PDA

Επιστροφή στο Forum : ζαλαδες



della
13-07-11, 01:42
παιδια ηθελα να το γραψω απο καιρο αλλα το ξεχνουσα
εδω και κανενα 4μηνο που εχω αρχισει και την πολυ δουλεια στο γυμναστηριο
παθαινω μερικες φορες απο ενα αποτομα κινηση να σηκωθω κατι ζαλαδες πχ σκοτεινιαζει λιγο το τοπιο και μετα επανερχεται και νιωθω ενα καψιμο στο κουτελο απο μεσα και στα ματια και το παθενω μετα απο κανενα 2ωρο απο την προπονηση και μπορει να κατσει και στις off μερες...
δεν ξερω αν κανουν δουλεια η πολυβιταμινες αλλα απο οταν αρχισα να παιρνω ειναι λιγο καλυτερα οι ζαλαδες αλλα και παλι υπαρχουν :unsure:
ΥΓειχε παρει το ματι μου σε μερικα τυχαια μηνυματα οτι μπορει να φταιει οτι ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη η επειδη δεν τρωγω αλατι
παντως απο νερο εδω και μισο μηνα πινω πανω απο 3μιση λιτρα νερο αλλα και παλι τιποτα
ΥΓ2 λιγο ακαταλαβιστικα αλλα ειστε γατονια δεν σας φοβαμαι :P

Akistsam
13-07-11, 01:49
Από υδατάνθρακες πως πας; Σε ρωτάω γιατί παρόμοιο πρόβλημα δηλαδή ζαλάδες μετά τον διάδρομο η όταν σηκωνόμουν από όργανο είχα και γω όταν είχα ελαττώσει υδατάνθρακες σε μια (αποτυχημένη βέβαια) προσπάθεια για κετο...Ούτε αλάτι με έπιανε ούτε τπτ..

Και αν το σκεφτείς είναι η κύρια πηγή ενέργειας άρα σε μένα αυτό έφταιγε..

Saldi
13-07-11, 01:49
Γεια σου della...
Ξες τί αλάτι δεν πάιζει να είναι και πολύ γιατι οργανισμός χωρις αλάτι ΔΕΝ γινέτε αλλα το αλάτι υπάρχει σε όλες τις στροφες τοσο ωστε να καλύπτει τον οργανισμό...
Μήπως κουράζεις αρκετά το σώμα κα ιδεν το αφήνεις να ξεκουραστει??Πολυ δουλειά-πολύ προπόνηση και λιγο υπνο-ξεκούραση?
Μήπως το φαγητό σου δεν είναι αρκετά πλούσιο για τις δραστηριοτητες σου?

nopantas
13-07-11, 01:50
παιδια ηθελα να το γραψω απο καιρο αλλα το ξεχνουσα
εδω και κανενα 4μηνο που εχω αρχισει και την πολυ δουλεια στο γυμναστηριο
παθαινω μερικες φορες απο ενα αποτομα κινηση να σηκωθω κατι ζαλαδες πχ σκοτεινιαζει λιγο το τοπιο και μετα επανερχεται και νιωθω ενα καψιμο στο κουτελο απο μεσα και στα ματια και το παθενω μετα απο κανενα 2ωρο απο την προπονηση και μπορει να κατσει και στις off μερες...
δεν ξερω αν κανουν δουλεια η πολυβιταμινες αλλα απο οταν αρχισα να παιρνω ειναι λιγο καλυτερα οι ζαλαδες αλλα και παλι υπαρχουν :unsure:
ΥΓειχε παρει το ματι μου σε μερικα τυχαια μηνυματα οτι μπορει να φταιει οτι ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη η επειδη δεν τρωγω αλατι
παντως απο νερο εδω και μισο μηνα πινω πανω απο 3μιση λιτρα νερο αλλα και παλι τιποτα
ΥΓ2 λιγο ακαταλαβιστικα αλλα ειστε γατονια δεν σας φοβαμαι :P

θα μπορουσε να ναι κατι σαν ορθοστατικη υποταση..δλδ οταν πχ σηκωνεσαι ή στην προκειμενη περιπτωση απο αποτομη κινηση λογω αποτομης μετακινησης του αιματος που φευγει συνηθως απ το κεφαλι για αλλα μερη σε πιανει η ζαλαδα...εχεις μετρησει πιεση γενικα??

alexgi
13-07-11, 02:05
θα μπορουσε να ναι κατι σαν ορθοστατικη υποταση..δλδ οταν πχ σηκωνεσαι ή στην προκειμενη περιπτωση απο αποτομη κινηση λογω αποτομης μετακινησης του αιματος που φευγει συνηθως απ το κεφαλι για αλλα μερη σε πιανει η ζαλαδα...εχεις μετρησει πιεση γενικα??
+1000000000000000

della
13-07-11, 02:13
πιεση απο τετοια ηλικια με φοβιζεις :green:
εγω δε το παθαινω στο γυμναστηριο αλλα μετα απο καποια ωρα
απο υπνο ειμαι μια χαρα και ξεκουραση τον εαυτο μου τον νιωθω αδυναμο μονο μετα την προπονηση και ειδικα μετα απο ποδια-ωμους δεν δουλευω και κοιμαμαι 10-12 ωρες
τωρα για το φαγητο και για την προπονηση που κανω δεν ξερω πως τα υπολογιζουν αλλα παντα δινω το 200% στο γυμναστηριο και κανω 6 γευματα και εχω στην διατροφη μου φρουτα γαλα κρεας
ΥΓ θα ψαξω για αυτα που λες nopantas σε τι γιατρο πρεπει να παω?αν βγω καθαρος να ξερω οτι ειναι απο κατι αλλο
ΥΓ2 πριν 2μιση μηνες ειχα κανει εξετασεις αιματος και ουρων και ημουν τελειος ^^

thanasis76
13-07-11, 08:03
καλημερα!!! παιδια επιδη το ιδιο ειχα κι εγω τελικα ηταν απο το αλλατι....
το καλοκαιρι το σωμα αποβαλει πιο πολλα υγρα με αποτελεσμα να φευγει περισσοτερο αλλατι απο τον οργανισμο.
ενω το χειμωνα ειμουν κανονικα οταν εκανα πριν 1 μηνα λιπομετρηση, μου ελειπαν 2.5 κιλα σε υγρα, λογο του οτι ειχα χασει το αλλατι απο το σωμα μου....
κοιταξε το γιατι μπορει κι εσενα να οφειλετε στο αλλατι...:thumbup::thumbup:

MusclesOfShadow
13-07-11, 12:24
παιδια ηθελα να το γραψω απο καιρο αλλα το ξεχνουσα
εδω και κανενα 4μηνο που εχω αρχισει και την πολυ δουλεια στο γυμναστηριο
παθαινω μερικες φορες απο ενα αποτομα κινηση να σηκωθω κατι ζαλαδες πχ σκοτεινιαζει λιγο το τοπιο και μετα επανερχεται και νιωθω ενα καψιμο στο κουτελο απο μεσα και στα ματια και το παθενω μετα απο κανενα 2ωρο απο την προπονηση και μπορει να κατσει και στις off μερες...
δεν ξερω αν κανουν δουλεια η πολυβιταμινες αλλα απο οταν αρχισα να παιρνω ειναι λιγο καλυτερα οι ζαλαδες αλλα και παλι υπαρχουν :unsure:
ΥΓειχε παρει το ματι μου σε μερικα τυχαια μηνυματα οτι μπορει να φταιει οτι ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη η επειδη δεν τρωγω αλατι
παντως απο νερο εδω και μισο μηνα πινω πανω απο 3μιση λιτρα νερο αλλα και παλι τιποτα
ΥΓ2 λιγο ακαταλαβιστικα αλλα ειστε γατονια δεν σας φοβαμαι :P

Χαμηλη πιεση.
Μποριες να την ανεβαζεις με αλατι, νομιζω και πιπερι...

karpoutzidis
13-07-11, 12:52
λοιπόν!
χτύπησες στο κεφάλι-αυχένα ή δεν κοιμάσαι στην σωστή θέση?γιατι μπορει να είναι ΚΑΛΟΗΘΗΣ ΠΑΡΟΞΥΣΜΙΚΟΣ ΙΛΙΓΓΟΣ ΘΕΣΗΣ. που σιγά σιγά φεύγει μόνος άλλα σε πολλές περιπτώσεις θέλεις βοήθεια από γιατρό.για μένα κοιτά την πίεση σου τον αιματοκρίτη σου και αν δεν και συνεχίσει τότε κανε καμιά εξέταση!

della
13-07-11, 12:58
λοιπόν!
χτύπησες στο κεφάλι-αυχένα ή δεν κοιμάσαι στην σωστή θέση?γιατι μπορει να είναι ΚΑΛΟΗΘΗΣ ΠΑΡΟΞΥΣΜΙΚΟΣ ΙΛΙΓΓΟΣ ΘΕΣΗΣ. που σιγά σιγά φεύγει μόνος άλλα σε πολλές περιπτώσεις θέλεις βοήθεια από γιατρό.για μένα κοιτά την πίεση σου τον αιματοκρίτη σου και αν δεν και συνεχίσει τότε κανε καμιά εξέταση!

οχι τιποτα απο αυτα ο αιματοκριτης ειναι μια χαρα για την πιεση δεν ξερω...
παντως δε το παθαινω καθε μερα

jGod
13-07-11, 13:07
ορθοστατικη υποταση ειναι..λογο της ζεστης ειδικα ειναι must!φαε λιγο αλατακι παραπανω..πινε αρκετα υγρα..και κατα την αποψη μου παρε και λιγο σιδηρο!(φαε πριν τον σιδηρο κανενα φρουτο που να περιεχει vitC )

nopantas
13-07-11, 13:19
αμα θες σονι και καλα πανε σε ενα παθολογο αλλα κ γω πιστευω οπως ειπαν κ οι προαναφερθεντες με λιγο αλατακι παραπανω και ξεκουραση θα στρωσεις..:thumbup:

della
13-07-11, 19:58
οκ το ειπα και στην διατροφολογο και μου ειπε και αυτη να βαλω λιγο αλατι παραπανω
θα δουμε αμα σαξει ετσι...
μιση κουταλια καθε μεσημερι ειναι αρκετη ?
επισεις και πριν λιγο το ξαναεπαθα μαλλον φταει η αεροβια που κανω :(
αν και κανω 20 λεπτα στους 140 παλμους δεν τα παω και τοσο καλα...και πινω μπολικο νερο...τι να πεις ποσο καιρος μου εμεινε ακομα για αεροβια ^_^

s0k0s
13-09-12, 12:17
Καλημερα,
Εχω ενα θεματακι εδω κ 3-4μερες εχω μια συνεχομενη ζαλι. Ολη μερα ζαλιζομαι, τα ματια μου νιωθω οτι στριφογυρνανε (οπως οταν πινουμε αρκετα ποτακια).
Πιεση που μετρησαμε ηταν αρχηκα ανεβασμενη μετα επεσε. Χθες το απογευμα ειναι πεσμενη...
Περιεργα πραματα :unsure:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-09-12, 00:32
να κανεις MRI εγκεφαλου

s0k0s
14-09-12, 02:11
Εμαθα προ λιγου πως το ιδιο πραμα εχουν αλλα 4 παλικαρια που ξερω. Και ενας ακομη που πλεον του περασε...
Παιζει να υπαρχει καμια τετοια ιωση;

giorgos th.
14-09-12, 02:22
Πηγαινε σε εναν παθολογο να παρεις μια γνωμη..

s0k0s
19-09-12, 11:59
Μετα απο 8μερες που ειχα ζαλαδες πηγα χθες απο νευρολογο, ΩΡΛ και στην τελικη με εστειλαν σε ορθοπεδικο.
Το προβλημα ηταν αυχενικο. Μου εδινε ζαλαδες κ ελαφρος πονους σαν να ειμαι πιασμενος στον αυχενα.
Πριν μερικα χρονια ειχα μικρο τραυματισμο στον αυχενα με αποτελεσμα να κουνηθει απο την θεση του "κατι τετοιο μ ειπανε δν θυμαμαι ακριβως" δν ειχα δωσει μεγαλη σημασια τοτε.
Βγαλαμε ακτινογραφιες

53724

Και μου ειπανε οτι ειναι στραβος ο αυχενας..
Μου εδωσαν μυοχαλαρωτικα να παρω 3φορες την ημερα τα "Νοργκεσικ".
Και να σταματησω να γυμναζω αυχενα και τραπεζοειδης καλυτερα.
Γυμναστηριο τωρα δεν θα μπορω να πηγαινω γι 1βδομαδα 100% θυμαμαι τελευταια φορα που πηγα κ ειχα παρει "νοργκεσικ" με το ζορι σηκωσα 10κιλα :P