PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν χορταινω... ΠΕΙΝΑΩ!!!



ggeorge
11-07-11, 22:13
βρε παιδια σιγουρα τα κανω ολα σωστα; Πειναω

Τρωω 6-7 φορες τη μερα φαγητο που το εχουμε ψιλοσυζητησει και μαλλον ειναι σωστες οι ποσότητες...

Πχ μεσημεριανο 100-150 γρ ρυζι και 150 γραμμαρια κοτόπουλο...
Αυτα ειναι μια σταλια... Που να χορτασω...
Σε 10 λεπτα θελω και αλλο...

Σιγουρα είναι ολα σωστα; 100-150 γραμμαρια ρύζι είναι ενα κεσεδακι. 150 γραμμαρια κοτα είναι δυο μπουκιες...

Το μεσημερι δεν αντεξα και εφαγα ολο το φαγακι που μαγειρεψα. Ειχα αγορασει 700 γραμμαρια στηθος κοτοπουλο. Ε ... το εφαγα ολο. Προλαβε και μου βουτηξε λιγακι η κοπελα μου...

Πριν απο λιγο εφτιαξα 250 γραμμαρια κιμα μοσχαρίσιο. Ειπα οτι θα φαω 125 τωρα και 125 σε κανενα δυωρο... Ε... το τσακισα ολο μαζί με δυο φετες ψωμι του τοστ καραμολεγκο... Και σε λιγο θα παω να ανοιξω το ψυγειο...
Απο τωρα σκεφτομαι τι θα φαω...

Το πρωι 100 γρ. βρωμη με 6 ασπραδια, και 1 σκουπ whey, μετα τοστακι με 5-6 φετες γαλοπουλα κλπ κλπ...
Πριν την προπονηση μπανανα και whey, μετα το ιδιο... πριν κοιμηθω αμυγδαλα με κατι που εχει καζεινη....

Ε δε παει αλλο ...

Π Ε Ι Ν Α Ω... :green:


Και το θεμα είναι οτι πεφτει το λιπος.

Μου φαινεται θα το ριξω στην κετο... για να χορτασω φαγητο...
Εκει να δειτε... Μεσημερι 1 κιλο κοτοπουλο ....
Βραδυ 5-6 μπριζολες κλπ...

πως θα παρω κιλα αν πειναω ολη τη μερα... :(

Εχω αγορασει ζυγαρια... Σιγουρα σωστα τα μετραω... Πριν μαγειρευτουν....

Δε ξερω γιατί ανοιξα το θεμα... Για να πω τον πονο μου μαλλον...

Ξεχασα να σας πω οτι ειμαι πανω απο τις θερμίδες συντήρησης...

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:18
Σαν κατι τυπους που βλεπουμε και κανουν αγωνες φαγητου, χεχεχε:green:

Τι να σου πω, ποσα κιλα εχεις? Υψος? Απο σωμα πως πας? Απο συχνοτητα γυμναστικης? Δουλεια?

pankol
11-07-11, 22:19
μπουκώσου με σαλάτα μπόλικη και μια χαρά θα είσαι...

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:22
μπουκώσου με σαλάτα μπόλικη και μια χαρά θα είσαι...

Εγω οταν πειναω δεν μπορω ουτε να τις βλεπω...

Μπορει να του λειπει κατι του μαν. Να μας πει λιγο το backround του και θα δουμε..

ggeorge
11-07-11, 22:23
αδυνατος είμαι...
1,77 και κατω απο 70 κιλα...
Βεβαια και κατω απο 10% λιπος...


35 χρονών

Εχω ανεβασει θεματακι που εχει και φωτογραφία...

φωτογραφία (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15736-%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%87%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CF%8C%CE%B2%CE%B5%CF%81)

γυμναστική καθε μερα μια μυική ομάδα. Λιγοτερο απο ωρα στο γυμναστηριο. Εργασία γραφειου... Χαλαρη η μερα δηλαδη πλην του γυμναστηρίου...

παω να φαω και επανερχομαι... :green:

DimitrisT
11-07-11, 22:23
Καλα δεν ειναι ετσι ακριβως και στην κετο, αμα φας πολυ πρωτεινη βγαινεις εκτος κετωσης..
Η διαφορα ειναι οτι με τα τοσα λιπαρα που εχει δε νιωθεις πεινα..
Τι να σου πω, αρχισε να βοσκας κυριολεκτικα :green:, κατεβαζε ποσοτητες απο σαλατα και θα εισαι οκ.

ggeorge
11-07-11, 22:26
βασικα το προβλημα είναι με τις ποσότητες κρεατος...
Αν μπορουσα να φαω περισσοτερο κρεας (πχ το διπλασιο) θα ημουν ενταξει...

