PDA

Επιστροφή στο Forum : Runner's High ή "Ντοπαρισμα" του δρομεα



Kagias
24-07-11, 21:40
Το έχει πάθει ποτέ κανείς ;;; Πιστεύω οτι έπαθα αυτό ή τελοσπάντων μια μικρή εκδοχή του οταν εκανα 45 λεπτα ελλειπτικο σε υψηλη ενταση μετα απο προπονηση με βαρη και ομολογώ οτι έπαθα σοκ !!!! Με λιγα λογια σε καποια φαση νιωθεις ενα αισθημα ευφοριας και για μερικα λεπτα τρεχεις ακομα και σε πολυ υψηλες ταχυτητες χωρις να νιωθεις καμια απολυτως κοπωση. Λέγεται οτι δρομεις μεγαλων αποστασεων νιωθουν ευφορια αμεσα συγκρισιμη με οργασμο :shock: :shock: και φτάνουν σε περίεργες καταστάσεις π.χ. οπτική τρίτου προσώπου, ακουσια συνεχιση κινησης κλπ ... Ενδεικτικό λινκ εδω http://www.lehigh.edu/~dmd1/sarah.html ( συγνωμη απ τους μη αγγλομαθεις αλλα δε βρηκα αντιστοιχο στα ελληνικα, εχει και καποιες πολυ ενδιαφερουσες δηλωσεις του υπερμαραθωνοδρόμου Γιάννη Κούρου). Με προχειρο σερτς που ειδα σε διαφορα sites ειδα οτι το συναισθημα προκαλειται απο εκκριση ενδορφινων και οτι σχετιζεται με πολυ μειωμενο γλυκογονο, πράγμα που συνάδει με το γεγονός οτι α) ετρεξα μετα απο βαρη και β) εχω πολυ περιορισμενους υδατανθρακες στη διατροφη μου ... Εχει καποιος παρομοια εμπειρια;;;

manos_
24-07-11, 21:49
Ενδορφινες λεγονται αδερφε ειναι απολυτως φυσιολογικο αυτο που νοιωθεις μετα το τρεξιμο.Στο σεξ απλα εκρινονται περισοτερες.

MusclesOfShadow
24-07-11, 22:47
Μμμμ, να αρχισω αεροβια τοτε, ευχαριστω για το κινητρο!;)

sofos
24-07-11, 23:24
αυτο δε γινεται συνεχεια,μια φορα εμενα μ ετυχε μονο και ετρεχα και δε κουραζομουν λολ,ειναι αρκετα παραξενο ομως οντως λες κ ειναι cheat σε καποιο game δε κουραζεσαι οσο κ αν τρεξεις..

tasos2
25-07-11, 00:33
To χα παθει και γω μια φορα ακριβως σε ιδια φαση δηλαδη μετα απο λιγη αεροβια που εκανα μετα τα βαρη. Εκεινη τη στιγμη μπορουσα να τρεξω με απιστευτη ταχυτητα για τα δικα μου στανταρ χωρις να καταλαβαινω απο κουραση. Νομιζα οτι ημουν αηττητος λες και μου χαν δωσει κανα μαγικο φιλτρο :turtle:

PEGY
26-07-11, 06:27
Δεν ξέρω αν μου έχει συμβεί αυτό ακριβώς που αναφέρετε, ωστόστο πάντα μετά απο τρέξιμο είναι σαν να είμαι μεσ την τρελή χαρά χωρίς λόγο.

Μου έχει τύχει να είμαι πολύ ασχημα ψυχολογικά κ μετά απο αερόβιο να λέω "τελικά είναι ωραία η ζωή", χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ.

Επίσης πολλές φορές μετα το τρέξιμο, ακόμη κ αν πριν αισθανόμουν πολυ κουρασμένη, να μην μπορώ να καθήσω πουθενα κ να ξεκινήσω να κάνω του κόσμου τις δουλειές(στο τέλος βέβαια πέφτω ξερη)

Κ βέβαια, πάντα είτε στο σχολείο είτε σε εξεταστική, όλη την περίοδο των εξετάσεων έκανα τουλάχιστον 30' τρέξιμο, κατα τη διάρκεια του οποίου έκανα επανάληψη(χωρίς χαρτιά μπροστά μου εννοείται, σπάνια να τρέξω σε διάδρομο)

Κ γενικά όποτε θέλω κάτι να σκεφτώ, παίρνω τα βουνά, πάντα κατεβάζω τις καλύτερες ιδέες;)

Τελικά δεν είμαι κ πολυ νορμαλ ατομο. . .

GREEK POWER
26-07-11, 09:47
Nαι δεν το ξερατε , ποιο απλα ευεξια , αφου εγω οταν εχω να παω στη εφορια το βραδι απαρετητα σεξ και το πρωι αεροβιο.............. :banana::P:P

marvin
26-07-11, 10:15
Σε γενικες γραμμες τα τρεξιματα μου κρατανε πανω απο 40'καθε φορα και συνηθως τρεχω μια ωρα.
Μου εχει τυχει να εχω κανει βαρη και μετα να τρεχω εξω σε στιβο και γυρω στα 60' να αρχισω να εχω τρελο ρυθμο και διαθεση για περισσοτερα χιλιομετρα και να ανεβαζω ρυθμο και ενταση χωρις να νιωθω κουραση..ενω στην αρχη σερνομουν.Βεβαια αυτο δεν ξερω σε τι κατασταση μπορει να φερει τα ποδια μετα!!!:unsure:

nazgoul
26-07-11, 10:45
Κάτι παρόμοιο παθαίνω με το ποδήλατο. Πολλές φορές έχω ξεκινήσει λέγοντας οτι θα κάνω 5-6 χιλιόμετρα και καταλήγω να λέω "αλλα 5-άλλα5 κ.ο.κ.". Τελικά γυρνάω σπίτι μου με 40-50 χλμ στην πλάτη. :green:

Στην διάρκεια της διαδρομής και ειδικά όταν ο ρυθμός μου είναι σταθερός γιααρκετή απόσταση με πιάνει κάτι σαν αυτό που περιγράφεται. Και ακόμα και αν συναντήσω ανηφόρα δεν την νιώθω καθόλου. Άσε που νιοώθω πολύ ανάλαφρος εκείνη την στιγμή.

Saldi
26-07-11, 11:24
Δεν ξέρω αν το έπαθα και εγώ μια φορά αλαλ θυμάμια χαρακτιριστικά οτι ενω έτρεχα μετα απο ενα σημειο ετρεχα σταθερα στο 13 και πηγαινα που υπο αλλες συνθηκες αυτο δεν παιζει...ΒΕΒΑΙΑ ηταν μετα απο μερα με αρκετη ξεκουραση ηταν κυριακη ειχε πολυ καλο καιρο ειχα τρομερη διαθεση ειχα φαει καλα και ημουν απειρα ξεκουραστος πρωτη φορα ετσι...αρα δεν ξέρω τι ήταν αλαλ ηταν καλο!

ArgoSixna
28-07-11, 01:21
Μετά από ένα σημείο , βγαίνεις από το σώμα σου και απλά το βλέπεις να τρέχει μπροστά σου , εσύ 2 μέτρα πίσω και ψηλά απλά παρακολουθείς!

Η προπονηση του σώματος δεν είναι τίποτα μπροστά στην προπονηση του μυαλού..

Saldi
28-07-11, 11:42
Μετά από ένα σημείο , βγαίνεις από το σώμα σου και απλά το βλέπεις να τρέχει μπροστά σου , εσύ 2 μέτρα πίσω και ψηλά απλά παρακολουθείς!

Η προπονηση του σώματος δεν είναι τίποτα μπροστά στην προπονηση του μυαλού..

Δηλαδή για να καταλάβω αυτο το λές απο προσωπική εμπειρία??το έχουν ζήσει πολλοι ανθρωποι αυτο???

sofos
28-07-11, 12:30
Δηλαδή για να καταλάβω αυτο το λές απο προσωπική εμπειρία??το έχουν ζήσει πολλοι ανθρωποι αυτο???

μια απλη παρομοιωση εκανε θελοντας να πει πως τρεχεις και δε την παιρνεις γραμμη απο κουραση κλπ..

Saldi
28-07-11, 13:26
μια απλη παρομοιωση εκανε θελοντας να πει πως τρεχεις και δε την παιρνεις γραμμη απο κουραση κλπ..

