PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη Εφηβου(17 χρονων)



Serious7
13-07-11, 16:07
Η παρακατω διατροφη ειναι γενικη,και οχι συγκεκριμενη,δηλαδη καθε μερα ειμαι μεσα ή εξω σε μερικα γευματα,οποτε θα σας γραψω τις πιθανες τροφες που εχω σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα της ημερας¨...
Πρωινο:1 scoop whey(με απαχο γαλα),1 γιαουρτι 2% με μελι και βρωμη,1 μπανανα,και πολυβιταμινη
<<10τιανο>>:1 καφες,και μπαρ δημιτριακων,και αν ειμαι σε ωρες σχολειου,παιρνω απο το σπιτι κανενα τοστ(με μαυρο ψωμι,τυρι χαμηλων λιπαρων,και ζαμπον εν λαδι),και μερικες φορες ξηρους καρπους και σταφιδες,...υπαρχουν και μερες που παιρνω κουλουρι
Μεσημεριανο(εδω εχει να κανει με το τι φτιαχνει η μητερα μου :P,αλλα συνηθως κανει τα ακολουθα φαγητα γιατι με βοηθαει και εμενα που θελω να τρωω σωστα)...
Κρεατικα(Μπριζολα,Μπιφτεκια,Μοσχαρι,Κοτοπουλο,Χοιρινο,Αρνι) παντα στο φουρνο ή σχαρα ή κοκκινιστα,πατατες οφτες,λαχανικα(συνηθως πρασινα,οπως και η σαλατα),οσπρια(φασολακια,φακες), ψαρια(τονος,πεστροφα,σολωμος,σαρδελα),αρκετα ζυμαρικα κ.α (γενικα για ολα τα φαγητα ισχυει οτι δεν θα ειναι πολυ λαδερα ,αλμυρα και τηγανιτα),πολυβιταμινη
Απογευμα:Γυαουρτι με βρωμη συνηθως,και νιτρικο πριν παω στην προπονηση(οχι παντα ομως)
Βραδινο:
Βραδινο:Εχω γυρισει απο την προπονηση,θα εχω πιει recovery στο δρομο,πινω μετα απο 20 λεπτα 1 scoop whey,και μετα απο 20 λεπτα φαγητο (οπως το μεσημεριανο),πολυβιταμινη...αργοτερα μετα απο κανενα 2ωρο δηλαδη λιγο cottage cheese, τα ZMA και υπνος...

Kaloutsikos
13-07-11, 16:58
Είσαι 17 χρονών και παίρνεις zma?

Η διατροφή σου είναι πολύ ασταθής,
ρίξε μια ματιά στις υπόλιπες διατροφές των παιδιών και ξανα κάνε μια καλύτερη,

Serious7
13-07-11, 18:00
(ξεχασα να αναφερω πως στο πρωινο τρωω και 5 ασπραδια αυγου)...τα ZMA τα σταματω ,μας τα ειχε δωσει ο προπονητης για πριν το πρωταθλημα για μεγιστη αποκατασταση,και για καλυτερο υπνο...επιπλεον εχω κοιταξει των αλλονων,...που βλεπεις το προβλημα στην διατροφη μου ? θελω την βοηθεια σου !

Kaloutsikos
13-07-11, 18:21
Ωραίος ρε ο προποπητής σου σε τέτοια ηλικία zma, αντί να δώσεις βάση στην διατροφή σου,


Η παρακατω διατροφη ειναι γενικη,και οχι συγκεκριμενη,δηλαδη καθε μερα ειμαι μεσα ή εξω σε μερικα γευματα,οποτε θα σας γραψω τις πιθανες τροφες που εχω σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα της ημερας¨...
Πρωινο:1 scoop whey(με απαχο γαλα),1 γιαουρτι 2% με μελι και βρωμη,1 μπανανα,και πολυβιταμινη Εδώ είπες τρως και αυγά, υπερβολικά πολύ πρωτεΐνη 'εχεις,
Φάε αυγά, γάλα με βρώμη, μπανάνα και πολυβιταμίνη.

<<10τιανο>>:1 καφες,και μπαρ δημιτριακων,και αν ειμαι σε ωρες σχολειου,παιρνω απο το σπιτι κανενα τοστ(με μαυρο ψωμι,τυρι χαμηλων λιπαρων,και ζαμπον εν λαδι),και μερικες φορες ξηρους καρπους και σταφιδες,...υπαρχουν και μερες που παιρνω κουλουρι εδώ θα έχεις στάνταρ γεύμα με πρωτεΐνη και υδατάνθρακα,
όχι όποτε και όταν θυμηθείς, ψωμί ολικής με γαλοπούλα για τυρί cottage.

Μεσημεριανο(εδω εχει να κανει με το τι φτιαχνει η μητερα μου :P,αλλα συνηθως κανει τα ακολουθα φαγητα γιατι με βοηθαει και εμενα που θελω να τρωω σωστα)...
Κρεατικα(Μπριζολα μοσχαρίσια,Μπιφτεκια,Μοσχαρι,Κοτοπουλο,Χοιρινο,Αρνι αυτά τα δύο τα ξεχνάς) παντα στο φουρνο ή σχαρα ή κοκκινιστα,πατατες οφτες,λαχανικα(συνηθως πρασινα,οπως και η σαλατα),οσπρια(φασολακια,φακες), ψαρια(τονος,πεστροφα,σολωμος,σαρδελα),αρκετα ζυμαρικα κ.α (γενικα για ολα τα φαγητα ισχυει οτι δεν θα ειναι πολυ λαδερα ,αλμυρα και τηγανιτα),πολυβιταμινη

Απογευμα:Γυαουρτι με βρωμη συνηθως,και νιτρικο πριν παω στην προπονηση(οχι παντα ομως) Πριν την προπόνηση θες οπωσδήποτε ένα καλό γεύμα,
βάλε κοτόπουλο με ρύζι ή με πατάτα.

Βραδινο:
Βραδινο:Εχω γυρισει απο την προπονηση,θα εχω πιει recovery στο δρομο,πινω μετα απο 20 λεπτα 1 scoop whey,και μετα απο 20 λεπτα φαγητο (οπως το μεσημεριανο),πολυβιταμινη...αργοτερα μετα απο κανενα 2ωρο δηλαδη λιγο cottage cheese, τα ZMA και υπνος... Το recovery είναι αυτό της optimum?




.

Serious7
13-07-11, 20:02
Πριν την προπονηση εννοω περιπου μια ωρα...το recovery ειναι το cell mass της BSN,ευχαριστω για τα υπολοιπα

Kaloutsikos
13-07-11, 21:11
Πριν την προπονηση εννοω περιπου μια ωρα...το recovery ειναι το cell mass της BSN,ευχαριστω για τα υπολοιπα

Το απογευματινό σου βάλτο αν μπορείς 2 ώρες πριν, και βάλε κρέας,

όταν πίνεις την πρωτεΐνη σου μετά από 45 λεπτά να τρως γεύμα,

Kostas95
13-07-11, 23:08
Φιλε μου θα σου πω και εγω την γνωμη μου χωρις να με ειδικος αλλα ειναι καποια πραγματα που θα θελα να πω..Εισαι Εφηβος(17χρονων),μεταβολισμος φωτια,τσιγαρο και αλκοολ δεν υπαρχει δηλαδη ισως αλκοολ αλλα σε μικρο βαθμο σε τετοιια ηλικια..αρα ο οργανισμος σου δεν επυβαρυνετε φυσαει..Εγω θεωρω πως περνεις υπερβολικα πολλα συμπληρωματα zma και ενα σωρο,που απο τετοια ηλικια δεν νομιζω πως χρειαζονται..Η διατροφη σου σε θεμα μεσημεριανου ειναι φυσικα πολυ ορθη(να ναι καλα και η μαμα:P) το πρωινο ειναι και αυτο ισσοροπημενο,αυτο που με χαλαει ειναι με τα συμπληρωματα,πως εχεις υπερβολικη δοση πρωτεινων,πιθανα ελειψη υδατανθρακων..Κατι ακομα,πιστευω πως θα ητανε καλυτερο στο απογευματινο να μην ετρωγες γιαουρτι,να ετρωγες φρουτα η μελι η και δαμασκηνα-βερυκοκα που ειναι αντιοξειδιωτικα και θα καλυπτες την ημερισια καταναλωση υδατανθρακων..Για την βρωμη δεν εχει καποια αποψη να εκφρασω,γιατι δεν γνωριζω πολλα πραγματα πανω σε αυτην..Απογευμα γιαουρτι,βραδυ κοττατζ,οχι,δηλαδη πολλα γαλακτομικα υπερβολικα πολλα..Φαε κοτατζ η γιαουρτι το βραδυ και πιες και το πρωι ενα ποτηρι γαλα..Αυτη ειναι η ταπεινη αποψη μου,εγω σου λεω τα συμπληρωματα ειναι περιττα.αφου καλυπτεις τα θρεπτικα στοιχεια απο την καθημερινη διατροφη.

ΤΕΛΟΣ:δεν αναφερεις και υψος βαρος,τι διατροφη κανεις δηλαδη τι σκοπευεις για ογκο/γραμμωση/να ανεβεις μυικα κιλα πχ... και ετσι μπορει να μπερδευτουμε και να σου εκφρασουμε λαθος την γνωμη μασ..

MusclesOfShadow
13-07-11, 23:24
Φιλε μου θα σου πω και εγω την γνωμη μου χωρις να με ειδικος αλλα ειναι καποια πραγματα που θα θελα να πω..Εισαι Εφηβος(17χρονων),μεταβολισμος φωτια,τσιγαρο και αλκοολ δεν υπαρχει δηλαδη ισως αλκοολ αλλα σε μικρο βαθμο σε τετοιια ηλικια..αρα ο οργανισμος σου δεν επυβαρυνετε φυσαει..Εγω θεωρω πως περνεις υπερβολικα πολλα συμπληρωματα zma και ενα σωρο,που απο τετοια ηλικια δεν νομιζω πως χρειαζονται..Η διατροφη σου σε θεμα μεσημεριανου ειναι φυσικα πολυ ορθη(να ναι καλα και η μαμα:P) το πρωινο ειναι και αυτο ισσοροπημενο,αυτο που με χαλαει ειναι με τα συμπληρωματα,πως εχεις υπερβολικη δοση πρωτεινων,πιθανα ελειψη υδατανθρακων..Κατι ακομα,πιστευω πως θα ητανε καλυτερο στο απογευματινο να μην ετρωγες γιαουρτι,να ετρωγες φρουτα η μελι η και δαμασκηνα-βερυκοκα που ειναι αντιοξειδιωτικα και θα καλυπτες την ημερισια καταναλωση υδατανθρακων..Για την βρωμη δεν εχει καποια αποψη να εκφρασω,γιατι δεν γνωριζω πολλα πραγματα πανω σε αυτην..Απογευμα γιαουρτι,βραδυ κοττατζ,οχι,δηλαδη πολλα γαλακτομικα υπερβολικα πολλα..Φαε κοτατζ η γιαουρτι το βραδυ και πιες και το πρωι ενα ποτηρι γαλα..Αυτη ειναι η ταπεινη αποψη μου,εγω σου λεω τα συμπληρωματα ειναι περιττα.αφου καλυπτεις τα θρεπτικα στοιχεια απο την καθημερινη διατροφη.

ΤΕΛΟΣ:δεν αναφερεις και υψος βαρος,τι διατροφη κανεις δηλαδη τι σκοπευεις για ογκο/γραμμωση/να ανεβεις μυικα κιλα πχ... και ετσι μπορει να μπερδευτουμε και να σου εκφρασουμε λαθος την γνωμη μασ..

Συμφωνω με τον Kosta ο οποιος εθεσε το ζητημα παρα πολυ ωραια>!

Kaloutsikos
13-07-11, 23:53
Φιλε μου θα σου πω και εγω την γνωμη μου χωρις να με ειδικος αλλα ειναι καποια πραγματα που θα θελα να πω..Εισαι Εφηβος(17χρονων),μεταβολισμος φωτια,τσιγαρο και αλκοολ δεν υπαρχει δηλαδη ισως αλκοολ αλλα σε μικρο βαθμο σε τετοιια ηλικια..αρα ο οργανισμος σου δεν επυβαρυνετε φυσαει..Εγω θεωρω πως περνεις υπερβολικα πολλα συμπληρωματα zma και ενα σωρο,που απο τετοια ηλικια δεν νομιζω πως χρειαζονται..Η διατροφη σου σε θεμα μεσημεριανου ειναι φυσικα πολυ ορθη(να ναι καλα και η μαμα:P) το πρωινο ειναι και αυτο ισσοροπημενο,αυτο που με χαλαει ειναι με τα συμπληρωματα,πως εχεις υπερβολικη δοση πρωτεινων,πιθανα ελειψη υδατανθρακων..Κατι ακομα,πιστευω πως θα ητανε καλυτερο στο απογευματινο να μην ετρωγες γιαουρτι,να ετρωγες φρουτα η μελι η και δαμασκηνα-βερυκοκα που ειναι αντιοξειδιωτικα και θα καλυπτες την ημερισια καταναλωση υδατανθρακων..Για την βρωμη δεν εχει καποια αποψη να εκφρασω,γιατι δεν γνωριζω πολλα πραγματα πανω σε αυτην..Απογευμα γιαουρτι,βραδυ κοττατζ,οχι,δηλαδη πολλα γαλακτομικα υπερβολικα πολλα..Φαε κοτατζ η γιαουρτι το βραδυ και πιες και το πρωι ενα ποτηρι γαλα..Αυτη ειναι η ταπεινη αποψη μου,εγω σου λεω τα συμπληρωματα ειναι περιττα.αφου καλυπτεις τα θρεπτικα στοιχεια απο την καθημερινη διατροφη.

ΤΕΛΟΣ:δεν αναφερεις και υψος βαρος,τι διατροφη κανεις δηλαδη τι σκοπευεις για ογκο/γραμμωση/να ανεβεις μυικα κιλα πχ... και ετσι μπορει να μπερδευτουμε και να σου εκφρασουμε λαθος την γνωμη μασ..

Τι είναι το πρωινό του?
Εχει 5 αυγά, συμπλήρωμα πρωτεΐνης,γιαούρτι με μέλι, βρώμη, 1 μπανάνα και πολυβιταμίνη.
Αυτό φίλος δεν το λες ισορροπημένο. :green:

Στο απογευματινό του λες να τρώει φρούτα,
και εδώ είσαι λάθος πρέπει να έχει ένα καλό γεύμα με πρωτεΐνη και υδατάνθρακα
από την στιγμή που θέλει να κάνει μύες,

όσο για την βρώμη είναι πολύ αργός υδατάνθρακας πλούσιο σε φυτικές ίνες και σε καλά λιπαρά.


Συμφωνω με τον Kosta ο οποιος εθεσε το ζητημα παρα πολυ ωραια>!

Καλά η υπογραφή σου είναι ... :green:

Serious7
14-07-11, 11:17
Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας...ομως δεν μου βγαινουν οι ωρες με το απογευματινο,γιατι εχω μαθηματα πριν,αν και τωρα θα πηγαινω μονο γυμναστηριο οταν μπορω,παλια εκανα κολυμβηση ,ισως για αυτο να ειναι κι λιγο μπερδεμενο το προγραμμα μου..Οσο για τα φρουτα συνηθιζω να τα αποφευγω λογω της φρουτκοζης,οτι χρειαζομαι απο αυτα υπαρχει στην πολυβιταμινη..Εχω υψος 1.80 και 64 κιλα...Εχει πεσει η μυικη μου μαζα λογω ενος τραυματισμου..εχω να αθληθω απο 29 του ιουνιου,οπου επαθα και το τροχαιο...και τωρα σιγα σιγα θα ξαναξεκινησω..Απο την μερια των συμπληρωματων,θα σταματησω τα πολλα,θα παιρνω μονο πρωτεινη,και αντε το πολυ καμια κρεατινη ,μηνα παρα μηνα..Το προηγουμενο διαστημα επαιρνα τοσα γιατι εκανα πρωταθλητισμο..Τα ZMA πρεπει να ηταν μαλακια του προπονητη,ομως τα εδινε μονο για ενα μηνα ολο ο χρονο,πριν το πρωταθλημα.Μαλλον για τον υπνο μας τα εδινε και την υπερβολικη δοση μαγνησιου ,οπου εμπεριεχουν

Kostas95
14-07-11, 11:22
Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας...ομως δεν μου βγαινουν οι ωρες με το απογευματινο,γιατι εχω μαθηματα πριν,αν και τωρα θα πηγαινω μονο γυμναστηριο οταν μπορω,παλια εκανα κολυμβηση ,ισως για αυτο να ειναι κι λιγο μπερδεμενο το προγραμμα μου..Οσο για τα φρουτα συνηθιζω να τα αποφευγω λογω της φρουτκοζης,οτι χρειαζομαι απο αυτα υπαρχει στην πολυβιταμινη..Εχω υψος 1.80 και 64 κιλα...Εχει πεσει η μυικη μου μαζα λογω ενος τραυματισμου..εχω να αθληθω απο 29 του ιουνιου,οπου επαθα και το τροχαιο...και τωρα σιγα σιγα θα ξαναξεκινησω..Απο την μερια των συμπληρωματων,θα σταματησω τα πολλα,θα παιρνω μονο πρωτεινη,και αντε το πολυ καμια κρεατινη ,μηνα παρα μηνα..Το προηγουμενο διαστημα επαιρνα τοσα γιατι εκανα πρωταθλητισμο..Τα ZMA πρεπει να ηταν μαλακια του προπονητη,ομως τα εδινε μονο για ενα μηνα ολο ο χρονο,πριν το πρωταθλημα.Μαλλον για τον υπνο μας τα εδινε και την υπερβολικη δοση μαγνησιου ,οπου εμπεριεχουν

με λιγα λογια μπαχαλο:P..

Kostas95
14-07-11, 11:23
Καλά η υπογραφή σου είναι ... :green:

δεν το καταλαβα καλουτσικε τι εννοεις?

Kaloutsikos
14-07-11, 11:36
δεν το καταλαβα καλουτσικε τι εννοεις?

Για τον MusclesOfShadow πήγαινε.

Serious7
14-07-11, 13:29
Ναι αρκετα...:P

Kostas95
14-07-11, 13:59
εμενα σιριους μου αρεσει που αθλησε πολυ,νοιαζεσαι και για διατροφες και για ολα,αλλα η γνωμη μου ειναι να ξεκαθαρισεις λιγο τι θελεις..δεν ταιριαζει η κολυμβηση με το ββ..εκτος αν ενδιαφερεσαι για γυμναστικη..ξεκαθαρισε το λιγο αυτο και τι σε νοιαζει γραμμωση/ογκος γιατι θα μπερδευτουμε και θα σου πουμε λαθος πραγματα..

Ο πατερας δεν σου λεει τιποτα για τοσα συμπληρωματα?ειναι απαραδεκτος ο προπονητης σου,δεν εισαι ο φελπς..

Serious7
14-07-11, 14:04
κοιτα,εγω φετος σταματω λογω των πανελληνιων,και δεν με βλεπω να ξαναρχιζω,επομενως θα γυμναζομαι μονο,...........ο πατερας μου στην αρχη ηταν δυστακτικος,αλλα μετα καταλαβε οτι ειναι απλα συμληρωματα,αν και μου ειπε τωρα που δεν θα κανω κολυμπι θα τα σταματησω,ομως συμφωνησαμε μονο για πρωτεινη

Kostas95
14-07-11, 14:17
κοιτα,εγω φετος σταματω λογω των πανελληνιων,και δεν με βλεπω να ξαναρχιζω,επομενως θα γυμναζομαι μονο,...........ο πατερας μου στην αρχη ηταν δυστακτικος,αλλα μετα καταλαβε οτι ειναι απλα συμληρωματα,αν και μου ειπε τωρα που δεν θα κανω κολυμπι θα τα σταματησω,ομως συμφωνησαμε μονο για πρωτεινη

μια χαρα πολυ ωραια..βγαινω λιγο οφφ τοπικ,αλλα,κοιτα πρωτα να τελειωσεις με πανελληνιες να περασεις εκει που θελεις να κανονισεις το μελλον σου και απο ιουνιο εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου να ασχοληθεις με ββ και με οτι θελεις..επισης αμα εισαι τυχερος μπορει να πεταξεις και αλλους ποντους σε υψος;)

Serious7
14-07-11, 14:22
μα δεν θελω να κανω bodybuilding, θελω να εχω ενα ωραιο σωμα,,..σιγουρα θα προλαβαινω εστω και μια ωρα την ημερα πιστευω για αθληση :P