Οσες φορες το εχω κανει ειμαι μια χαρα.. Δε με πειραζει η μικρή ποσότητα ρυζιου και πατατας... Ποτε δεν ετρωγα μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων... Αντιθετα παντα ετρωγα ΠΟΛΥ ΚΡΕΑΣ... :green:

lila_1
11-07-11, 22:29
Σε νιώθω....!
Φάε σαλάτες!
Εγώ κοντεύω να βελάξω απο τη πολλή πρασινάδα....αποτελεσματικότατο :green::green:

jGod
11-07-11, 22:30
ggeorge σε καταλαβαινω απολυτα το ιδιο εχω και γω αυτες τις μερες!μαλλον επειδη γυρισε η μανα μου..και εκει που ετρωγα σκετη κοτα στην λαδοκολλα την εκανε με φρεσκια τοματα στην χητρα..και οταν τρως ενα ξερο πραγμα και μετα τρως τα ωραια..σε πιανει απο την στερηση...τρελα και θες να το φας ολο!

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:32
βασικα το προβλημα είναι με τις ποσότητες κρεατος...
Αν μπορουσα να φαω περισσοτερο κρεας (πχ το διπλασιο) θα ημουν ενταξει...

Οσες φορες το εχω κανει ειμαι μια χαρα.. Δε με πειραζει η μικρή ποσότητα ρυζιου και πατατας... Ποτε δεν ετρωγα μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων... Αντιθετα παντα ετρωγα ΠΟΛΥ ΚΡΕΑΣ... :green:

και γω...αντε φαε! Γιατι δεν τρως? Δεν σαφηνει η μητερα σ?(:p)

ggeorge
11-07-11, 22:33
μπα εγω δεν εχω καποιον να μου μαγειρεψει καλο φαγητο... Ανοστα τρωω αλλα και παλι τα λιγουρευομαι... ;)

ggeorge
11-07-11, 22:34
αν μου δωσετε το οκ να φαω και 800 γρ πρωτεινης θα το κανω... :turtle: :P


Παιδες το κρεας μαγειρεμενο ή αψητο το ζυγιζω;

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:35
μπα εγω δεν εχω καποιον να μου μαγειρεψει καλο φαγητο... Ανοστα τρωω αλλα και παλι τα λιγουρευομαι... ;)

Το κρεας τρωγεται ω-μ-ο

Φυσικα μετα τις τρελες αγελαδες και ολα τα αλλα που ακουμε τωρα, τολμας να το φας ωμο? Εδω σε θελω...

lila_1
11-07-11, 22:35
και γω...αντε φαε! Γιατι δεν τρως? Δεν σαφηνει η μητερα σ?(:p)

Εμένα πάντως με κράζει...

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:36
Εμένα πάντως με κράζει...

και μενα. Γιατι εσυ ποσο εισαι? Ζεις με τη μαμα σ ακομα?

lila_1
11-07-11, 22:40
και μενα. Γιατι εσυ ποσο εισαι? Ζεις με τη μαμα σ ακομα?

Ας πουμε....την ανέχομαι.
..:turtle::turtle::turtle:

ggeorge
11-07-11, 22:42
Ωμο κρεας; απαπα...
Λιγο αψητο να είναι εχω πρόβλημα...
Αμα ψηθει ομως... τρωω ολο το γουρουνακι...

Με γονεις δε βγαζεις ακρη...
Κανεις κετο σε βριζουν .... Τι πραγματα είναι αυτα κλπ΄...

τρως βρωμι με ασπραδια... σε αρχιζουν ... εισαι τρελος πετας το αυγο κλπ...

Τωρα είμαι μονος μου και τρωω οτι θελω...
Οχι οσο θελω ομως... :(

Giannistzn
11-07-11, 22:42
Τα κρεατικα - ψαρικα μαγειρεμενα. Το ρυζι, 150 αν το μετρας, αβραστο.

ggeorge
11-07-11, 22:46
Τα κρεατικα - ψαρικα μαγειρεμενα. Το ρυζι, 150 αν το μετρας, αβραστο.

