμα, μικρός είμαι:green::green::green:).. αλλά δεν κατάλαβα και πολύ σε τί θα με βοηθήσει στο θέμα μου..

Έχουν και β-καροτένιο, βιταμίνη Β1, Β2, αμινοξέα (θειαμίνη, νιασίνη), ανόργανα άλατα. Τα μούρα αυτά έχουν 500 φορές περισσότερη βιταμίνη C από ότι τα πορτοκάλια και 2000 περισσότερα αντιοξειδωτικά.

ANTO1034
10-07-11, 16:02
Έχουν και β-καροτένιο, βιταμίνη Β1, Β2, αμινοξέα (θειαμίνη, νιασίνη), ανόργανα άλατα. Τα μούρα αυτά έχουν 500 φορές περισσότερη βιταμίνη C από ότι τα πορτοκάλια και 2000 περισσότερα αντιοξειδωτικά.

Άκουσα για.. μαγια μπύρας, μουρουνέλαιο, centyrum, γύρη, για αυτά τα μούρα..κτλ. Τι μου προτίνης να πάρω;

Tasos Green
10-07-11, 16:07
Άκουσα για.. μαγια μπύρας, μουρουνέλαιο, centyrum, γύρη, για αυτά τα μούρα..κτλ. Τι μου προτίνης να πάρω;

εγω τι σου προτινω? τιποτα... σωστο φαι.. αλλα απο την στιγμη που σον και καλα κατι θελεις να παρεις για να σε "βοηθησει" διαλεξε και παρε..

ANTO1034
10-07-11, 16:09
εγω τι σου προτινω? τιποτα... σωστο φαι.. αλλα απο την στιγμη που σον και καλα κατι θελεις να παρεις για να σε "βοηθησει" διαλεξε και παρε..

Θα μιλήσω και με τον γυμναστή μου.. τον γιατρό .. και θα δω.

Ευχαριστώ πολύ πάντως και εσένα! :)

tasos2
10-07-11, 16:22
Γι αυτους που λενε οτι οι πολυβιταμινες δε προσφερουν τιποτα. Μπορειτε να μου εξηγησετε? Αν εχεις ελλειψη για παραδειγμα απο βιταμινη Β12 πως θα γινει η πρωτεινοσυνθεση? Ή αν σου λειπει η B1 πως θα γινει ο μεταβολισμος των υδατανθρακων για να σου δωσουν ενεργεια? Ελπιζω να ξερετε οτι χωρις καποιες βιταμινες οσο και να τρως παει στραφι.

ANTO1034
10-07-11, 16:29
Γι αυτους που λενε οτι οι πολυβιταμινες δε προσφερουν τιποτα. Μπορειτε να μου εξηγησετε? Αν εχεις ελλειψη για παραδειγμα απο βιταμινη Β12 πως θα γινει η πρωτεινοσυνθεση? Ή αν σου λειπει η B1 πως θα γινει ο μεταβολισμος των υδατανθρακων για να σου δωσουν ενεργεια? Ελπιζω να ξερετε οτι χωρις καποιες βιταμινες οσο και να τρως παει στραφι.

Ο γυμναστής μου, μου είπε πως η centyrum είναι κατάλληλη για την ηλικία μου και πως αν και δεν θα δω στο σώμα μου τίποτα μεγάλα αποτελέσματα, θα δω αποτελέσματα στην ενέργεια μου. (Τα έπαιρνε παλιά και αυτός).
Εσύ τι προτίνεις να πάρω;

ska
10-07-11, 16:42
Γι αυτους που λενε οτι οι πολυβιταμινες δε προσφερουν τιποτα. Μπορειτε να μου εξηγησετε? Αν εχεις ελλειψη για παραδειγμα απο βιταμινη Β12 πως θα γινει η πρωτεινοσυνθεση? Ή αν σου λειπει η B1 πως θα γινει ο μεταβολισμος των υδατανθρακων για να σου δωσουν ενεργεια? Ελπιζω να ξερετε οτι χωρις καποιες βιταμινες οσο και να τρως παει στραφι.

Β12 Κρεας,αυγα,πορτοκαλια,μπανανα,πρασινα λαχανικα
Β1 Δημητριακα,κρεας,λαχανικα

Υπαρχουν τοσες τροφες που παρεχουν τις βιταμινες που λες σε μια ικανοποιητικη ποσοτητα,οχι για ενα ΒΒ αλλα σιγουρα για ενα 14χρονο παιδι.Επισης η περιπτωση να μη λαμβανει ενας συνηθισμενος ανθωπος αρκετη βιταμινη μεσω της τροφης ειναι εξαιρετικα σπανια και εμφανιζεται κυριως σε χωρες οπου οι ανθρωποι δεν εχουν να φανε

Kaloutsikos
10-07-11, 21:10
Γι αυτους που λενε οτι οι πολυβιταμινες δε προσφερουν τιποτα. Μπορειτε να μου εξηγησετε? Αν εχεις ελλειψη για παραδειγμα απο βιταμινη Β12 πως θα γινει η πρωτεινοσυνθεση? Ή αν σου λειπει η B1 πως θα γινει ο μεταβολισμος των υδατανθρακων για να σου δωσουν ενεργεια? Ελπιζω να ξερετε οτι χωρις καποιες βιταμινες οσο και να τρως παει στραφι.

Δηλαδή από μια πολυβιταμίνη εξαρτάτε αν θα τραφούνε οι μυς του?:bodybuilder2:

Ελάτε ρε παιδιά τώρα, μια σωστή διατροφούλα να κάνει το παιδί και δεν χρειάζεται τίποτα,
τι μουρουνέλεα και ω3 του λέτε?
Ας πάρει την Centrum που θέλει μόνο και μόνο να ανέβει ψυχολογικά ότι παίρνει κάτι,.

tasos2
10-07-11, 21:37
Ο γυμναστής μου, μου είπε πως η centyrum είναι κατάλληλη για την ηλικία μου και πως αν και δεν θα δω στο σώμα μου τίποτα μεγάλα αποτελέσματα, θα δω αποτελέσματα στην ενέργεια μου. (Τα έπαιρνε παλιά και αυτός).
Εσύ τι προτίνεις να πάρω;

Παρε τη centrum αν θες, κακο δε κανει μονο καλο. Υπερβιταμινωση ειναι πολυ δυσκολο να παθεις με πολυ βιταμινη οποτε δεν εχεις προβλημα

amateur666
11-07-11, 00:06
Δεν είναι ακριβώς έτσι...

Στην πραγματικότητα, η μαγιά μπύρας μάλλον είναι κατά σειρά πρωτεραιότητας πρώτη σε σχέση με τις... καραμελίτσες :green: Centrum.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5157-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82-...&p=347183&viewfull=1#post347183

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5157-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82-...&p=347202&viewfull=1#post347202

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5157-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82-...&p=347294&viewfull=1#post347294

με εψησες να τη δοκιμασω.. :green: :thumbsup::thumbsup::eleph:

ANTO1034
11-07-11, 00:38
Παρε τη centrum αν θες, κακο δε κανει μονο καλο. Υπερβιταμινωση ειναι πολυ δυσκολο να παθεις με πολυ βιταμινη οποτε δεν εχεις προβλημα

Ξέρω δεν κάνει κακό.. για αυτό και σας την ανέφερα. Είπε ένας φίλος λίγο πιο "πάνω" ότι θα με ανεβάσει μόνο και μόνο ψυχολογικά. Το πρόβλημα δεν είναι το ψυχολογικό, από ψυχολογία ευτυχώς είμαι μια χαρά. Απλά επειδή βρίσκομαι 2 φορές την ημέρα στο γυμναστήριο.. θέλω κάτι ώστε να με ανεβάσει ενεργειακά.

deluxe
11-07-11, 01:15
Ενεργειακα δε θα ανεβεις με τιποτα απο αυτα τα τρια. Παιρνεις χαπακια καφεϊνης, αλλα καλυτερα πινε ενα καφε πριν την προπονηση σου.

gym
12-07-11, 04:23
Ενεργειακα δε θα ανεβεις με τιποτα απο αυτα τα τρια. Παιρνεις χαπακια καφεϊνης, αλλα καλυτερα πινε ενα καφε πριν την προπονηση σου.

σε 14χρονο προτεινεις χαπακια καφεινης?ουτε καν το γραφεις αυτο...ουτε καν σαν ιδεα....;)

xristos1987
12-07-11, 07:27
ρε παιδια δεν ειναι αναγκη για τα παντα να περνουμε χαπια και σκονες....

απο τοσο νωρις να μην παρεις τιποτα να τρως καλα και με προγραμμα για να σου γινει τροπος ζωης η σωστη διατροφη