PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή και ιδέες



hungerstrike
11-07-11, 15:32
θέμα γνωριμίας http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15842-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82!

Η διατροφή μου λοιπόν....

πρωι 4 κουταλιές της σούπας (γεμάτες) κουάκερ σε νερό με μία κουταλιά μέλι και 5 σταφίδες 2-4 ασπράδια + 2 κρόκους

Προπόνηση

κατευθείαν
5 ασπράδια 200ml γάλα 1,5% μία κουταλιά μέλι 1 μπανάνα 2 κουταλιές του γλυκού κουάκερ 1 κουταλιά του γλυκού κακάο (για την γεύση)

μιάμιση ώρα μετά

150-200gr κοτόπουλο στήθος η 170gr τόνος σε νερό + 5 κουταλιές της σούπας καστανό ρύζι (βρασμένο) + σαλάτα μαρούλι και πράσινη πιπεριά + 1 κουταλιά του γλυκού ελαιόλαδο

3 ώρες μετά το ίδιο χωρίς ελαιόλαδο και λιγότερο ρύζι

3 ώρες μετά 2-3 φέτες καπνιστή γαλοπούλα και 5 κουταλιές cotage

για αυτή την εβδομάδα έχω και φιλέτο μοσχαράκι και σολομό

συγνώμη για τις "γενικές" μονάδες μέτρησης αλλά η ζυγαριά παρέδωσε πνεύμα και τα κάνω όλα με το μάτι...οπότε καμιά φορά το κοτόπουλο κυρίως είναι +-50gr

δέχομαι όλα τα σχόλια..ιδέες,κράξιμο,μηνύσεις..ότι πιστεύετε...

με καίει το θέμα και δεν παίζει φράγκο για πιο ψαγμένη διατροφή γ αυτό και όλα είναι τελείως basic...προσπαθώ να είναι όσο πιο καθαρή γίνεται

Ευχαριστώ προκαταβολικά

tolis93
11-07-11, 18:05
θέμα γνωριμίας http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15842-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82!

Η διατροφή μου λοιπόν....

πρωι 4 κουταλιές της σούπας (γεμάτες) κουάκερ σε νερό με μία κουταλιά μέλι και 5 σταφίδες 2-4 ασπράδια + 2 κρόκους

Προπόνηση

κατευθείαν
5 ασπράδια 200ml γάλα 1,5% μία κουταλιά μέλι 1 μπανάνα 2 κουταλιές του γλυκού κουάκερ 1 κουταλιά του γλυκού κακάο (για την γεύση)

μιάμιση ώρα μετά

150-200gr κοτόπουλο στήθος η 170gr τόνος σε νερό + 5 κουταλιές της σούπας καστανό ρύζι (βρασμένο) + σαλάτα μαρούλι και πράσινη πιπεριά + 1 κουταλιά του γλυκού ελαιόλαδο

3 ώρες μετά το ίδιο χωρίς ελαιόλαδο και λιγότερο ρύζι

3 ώρες μετά 2-3 φέτες καπνιστή γαλοπούλα και 5 κουταλιές cotage

για αυτή την εβδομάδα έχω και φιλέτο μοσχαράκι και σολομό

συγνώμη για τις "γενικές" μονάδες μέτρησης αλλά η ζυγαριά παρέδωσε πνεύμα και τα κάνω όλα με το μάτι...οπότε καμιά φορά το κοτόπουλο κυρίως είναι +-50gr

δέχομαι όλα τα σχόλια..ιδέες,κράξιμο,μηνύσεις..ότι πιστεύετε...