Μεχρι τωρα τα μετραγα μαγειρεμενα...

Μια βοηθεια...
Αν ειναι 100 γραμμαρια μαγειρεμενο πόσο είναι ωμό; Για να μη βαζω και δευτερη φορα για μαγειρεμα...

Σε κοτοπουλο, κιμα μοσχαρισιο και ψαρι πχ...
Ενταξει θα κανω δοκιμες αλλα για να μη παιδευτω...

Αυτο με το ρυζι δε το καταλαβα. 150 αβραστο αντιστοιχει σε ποσα ψημμενο; 100;

Νομιζω βρισκουμε σιγα σιγα γιατί πειναω...

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:52
Ωμο κρεας; απαπα...
Λιγο αψητο να είναι εχω πρόβλημα...
Αμα ψηθει ομως... τρωω ολο το γουρουνακι...

Με γονεις δε βγαζεις ακρη...
Κανεις κετο σε βριζουν .... Τι πραγματα είναι αυτα κλπ΄...

τρως βρωμι με ασπραδια... σε αρχιζουν ... εισαι τρελος πετας το αυγο κλπ...

Τωρα είμαι μονος μου και τρωω οτι θελω...
Οχι οσο θελω ομως... :(

Aν παιρνεις ποσοτητες απο φαγητα που ειναι πιο φθηνα αλλα εξισου ισως υγειινα?

Giannistzn
11-07-11, 22:56
Οταν λεμε στο φορουμ (99%) 100γρ ρυζι, εννοουμε 100 αβραστο, γιατι βγαινει περιπου 270γρ βρασμενο.

Οσο για το κρεας, ειναι στο περιπου, δεν μπορεις να ξερεις, εξαρταται απο τα υγρα του κλπ κλπ κλπ. Πειραματισου και θα το βρεις στη πορεια :thumbup:

pankol
11-07-11, 22:56
Μεχρι τωρα τα μετραγα μαγειρεμενα...

Μια βοηθεια...
Αν ειναι 100 γραμμαρια μαγειρεμενο πόσο είναι ωμό; Για να μη βαζω και δευτερη φορα για μαγειρεμα...

Σε κοτοπουλο, κιμα μοσχαρισιο και ψαρι πχ...
Ενταξει θα κανω δοκιμες αλλα για να μη παιδευτω...

Αυτο με το ρυζι δε το καταλαβα. 150 αβραστο αντιστοιχει σε ποσα ψημμενο; 100;

Νομιζω βρισκουμε σιγα σιγα γιατί πειναω...

το ρύζι ανάλογα πόσο το βράζεις, πόσο νερό βάζεις κλπ. χονδρικά εγώ που βράζω 80γρ, γίνεται περίπου 160-180, κάπου εκεί.

ggeorge
11-07-11, 22:58
Aν παιρνεις ποσοτητες απο φαγητα που ειναι πιο φθηνα αλλα εξισου ισως υγειινα?
οπως;
Παντως μεχρι στιγμης τα βγαζω βολτα με το οικονομικό...
Δεν ειναι εκει το προβλημα...
Μαλλον λαθος υπολογισμο κανω τελικα...

Λοιπον ανακεφαλαιωση...
Κρεας ψαρι τα ζυγίζω μαγειρεμενα...

Πατετες, ρυζι, μακαρόνι, βρωμη, πριν το μαγειρεμα...
οπως και τα υπολοιπα... λαχανικα κλπ
Σωστα;

Θα με χωρισει η κοπελια...
Θα μαγειρευουμε κατι και θα τις λεω μολις τελειωσει.. βαλε και αλλο... :green:

Ωρε γλεντια... :green:

Πολυ ωραια ... Ευχαριστω παιδια... ;)
Επανερχομαι αυριο γιατι τωρα εχει και αλλο λογο για να με χωρισει...

Giannistzn
11-07-11, 23:00
Σωστος ;)

MusclesOfShadow
11-07-11, 23:17
οπως;
Παντως μεχρι στιγμης τα βγαζω βολτα με το οικονομικό...
Δεν ειναι εκει το προβλημα...
Μαλλον λαθος υπολογισμο κανω τελικα...

Λοιπον ανακεφαλαιωση...
Κρεας ψαρι τα ζυγίζω μαγειρεμενα...

