PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιολόγηση διατροφής για αύξηση μυικής μάζας



Rafakos96
31-07-11, 18:07
Γεια σας,αφού συστήθηκα στα νέα μέλη.Είπα να γράψω κ εγώ την διατροφή που προκειται να ακουλουθήσω για την αύξηση της μυικής μου μάζας κ φυσικά να μου την αξιολογησετε.Λοίπον πρωτα λέω να σας πω την ιστορία μου,εδω κ ένα χρόνο που κάνω βαρη κ αεροβια 6 ημέρες την εβδομαδα,δν ειδα καμια διαφορα στην υγεια μ κ στο ποσοστο τ λιπους μου,μάλλον λογω διατροφης ,γαριδακια κ σουβλάκια,τρ κάπως τα έχω σιχαθει...Είμαι πλ χαρουμενός που σας βρήκα κ μου δινέται η ευκαιρια να αλλάξω την διατροφή κ το σώμα μου..με την βοηθεια τόσων αξιόλογων μελων του φορουμ.Τα άθρα του φορουμ τα έχω διαβασει ολα αλλα κ πάλι ειμαι σιγουρος πως με σχέση με εσας στην ουσια δν ξερω τπτ απολυτως.Λοιπον τρ θα πάω 2α λυκειου,ειμαι 1.74,63 περίπου κιλά κ με ποσοστο λιπους 21,5 τοις εκατό .παρακαλω μην χλευασεται ,ενω το βαρος μ ειναι χαμηλο,εχω μεγάλη κοιλια με ψωμάκια,μπρατσα τα γυναικειά.κ ποια δν θέλω να ειμαι έτσι για αυτο το λογο ειμαι εδω κ σας γράφω για αυτό.Θα με ενδιέφερε στον μελλον να ειμαι μποντιμπιλντερ ..κ τον έχω ως ένα επαγγελματικο προσανατολισμο.εδω κ 3 χρόνια.αλλα δν ηξερα το πως..Η διατροφη μ δν καταλαβα αν πρεπει να περιλαμβανεται στην διατροφη.Λοιπόν η διατροφή μου,ολα τα σχολια καλοδεχουμενά: 1ο γευμα 7.45: 1 μηλο,2 αυγά,1 ασπραδι,60 γρ βρώμή,1 κ.γλ φυστικοβουρο. 2ο γεύμα 11.25: 1 τοστ ολικής με τονο,ντοματα,μουσταρδα η κοτοπουλο με ντομάτα η κοτοπουλο. 3ο γεύμα 14.30: 200 γρ πατατα ωμη παντα ζυγισμένη,150 γρ κοτοπουλο και σαλάτα με 2κγλ λάδι ή ψαρόσουπα 1 πιατο ή 1 φλ λαδερα φασολακια στραγγισμένα με 1 τονο η 1 μερ κρέας π.χ μοσχαρι ή 1 πιατο φακες με 5 παστες σαρδέλες ή 1 πιατο γιουρβαλακια κλασικα ή τονοσαλατα-κοτοσαλατα με 2 κγλ λάδι ή 2 αυγα ,σπανάκι βραστο,100 γρ ανθοτυρο,1 ντομάτα,λεμονι κ 2 κγλ λαδι ή 4 καλαμάκια κοτο με 200 γρ πατατα ορ 1 φλ ρυζι βρασμένο η ωμο το μετράω? ,1 σαλάτα με 2 κγλ λάδι. 17.00: γυμναστήριο. Πριν το γυμν 3ο γευμα: 30 γρ φετα ή 100 γρ κοτατζ η ανθοτυρο,1 φρουτο. Μετα το γυμν 4ο γεύμα: 2κγλ γλυκοζη,30 γρ πρωτεινή ορου. 5ο γευμα 8.25: 1 μερ κρεας,σαλάτα επιλογης,1 πατάτα ή 1 φλ ρύζι. 6ο γευμα προ υπνου: 1γιαουρτι 2τοιςεκατο κ 8 αμυγδαλα η καρυδια.. Αυτη ειναι η διατροφη που λογικα ειναι μπαχαλο..χαχαΝα ρωτησω το ρυζι να το μετράω ωμό ,την πατατα ξερω ωμη κ κρεας μαγειρεμενο.ΠΕριμενω με αγωνια τα σχολια σας..πανω στην διατροφη μου.Το μυνημα αναγκαστηκα να το ξαναγραψω απο την αρχη γτ μ κοπηκε το ιντερνετ στο κινητο.σορρυ πραγματικα αμα το μυνημα δν ειναι σ καλή μορφή αλλα το γραφω απο αφης χπερια 10 μινι ευχαριστω εκ τον προταιρον και να προσθεσω πως δεν εχω ελδνυθερο χρονο να μάγειρευω αλλα αυτο δν σημαινει πως δν θα το προσπαθησω,κ παλι ευχαριστω.2 ωρες εκανα να το γραψω

thegravijia
31-07-11, 18:43
μια χαρα ειναι η διατροφη σου
μαλλον την προπονηση πρεπει να διορθωσεις

