PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλχημειες Διατροφης...



Fuhrer
25-07-11, 14:07
Θα ηθελα να ριξετε τα φωτα σας καθως η διατροφη μου μαλλον ειναι αθλια...Μιλαμε για ογκο κ αρχιζουμε :

7:30 Μισο λιτρο γαλα(πότε πληρες πότε άπαχο) με δημητριακα.Οχι κουακερ αλλα τα fitness που εχουν περισσοτερη πρωτεινη.

11-12:00 Ενα τοστ η σαντουιτς με λευκο ψωμι γαλοπουλα κιτρινο τυρι ντοματα, κ ενα μπουκαλι 250ml χυμο.

16:00 Μεσημεριανο οτι καλο εχει η μαμα -.- .Αποφευγω να τρωω πολυ ψωμι παντως.

19:30-20:00 Πρωτεινη ενα σκουπ με κανα φρουτο αλλιως ενα γιαουρτακι με κανα φρουτο.

21:00-21:30 Προπονηση

23:30 Την πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση.

12:30 Πατατα βραστη γυρω στα 200gr. (Εδω μεχρι πριν μια εβδομαδα ετρωγα κανονικα 2 τοστ με γαλοπουλα,κιτρινο τυρι κ κατα τι 1.00-1.30 τα ξημερωματα επινα μισο λιτρο γαλα με δημητριακα παλι.Ο γυμναστης μου ειπε οτι δεν ηταν καλο κ το εκοψα...)

Αυτο ειναι.Το ξερω οτι ειναι χαος.Επισης καθε μερα ξυπναω στις 7.30 κ κοιμαμαι συνηθως στη 1-1.30.Εχω κ εναν απογευματινο υπνο απο τις 17:00-19:30.Ακουω προτασεις τι βγαζω κ τι βαζω.Μιλαμε για ογκο παντα...Ειμαι τωρα στα 80 κιλα με 1.76 υψος.Λιπος εχω στη κοιλια.Οχι κατι ιδιαιτερο αλλα υπαρχει.

Tasos Green
26-07-11, 10:23
"Οχι κουακερ αλλα τα fitness που εχουν περισσοτερη πρωτεινη." (πως το συμπέρανες αυτο?:unsure:) βαλε την βρωμη στην καθημερινότητα σου αν θελεις ποιοτικό ογκο...

πρωτα απο ολα η πρωτεινη σου ειναι χαμηλη...
2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους πρεπει να προσλαμβανεις καθημερινά.
εσυ ζητημα ειναι να παίρνεις 1 γρ ανα σωματικο βαρος με αυτα που τρως...

αντικατέστησε το ψωμι με μαυρο η πολύσπορο οταν τρως.

τα 200γρ πατατα βραστη τοσο αργα βγαλτα... πολυ υδατανθρακας για βραδυ... εκεινη την ωρα μια καλη λυση ειναι ενα κυπελακι cottage με σαλατα για παραδειγμα η και σκετο cottage.

Fuhrer
26-07-11, 10:38
Αχ αχ!Μονο εσυ με αγαπας πια!Με παρατησαν τα αλλα τα παιδακια!Δν θελουν να παιξουν μαζι μου!Κοιτα βασικα τα δημητριακα ειναι τα Special K της Kellogs.Λαθος εκανα για το ονομα.Απλα θυμαμαι οτι τα κουακερ ειχαν απειρη ζαχαρη κ παραπανω θερμιδες κ λιγοτερη πρωτεινη απο οτι τα σπεσιαλ.Τουλαχιστον αυτο γραφει στον πινακα στα πλαγια του κουτιου...Τωρα για το κοτατζ...Δεν μπορω να το φαω.Με αηδιαζει.Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να φαω?

Tasos Green
26-07-11, 10:43
Αχ αχ!Μονο εσυ με αγαπας πια!Με παρατησαν τα αλλα τα παιδακια!Δν θελουν να παιξουν μαζι μου!Κοιτα βασικα τα δημητριακα ειναι τα Special K της Kellogs.Λαθος εκανα για το ονομα.Απλα θυμαμαι οτι τα κουακερ ειχαν απειρη ζαχαρη κ παραπανω θερμιδες κ λιγοτερη πρωτεινη απο οτι τα σπεσιαλ.Τουλαχιστον αυτο γραφει στον πινακα στα πλαγια του κουτιου...Τωρα για το κοτατζ...Δεν μπορω να το φαω.Με αηδιαζει.Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να φαω?