το ελπίζω γιατι θα με έστελνε σε ψυχιατρο

sofos
28-07-11, 13:44
το ελπίζω γιατι θα με έστελνε σε ψυχιατρο

ναι ετσι οπως το πε ηταν λες κ ειναι βουδιστης κ εγινε μετεμψυχωση--->big lol

Kagias
28-07-11, 14:00
Ισχυει παιδες αυτο. Αν ανοιξετε το λινκ π εβαλα στην αρχη ο Κουρος το αναφερει ξεκαθαρα. Mind trick σιγουρα απλα να χουμε να λεγαμε. ;)

PEGY
28-07-11, 14:15
Ισχυει παιδες αυτο. Αν ανοιξετε το λινκ π εβαλα στην αρχη ο Κουρος το αναφερει ξεκαθαρα. Mind trick σιγουρα απλα να χουμε να λεγαμε. ;)

Δεν θα το έλεγα με σιγουριά, αν σκεφτεί κανείς πως πολλοί για να φτιαχτούν χρησιμοποιούν μπουκάλες οξυγόνου.
Η πρόσληψη οξυγόνου πάνω απο κάποια όρια(όπως γίνεται στο αερόβιο) σε χαλαρώνει κ σε φτιάχνει ελαφρώς. . .
Μην μου ζητήσετε μελέτες/ερευνες/βιβλιογραφίες όμως. . .

gym
28-07-11, 14:19
παιδια μην σκιαζεστε...ενδορφινες λεγεται αυτο που νιωθουμε με το τρεξιμο κ θες κ αλλο κ αλλο....οπως κ γενικα με την γυμναστικουλα...
τι μετεμψυχωση λετε καλε κ βουδιστες κ δαλαι λαμα....:turtle::turtle::turtle::turtle:

PEGY
28-07-11, 14:20
Ρε τζιμ, με τη φωτό που έχεις βάλει δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σ αυτά που γράφεις πφφφφφφφφφφφφφ:P

sofos
28-07-11, 14:20
παιδια μην σκιαζεστε...ενδορφινες λεγεται αυτο που νιωθουμε με το τρεξιμο κ θες κ αλλο κ αλλο....οπως κ γενικα με την γυμναστικουλα...
τι μετεμψυχωση λετε καλε κ βουδιστες κ δαλαι λαμα....:turtle::turtle::turtle::turtle:

αφου ο αλλος λεει οτι του βγηκε η ψυχη και τον προσπερασε λες κ βαρουσε αγωνα με την ψυχη του :rolf::rolf:

savage
28-07-11, 14:23
φιλε καγια το συναισθημα που αναφερεις ειναι πραγματικα μοναδικο. μου εχει συμβει αρκετες φορες οταν κανω αεροβια.τα ποδια μου λυνονται,νιωθω μια ανευ προηγουμενου ευφορια,αισθανομαι παναλαφρος,η κουραση απλα δεν υφισταται και για λιγα λεπτα (1 ως το πολυ 4) μπορω να τρεχω με ρυθμους πολυ μεγαλυτερους απ'οτι πριν,χωρις να νιωθω κοπωση. δυστυχως δεν κραταει πολυ.
μου εχει συμβει και στα βαρη 3 φορες,οπου με ενα βαρος που συνηθως εκανα καμια δεκαρια επαναληψεις ,εφτασα να κανω 25 και στις 3 περιπτωσεις.προκειται για ενα μοναδικο συναισθημα,που σε κανει να νιωθεις ανικητος. οσοι το εχουν ζησει καταλαβαινουν για τι πραγμα μιλαω.

gym
28-07-11, 14:30
Ρε τζιμ, με τη φωτό που έχεις βάλει δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σ αυτά που γράφεις πφφφφφφφφφφφφφ:P

πεγκυ με το που παω χωριο ψαχνω τετοια αλυσιδα ...καπου θα βρω δεν μπορει τοσα τρακτερ τοσα σιδερα....την βαζω στο σβερκο ...φτιαχνω κ το μαλλι μπουκλα κ θα βγαλω μια δικια μου ...ετσι να δουμε μετα αν την βλεπεις κ αυτην κ συγκεντρωνεσαι...αχ.α.χα.χα.χαχ.αχ.αχ.α.χα.χ.α.αχ.α.

PEGY
28-07-11, 14:36
^^^
θα ήθελα μια σε διαστάσεις αφίσας για μενα παρακαλώωωωωωωωωωωωωωωωω

χι χι χι
:turtle: :turtle: :turtle: :turtle:

gym
28-07-11, 14:41
^^^
θα ήθελα μια σε διαστάσεις αφίσας για μενα παρακαλώωωωωωωωωωωωωωωωω

χι χι χι
:turtle: :turtle: :turtle: :turtle:

βεβαιως κ απο πισω ενα προγραμμα σπεσιαλ φορ γιου ,...α.χ.αχ.α.


επισης να προσθεσω κ να μην το ξεχνατε αυτο...οτι ολα ειναι στι μυαλο παιδια...πραγματικα οι περισσοτεροι υποτιμαμε τις δυναμεις μας στις προπονησεις αλλα κ γενικοτερα...η δυναμη της ψυχης κ του μυαλου δεν συγκρινεται με τιποτα...
δηλαδη εκει που τρεχεις πιο πολυ τι παει να πει εγινες πιο δυνατος μονο για εκεινα τα λεπτα η οταν σηκωσες πχ για 25 ρεπς ξαφνικα δυναμωσες?οχι...εχω καταληξει στο οτι μαλλον πρεπει να πιεζομαστε πιο πολυ(?)....κ οτι κανενας δεν εχει βρει τα ορια του,στο ποσο πραγματικα μπορει να αντεξει καποιος κ ποσα να σηκωσει....
εχει παντως μεγαλη σημασια η ψυχολογια....(αχ τι επαγγελμα διαλεξα η ατιμηηηηηη....:green:)

ArgoSixna
01-08-11, 04:32
Αυτό που ανέφερα είναι περιπου τα λόγια από τον κουρό έναν ΥΠΕΡαθλητη...

Τώρα για εμενα προσωπικά , δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που λέτε αλλά μου έχει τύχει με το ποδήλατο να κάνω 9 χιλιομετρα "υπνοβατοντας" , πέρασα 3 χωριά έφτασα στην πόλη μου και το μυαλό μου είχε μεινει ακόμη στην είσοδο του πρώτου χωριού ή οποια ήταν μετά από 20 λεπτά κατηφόρες ..Αυτά τα 9 χιλιομετρα βγήκανε σε 12 λεπτά.. Εντελώς μηχανικά κοιτουσα τον δρομο και την κινηση και στο μυαλο μου με έβλεπα από θέση τέτοια , όπως βλέπεις εναν αλλον ποδηλατη μπροστα σου και απο ψηλα..

Τώρα δεν το συνεχιζω ποιες ηταν οι σκεψεις , έφυγα χρονια μπροστα το μυαλο μου ηταν τοσο καθαρο άλλωστε μετά από 10 ώρες ποδηλασια και μαλιστα με ΤΡΕΛΑ ανηφορικα μεσα.............. καληνυχτες!!

ginus
01-08-11, 05:40
το χω διαπιστωσει καμποσες φορες...σε μεγαλες αποστασεις...αυτο το συναισθημα ευφοριας δεν το χω νιωσει απλα εγω το λεγα λυσιμο...που δεν εχει καποια εξηγηση απλα εγω ετσι το λεγα:green:
δηλαδη απο ενα σημειο και μετα ηταν σαν μην μπορουσα να σταματησω για κανενα λογο..ειχα απειρες δυναμεις μετα απο 3-4 χιλιομετρα τρεξιματος...βεβαια αυτο δεν συμβαινει παντα...κριμα δλδ:green:
βεβαια ο χρονος κατα μια εννοια ειναι συνειδητα ευμεταβλητος(αν μπορω να το θεσω ετσι)...καθως οπως και προαναφερθηκε και πιο πανω..η δυναμη του μυαλου ειναι απεριοριστη και ηγειται της σωματικης...

deluxe
08-08-11, 18:51
Μετά από ένα σημείο , βγαίνεις από το σώμα σου και απλά το βλέπεις να τρέχει μπροστά σου , εσύ 2 μέτρα πίσω και ψηλά απλά παρακολουθείς!

Η προπονηση του σώματος δεν είναι τίποτα μπροστά στην προπονηση του μυαλού..Αστρικη προβολη λεγεται αυτο :p

rey1989
24-08-11, 11:51
Το είχα πάθει μια μέρα που έκανα αερόβια. Ήταν όταν είχα αρχίσει γυμναστήριο και μου λέει ο γυμναστής κανε 20 λεπτακια διάδρομο και θα σου πω τι να κανεις γιατί είναι αρχή. Βάζω το mp3 στα αφτιά και βάζω 2% γωνια και 5km/h ταχύτητα. Αρχίζω κάνω και στα δέκα λεπτά περίπου αρχίζω και νιώθω ένα ανατρίχιασμα και μια αίσθηση πολύ ωραία και αρχίζω να ανεβάζω ταχύτητα . Ήταν λες και έπαθα blackout , πέρασαν 50 λεπτά και δεν το κατάλαβα παρα μονο όταν μου φώναξε ο γυμναστής και μου λέει 20 λεπτά σου είπα να κανεις όχι μια ώρα και χαλαρά όχι 7% γωνια 6,5km/h ταχύτητα. :rolf::rolf::rolf:

Η πλάκα είναι πως τότε που άρχισα γυμναστήριο ημουν 112 κιλά.:shock::shock::shock:

Nicholas.php
24-08-11, 15:03
Το χα παθει και γω παιδια!!!!ΚΑ ιτιν προηγουμενη μερα κοιμηθηκα η ωρα 4 αυτο ειναι το παραξενο!!!Εκανα 1 ωρα δρομο καλυπτοντας 26 km!!!εχω και την φοτο!!!

Γενικα απα τρεχεις ή κανεις ποδηλατο ηρεμεις και κατεβαζεις πολυ καλες ιδεες

Ακουγοντας μουσικη και ακτεβαζοντας ιδεες τις σημειωνω στο κινητο να μην τες ξεχασω!!!

http://img38.imageshack.us/img38/3758/photo00131v.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/38/photo00131v.jpg/)

Nicholas.php
24-08-11, 15:33
ποδηλατο ηθελα να πω οχι δρομο;)

rey1989
24-08-11, 15:36
Το χα παθει και γω παιδια!!!!ΚΑ ιτιν προηγουμενη μερα κοιμηθηκα η ωρα 4 αυτο ειναι το παραξενο!!!Εκανα 1 ωρα δρομο καλυπτοντας 26 km!!!εχω και την φοτο!!!

Γενικα απα τρεχεις ή κανεις ποδηλατο ηρεμεις και κατεβαζεις πολυ καλες ιδεες

Ακουγοντας μουσικη και ακτεβαζοντας ιδεες τις σημειωνω στο κινητο να μην τες ξεχασω!!!

http://img38.imageshack.us/img38/3758/photo00131v.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/38/photo00131v.jpg/)

calories 307 λέει ? η 3070 ?

Nicholas.php
24-08-11, 15:57
307

Σιγουρα χανεις πολυ ποιο λιγα απο το δρομο!!

Νομιζω το ποδηλατο τις calories που χανεις ειναι στα ποδια παραπανω

Nicholas.php
24-08-11, 16:09
Μπορουσα να κανω κι αλλη ωρα αλλα επρεπε να κανω λιγα βαρη που ειχα προγραμματισει !!Ηταν ιδιαιτερη εκεινη η μερα για μενα!!:green::green::green:

magavaTOUT
24-08-11, 20:04
307

Σιγουρα χανεις πολυ ποιο λιγα απο το δρομο!!

Νομιζω το ποδηλατο τις calories που χανεις ειναι στα ποδια παραπανω
φιλε μου, τι εννοεις με το τελευταιο ?:unsure:

tasos2
24-08-11, 20:45
φιλε μου, τι εννοεις με το τελευταιο ?:unsure:

Mαλλον θελει να πει οτι καις λιγοτερες γιατι δουλευουν μονο τα ποδια. Ενω στο τρεξιμο δουλευουν ολοι οι μυς. Το διατυπωσε λαθος

rey1989
24-08-11, 20:53
307

Σιγουρα χανεις πολυ ποιο λιγα απο το δρομο!!

Νομιζω το ποδηλατο τις calories που χανεις ειναι στα ποδια παραπανω

απλα μου κάνει εντύπωση γιατι εγω κάνω 60 λεπτά διάδρομο 6% γωνια με 6,5km/h και καίω 550 θερμίδες. :unsure::unsure::unsure:

Nicholas.php
24-08-11, 20:53
Mαλλον θελει να πει οτι καις λιγοτερες γιατι δουλευουν μονο τα ποδια. Ενω στο τρεξιμο δουλευουν ολοι οι μυς. Το διατυπωσε λαθος

:clap:

ginus
24-08-11, 21:41
νταξει δεν νομιζω να ταν αυτο το φαινομενο...απλα σου βγηκε μια καλη προπονηση...τεσπα σαφως στο τρεξιμο καις περισσοτερες θερμιδες γιατι δουλευει ολο το σωμα

exkaliber
25-08-11, 02:29
το χω διαπιστωσει καμποσες φορες...σε μεγαλες αποστασεις...αυτο το συναισθημα ευφοριας δεν το χω νιωσει απλα εγω το λεγα λυσιμο.

εγω παλι το ενιωθα παντα μετα το τρεξιμο
δλδ οπως γυρνουσα απο το σταδιο με επιανε μια πολυ ευχαριστη υπερενταση