Πατετες, ρυζι, μακαρόνι, βρωμη, πριν το μαγειρεμα...
οπως και τα υπολοιπα... λαχανικα κλπ
Σωστα;

Θα με χωρισει η κοπελια...
Θα μαγειρευουμε κατι και θα τις λεω μολις τελειωσει.. βαλε και αλλο... :green:

Ωρε γλεντια... :green:

Πολυ ωραια ... Ευχαριστω παιδια... ;)
Επανερχομαι αυριο γιατι τωρα εχει και αλλο λογο για να με χωρισει...

Δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο γιατι δεν ψωνιζω εγω αλλα ισως το κοτοπουλο να ειναι φθηνο? Αυτο που ξερω ειναι πως το χοιρινο ειναι πιο φθηνο απο το μοσχαρι.

Να εισαι καλοςμε την κοπελια!

ggeorge
12-07-11, 08:18
καλημερα παιδια...
παλι εδω...

Οι θερμιδομετρητες, τις ποσοτητες που εχουν τις εννοουνε μαγειρεμενα;

Και γιατί ενα κομματι κρεας να εχει διαφορετικες θερμιδες αν ψηθει λιγο ή πολυ (θεωρω οτι αν ψηθει πολυ θα ελαφρυνει και αλλο, οποτε θα το υπολογισουμε διαφορετικα... )

Λογικα θα επρεπε να υπολογιζεται αψητο και οπως και να το μαγειρεψεις να εχει τα ιδια διατροφικά στοιχεια...

Δηλαδη τι θελω να πω....

Αγοραζω δυο κομματια κρεας ακριβως τα ιδια. Προφανως θα εχουν τις ιδες πρωτεινες λιπη κλπ...

Το ενα το βραζω και το αλλο το ψηνω

Το βραστο θα είναι πιο βαρυ λογω του νερου που ρουφηξε (μπορει να ειναι και ελαφρυτερο δε ξερω. Σιγουρα θα διαφερει ομως στο βαρος)

Αυτα αν τα υπολογησουμε μετα το μαγειρεμα θα εχουν διαφορετικα διατροφικα στοιχεια.
Λαθος δεν ειναι αυτο; Αφου είναι το ιδιο ακριβως κρεας!!

Τελικα, για να επανελθω στην ερωτηση μου... ;)

Οι πινακες που εχουμε για διατροφικα στοιχεια υπολογιζουν και αυτοι ρυζι μακαρονι πατατες κλπ αψητα και κρεατικα, ψαρια μαγειρεμενα;

DimitrisT
12-07-11, 08:51
καλημερα παιδια...
παλι εδω...

Οι θερμιδομετρητες, τις ποσοτητες που εχουν τις εννοουνε μαγειρεμενα;

Και γιατί ενα κομματι κρεας να εχει διαφορετικες θερμιδες αν ψηθει λιγο ή πολυ (θεωρω οτι αν ψηθει πολυ θα ελαφρυνει και αλλο, οποτε θα το υπολογισουμε διαφορετικα... )

Λογικα θα επρεπε να υπολογιζεται αψητο και οπως και να το μαγειρεψεις να εχει τα ιδια διατροφικά στοιχεια...

Δηλαδη τι θελω να πω....

Αγοραζω δυο κομματια κρεας ακριβως τα ιδια. Προφανως θα εχουν τις ιδες πρωτεινες λιπη κλπ...

Το ενα το βραζω και το αλλο το ψηνω

Το βραστο θα είναι πιο βαρυ λογω του νερου που ρουφηξε (μπορει να ειναι και ελαφρυτερο δε ξερω. Σιγουρα θα διαφερει ομως στο βαρος)

Αυτα αν τα υπολογησουμε μετα το μαγειρεμα θα εχουν διαφορετικα διατροφικα στοιχεια.
Λαθος δεν ειναι αυτο; Αφου είναι το ιδιο ακριβως κρεας!!