με καίει το θέμα και δεν παίζει φράγκο για πιο ψαγμένη διατροφή γ αυτό και όλα είναι τελείως basic...προσπαθώ να είναι όσο πιο καθαρή γίνεται

Ευχαριστώ προκαταβολικά
νομιζω οτι το γαλα κ η μπανανα πρεπει να φυγουν απο το μεταπροπονητικο.αναπληρωση γλυκογονου του υπατος και καζεινη δε πρεπει.απο οσο ξερω.εγω κανω μια ομελετα με 4-5 ασπραδια μια γλυκοπατατα μανηταρια κ πιπερια κ ειμαι πολυ οκ.τα υπολοιπα μαρεσουν.αρκετα θα λεγα.δοκιμασε κ κανα πιτακι βρωμης το πρωι ειναι πολυ καλο;)

exkaliber
11-07-11, 18:09
για το πρωινο
τι να σου κανουν 4 κουταλιες βρωμη και 5 σταφιδες?

βαλε 1 ή ενα μιση σκουπ βρωμη με γαλα
καμια χουφτα σταφιδες
και αμυγδαλα ή και φυστικοβουτηρο αν μπορεις

morello
11-07-11, 21:22
1 σκουπ περιπου ποσα γρ. βρωμη ειναι?

hungerstrike
11-07-11, 21:52
Ευχαριστώ παιδιά..
Γενικά επειδή ουσιαστικά είναι μεταπροπονητικό γεύμα σε υγρή μορφή προσπαθώ να το κάνω λίγο πιο ευκολόπιοτο την μπανάνα την βάζω σαν πηγή υδατάνθρακα αλλά κυρίως για την γεύση αφού με 5-6 ασπράδια η αυγουλιλα είναι έντονη..Για το γάλα έχεις δίκιο και είχα σκοπό να το βγάλω έτσι κ αλιώς..με βαραίνει κιόλας..

Σαν θερμιδική αξία πως σας φαίνεται η διατροφή για τα κιλά μου?
Σκοπός μου αυτή τη στιγμή είναι να χτίσω τα κιλά που είμαι με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απώλεια λίπους..
Είναι εφικτό η πρέπει να αλλάξω κάτι? κατά τη γνώμη σας πάντα και γνωρίζοντας πως θα μάθω με τον καιρό διαβάζοντας το σώμα

Α! Αλήθεια πόσο είναι 1 σκουπ?

hungerstrike
26-07-11, 23:07
UPDATE
Εκανα καπιες αλαγες στη διατροφη τις τελευταιες εβδομαδες και πλεον εχει ως εξεις..

πρωι

5 ασπραδια 1 ολοκληρο αυγο + 5 κουταλιες της σουπας (οσο χωραει το κουταλι) βρωμη 8-9 σταφιδες,κανελα, 1 κουταλια γλυκου μελι + 1κουταλια γλυκου ταχινι + 10 αμυγδαλα τις μερες γυμναστικης αλιως Πιτα βρωμης με γαλοπουλα η μελι..τις προαλλες δοκιμασα και brvmh με cottage και μελι

3 ωρες μετα

200-250 η και 300 γραμαρια κοτοπουλο στηθος ψητο χωρις λαδια η 200gr τονο η 250-300gr μοσχαρι(μοσχαρι μονο σε ενα γευμα και 1 φορα την εβδομαδα) με (η σε) σαλατα μαρουλι 1 κουταλια λαδι + καρι η παπρικα
καμια φορα συνοδεύεται με 3 κουταλιες γιαουρτι 0% και μια κουταλια μουσταρδα και πιπερι

3 ωρες μετα

το ιδιο

3 ωρες μετα

το ιδιο

3 ωρες μετα

τυρι cottage η 250ml γαλα η 1 γιαουρτι 0%

cheat δεν κανω αντε να φαω κανενα μπισκοτο βρωμης η κανενα κρακερακι με σουσαμι αντε καμια φορα (1 φορα) να βαλω σοσ chilli 2 κουταλιες στο κοτοπουλο...τις λιγουρες τις σκοτωνω...αλκοολ 1 φορα την εβδομαδα περιορισμενα....

το μεταπροπονητικο μου ηταν σε υγρη μορφη 5-6 ασπραδια 100 γραμαρια κοτοπουλο και 500ml νερο (βαρυ και ασηκοτο στη γευση αλλα τι να κανουμε) αλλα πλεον δεν το κανω γτ το blender μας αφισε....

