PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδρομο καρπιαιου σωληνα



Kazmaier
25-07-11, 14:27
ok here is the thing, με ποναει αυτο εδω το νευρο οταν του ασκω πιεση 28887

πχ αν πιασω εναν αλτηρα που εχω σπιτι για να κανω καμψεις δικεφαλων , οταν ακουμπαει ο αλτηρας εκει νιωθω ενα ψιλοπονο και σχετικη αδυναμια στο χερι, αν ο αλτηρας επαφιεται με την παλαμη πιο κατω στα δαχτυλα μπορω να τον σηκωσω κανονικα , ολη την προηγουμενη εβδομαδα ενιωθα κατι μικροενοχλησεις στους καρπους και των 2 χεριων , εκει στα νευρα με ψιλοπονουσαν , αλλα δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια γιατι περασαν , απλα απο χτες και σημερα στο αριστερο χερι(ειμαι αριστεροχειρ) νιωθω αυτο το νευρο οταν παω να σηκωσω κατι η απλα αν το πιεσω με τα δαχτυλα του αλλου χεριου, μετα απο σχετικη αναζητηση στο γουγλη επειδη ειχα υποψη μου αυτο το συνδρομο ειδα οτι κατι τετοιο σχετικο πρεπει να ειναι , βεβαια δεν εχω τα αλλα συμπτωματα που λενε για μουδιασμα ειδικα στον υπνο(χτες μετα απο γαιδουρινο βραδινο κοιμη8ηκα βασιλιας μεχρι τις 12 σημερα:cool:), η πονο στον ωμο στον αυχενα , απλα οταν το συγκρινω με το δεξι χερι . αυτο το νευρο ξεχωριζει λιγο πιο πολυ στο αριστερο.
Ειμαι στον 6ο και τελευταιο κυκλο του 5/3/1 του wendler και αυτη η εβδομαδα που διανυουμε τωρα υποτι8εται 8α ηταν η τελευταια με αρκετα κιλα και απο την επομενη γερο deload διακοπες κλπ μαλλον θα αρχισω απο αυτην το deload :evil: , οποτε λογικα η ολη ιστορια προηλθε απο υπερκοπωση του σημειου , κατι το ποδηλατο ισως που κανω τελευταια κατι τα πολλα κιλα στο γυμναστηριο ειδικα στις αρσεις που τις ζοριζω πολυ τις λαβες γιατι προσπαθω να χρησιμοποιω οσο γινεται λιγοτερο τα στραπς, απο την αλλη στα ποδια κανω προβολες με αλτηρες και single leg split squats παλι με αλτηρες και ολα αυτα με αργες ελεγχομενες ρεπσ οποτε η επιβαρυνση στην λαβη ειναι εντονη, καθομαι και αρκετες ωρες στο pc ,
απο εδω και περα τι μου προτεινετε ?

Stathgel
25-07-11, 16:39
Εγω ασχολυμαι και με μηχανες μοτοκρος αυτο που λες το εχω παθει στο αριστερο χερι, αν κανεις ποδηλατο εξω τοτε ειμαστε πιο επηρεπεις εμεις που δεχομαστε καποιες αλλες πιεσεις στα χερια και τους καρπους...εγω στις προπονησεις εβαζα γαντια με συρμα απο εκει και μετα....να προτεινω κατι οχι..! γιατι δεν ειμαι σοβαρο ατομο η γιατρος,...μακαρι να σε βοηθησει καποιος αλλος Υ.Γ καλα εκανες που το ανοιξες και με φωτο....ειναι συχνο φαινομενο τα χερια:welcome:

gym
27-06-12, 20:46
Ο σύγχρονος τρόπος ζωής στις Δυτικές Κοινωνίες με τη συγκέντρωση των πληθυσμών στα αστικά κέντρα και την ενασχόληση με επαγγελμάτων γραφείου έχει συσχετιστεί με πολλές νόσους. Όλοι μας ακούμε καθημερινά στα μέσα μαζικής ενημέρωσης ότι τα καρδιαγγειακά νοσήματα είναι από τις πρώτες αιτίες νοσηρότητας και θνησιμότητας. Με προβληματισμό συνειδητοποιούν οι επιστήμονες ότι μια από τις πρώτες σε συχνότητα ασθένειες της εποχής μας είναι η κατάθλιψη που πολλές φορές συνοδεύεται από κρίσεις πανικού. Όμως πόσο γνωστή είναι η οντότητα που λέγεται Σύνδρομο Καρπιαίου Σωλήνα.

Το άκουσμα και μόνο της παραπάνω ορολογίας δε λέει και πολλά. Όμως η περιγραφή συμπτωμάτων όπως μούδιασμα στον καρπό ύστερα από οκτάωρη πληκτρολόγηση στον Ηλεκτρονικό Υπολογιστή του γραφείου μας η πόνος στην ίδια περιοχή ύστερα από υπερπροσπάθεια στο γυμναστήριο είναι πολύ πιο οικεία σε πολλούς από μας.

Ανατομικά ο καρπιαίος σωλήνας είναι μια στενωπός αποτελούμενη από οστά, τένοντες και μύες που ευθύνονται για την κίνηση των δακτύλων. Δια μέσου αυτού του μονοπατιού πορεύεται το μέσο νεύρο. Η καταπόνηση με την συνεχή κάμψη των δακτύλων στο γραφείο προκαλεί οίδημα στα ανατομικά μόρια της περιοχής, τη γνωστή μας τενοντίτιδα χώρος που υπάρχει για τη διέλευση του νεύρου μειώνεται με αποτέλεσμα τη δημιουργία πιεστικών φαινομένων.

Αποτέλεσμα το μυρμήγκιασμα στην αρχή και αν δεν διακοπεί η ένταση της δραστηριότητας ο πόνος που μπορεί να φτάνει και μέχρι τον αυχένα. Επομένως έχουμε να κάνουμε με ένα σύνδρομο ‘Υπερχρησιας’. Σε δεύτερη φάση αν δε λάβουμε τα αναγκαία μέτρα ο ασθενής θα παρατηρήσει μείωση της δύναμης του χεριού του και συχνά σε προχωρημένα στάδια ατροφία των μυών του αντίχειρα.

Όποιος από μας παρατηρήσει τέτοια συμπτώματα θα πρέπει να σταμάτα άμεσα την έντονη χειρωνακτική δραστηριότητα. Η εφαρμογή πάγου τοπικά έχει ευεργετικά αποτελέσματα λόγω της μείωσης του οιδήματος που προκαλεί. Αν τα συμπτώματα επιμένουν επί 5ημερου καλό είναι να επισπευτείτε τον ιατρό σας. Αυτός με τις γνώσεις του θα εκτιμήσει αν τα συμπτώματα οφείλονται σε παγίδευση του μέσου νεύρου στην περιοχή του αυχένα (Αυχενοβραχιονιο σύνδρομο) η στην περιοχή του καρπού.

Θεραπευτικά στην φαρέτρα του ιατρού υπάρχει η συντηρητική σε πρώτο στάδιο αγωγή αλλά και η χειρουργική, το νυστέρι κοινώς . Συντηρητική θεραπεία περιλαμβάνει τη χρήση σκευασμάτων όπως τα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη παυσίπονα και η κορτιζόνη, είτε από του στόματος είτε με τοπική χρήση .Επίσης στην ίδια κατηγορία συναντά κανείς την τοποθέτηση νάρθηκα στην περιοχή του καρπού, τη χρήση εναλλακτικών μεθόδων όπως ο βελονισμός και την εφαρμογή υπερήχων η και ηλεκτροθεραπεία καθώς και χειρουργική μέθοδος που γίνεται είτε ανοιχτά είτε λαπαροσκοπικά χρησιμοποιείται σε περίπτωση αποτυχίας της συντηρητικής θεραπείας.

Στόχος και των δυο είναι η άρση των κουραστικών για τον ασθενή συμπτωμάτων μέσα από την αποπαγηδευση του νευρου.

Nα επισημανθεί ότι το άρθρο αυτό γράφτηκε για να ευαισθητοποιήσει τον καθημερινό εργαζόμενο απέναντι σ αυτή την κλινική οντότητα που τη συναντάμε πολύ συχνά σε άτομα 30 έως 50 χρόνων και 5 έως 6 φορές συχνότερα στις γυναίκες απ ότι στους άνδρες.

Πηγη
http://www.healthierworld.gr/portal/cc7146d26842552e/a2e8e57dbcbed07c/ec225b88bd8338a7.html