Τελικα, για να επανελθω στην ερωτηση μου... ;)

Οι πινακες που εχουμε για διατροφικα στοιχεια υπολογιζουν και αυτοι ρυζι μακαρονι πατατες κλπ αψητα και κρεατικα, ψαρια μαγειρεμενα;

Γιατι πολυ απλα το κρεας οταν το μαγειρευεις χανει βαρος ενω τα μακαρονια/ρυζι παιρνουν.
Αναλογα το πως και ποση ωρα θα το μαγειρεψεις αλλαζει και το βαρος.
Για παραδειγμα, εγω το ρυζι το τρωω οταν ειναι λιγο σκληρο, εσυ οταν ειναι λαπας, αν βρασουμε και οι δυο 100γρ, το τελικο αποτελεσμα θα ειναι διαφορετικο (ο λαπας θα ζυγιζει περισσοτερο)
Αρα εαν το ζυγιζαμε βρασμενο εσυ θα φας λιγοτερη ποσοτητα ρυζι αλλα και λιγοτερες θερμιδες απο μενα.
Ουσιαστικα ειναι σα να σου λενε : Αβραστο εχει Χ θερμιδες, καντο οτι θελεις μετα..

Το κρεας απο την αλλη χανει βαρος (χανει νερο), ε αυτο το νερο δεν εχει θερμιδες, δεν εχουν ολα τα ζωα την ιδια ποσοτητα νερου πανω τους..

Και για να σου απαντησω, ναι, τα κρεατα μαγειρεμενα ενω το ρυζι/μακαρονια ωμα.

ggeorge
12-07-11, 09:27
πολυ ωραια
το ζουμι της υποθεσης είναι το τελευταιο...

Μεχρι τωρα τα μετραγα αψητα, οποτε ετσι θα αυξηθει η ποσοτητα κρεατος που θα τρωω :green: ;)

Ευχαριστω

tolis93
12-07-11, 14:15
πολυ ωραια
το ζουμι της υποθεσης είναι το τελευταιο...

Μεχρι τωρα τα μετραγα αψητα, οποτε ετσι θα αυξηθει η ποσοτητα κρεατος που θα τρωω :green: ;)

Ευχαριστω

φιλος παντα ψημενο το ζυγιζουμε το κρεας κ ωμα τα ρυζια μακαρονια.μας συμφερει σκεψου το!!!:P α btw αν εχεις ακομα αυτο το αισθημα της πεινας τρωγε ξερω γω 50 γρμ παραπανω κρεας.ισως σ κανει διαφορα.εγω τις τελευταιες μερες ψοφουσα εβγαζα το προγραμμα μ με δυσκολια κ απλα πεινουσα ολη μερα.κοπανησα ενα κοτοπουλο προχτες κ 1 κιλο συκωτι μοσχαρισιο χτες κ σημερα πεταω.να ακους το σωμα σ ειναι βασικο.λιγο ο ηλιος λιγο το κολυμπι...

ggeorge
12-07-11, 15:42
μολις εφαγα...

φτιαξαμε κοτοπουλο με πατατες στη γαστρα

Βαλαμε μεσα 1 κιλό πατατες και 600 γραμμαριο κοτοπουλο (οσο είχε η συσκευασια)
Το ενα κιλό πατατας εχασε ελαχιστο βαρος... πηγε στα 900 περιπου...
Το 600 γραμμαρια κοτοπουλου εγιναν 350 με το ζορι...

Ετσι εφαγα 150 εγω, 100 η κοπελια για να μου μεινουν 100 για το βραδυ...
Παλι νυστικος θα μεινω... :(

Ευτυχως καταλαβα τι παιζει...
Πειναγα γιατι δεν ετρωγα... Εβαζα 200 (αψητα) ετρωγα 100 μαγειρεμενα...

Απο αυριο επομενως θα μπαινει κιλο σιγουρα για μαγειρεμα...
Οποτε θα γίνεται περιπου 550-600
200 και 200 εγω...
οτι περισσεψει η κοπελια... :P

sadistic
12-07-11, 15:56
αυτο το θεματακι το ειχα και γω πριν κανα διμηνο.καθε 2 ωρες πειναγα.και ετρωγα σαν π.....ς.αρχισε ομως η κοιλιτσα να πεταει λιγο και να διωγκωνετε.οποτε χαλαρωσα λιγο το φαι γιατι ενω φορτωνα ηταν ασχημο να πεταει η κοιλια.τωρα πλεον τρωω οσο[πραγματικα χρειαζομαι]και οχι οτι μου λεν τα ματια και η παραισθηση μου.

No Cash
12-07-11, 16:07
αφου πεινας... τρωγε... κι εγω δεν χορταινω ευκολα.. δεν εχω κατσει να μετρησω θερμιδες... αλλα σιγουρα καταναλανω πολυυυ περισσοτερες απο τις θερμιδες συντηρησης...