Τις μερες προπονησης το μεταπροπονητικο και το προ-προπονητικο εχουν 3-4 κουταλιες της σουπας καστανο ρυζι
Τις μερες που δεν γυμναζωμαι η κανω αεροβια το πρωι ΔΕΝ καταναλωνω ιδατανθρακες εκτος απο το πρωινο
τα λιπαρα δεν λειπουν ποτε απο τα γευματα σε λογικες ποσοτητες
Κανω προπονηση με βαρη 5 φορες την εβδομαδα και 1-2 φορες αεροβια το πρωι η μια μερα που εχω βαρη η μια που εχω κενο...

γενικα εχω παρει 2 κιλα σε 10 μερες και βρισκωμαι σε κυκλο κρεατινης η οποια δεν ηταν στο προγραμμα αλλα ξεμεινε στα χερια μου οποτε μετα απο διαβασμα ειπα να τη χρησιμοποιησω για 1 μηνα χωρις φορτωμα..φταιει αυτο η το φαι κατα τη γνωμη σας? Εχω ριξει πααααααρα πολυ διαβασμα αλλα θα ηθελα να εχω πληροφοριες και απο εσας περαν των οσων εχουν υποθει..

επαναλαμβανω 1,80 78 κιλα πλεον με χαρακτηριστικα μεσοενδομορφου αν βοηθαει

αυτα απο μενα...συνεχιζω το διαβασμα. Ευχαριστω αν το διαβασετε καλο βραδυ

tolis93
26-07-11, 23:21
UPDATE
Εκανα καπιες αλαγες στη διατροφη τις τελευταιες εβδομαδες και πλεον εχει ως εξεις..

πρωι

5 ασπραδια 1 ολοκληρο αυγο + 5 κουταλιες της σουπας (οσο χωραει το κουταλι) βρωμη 8-9 σταφιδες,κανελα, 1 κουταλια γλυκου μελι + 1κουταλια γλυκου ταχινι + 10 αμυγδαλα τις μερες γυμναστικης αλιως Πιτα βρωμης με γαλοπουλα η μελι..τις προαλλες δοκιμασα και brvmh με cottage και μελι

3 ωρες μετα

200-250 η και 300 γραμαρια κοτοπουλο στηθος ψητο χωρις λαδια η 200gr τονο η 250-300gr μοσχαρι(μοσχαρι μονο σε ενα γευμα και 1 φορα την εβδομαδα) με (η σε) σαλατα μαρουλι 1 κουταλια λαδι + καρι η παπρικα
καμια φορα συνοδεύεται με 3 κουταλιες γιαουρτι 0% και μια κουταλια μουσταρδα και πιπερι

3 ωρες μετα

το ιδιο

3 ωρες μετα

το ιδιο

3 ωρες μετα

τυρι cottage η 250ml γαλα η 1 γιαουρτι 0%

cheat δεν κανω αντε να φαω κανενα μπισκοτο βρωμης η κανενα κρακερακι με σουσαμι αντε καμια φορα (1 φορα) να βαλω σοσ chilli 2 κουταλιες στο κοτοπουλο...τις λιγουρες τις σκοτωνω...αλκοολ 1 φορα την εβδομαδα περιορισμενα....

το μεταπροπονητικο μου ηταν σε υγρη μορφη 5-6 ασπραδια 100 γραμαρια κοτοπουλο και 500ml νερο (βαρυ και ασηκοτο στη γευση αλλα τι να κανουμε) αλλα πλεον δεν το κανω γτ το blender μας αφισε....

Τις μερες προπονησης το μεταπροπονητικο και το προ-προπονητικο εχουν 3-4 κουταλιες της σουπας καστανο ρυζι
Τις μερες που δεν γυμναζωμαι η κανω αεροβια το πρωι ΔΕΝ καταναλωνω ιδατανθρακες εκτος απο το πρωινο
τα λιπαρα δεν λειπουν ποτε απο τα γευματα σε λογικες ποσοτητες
Κανω προπονηση με βαρη 5 φορες την εβδομαδα και 1-2 φορες αεροβια το πρωι η μια μερα που εχω βαρη η μια που εχω κενο...

γενικα εχω παρει 2 κιλα σε 10 μερες και βρισκωμαι σε κυκλο κρεατινης η οποια δεν ηταν στο προγραμμα αλλα ξεμεινε στα χερια μου οποτε μετα απο διαβασμα ειπα να τη χρησιμοποιησω για 1 μηνα χωρις φορτωμα..φταιει αυτο η το φαι κατα τη γνωμη σας? Εχω ριξει πααααααρα πολυ διαβασμα αλλα θα ηθελα να εχω πληροφοριες και απο εσας περαν των οσων εχουν υποθει..

επαναλαμβανω 1,80 78 κιλα πλεον με χαρακτηριστικα μεσοενδομορφου αν βοηθαει

αυτα απο μενα...συνεχιζω το διαβασμα. Ευχαριστω αν το διαβασετε καλο βραδυ

Για μένα είσαι μαματος ειδικά όταν διάβασα κότατζ με μέλι κ βρωμη ένιωσα ότι εχω παρέα :-) για μένα βαλε κ κανα φρουτακι το πρωί είναι πολύ καλό...και κανα μακαρονι με πρωτεινη είναι άψογη λύση;) έτσι να μη παίζει μόνο φαγια. Κ κανα φυστικοβουτηρο;) εγώ πάντως δε.μπορώ να πάρω με τπτ με ίδια διατροφή σχδον

hungerstrike
29-07-11, 17:45
Tolis ωραιος ρε συ! Δωσε καμια συνταγη τετια αμα θες ετσι για να παιζει πικιλια.... το quaker με cottage και μελι ειναι κολαση! Βαζω και 2-3 ψιλοκομενα δαμασκηνα τριμενο αμυγδαλο και 1 κουταλια ταχινι και γινεται χαμος! επισης και η αλμηρη εκδοχη του ειναι αψογη.
Πραγματικα μπορω να φαω 1 κιλο....
Γενικα ψιλο-bulk η φαση μου αλλα δεν θελω να βαλω πολυ βαρος αποτομα...1-1,5 κιλο το μηνα θελω..γ αυτο ρωταω αμα ειναι καλο το πλανο..
Κανενας αλλος καμια γνωμη? τιποτα?

tolis93
29-07-11, 20:14
Tolis ωραιος ρε συ! Δωσε καμια συνταγη τετια αμα θες ετσι για να παιζει πικιλια.... το quaker με cottage και μελι ειναι κολαση! Βαζω και 2-3 ψιλοκομενα δαμασκηνα τριμενο αμυγδαλο και 1 κουταλια ταχινι και γινεται χαμος! επισης και η αλμηρη εκδοχη του ειναι αψογη.
Πραγματικα μπορω να φαω 1 κιλο....
Γενικα ψιλο-bulk η φαση μου αλλα δεν θελω να βαλω πολυ βαρος αποτομα...1-1,5 κιλο το μηνα θελω..γ αυτο ρωταω αμα ειναι καλο το πλανο..
Κανενας αλλος καμια γνωμη? τιποτα?
ειμαι σε μια απο τα ιδια φαση.βαζω 300-400 γρ τη βδομαδα κ σε πληροφωρω μεχρι τωρα οι ποντοι στη μεση μ ειναι σταθεροι θολωματα δν εχω δει...η μονη διαφορα ειναι μισο εκατοστο πανω ο δικεφαλος κ 2 ποντους(ναι 2 ποντους) το στηθος..τριμενο αμυγδαλο π βρισκεις ρε θυριο??.λοιπον για μενα μια π μετραει ειναι ασπραδια κουακερ κ κακαο σε αντικολλητικο.το αφηνεις να ζεστανει καλα καλα το αντικολλητικο τα κανεις τα υλικα ενα μειγμα κ το πετας στο τηγανι χωρις λαδια κτλπ τπτ.μετα απο 3-4 λεπτα(προσεξε το ψηνεις σε χαμηλη φωτια) το γυρνας για κανα λεπτο.αυτο απο μονο τ ειναι μαεστρος στο εντερακι σου αλλα αν βαλεις κ λιγο γιαουρτι απο πανω ειναι ολο το ΔΝΤ.η με μελι κ κανελλα λεει τρελα.αλλα με καθαρο κακαο(παυλιδης παιρνω ειναι απιστευτο)γινεται αψογο.αλλα αν βαλεις κροκο χαλαει.για μενα τουλαχιστον.σε δε αρμηρη φαση βαζω κανα 2 φετες γαλοπουλα στο αντικολλητικο μια ντοματα πιπερια κρεμμυδι κ λιγο τριμενο σκορδο απο πανω.τα αφηνω να στεγνωσουν.βαζω το μειγμα(βρωμη με 4 ασπραδια κ 1 κροκο)τα αφηνω παλι 3-4 λεπτα.το γυρναω απο την αλλη(με κροκο γυρναει τρελα ευκολα)βαζω κ λιγο καλαμποκακι καμια φορα.λιγο πιπερι η κυμινο.λιγο καρι.λιγη παπρικα(καμια φορα κ κετσαπ η ταμπασκο αλλα το πρασινο οχι το τιγκα καυτερο) και του εξηγω τον αδοξαστο.επισης κολαση ειναι το κοτατζ με κακαο αντι για μελι.κανω παραλαγες σερι.αλλα κοτατζ βρωμη μελι κ κανελλα ειναι σταλμενα απο τον αγιο πετρο

hungerstrike
29-07-11, 22:54
χαχαχα αψογος!
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
Σε πολυ παρομια φαση ειμαι και εγω αλλα περνω και την κρεατινη οποτε μαλον αυτο ευθηνεται για το φουσκωμα.
Με εφτιαξες μιλαμε θελω να ετιμασω πρωινο απο τωρα για αυριο!
ΚΑΚΑΟ ααααχ προσπαθω να κραταω τη διατροφη οσο πιο καθαρη γινεται και να αποφευγω αυτα τα μικροcheatακια....αλλα δε μπορω εχω ενα βαζακι που μου χαμογελαει καθε πρωι και παντα το αποριπτω...Ασε που μεσα απο τα γευστικα πειραματα εχω κανει κατι πρωινα με τις μισες θερμιδες συντιρισης μου.
δε λεω το στομαχι τραγουδαει ευτιχισμενο μετα αλλα με τρωνε οι τυψεις και μετα σκοτωνω απο τα υπολιπα γευματα.
Τριμενο αμυγδαλο = γουδι+γουδοχερι και δωστου ξυλο μεχρι να γινει αχνη
Με εχει καψει η βρωμη και οι συνταγες που μπορεις να κανεις.
Καλο βραδυ!

tolis93
29-07-11, 22:57
χαχαχα αψογος!
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
Σε πολυ παρομια φαση ειμαι και εγω αλλα περνω και την κρεατινη οποτε μαλον αυτο ευθηνεται για το φουσκωμα.
Με εφτιαξες μιλαμε θελω να ετιμασω πρωινο απο τωρα για αυριο!
ΚΑΚΑΟ ααααχ προσπαθω να κραταω τη διατροφη οσο πιο καθαρη γινεται και να αποφευγω αυτα τα μικροcheatακια....αλλα δε μπορω εχω ενα βαζακι που μου χαμογελαει καθε πρωι και παντα το αποριπτω...Ασε που μεσα απο τα γευστικα πειραματα εχω κανει κατι πρωινα με τις μισες θερμιδες συντιρισης μου.
δε λεω το στομαχι τραγουδαει ευτιχισμενο μετα αλλα με τρωνε οι τυψεις και μετα σκοτωνω απο τα υπολιπα γευματα.
Τριμενο αμυγδαλο = γουδι+γουδοχερι και δωστου ξυλο μεχρι να γινει αχνη
Με εχει καψει η βρωμη και οι συνταγες που μπορεις να κανεις.
Καλο βραδυ!

ρε συ αδερφε το κακαο το καθαρο εχει μωλις 15 θερμιδες το κουταλακι του γλυκου.πρωτεινη κ λιπαρα εχει.κ μαλιστα μονοακορεστα απο οσο ξερω.κ λιγα κορεσμενα.αλλα λιγα.τι σκας?μια κουταλια θα σ αλλαξει ολο το σωμα?εγω εχω παρει κ κατι δημιτριακα απο τα λιντλ π ειναι θεικα κ μεσα στη μερα παιζει να τρωω συν 300 θερμιδες απο αυτα κ μονο.το αποτελεσμα θολωνω ελαχιστα τη περιοδο π τα μπακωνω.τπτ παραπανω.γραμμαριο δε βαζεις απο αυτα τα μικροτσιτακια.καθε μερα κανω τετοια.καλο βραδυ

hungerstrike
24-08-11, 22:30
Λιπον απορω πως δεν με εχει κραξει κανενας για τη διατροφη που ποσταρα.....που παω με τοση πρωτεινη??????

πλεον ακολουθω αυτο....

Πρωι

πιτακια βρωμης. 50γρ βρωμη 6 ασπραδια + 1κροκος. κανελα. 15-20γρ σταφιδες. 2 κουταλιες ταχινι

3 ωρες μετα

100-120γρ κοτοπουλο η 150-180γρ τονο σε νερο και 150-200γρ σαλατα μαρουλι κρεμυδι πιπερια 2 κουταλιες του γλυκου ελαιολαδο

3 ωρες μετα (και συνηθως πριν την προπονηση)

100-120γρ κοτοπουλο η 150-180γρ τονο σε νερο και 70-90γρ(βρασμενο) καστανο ρυζι η πατατα

2-3 ωρες μετα προπονηση

μιση ωρα μετα την προπονηση εδω λογω του οτι δεν εχω παντα αυγα παιζει α' και β' διατροφικο πλανο

α'
8 ασπραδια

μιαμιση ωρα μετα

120γρ κοτοπουλο η 100γρ μοσχαρι η 180γρ τονο σε
νερο 50-60γρ (βρασμενο) ρυζι η
πατατα + την ιδια σαλατα με 2 κουταλιες ελαιολαδο η
1μιση κουταλια σησαμελαιο

3 ωρες μετα

γιαουρτι 0 η 2% η 100γρ κοτατζ με 2 κουταλιες ταχινι η 20γρ αμυγδαλα

η β'

120γρ κοτοπουλο η 100γρ μοσχαρι η 180γρ τονο σε
νερο 50-60γρ (βρασμενο) ρυζι η
πατατα

3 ωρες μετα

120γρ κοτοπουλο η 100γρ μοσχαρι η 180γρ τονο σε
νερο την ιδια σαλατα με 2 κουταλιες ελαιολαδο η
1μιση κουταλια σησαμελαιο

3 ωρες μετα

γιαουρτι 0 η 2% η 100γρ κοτατζ με 2 κουταλιες ταχινι η 20γρ αμυγδαλα


Η πρακτικη διαφορα των 2 ειναι οτι στο β' για να κανω τα 6 γευματα καθωμαι μεχρι πιο αργα ξυπνιος (συνηθως ξυπναω 10 και κοιμαμαι 3) κατι που μπορει να αλαξει με μια whey στο μεταπροπονητικο αλλα αυτο στο μελον λογω χρηματων...

Πειτε καμια γνωμη ρε παιδια...

stats εχω δωσει..πλεον 74 κιλα λιπος αγνωστο αλλα εχει πεσει η συντιρηση μου με βαση την αλιπη μαζα μου περι τις 2300