PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στο πόδι από κοιλιακούς



hlias102
18-07-11, 12:04
Τις τελευταίες δύο φορές που έκανα το πρόγραμμα κοιλιακών συμπεριλαμβάνει και ποδήλατο ξαπλωμένος φέρνοντας τον αγκώνα σου στο απέναντι γόνατο(δε ξέρω πως λέγεται η άσκηση).
Οταν τεντώνει λοιπόν το δεξί μου πόδι ακούγεται ένα κράκ σε κάθε επανάληψη στο ύψος που ενώνεται το πόδι με την λεκάνη.Ποιο πολύ είναι η ενοχλητική αίσθηση και το άκουσμα του κράκ που κάνει παρά ο πονος.Πώς μπορούμε να το εξαλείψουμε το θεμα?

SOSTARAS
18-07-11, 12:08
[QUOTE=hlias102;411192]Τις τελευταίες δύο φορές που έκανα το πρόγραμμα κοιλιακών συμπεριλαμβάνει και ποδήλατο ξαπλωμένος φέρνοντας τον αγκώνα σου στο απέναντι γόνατο(δε ξέρω πως λέγεται η άσκηση).
Οταν τεντώνει λοιπόν το δεξί μου πόδι ακούγεται ένα κράκ σε κάθε επανάληψη στο ύψος που ενώνεται το πόδι με την λεκάνη.Ποιο πολύ είναι η ενοχλητική αίσθηση και το άκουσμα του κράκ που κάνει παρά ο πονος.Πώς μπορούμε να το εξαλείψουμε το θεμα?[/QUO φιλε το προβλημα προερχεται απο την μεση σου το ξερω και εγω οταν αρχισα να κανω κιλιακουσ το παθαινα αυτο !!!!!ακποια στιγμη θα σταματησει ...ειναι σαν να χτυπαν 2 κοκαλα;

SOSTARAS
18-07-11, 12:10
και πεζει και θεμα με τουσ προσαγωγουσ φιλε !!!

hlias102
18-07-11, 13:05
Οι προσαγωγοί δε με πονάνε καθόλου.Με τη μέση είχα πρόβλημα,οξεία οσφυαλγία στο στρατό.Και το χρόνο μια δυο φορές θα με πιάσει η μέση μου στο άσχετο.Αλλά δε νομίζω να είναι κάτι που να προέρχεται από τη μέση μου.Το κράκ που ακούγεται δεν είναι σα να χτυπανε δύο κόκκαλα πάντως.Αν δε το τεντώσω τελείως το πόδι δεν κάνει τπτ.Μήπως να μη το τεντώνω τελείως και καθαρίσαμε?:)

Nive
18-07-11, 20:44
Πρώιμο στάδιο συνδρόμου κοιλιακών...μπορεί και κοιλιακών-προσαγωγών.
Αν δεν σε ενοχλεί απλά διόρθωσε την στάση σου γιατί ο θόρυβος που ακούς μπορεί να`ναι από ιστούς...μέχρι τον θύλακα του μηριαίου ή η κοτύλη!!:shock:

hlias102
19-07-11, 02:17
Δλδ να φοβάμαι Nive?
Τί πρέπει να κάνω για να αποφύγω τυχόν τραυματισμό.Δε με πονάει οταν κάνει κράκ.Απλά με ενοχλεί η αίσθηση ας πούμε και ο πόνος που νιώθω είναι ελάχιστος.

Nive
20-07-11, 00:23
Σε περιπτώσεις κρυγμών χωρίς πόνο συνήθως αναφερόμαστε σε μυική ανισορροπία ή απλή λάθος στάση.
Φτιάξε την στάση σου ή κάνε άλλη άσκηση για το ίδιο σημείο και δοκίμασε αν βγαίνει το ``κρακ``.
Ο πόνος σε οδηγεί....;)