η αληθεια ειναι πως με πιανει κ λιγο το ψυχολογικο του θεματος... εχω συνηθισει να ειναι γεματη η κοιλια μου κ πρησμενη.... κι οταν τη νοιωσω πολυ φλατ αδεια.. αγχωνομαι και ξεκιναω να τρωω...

καλο η κακο.. δεν ξερω... παντως δεν θολωσα ποτε απο αυτο το πραγμα...

υδατανθρακες τρωω κ στο προτελευταιο γευμα... και οχι με συνεση..

Leila
12-07-11, 16:09
Μπράβο που πεινάς! Επιτέλους κάποιος που με καταλαβαίνει.
Ολο διαβάζω και διαβάζω οτι αν τρως φυτικες ινες χορταινεις. Πού χορταίνεις; εμένα μου ανοίγουν την όρεξη.
Αμ τα μαρούλια, βοσκάω όλη τη μέρα κι όσα μαρούλια και να φάω τόσο πεινάω.
Δηλαδή σε ορισμένες φάσεις καλύτερα να έμενα νηστική παρά αυτές τις σαλάτες.
Εγώ το χω πάρει απόφαση ότι διατροφή=πείνα κι αν χρειάζεται να κάνω αντεχω ν'ακούω τα ντραμς να δίνουν συναυλία στο στομάχι μου.

NASSER
12-07-11, 16:34
Μπράβο που πεινάς! Επιτέλους κάποιος που με καταλαβαίνει.
Ολο διαβάζω και διαβάζω οτι αν τρως φυτικες ινες χορταινεις. Πού χορταίνεις; εμένα μου ανοίγουν την όρεξη.
Αμ τα μαρούλια, βοσκάω όλη τη μέρα κι όσα μαρούλια και να φάω τόσο πεινάω.
Δηλαδή σε ορισμένες φάσεις καλύτερα να έμενα νηστική παρά αυτές τις σαλάτες.
Εγώ το χω πάρει απόφαση ότι διατροφή=πείνα κι αν χρειάζεται να κάνω αντεχω ν'ακούω τα ντραμς να δίνουν συναυλία στο στομάχι μου.

Διατροφή δεν σημαίνει πως πρέπει αναγκαστικά να πεινάμε συνέχεια... ειδικά αμα συνδυάζουμε την διατροφή με αθλητικές δραστηριότητες.
Επειτα είναι σφάλμα να μειώνουμε απότομα τις θερμίδες που τρωμε απο αυτες που είχε μάθει το σώμα μας.
Ισως θα ήταν καλό να διαβάσεις τα προγράμματα διατροφης του φόρουμ και μην σε τρομάζει η αναφερόμενη μυική ανάπτυξη που μπορεί να επιφέρει μια τετοια διατροφη. Ειδικά για μια γυναικα δεν είναι τόσο εύκολο ;)

loukiss
12-07-11, 16:58
αμα εισαι για ογκο μην μετρας καθολου ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ... τρωγε αβερτα... πολυ κρεας και πολυ ρυζι/πατατα..δν νοειται να εισαι σε φαση ογκου και να πεινας...

Leila
12-07-11, 17:37
Διατροφή δεν σημαίνει πως πρέπει αναγκαστικά να πεινάμε συνέχεια... ειδικά αμα συνδυάζουμε την διατροφή με αθλητικές δραστηριότητες.
Επειτα είναι σφάλμα να μειώνουμε απότομα τις θερμίδες που τρωμε απο αυτες που είχε μάθει το σώμα μας.
Ισως θα ήταν καλό να διαβάσεις τα προγράμματα διατροφης του φόρουμ και μην σε τρομάζει η αναφερόμενη μυική ανάπτυξη που μπορεί να επιφέρει μια τετοια διατροφη. Ειδικά για μια γυναικα δεν είναι τόσο εύκολο ;)

