PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιματολογικες TEFAAtzi !!!



TEFAAtzis
27-07-11, 15:34
Για πρωτη φορα ετυχε να τις κανω σε περιοδο που ειχα 7 ημερες ξεκουραση απο τις προπονησεις!!
Εχουμε και λεμε"



ΣΑΚΧΑΡΟ = 79 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 70 - 115
ΟΥΡΙΑ = 60 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 10 - 50
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ = 1,36 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 0,80 - 1,30
SGOT/AST = 26 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 10 - 37
SGPT/ALT = 33 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 10 - 37
CPK = 236 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 30 - 190
LDH = 409 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 170 - 480
XΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ = 133 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 125 - 220
HDL = 44 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 35 - 65
ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ = 35 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 60 - 165
ΦΩΣΦΟΡΟΣ = 4,1 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 2,6 - 4,5
ΟΛ. ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ= 7,7 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 6,6 - 8,7
ΛΕΥΚΩΜΑΤΙΝΗ = 4,5 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 3,8 - 5,1
ΣΦΑΙΡΙΝΕΣ = 3,2 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 2,4 - 3,5
A/G ΛΕΥΚΩΜΑΤΙΚΟ ΠΗΛΙΚΟ = 1,4 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 1,5 - 2,5
ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ = 6,8 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 2,5 - 7,0
ΑΣΒΕΣΤΙΟ = 10,20 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 8,10 - 10,40
ΣΙΔΗΡΟΣ = 82 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 45 - 160
LDL = 82 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 100 - 170
ΒΙΤΑΜΙΝΗ Β12 = 711,0 ΜΕ Φ.ΤΙΜΕΣ 145,0 - 914,0


Να πω οτι δεν εκανα χρηση κρεατινης στο διαστημα πριν τις εξετασεις απλα υποθετω πως δεν επινα αρκετο νερο και για αυτο λογικα θα ναι ετσι οι τιμες σε ΟΥΡΙΑ και ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ

jimmy007
27-07-11, 16:52
Πολύ αδύνατος πρέπει να είσαι εσύ και να παίρνεις πολλές πρωτείνες...

TEFAAtzis
27-07-11, 16:54
Πολύ αδύνατος πρέπει να είσαι εσύ και να παίρνεις πολλές πρωτείνες...

Αμα θα δεις την βυζαρα μου θα καταλαβεις τι ειμαι:P.Αυτο απο που το συμπερανες ρε κτηνος???:)

jimmy007
27-07-11, 17:00
Αμα θα δεις την βυζαρα μου θα καταλαβεις τι ειμαι:P.Αυτο απο που το συμπερανες ρε κτηνος???:)

Aδύνατος εννοώ από άποψη λίπους. Στεγνός δηλαδή.

TEFAAtzis
27-07-11, 17:01
Aδύνατος εννοώ από άποψη λίπους. Στεγνός δηλαδή.

γυρω στο 11.Aλλα απο που τα συμπερανες αυτα??Και ειδικα το αλλο με τις πρωτεινες!!!

jimmy007
27-07-11, 17:04
γυρω στο 11.Aλλα απο που τα συμπερανες αυτα??Και ειδικα το αλλο με τις πρωτεινες!!!

Για τις πρωτείνες από την ουρία και για το λίπος από τα τριγλυκερίδια κυρίως.

TEFAAtzis
27-07-11, 17:20
Για τις πρωτείνες από την ουρία και για το λίπος από τα τριγλυκερίδια κυρίως.

η ουρια εχει σχεση κυριως με την ενυδατοση που οπως προειπα δεν επινα ποτε πολυ νερο.Οι πρωτεινη φαινεται κυριως στο συκωτι

jimmy007
27-07-11, 17:41
η ουρια εχει σχεση κυριως με την ενυδατοση που οπως προειπα δεν επινα ποτε πολυ νερο.Οι πρωτεινη φαινεται κυριως στο συκωτι

Aν έχεις μεγάλη πρωτεινική λήψη ανεβαίνει η ουρία.
Η πρωτείνη πως φαίνεται στο συκώτι?

TEFAAtzis
27-07-11, 17:43
Aν έχεις μεγάλη πρωτεινική λήψη ανεβαίνει η ουρία.
Η πρωτείνη πως φαίνεται στο συκώτι?

στις τρανσεναμινασες
SGOT/AST
SGPT/ALT

Nive
27-07-11, 17:51
Ο φίλος πιο πάνω έχει δίκιο,το αποτέλεσμα-το κατάλυπο του μεταβολισμού της πρωτ. είναι η ουρία.
CPK λογικό να`ναι ψηλά αφού γυμνάζεσαι (+++ αμινοτρανσφεράσες και αλδολάση)
;)

Υ.Γ. τρανσαμινάσες καλές άρα οκ...

TEFAAtzis
27-07-11, 18:01
Ο φίλος πιο πάνω έχει δίκιο,το αποτέλεσμα-το κατάλυπο του μεταβολισμού της πρωτ. είναι η ουρία.
CPK λογικό να`ναι ψηλά αφού γυμνάζεσαι (+++ αμινοτρανσφεράσες και αλδολάση)
;)

Υ.Γ. τρανσαμινάσες καλές άρα οκ...

για την CPK δεν ειπα τπτ.Και οσο για την ουρια δικιο εχεις αλλα απο τη στιγμη που οι τρανσεναμινασες ειναι οκ νομιζω δεν παιζει θεμα.Ας μας πει και καποιος ποιο ειδικος ομως οπως o isis

chris corfu
27-07-11, 19:38
ουρια κ κρεατινη δειχνουν οτι εχεις πολυ ψηλα πρωτεινες χωρις να το χρειαζεσαι τοσο.. τα υπολοιπα δεν δειχνουν κατι ανησηχητικο.. παιζει ρολο και το νερο οπως ανεφερες αλλα καλο ειναι να ριξεις λιγο πρωτεινη που λογικα θα εχεις ψηλα.. αν περιμενεις να καταλαβεις απο τις τρανσαμινασες την πρωτεινη, λιγο εως παρα πολυ χλωμο... αυτα απο μενα.. :thumbup:

Υ.Γ. και λογικα κ απο τον ιδιο λογο εχεις σχεδον στο οριο και ουρικο οξυ που δεν ειναι κ οτι καλυτερο.. για μενα ριξε οπωσδηποτε λιγο την πρωτεινη σου..

tasos2
28-07-11, 12:32
Λοιπον ακου φιλε. Εγω παλια εδινα βαρος μονο σε πρωτεινη και υδατανθρακα ελαχιστο. Υποψιαζομαι οτι αυτο εσυ το κανεις συνεχως γιατι θες να εισαι παντα κομματια. Τοτε λοιπον ειχα ουρια σχεδον 50 και ημουν 19 χρονων. Τωρα 24 χρονων με μεγαλυτερη ποσοτητα πρωτεινης αλλα και με πολλους υδατανθρακες ειμαι στο 26. Γενικα να ξερεις το φυσιολογικο για το σωμα ειναι διπλασιοι υδατανθρακες σε γραμμαρια απο πρωτεινη. Οι κετογονες ειναι για τους αγωνιστικους και τις κανουν αναγκαστικα μονο για να κατεβουν στον αγωνα αλλιως ειναι οτι χειροτερο για τον οργανισμο ειδικα αν τις κανεις συνεχεις.
Αποψη μου λοιπον βαλε υδατανθρακες για να εχεις καλυτερη υγεια και καλυτερο σωμα ;)

jGod
28-07-11, 12:34
μα δεν κανει κετωση ρε φιλε το παιδι.κανονικα τρωω υδατανθρακες και μαλιστα αρκετους μιας και τον ζω καθημερινα.παρολαυτα συμφωνω με το οτι η κετωση δεν ειναι για συνεχεια..την ακολουθω εδω και 1 μηνα..και μετα τον αυγουστο θα την κοψω..αν και θελω μεχρι τοτε να κανω εξετασεις για να δω π ειμαι!αυτα!

TEFAAtzis
28-07-11, 12:48
Λοιπον ακου φιλε. Εγω παλια εδινα βαρος μονο σε πρωτεινη και υδατανθρακα ελαχιστο. Υποψιαζομαι οτι αυτο εσυ το κανεις συνεχως γιατι θες να εισαι παντα κομματια. Τοτε λοιπον ειχα ουρια σχεδον 50 και ημουν 19 χρονων. Τωρα 24 χρονων με μεγαλυτερη ποσοτητα πρωτεινης αλλα και με πολλους υδατανθρακες ειμαι στο 26. Γενικα να ξερεις το φυσιολογικο για το σωμα ειναι διπλασιοι υδατανθρακες σε γραμμαρια απο πρωτεινη. Οι κετογονες ειναι για τους αγωνιστικους και τις κανουν αναγκαστικα μονο για να κατεβουν στον αγωνα αλλιως ειναι οτι χειροτερο για τον οργανισμο ειδικα αν τις κανεις συνεχεις.
Αποψη μου λοιπον βαλε υδατανθρακες για να εχεις καλυτερη υγεια και καλυτερο σωμα ;)

καμια σχεση.Τρωω αρκετο υδατανθρακα.Και το χειμωνα ημουν + 10 κιλα πανω οποτε δεν ισχυει το κομματια!!!Και οπως προειπε και ο jGod δεν κανω κετοση και ουτε εχω κανει ποτε,ισα ισα την κοροιδευω κιολας!!!

GRF
28-07-11, 13:38
H LDL και τα τριγλυκερίδιά σου είναι χαμηλά όπως σχεδόν σε όλους όσους κάνουν βάρη.

Για την ουρία και το ουρικό οξύ είναι αυτό που είπε ο jimmy για την πρωτεΐνη και αυτό που λες εσύ για το νερό.

Για την κρεατινίνη και αυτό μάλλον λόγω ενυδάτωσης - εκτός αν η πρωτεΐνη που παίρνεις έχει και κρεατίνη μέσα.

Για το CPK τα έχουμε ξαναπεί.

Γενικά νομίζω ότι οι εξετάσεις είναι τυπικές ανθρώπου που γυμνάζεται και ειδικά με βάρη.