PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικο Chech Up (για bodybuilding), Βοηθεια!



MusclesOfShadow
21-07-11, 21:05
Καλησπερα...
Με αφορμη κατι που παρατηρησα και που θεωρουσα αρκετα φυσιολογικο* θα ηθελα να κανω ενα γενικο "checκ up" για να βρω αν εχω καποιο προβλημα σε αρθρωσεις, κοκκαλα, και τα λοιπα. Τι γιατρος θα μπορουσε να αναλαβει κατι τετοιο, αν υπαρχει, και θα ειναι μονοκομματο ή θα τρεξω σε πολλους για να το κανω?

*το προβλημα μου ειναι οτι στην κινηση των βαθιων καθισματων(με το βαρος του σωματος) στην εκκινηση απο την χαμηλη θεση τα γονατα μου πονανε λιγο και κανουν ενα μικρο κρακ που και πυ, κατι που μου συμβαινει απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αλλα σε οσους ρωτησα σε κανεναν αλλο...

Dreiko
21-07-11, 22:11
το τσεκ που περιγραφεις σε γενικες γραμμες ειναι ψιλαφηση απο ορθοπεδικο,και ακτινογρφια.....απο κει και υστερα σου λεει ο γιατρος....

MusclesOfShadow
22-07-11, 09:14
το τσεκ που περιγραφεις σε γενικες γραμμες ειναι ψιλαφηση απο ορθοπεδικο,και ακτινογρφια.....απο κει και υστερα σου λεει ο γιατρος....

Πραγματικα θα το χρειαστω... φφφφφφφφ :bounce:

'υχαριστω!

Lao
22-07-11, 12:00
Καλησπερα...
Με αφορμη κατι που παρατηρησα και που θεωρουσα αρκετα φυσιολογικο* θα ηθελα να κανω ενα γενικο "checκ up" για να βρω αν εχω καποιο προβλημα σε αρθρωσεις, κοκκαλα, και τα λοιπα. Τι γιατρος θα μπορουσε να αναλαβει κατι τετοιο, αν υπαρχει, και θα ειναι μονοκομματο ή θα τρεξω σε πολλους για να το κανω?

*το προβλημα μου ειναι οτι στην κινηση των βαθιων καθισματων(με το βαρος του σωματος) στην εκκινηση απο την χαμηλη θεση τα γονατα μου πονανε λιγο και κανουν ενα μικρο κρακ που και πυ, κατι που μου συμβαινει απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αλλα σε οσους ρωτησα σε κανεναν αλλο...

Πόσων χρονών είσαι;

MusclesOfShadow
22-07-11, 23:01
Πόσων χρονών είσαι;

16 φιλε μ...

tolis93
22-07-11, 23:21
16 φιλε μ...

τις ασκησεις σιγουρα τις κανεις σωστα?γιατι εγω ετσι τη ψιλοπατησα καποτε με τη πλατη κ με τη μεση

MusclesOfShadow
22-07-11, 23:26
τις ασκησεις σιγουρα τις κανεις σωστα?γιατι εγω ετσι τη ψιλοπατησα καποτε με τη πλατη κ με τη μεση

Σε τεχνικη μπορω να διαβεβαιωσω την κοινοτητα οτι εχω πολυ καλη, αυτο που δεν εχω καλο ειναι
1)υπνος (το χειμωνα)
2)ισως χρησιμοποιω πολλα κιλα πολλες φορες
3)ισως δεν εχω κανει καποιο γενικο τσεκ απ πριν αρχισω τα βαρη.

Αλλα τα περισσοτερα συμπτωματα προυπηρχαν (εκτος απτους αγκωνες) οποτε κατι μπορει να φταιει και στην διατροφη ισως? Αλατα?

Nive
24-07-11, 20:46
Είσαι μικρός ακόμη για να σκέφτεσαι τις εξετάσεις.
ΑΛΛΑ!!! σ`αυτές τις ηλικίες γίνονται οι πιο χοντρές ζημιές που σ`αφήνουν πρόβλημα για μία ζωή....λίγο η θέληση για γυμναστική,λίγο η άγνοια,λίγο οι άσχετοι που σου λένε το`να και τ`άλλο...μπορείς να τραυματιστείς χοντρά.
Οπότε κάνε τις ασκήσεις σου κατά γράμμα,σύμφωνα με τον γυμναστή σου (που ελπίζω να ξέρει τα βασικά) και όσον αφορά τις αρθρώσεις σου μην ξεχνάς πως το σώμα μας είναι ο καλύτερος μηχανισμός που φτιάχτηκε ποτέ...αντιδρά στις αλλαγές και κάποιες φορές όχι αναίμακτα!
Και`γω όταν άρχισα τα βάρη πονούσα το βράδυ χωρίς λόγο...λογικό και επόμενο...
Στην έσχατη περίπτωση ρώτα για κάποια καλή γλουταμίνη...γλυκοζαμίνη όχι!;) Γιατί ακόμη την παράγεις...:green:

MusclesOfShadow
25-07-11, 22:03
Είσαι μικρός ακόμη για να σκέφτεσαι τις εξετάσεις. ΑΛΛΑ!!! σ`αυτές τις ηλικίες γίνονται οι πιο χοντρές ζημιές που σ`αφήνουν πρόβλημα για μία ζωή....λίγο η θέληση για γυμναστική,λίγο η άγνοια,λίγο οι άσχετοι που σου λένε το`να και τ`άλλο...μπορείς να τραυματιστείς χοντρά.
Οπότε κάνε τις ασκήσεις σου κατά γράμμα,σύμφωνα με τον γυμναστή σου (που ελπίζω να ξέρει τα βασικά) και όσον αφορά τις αρθρώσεις σου μην ξεχνάς πως το σώμα μας είναι ο καλύτερος μηχανισμός που φτιάχτηκε ποτέ...αντιδρά στις αλλαγές και κάποιες φορές όχι αναίμακτα!
Και`γω όταν άρχισα τα βάρη πονούσα το βράδυ χωρίς λόγο...λογικό και επόμενο...
Στην έσχατη περίπτωση ρώτα για κάποια καλή γλουταμίνη...γλυκοζαμίνη όχι!;) Γιατί ακόμη την παράγεις...:green:

ειλικρινα δεν περιμενα αυτη την απαντηση:green:χεχε...
δηλαδη πιστευεις οτι ολα αυτα που μου συμβαινουν ειναι φυσιολογικα ? και θα τα ξεπερασω?
και δεν υπαρχει περιπτωση ναναι κατι που θα μου μεινει κουσουρι?:unsure:

Nive
25-07-11, 22:43
Πόσο καιρό κάνεις βάρη?
:unsure:

MusclesOfShadow
25-07-11, 23:18
Πόσο καιρό κάνεις βάρη?
:unsure:

1 Xρονο και 6 μηνες ακριβως!

Nive
25-07-11, 23:53
Πρέπει να αναλογιστείς πως το μυοσκελετικό σου σύστημα αναπτύσεται ακόμη και θα αναπτύσεται μέχρι περίπου τα 20-21.
Κάνεις γυμναστική δηλαδή από τα 14,5???? Νωρίς δεν ξεκίνησες...? Θέλει πολύ προσοχή σε τέτοιες ηλικίες! :thumbup:
Το να κάνεις μία μέτρηση οστικής πυκνώτητας dexa ή μία αρθροσκοπηκή βιοψία για να δεις κατάσταση χόνδρων-οστών κλπ το θεωρώ από πολύ εώς και πάρα πολύ τραβηγμάνο,δεν είσαι γέρος.Υπάρχουν πολλές παλιές και νέες μέθοδοι μέτρησης οστικής πυκνότητας μέχρι και βιοψία του λαγονίου οστού. Ακόμη παράγεις γλυκοζαμίνη-χονδροϊτίνη τις 2 θεμέλιες ουσίες των χόνδρων οπότε θεωρώ πως λόγω της ανάπτυξης αλλά και των συνεχών φορτίσεων ενώς δυνατού αλλά ταυτόχρονα ``άγουρου`` εριστικού ιστού τέτοιου είδους φαινόμενα είναι λογικά ή τουλάχιστον αναμενόμενα.
Πάντα όμως με βάση της απουσίας πόνου ή έστω ενόχλησης και άλλων αντικειμενικών ευρημάτων!! :welcome:

MusclesOfShadow
26-07-11, 00:05
Πρέπει να αναλογιστείς πως το μυοσκελετικό σου σύστημα αναπτύσεται ακόμη και θα αναπτύσεται μέχρι περίπου τα 20-21.
Κάνεις γυμναστική δηλαδή από τα 14,5???? Νωρίς δεν ξεκίνησες...? Θέλει πολύ προσοχή σε τέτοιες ηλικίες! :thumbup:
Το να κάνεις μία μέτρηση οστικής πυκνώτητας dexa ή μία αρθροσκοπηκή βιοψία για να δεις κατάσταση χόνδρων-οστών κλπ το θεωρώ από πολύ εώς και πάρα πολύ τραβηγμάνο,δεν είσαι γέρος.Υπάρχουν πολλές παλιές και νέες μέθοδοι μέτρησης οστικής πυκνότητας μέχρι και βιοψία του λαγονίου οστού. Ακόμη παράγεις γλυκοζαμίνη-χονδροϊτίνη τις 2 θεμέλιες ουσίες των χόνδρων οπότε θεωρώ πως λόγω της ανάπτυξης αλλά και των συνεχών φορτίσεων ενώς δυνατού αλλά ταυτόχρονα ``άγουρου`` εριστικού ιστού τέτοιου είδους φαινόμενα είναι λογικά ή τουλάχιστον αναμενόμενα.
Πάντα όμως με βάση της απουσίας πόνου ή έστω ενόχλησης και άλλων αντικειμενικών ευρημάτων!! :welcome:

:thumbup:

Φυσικα εμενα σκοπος μου ειναι να εχω και σωστες βασεις, ενα γερο σκελετο, πραγμα το οποιο θεωρω οτι σε σχεση με την δυναμη μου, δεν εχω.
(Η αληθεια ειναι οτι πιο μικρος ημουν ΠΟΛΥ πιο δυνατος (αναλογικα φυσικα) και πιο σε μυικη δυναμη και στον σκελετο μου, τις αρθρωσεις μου και τα λοιπα... Με το που μπηκα στην εφηβεια αδυναμωσα και αυτο δεν μπορω να το εξηγησω με τιποτα.....)