PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιζουν τα συμπληρωματα τελικα;



deluxe
03-11-10, 22:44
Εχω τρελαθει να ακουω διαφορετικες αποψεις!!

-Το waxy ειναι αχρηστο, ακομα και η ζαχαρη ειναι καλυτερη! Προτιμηστε vitargo ή carbolyn.
-Το waxy ειναι κορυφη, πολυ καλυτερο απο δεξτροζη!


-Οχι υδατανθρακες σε συμπληρωμα μετα την προπονηση. Μονο πρωτεϊνη (ή και κρεατινη)
-Υδατανθρακες + Κρεατινη ( ή και αμινοξεα ) μετα την προπονηση, μετα απο 20-30 λεπτα πρωτεϊνη.


- Το zma δουλευει.
-Το zma δε δουλευει, ειναι μονο για αυτους που εχουν ελλειψη σε ψευδαργυρο.


-Κρεατινη το πολυ 5γρ την ημερα. Προτεινονται 3γρ την ημερα
-Κρεατινη 5-10γρ την ημερα, αναλογα με το αν ειναι ημερα προπονησης.


Και αλλα δεκαδες που δε τα θυμαμαι τωρα!!

Σχολιαστε.

giannis64
03-11-10, 22:48
υπάρχουν θέματα ντελουξ για όλα αυτά που ρωτάς.

άνοιξε συζήτηση μια μια τις απορίες σου έτσι ώστε να τις λύσεις με την σειρά, και να μπορέσεις να βγάλεις άκρη.

έτσι σε ένα θέμα όλα μαζί άκρη δεν θα βγει..

edit: αν τελικα τα εχεις διαβασει, και αν τελικα δεν καταλαβες τι λενε..

deluxe
03-11-10, 23:05
Αλλα λετε εδω, αλλα λενε εκει και αλλα παραπερα! Εχω τρελαθει!

Μηπως ισχυουν ολα τελικα; Αναλογα με τον καθε οργανισμο;

Devil
03-11-10, 23:10
Αλλα λετε εδω, αλλα λενε εκει και αλλα παραπερα! Εχω τρελαθει!

Μηπως ισχυουν ολα τελικα; Αναλογα με τον καθε οργανισμο;

λογικο ειναι να εχεις τρελαθει....

αμα για καθε ερωτηση που κανεις εδω την κανεις και στο com οι απαντησεις ειναι χιλιαδες αναλογα με τις εμπειριες και τα feedback που εχει ο καθενας...

τι περιμενες δηλαδη να συναντησεις παντου τα ιδια πραγματα...αυτο δεν γινετε

για τον καθενα απο μας ισχυουν διαφορετικα πραγματα

giannis64
03-11-10, 23:12
διαβάζεις και σαν νοήμον άνθρωπος βγάζεις τα συμπεράσματα σου...

PMalamas
03-11-10, 23:26
Φιλε
Ο καθε οργανισμος εχει διαφορετικες αναγκες και απαιτησεις,
ολα εχουν διαφορα απο τον ενα στον αλλο, δεν υπαρχει μια καθολικη αληθεια.
Κ ΚΑΝΕΙΣ δε μπορει να πει σε κανεναν τι να κανει για να εχει τα αναλογα αποτελεσματα, το ζητουμενο ειναι να διαβαζεις και να συλεγεις οσο το δυνατον περισσοτερηες πληροφοριες και εμπειριες, για να μπορεσεις στο τελος να διαβασεις και το ιδιο σου το σωμα! Και να καταλαβεις ατομικα τι χρειαζεσαι για αναπτυξη και προοδο!
;)

Polyneikos
04-11-10, 00:34
Eδω θα πρεπει να χρησιμοποιησεις την οποια εμπειρια εχεις και να αρχίσεις να παρατηρεις το σωμα σου ...Τις αλλαγες που του συμβαινουν..
Πρεπει να υπάρχει μια παρατηρηση από αυτον που χρησιμοποιει συμπληρωματα,αν καποιος δηλαδη επιλεγει 5 συμπληρωματα που του γυαλισανε σε ενα φόρουμ και τα χρησιμοποιεί ολα παραλληλα ενω το δεν το εχει ήδη κανει απομονωμενα 1 προς 1 ,δυσκολα θα καταλάβει τις επιδρασεις που θα εχουν πανω του...
Π.χ. παίρνεις 10 γρ κρεατινης,ας πουμε πριν την προπονηση και μετα.Αν τα ελαττωσεις στα 5 γρ ,μετα την προπονηση,με τις ιδιες παραμετρους διατροφης-προπονησης-υπόλοιποων συμπληρωματων για 1 μηνα ας πουμς,εχεις τα ίδια αποτελεσματα;Αν ναι,δνε εχεις λόγο να επιβαρύνεσαι με 10 γρ,ακομα και για λόγους κόστους..
Εγω π.χ. ποτε δεν θα χρησιμοποιουσα συμπληρωματα για καλο ύπνο καθως ειναι δεδομενο ότι όταν θα πεσω για υπνο θα κοιμηθω πολυ βαθια,αρα ότι και να διαβασω για αυτα τα συμπληρωματα δεν θα τα προτιμησω...Σου εδωσα 2 γρηγορα παραδειγματα για να καταλαβεις το σκεπτικο μου.
[Learning doesn't happen from failure itself but rather from analyzing the failure, making a change, and then trying again]
Τrial and error method

savage
04-11-10, 01:47
+1 στους κυριους απο πανω:thumbup:

Lao
04-11-10, 03:37
deluxe, ο καλύτερος κριτής του τί δουλεύει και τί όχι, τι πρέπει να παίρνεις, πότε και για πόσο καιρό, είσαι απλά εσύ ο ίδιος.

Κάθε άνθρωπος:

- Έχει διαφορετικό οργανισμό
- Έχει διαφορετικό τρόπο ζωής (επάγγελμα, συνήθειες, χόμπι)
- Έχει διαφορετική ψυχοσύνθεση και χαρακτήρα
- Ζει σε διαφορετικές συνθήκες

κτλ κτλ κτλ κτλ

Αν επικεντρωθούμε μόνο στο θέμα του BBing, στην θεωρία όλοι ασκούν το σώμα τους. Στην πραγματικότητα, λόγω των παραγόντων που ανέφερα και πολλών ακόμα που μου διαφεύγουν, ο καθένας κάνει διαφορετική προπόνηση από τον άλλον, ασκείται σε διαφορετικές ώρες, για διαφορετικά χρονικά διαστήματα, με διαφορετική ένταση, με διαφορετική τεχνική και πάει λέγοντας.

Όπως καταλαβαίνεις, αυτό που σε κάποιον δουλεύει και δηλώνει ενθουσιασμένος σε εσένα μπορεί να μην δουλεύει και το ανάποδο.

Τι σου προτείνω λοιπόν;

Πολύ απλά, βάλε έναν σαφή στόχο που να σε ικανοποιεί για τους δικούς σου λόγους και πειραματίσου με τον εαυτό σου, ψάξε να δεις πως δουλεύει επάνω σου το κάθε τι, είτε αυτό είναι μια άσκηση είτε ένα συμπλήρωμα.

Τέλος, μην τρελαίνεσαι. Είναι αδύνατο να κάνεις τέλεια διατροφή, τέλεια ξεκούραση και τέλεια άσκηση. Ποτέ δεν θα πιάσεις το 100%, μπορείς όμως να πιάσεις το 90%. Κάνε απλά το καλύτερο που μπορείς, χωρίς να προσκολλάσαι όμως. Μακρυά από εμμονές, και όλα θα πάνε καλά. ;)

manos_
04-11-10, 13:46
Τα συμπληρωματα καλως η κακως ειναι αυτο που λεμε trial and error procedure κοινως δοκιμαζεις και οτι σου κανει το ξαναπερνεις σε καποιους δεν πιανουν τα νιτρικα εμενα με πιανουν ολα ειναι θεμα οργανισμου.

Andrikos
04-11-10, 17:19
Για να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις πρέπει να ρίξεις αρκετό διάβασμα, βιβλία και μελέτες. Το χιλιοειπωμένο "δες πάνω σου τι δουλεύει" προσωπικά το θεωρώ άχρηστο σε αυτά τα θέματα που ζητάς απάντηση. Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τσαντίζεσαι, εγώ δεν έχω πιάσει ποτέ βιβλίο μηχανολογίας στη ζωή μου, αλλά δεν τσαντίζομαι που δεν ξέρω να λύσω μία μηχανή, δεν ξέρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Επίσης δεν μπορώ με το που θα πάω βόλτα ένα αυτοκίνητο (δηλαδή trial and error) να καταλάβω πώς δουλεύει εσωτερικά στα μηχανικά του μέρη και να εξηγήσω με λεπτομέρεια την τεχνολογία που έχει.Οδηγώ 10 χρόνια αλλά είμαι άσχετος στο θέμα γιατί δεν έχω διαβάσει ποτέ. Μπαίνεις μέσα , οδηγείς αλλά δεν καταλαβαίνεις πώς πραγματικά δουλεύει κάτι αν δε διαβάσεις για αυτό, για οτιδήποτε.Και το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο απλή κατασκευή, και πολύ πιο εύκολο να κατανοηθεί σε σχέση με έναν άνθρωπο.

beefmeup
04-11-10, 17:24
βασικα ντελουξ,ολα κανουν την δουλεια τους,αν τους αφησεις να την κανουν.

θελει χρονο δλδ..
κ οταν λεμε χρονο,ενοουμε σε προπονες,σε διαβασμα(που λεει κ ο broscience:green:),k φυσικα σε trial and error.
αν τωρα γυμναζεσαι 2 χρονια,κ περνεις(οχι εσυ,γενικα λεμε),ενα ανατρεπομενο συμπληρωματα,τι περιμενεις να δεις??

οτι θα γινεις παρομοιος με αυτους που τα διαφημιζουν?

PMalamas
04-11-10, 18:09
Για να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις πρέπει να ρίξεις αρκετό διάβασμα, βιβλία και μελέτες. Το χιλιοειπωμένο "δες πάνω σου τι δουλεύει" προσωπικά το θεωρώ άχρηστο σε αυτά τα θέματα που ζητάς απάντηση. Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τσαντίζεσαι, εγώ δεν έχω πιάσει ποτέ βιβλίο μηχανολογίας στη ζωή μου, αλλά δεν τσαντίζομαι που δεν ξέρω να λύσω μία μηχανή, δεν ξέρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Επίσης δεν μπορώ με το που θα πάω βόλτα ένα αυτοκίνητο (δηλαδή trial and error) να καταλάβω πώς δουλεύει εσωτερικά στα μηχανικά του μέρη και να εξηγήσω με λεπτομέρεια την τεχνολογία που έχει.Οδηγώ 10 χρόνια αλλά είμαι άσχετος στο θέμα γιατί δεν έχω διαβάσει ποτέ. Μπαίνεις μέσα , οδηγείς αλλά δεν καταλαβαίνεις πώς πραγματικά δουλεύει κάτι αν δε διαβάσεις για αυτό, για οτιδήποτε.Και το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο απλή κατασκευή, και πολύ πιο εύκολο να κατανοηθεί σε σχέση με έναν άνθρωπο.

"οσα βιβλια μηχανολογιας κι αν διαβασω αν δε γεμισω με γρασο τα χερια μου δε θα μαθω ποτε να λυνω μια μηχανη"
Πιστευω να με καταλαβαινετε..

Andrikos
04-11-10, 18:19
"οσα βιβλια μηχανολογιας κι αν διαβασω αν δε γεμισω με γρασο τα χερια μου δε θα μαθω ποτε να λυνω μια μηχανη"
Πιστευω να με καταλαβαινετε..

Ναι ωραία καταλαβαίνω και δεν διαφωνώ, αλλά δεν θα αρχίσεις να λύνεις την μηχανή χωρίς ένα υπόβαθρο από γνώσεις.

PMalamas
04-11-10, 18:51
Ναι ωραία καταλαβαίνω και δεν διαφωνώ, αλλά δεν θα αρχίσεις να λύνεις την μηχανή χωρίς ένα υπόβαθρο από γνώσεις.

Δεκτό ;)

kyriakos23
04-11-10, 22:48
Eδω θα πρεπει να χρησιμοποιησεις την οποια εμπειρια εχεις και να αρχίσεις να παρατηρεις το σωμα σου ...Τις αλλαγες που του συμβαινουν..
Πρεπει να υπάρχει μια παρατηρηση από αυτον που χρησιμοποιει συμπληρωματα,αν καποιος δηλαδη επιλεγει 5 συμπληρωματα που του γυαλισανε σε ενα φόρουμ και τα χρησιμοποιεί ολα παραλληλα ενω το δεν το εχει ήδη κανει απομονωμενα 1 προς 1 ,δυσκολα θα καταλάβει τις επιδρασεις που θα εχουν πανω του...
Π.χ. παίρνεις 10 γρ κρεατινης,ας πουμε πριν την προπονηση και μετα.Αν τα ελαττωσεις στα 5 γρ ,μετα την προπονηση,με τις ιδιες παραμετρους διατροφης-προπονησης-υπόλοιποων συμπληρωματων για 1 μηνα ας πουμς,εχεις τα ίδια αποτελεσματα;Αν ναι,δνε εχεις λόγο να επιβαρύνεσαι με 10 γρ,ακομα και για λόγους κόστους..
Εγω π.χ. ποτε δεν θα χρησιμοποιουσα συμπληρωματα για καλο ύπνο καθως ειναι δεδομενο ότι όταν θα πεσω για υπνο θα κοιμηθω πολυ βαθια,αρα ότι και να διαβασω για αυτα τα συμπληρωματα δεν θα τα προτιμησω...Σου εδωσα 2 γρηγορα παραδειγματα για να καταλαβεις το σκεπτικο μου.
[Learning doesn't happen from failure itself but rather from analyzing the failure, making a change, and then trying again]
Τrial and error method



συμφωνο σε ολα!

Panagiot1s
05-11-10, 00:30
Φιλε για το ζμα που εχω ψαξει εχω βγαλει το συμπερασμα οτι οντως ο ψευδαργυρος συνδεετε με την τεστο. Αν δεν εχεις έλλειψη ψευδαργυρου απο την διατροφη σου το ζμα δεν θα σου κανει τιποτα. Αν εχεις ελλειψη ψευδαργυρου απο την διατροφη σου και η τεστο σου ειναι χαμηλα και παρεις ζμα τοτε πιθανων η τεστο να επιστρεψει στα φυσιολογικα επιπεδα. Αν παρεις μεγαλυτερη ποσοτητα ψευδαργυρου δεν σημαινει οτι η τεστο σου θα ανεβει περισσοτερο. Επισης πιστευω οτι αντι για ζμα αν παρεις μονο ψευδαργυρο με το τελευταιο γευμα της μερας που δεν περιλαμβανει γαλα η γιαουρτι (επειδη περιεχει ενα αλλο μεταλο το ασβεστιο που ανταγωνιζετε την αποροφηση του ψευδαργυρου) θα κανεις την ιδια δουλεια με πολυ λιγοτερα χρηματα. Γενικα μαγνησιο και βιταμινη Β6 βρισκεις αρκετα πιο ευκολα στις τροφες απο οτι ψευδαργυρο. Επισης ο ψευδαργυρος βοηθαει στο να κανεις πιο βαθυ υπνο και κατι ακομα σημαντικο αποτοξινωνει το συκωτι απο τα βαρεα μεταλλα. Εγω παιρνω 50mg ψευδαργυρο με το προτελευταιο γευμα της μερας που ειναι με τονο (που περιεχει υδραργυρο=βαρυ μεταλλο).
Τα υπολοιπα που ρωτας σηκωνουν μεγαλυτερη συζητηση...
Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.

Mitsen
05-11-10, 03:56
Θα πηδηχτώ από το παράθυρο!

deluxe
26-07-11, 18:52
Αξιζει να δινουμε τα λεφτα μας για τοσα συμπληρωματα; Και δε μιλαω για πρωτεϊνη,κρεατινη,ωμεγα3 και πολυβιταμινες. Αλλα για ολα τα υπολοιπα απο test boosters και νιτρικα μεχρι AI και estrogen blockers.. Πιστευω οτι δε κανουν δουλεια. Αν θελεις κατι για να κανει δουλεια, πρεπει να πας απο τα φαρμακευτικα ειδη.

Ισως δεις μια μικρη διαφορα, αλλα και παλι ποτε δε θα φτασεις το μεγιστο με αυτα τα συμπληρωματα. Ακομα και οι καλοι λιποδιαλυτες δε κανουν σχεδον καθολου δουλεια. Μονο τα 3,3' και 3,5' κανουν που και αυτα ειναι επικινδυνα. Εν'τελει καλυτερα να παρεις Τ3 να τελειωνεις.. Δε ξερω.

Ποια ειναι η αποψη σας;

onymos
26-07-11, 18:55
αποψη μου τσαμπα λεφτα ειναι οτιδηποτε περα απτα βασικα π ανεφερες....μαζεψε ολα τα λεφτα που θα εδινες γιαυτα και τα υπολοιπα τα λεμε στη 'χημικη' υποστηριξη'...χαχαχαχ:P

SOSTARAS
26-07-11, 18:56
η αποψη μου κανε απλα διατροφη και μην παιρνεισ τιποτα τρωγε καθαρα και σωστα ..για να ξερεισ πανω κατω τι βαζεισ στο στομα σου και κυριωσ στο στομαχι σου !!φυλαγε τα ρουχα σου να εχεισ τα μισα!!

sofos
26-07-11, 18:58
αξιζουν τα απλα,απ τα αλλα που λες αξιζουν ελαχιστα....

SOSTARAS
26-07-11, 19:00
Αξιζει να δινουμε τα λεφτα μας για τοσα συμπληρωματα; Και δε μιλαω για πρωτεϊνη,κρεατινη,ωμεγα3 και πολυβιταμινες. Αλλα για ολα τα υπολοιπα απο test boosters και νιτρικα μεχρι AI και estrogen blockers.. Πιστευω οτι δε κανουν δουλεια. Αν θελεις κατι για να κανει δουλεια, πρεπει να πας απο τα φαρμακευτικα ειδη.

Ισως δεις μια μικρη διαφορα, αλλα και παλι ποτε δε θα φτασεις το μεγιστο με αυτα τα συμπληρωματα. Ακομα και οι καλοι λιποδιαλυτες δε κανουν σχεδον καθολου δουλεια. Μονο τα 3,3' και 3,5' κανουν που και αυτα ειναι επικινδυνα. Εν'τελει καλυτερα να παρεις Τ3 να τελειωνεις.. Δε ξερω.

Ποια ειναι η αποψη σας;

θα βγω λιγο απο το θεματακι αλλα διακρυνω καποια απογοητευση .......τοσα πολλα εχεισ δωσει σε συμπληρωματα;; !!!

Michaelangelo
26-07-11, 19:51
Να πω την αμαρτία μου, πέρα από τα βασικά, τίποτα (με εξαιρέσεις) άλλο δεν μου έχει δουλέψει!

amateur666
26-07-11, 20:07
θα βγω λιγο απο το θεματακι αλλα διακρυνω καποια απογοητευση .......τοσα πολλα εχεισ δωσει σε συμπληρωματα;; !!!

ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΔΝΤ...κ εγω πλεον δεν δινω λεφτα σε πρε, λιποδιαλυτεσ κ μλκ εκτος αν εχουν μεσα τ2 που κ παλι θ τ σκεφτω να παρω..


Ισως δεις μια μικρη διαφορα, αλλα και παλι ποτε δε θα φτασεις το μεγιστο με αυτα τα συμπληρωματα. :thumbup: :thumbup: :thumbup: Ακομα και οι καλοι λιποδιαλυτες δε κανουν σχεδον καθολου δουλεια. Μονο τα 3,3' και 3,5' κανουν που και αυτα ειναι επικινδυνα. Εν'τελει καλυτερα να παρεις Τ3 να τελειωνεις.. Δε ξερω.

:clap:
μας επιασε ολουσ τ ΔΝΤ..:green:

lef
26-07-11, 20:36
ρε συ deluxe εμεις θα επρεπε να σε ρωταμε και οχι εσυ
τις παναγιας τα ματια εχεις δοκιμασει:green:

Kaloutsikos
26-07-11, 20:48
ρε συ deluxe εμεις θα επρεπε να σε ρωταμε και οχι εσυ
τις παναγιας τα ματια εχεις δοκιμασει:green:

Θα συμφωνίσω και γω.

giannis64
26-07-11, 21:18
ρε ντελουξ, εχεις δει μηπως ποσα θεμετα εχεις ανοιξει? τι διαφορα εχει αυτο το θεματωρα, με αυτο που ειχες ανοιξει?

Τι ισχυει τελικα!! (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11453-Τι-ισχυει-τελικα!!)

jGod
26-07-11, 21:21
Ο Χ Ι !!!
κανένα!

Saldi
26-07-11, 21:39
η αποψη μου κανε απλα διατροφη και μην παιρνεισ τιποτα τρωγε καθαρα και σωστα ..για να ξερεισ πανω κατω τι βαζεισ στο στομα σου και κυριωσ στο στομαχι σου !!φυλαγε τα ρουχα σου να εχεισ τα μισα!!

Κοιτα να δείς και εγώ παίρνω ΜΟΝΟ προτεινη!ΑΛΛΑ εγω θέλω απλα να είμαι natural,normal κλπ!!Καποια στιγμη το σώμα σου τερματίζει και αν θέλεις κάτι παραπάνο ειτε γιατι αυτο σου αρέσει είτε απλά γιατι θες να πας σε αγώνες ΟΣΑ χρονια και να κάνεςι χωρις χημικά το σώμα σου καπου τερματίζει

exkaliber
26-07-11, 22:00
θα τρελαθω
θα την πληρωσει το παραθυρο


ναι ρε σταυρο
ολα δουλευουν,αρκει να ξερεις τι να περιμενεις απ το καθενα
αλλα οταν καποιος ρωταει,και του λενε να παιρνει στο ποστ bcaa kai waxy και την isolate 20 λεπτα αργοτερα
και αυτος τους απανταει οτι ειναι κριμα μια τοσο ακριβη πρωτεινη να πηγαινει χαμενη και γι αυτο θα συνεχισει
να τα παιρνει ολα μαζι...
τοτε αστο

deluxe
26-07-11, 22:38
αποψη μου τσαμπα λεφτα ειναι οτιδηποτε περα απτα βασικα π ανεφερες....μαζεψε ολα τα λεφτα που θα εδινες γιαυτα και τα υπολοιπα τα λεμε στη 'χημικη' υποστηριξη'...χαχαχαχ:PΕιμαι σε αλλα site στην χημικη υποστηριξη που μου εχουν δωσει προσβαση. Εδω δε νομιζω να μου δωσουν οι αγαπημενοι μου mods!


η αποψη μου κανε απλα διατροφη και μην παιρνεισ τιποτα τρωγε καθαρα και σωστα ..για να ξερεισ πανω κατω τι βαζεισ στο στομα σου και κυριωσ στο στομαχι σου !!φυλαγε τα ρουχα σου να εχεισ τα μισα!!Και θα εχω και τα μισα σε αποτελεσματα ομως!


ρε ντελουξ, εχεις δει μηπως ποσα θεμετα εχεις ανοιξει? τι διαφορα εχει αυτο το θεματωρα, με αυτο που ειχες ανοιξει?

Τι ισχυει τελικα!! (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11453-Τι-ισχυει-τελικα!!)Δε πηγαινε εκει πιστευω.


ρε συ deluxe εμεις θα επρεπε να σε ρωταμε και οχι εσυ
τις παναγιας τα ματια εχεις δοκιμασει:green:Δε θεωρω οτι εχω παρει παρα πολλα συμπληρωματα. Τα περισσοτερα ειναι πολυβιταμινες,ιχνοστοιχεια,ωμεγα3,προβιοτικα,ενζυμα κτλ.. Τα οποια μαλλονυ μου κανουν καλο.