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση προς εμένα. Να πω την αλήθεια, δεν θέλω να επιτύχω κάποια μυική ανάπτυξη ή να αλλάξω το σώμα μου. Συμμετέχω στο φόρουμ επειδή αποφάσισα να το ρίξω στην υγιεινή διατροφή κι επειδή θα ήθελα μια ελαφριά γράμμωση. Αλλά μη φανταστείτε τίποτα τραγικό, άντε λίγο στους κοιλιακούς και λίγο στους γλουτούς. Ίσως δηλαδή να είμαι και εκτός θέματος καθώς δεν θέλω να αποκτήσω το σώμα με τους τρικέφαλους, τετρακεφαλους, κοιλιακούς και όλα αυτά που ίσως ασχολούνται οι κοπέλες του εν λόγω φόρουμ. Βρίσκω όμως ενδιαφέροντα τα θέματα διατροφής και άσκησης και για αυτό αποφάσισα να συμμετάσχω.
Γενικά μέχρι πρότινος είχα ένα περίεργο σύστημα διατροφής, δηλαδή μπορεί να έτρωγα 7 σοκολάτες την μέρα και να μην έτρωγα τπτ άλλο και να μην πείναγα, ή και 2 πιτόγυρα όλη τη μέρα και να μην πείναγα, αλλά τώρα παρόλο που τρώω περισσότερες φορές τη μέρα πεινάω γιατι τρώω όλο λαχανικά κι αυτά μου ανοίγουν την όρεξη. Καλύτερα να τα τρωγα σκέτα δλδ χωρίς το λαχανικό δίπλα.
Και να πω την αλήθεια με τρόμαξες που μου πες οτι μπορει να αποκτησω μυική μάζα. δεν θέλω να αποκτήσω κάτι τέτοιο (τουλάχιστον όπως το χω στο μυαλό μου)

terataki
12-07-11, 19:00
αμα εισαι για ογκο μην μετρας καθολου ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ... τρωγε αβερτα... πολυ κρεας και πολυ ρυζι/πατατα..δν νοειται να εισαι σε φαση ογκου και να πεινας...

:thumbup:
ετσι ειναι τα πραγματα.απορω τι καθεστε και μετρατε μερικοι.
ογκος=φαγητο,τρως μεχρι να μην μπορεις να σηκωθεις απτο τραπεζι.βαζεις κιλα και υστερα διωχνεις με διαιτα το περιττο λιπος που εβαλες.
εννοειτε ομως οτι δεν θα τρως σαβουρες.μονο 2-3 φορες την εβδομαδα.και καθημερινα στα φαγητα σου προσθετεις εξτρα θερμιδες ωστε να ανεβαινουν οι συνολικες θερμιδες και να βαζεις κιλα...καθαρο ογκο τελειως δεν γινεται να κανεις,μαζι με τους μυς βαζεις και λιπος εφοσον εισαι υπερθερμιδικα δεν μπορεις να το αποφυγεις.

loukiss
13-07-11, 00:39
σωστος ο φιλος απο πανω...

jGod
13-07-11, 01:20
:thumbup:
ετσι ειναι τα πραγματα.απορω τι καθεστε και μετρατε μερικοι.
ογκος=φαγητο,τρως μεχρι να μην μπορεις να σηκωθεις απτο τραπεζι.βαζεις κιλα και υστερα διωχνεις με διαιτα το περιττο λιπος που εβαλες.


καλα θα ηταν να ταν ετσι αλλα δεν ειναι!αν αρχισεις π.χ και ανεβασεις αποτομα θερμιδες..ειναι απολυτα σιγουρα οτι θα βαλεις αρκετο λιπος..κυριως λιπος εκτος αν ξεκινας τα βαρη ΣΗΜΕΡΑ! η αυξηση των θερμιδων καλο ειναι να γινεται σταδιακα..ο ορος καθομαι και τρωω μεχρι να σκασω..πρακτικα και γευστικα βολευει αλλα δεν φερνει το αποτελεσμα που θες..και το αποτελεσμα που θα εχεις αν ακολουθησεις αυτα που λες ..ειναι οταν μπεις στην γραμμωση να συρρικνωθεις πραγματικα..και ισως να επιστρεψεις και χειροτερος αποτι ησουν πριν ξεκινησεις ογκο!

kabamaru
13-07-11, 02:12
Και για να σου απαντησω, ναι, τα κρεατα μαγειρεμενα ενω το ρυζι/μακαρονια ωμα.Ρε τι μαθαινει κανεις. ..εγω τοσο καιρο τα κρεατα τα μετραγα ωμα

ggeorge
13-07-11, 08:14
Ρε τι μαθαινει κανεις. ..εγω τοσο καιρο τα κρεατα τα μετραγα ωμα

και δεν πειναγες μετα απο 10 λεπτα;
Μιλαμε χανουν πολυ βαρος... :green:

NASSER
13-07-11, 11:08
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση προς εμένα. Να πω την αλήθεια, δεν θέλω να επιτύχω κάποια μυική ανάπτυξη ή να αλλάξω το σώμα μου. Συμμετέχω στο φόρουμ επειδή αποφάσισα να το ρίξω στην υγιεινή διατροφή κι επειδή θα ήθελα μια ελαφριά γράμμωση. Αλλά μη φανταστείτε τίποτα τραγικό, άντε λίγο στους κοιλιακούς και λίγο στους γλουτούς. Ίσως δηλαδή να είμαι και εκτός θέματος καθώς δεν θέλω να αποκτήσω το σώμα με τους τρικέφαλους, τετρακεφαλους, κοιλιακούς και όλα αυτά που ίσως ασχολούνται οι κοπέλες του εν λόγω φόρουμ. Βρίσκω όμως ενδιαφέροντα τα θέματα διατροφής και άσκησης και για αυτό αποφάσισα να συμμετάσχω.
Γενικά μέχρι πρότινος είχα ένα περίεργο σύστημα διατροφής, δηλαδή μπορεί να έτρωγα 7 σοκολάτες την μέρα και να μην έτρωγα τπτ άλλο και να μην πείναγα, ή και 2 πιτόγυρα όλη τη μέρα και να μην πείναγα, αλλά τώρα παρόλο που τρώω περισσότερες φορές τη μέρα πεινάω γιατι τρώω όλο λαχανικά κι αυτά μου ανοίγουν την όρεξη. Καλύτερα να τα τρωγα σκέτα δλδ χωρίς το λαχανικό δίπλα.
Και να πω την αλήθεια με τρόμαξες που μου πες οτι μπορει να αποκτησω μυική μάζα. δεν θέλω να αποκτήσω κάτι τέτοιο (τουλάχιστον όπως το χω στο μυαλό μου)

Θα μπορεις να τρως κρεατικό με σαλάτα και όχι σκέτη σαλάτα. Πως να μην πεινάς μετα...? Και τα γαλακτομικά με χαμηλά λιπαρά είναι πολύ καλά. Υπαρχουν επιλογές για να πετυχεις το στόχο σου αρκει να τα κάνεις όλα σωστα. Σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεται να πεινάς :)

XtremeHardCore
14-07-11, 21:25
Τελικα... Χορτασες?

ggeorge
14-07-11, 21:33
Αμε.... :green: :turtle:

tolis93
15-07-11, 12:34
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση προς εμένα. Να πω την αλήθεια, δεν θέλω να επιτύχω κάποια μυική ανάπτυξη ή να αλλάξω το σώμα μου. Συμμετέχω στο φόρουμ επειδή αποφάσισα να το ρίξω στην υγιεινή διατροφή κι επειδή θα ήθελα μια ελαφριά γράμμωση. Αλλά μη φανταστείτε τίποτα τραγικό, άντε λίγο στους κοιλιακούς και λίγο στους γλουτούς. Ίσως δηλαδή να είμαι και εκτός θέματος καθώς δεν θέλω να αποκτήσω το σώμα με τους τρικέφαλους, τετρακεφαλους, κοιλιακούς και όλα αυτά που ίσως ασχολούνται οι κοπέλες του εν λόγω φόρουμ. Βρίσκω όμως ενδιαφέροντα τα θέματα διατροφής και άσκησης και για αυτό αποφάσισα να συμμετάσχω.
Γενικά μέχρι πρότινος είχα ένα περίεργο σύστημα διατροφής, δηλαδή μπορεί να έτρωγα 7 σοκολάτες την μέρα και να μην έτρωγα τπτ άλλο και να μην πείναγα, ή και 2 πιτόγυρα όλη τη μέρα και να μην πείναγα, αλλά τώρα παρόλο που τρώω περισσότερες φορές τη μέρα πεινάω γιατι τρώω όλο λαχανικά κι αυτά μου ανοίγουν την όρεξη. Καλύτερα να τα τρωγα σκέτα δλδ χωρίς το λαχανικό δίπλα.
Και να πω την αλήθεια με τρόμαξες που μου πες οτι μπορει να αποκτησω μυική μάζα. δεν θέλω να αποκτήσω κάτι τέτοιο (τουλάχιστον όπως το χω στο μυαλό μου)
φιλικα παντα.μη παρεξιγουμαστε...sexy

just chris
29-07-11, 19:20
ορεξη για φαι κ σηκωμαρες=υγεια!!ΡΕ ΙΟΥΛΙΕ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΡΕ...