PDA

Επιστροφή στο Forum : η κετο μου



kostas_med13
27-07-11, 11:26
αυτη ειναι η κετο που κανω εδω και 3 μερες:
8:00 - ομελετα με 3 ασπραδια και ενα κροκο, μπεικον μια φετα , τυρι γραβιερα ή φετα,πιπερια,κρεμμυδι

11:00 - μια κονσερβα τονο η μια κονσερβα σαρδελες με μια κ.σ. ελαιολαδο και μια μαγιονεζα

14:00 - κοτοπουλο/μοσχαρι/γαλοπουλα με σαλατα( μια ντοματα ,πιπερια, αγγουρι)

17:00 - μια μπανανα

17:30 - προπονηση

19:00 - 1 σκουπ whey

19:30 - ιδιο με τις 14:00

22:00 - total 0% με μισο σκουπ whey και μια χουφτα αμυγδαλα η καρυδια

θελω να ακουσω αποψεις και αν μπορω να προσθεσω καποιες τροφες. επισης το γιαουρτακι στο βραδυνο ειναι σωστο η να το βγαλω? Ευχαριστω!

kostas_med13
27-07-11, 11:42
ξεχασα να αναφερω ακολουθω στοχευμενη κετο με 25 γ υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη 30 λεπτα πριν την προπονα, γιαυτο και η μπανανα

jGod
27-07-11, 12:07
δεν μας γραφεις το βαρος σου..ουτε ποσοτητες σε καποια τροφιμα για να μπορουμε ισως να σε βοηθησουμε!

η παρατηρηση μου οπως το βλεπω ειναι οτι σιγουρα θες κιαλλα λιπαρα!κετο=λιπος oπως εγραψε και το μπαναρισμενο τερατακι..!αν μπορεις βαλε κοτατζ αντι για γιαουρτι..και συμπληρωσε και αλλα λιπαρα στα γευματα σου..ακομη και στο μεταπροπονητικο!επισης αντι για ελαιολαδο ..βαλε παλι καρυδια-αμυγδαλα

kostas_med13
27-07-11, 12:25
δεν μας γραφεις το βαρος σου..ουτε ποσοτητες σε καποια τροφιμα για να μπορουμε ισως να σε βοηθησουμε!

η παρατηρηση μου οπως το βλεπω ειναι οτι σιγουρα θες κιαλλα λιπαρα!κετο=λιπος oπως εγραψε και το μπαναρισμενο τερατακι..!αν μπορεις βαλε κοτατζ αντι για γιαουρτι..και συμπληρωσε και αλλα λιπαρα στα γευματα σου..ακομη και στο μεταπροπονητικο!επισης αντι για ελαιολαδο ..βαλε παλι καρυδια-αμυγδαλα
το
ειμαι 1,85 και 84 κιλα. δεν εχω καποιο μεγαλο ποσοστο λιπους οι κοιλιακοι μου φενονται ικανοποιητικα πχ, απλα θελω να εφαρμοσω λιγο αυτο το προγραμμα διατροφης μηπως δω καλυτερα αποτελεσματα. το γιαουρτακι θα ητανε καλυτερα να το παρω 2% η να το βγαλω τελειως και να βαλω cottage? το ρωταω γτ με βολευει το γιαουρτακι με whey. Ευχαριστω για το χρονο σου!:thumbup:

jGod
27-07-11, 12:27
καλυτερα θα ηταν να το αλλαξεις με κοτατζ γιατι εχει αρκετα λιγοτερο υδατανθρακα..αλλα κυριως πολυ μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη.

kostas_med13
27-07-11, 12:32
καλυτερα θα ηταν να το αλλαξεις με κοτατζ γιατι εχει αρκετα λιγοτερο υδατανθρακα..αλλα κυριως πολυ μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη.

nice δλδ θα ειμαι καλυμενος απο πρωτεινη οποτε θα αφαιρεσω την whey απαυτο το γευμα. dirollo 2.2% χρησιμοποιω, κομπλε ειναι ετσι? για το φρουτο προπροπονητικα τι γνωμη εχεις? ειναι καλος υδατανθρακας σε μια tdk ή υπαρχουν καλυτεροι? sorry αν σε κουραζω:unsure:

Toxical
27-07-11, 14:42
το φρουτο γιατι δεν το βαζεις καλυτερα με την whey μεταπροπονητικα.Πιστευω οτι πριν δεν θα σου προσφερει κατι.Αμα εχεις φαει 2-3 ωρες πριν το γυμναστηριο τοτε αμα θεσ κανα μισαωρο νωριτερα φαε ενα ξινομηλο ή πιεσ εναν καφε.
Στο μεσημεριανο γιατι δεν εχεις λιπαρα καθολου βαλε τιποτα και εκει

kostas_med13
27-07-11, 14:49
το φρουτο γιατι δεν το βαζεις καλυτερα με την whey μεταπροπονητικα.Πιστευω οτι πριν δεν θα σου προσφερει κατι.Αμα εχεις φαει 2-3 ωρες πριν το γυμναστηριο τοτε αμα θεσ κανα μισαωρο νωριτερα φαε ενα ξινομηλο ή πιεσ εναν καφε.
Στο μεσημεριανο γιατι δεν εχεις λιπαρα καθολου βαλε τιποτα και εκει

συμφωνα με αυτο το αρθρο του muschleboss http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15185-%CE%A3%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%9A%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%9B%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82 εβαλα το φρουτο μιση ωρα πριν. με βολευει βεβαια και η ωρα. μεταπροπονητικα πινω μονο ενα ροφημα με whey και μετα απο 30-45 λεπτα εχω κανονικο γευμα. το θεμα μου εμενα ειναι με το τελευταιο γευμα τι να κανω.. εχεις κατι να προτεινεις? ευχαριστω!

jGod
27-07-11, 14:58
nice δλδ θα ειμαι καλυμενος απο πρωτεινη οποτε θα αφαιρεσω την whey απαυτο το γευμα. dirollo 2.2% χρησιμοποιω, κομπλε ειναι ετσι? για το φρουτο προπροπονητικα τι γνωμη εχεις? ειναι καλος υδατανθρακας σε μια tdk ή υπαρχουν καλυτεροι? sorry αν σε κουραζω:unsure:

κασερι αφοβα..και γιατι 2.2% ρε ?το πληρωνεις και πανακριβα αυτο...βαλε τρικαλινο με 10% λιπος οχι οτι ειναι κ φθηνο(13.5/κιλο) αλλα για να ανεβασεις τα λιπαρα!μη τα φοβασαι..αυτα θα σου καψουν λιπους και θα σου δωσουν ενεργεια!οσο για τα φρουτα..δεν θα βαζα τπτ στην θεση..προσωπικα δεν εχω καθολου υδατανθρακα..και εχω φουλ ενεργεια..σε φαση να μαι παραλια και να θελω να κανω βαρη :) οι πρωτες 2 βδομαδες ειναι ζορικες..

DimitrisT
27-07-11, 15:03
αυτη ειναι η κετο που κανω εδω και 3 μερες:
8:00 - ομελετα με 3 ασπραδια και ενα κροκο, μπεικον μια φετα , τυρι γραβιερα ή φετα,πιπερια,κρεμμυδι

11:00 - μια κονσερβα τονο η μια κονσερβα σαρδελες με μια κ.σ. ελαιολαδο και μια μαγιονεζα

14:00 - κοτοπουλο/μοσχαρι/γαλοπουλα με σαλατα( μια ντοματα ,πιπερια, αγγουρι)

17:00 - μια μπανανα

17:30 - προπονηση

19:00 - 1 σκουπ whey

19:30 - ιδιο με τις 14:00

22:00 - total 0% με μισο σκουπ whey και μια χουφτα αμυγδαλα η καρυδια

θελω να ακουσω αποψεις και αν μπορω να προσθεσω καποιες τροφες. επισης το γιαουρτακι στο βραδυνο ειναι σωστο η να το βγαλω? Ευχαριστω!

Ελπιζω να προσεχεις την ποσοτητα πρωτεινης, αν ειναι μεγαλη μπορει να σε βγαλει απο την κετωση..
Και εχω μια εντυπωση οτι τα λιπαρα σου ειναι λιγα οπως ειπε και ο jgod..

jGod
27-07-11, 15:15
Ελπιζω να προσεχεις την ποσοτητα πρωτεινης, αν ειναι μεγαλη μπορει να σε βγαλει απο την κετωση..
Και εχω μια εντυπωση οτι τα λιπαρα σου ειναι λιγα οπως ειπε και ο jgod..

πως σε βγαζει η πρωτεινη απο την κετωση? τρωω 50γρ πρωτεινη σε καθε γευμα!εννοεις να γινει γλυκογένεση?..το θεωρώ πολυ δύσκολο!εκτος αν τρεχεις αρκετα και πανω απο 120-130 σφυγμους.
δυστηχως..δεν γνωριζουμε ποση πρωτεινη απορροφαται ανα γευμα..θεωρω οτι παει με την αλιπη μαζα..οποτε για τον μεσο ανρθωπο-bber 35-40γρ. ανα γευμα ειναι οκ

DimitrisT
27-07-11, 15:22
πως σε βγαζει η πρωτεινη απο την κετωση? τρωω 50γρ πρωτεινη σε καθε γευμα!εννοεις να γινει γλυκογένεση?..το θεωρώ πολυ δύσκολο!εκτος αν τρεχεις αρκετα και πανω απο 120-130 σφυγμους.
δυστηχως..δεν γνωριζουμε ποση πρωτεινη απορροφαται ανα γευμα..θεωρω οτι παει με την αλιπη μαζα..οποτε για τον μεσο ανρθωπο-bber 35-40γρ. ανα γευμα ειναι οκ

Καλα εξαρταται απο τον οργανισμο παντα, αλλα μπορει να σε πεταξει σχετικα ευκολα εκτος κετωσης..
Αν βεβαια εχεις πολυ περισσοτερα λιπαρα τοτε εισαι οκ, αλλα δεν γραφει ποσοτητες το παιδι παραπανω και μου φαινεται οτι εχει πολυ περισσοτερη πρωτεινη απο λιπαρα ετσι οπως τα εγραψε..

kostas_med13
27-07-11, 15:30
Καλα εξαρταται απο τον οργανισμο παντα, αλλα μπορει να σε πεταξει σχετικα ευκολα εκτος κετωσης..
Αν βεβαια εχεις πολυ περισσοτερα λιπαρα τοτε εισαι οκ, αλλα δεν γραφει ποσοτητες το παιδι παραπανω και μου φαινεται οτι εχει πολυ περισσοτερη πρωτεινη απο λιπαρα ετσι οπως τα εγραψε..

τα λιπαρα οντως ειναι λιγα και θα προσθεσω σε καθε γευμα αρκετα. απο πρωτεινη δεν εχω θεμα, κανονικες ποσοτητες και αυτο που λες οτι παραπανω πρωτεινη μπορει να σε βγαλει απο την κετωση νομιζω ισχυει.

kostas_med13
27-07-11, 15:32
κασερι αφοβα..και γιατι 2.2% ρε ?το πληρωνεις και πανακριβα αυτο...βαλε τρικαλινο με 10% λιπος οχι οτι ειναι κ φθηνο(13.5/κιλο) αλλα για να ανεβασεις τα λιπαρα!μη τα φοβασαι..αυτα θα σου καψουν λιπους και θα σου δωσουν ενεργεια!οσο για τα φρουτα..δεν θα βαζα τπτ στην θεση..προσωπικα δεν εχω καθολου υδατανθρακα..και εχω φουλ ενεργεια..σε φαση να μαι παραλια και να θελω να κανω βαρη :) οι πρωτες 2 βδομαδες ειναι ζορικες..

χαχα ετσι ωραιος:weights:.. θα βαλω τυρια με αρκετα λιπαρα. οσο για την μπανανα σε αλλο φορουμ μου ειπανε για δεξτροζη αλλα δεν ξερω:unsure:

DimitrisT
27-07-11, 15:37
τα λιπαρα οντως ειναι λιγα και θα προσθεσω σε καθε γευμα αρκετα. απο πρωτεινη δεν εχω θεμα, κανονικες ποσοτητες και αυτο που λες οτι παραπανω πρωτεινη μπορει να σε βγαλει απο την κετωση νομιζω ισχυει.

Και να κοιτας να εισαι υποθερμιδικα παντα.

kostas_med13
27-07-11, 15:44
Και να κοιτας να εισαι υποθερμιδικα παντα.

ναι υποθερμιδικα ειμαι παντα αλλα οχι παρα πολυ 200 με 300 θερμιδες κατω

DimitrisT
27-07-11, 15:48
ναι υποθερμιδικα ειμαι παντα αλλα οχι παρα πολυ 200 με 300 θερμιδες κατω

Το τονισα γιατι μερικοι κανουν κετο, δεν τρωνε υδατανθρακα αλλα τρωνε τα κερατα τους απο μπεικον/μαγιονεζα/τυρια και αναρωτιουνται γιατι δεν χανουν λιπος μετα :P .

kostas_med13
27-07-11, 15:49
Το τονισα γιατι μερικοι κανουν κετο, δεν τρωνε υδατανθρακα αλλα τρωνε τα κερατα τους απο μπεικον/μαγιονεζα/τυρια και αναρωτιουνται γιατι δεν χανουν λιπος μετα :P .

χαχαχα ισχυει :green:

jGod
27-07-11, 16:30
καλα σου ειπανε..δεξτροζη βαλε!

kostas_med13
27-07-11, 20:58
καλα σου ειπανε..δεξτροζη βαλε!

σχετικα με τα κιλα μου (84) ξερεις ποση δεξτροζη πρεπει να παιρνω στο περιπου?:unsure:

jGod
27-07-11, 20:58
42

kostas_med13
27-07-11, 21:03
42

ty :bowdown:

DimitrisT
28-07-11, 10:39
14:00 - κοτοπουλο/μοσχαρι/γαλοπουλα με σαλατα( μια ντοματα ,πιπερια, αγγουρι)

Κωστα!
Τωρα το ειδα αυτο, καλυτερα να αποφευγεις τις τοματες, εχουν σακχαρα (6gr στα 240gr τοματας), τρωγε πρασιναδες..
(Καλα λεπτομερεια ειναι αυτο τωρα αλλα μιας και το προσεξα ειπα να σχολιασω :green:)

jGod
28-07-11, 12:19
Κωστα!
Τωρα το ειδα αυτο, καλυτερα να αποφευγεις τις τοματες, εχουν σακχαρα (6gr στα 240gr τοματας), τρωγε πρασιναδες..
(Καλα λεπτομερεια ειναι αυτο τωρα αλλα μιας και το προσεξα ειπα να σχολιασω :green:)

:clap:

Toxical
28-07-11, 12:20
Δηλαδη παιδια ειναι δυσκολο να πετυχεισ κετωση εχοντας το πρωι και μεταπροπονητικα υδατανθρακα? Εννοειτε παντα με αρκετα λιπαρα και πρωτεινη (Δεν αναφερομαι για γραμμωση αλλα για ισοθερμιδικη περιπου).

DimitrisT
28-07-11, 12:28
Δηλαδη παιδια ειναι δυσκολο να πετυχεισ κετωση εχοντας το πρωι και μεταπροπονητικα υδατανθρακα? Εννοειτε παντα με αρκετα λιπαρα και πρωτεινη (Δεν αναφερομαι για γραμμωση αλλα για ισοθερμιδικη περιπου).

Ε τωρα ειναι αναλογα με τον οργανισμο, αλλοι και με 100gr υδατανθρακα τη μερα ειναι σε κετωση..
Αλλα γενικα αμα ακολουθεις TKD ο υδατανθρακας ειναι πριν και ακριβως μετα την προπονηση ΜΟΝΟ, δεν υπαρχουν refeeds.
Στις CKD κανεις ενα refeed την βδομαδα η οποτε νιωθεις οτι το χρειαζεσαι.
Στις SKD δεν κανεις ποτε refeed και δεν τρως φυσικα υδατανθρακες καθολου, αυτη την κανουν συνηθως οι πολυ παχυσαρκοι.
Στην περιπτωση που θες να εχεις οπωσδηποτε υδατανθρακα 2 φορες τη μερα αντι για το πρωι φα'τον (τον υδατανθρακα :green:) πριν την προπονηση...

Edit : Το ''γραμμωση'' με την ''ισοθερμιδικη'' δεν εχει να κανει με υδατανθρακες, μονο με τις θερμιδες που τρως μεσα στη μερα..

kostas_med13
28-07-11, 14:03
Κωστα!
Τωρα το ειδα αυτο, καλυτερα να αποφευγεις τις τοματες, εχουν σακχαρα (6gr στα 240gr τοματας), τρωγε πρασιναδες..
(Καλα λεπτομερεια ειναι αυτο τωρα αλλα μιας και το προσεξα ειπα να σχολιασω :green:)

ναι αυτο που λες ισχυει το ηξερα, αλλα ενταξει δεν κανω τοσο περιορισμο. αλλωστε η ντοματουλα προσφερει τοσα και τωρα το καλοκαιρακι την εχουμε και αφθονη.. αλλα δεν τρωω και πολυ don't worry :P. εχω χασει ηδη ενα μισι κιλο σε πεντε μερες :green: και αποδοση στο gym πολυ καλη, τεζα θα ελεγα :weights: χαχα.. σ'ευχαριστω παντως για την παρατηρηση!:thumbup:

DimitrisT
28-07-11, 15:13
ναι αυτο που λες ισχυει το ηξερα, αλλα ενταξει δεν κανω τοσο περιορισμο. αλλωστε η ντοματουλα προσφερει τοσα και τωρα το καλοκαιρακι την εχουμε και αφθονη.. αλλα δεν τρωω και πολυ don't worry :P. εχω χασει ηδη ενα μισι κιλο σε πεντε μερες :green: και αποδοση στο gym πολυ καλη, τεζα θα ελεγα :weights: χαχα.. σ'ευχαριστω παντως για την παρατηρηση!:thumbup:

Μπορει να ζηλευω τις τοματες που τρως αλλα ειμαι σιγουρος οτι και εσυ θα ζηλευεις τα δικα μου refeeds! :turtle: :turtle: (κυκλικη κετο εδω..)

kostas_med13
28-07-11, 15:19
Μπορει να ζηλευω τις τοματες που τρως αλλα ειμαι σιγουρος οτι και εσυ θα ζηλευεις τα δικα μου refeeds! :turtle: :turtle: (κυκλικη κετο εδω..)

χαχα του δινεις και καταλαβενει δλδ ε? :P μερα ξεκουρασης επιλεγεις για refeed ετσι?

DimitrisT
28-07-11, 15:42
χαχα του δινεις και καταλαβενει δλδ ε? :P μερα ξεκουρασης επιλεγεις για refeed ετσι?

Υποθερμιδικα ειμαι και στα refeeds (απλα λιγοτερο υποθερμιδικα απο τις υπολοιπες μερες), αλλα λογω ελειψης μου φαινεται βουνο ολο αυτο το φαι :green:
Απο βαρη ξεκουραση ναι, αλλα παω για περπατημα το πρωι με το που ξυπνησω και μετα αρχιζω..

jGod
28-07-11, 16:12
συνονοματε κανεις πολυ χαλαρο περπατημα? ...με απασχολει τελευται τι αεροβιο πρεπει να κανω οσο ειμαι σε κετο.
εδω και 2 βδομαδες..περπαταω 25λεπτα στο 4.8 ...βαρεμαρα τελειως..ειμαι γυρω στο 115-117 παλμους εκει

DimitrisT
28-07-11, 16:23
συνονοματε κανεις πολυ χαλαρο περπατημα? ...με απασχολει τελευται τι αεροβιο πρεπει να κανω οσο ειμαι σε κετο.
εδω και 2 βδομαδες..περπαταω 25λεπτα στο 4.8 ...βαρεμαρα τελειως..ειμαι γυρω στο 115-117 παλμους εκει

Ναι χαλαρο, αλλα δεν την παλευω με τιποτα στο γυμναστηριο.. Βγαινω εξω στην παραλια.. Γυρω στη 1 ωρα.
Απ 'οσα διαβαζω παντως μπορεις να κανεις τα παντα μεχρι ελαφρυ τζοκινκ.. τα HIIT και sprint καλυτερα να αποφευγονται..
Οταν κανω αεροβιο μετα τα βαρη παντως περπατημα στο 6,2 συνηθως με λιγη κλιση γιατι δε νιωθω καθολου αλλιως :green: