PDA

Επιστροφή στο Forum : Η κετο μου. Μηπως το παραξηλωνω;



deluxe
17-07-11, 01:27
1ο γευμα) 4-5 ασπραδια και 1 κροκος μαζι με 1 κουταλια του γλυκου ταχινι

2ο γευμα) Κρεας με πρασινη σαλατα

3ο γευμα) Κρεας με πρασινη σαλατα

4ο γευμα) Καζεϊνη με αμυγδαλα



Αυτα τρωω μονο εδω και 3 ημερες!! Μπορει να υπαρξει και ακομα ενα γευμα πριν το τελευταιο και να ειναι κανενας τονος! Μηπως το παραξηλωσα; Σε κιλα επεσα παρα πολυ. Νομιζα οτι ημουν στα 77 και ειμαι στα 73,5 οταν ειχα ζυγιστει πριν λιγες ημερες και ειχα παθει την πλακα μου. Τωρα πρεπει να εχω πεσει και αλλο! Σιγουρα εχω χασει και μυες, αλλα και το λιπος φευγει!

Κανω στοχευμενη κετογονο, δλδ πριν τη προπονηση τρωω 3 καλαμποκοφρετες.

jGod
17-07-11, 03:16
τα λιπαρα που ειναι?ποσοτητες δεν γραφεις..αυτο δεν ειναι κετο..δεν ειναι τπτ !..γραψτα σωστα και βαλε σε ολα τα γευματα 15-20γρ λιπος! επισης τι θα πει κρεας? αρνι?μοσχαρι?κοτα? τι? ...οτι να ναι!

deluxe
17-07-11, 03:57
Κρεας θα πει : Ψαρονεφρι, φιλετο κοτοπουλο, απαχο μοσχαρι (κιλοτο,στρογγυλο,μπον φιλε, φιλετο )

Επισης τρωω και ψαρι


Ποσοτητες κανονικες, κοντα στα 100γρ πρασινη σαλατα και 100-150γρ κρεας. Βαζω και λαδι σε καθε γευμα, μαζι με ω3.


Το πρωϊνο ισως ειναι λιγο μικρο. Απλα δε μπορω να καταλαβω γιατι χρειαζομαστε και αρκετο λιπος σε μια κετο διαιτα. Εγω ξερω οτι θελει περισσοτερο πρωτεϊνη. Και λιπος σε μετρια ποσοτητα και καλο λιπος, οχι κορεσμενο, οπως βλεπω σε διαφορες διατροφες.

terataki
17-07-11, 05:12
κετο=λιπαρα...

the_trooper
17-07-11, 06:10
Mα η ουσία της κέτωσης είναι η διάθεση λιπαρών ως πηγή ενέργειας. Η πρωτεϊνη επίσης πρέπει να είναι σε χαμηλά επιπεδα, αν ανεβάσεις πάρα πολύ βγαίνεις από την κατάσταση κέτωσης.

Αφου βλέπεις ότι πέφτεις δραματικά γρήγορα σε κιλά έπρεπε να καταλάβεις και μόνος ότι κάτι δεν πάει καλά ;)

steg
17-07-11, 10:04
Εμένα μου φαίνεται μια χαρά. Οι σαλάτες είναι κυρίως φυτική ίνα και δεν πιάνονται για υδατάνθρακες (ανέβασμα ινσουλίνης) και με το λάδι παίρνεις λιπαρά, οπότε - λογικά - πρέπει να είσαι σε κέτο. Αν δεν πεινάς και δεν νιιώθεις αδυναμία ή κακή διάθεση, είσαι σε καλό δρόμο. Μην ξεχνάς να πίνεις αρκετό νερό.

terataki
17-07-11, 11:14
αυτο περισσοτερο για πμσφ μου κανει οχι για κετο...στην κετο το 60-70% των θερμιδων πρεπει να προερχεται απο λιπαρα αυτος ειναι ο σκοπος της...

beefmeup
17-07-11, 11:14
ντελουξ δεν πας πουθενα με αυτη την διατροφη για κετο..
μονο κετο δεν ειναι.
ξεκινα να ανεβαζεις λιπαρα,κ κοψε στο μετριο την πρωτεινη.

steg
17-07-11, 11:33
Δηλαδή παίδες τι ακριβώς του προτείνετε να αλλάξει; Να περιορίσει το κρεατικό, να αυξήσει το λάδι και να κρατήσει τις σαλάτες; Πάντως το ότι χάνει και μυικό ιστό μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν προπονείται σωστά.

beefmeup
17-07-11, 11:35
να ανεβασει τα λιπαρα.
λιπαρα δεν ειναι μονο το λαδι.
κ να υπολογισει να περνει μια μετρια ποσοτητα πρωτεινης κ οχι τοσο ψηλη οσο σε κανονικες διαιτες με χαμηλο υ/α.
σαλατες παραμενουν κ βαζει κ λιγο υ/α aroundwo αφου λεει οτι κανει στοχευμενη κετο.

deluxe
17-07-11, 16:27
Πρωτεϊνη φυσιολογικη παιρνω. Οση επαιρνα και παλαιοτερα. Απο λιπαρα τι αλλο να προσθεσω δλδ;

Σημερα εφαγα 2 κροκους και μια κουταλια της σουπας ταχινι μαζι με 5 αμυγδαλα. Θα βαλω περισσοτερο ελαιολαδο στο φαγητο. Και το βραδυ θα ξαναφαω ταχινι.

Υδατανθρακα εχω μονο πριν την προπονηση 3-4 καλαμποκοφρετες, δλδ κοντα στα 18-24γρ υδατανθρακα.

Δε νιωθω καποια κουραση μεσα στην ημερα. Αεροβια κανω το πρωϊ με αδειο στομαχι. Παιρνω αμινοξεα και DCP.

Ενταξει μπορει να μη θελω να κανω και κετο, δε θυμαμαι πως λεγεται η διαιτα αυτη. :P Αν και η κετο με την attkins δεν εχουν μεγαλη διιαφορα. Και οι δυο στοχευουν στην κετωση. Απλα παιζουν με τα ποσοστα πρωτεϊνης-λιπους.

tolis93
17-07-11, 16:36
παιδια επειδη παραπανω διαβασα οτι εχει πολυ πρωτεινη κτλπ.διαβασα πριν λιγο ενα αρθρο του MB και εχει πολυ πρωτεινη κ σχετικα λιγα λιπαρα....:unsure:

pepeismenos karga
17-07-11, 17:06
ντελουξ για τα κιλα σου καλα θα ηταν μια διατροφη με 240 γρ πρωτεινης..και 75 γραμαρια λιπους χωρισενη σε 6 γευματα.....ανα 3 ωρες......
το λιπος χρειαζεται ως πηγη ενεργειας αφου δνε τρως υδατανθρακα...δνε θελουμε απειρα λιπαρα για να ειαμστε σε κετωση...θελουμε ομως αρκετη πρωτεινη γιανα μην χανουμε τη μαζα μας..οχι παρα παρα πολυ γιατι μετα γινετια γλυκογενεση και δεν χανουμε τοσο ευκολα λιπος...θελουμε αρκετη να μην χανουμε μαζα...

οσο για το ελαιολαδο ειανι καλο λιπαρο αλαλ δεν ειανι ΕΦΑ...θελεις πολυακορεστα αρκετα...στο πρωινο φαε 2 ολοκληρα[καλο θα ηταν να ηταν αυγ αμε ω3 λιπαρα] και αλαλ 6 ασπραδια....η ασπραδια με ταχινι που λες.....στα κρεατικα ασε το λαδι και βαλε ξηρκαρπια αμυγδαλα ,καρυδια....στο μοσχαρι χωνε το ελαιολαδο....αυτα απο εμενα..

sofos
17-07-11, 20:37
ντελουξ για τα κιλα σου καλα θα ηταν μια διατροφη με 240 γρ πρωτεινης..και 75 γραμαρια λιπους χωρισενη σε 6 γευματα.....ανα 3 ωρες......
το λιπος χρειαζεται ως πηγη ενεργειας αφου δνε τρως υδατανθρακα...δνε θελουμε απειρα λιπαρα για να ειαμστε σε κετωση...θελουμε ομως αρκετη πρωτεινη γιανα μην χανουμε τη μαζα μας..οχι παρα παρα πολυ γιατι μετα γινετια γλυκογενεση και δεν χανουμε τοσο ευκολα λιπος...θελουμε αρκετη να μην χανουμε μαζα...

οσο για το ελαιολαδο ειανι καλο λιπαρο αλαλ δεν ειανι ΕΦΑ...θελεις πολυακορεστα αρκετα...στο πρωινο φαε 2 ολοκληρα[καλο θα ηταν να ηταν αυγ αμε ω3 λιπαρα] και αλαλ 6 ασπραδια....η ασπραδια με ταχινι που λες.....στα κρεατικα ασε το λαδι και βαλε ξηρκαρπια αμυγδαλα ,καρυδια....στο μοσχαρι χωνε το ελαιολαδο....αυτα απο εμενα..

240 γρ πρωτεινης?γιατι τοοοοσα πολλα?:unsure::unsure:

deluxe
17-07-11, 23:01
ντελουξ για τα κιλα σου καλα θα ηταν μια διατροφη με 240 γρ πρωτεινης..και 75 γραμαρια λιπους χωρισενη σε 6 γευματα.....ανα 3 ωρες......
το λιπος χρειαζεται ως πηγη ενεργειας αφου δνε τρως υδατανθρακα...δνε θελουμε απειρα λιπαρα για να ειαμστε σε κετωση...θελουμε ομως αρκετη πρωτεινη γιανα μην χανουμε τη μαζα μας..οχι παρα παρα πολυ γιατι μετα γινετια γλυκογενεση και δεν χανουμε τοσο ευκολα λιπος...θελουμε αρκετη να μην χανουμε μαζα...

οσο για το ελαιολαδο ειανι καλο λιπαρο αλαλ δεν ειανι ΕΦΑ...θελεις πολυακορεστα αρκετα...στο πρωινο φαε 2 ολοκληρα[καλο θα ηταν να ηταν αυγ αμε ω3 λιπαρα] και αλαλ 6 ασπραδια....η ασπραδια με ταχινι που λες.....στα κρεατικα ασε το λαδι και βαλε ξηρκαρπια αμυγδαλα ,καρυδια....στο μοσχαρι χωνε το ελαιολαδο....αυτα απο εμενα..Φιλε δε το ηξερα αυτο για το λαδι και εβαζα μπολικο! Οποτε λες αμυγδαλα καλυτερα, ετσι; Τα Ω3 softgels που εχω βοηθανε; Γενικα οσο το δυνατον περισσοτερα ω3,ω6,ω9;

Πιστευετε οτι με το DCP θα εχω καποιο προβλημα; Γιατι στοχος του ειναι να αποτρεπει το λιπος στο να αποθηκευεται στο σωμα, εαν δε κανω λαθος. Μηπως εμποδιζει την κετωση;

jGod
17-07-11, 23:03
ντελουξ για τα κιλα σου καλα θα ηταν μια διατροφη με 240 γρ πρωτεινης..και 75 γραμαρια λιπους χωρισενη σε 6 γευματα.....ανα 3 ωρες......
το λιπος χρειαζεται ως πηγη ενεργειας αφου δνε τρως υδατανθρακα...δνε θελουμε απειρα λιπαρα για να ειαμστε σε κετωση...θελουμε ομως αρκετη πρωτεινη γιανα μην χανουμε τη μαζα μας..οχι παρα παρα πολυ γιατι μετα γινετια γλυκογενεση και δεν χανουμε τοσο ευκολα λιπος...θελουμε αρκετη να μην χανουμε μαζα...

οσο για το ελαιολαδο ειανι καλο λιπαρο αλαλ δεν ειανι ΕΦΑ...θελεις πολυακορεστα αρκετα...στο πρωινο φαε 2 ολοκληρα[καλο θα ηταν να ηταν αυγ αμε ω3 λιπαρα] και αλαλ 6 ασπραδια....η ασπραδια με ταχινι που λες.....στα κρεατικα ασε το λαδι και βαλε ξηρκαρπια αμυγδαλα ,καρυδια....στο μοσχαρι χωνε το ελαιολαδο....αυτα απο εμενα..

:clap:

jimmy007
18-07-11, 05:08
Πιστευετε οτι με το DCP θα εχω καποιο προβλημα; Γιατι στοχος του ειναι να αποτρεπει το λιπος στο να αποθηκευεται στο σωμα, εαν δε κανω λαθος. Μηπως εμποδιζει την κετωση;

Mπα. Πρόσεξε πάντως την υπερδοσολογία γιατί από 4 γρ TTA και πάνω την ημέρα εγώ έλιωσα στις κράμπες(εντάξει μια φορά το δοκίμασα μόνο ευτυχώς σε τέτοια δόση).

deluxe
19-07-11, 03:25
Ναι το εχω διαβασει αυτο. Παιρνω την φουλ δοση που προτεινουν, αλλα δε ξεφευγει στα τοσα πολλα γρ!

Απο αυριο προσθετω και την μαγιονεζα στην διατροφη μου. Πηρα και αμυγδαλα ωμα, αλλα με την φλουδα μαζι. Καλα δεν ειναι; Βλεπω παντως οτι δεν εχουν και αρκετα πολυακορεστα λιπαρα, οπως νομιζα.. Και εχουν και αρκετους υδατανθρακες. Μηπως δεν ειναι και τοσο καλα;

Αν και επειδη σημερα πηγαμε Χαλκιδικη με την κοπελα μου για διακοπες και ειπαμε να κανουμε και απο μερικα cheat meals, γιατι δε παλευονται ετσι διακοπες! Θα φριξει! :D

steg
19-07-11, 17:00
Κετο-πρωινό, τίγκα στο λίπος:
- 2-3 τηγανητά αυγά με 3-4 φέτες μπέικον
- Τυρί πλούσιο σε λιπαρά
- 2-3 φέτες πολύσπορο αλειμένες με βούτυρο
- 2 κουταλιές ελαιόλαδο
- 1/2 αβοκάντο
- 1 παγωτό

Κετο-μεσημεριανό
- Παχύ ψάρι, π.χ. τσιπούρα
- Πράσινη σαλάτα με μπόλικο ελαιόλαδο
- Το υπόλοιπο αβοκάντο

Κετο-βραδινό
- Τονοκονσέρβα ή χοιρινή μπριζόλα
- Σαλάτα με λάδι

Κετο-προϋπνικό
- Γιαούρτι με καρύδια ή αμύγδαλα
- Φυστικοβούτυρο

deluxe
19-07-11, 21:51
Εσυ πιστευεις οτι ετσι θα εχεις αποτελεσματα; Στο πρωϊνο εχεις αρκετο υδατανθρακα! Λιγο δυσκολο μου φαινεται, χωρις επιπλεον συμπληρωματα. Μπεικον εχω να φαω κατι μηνες! Το ιδιο και τυρι με φουλ λιπαρα!

*Εκτος απο μιση πιστα που εφαγα εχθες! Αχαχα! :P*

Toxical
19-07-11, 22:11
Κετο-πρωινό, τίγκα στο λίπος:
- 2-3 τηγανητά αυγά με 3-4 φέτες μπέικον
- Τυρί πλούσιο σε λιπαρά
- 2-3 φέτες πολύσπορο αλειμένες με βούτυρο
- 2 κουταλιές ελαιόλαδο
- 1/2 αβοκάντο
- 1 παγωτό

Κετο-μεσημεριανό
- Παχύ ψάρι, π.χ. τσιπούρα
- Πράσινη σαλάτα με μπόλικο ελαιόλαδο
- Το υπόλοιπο αβοκάντο

Κετο-βραδινό
- Τονοκονσέρβα ή χοιρινή μπριζόλα
- Σαλάτα με λάδι

Κετο-προϋπνικό
- Γιαούρτι με καρύδια ή αμύγδαλα
- Φυστικοβούτυρο

4 γευματα ειναι αρκετα για να κρατησεισ τη μυικη μαζα? Εμενα μου φενονται λιγα(ισως επειδη περιεχουν πολα λιπαρα)

DimitrisT
19-07-11, 22:55
Μια μερα δικη μου :
1. 4 ολοκληρα αυγα, 5gr λαδι
2. 84gr κοτοπουλο, 5gr λαδι, 26gr καρυδια
3. 84gr κοτοπουλο, 5gr λαδι, 26gr καρυδια
4. 4 ολοκληρα αυγα, 5gr λαδι
5. 84gr κοτοπουλο, 5gr λαδι, 26gr καρυδια

Οπου ''κοτοπουλο'', μοσχαρι/ψαρι/κοτοπουλο + πρασιναδα σχεδον σε καθε γευμα.
Και μερικες φορες εναλλασω τα λιπαρα με ταχινι/μαγιονεζα, αναλογως.

sogoku
20-07-11, 02:22
Κετο-πρωινό, τίγκα στο λίπος:
- 2-3 τηγανητά αυγά με 3-4 φέτες μπέικον
- Τυρί πλούσιο σε λιπαρά
- 2-3 φέτες πολύσπορο αλειμένες με βούτυρο
- 2 κουταλιές ελαιόλαδο
- 1/2 αβοκάντο
- 1 παγωτό

Κετο-μεσημεριανό
- Παχύ ψάρι, π.χ. τσιπούρα
- Πράσινη σαλάτα με μπόλικο ελαιόλαδο
- Το υπόλοιπο αβοκάντο

Κετο-βραδινό
- Τονοκονσέρβα ή χοιρινή μπριζόλα
- Σαλάτα με λάδι

Κετο-προϋπνικό
- Γιαούρτι με καρύδια ή αμύγδαλα
- Φυστικοβούτυρο


Σαν να μου αρεσε αυτη η διατροφη.Νομιζω Ντελουξ οτι μπορει να ειναι πιο σωστη θεωρητικα απο την δικη σου γιατι εχει πολλες πηγες λιπους και αρκετα κορεσμενα οπως τουλαχιστον πρεπει να εχει μια κετο που μην ξεχνας το μεγαλυτερο μερος των θερμιδων πρεπει να προερχεται απο λιπος αν δεν κανω λαθος.
Οσο για τον φιλο που λεει αν με τοσα γευματα κρατει μαζες δεν μετρανε τα γευματα οπως νομιζουμε αλλα οι θερμιδες και ειπαμε δεν ειμαστε κατλερ να χανουμε ετσι μαζες.

deluxe
20-07-11, 03:41
Ποιος το λεει οτι η κετο πρεπει να εχει κορεσμενα λιπαρα; Μηπως ειναι η ευκολη λυση; Πανω απ'ολα πρεπει να εχει πολυακορεστα, μετα μονοακορεστα και στο τελος κορεσμενα. Αμα το παμε ετσι, να το ριξουμε και στα trans λιπαρα σε λιγο!

sogoku
20-07-11, 12:42
Ντελουξ πολλοι εχουνε στις διαιτες κετο και αρκετα κορεσμενα οπως εχω δει μαγιονεζες ακομα και σαντιγι καποιοι για να συμπληρωσουν θερμιδες.

deluxe
20-07-11, 14:09
Και επειδη το εχουν πολλοι, σημαινει οτι ειναι σωστο; Με κορεσμενα λιπαρα δε νομιζω να χανεις λιπος. Κιλα εαν ειναι υποθερμιδικη διαιτα θα χανεις ακομα και εαν τρως παγωτα.

steg
20-07-11, 15:02
Γιατί δεν χάνεις λίπος με κορεσμένα λιπαρά;

sogoku
20-07-11, 18:29
Nτελουξ γιατι δεν ανοιξες ενα θεμα:Η κετο μου μην λετε τζαμπα γνωμες εχω αποφασισει τι θα κανω και τα ξερω ολα.?
Κανε οτι θες

DimitrisT
20-07-11, 18:46
Και επειδη το εχουν πολλοι, σημαινει οτι ειναι σωστο; Με κορεσμενα λιπαρα δε νομιζω να χανεις λιπος. Κιλα εαν ειναι υποθερμιδικη διαιτα θα χανεις ακομα και εαν τρως παγωτα.

Βασικα, οτιδηποτε και να τρως, εαν εισαι υποθερμιδικα θα χασεις βαρος..
Τωρα, για την κετο, βλεπω σε ξενα φορουμ οτι τρωνε τα ΠΑΝΤΑ, μπεικον, μαγιονεζα, ακομα και μπεργκερς (χωρις τα ψωμακια) και χανουν λιπος, απλα ειναι υποθερμιδικα..
Τωρα, η πηγη των λιπαρων ειναι καθαρα επιλογη του καθενος, το ιδανικοτερο πιστευω θα ηταν να ειναι ολα καλα λιπαρα..
Α και προσοχη στην ποσοτητα της πρωτεινης, μπορει να σε πεταξει εκτος κετωσης εαν ειναι πολυ υψηλα..

jGod
20-07-11, 19:10
Βασικα, οτιδηποτε και να τρως, εαν εισαι υποθερμιδικα θα χασεις βαρος..
Τωρα, για την κετο, βλεπω σε ξενα φορουμ οτι τρωνε τα ΠΑΝΤΑ, μπεικον, μαγιονεζα, ακομα και μπεργκερς (χωρις τα ψωμακια) και χανουν λιπος, απλα ειναι υποθερμιδικα..
Τωρα, η πηγη των λιπαρων ειναι καθαρα επιλογη του καθενος, το ιδανικοτερο πιστευω θα ηταν να ειναι ολα καλα λιπαρα..
Α και προσοχη στην ποσοτητα της πρωτεινης, μπορει να σε πεταξει εκτος κετωσης εαν ειναι πολυ υψηλα..

η ουσια ειναι να τρως αυτα και να καις λιπος χωρις να εισαι υποθερμιδικα..αλλιως γιατι να κανω κετο! προσωπικα απο λιπαρα παιζω μονο με αμυγδαλα ,καρυδια και σησαμελαιο και ηλιελαιο ..κανενα τηγανητο σνιτσελ υστερα απο παροτρυνση του PEPEISMENOY!το χει το θεμα κετο..και θα πρεπε να μας δωσει και αλλα tips!αντε μητσο μη βαριεσε γραψε κανενα τιπ ακομη..οτι μου πες πιανει 100% πανω ..τοσο που ο τεφφαατζης νομιζει οτι πειρα winny!xaxax

pepeismenos karga
20-07-11, 20:46
χεεχεχε....ετσι μπραβο...θα σ εκανω στυλακι στο τελος.....χεχχε..δεν νομιζω να εχω και αλλα τιπς...πιστευω εχει καλυφθει το θεμα...αλλωστε εγω ειπα και στον ντελουξ με τι ποσοστα θα ηταν καλο να επαιζε....240 γρ πρωτεινη και 75 γρ λιπους χωρισμενα σε 6 γευματα....[ενταξει και 200 να ειναι η πρωτεινη δεν πεζει προβλημα απλα μην ειναι κατω απο 200 αλαλ ουτε και 300]..και οτι υδατανθρακες περνει απο σαλατες,ξηροκαρπια ,φυστικοβουτηρα κτλ....τωρα...ειανι και τι σκοπο εχει ο καθενας που κανει κετο να χασει και αλλα κιλα???να παρει??να μεινει στασιμος???δεν ξερω κιολας...παντως εαν θελει να χασει καπιος πρπει να προσεχει και την ποσοτητα της πρωτεινης να μην το παρακανει γιατι μετα θα χανει πιο δυσκολα λιπος εξαιτιας της γλυκογενεσης...
οσον αφορα αυτο με τα λιπαρα ο οργανισμος χρησιμοποιει για την επουλωση των κυταρων εφα και εαα[δαλαδη καλα λιπαρα και βασικα αμινοξεα,οπως ειχε και πει και ο αεπισκεπτης] τωρα και τα μονοακορεστα λιπαρα και τ ακορεσμενα χρειαζονται αλαλ δεν ειναι εφα[essential fat acids]
ο παλουμπο σε ενα γευμα του μονο εχει στη διαιτα που προτεινει γευμα με κορεσμενα και μονοακορεστα μαζι και το λεει fat meal και περιεχει μοσχαρι πρασινη σαλατα και ελαιολαδο στ αυπολοιπα 5 που προτεινει εχει μονο πολυακορεστα λιπαρα και καθαρη πρωτεινη ή κρεατα χωρις λιπαρα....

DimitrisT
20-07-11, 21:09
η ουσια ειναι να τρως αυτα και να καις λιπος χωρις να εισαι υποθερμιδικα..αλλιως γιατι να κανω κετο! προσωπικα απο λιπαρα παιζω μονο με αμυγδαλα ,καρυδια και σησαμελαιο και ηλιελαιο ..κανενα τηγανητο σνιτσελ υστερα απο παροτρυνση του PEPEISMENOY!το χει το θεμα κετο..και θα πρεπε να μας δωσει και αλλα tips!αντε μητσο μη βαριεσε γραψε κανενα τιπ ακομη..οτι μου πες πιανει 100% πανω ..τοσο που ο τεφφαατζης νομιζει οτι πειρα winny!xaxax

Κετο θα κανεις γιατι ειναι σχετικα πιο ευκολο αφου δεν πεινας λογω των πολλων λιπαρων..
Δε γινεται να εισαι υπερθερμιδικα και να χανεις λιπος, αν ξεπερνας τις θερμιδες που καταναλωνεις οι υπολοιπες λιπος θα γινουν.

deluxe
20-07-11, 23:45
Κετο θα κανεις γιατι ειναι σχετικα πιο ευκολο αφου δεν πεινας λογω των πολλων λιπαρων..
Δε γινεται να εισαι υπερθερμιδικα και να χανεις λιπος, αν ξεπερνας τις θερμιδες που καταναλωνεις οι υπολοιπες λιπος θα γινουν.Οχι απαραιτητα, γιατι καις θερμιδες και με τη γυμναστικη και με την αεροβια. Επισης παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες.

Giannistzn
21-07-11, 00:14
Οχι απαραιτητα, γιατι καις θερμιδες και με τη γυμναστικη και με την αεροβια. Επισης παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες.

Απο τη στιγμη που υπολογιζεις θερμιδες, υπολογιζεις και στο περιπου τη δραστηριοτητα σου. Εαν εισαι υπερθερμιδικα, δεν γινεται να χανεις.

DimitrisT
21-07-11, 00:23
Οχι απαραιτητα, γιατι καις θερμιδες και με τη γυμναστικη και με την αεροβια. Επισης παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες.

Ναι, οταν λεμε υποθερμιδικα δεν εννουμε βασει του BMR αλλα των συνολικων θερμιδων που καις..
π.χ. Αν τρωω καθε μερα σταθερα 3000 θερμιδες, τις μερες που παω γυμναστηριο ειμαι υποθερμιδικα ενω τις ημερες ξεκουρασης υπερθερμιδικα...