Rafakos96
31-07-11, 18:52
μια χαρα ειναι η διατροφη σου
μαλλον την προπονηση πρεπει να διορθωσεις
Ευχαριστω το ρυζι ωμό ή μαγειρεμενο? .δηλαδη οι φακες κ τα γιουρβαλάκια κ τα φασολακια? Ευχαριστω πολλη παντως@σιγουρα?αμα μπορεις πες μου τι να αλλαξω

thegravijia
31-07-11, 18:54
Ευχαριστω το ρυζι ωμό ή μαγειρεμενο? .δηλαδη οι φακες κ τα γιουρβαλάκια κ τα φασολακια? Ευχαριστω πολλη παντως@σιγουρα?αμα μπορεις πες μου τι να αλλαξω

to ρυζι κ την πατατα ωμα τα μετρας
δε βλεπω οτι πρεπεινα αλλαξεις κατι για αρχη

Rafakos96
31-07-11, 19:15
Οι ποσοτητες καλές ειναι?να προτιμω την πρασινη σαλάτα η την ντοματοσαλάτα?το γευμα με το σπανακι,τα αυγα και ντολτκτα,ανθοτυρο ειναι πλήρης?το γευμα πριν την προπόνηση στο γυμναστηριο.το γευμα με τις φακες κ την ψαροσουπα ειναι κλ απο άποψη πρωτεινης.μου ειπαν οτι δν ειναι καλο..ισχυει?ευχαριστω κ παλι κ συγνωμη που γινομαι κουραστικοσ

thegravijia
31-07-11, 19:20
Οι ποσοτητες καλές ειναι?να προτιμω την πρασινη σαλάτα η την ντοματοσαλάτα?το γευμα με το σπανακι,τα αυγα και ντολτκτα,ανθοτυρο ειναι πλήρης?το γευμα πριν την προπόνηση στο γυμναστηριο.το γευμα με τις φακες κ την ψαροσουπα ειναι κλ απο άποψη πρωτεινης.μου ειπαν οτι δν ειναι καλο..ισχυει?ευχαριστω κ παλι κ συγνωμη που γινομαι κουραστικοσ>

το γευμα πριν την προπονηση ισως κ να το εβγαζα απο κει κ περα
τι να φας ψαροσουπα τι σκετο ψαρι το ιδιο ειναι

Rafakos96
31-07-11, 19:33
Και τι να βάλω?

thegravijia
31-07-11, 19:36
Και τι να βάλω?
τιποτα αρκει να κανεις ενα καλο γευμα 2-3 ωρες πρι ντην προπονηση

Rafakos96
31-07-11, 19:42
Δηλαδη να μην τρώω το 3ο γεύμα.?

ionos1
01-08-11, 10:54
εγω φιλος το μονο που θα αλλαζα θα ηταν τα 200γρ πατατα θα τα κατεβαζα στα 150γρ και θα εβγαζα το φυστικοβουτυρο απο το πρωινο και θα εβαζα 6-8 αμυγδαλα.
η διατροφη φαινεται καλη και εχει μια δομη... οποτε μαλλον στην προπονηση εχεις προβλημα: φτιαξε θεμα με την προπονηση σου .
Επισης διαβασα οτι κανεις 6 φορες βαρη την εβδομαδα στη θεση σου θα εβαζα 4-5 φορες βαρη και 3-4 φορες 30λεπτο αεροβιο μεχρι να ψιλοστεγνωσεις και να καθαρισεις λιγο και μετα απο κανα 3μηνο θα κοιτουσα για διατροφη και προπονηση που ταιριαζει περισσοτερο σε ογγο...
Ο,τι και αν κανεις καλη συνεχεια!

Rafakos96
01-08-11, 14:46
Ευχαριστω.το ρυζι το καστανο ειναι καλα 1 φλ ωμο ρυζι?

ionos1
01-08-11, 14:59
Ευχαριστω.το ρυζι το καστανο ειναι καλα 1 φλ ωμο ρυζι?

ναι φανταζομαι καλα ειναι εγω βαζω περιπου 100γρ καστανο το μεσημερι κοιτα το σακουλακι με το ματι και υπολογισε

Rafakos96
01-08-11, 15:15
Δηλαδη να μην αρχίσω όγκο?

ionos1
01-08-11, 19:25
αυτο ειναι καθαρα θεμα δικο σου... και καθαρα θεμα της διατροφης σου ''ο ογκος'' αυτη η διατροφη που εχεις πρεπει να ειναι λιγο πανω απο τις θερμιδες συντηρησης ..κρατα την για κανα 2-3 μηνες για να καθαρισεις λιγο απο λιπος και στη συνεχεια μπες σε ενα πιο δυνατο προγραμμα ογγου

jGod
01-08-11, 20:17
αν θελεις να ακουσεις και αλλες αποψεις καντην ευαναγνωστη και μετα τα λεμε!

pizzass
01-08-11, 22:36
το παλικαρι εξηγησε το λογο που το ποστ του εχει τετοια μορφη δν καταλαβαινω γτ πρεπει να απαντησεις με τετοιο τροπο..αν σε κουραζει τοοοσο πια μην απαντας καθολου..ελεος πια εδω μεσα με κατι τετοια σχολια τι προσπαθειτε δλδ να δειχθητε με αυτον τον τροπο..τεσπα εγω θα σ ελεγα οτι η διατροφη σου ειναι αρκετα καλη μονο στο 2ο γευμα που εχεις τοστ κοιτα να τρως αρκετο υδατανθρακα γτ νμζω οτι 2 φετες του τοστ δν ειναι αρκετες..

pizzass
01-08-11, 22:39
επισης το γευμα πριν τον υπνο ισως να μην εχει αρκετη πρωτεινη..με μια επιφυλαξη θα σ ελεγα να το συνδιασεις με 1 ποτηρι γαλα η να βαλεις και αλλο γιαουρτακι..αλλα ας ειπωθουν κ αλλες γνωμες πανω σ αυτο..

ionos1
01-08-11, 23:24
το παλικαρι εξηγησε το λογο που το ποστ του εχει τετοια μορφη δν καταλαβαινω γτ πρεπει να απαντησεις με τετοιο τροπο..αν σε κουραζει τοοοσο πια μην απαντας καθολου..ελεος πια εδω μεσα με κατι τετοια σχολια τι προσπαθειτε δλδ να δειχθητε με αυτον τον τροπο..τεσπα εγω θα σ ελεγα οτι η διατροφη σου ειναι αρκετα καλη μονο στο 2ο γευμα που εχεις τοστ κοιτα να τρως αρκετο υδατανθρακα γτ νμζω οτι 2 φετες του τοστ δν ειναι αρκετες..

.
1.74,63 περίπου κιλά κ με ποσοστο λιπους 21,5 τοις εκατό.. εχει γραψει δεν νομιζω να χρειζεται τον υδατανθρακα σε αυτο το γευμα την πρωτεινη ομως ναι ...

οσο για το μηνυμα ειναι οντως κουραστικο αλλα δεν πειραζει δειχνουμε κατανοηση λογω τεχνικων προβληματων ;)

pizzass
02-08-11, 00:00
ειναι οντως πολυ παραξενα τα στατς..δλδ για 1.74 τα 63 κιλα ειναι πολυ λιγα..αλλα υπαρχει και υψηλο ποσοστο λιπους :S ισως να εχεις και δικιο αλλα μηπως θα επρεπε να φτασει ασ πουμε 70-72 κιλα πριν αρχισει να ανησυχει για υδατανθρακα?? και ασ ειναι 21 % λιπος..δλδ οπως το φανταζομαι δν πρεπει να εχει σχεδον καθολου μυικα κιλα πανω του..πως το βλεπεις εσυ??

Rafakos96
02-08-11, 00:21
Ευχαριστω πλ..Να στε καλα.Συγνωμη για την μορφή του κειμένου.όλα αυτά που είπατε με μπερδέψατε.τι να κάνω τελικα.ναι εχω πλ λιγη μυική μάζα..Γίνεται να ειμαι στις θερμιδες συντήρησης και να παιρνω μυικη μαζα κ να χάνω λίπος.Ισχύει?τλκ τι να κάνω στο 2ο κ στο τελευταιο γεύμα?

Rafakos96
02-08-11, 14:51
?

ionos1
02-08-11, 16:01
αυτο ειναι καθαρα θεμα δικο σου... και καθαρα θεμα της διατροφης σου ''ο ογκος'' αυτη η διατροφη που εχεις πρεπει να ειναι λιγο πανω απο τις θερμιδες συντηρησης ..κρατα την για κανα 2-3 μηνες για να καθαρισεις λιγο απο λιπος και στη συνεχεια μπες σε ενα πιο δυνατο προγραμμα ογγου

εγω στη θεση σου , σου ειπα θα ανεβαζα λιγο την πρωτεινη στο 2ο γευμα και θα κρατουσα αυτην τη διατροφη για 3 μηνες.... επισης μου φαινεται αδυνατο με αυτα τα stats να εχεις 21% λιπος... αντιθετως εισαι ελλιποβαρης για αυτο το υψος και αυτα τα κιλα... βασικα εκανες λιπομετρηση ή με το ματι τα υπολογισες?

Rafakos96
02-08-11, 17:31
Eυχαριστώ,όντως έκανα λάθος δεν είναι 21 τοις εκατό αλλά είναι 18 %..Ναι έκανα λιπομέτρηση...!Απλώς είχα καιρό να κάνω μέτρηση και το μπέρδεψα..Και παλία καπου στο 18 ήταν..Όκα θα κάνω αυτό που μου είπες...Να σε ρωτήσω κοιλιακούς-φέτες πότε λές περίπου να κάνω?Τώρα μπαίνω από υπολογιστή και μπορώ να κάνω ποιο ευαγνωστο το κείμενο αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας..τι να κάνω?

ionos1
02-08-11, 18:02
Eυχαριστώ,όντως έκανα λάθος δεν είναι 21 τοις εκατό αλλά είναι 18 %..Ναι έκανα λιπομέτρηση...!Απλώς είχα καιρό να κάνω μέτρηση και το μπέρδεψα..Και παλία καπου στο 18 ήταν..Όκα θα κάνω αυτό που μου είπες...Να σε ρωτήσω κοιλιακούς-φέτες πότε λές περίπου να κάνω?Τώρα μπαίνω από υπολογιστή και μπορώ να κάνω ποιο ευαγνωστο το κείμενο αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας..τι να κάνω?

για κοιλιακους φετες θελεις καταρχην να να βαλεις καποια μυικα κιλα (για να παρουν και αυτοι ογγο) και κατα δευτερον θελει καιρο αεροβιο ωστε να ριξεις τα ποσοστα λιπους περι το 12% ...θελει δουλεια οπως και ολο το σωμα και μην τους βαζεις ως αμεσο στοχο ειναι κατι που θα ερθει μετα απο καιρο ...και οπως ειπε και καποιος γνωστος του φορουμ ''Τα αγαλματα φτιαχνονται απο βραχους ! αρα θα πρεπει να ανεβασεις τα κιλα σου και μετα να κατεβεις στο επιπεδο που θελεις''

Rafakos96
02-08-11, 18:56
Εσυ πόσο καιρο έκανες να κάνεις τους κοιλιακους σου?ποσα κιλα,υψος κ λιπος είσαι?Τνχ

ionos1
02-08-11, 19:21
Εσυ πόσο καιρο έκανες να κάνεις τους κοιλιακους σου?ποσα κιλα,υψος κ λιπος είσαι?Τνχ

τωρα δεν θυμαμαι να σου πω γιατι απο μικρος γυμναζομουν και εκανα και αεροβιο (οχι εντονα αλλα ημουν σε καλη κατασταση)...πιστευω με καλη διατροφη και γυμναστικη σε 1 6μηνο θα παρεις τα πρωτα δειγματα
στατς 1,78 79 κιλα 10%-11% λιπος

Rafakos96
08-08-11, 16:54
Έχω ακόμα ενδοιασμους.Δεν μαρεσει να παιρνω κ να χάνω βάρος.Ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ογκογράμμωση κ που μπορω να μάθω για αυτήν πληροφορίες

Rafakos96
08-08-11, 23:13
?