θα τρελαθω
θα την πληρωσει το παραθυρο


ναι ρε σταυρο
ολα δουλευουν,αρκει να ξερεις τι να περιμενεις απ το καθενα
αλλα οταν καποιος ρωταει,και του λενε να παιρνει στο ποστ bcaa kai waxy και την isolate 20 λεπτα αργοτερα
και αυτος τους απανταει οτι ειναι κριμα μια τοσο ακριβη πρωτεινη να πηγαινει χαμενη και γι αυτο θα συνεχισει
να τα παιρνει ολα μαζι...
τοτε αστοΤωρα εαν αναφερεσαι σε εμενα, απλα το αφηνω ασχολιαστο. Εχω εξηγησει τους λογους που τα παιρνω ολα μαζι. Γιατι δε με βολευει αλλιως. Εκτος και αν θεωρεις οτι γινεται τοσο σοβαρη ζημια με κατι τετοιο. Βεβαια πλεον εχω να πιω υδατανθρακα πανω απο μηνα, καθως κανο κετογονο διατροφη. Τοσα χρονια δε ειδα κανενα αποτελεσμα με τον μεταπροπονητικο υδατανθρακα. Αντιθεως πλεον ειδα μεγαλη διαφορα στο σωμα μου, εχασα πολυ λιπος και οδευω προς το 6pack.


Απλα τρελαινομαι οταν ακουω οτι παιδια 16 και 18 χρονων κανουν ενεσεις με φαρμακα. Τι εμπειρια μπορει να εχουν απο γυμναστηριο και το κανουν αυτο; Αλλα και παλι με μικρη εμπειρια στη παραλια ειναι πολυ καλυτεροι μου. Βεβαια το τι κακο εχουν προκαλεσει στο σωμα τους, δε το ξερει κανεις. Ισως και οχι ομως. Δε εχουν αναφερθει αρκετα κρουσματα θανατων απο αναβολικα. Ανθρωποι καθημερινα πεθαινουν απο τσιγαρα και ποτο, αλλα κανεις δε το κανει θεμα. Ισως με σωστη και μετρια χρηση να μην υπαρχουν τοσες πολλες παρανεργειες. Δε ξερω, ακομα ειμαι αρκετα προβληματισμενος.

Ενα ειναι το σιγουρο, οτι νιτρικα και post workout συμπληρωματα δε προκειται να ξαναδοκιμασω, πλην του C4 απο το οποιο εχω 2 κλειστα κουτια και πρεπει υποχρεωτικα ( :P ) να το τεσταρω καποια στιγμη.

Πρωτεϊνη,κρεατινη,βιταμινες,ωμεγα3 και καποια συμπληρωματα για joints και για τον υπνο, πιστευω οτι ειναι αρκετα καλα και με εχουν βοηθησει παρα πολυ. Επισης ενα απο τα λιγα συμπληρωματα που δουλευουν ειναι και η γλυκερινη ή glycergrow. Καποια αλλα ξεχωριστα στοιχεια που ειναι καλα ειναι το βοριο, η βητα-αλανινη, η lclt και η κιτρουλινη. Μετα απο αυτα το χαος! Οχι πως και αυτα ειναι λιγα, αλλα δεν ειναι κατι το εξωπραγματικο!

giannis64
26-07-11, 22:42
σωστος ο ντελουξ!!!:thumbup:
παλι εδωσες απαντηση στην ερωτηση που ειχες ανοιγοντας το θεμα..:turtle:

poison1
26-07-11, 22:49
φιλε σορυ για το θαρρος αλλα εισαι με τη συριγγα στο χερι.

Roid Rage
26-07-11, 23:11
Καλα, αυτο ειναι το θεμα; να πεθανει καποιος απο αναβολικα;
προβληματισου λιγο παραπανω πριν κανεις οτιδηποτε. Και οχι μονο να μιλησεις με ατομα που κανουν χρηση γιατι δε θα σου πουν και ολες τις αληθειες. Ενα πραγμα να ξερεις, οποιος μπαινει δεν ξαναβγαινει. Ειναι ενας δρομος χωρις γυρισμο. Ειναι τεραστια ψυχολογικη εξαρτηση. Θα δημιουργησεις τοσα κομπλεξ στον εαυτο σου, που μεχρι και στα ναρκωτικα σε βλεπω να πεφτεις. Εχω δει αλλους κιαλλους... Εσυ, που συγγνωμη κιολας, εισαι τοσο ανασφαλης και κυκλοθυμικος, μην το σκεφτεσαι καν. Επισης τα λεφτα ειναι περισσοτερα και για να εξασφαλισεις την επομενη δ... , συγγνωμη κυκλο σου, θα κανεις αλλες 2 δουλειες. Και τοτε θα αρχισεις να ρωτας αν ειναι φυσιολογικο που κοιμασαι 2-3 ωρες την ημερα, το στηθος σου αρχιζει να τσιμπαει και νιωθεις και μια μειωμενη ορεξη για σεξ.. Αλλα περα απο αυτο ειναι οτι ο δυσκολος δρομος ειναι πιο γλυκος. Κανε τον εαυτο σου ενα εργοστασιο παραγωγης τεστοστερονης και οχι να την παιρνεις ετοιμη. Και για αυτο δε θες ουτε νιτρικο, ουτε κιτρουλινες ουτε τπτ. Be a true animal ;)

exkaliber
26-07-11, 23:14
ε τωρα τι λογικη ειναι αυτη
επειδη δεν προλαβαινω να τα παρω σωστα ας τα παρω λαθος?:P





Τοσα χρονια δε ειδα κανενα αποτελεσμα με τον μεταπροπονητικο υδατανθρακα.

αυτο αξιζει να ξεχωρισει πιστευω

deluxe
26-07-11, 23:25
φιλε σορυ για το θαρρος αλλα εισαι με τη συριγγα στο χερι.Οχι φιλε μου, καμμια σχεση. Δε νομιζω να το κανω ποτε μου αυτο. Αγαπαω τον εαυτο μου και καποτε θελω να κανω και οικογενεια. ;)




αυτο αξιζει να ξεχωρισει πιστευωΚαθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα. Που ειναι το κακο σε αυτο που ειπα. Μπορεις να το αιτιολογησεις; Εαν ειναι να παιρνουμε δεξτροζες και λοιπους ηλιθιους υδατανθρακες μονο και μονο για τις θερμιδες, τοτε δεν αξιζουν σε καμμια περπτωση. Τωρα για να γεμιζει το γλυκογονο, οπως ειπα δε βλεπω καμμια διαφορα σε τιποτα. Αν μιλαμε για karbolyn και παραπερα, ισως δουλευουν, αλλα δε αξιζουν τα λεφτα. Καλυτερα πρωτεϊνη και μετα κανονικο φαϊ.

Το λαθος γιατι ειναι; Αλλος τρωει μπανανα και αλλος πινει και μιλκο μετα το γυμνστηριο. Ασε που οι περισσοτεροι πινουν gatorate και Lucozade. Αριστη λυση δεν υπαρχει.

stelios17
26-07-11, 23:31
Οταν περνεις ενα pre-workout , και κατα τη διαρκεια της προπονησης εχεις φλεβικοτητα , ενεργεια , νευρα και γενικοτερα τσιτες , τοτε σημαινει οτι σε πιανει ...

Οταν εισαι σε φαση γραμμωσης (ιδιαιτερα προς το τελος) και φτασεις σε ενα σημειο "στασιμος" πλατο , τοτε με εναν λιποδυαλιτι μπορεις να boostαρεις τον μεταβολισμο σου ....

Οταν δεν κοιμασαι αρκετα , ή γενικοτερα υστερεις σε θεμα αναρωσης μπορεις να παρεις κατι για να σε βοηθησει στην αναρωση ...

Και παει λεγωντας ...

Ολα αυτα που ανεφερα σιγουρα θα σε βοηθησουν , και θα δεις διαφορα ( με δεδομενο οτι διατηρεις καλη προπονηση - διατροφη) ...

Αρα σιγουρα δουλευουν πανω στον αθλητη ...

Τωρα το εαν αξιζουν , εξαρταται απο το επιπεδο , τους στοχους , και τη διατροφη-προπονηση που ηδη ακολουθει ο αθλητης ...



Επισης ,θεωρω οτι ειναι τελειως μπαρουφα , να λεει καποιος οτι ειδε αποτελεσμα απο πρωτεινη ...! (Ασχετο αλλα ηθελα να το πω απο καιρο :P )...

exkaliber
26-07-11, 23:32
:doh:
εαν παιρνει κανεις την απαιτουμενη ποσοτητα υ/α μεσα στην ημερα δεν χρειαζεται να βαζει στο ποστ
δεν υπονοησα οτι ειναι λαθος

deluxe
27-07-11, 00:31
:doh:
εαν παιρνει κανεις την απαιτουμενη ποσοτητα υ/α μεσα στην ημερα δεν χρειαζεται να βαζει στο ποστ
δεν υπονοησα οτι ειναι λαθοςΙσως να μη το ξερεις, ισως φταιω εγω που δε το γραφω σε καθε ποστ μου, αλλα κανω κετογονο διατροφη χωρις καθολου υδατανθρακες. Και δε πιστευω οτι θα με βοηθησουν μεταπροπονητικα σε αυτη τη φαση που βρισκομαι.

tasos2
27-07-11, 00:42
Kι εγω νομιζω δεν αξιζουν τα λεφτα τους τα διαφορα συμπληρωματα περαν πρωτεινης, βιταμινων, ιχνοστοιχειων, ακορεστων λιπαρων και ενζυμων. Ακομα και τα bcaa(απομονωμενα) και η κρεατινη τα θεωρω περιττα.

Καθε φορα που παω στο bbing club να αγορασω την πρωτεινη μου αυτοι μου πασαρουν ενα σωρο βλακειες και μου λενε οτι αν θελω να ανεβω πρεπει να τα παρω και μου τα βαζουν στη σακουλα πριν τους πω το ΟΚ. Τελευταια φορα που πηγα μου το κανανε με κατι αμινοξεα και μαλιστα της muscletech και κανανε 45 ευρω. Δε τα πηρα φυσικα. Αλλα φανταζομαι τι λεφτα θα χουν φαει απο αρχαριους πιτσιρικαδες

Saldi
27-07-11, 03:49
Αλλα φανταζομαι τι λεφτα θα χουν φαει απο αρχαριους πιτσιρικαδες

Δεν ειναι πιτσιρίκα δυστηχως τάσο...Απλα υπαρχουν χιλιαδες άτομα που βλέπουν ωραια σωματα και σου λεει ε σιγά..για να μην γινω κα ιεγω ετσι...ναι φιλε γινετε και ΚΑΛΑ θα κάνεις...ερχετε το καλοκαιρι και 2 μηνες πριν το θυματε και εκει που ειναι σαν το χοντρο μπιζελι θέλει σε 2 μήνες να γίνει Σπαλιαρας και ΦΥΣΙΚΑ να μπορει να κανει και μισο διατροφη και μεσα στην μισο διατροφη να εχει κα ι2 cheat meal την εβδομαδα...Ετσι παει στο κάθε μαγαζάκι και λεει...ΓΕΙΑ ΣΑΣ ειμαι η τρυπα της γειτονιας σας κα ισημερα θα σας κανω την χαρη να με γ*** γιατι θέλω να γίνω φετας μεσα σε 2 μηνεσ ΦΥΣΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Λοιπον πρεπει να παρεις bcaa Προεινη αμινοξεα στεροειδη κρεατινη formules ογκου μηκουσ πλατους υψους(αχαχαχαχ)και τα σχετικα....σκανε 500euro και οι 2 φεβγουν με το χαμογελο στα χείλη και ο αλλος εκτος οτι βλεπει οτι το μπιζελι υπαρχει ο οργανισμος του τον εχει ριξει κατι παναγιες....
Επομένω για να απαντησω και εγω λιγο πιο απλα απο οτι πιο πανω στο αν αξίζουν...
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!
Κανένα σώμα δεν ίδιο κανενος ρουτινα ηδια και φυσικα κανένας δεν θέλει απο το σώμα του οτι ολοι...

Konstantinos!
27-07-11, 05:24
Εγώ πάλι παιδιά από όλα αυτά που αναφέρετε γνωρίζω μόνο πρωτείνη , αμινοξέα, κρεατίνη (γιατι μονο αυτα χρησιμοποιώ) , όλη μου η βδομάδα αποτελείται απο cheat meals nutella, παγωτά ,πατάτες τηγανιτές (προσπαθώ να μην τρώω πολλές), κανα ποτήρι αναψυκτικό τη βδομάδα και ακανόνιστες ώρες στα γεύματα. Να σημειώσω οτί ειμαι 22 χρονών .Όλα τα παραπάνω δεν τα λέω γ να το παινευτώ αλλά για τον απλούστατο λόγο ότι το βρίσκω αδύνατο στην ηλικία που βρίσκομαι να στερηθώ αυτές τις κρεπάλες (αν και δεν καπνίζω ούτε πίνω πλην καμιάς μπυρίτσας) . Παρόλα αυτά κάνω γυμναστική και το σώμα μου βελτιώνεται συνεχώς και οπτικά και δυναμικά χώρις αυτό τον "αυστηρό τρόπο ζωής) .Βέβαια έχω ενα μικρό ποσοστό λιπους στην κοιλια.Δν γνωρίζω εαν το αποτέλεσμα αυτό οφείλεται σ γονιδιακούς παράγοντες, αλλά όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα , αγαπώ τη γυμναστική , το σώμα μου , όπως επίσης (κακά τα ψέματα) γουστάρω κ να βγένω στην παραλία και οι μεν γυναίκες να κοιτάνε , οι δε άντρες να στραβοκοιτάνε. Έχω γνωστό μου 20 χρονών που πέρνει πολλά , καθώς και προσφατα τεστοστερόνη κ σε εξετάσεις αίματος π έκανε βρήκε μέχρι και τριγλυκερίδια...Αξίζει? Κάτα τη γνώμη μου όχι.Βλέπω τους πάντες να μιλούν γ διατροφή ,8 γεύματα την ημέρα σε συγκεκριμένες ώρες , για ταπεράκια που πέρνουν στη δουλειά στην καφετέρια , στο πάρκο κτλ, κ απόρω , πως αντέχετε ?!

DimitrisT
27-07-11, 08:29
Αξιζει να δινουμε τα λεφτα μας για τοσα συμπληρωματα; Και δε μιλαω για πρωτεϊνη,κρεατινη,ωμεγα3 και πολυβιταμινες. Αλλα για ολα τα υπολοιπα απο test boosters και νιτρικα μεχρι AI και estrogen blockers.. Πιστευω οτι δε κανουν δουλεια. Αν θελεις κατι για να κανει δουλεια, πρεπει να πας απο τα φαρμακευτικα ειδη.

Ισως δεις μια μικρη διαφορα, αλλα και παλι ποτε δε θα φτασεις το μεγιστο με αυτα τα συμπληρωματα. Ακομα και οι καλοι λιποδιαλυτες δε κανουν σχεδον καθολου δουλεια. Μονο τα 3,3' και 3,5' κανουν που και αυτα ειναι επικινδυνα. Εν'τελει καλυτερα να παρεις Τ3 να τελειωνεις.. Δε ξερω.

Ποια ειναι η αποψη σας;

Εχεις υπολογισει ποτε ποσα χρηματα εχεις δωσει για συμπληρωματα που δεν εχουν δουλεψει πανω σου; :unsure: Φαντασου να τα εδινες ολα αυτα για διατροφη.
Υ.Γ. Αμα παιρνεις 10 διαφορετικα + βεβαια, πως να ξερεις τι δουλευει και τι οχι..

Lao
27-07-11, 12:05
Αξιζει να δινουμε τα λεφτα μας για τοσα συμπληρωματα; Και δε μιλαω για πρωτεϊνη,κρεατινη,ωμεγα3 και πολυβιταμινες. Αλλα για ολα τα υπολοιπα απο test boosters και νιτρικα μεχρι AI και estrogen blockers.. Πιστευω οτι δε κανουν δουλεια. Αν θελεις κατι για να κανει δουλεια, πρεπει να πας απο τα φαρμακευτικα ειδη.

Ισως δεις μια μικρη διαφορα, αλλα και παλι ποτε δε θα φτασεις το μεγιστο με αυτα τα συμπληρωματα. Ακομα και οι καλοι λιποδιαλυτες δε κανουν σχεδον καθολου δουλεια. Μονο τα 3,3' και 3,5' κανουν που και αυτα ειναι επικινδυνα. Εν'τελει καλυτερα να παρεις Τ3 να τελειωνεις.. Δε ξερω.

Ποια ειναι η αποψη σας;

Όλα έχουν να κάνουν με τις ανάγκες του καθενός. Δεν μπορεί να υπάρξει γενική απάντηση που να λέει «μόνο η τάδε κατηγορία αξίζει». Ανάλογα με την ηλικία μας, την δραστηριότητά μας, τον τρόπο ζωής μας, την ψυχική και συναισθηματική μας κατάσταση, χρειαζόμαστε και διαφορετικά πράγματα.

Πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να αναπτύξει την ικανότητα να «ακούει τον εαυτό του» και να καταλαβαίνει τι χρειάζεται και τί όχι.

Roid Rage
27-07-11, 13:05
για ταπεράκια που πέρνουν στη δουλειά στην καφετέρια , στο πάρκο κτλ, κ απόρω , πως αντέχετε ?!

Αλλοι αντεχουν και αλλοι οχι. Καποιο αποτελεσμα θα εχεις. Αλλά το αποτελεσμα θα ειναι συναρτηση του ποσο μακρυα μπορεις να φτασεις,

Με 2 λεξεις, τα συμπλήρωματα αξιζουν. Δεν αξιζουν τα ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.

Kaloutsikos
27-07-11, 14:09
Εγώ πάλι παιδιά από όλα αυτά που αναφέρετε γνωρίζω μόνο πρωτείνη , αμινοξέα, κρεατίνη (γιατι μονο αυτα χρησιμοποιώ) , όλη μου η βδομάδα αποτελείται απο cheat meals nutella, παγωτά ,πατάτες τηγανιτές (προσπαθώ να μην τρώω πολλές), κανα ποτήρι αναψυκτικό τη βδομάδα και ακανόνιστες ώρες στα γεύματα. Να σημειώσω οτί ειμαι 22 χρονών .Όλα τα παραπάνω δεν τα λέω γ να το παινευτώ αλλά για τον απλούστατο λόγο ότι το βρίσκω αδύνατο στην ηλικία που βρίσκομαι να στερηθώ αυτές τις κρεπάλες (αν και δεν καπνίζω ούτε πίνω πλην καμιάς μπυρίτσας) . Παρόλα αυτά κάνω γυμναστική και το σώμα μου βελτιώνεται συνεχώς και οπτικά και δυναμικά χώρις αυτό τον "αυστηρό τρόπο ζωής) .Βέβαια έχω ενα μικρό ποσοστό λιπους στην κοιλια.Δν γνωρίζω εαν το αποτέλεσμα αυτό οφείλεται σ γονιδιακούς παράγοντες, αλλά όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα , αγαπώ τη γυμναστική , το σώμα μου , όπως επίσης (κακά τα ψέματα) γουστάρω κ να βγένω στην παραλία και οι μεν γυναίκες να κοιτάνε , οι δε άντρες να στραβοκοιτάνε. Έχω γνωστό μου 20 χρονών που πέρνει πολλά , καθώς και προσφατα τεστοστερόνη κ σε εξετάσεις αίματος π έκανε βρήκε μέχρι και τριγλυκερίδια...Αξίζει? Κάτα τη γνώμη μου όχι.Βλέπω τους πάντες
να μιλούν γ διατροφή ,8 γεύματα την ημέρα σε συγκεκριμένες ώρες , για ταπεράκια που πέρνουν στη δουλειά στην καφετέρια , στο πάρκο κτλ, κ απόρω , πως αντέχετε ?!

Και γω στην ηληκία σου έλεγα τα ιδια που γράφεις εσύ ποιο πάνω, μάλωνα με την γυμνάστρια μου για το θέμα διατροφής,
Όταν όμως μπήκα σε αυτό το τριπάκι μου άρεσε πολύ γιατι έβλεπα πάνω μου αποτελέσματα,
Δεν είναι και τόσο τραγικό να τρως μια με δυο μέρες την βδομάδα τσιτ.

Αμα ήταν να τρώγαμε ότι να ναι και να γινόμασταν τρίγωνοι τότε όλος ο κόσμος θα ήταν έτσι( μαμακια)
Γι αυτό και ο καθένας επιλέγει για το πως θέλει να είναι. :)

exkaliber
27-07-11, 15:37
Με 2 λεξεις, τα συμπλήρωματα αξιζουν. Δεν αξιζουν τα ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.





μιλας με γριφους γεροντα

Lao
27-07-11, 15:41
μιλας με γριφους γεροντα

Προφανώς εννοεί ότι χρειάζονται, αλλά όχι με τις τιμές που τα πουλάνε.

thanasis76
27-07-11, 15:52
παιδια πριν αναρωτηθουμε για τον αν αξιζουν τα συμπληρωματα, μηπος πρεπει να αναρωτηθουμε αν ξερουμε γιατι τα περνουμε και τι μπορουν να μας προσφερουν...
συνεχως διαβαζω εδω μεσα που ειπαν να παρω αυτο, μου ειπαν να παρω το αλλο.. τι γνωμη εχετε...
και ειμαι σιγουρος πως κανεις δεν εχει κοιταξει τι μπορει να του προσφερει και αν πραγματικα το χρειαζεται...

Lao
27-07-11, 15:57
και ειμαι σιγουρος πως κανεις δεν εχει κοιταξει τι μπορει να του προσφερει και αν πραγματικα το χρειαζεται...

Δεν θα το λεγα αυτό. Πολλά παιδιά εδώ μέσα γνωρίζουν τι παίρνουν και για ποιο λόγο.

thanasis76
27-07-11, 16:02
Δεν θα το λεγα αυτό. Πολλά παιδιά εδώ μέσα γνωρίζουν τι παίρνουν και για ποιο λόγο.

καλα εννοειτε οτι πολλα παιδια ξερουν, αλλα τα τριπλασια δεν ξερουν τι περνουν, γιατι το περνουν, και τι να περιμενουν απο το καθε συμπληρωμα....

Lao
27-07-11, 16:06
καλα εννοειτε οτι πολλα παιδια ξερουν, αλλα τα τριπλασια δεν ξερουν τι περνουν, γιατι το περνουν, και τι να περιμενουν απο το καθε συμπληρωμα....

Αυτό το βλέπεις κυρίως σε αρχάριους. Προσωπικά δεν το θεωρώ κατακριτέο, όλοι μας όταν ξεκινήσαμε δεν γνωρίζαμε πολλά πράγματα.

Κοίτα, όταν π.χ. εγώ πρωτοπήρα πρωτεϊνη, δεν ήταν το Internet τόσο διαδερομένο όσο είναι σήμερα, ώστε να μπορεί κάποιος να μάθει εύκολα και γρήγορα 5-10 πράγματα. Σήμερα αυτή η δυνατότητα υπάρχει και είναι κάτι πολύ θετικό.

Πυγμάχος
27-07-11, 16:42
Καλά είναι τα βασικά συμπληρώματα ( Πρωτείνη,γλουταμίνη,καμιά βιταμίνη και άντε το πολύ κρεατίνη) .. και αυτά με μέτρο .

Roid Rage
27-07-11, 16:43
Το "αντε το πολυ μια κρεατινη.." δεν το καταλαβαινω που το λετε πολλοι. Ειναι το πιο φτηνο απο ολα αυτα.

sadistic
27-07-11, 16:57
παιζουν πολλα ρολο,και πολλοι παραγοντες, για να πεις ετσι απλα ...δουλευουν ..δεν δουλευουν.εγω μονο πρωτεινη,πολυβιταμινη,κατα περιοδους κρεατινη,και εναν υδατανθρακα μεσα στην προπονα.η πρωτεινη ειναι ενα γρηγορο συμπληρωμα φαγητου.ιδιαιτερα μετα την προπονα πυστευω βοηθαει πολυ μιας και πολυ γρηγορα παει στους μυες.η πολυβιταμινη ναι δουλευει σε μενα.παιρνω τις adam πολυ καιρο.μολις σταματησω να παιρνω βλεπω μια διαφορα στην ενεργεια.νιωθω ατονια παρολο που τρωω καλα,και ακολουθω διατροφη συγκεκριμενη.[καπιοι θα γελασουν αλλα ετσι ειναι σε μενα προσωπικα].η κρεατινη με βοηθησε πολυ την πρωτη φορα που την πηρα!!!.μετα τις αλλες ναι μεν, αλλα οχι οπως πρωτα.και τελος ο υδατανθρακας ναι παιδια με βοηθαει να εχω λιγο παραπανω ενεργεια στη προπονα.ειδικα τωρα το καλοκαιρι.συμειωτεον ειμαι 44 χρονων.

Kagias
27-07-11, 17:08
Υποτιθεται οτι ενας σωστος αθλουμενος προσπαθει να ειναι σωστος πανω και στη γυμναστικη του και στη διατροφη του. Το να παστωνεσαι με πεντακοσια ματζουνια πασης φυσεως και προελευσεως προφανως οχι μονο εχει αντικτυπο στον οργανισμο αλλα δειχνει και συμβιβασμο ως προς την ποιοτητα της διατροφης. Είναι τηρουμενων των αναλογιων σαν να αντικαθιστας 1 προπονηση με 3 ωρες σε ζωνη παθητικης γυμναστικης. Θεωρω οτι ελαχιστοι αθλουμενοι εξαντλουν τα διατροφικα τους περιθωρια σε τετοιο σημειο που να χρειαζεται η επιπλεον προσληψη τοσων πολλων συμπληρωματων.
Προφανως ο καθενας πραττει κατα βουληση και (ελπιζω) κατα συνειδηση. Προσωπικα τα συμπληρωματα τα θεωρω ετσι κι αλλιως ακριβο χομπυ στο σημειο τουλαχιστον που ξεπερνουν μια απλη πρωτεινη και μια πολυβιταμινη ( και παντα σε λελογισμενες δοσολογιες).

Kaloutsikos
27-07-11, 18:48
Το "αντε το πολυ μια κρεατινη.." δεν το καταλαβαινω που το λετε πολλοι. Ειναι το πιο φτηνο απο ολα αυτα.

Δεν καταλαβαίνω ρε συ τι θες να πεις.

Roid Rage
27-07-11, 19:04
Απλα οτι ειναι το πιο φτηνο (απλη creatine monohydrate) και πιο αποτελεσματικο συμπληρωμα. Δλδ εχει το καλυτερο value for money,
ειναι το τελευταιο για το οποιο αναρωτιεσαι "αν αξιζει..."
Ο topic starter απλως χαθηκε στον κυκαιωνα των διαφορετικων συμπληρωματων και το αν κανουν δουλεια σε μια περιεργη παρορμηση να τα παρει ολα ή να τα δοκιμασει, λες και τον υποχρεωνει κανεις. Εγω απλα αναρωτιεμαι, γιατι αφου τα εχει βγαλει τα συμπερασματα του και φαινεται απο αυτα που λεει οτι τα εχει βγαλει, γιατι συνεχιζει και ρωταει. Νομιζω οτι και να πει κανεις στον αλλο περιττευει, απο τη στιγμη που κανει συνειδητα ο,τι κανει...

tasos2
27-07-11, 19:10
Απλα οτι ειναι το πιο φτηνο (απλη creatine monohydrate) και πιο αποτελεσματικο συμπληρωμα.

Nαι αλλα δεν ειναι must για να κανεις μυς να εχεις υπερφοτωση κρεατινης απλα σε ανεβαζει πιο πολυ. Σε αντιθεση με την πρωτεινη, τις βιταμινες και τα ω3 που αν εχεις ελλειψη γιατι δε σε καλυπτει η διατροφη σου δε πας πουθενα

muscleseeker
01-08-11, 18:52
Εγώ λέω να ρίξετε στο φαί και να σταματήσετε τις πρωτεινες,παραπρωτεινες,καζείνες κλπ,οκ καλά είναι και αυτά,αλλα απαραίτητα μόνο εάν πραγματικά δέν προλαβαίνουμε κάποιο γεύμα ή η διατροφή μας είναι ελλιπής.........οχι επειδή το κάνει ο τάδε ή ο δείνα,ας μήν ξεχνάμε οτι όλα αυτά είναι χημικώς επεξεργασμένα,γνώμη μου είναι οτι και χωρίς αυτά ο καθένας απο εμάς μπορεί να κτίσει το σώμα που γουστάρει:);)

GREEK POWER
01-08-11, 20:10
Εγώ λέω να ρίξετε στο φαί και να σταματήσετε τις πρωτεινες,παραπρωτεινες,καζείνες κλπ,οκ καλά είναι και αυτά,αλλα απαραίτητα μόνο εάν πραγματικά δέν προλαβαίνουμε κάποιο γεύμα ή η διατροφή μας είναι ελλιπής.........οχι επειδή το κάνει ο τάδε ή ο δείνα,ας μήν ξεχνάμε οτι όλα αυτά είναι χημικώς επεξεργασμένα,γνώμη μου είναι οτι και χωρίς αυτά ο καθένας απο εμάς μπορεί να κτίσει το σώμα που γουστάρει:);)

+1 :thumbup: Αλλα και το plasebo χρειαζεται....................:green::green::green:

muscleseeker
01-08-11, 20:24
+1 :thumbup: Αλλα και το plasebo χρειαζεται....................:green::green::green:

Tα ευκόλος εννοούμενα παραλείπονται...:thumbup::thumbup:

jGod
01-08-11, 20:30
Εγώ λέω να ρίξετε στο φαί και να σταματήσετε τις πρωτεινες,παραπρωτεινες,καζείνες κλπ,οκ καλά είναι και αυτά,αλλα απαραίτητα μόνο εάν πραγματικά δέν προλαβαίνουμε κάποιο γεύμα ή η διατροφή μας είναι ελλιπής.........οχι επειδή το κάνει ο τάδε ή ο δείνα,ας μήν ξεχνάμε οτι όλα αυτά είναι χημικώς επεξεργασμένα,γνώμη μου είναι οτι και χωρίς αυτά ο καθένας απο εμάς μπορεί να κτίσει το σώμα που γουστάρει:);)

πεστααααααααααααααααααααααααα

kostas_med13
01-08-11, 20:43
πιστευω οτι αν μια διατροφη ειναι ολοκληρωμενη δε χρειαζεται συμπληρωμα , γιαυτο αλλωστε τα λενε και "συμπληρωματα":P. αλλα επειδη πιστευω λογω εξοικονομησης χρηματων κυριως και σωστου χρονισμου πρεπει να εχουμε μια πρωτεινη να κανουμε την δουλεια μας. εγω προσωπικα κρινω και μια πολυβιταμινη απαραιτητη γιατι και εκει οι περισσοτεροι δεν περνουν ολες τις αναγκαιες βιταμινες. τα υπολοιπα τα θεωρω περιττα εως αχρηστα(γνωμη μου):green:

giannis64
01-08-11, 21:16
ναι αλλα το θεμα δεν ειναι μονο η πρωτεινη η ο υδατανθρακας, τα λιπαρα. αντε αυτα τα παλευεις.
σε φαση ας πουμε γραμμωσης που λεμε οτι θα ελατωσουμε τα φρουτα τι γινετε με τις βιταμινες? ασε που πολλοι και σε ογκο αγνοουν τα φρουτα, οποτε και εκει σιγουρα εχουμε ελειψη βιταμινων.
σε σοβαρες προπονησεις, πως θα παρεις καποια σηστατικα τα οποια θα σε βοηθησουν να αναρωσεις γρηγοροτερα? πχ κρεατινη?

πες πως θες να παρεις και καποιο τονοτικο για πριν την προπονηση. τι? θα πινεις ας πουμε καμια 5-6 καφεδες?

οχι. σιγουρα σαν το φαι δεν εχει, και ουτε μπορεις να καταφερεις τους στοχους σου χωρις φαι. τα συμπληρωματα ειναι ενα 10-20% και τιποτα παραπανω.

για καποιον που γνωριζει να τρωει, εχει ενα δυο συμπληρωματα για να δωσει το κατι παραπανω.
το 80 για να μην πω το 90% αυτων που αθλουντε, η δεν ξερουν να τρωνε η βαριουντε την διαδηκασια της παρασκευης των φαγητων τους.
δεν μιλαω για τους αγωνηστικους.


ολα ειναι σχετικα λοιπον. ολα θελουν ορθη χρειση..
ειναι αχρηστα σε αυτους που δεν ξερουν να φανε και αρχηζουν τα συμπληρωματα, χωρις να εχουν αρχησει την σωστη διατροφη.

jGod
01-08-11, 21:22
ολα ειναι σχετικα λοιπον. ολα θελουν ορθη χρειση..
ειναι αχρηστα σε αυτους που δεν ξερουν να φανε και αρχηζουν τα συμπληρωματα, χωρις να εχουν αρχησει την σωστη διατροφη.

ακριβώς γιάννη!γιαυτο ισως ακουγομαι λιγο καθετος ενω χρησιμοποιω συμπληρωματα(πολυβιταμινη,πρωτεινη) ολοι ως αρχαριοι αναλλωνονται στα συμπληρωματα και αγνοουν την προπονηση και την διατροφη!και αυτο το λαθος το εχω κανει κ γω..και καταλαβα πως εχασα πολυτιμο χρονο!

kostas_med13
01-08-11, 21:55
ναι αλλα το θεμα δεν ειναι μονο η πρωτεινη η ο υδατανθρακας, τα λιπαρα. αντε αυτα τα παλευεις.
σε φαση ας πουμε γραμμωσης που λεμε οτι θα ελατωσουμε τα φρουτα τι γινετε με τις βιταμινες? ασε που πολλοι και σε ογκο αγνοουν τα φρουτα, οποτε και εκει σιγουρα εχουμε ελειψη βιταμινων.
σε σοβαρες προπονησεις, πως θα παρεις καποια σηστατικα τα οποια θα σε βοηθησουν να αναρωσεις γρηγοροτερα? πχ κρεατινη?

πες πως θες να παρεις και καποιο τονοτικο για πριν την προπονηση. τι? θα πινεις ας πουμε καμια 5-6 καφεδες?

οχι. σιγουρα σαν το φαι δεν εχει, και ουτε μπορεις να καταφερεις τους στοχους σου χωρις φαι. τα συμπληρωματα ειναι ενα 10-20% και τιποτα παραπανω.

για καποιον που γνωριζει να τρωει, εχει ενα δυο συμπληρωματα για να δωσει το κατι παραπανω.
το 80 για να μην πω το 90% αυτων που αθλουντε, η δεν ξερουν να τρωνε η βαριουντε την διαδηκασια της παρασκευης των φαγητων τους.
δεν μιλαω για τους αγωνηστικους.


ολα ειναι σχετικα λοιπον. ολα θελουν ορθη χρειση..
ειναι αχρηστα σε αυτους που δεν ξερουν να φανε και αρχηζουν τα συμπληρωματα, χωρις να εχουν αρχησει την σωστη διατροφη.

πολυ σωστη προσεγγιση!:clap::clap:

deluxe
04-08-11, 00:48
Η καζεϊνη πιστευω οτι αξιζει παντως, κυριως απο οικονομικης πλευρας. Ενα cottage εαν τρως καθε ημερα, σε 1 μηνα θελεις κοντα στα 70 ευρω! Με αυτα τα λεφτα παιρνεις και 3,5 κιλα καζεϊνης που θα σου κρατησει πανω απο 2μηνο!

sofos
04-08-11, 12:41
αξιζουν αλλα πρωτα πρεπει να φας πολυ φολα γιατι τα μισα εκει εξω δεν κανουν απολυτως τπτ,αυτα που πρεπει να χεις παντα ειναι σιγουρα μια πολυβιταμινη-ωμεγα 3,whey και κατα καιρους μια μονουδρικη,τα υπολοιπα θελουν τεσταρισμα και θα πεταξεις πολλα λεφτα...

beefmeup
07-08-11, 19:51
Η καζεϊνη πιστευω οτι αξιζει παντως, κυριως απο οικονομικης πλευρας. Ενα cottage εαν τρως καθε ημερα, σε 1 μηνα θελεις κοντα στα 70 ευρω! Με αυτα τα λεφτα παιρνεις και 3,5 κιλα καζεϊνης που θα σου κρατησει πανω απο 2μηνο!

δεν αξιζει.
παρε whey με γαλα κ λιπαρα,το ιδιο ειναι.
αυτο σε περιπτωση που εχεις μονο μια επιλογη για σκονη λογω χρηματων.
αν τωρα σου περισευουν,ειναι αλλο θεμα..

DimitrisT
07-08-11, 20:14
Η καζεϊνη πιστευω οτι αξιζει παντως, κυριως απο οικονομικης πλευρας. Ενα cottage εαν τρως καθε ημερα, σε 1 μηνα θελεις κοντα στα 70 ευρω! Με αυτα τα λεφτα παιρνεις και 3,5 κιλα καζεϊνης που θα σου κρατησει πανω απο 2μηνο!

Διαφωνω, αν αντι για cottage τρως γιαουρτι 2% (εχω συγκεκριμενη μαρκα στο μυαλο μου) που και αυτο εχει καζεινη, στο μηνα θα σου βγει γυρω στα 28 ευρω (εγω τρωω 300gr τη φορα, αμα τρως λιγοτερο σου βγαινει και λιγοτερο).

deluxe
08-08-11, 03:08
Μη ξεχναμε ομως και τα σακχαρα και κορεσμενα λιπαρα του γιαουρτιου. Καλο ειναι, αλλα οχι καθε βραδυ.

chris corfu
08-08-11, 03:17
σιγα μην σε παχυνει το 2% γιαουρτι ρε συ.. θα δεις ολη την διαφορα αν εχεις καζεινη αντι για αυτο, λιγο χλωμο.. αλλα και παλι αν θες παρε 0%..

DimitrisT
08-08-11, 07:13
Μη ξεχναμε ομως και τα σακχαρα και κορεσμενα λιπαρα του γιαουρτιου. Καλο ειναι, αλλα οχι καθε βραδυ.

Δηλαδη θες να μου πεις οτι εχεις ΟΛΗ την υπολοιπη διατροφη σου στην εντελεια και σε απασχολουν τα σακχαρα και τα κορεσμενα λιπαρα του γιαουρτιου;:unsure:

D.ANTONIADIS
08-08-11, 09:49
MEPIKA NAI KAI MEPIKA OXI, DIET EINAI TO 100% OXI TA SUPS.

Lao
08-08-11, 12:50
Εγώ λέω να ρίξετε στο φαί και να σταματήσετε τις πρωτεινες,παραπρωτεινες,καζείνες κλπ,οκ καλά είναι και αυτά,αλλα απαραίτητα μόνο εάν πραγματικά δέν προλαβαίνουμε κάποιο γεύμα ή η διατροφή μας είναι ελλιπής.........οχι επειδή το κάνει ο τάδε ή ο δείνα,ας μήν ξεχνάμε οτι όλα αυτά είναι χημικώς επεξεργασμένα,γνώμη μου είναι οτι και χωρίς αυτά ο καθένας απο εμάς μπορεί να κτίσει το σώμα που γουστάρει:);)

Κοίτα, ιδιαίτερα αν κάποιος δουλεύει 8-10 ώρες την μέρα, είναι αρκετά δύσκολο να ακολουθήσει μια σωστή, πλήρη διατροφή που να έχει και ποικιλία.

Στην πραγματικότητα, πιστεύω ότι ακόμα και αν κάποιος έχει τον χρόνο, την θέληση και τα χρήματα ώστε να τρώει κάθε μέρα ό,τι χρειάζεται, και πάλι είναι πολύ δύσκολο να παίρνει κάθε μέρα απλά και μόνο τις minimum ποσότητες ακόμα και από τα βασικά πράγματα.

Παραδείγματα υπάρχουν πολλά:

- Για να πάρεις μια καλή ποσότητα από Ω3 καθημερινά, πρέπει κάθε μέρα να τρως σολωμό, σαρδέλες κτλ και μάλιστα καλές ποσότητες

- Ένα αγαπημένο μου παράδειγμα είναι, επίσης, η βιταμίνη D. Βασικότατη για τις αρθρώσεις και τα οστά μας τα οποία καταπονούμε σε μεγάλο βαθμό. Παρόλαυτά, ενώ θα περίμενε κανείς ότι σε μια χώρα όπως η δικιά μας θα καλύπταμε τις ανάγκες μας λόγω αυξημένης ηλιοφάνειας, στην πραγματικότητα το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού έχει ανεπάρκεια.

Ο λόγος; Πολύ απλά, στους καλοκαιρινούς μήνες χρησιμοποιούμε αντιλιακά, φοράμε καπέλα, γυαλιά ηλίου κτλ με αποτέλεσμα τελικά το σώμα μας να μην είναι τόσο εκτεθειμένο όσο χρειάζεται για να συνθέσουμε όση D χρειαζόμαστε. Εάν σε αυτό συνυπολογίσεις την μόλυνση του περιβάλλοντος, το ότι ακόμα και όταν κάνουμε ντουζ ως αποτέλεσμα «ακυρώνουμε» την πρόσληψη της ηλιακής ακτινοβολίας και, φυσικά, το ότι προτιμούμε την... σκιά, η κατάσταση χειροτερεύει και άλλο.

Φυσικά, δεν χρειάζεται να αναφερθώ καν στους χειμερινούς μήνες, κατά τους οποίους πρακτικά D μπορεί να πάρει κανείς μόνο από το φαγητό, κάτι που δυστυχώς είναι ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ να το επιτύχει κανείς σε καθημερινή βάση.

Και επειδή πολλά πράγματα μέσα μας δουλεύουν συνεργιστικά, ανεπάρκεια D σημαίνει ότι είναι ο οργανισμός δεν απορροφάει αρκετό ασβέστιο, με αποτέλεσμα μακροχρόνια να μην έχουμε τόσο γερά οστά όσο θα θέλαμε. Ένας λόγος που πολλοί άνθρωποι παθαίνουν τραυματισμούς στα οστά και τις αρθρώσεις, είναι αυτός ακριβώς...

Από αυτά τα 2 απλά παραδείγματα και μόνο, είναι εύκολα κατανοητό ότι ορισμένα συμπληρώματα είναι απαραίτητα για τον μέσο άνθρωπο που απλά θέλει μια καλή υγεία και πολύ περισσότερο σε εμάς που καταπονούμε τα σώματά μας.

Όποιος έχει τον χρόνο και την διάθεση, ας ψάξει απλά τα βασικά συστατικά που πρέπει να παίρνει κάθε μέρα, ας κρατήσει ένα log για μια βδομάδα με το τι τρώει και ας κάνει τους υπολογισμούς του ώστε να δει αν πράγματι παίρνει ό,τι του είναι απαραίτητο.

Πιστεύω ότι πολλοί θα συνειδητοποιήσουν ότι έχουν ελλείψεις. ;)

deluxe
08-08-11, 15:57
Δηλαδη θες να μου πεις οτι εχεις ΟΛΗ την υπολοιπη διατροφη σου στην εντελεια και σε απασχολουν τα σακχαρα και τα κορεσμενα λιπαρα του γιαουρτιου;:unsure:Οχι, με ανησυχει κυριως οτι αμεσως μετα πεφτω για υπνο.


Αρχιζω να απογοητευομαι με ολους αυτους που δε χρησιμοποιουν στο μεταπροπονητικο ουτε whey, ουτε δεξτροζη,μαλτο,waxy, αλλα τρωνε απλα βρωμη, αυγα ή κανονικο φαϊ. Γιατι η whey και ο γρηγορος υδατανθρακας ειναι αχρηστοι; Εαν δε κανουν καθολου δουλεια, να ξερω να τα πεταξω και οποτε μπορω να τρωω κανονικο φαϊ.

Επισης τα bcaa βγαινουν αχρηστα. Τι να τα κανω τωρα δλδ; Επαιρνα τοσο καιρο 20γρ κατα την διαρκεια της προπονησης. Εγω πιστευω οτι με βοηθουσαν αναμεσα στα σετ..

Lao
08-08-11, 20:31
Οχι, με ανησυχει κυριως οτι αμεσως μετα πεφτω για υπνο.


Αρχιζω να απογοητευομαι με ολους αυτους που δε χρησιμοποιουν στο μεταπροπονητικο ουτε whey, ουτε δεξτροζη,μαλτο,waxy, αλλα τρωνε απλα βρωμη, αυγα ή κανονικο φαϊ. Γιατι η whey και ο γρηγορος υδατανθρακας ειναι αχρηστοι; Εαν δε κανουν καθολου δουλεια, να ξερω να τα πεταξω και οποτε μπορω να τρωω κανονικο φαϊ.

Επισης τα bcaa βγαινουν αχρηστα. Τι να τα κανω τωρα δλδ; Επαιρνα τοσο καιρο 20γρ κατα την διαρκεια της προπονησης. Εγω πιστευω οτι με βοηθουσαν αναμεσα στα σετ..

Αυτή είναι η λέξη-κλειδί.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ή ΟΝΤΩΣ σε βοηθούσαν; Πρακτικό αποτέλεσμα από ποια συμπληρώματα έχεις δει και με ποιον τρόπο χρήσης;

Spyrous
08-08-11, 20:45
Oσο πιο καλοπροερετα φιλε deluxe βγες μια βολτα να σε χτυπισει αερας εχεις κολλισει και στο κατω κατω ουτε επαγγελματιας δεν ειναι ετσι αραξε και ζησε!

leftis
08-08-11, 21:04
Oσο πιο καλοπροερετα φιλε deluxe βγες μια βολτα να σε χτυπισει αερας εχεις κολλισει και στο κατω κατω ουτε επαγγελματιας δεν ειναι ετσι αραξε και ζησε!

Απ'τη μία έχεις ένα δίκιο, αλλά απ'την άλλη δεν μπορείς να πείς στον καθένα τι προτεραιότητες θα βάλει. Μπορεί να μην είναι επαγγελματίας αλλά το πιθανότερο είναι πως το γουστάρει πολύ αυτό που κάνει και θέλει να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορουν να του επιφέρουν οι ενέργεις του. :toast:

DrNio
08-08-11, 21:10
Γενικά είναι θέμα μεγάλης συζήτησης και μπορεί να απαντηθεί μόνο προσωπικά.

Για μένα προς το παρόν δεν αξίζουν τα συμπληρώματα.
Όχι γιατί αν έπαιρνα κάποια δεν θα έβλεπα διαφορά,αλλά γιατί και με το φαγητό μου μια χαρά βολεύομαι.


Πιστεύω ότι πολλοί θα συνειδητοποιήσουν ότι έχουν ελλείψεις. ;)

Το θέμα δεν είναι να υπολογίσεις αν πήρες την απαιτούμενη ποσότητα π.χ. βιταμίνης C και αν όχι να αρχίσεις τα συμπληρώματα.

Το θέμα είναι να ακούσεις τι σου ζητάει το σώμα σου και όχι τι λένε τα κομπιουτεράκια.

Φαντάζομαι πάντα αναφερόμαστε σε ερασιτεχνικό επίπεδο bb ή αν θέλετε gym φάση.

Άλλωστε πολλά συμπληρώματα δεν σου δίνουν την απαιτούμενη ημερήσια ποσότητα για κάποιο ιχνοστοιχείο αλλά σε αρκετές περιπτώσεις κάτι πολύ παραπάνω.


Τέλος,θα συμφωνήσω με τον D.ANTONIADIS !!

Kaloutsikos
09-08-11, 00:01
Οχι, με ανησυχει κυριως οτι αμεσως μετα πεφτω για υπνο.


Αρχιζω να απογοητευομαι με ολους αυτους που δε χρησιμοποιουν στο μεταπροπονητικο ουτε whey, ουτε δεξτροζη,μαλτο,waxy, αλλα τρωνε απλα βρωμη, αυγα ή κανονικο φαϊ. Γιατι η whey και ο γρηγορος υδατανθρακας ειναι αχρηστοι; Εαν δε κανουν καθολου δουλεια, να ξερω να τα πεταξω και οποτε μπορω να τρωω κανονικο φαϊ.

Επισης τα bcaa βγαινουν αχρηστα. Τι να τα κανω τωρα δλδ; Επαιρνα τοσο καιρο 20γρ κατα την διαρκεια της προπονησης. Εγω πιστευω οτι με βοηθουσαν αναμεσα στα σετ..

Μήπως τα παραλές?:green:

Lao
09-08-11, 01:27
Το θέμα δεν είναι να υπολογίσεις αν πήρες την απαιτούμενη ποσότητα π.χ. βιταμίνης C και αν όχι να αρχίσεις τα συμπληρώματα.

Το θέμα είναι να ακούσεις τι σου ζητάει το σώμα σου και όχι τι λένε τα κομπιουτεράκια.

Φαντάζομαι πάντα αναφερόμαστε σε ερασιτεχνικό επίπεδο bb ή αν θέλετε gym φάση.

Άλλωστε πολλά συμπληρώματα δεν σου δίνουν την απαιτούμενη ημερήσια ποσότητα για κάποιο ιχνοστοιχείο αλλά σε αρκετές περιπτώσεις κάτι πολύ παραπάνω.


Τέλος,θα συμφωνήσω με τον D.ANTONIADIS !!

Από την μια συμφωνώ μαζί σχετικά με το ότι πρέπει να ακούμε το σώμα μας.

Από την άλλη όμως, πολλές φθορές στο σώμα μας συμβαίνουν με τόσο αργούς ρυθμούς και μέσα σε τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα, που πολλές φορές δεν είναι αντιληπτές. Μέσα στον οργανισμό μας γίνονται τόσο πολλές διεργασίες που είναι πρακτικά αδύνατο (εκτός και αν κάποιος είναι γιόγκι :green:) να τις «ανιχνεύσουμε» όλες.

Για τον λόγο αυτό, το να «ακούμε το σώμα μας» ισχύει έως ένα βαθμό αλλά δεν αρκεί. Στην πραγματικότητα είμαστε ικανοί να αντιλαμβανόμαστε τα... χοντρά και όχι τα ψιλά και γι'αυτό, πολλές φορές, όταν συμβαίνει κάτι στραβό είναι αργά.

Και μην ξεχνάμε ότι το «νιώθω καλά» είναι ανάλογα και με το πως το εννοεί ο καθένας. ;)

deluxe
09-08-11, 04:11
Μήπως τα παραλές?:green:Δε ξερω, αλλα πανω απο το 90% των ποστς σε Αμερικη λενε οτι ειναι αχρηστα για μεταπροπονητικο και τρωνε κανονικο φαϊ. Ενταξει λεπτομερειες ειναι, αλλα και παλι δε μπορω να κανω 6 κανονικα γευματα. Ειναι και δυσκολο να φαω τοσο φαϊ και δεν ειναι οικονομικο!

crucified
02-08-14, 03:20
Ποια συμπληρωματα πιστευετε πως ειναι κυριολεκτικα πεταμα χρηματων απο τα παρακατω .Και οταν λεω κυριολεκτικα δεν εννοω πχ απαντησεις του τυπου "ειναι πεταμα χρηματων γιατι καλυτερα να παρω νιτρικο παρα καφεινη " η πχ "το παιρνω και απο το φαγητο μου" .

Εννοω συμπληρωματα που ειναι παντελως αχρηστα και δεν κανουν τιποτα ειτε γιατι τα παραγει ο οργανισμος,ειτε γιατι απλα δεν δουλευουν οπως πχ το τριμπουλους (βαση ερευνων) ,η αλλα αμφιλεγομενα οπως η γλουταμινη κλπ.


Για μενα πχ αχρηστα ειναι τα αμινοξεα απο την στιγμη που καλυπτεις το protein intake και το mealtiming παει περιπατο (για οσους πουν για μεταπροπονητικα αμινοξεα).
,το τριμπουλους,το ζμα περιττο,τα νιτρικα εντελως αδεια κλπ.

Τι γνωμη εχετε για το Q10,για το ΑLA κλπ;

stone garden
02-08-14, 09:39
υπαρχουν τοσες ερευνες που η μια παταει πανω στην αλλη ;) πιστευεις οτι τα νιτρικα ειναι πεταμα χρηματων?

crucified
02-08-14, 16:29
Πιστευω πως ειναι πεταμα χρηματων να δινεις 40 ευρω για να παρεις ενα νιτρικο το οποιο εχει μεσα:

λ-αργιρινε
ταυρινε
καφεινε
glutamine
tribulus
χυμο λεμονι
εκχυλισμα σκορδου
γαιδουραγκαθο
βητα αλανινη
κρεατινη


Και το μονο που δουλευει εκει μεσα post workout ειναι η καφεινη που μπορεις με 8 ευρω να παρεις μπουκαλακι να περασεις 150 προπονησεις (η β αλανινη,κρεατινη δεν θα δουλεψουν σαν διεγερτικα πριν προπονηση αλλα παρολα αυτα με 20 ευρω καλυπτεις ολο το νιτρικο μονος σου) .

Αλλα εστω και το πιο superwow νιτρικο με boosters,δεν πιστευω πως θα επιφερει περαιτερω μυικη αναπτυξη.Σκοπος ειναι να φερεις σε αποτυχια τους μυες που μπορεις να το κανεις και χωρις νιτρικο.

Mpozos
02-08-14, 23:27
το zma προσωπικά στην δικιά μου περίπτωση δεν είναι καθόλου περιτο, παρόλου που καλύπτω μεγάλες ποσότητες απο την διατροφη μου και το παίρνω και σαν συμπλήρωμα. αλλα κάνω και 10-12 προπονήσεις την βδομάδα.

το αλα εμενα προσωπικά με ρίχνει σε υπογλυκαιμία, οπότε δεν το χρησιμοποιώ.

crucified
03-08-14, 03:15
zma=Zinc + Magnesium (Aspartate) . Τα οποια σε καλυπτει η πολυβιταμινη η ακομα και η διατροφη σου αν δεν εισαι με μονοφαγια και 1100 θερμιδες την μερα.

beefmeup
03-08-14, 11:35
συμπτωματικα προχθες ειχαμε βγει για φαγητο με μια παρεα οπου ενας φιλος ειναι γιατρος καρδιοχειρουργος..
μιας κ απο την παρεα ειχαμε καποια γυμναστερα ατομα συμπεριλαμβανομενουν κ του γιατρου στα νιατα του ,μας ειπε πως ολα ειναι αχρηστα..ακομα κ οι πρωτεινες..
μεσες ακρες αν μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου απο φαγητο ειναι οντως αχρηστες κ αυτες..το θεμα ειναι ποιος μπορει να τρωει 170γρ πρωτεινης την μερα μονο απο κανονικες τροφες συν τα υπολοιπα?
κ χρηματικα κυριως...
η κρεατινη ειναι αχρηστη..φαε κρεας το ιδιο ειναι.
ναι αλλα μετα με τις μελετες πανω στην κρεατινη τι γινεται που δειχνουν οτι εχει καποια θετικη δραση..μπορει οχι σε ολους ,αλλα σε καποιους εχει.
μετα για τα νιτρικα που γραφεις..γιατι καθε φορα καποιοι περνετε παραδειγμα τον εαυτο σας κ βαση αυτου τραβατε μια γραμμη κ ολα θα ειναι η μπροστα η πισω απο τη γραμμη αυτη..
εγω κ με 600 μιλι καφεινη μπορω να πεσω για υπνο στο καπακι..οποτε θα πρεπει να ψαξω καπου αλλου για τις μερες που δεν τραβαω στο γυμναστηριο..αρκετα prewo με εχουν βοηθησει παρα πολυ κ ειναι ισως τα μοναδικα συμπληρωματα που δεν σταματαω ποτε γιατι τα θεωρω πολυ χρησιμα..φυσικα τα συστατικα που ανεφερες τα οποια υπαρχουν σε καποια απο αυτα ειναι οντως για ναναι κ δεν κανουν κατι..
αν προσεξεις τα ποστ μου στην κατηγορια αυτη.θα δεις οτι σπανια αναφερω εφε πρηξιματων κλπ γιατι σπανια θα με πιασει κατι τετοιο που θα θεωρησω οτι οφειλεται στο συμπληρωμα..περισοτερο για ενεργεια ειναι αυτα..

σε γενικες γραμμες η πλειοψηφια των συμπληρωματων ειναι οντως θεμα marketing κ αχρηστα ,οχι ομως παντα απο μονα τους..αλλα γιατι οι περισοτεροι που τα περνουν δεν ξερουν ουτε γιατι,ουτε πως να τα περνουν.
η περιμενουν υπερμετρα αποτελεσματα,λες κ περνουν τπτ φαρμακα..

καπως ετσι το βλεπω εγω ολο το θεμα.

Mikekan
03-08-14, 11:57
Kαι εγώ θεωρώ ότι τα περισσότερα συμπληρώματα, αν όχι όλα, είναι αχρείαστα στα πλαίσια μίας σωστής και ισορροπημένης διατροφής. Στη καλύτερη να σου δώσουν ένα boost στη ψυχολογία. Δεν μιλάμε όμως για περισσότερο από 5% αύξηση στη συνολική πρόοδο που μπορείς να έχεις σε βάθος χρόνου. Μέχρι εκεί.

Αυτός είναι και ο λόγος που όσο ασχολείσαι με τη γυμναστική και τα βάρη τόσο φθίνει η χρήση συμπληρωμάτων. Ξεκινάς παίρνοντας τα πάντα-όλα και σιγά σιγά βλέπεις ότι άνετα μπορείς και χωρίς αυτά.

kazos_GR
03-08-14, 12:03
για ποιο λογο ειναι πεταμενα λεφτα? αν καποιος δεν περνει αυτα που χρειαζεται απο τροφη περνει σημπληρωματα (οπως το λεει και η λεξη)..... μπορεις να παρεις ολη την πρωτεινη απο τροφη? (αν οχι τοτε πρωτεινη) κρεατινη? δυσκολα να παρεις ποσοτητα απο κρεας.... εκτος αν τρως με τα κιλα....βιταμινες? ποσες θα παρεις απο το φαγητο αν προπονησε σκληρα..... οσο για τα νιτρικα αλλους τους βοηθάνε στην προπο.. αλλους οχι αν ναι γιατι να ειναι πεταμενα λεφτα?...

lila_1
03-08-14, 12:44
αν εξαιρέσουμε την πρωτείνη που χρησιμοποιείται για λόγους ευκολίας, τότε είτε παιρνεις είτε δεν παίρνεις οτιδήποτε, το σώμα σου θα είναι το ίδιο μετά από Χ έτη προπόνησης.
Οπότε άχρηστα (στη πλειοψηφεία τους)

Ενα τίμιο νιτρικό πάντως έχει τη χρήση του τις μέρες που δεν τραβάς λόγω κούρασης η νυστας. Αν και ένα μονστερ απ το περίπτερο ίδια δουλειά κάνει

vaggan
03-08-14, 15:20
θεωρω οτι ειναι ολα αχρειαστα αν μπορεις να κανεις μια βαρβατη διατροφη πιστευω στη χρησιμοτητα καποιων σκευασματων βιταμινων μια και η διατροφη ειναι πολυ τυποποιημενη σημερα και καταστρεφονται πολλες απο αυτες. αλλα αν μου ελεγαν να επιλεξω μονο ενα συμπληρωμα θα ηταν μακραν κρεατινη οπου για να παρεις την ποσοτητα 5 γραμμαριων θες κανα κιλο μοσχαρι κατι που ειναι πρακτικα αδυνατον πρωτεινη χρησιμοποιω για καθαρα πρακτικους λογους φθηνη ευκολοπεπτη ευκολη στην παρασκευη με λιγα λιπαρα.κατα τα αλλα απο ενεργειακα νιτρικα εχω δοκιμασει πολλα.κατεληξα φρεντο καπουτσινο και αγιος ο θεος:P:P γλουταμινες zma δεν πιστευω στην χρησιμοτητα τους και τα θεωρω μεγαλη απατη δεν εχω παρει ποτε

crucified
03-08-14, 20:04
Εγω δεν συμφωνω πως επειδη καποιος μπορει να τρωει 5 κιλα μοσχαρι την μερα,η κρεατινη ειναι αχρηστη.Απλως ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ,ειναι περιττη.

Εγω μιλαω για συμπληρωματα οπως αυτα που εχω διαβασει:

tribulus-αδειο
zma-αδειο
αμινοξεα-ανωφελα
γλουταμινη-δεν απορροφαται απο γαστρικο σωληνα (τιποτα δεν ειναι σιγουρο)
gaba-δεν παιρναει το BBB(blood brain barrier)

και αρκετα αλλα.Τωρα προσπαθω να ξεφυτρωσω τιποτα για να βγαλω σκαρτο και το Q10 :P
ηδη εχω σχολιασει σε μια δημοσιευση παρακατω για μια ερευνα που ελεγε πως το q10 δεν διαλυεται και δεν απορροφαται Κ.Ο.Κ

beefmeup
03-08-14, 20:07
σωστα ειναι αυτα κ γνωστα ,αλλα κοιτα ομως..αμα ξεκινας προκατειλημενος για κατι μην περιμενεις να βρεις το σωστο σε αυτο που ψαχνεις..
το gaba δεν περναει το bbb,εσυ ομως εχεις παρει ποτε σου να μου πεις πως ηταν?
αυτο δλδ πως το εξηγεις?

επισης το zma δεν ειναι κ τοσο αδειο αν εχεις ελειψη σε αυτα που περιεχει.

για το q10 υπαρχουν κ αλλες ερευνες που λενε το αντιθετο.

crucified
03-08-14, 21:20
ξεκινας προκατειλημενος για κατι μην περιμενεις να βρεις το σωστο σε αυτο που ψαχνεις..

Πολυ σωστος ,το λεω και εγω ;)

Gaba δεν εχω παρει αλλα εφοσον ειναι αποδεδειγμενο νομιζω πως δεν χρειαζεται. Για το q10 εβγαλε ερευνα και η ιδια εταιρια,τωρα δεν ξερω ακριβως.

Υπαρχουν και αλλα supplements για τα οποια ειμαι υποπτος οπως πχ το ALA κλπ.

ippokratis
03-08-14, 21:39
Είχα καταλήξει στα εξής(ότι κάνουν δουλειά):πρωτείνη, βιταμίνη C + B και ω3. Τώρα τελευταία έχω αμφιβολίες και για τα ω3.

just chris
04-08-14, 07:51
κ οπως εχω ξαναπει συμπληρωμα πρωτεινης(αν δεν προλαβαινεις κανονικο γευμα) κ μια πολυβιταμινη ειναι αρκετα.ολα τα αλλα ειναι περιττα για τον μεσο αθλουμενο ασχετα αν δουλευουν η οχι.βλεπω ανθρωπους που μολις ξεκινησαν το γυμναστηριο κ πηγαν κ πηραν δυο σακουλες συμπληρωματα,νομιζοντας οτι θα κανουν μυς μεσα σε δυο μηνες.

zisis.z
04-08-14, 20:12
Μια πρωτεινη για να συμπληρωνουμε τα ποσοστα πρωτεινης μας καθημερινα και μια καλη κρεατινη ανα τακτα χρονικα διαστηματα που βοηθαει αρκετα σε αποθεραπεια οπως αντοχη και δυναμη ειναι τα συμπληρωματα που εγω προτιμαω και πιστευω βοηθανε,παντα ομως με πολυ καλη διατροφη και ασκηση.....

SOLID
06-08-14, 03:21
Μετα απο διαστηματα δοκιμων πολλων συμπληρωματων θεωρω πως πρωτεΐνη για λόγους ευκολίας ακόμα και γεύσης πολλές φορες σαν να πίνεις ένα ευχάριστο ρόφημα κυρίως λόγω ευκολίας όμως,και κρεατίνη προσωπικά από τη στιγμή που δεν καταναλώνω κρέας που και οταν κατανάλωνα πάλι το θεωρώ απαραίτητo ανά περιόδους εφόσον κάποιος προπονείται σοβαρά.Νιτρικά ποτε δεν τα συμπάθησα ποτε δεν με κέρδισαν και οποτε δεν είμαι σε είτε διάθεση η δεν έχω αρκετή ενέργεια για προπόνηση απλά δεν πάω δόξα το Θεο σπανιότατα συμβαίνει αυτό τώρα βιταμίνες κτλ πάντα θεωρούσα το να τις παίρνεις από φυσικές τροφές φρουτολαχανικα σκηνικά είναι πολύ πιο καλά και δεν χρησιμοποιούσα πολυβιταμινη.Κατά καιρούς κάμια κιτρουλινη.Τα απαραίτητα αν μπορούσα να πω θα ήταν πρωτεΐνη κρεατίνη μονο και η κρεατίνη ανά περιόδους.Αυτο δεν σημαινει πως τα αλλα τα θεωρω αχρηστα αλλα δεν τα θεωρω και απαραιτητα κιολας.Πως πολλοι υποστηριζουν το zma εγς πχ με γλουταμινη εχω παρατηρησει με δοσεις ανω των 17-20γρ καλυτερη ανναρωση.

Ίων Δραγούμης
06-08-14, 05:26
Όλα έχουν θέση αν ξέρεις τι σου λείπει πραγματικά από τη διατροφή σου.
Απλά τα μόνα συμπληρώματα που έχουν καλή σχέση τιμής αγοράς και απόδοσης είναι κυρίως η πρωτεΐνη (αν και εφόσον δε τρως την απαραίτητη ποσότητα από το φαγητό) και δευτερευόντως η κρεατίνη (η οποία για μένα είναι όχι για συνεχή χρήση). Στη "δευτερευόντως" κατηγορία με βολεύουν τα bcaa αμινοξέα όταν είμαι έξω και τρέχω για διάφορες δουλίτσες/δραστηριότητες.
Τρίτα και καταϊδρωμένα σε κατηγορία σημαντικότητας (για μένα πάντα) είναι τα ω3,η πολυβιταμίνη (τρώγω πολλά λαχανικά κτλ),η βήτα-αλανίνη και η δεξτρόζη.
Για προεξασκητικό βάζω μια λίγο τούμπανο και παγωμένη φραπεδιά ή για πιο "προχώ" καταστάσεις σε περιόδους γεμίσματος μια 330αρα ή 500αρα μπύρα 5-10 λεπτά πριν τη πρόπο. :green::green:
Κάνας λιποδιαλύτης μια φορά το εξάμηνο (για ενέργεια εννοείται γιατί εμπειρικά δεν πιστεύω -πλέον- σε κάποια άλλη εφαρμογή του).
Σημαντική η πρωτεΐνη για μένα,γιατί αν έχει καλή γεύση μου καλύπτει επιτυχώς (αλλά όχι πάντα) την ανάγκη για γλυκό.

crucified
07-08-14, 00:34
τα bcaa παρτε τα και πεταχτε τα στα σκουπιδια παιδες.

Βαζεις τα ω3 και πολυβιταμινη που δεν μπορεις να παρεις απο την διατροφη σου πλεον σε 3η μοιρα και την πρωτεινη που ευκολα αναπληρωνεις απο το φαγητο σε 1η μοιρα;

Επισης,η πολυβιταμινη,τα ω3,η ταυρινη και πολλα αλλα ειναι εμμεσα ενεργογονα και βοηθοι στην αυξηση της μαζας.Η πρωτεινη σαν συμπληρωμα ομως ουτε ενεργογονο ειναι ουτε βοηθος της αναπτυξης (αν φυσικα καλυπτεις την πρωτεινη σουθ απο το φαγητο) . Ο μονος λογος που χρησιμοποιω συμπληρωμα πρωτεινης ειναι γιατι 30 γρ πρωτεινης κοστιζουν 50 λεπτα απο μια καλη εταιρια και υψηλης βιοδιαθεσιμοτητας ενω για να παρω τοσα απο αυγα θελω 2 ευρω. Σε μηνιαια βαση κερδιζω πολλα λεφτα απο αυτο και τα ξοδευω σε αλλα must συμπληρωματα.

Ίων Δραγούμης
07-08-14, 01:55
Αναφέρθηκα στις δικές μου διατροφικές ανάγκες &στο τι αξίζει για μένα βάσει αυτών. Στις δικές μου είναι καθαρά οικονομικό να μη μπορώ να έχω όση πρωτεΐνη χρειάζομαι από τη στέρεα τροφή,αλλά και επειδή μαζί μου τρώνε άλλα 3-4 άτομα (τους έχω "στρώσει" στο κατά δύναμιν). Αυτή λοιπόν μου λείπει,αυτή βάζω πρώτη.
Τα ω3 και τις βιταμίνες γιατί δε μπορώ να τα πάρω από τη διατροφή μου; Στη Κρήτη ζω.. ;) Τα bcaa με βολεύουν εν κινήσει όταν δε μπορώ να χτυπάω σέικερ,οπότε δε τα θεωρώ καθόλου άχρηστα,εσύ γιατί τα έχεις για πέταμα;

zoulou
07-08-14, 10:16
Μια καλη πρωτεινη σε συνδιασμο με το καλο φαγητο! Θεωρω οτι δεν χρειαζεται κατι παραπανω για καποιον που εχει το γυμναστηριο ως χομπι , αντε το πολυ πολυ και μια κρεατινη.

stef.
17-08-14, 00:27
Μια καλη πρωτεινη σε συνδιασμο με το καλο φαγητο! Θεωρω οτι δεν χρειαζεται κατι παραπανω για καποιον που εχει το γυμναστηριο ως χομπι , αντε το πολυ πολυ και μια κρεατινη.

αντε κ μια πολυβιταμινη.....

john619
25-08-14, 21:56
τιποτα δεν χρειαζεται..μονο καλο φαι και καλη προπονηση..βλεπω φουσκωτους στο γυμναστηριο να παιρνουν ολα αυτα..και δυναμη μηδεν

zoulou
26-08-14, 06:09
τιποτα δεν χρειαζεται..μονο καλο φαι και καλη προπονηση..βλεπω φουσκωτους στο γυμναστηριο να παιρνουν ολα αυτα..και δυναμη μηδεν

Το ΒΒ δεν εχει να κανει με την δυναμη... Επισης το τι περνει ο καθενας δεν μπορεις να το γνωριζεις!

zisis.z
26-08-14, 13:51
Τα συμπληρωνατα εννοειται πως αξιζουν και βοηθανε απλα αλλα περισσοτερο αλλα λιγοτερο......Ομως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι τα συμπληρωματα ομως δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα απλο φαγητο το λεει αλλωστε και η ιδια η λεξη και η δουλεια τους ειναι να συμπληρωνουμε τα ποσοστα σε πρωτεινη, κρεατινη, αμινοξεα, βιταμινες κτλ που δεν μπορουμε τις περισσοτερες φορες να συμπληρωσουμε με το φαγητο μας και ειναι και ενας ευκολος και γρηγορος σχετικα τροπος να περνουμε τα ποσοστα αυτα που θελουμε.Για παραδειγμα μια δόση 5γρ κρεατινης για να μπορεσεις να την παρεις απο το φαγητο θα πρεπει να φας 2.2 κιλά περιπου μοσχαρίσιας μπριζόλας οπου εδω βλεπουμε οτι το συμπληρωμα κρεατινης ειναι πολυ εξυπηρετικο γαιτι μας δινει μια ποσοστητα που απο το φαγητο θα την περνουμε πολυ δυσκολα,καπως ετσι γινετε και με τις βιταμινες και με τις πρωτεινες και με τα αμινοξεα κτλ αλλες φορες πιο ευκολα αλλες φορες πιο δυσκολα.
Τωρα καποιοι αν περιμενουνε μονο με τα συμπληρωματα να γινουνε οπως ητανε ο αρνολντ σβαρτζενεγκερ στα νιατα του δεν θα γινουνε,οπως το ιδιο ισχυει και με το απλο φαγητο μας,ομως ενας καλος συνδυασμος φαγητου--σωστη ασκηση(γυμανστικη-βαροι)-υπνος,(ξεκουραση) και μαζι και τα σωστα συμπληρωματα που χρειαζετε αναλογα ο καθενας θα φερουν ενα καλυτερο αποτελεσμα απο καποιον που θα κανει ολα αυτα που ειπα πιο πριν χωρις ομως την βοηθεια των συμπληρωματων....;):):welcome:

vagos789
27-08-14, 14:49
Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει ακομα σοβαρη επιστημονικη ερευνα που να τεκμηριωνει οτι καποιος που διατρεφεται επαρκως,εχει σε κατι να ωφεληθει απο ληψη πρωτεινης σε σκονη.
Αντιθετως για την κρεατινη υπαρχουν πολλες ερευνες που δειχνουν την αποτελεσματικοτητα της,και χωρις να χρειαζονται μεγαλες δοσεις.
Καποια συμπληρωματα εχουν καφεινη μεσα,που βοηθαει (λιγο,μη μετρησιμο θα ελεγα) σε μια πιο δυνατη προπονηση,αλλα προφανως την ιδια δουλεια κανει ενας καφες.