εχεις μπερδευτει μου φαινετε με τα quaker. 28914 αυτα δεν εχουν ουτε ζαχαρη ουτε τιποτα... καθαρη βρωμη ειναι.. τα kellogs εχουν ζαχαρη.

αν δεν μπορεις με το cottage φαε σταγγιστο γιαουρτι 2%.

Fuhrer
26-07-11, 10:57
Αααααα.....Εγω ελεγα τα δημητριακα ρε παλικαρε της κουακερ.Μαλιστα.Ναι τα εχω δει αυτα ειχα παρει κ βρωμη μια φορα αλλα ηταν σαν σποροι.Αυτο δν μπορουσα να το φαω ετσι σκετο.Αυτα της κουακερ ειναι παλι ετσι?Κ αν ναι πως μπορω να το τρωω?Μεσα στο γιαουρτακι το βραδυ?

TToni Shark
26-07-11, 10:58
Θα συμφωνήσω για τα κουάκερ και για το γιαούρτι 2%:thumbup:.Και σίγουρα θέλεις πιο πολύ πρωτεΐνη;)

Αντωνης
26-07-11, 13:45
πρωτα απο ολα η πρωτεινη σου ειναι χαμηλη...
2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους πρεπει να προσλαμβανεις καθημερινά.
εσυ ζητημα ειναι να παίρνεις 1 γρ ανα σωματικο βαρος με αυτα που τρως...


Tασο σε υπερθερμιδικη διατροφη και με 1,2 γρ. ανα κιλο εισαι καλυμμενος,για να μην πω και μονο με 1..:thumbup:

Tasos Green
26-07-11, 13:51
Tασο σε υπερθερμιδικη διατροφη και με 1,2 γρ. ανα κιλο εισαι καλυμμενος,για να μην πω και μονο με 1..:thumbup:

αυτο ειναι υπερθερμιδικη διατροφη?:unsure:

Fuhrer
26-07-11, 14:52
Τι ειναι η υπερθερμιδικη διατροφη ρε παιδια?Αυτο που λεμε στα αγγλικα να εχει ενα surplus η διατροφη?Απο οτι ειχα δει σε ενα site για να βρει ποσες θερμιδες θελει το σωμα ημερησιως επαιρνε το σωματικο βαρος σε λιβρες κ το πολλαπλασιαζει με 14 κ με 18.Τις τιμες που θα βρεις στη ουσια ειναι το ευρος μεσα στο οποιο πρεπει να κινηθεις αφου προσθεσεις απο 250-500 θερμιδες.Αυτο ελεγε ειναι για να αποκτησεις το surplus.Λογικα αυτο λετε ε?Επισης οσο αναφορα τον ογκο τι να κανω?Να μεινω σε αυτη την αναλογια πρωτεινης/θερμιδων η να μειωσω θερμιδες κ να προσθεσω πρωτεινη?Η απλα οπως ειναι η παρουσα διατροφη να αυξησω την πρωτεινη?Με μπερδεψατε -.-

loukoulos
26-07-11, 15:08
υποθερμιδικη με λιγοτερες θερμιδες απο οτι χρειαζεσε .. το αντιθετο απο το surplus αν δεν κανω λαθως..
θα συμφωνισω για την πατατα(οχι τ βραδυ) επισης το προϊνο σ λογικα δεν ξεπερνα τα 2ο κατι γρ προτεϊνη και αφου τ επομενο γευμα ειναι σε 3 μιση κ ωρες θα ελεγα ακομα 10-15 γρ προτεϊνη η καλητερα 400γρ γιαουρτι αντι γαλα..
(με τ γαλα δεν μπορω την βρωμη με τ γιαουρτι ειναι πολυ πιο ωραια για εμενα παντα)
επεισης αν η μαμα εχει φαγακι φτωχο σ προτεϊνες βαλε και εκει κατι .. λιγο τονο πχ...

loukoulos
26-07-11, 15:09
υποθερμιδικη με λιγοτερες θερμιδες απο οτι χρειαζεσε .. το αντιθετο απο το surplus αν δεν κανω λαθως..
θα συμφωνισω για την πατατα(οχι τ βραδυ) επισης το προϊνο σ λογικα δεν ξεπερνα τα 20 κατι γρ προτεϊνη και αφου τ επομενο γευμα ειναι σε 3 μιση κ ωρες θα ελεγα ακομα 10-15 γρ προτεϊνη η καλητερα 400γρ γιαουρτι αντι γαλα..
(με τ γαλα δεν μπορω την βρωμη με τ γιαουρτι ειναι πολυ πιο ωραια για εμενα παντα)
επεισης αν η μαμα εχει φαγακι φτωχο σ προτεϊνες βαλε και εκει κατι .. λιγο τονο πχ...

aepiskeptis
26-07-11, 15:31
Tασο σε υπερθερμιδικη διατροφη και με 1,2 γρ. ανα κιλο εισαι καλυμμενος,για να μην πω και μονο με 1..:thumbup:

καταλαβαινω τι λες

αλλα δε συμφωνω, προφανεστατα τα ξερεις απλως θα ηθελά να τα αναφερω περισσοτερο για καποιος που δε τα ξερει

η πρωτεινη εχει μεγαλυτερo TEF

Highest TEF* of all macronutrients; 20-25% of the energy gets wasted as heat, making the true metabolic impact closer to 3,25 kcal/g** (carbs and fat have a TEF around 2-4%, making the effect negligible).

* Thermic Effect of Feeding.

** Livesey. Metabolizable energy of macronutrients. Am J Clin Nutr. 1995 Nov;62(5 Suppl):1135S-1142S

Προσφερει μεγαλυτερο αισθημα κορεσμου- αισθανεσαι πιο χορτατος

Τα υπολοιπα σχετικα με κυκλο αμινοξεων, καταβολισμο μυικη μαζας κτλ αφορουν υποθερμιδικες διαιτες.

Επισης δε βρισκω λογο να εχεις υπερθερμιδικη διαιτα ολες τις μερες. Αλλα αυτα εχουν να κανουν με επιλογες.

Fuhrer
27-07-11, 10:02
Ναι εχετε δικιο.Λαθος δικο μου.Εγω διαβασα υπερ-θερμιδικο για αυτο ειπα το surplus.Τωρα οσο αναφορα τον τονο στο μεσημεριανο ειπες μεγαλη κουβεντα παλικαρε.Μπορω να φαω απειρη ποσοτητα δεν εχω προβλημα.Την βρωμη τελικα ποτε να την παιρνω?Πριν την προπονηση να υποθεσω?Δλδ στο απογευματινο αντι της πρωτεινης και της μπανανας μπορω να φαω γιαουρτι με βρωμη?Η να αφησω το γιαουρτι επειδη κανει περισσοτερη ωρα να αφομειωθει?

loukoulos
29-07-11, 15:37
βασικα τ γιαουρτι το ελεγα για προινο ,τωρα και μετα την προπο με ενα φρουτακι που ειπες για υδατανθρακες ειναι οκ.
ειτε γιαουρτι μ βρομη ειτε προτεινη με φρουτο οτι σ αρεσει .. θεωριτηκα αν η προπονα σ ειναι μετα απο 2 ωρες πχ καλητερα γιαουρτι με βρομη (λογο αργη απορωφησης ) αν ειναι σε 1 η μιση ωρα απ το γευμα σ καλητερα προτεινη με ενα φρουτακι. ελπιζω ν βοηθησα.

Txc
01-08-11, 12:44
Δεν ξερω, μου φαινετε περιεργη η διατροφη σου...

1) Βαλε βρωμη στην διατροφη σου, οχι fitness...
2) Πετα το λευκο ψωμι και βαλε πολυσπορο...
3) Πετα το χυμο και πιες γαλα ασπρο ( ουτε για πλακα μιλκο )...
4) Τo φρουτο σου στο γευμα πριν την προπονηση να ειναι χαμηλου γλυκαιμικου δεκτη ( μηλο, πορτοκαλι, ροδακινο )...

Εγω προτιμω 5 γευματα την ημερα ( 4 στερεα και ενα υγρο )...

2 γευματα πριν την προπονηση και τα αλλα 3 μεταπροπονητικα...

Βεβαια με το δικο σου προγραμμα, αυτο δεν ειναι εφικτο...

Τωρα μεσημεριανο, εγω δεν μενω με τους δικους μου πλεον, οποτε τρωω και οτι θελω, οποτε φροντιζω να τροω καθημερινα κρεας ( μοσχαρι, ψαρι, κοτοπουλο)...

Μεταπροπονητικα συμφωνα με το προγραμμα σου, σου ειπα τι θα εκανα εγω...
Ουτε τοστς, ουτε πατατες 12 η ωρα το βραδυ...

Ετσι οπως ειναι το προγραμμα σου, πιες whey 2 scoop (40 γρ-50γρ ) σε νερακι καπακι μια μπανανα και μετα απο καμια ωρα το γιαουρτακι σου ( 0% μονο ), 5-6 αμυγδαλα ωμα αναλατα και πανε για υπνο...

Ετσι θα εκανα εγω τουλαχιστον...

Tip: Καλο ειναι να κοιμασε κατα της 11 η ωρα το βραδυ, για μεγαλυτερη εκκριση αυξητικης ορμονης κατα την διαρκεια του υπνου...

Fuhrer
01-08-11, 13:15
Ωραιος.Ευχαριστω ολους οσους δειξατε ενδιαφερον για με :green:.Κ να σου πω ρε παλικαρε.Βρωμη για ποση ποσοτητα μιλαμε?Δλδ να βαλω 50-60γρ οσο ηταν κ τα δημητριακα?Θα με κραταει μετα το πρωι η θα πεθανω?Επισης αμυγδαλα ψημενα τρωω κ πριν την προπονηση.Ειναι κακο η οχι?

Txc
01-08-11, 16:57
Αμυγδαλα ωμα θα τρως αναλατα πριν τον υπνο μαζι με το γιαουρτακι...

Αυτα εχουν καλα λιπαρα και πρωτεινη και θα καθυστερησουν την απορροφηση της πρωτεινης σε συνδυασμο με την καζεινη που περιεχει το γιαουρτι ( 0 ή 2%) ( και το cottage με 4% λιπαρα ειναι καλη επιλογη, αντι για γιαουρτι )...

Βρωμη φαε ξερω γω 80γρ ( ογκο ετσι? )
Καλυτερα θα σε πιασει απο οτι τα fitness ( η γευση ισως σου φανει απαισια αρχικα, αλλα μια συνηθεια ειναι )...

Εγω πχ το πρωι τροω 40γρ βρωμη με γιαουρτι 0% και μια κουταλια της σουπας μελι ( ολα τα λεφτα )...

Πριν την προπονηση πιες whey με γαλα και φαε ενα πορτοκαλι ( 10 φορες καλυτερη αποδοση απο οτι να παρεις νιτρικα και πιπες )...

Επισης θα σου πρωτεινα να επισκεφτεις εναν διαιτολογο/διατροφολογο και να κανεις μια λεπτομερης λιπομετρηση, να ξερεις ποσα κιλα ειναι η καθαρη σου μυικη μαζα ωστε να υπολογισεις πανω κατω την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζεσε ημερισιως, γενικα παντως με μια καλη και προσεγμενη διατροφη, δεν χρειαζωντε συμπληρωματα, αντε βαρια βαρια 40γρ ροφημα μετα την προπονα καπακι και καμια πολυβιταμινη το πρωι...

Τεσσερα ειναι τα βασικα συμπληρωματα:
1) Πρωτεινη ( whey )
2) Πολυβιταμινη
3) Κρεατινη ( κοψε τον καφε, αν παιρνεις κρεατινη )
4) ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ

Τα υπολοιπα ειναι για ψυχολογικους λογους ( να χαμε να λεγαμε )...

teenage bodybuilder
01-08-11, 18:14
Θα ηθελα να ριξετε τα φωτα σας καθως η διατροφη μου μαλλον ειναι αθλια...Μιλαμε για ογκο κ αρχιζουμε :

7:30 Μισο λιτρο γαλα + quacker καργα αφου ειναι πρωι + 4 ασπραδια αβγων
11-12:00 Ενα τοστ η σαντουιτς με λευκο ψωμι 5 φετεσ γαλοπουλα 1 φετα κιτρινο τυρι ντοματα, + cottage
16:00 Μεσημεριανο οτι καλο εχει η μαμα -.- .Αποφευγω να τρωω πολυ ψωμι παντως. αν ειναι χωρισ πολλη πρωτεινη βαλε 3 αβγα ολοκληρα

19:30-20:00 Πρωτεινη ενα σκουπ με κανα φρουτο αλλιως ενα γιαουρτακι με κανα φρουτο. φαε και λιγο quacker βοηθαει

21:00-21:30 Προπονηση

21:30 Την πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση.

10:30 οτι ετρωγεσ και το μεσημερι . αν ομωσ ηταν μακαρονια κλπ. με υδατανθρακεσ τοτε αστο και φαε στηθοσ κοτοπουλο και προδθεσε και λιγουσ υδατανθρακεσ .
11και μιση γιαουρτι με αμυγδαλα
12 υπνο (φιλε δεν κοιμασαι καλα . ο βραδινοσ υπνοσ δεν αναπληρωνεται με τιποτα )
Αυτο ειναι.Το ξερω οτι ειναι χαος.Επισης καθε μερα ξυπναω στις 7.30 κ κοιμαμαι συνηθως στη 1-1.30.Εχω κ εναν απογευματινο υπνο απο τις 17:00-19:30.Ακουω προτασεις τι βγαζω κ τι βαζω.Μιλαμε για ογκο παντα...Ειμαι τωρα στα 80 κιλα με 1.76 υψος.Λιπος εχω στη κοιλια.Οχι κατι ιδιαιτερο αλλα υπαρχει.

ελπιζω να βοηθησα

Fuhrer
01-08-11, 22:18
Σας αγαπω κ τους 2 :D

Fuhrer
05-08-11, 12:37
Παιδια με το που παρω την πρωτεινη μετα την προπονηση μετα απο καμια ωρα να φαω κ ενα τοστακι?Δεν την παλευω με τοσο νερο που εχω πιει.Νιωθω το στομαχι μου γεματο νερο μονο -.- Στερεο γευμα δεν κανω μετα την προπονηση γιατι ειναι πολυ αργα.Μονο το γιαουρτι με τα αμυγδαλα τρωω πριν τον υπνο.

loukoulos
05-08-11, 13:01
δοκιμασε μια μερα 300gr cottage αντι γιαουρτι.... οχι οτι ειναι στερεο αλλα σε σχεση με τ γιαουρτι...εχει διαφορα..
(για βραδυ μιλαω). και νομιζω πως λιγος τονος μοσχαρι κοτοπουλο με μπολικη πρασιναδα ειναι επισης καλο για βραδυνο απ οσο ξερω απλα εγω προτημω το κοτατζ
+1 txc και teenage:thumbup:

Fuhrer
05-08-11, 13:04
Κοτατζ εφαγα πριν λιγες μερες αντι για γιαουρτι κ δυστυχως...Δεν...Μου φερνει αναγουλα...

loukoulos
05-08-11, 13:23
δοκιμασε κατι απο τα αλλα τοτε ισως σε φτιαξει...

Fuhrer
05-08-11, 13:30
Τοστακι παντως οχι μετα απο καμια ωρα απτην προπονηση?

loukoulos
05-08-11, 13:37
ειναι το ψωμι που θεωρω βραδυ και ψωμι δεν πρεπει ν συνδιαζονται... τωρα αμα ειναι ενα τοστακι ολικης και βαλεις και απο διπλα στο βραδυνο σου (κοτοπουλο μοσχαρι η τονο με πρασιναδα) γτ οχι....δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικο... επισης αν δεν μπορεις να κοιμηθεις πχ λογο του στομαχιου... ε καλητερα φαε το τοστακι να κοιμηθεις σαν ανθρωπος... γτ ειπαμε διατροφη.. αλλα και ο υπνος ειναι επισης συμαντικος.. δοκιμασε και δες τι σε βολευει