Rafakos96
09-08-11, 14:49
?

kostas11
09-08-11, 14:53
ζητας bodyrecomposition...
http://www.leangains.com/
διαβασε εδω και θα καταλαβεις περισσοτερα

thanasis76
09-08-11, 15:46
δεν χρειαζεται αν κανεις ογκο η γραμμωση, αυτα τα δυο ειναι πολυ παρεξηγημενα....
φτιαχνεις μια διατροφη καθαρη και σωστη απο θεμα πρωτεινες, υδατανθρακες, και καλα λιπαρα και μαζι με σωστη γυμναστικη το σωμα σου θα αλλαζει... θα φτιαχνεις μυες και θα χανεις λιπος...
αν θελεις διαβασε εδω, σιγουρα θα σε βοηθησει να καταλαβεις πολλα!!!!!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11024-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-by-Savage-%28update-20.6.2011%29

kostas11
09-08-11, 16:19
δεν χρειαζεται αν κανεις ογκο η γραμμωση, αυτα τα δυο ειναι πολυ παρεξηγημενα....
φτιαχνεις μια διατροφη καθαρη και σωστη απο θεμα πρωτεινες, υδατανθρακες, και καλα λιπαρα και μαζι με σωστη γυμναστικη το σωμα σου θα αλλαζει... θα φτιαχνεις μυες και θα χανεις λιπος...
αν θελεις διαβασε εδω, σιγουρα θα σε βοηθησει να καταλαβεις πολλα!!!!!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11024-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-by-Savage-%28update-20.6.2011%29

:turtle::rolf:
αν το πας ετσι φιλε μου βλεπω να κανεις καμια δεκαετια να φτιαξεις ενα αξιοπρεπη σωμα...δεν ειναι τυχαιο που οι παλιοι ειχαν χωρισει αυτα τα δυο ογκος και γραμμωση...
ειναι πολυ απλο για να το καταλαβει καποιος,οσο πιο πολλα κιλα καταφερεις να βαλεις στον ογκο,τοσο περισσοτερα μυικα θα βαλεις.δηλαδη τι προτημας,να περνεις 1-2 καθαρα μυικα κιλα τον χρονο,η να βαζεις 10-15 κιλα και απο αυτα να ειναι τα 3-5 καθαρα?επισης καποιος που τρωει πολυ στον ογκο σικωνει και περισσοτερα κιλα,που σημαινει και μεγαλυτερη αυξηση της μυικης μαζας :welcome:

thanasis76
09-08-11, 16:31
:turtle::rolf:
αν το πας ετσι φιλε μου βλεπω να κανεις καμια δεκαετια να φτιαξεις ενα αξιοπρεπη σωμα...δεν ειναι τυχαιο που οι παλιοι ειχαν χωρισει αυτα τα δυο ογκος και γραμμωση...
ειναι πολυ απλο για να το καταλαβει καποιος,οσο πιο πολλα κιλα καταφερεις να βαλεις στον ογκο,τοσο περισσοτερα μυικα θα βαλεις.δηλαδη τι προτημας,να περνεις 1-2 καθαρα μυικα κιλα τον χρονο,η να βαζεις 10-15 κιλα και απο αυτα να ειναι τα 3-5 καθαρα?επισης καποιος που τρωει πολυ στον ογκο σικωνει και περισσοτερα κιλα,που σημαινει και μεγαλυτερη αυξηση της μυικης μαζας :welcome:

πας καλα ρε φιλε??? το παν ειναι να βαζεις καθαρα κιλα, αν ειναι να βαλω 3 κιλα μυες ( που δεν μπαινουν ) σε ενα χρονο και να βαλω και 12 κιλα λιπος τοτε ζητω που καηκαμε!!!!!!!
φυσικα και το πιο καλο ειναι να βαλεις 1-2 καθαρα κιλα το το χρονο. το ΒΒ δεν ειναι αθλημα που εχεις αποτελεσμα σε 6 μηνες, 1 χρονο...
κανε την διατροφη τροπο ζωης, κανε το γυμναστηριο τροπο ζωης και αλλαξε το σωμα σου ηρεμα, χωρις βιασινες και χωρις μεγαλες αποκλησεις στα κιλα σου....

thanasis76
09-08-11, 16:33
ειναι πολυ απλο για να το καταλαβει καποιος,οσο πιο πολλα κιλα καταφερεις να βαλεις στον ογκο,τοσο περισσοτερα μυικα θα βαλεις.
αυτο δεν το σχολιαζω!!!:bowdown::bowdown::bowdown::turtle::turtle::turtle:

Txc
09-08-11, 22:42
+1000 στον Θαναση...

Εχετε την εντυπωση πολλοι, οτι κανουμε ΒΒ για να βγουμε στην παραλια και να πουλησουμε μουρη...

Δεν ειναι για μενα τουλαχιστον ετσι...

Προσαρμωζεις την ζωη σου γυρω απο το γυμναστηριο, αποκτας ενα προγραμμα, πειθαρχια, σωστη διατροφη, καλη φυσικη κατασταση, ΥΓΕΙΑ και θετεις μικρους εφικτους στοχους μελλοντικα...

thanasis7
09-08-11, 23:11
Εγώ έχω 7,5% λίπος και τρωο ότι θέλω, δεν ξέρω μπορεί να είμαι τυχερός....

kostas11
10-08-11, 11:37
οτι νανε :unsure:
ο αλλος εβγαλε συμπερασμα οτι το κανω για την παραλια.ο αλλος λεει δεν γινετε 3 μυικα κιλα...
οτι πειτε :welcome:

thanasis76
10-08-11, 11:40
οτι νανε :unsure:
ο αλλος εβγαλε συμπερασμα οτι το κανω για την παραλια.ο αλλος λεει δεν γινετε 3 μυικα κιλα...
οτι πειτε :welcome:

το εχεις τοσο ευκολο να παρεις τοσο ευκολα 3 μυικα κιλα???
νομιζεις πως ειναι σωστο να κανεις ογκο και να περνεις 20 κιλα για να παρεις 5 μυικα και μετα στην γραμμωση ???? ποσα μυικα θα χασεις για να χασεις 15-16 κιλα ???

kostas11
10-08-11, 11:42
το εχεις τοσο ευκολο να παρεις τοσο ευκολα 3 μυικα κιλα???
νομιζεις πως ειναι σωστο να κανεις ογκο και να περνεις 20 κιλα για να παρεις 5 μυικα και μετα στην γραμμωση ???? ποσα μυικα θα χασεις για να χασεις 15-16 κιλα ???

δεν θα χασεις :)

thanasis76
10-08-11, 11:48
δεν θα χασεις :)

δεν ξερω που τα εχεις διαβασει αυτα αλλα ακου πως παει....
οταν καποιος θελει να βαλει κιλα στο σωμα του θα βαλει και μυικα και λιπος.
οταν αντιστοιχα θελει να χασει κιλα ( γραμμωση ) θα χασει και λιπος και μυες.
αυτο που προσπαθουμε ειναι στην πρωτη περιπτωση να βαλουμε οσο πιο πολυ μυικα και οχι λιπος, και στην δευτερη
να χασουμε περισσοτερο λιπος απο οτι μυες... κατι αλλο δεν γινετε δυστυχος.
τωρα οσον αφορα το ποστ που μπηκες και απαντησες καλο ειναι πριν απανταμε σε κατι να βλεπουμε τι θελει το παιδι και πως ειναι μορφολογικα.
ενα μικρο παιδι ( 2γυμνασιου) με λιγα κιλα αλλα αρκετο λιπος θελει προσοχη στην διατροφη του!! αν πιασει να κανει οτι του λες θα καταφερει να βαλει καποια κιλα μυων αλλα να φτασει το λιπος του απο 18% στο 25 στο πολυ χαλαρο...
οποτε καλο ειναι πριν γραφουμε οτι θελουμε και πριν κρινουμε τους αλλους με το στυλακι ( οτι να ναι ) να διαβαζουμε καλα τα του ποστ...

kostas11
10-08-11, 11:49
δεν ξερω που τα εχεις διαβασει αυτα αλλα ακου πως παει....
οταν καποιος θελει να βαλει κιλα στο σωμα του θα βαλει και μυικα και λιπος.
οταν αντιστοιχα θελει να χασει κιλα ( γραμμωση ) θα χασει και λιπος και μυες.
αυτο που προσπαθουμε ειναι στην πρωτη περιπτωση να βαλουμε οσο πιο πολυ μυικα και οχι λιπος, και στην δευτερη
να χασουμε περισσοτερο λιπος απο οτι μυες... κατι αλλο δεν γινετε δυστυχος.
τωρα οσον αφορα το ποστ που μπηκες και απαντησες καλο ειναι πριν απανταμε σε κατι να βλεπουμε τι θελει το παιδι και πως ειναι μορφολογικα.
ενα μικρο παιδι ( 2γυμνασιου) με λιγα κιλα αλλα αρκετο λιπος θελει προσοχη στην διατροφη του!! αν πιασει να κανει οτι του λες θα καταφερει να βαλει καποια κιλα μυων αλλα να φτασει το λιπος του απο 18% στο 25 στο πολυ χαλαρο...
οποτε καλο ειναι πριν γραφουμε οτι θελουμε και πριν κρινουμε τους αλλους με το στυλακι ( οτι να ναι ) να διαβαζουμε καλα τα του ποστ...

το στυλακι το χεις εσυ απο την αρχη και οχι εγω.
καλο θα ταν να μην εισαι τοσο απολυτος.αυτα απο μενα :welcome:

thanasis76
10-08-11, 11:57
το στυλακι το χεις εσυ απο την αρχη και οχι εγω.
καλο θα ταν να μην εισαι τοσο απολυτος.αυτα απο μενα :welcome:

επιδη τα πρωινα σε πειραζουν μαλλον να ξυπνας πιο αργα ε....
πλυνε τα ματια σου καλα καλα και δες πως μου απαντησες την πρωτη φορα για να δεις ποιος απαντησε με στυλακι.
αν επιδη σου λεω να διαβαζεις οτι απαντας σε ενα μικρο παιδι με πολυ λιπος με κανει απολυτο, οκ, χαιρομαι που ειμαι!!! κατα τα αλλα καλο ειναι να λεμε την γνωμη μας αλλα καπου να στιριζεται και οχι σε ''θεωριες της Ρανιας..''

kostas11
10-08-11, 12:04
επιδη τα πρωινα σε πειραζουν μαλλον να ξυπνας πιο αργα ε....
πλυνε τα ματια σου καλα καλα και δες πως μου απαντησες την πρωτη φορα για να δεις ποιος απαντησε με στυλακι.
αν επιδη σου λεω να διαβαζεις οτι απαντας σε ενα μικρο παιδι με πολυ λιπος με κανει απολυτο, οκ, χαιρομαι που ειμαι!!! κατα τα αλλα καλο ειναι να λεμε την γνωμη μας αλλα καπου να στιριζεται και οχι σε ''θεωριες της Ρανιας..''

ποπο φιλε χωρις παρεξηγηση...τρομπαρεις μηπως?
για πες μου τωρα που στηριζεται οτι χανεις μυς οταν κανεις γραμμωση,να δουμε ποιος λεει θεωριες

thanasis76
10-08-11, 12:05
ποπο φιλε χωρις παρεξηγηση...τρομπαρεις μηπως?
για πες μου τωρα που στηριζεται οτι χανεις μυς οταν κανεις γραμμωση,να δουμε ποιος λεει θεωριες

επιδη ειμαστε εκτως τοπικ στου παιδιου το ποστ, ανοιξε ενα θεμα και κανε την ερωτηση για λιπος και μυες και ασε να απαντησουν οι αλλοι... εγω μπορει να λεω θεωριες...

Rafakos96
10-08-11, 18:16
Θανάση.ευχαριστω.να ρωτήσώ?πως τρωμε στην ογκογράμμωση?φρούτα τρωμε?μεταπροπονητικο τι?τρώμε οπως στν ογκο η στην γράμμωση?κωστά δν νμζ να ξέρεις πολλα απο διατροφη!...πες ενα ενδεικτικο διαιτολόγιο αν ακουλουθεις αυτην την διατροφή.αν μπορει ας απαντησει κι αλλος.ευχαριστω κ πάλι!

thanasis76
10-08-11, 19:16
Θανάση.ευχαριστω.να ρωτήσώ?πως τρωμε στην ογκογράμμωση?φρούτα τρωμε?μεταπροπονητικο τι?τρώμε οπως στν ογκο η στην γράμμωση?κωστά δν νμζ να ξέρεις πολλα απο διατροφη!...πες ενα ενδεικτικο διαιτολόγιο αν ακουλουθεις αυτην την διατροφή.αν μπορει ας απαντησει κι αλλος.ευχαριστω κ πάλι!


θα σου πω στο περιπου την δικια μου που κι εγω ειμαι σε φαση που θελω να παρω μυικα κιλα και να χασω λιγο λιπος αλλα να ξερεις πως θα χρειαστει να κανεις δοκιμες στις θερμιδες, δεν ξερω τι καυσεις κανει ο οργανισμος σου, και θα πρεπει να βρεις τις θερμιδες συντηρισης για να προσπαρμοσεις την διατροφη σου αναλογα.

μια διατροφη μπορει να ειναι

πρωινο..........1 μεγαλο ποτηρι γαλα + 100γρ βρωμη + 10 καρυδια + 2 αυγα + φρουτο
δεκατιανο......2 φετες ψωμι τοστ + 100γρ γαλοπουλα η' 3 ασπραδια αυγων + μαρουλι + 10 καρυδια
μεσημεριανο...100-150γρ απαχο κρεατικο η' ψαρι + 100-150γρ ρυζι, η' πατατα βραστη + σαλατα + 10γρ ελαιολαδο + φρουτο
απογευματινο..οπως το δεκατιανο η 200γρ cottage + φρουτο
βραδυνο.........100-150γρ απαχο κρεας η' ψαρι + σαλατα + 10γρ ελαιολαδο
πριν τον υπνο..200γρ γιαουρτι + 10 καρυδια

αυτο ειναι ενα σχεδον γενικο πλανο χωρις να ειναι αποκλειστικα για σενα, στο εδωσα σαν παραδειγμα.
παιζει ρολο ποτε πας γυμναστηριο τι ωρες κοιμασε, τι μεταβολισμο εχεις, τι καυσεις κανεις και πολλα...
θα πρεπει να κανεις δοκιμες και να δεις τι ταιριαζει στο σωμα σου...
να ξερεις πως μετα απο την προπονηση πρεπει να κανουμε ενα καλο γευμα σε πρωτεινη και υδατανθρακα.
εμενα αυτο το γευμα ειναι το βραδινο μου...
παντος αν θελεις πηγαινε στο θεμα με τις διατροφες και διαβασε κι αλλων παιδιων, θα δεις οτι εχει αρκετα παιδια σαν κι εσενα και θα παρεις ιδεες....

Rafakos96
10-08-11, 22:36
Μεταπροπονητικο τι μπορω να βάλω?30 γρ πρωτεινη με γλυκοζη ή μέλι?

thanasis76
11-08-11, 00:44
Μεταπροπονητικο τι μπορω να βάλω?30 γρ πρωτεινη με γλυκοζη ή μέλι?

αν μετα την προπονηση ειναι η ωρα για καποιο απο τα γευματα σου, μην παρεις τιποτα, πηγαινεις σπιτι και τρως το γευμα σου, αν δεν εχεις καποιο γευμα μπορεις να παρεις 30γρ πρωτεινη με καποιο υδατανθρακα.

Rafakos96
11-08-11, 00:49
??θαναση χελπ.επισης εσυ τι κιλα.ποσοστο λίπους ειχες πριν κανεις ογκογραμμωσης κ τι υψος.κ το χρονο που είδες αυτην την αλλάγη κ παλι ευχαριστω

thanasis76
11-08-11, 01:07
??θαναση χελπ.επισης εσυ τι κιλα.ποσοστο λίπους ειχες πριν κανεις ογκογραμμωσης κ τι υψος.κ το χρονο που είδες αυτην την αλλάγη κ παλι ευχαριστω

εγω ειμαι αλλη περιπτωση. τα ειχα παρατησει και ειχα φτασει 133-134 κιλα. και ξεκινησα διατροφη για χασιμο βαρους και οσο γινετε να κρατησω τους μυες....
τωρα ειμαι 86 κιλα, με 16% λιπος περιπου και ειμαι 1.72 υψος.
κανω διατροφη με την ιδια λογικη με σενα... απλα η διαφορα μας ειναι οτι εγω εχω μυικο ογκο και θελω να τον κρατησω οσο γινετε και να φτασω στο 9%-10% λιπος...

Polyneikos
17-08-11, 09:38
ποπο φιλε χωρις παρεξηγηση...τρομπαρεις μηπως?
για πες μου τωρα που στηριζεται οτι χανεις μυς οταν κανεις γραμμωση,να δουμε ποιος λεει θεωριες

Aλλαξε υφος και ξεφουσκωσε λίγο.Αλλα συντομα γιατι καποιον μου θυμιζεις απο τα ποστς σου που εχω παρατηρησει.Πολυ ανεση.

thanasis76
17-08-11, 13:44
Aλλαξε υφος και ξεφουσκωσε λίγο.Αλλα συντομα γιατι καποιον μου θυμιζεις απο τα ποστς σου που εχω παρατηρησει.Πολυ ανεση.

polyneikos απο εμενα Σορρυ που το τραβιξα... :(συνηθως κρατιεμαι....;)