PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδρομο κοιλιακων-προσαγωγων..και τωρα τι;



marvin
02-08-11, 12:12
Δυστυχως μερες τωρα προσπαθουσα να αγνοησω τον πονο που ειχα χαμηλα και δεξια στους κοιλιακους.Στην αρχη τον ενιωθα την μερα που εκανα ποδια..κυριως στις προβολες.Ετσι σταματησα να κανω προβολες και κοιλιακους εδω και 2-3 βδομαδες.Κρατησα σταθερα ολες το υπολοιπο προγραμμα μου.Ο πονος ομως αρχισε να με ξανα θυμαται οταν εκανα αεροβιο ..ιδιως μετα απο 60'.Καμμια φορα τον ενιωθα στην αρχη στα πρωτα χιλιομετρα αλλα μετα σταματουσε.Στην αρχη μη θελοντας να πιστεψω οτι ειναι κοιλιακοι ..το εψαξα χειρουργικα...:( δεν υπηρχα ομως καποια ενδειξη.Εκανα υπερηχο ψαχνοντας ολη την κοιλιακη χωρα αλλα τιποτα.Ολα καθαρα.Σταματησα το γυμναστηριο και κρατησα μονο το αεροβιο.Ο πονος εμφανιζοταν μονο μετα απο αεροβιο και κρατουσε καποιες ωρες.Τωρα πλεον τον νιωθω σε καθε κινηση στην οποια τεντονομαι η σηκωνω το βαρος μου πατοντας πρωτα το δεξι ποδι.Ο γιατρος μετα απο εξεταση μιλησε για συνδρομο κοιλιακων προσαγωγων και για πληρη ξεκουραση 10 ημερων και επανεξεταση,σε περιπτωση που συνεχιζει θα μου γραψει φυσικοθεραπειες ,που ομως δεν θα κανουν λεει και πολλα πραγματα.Μιλησε για αρκετο διαστημα αποχης τουλαχιστον ολο τον Αυγουστο. :(:(!!!!!

Και τωρα τι κανουν;ΔΕν νομιζω οτι θα μπορουσα να κατσω χωρις να κανω τιποτα...δυσκολακι.......δεν το εχω......:(:(

jannous44
02-08-11, 12:16
Δυστυχως μερες τωρα προσπαθουσα να αγνοησω τον πονο που ειχα χαμηλα και δεξια στους κοιλιακους.Στην αρχη τον ενιωθα την μερα που εκανα ποδια..κυριως στις προβολες.Ετσι σταματησα να κανω προβολες και κοιλιακους εδω και 2-3 βδομαδες.Κρατησα σταθερα ολες το υπολοιπο προγραμμα μου.Ο πονος ομως αρχισε να με ξανα θυμαται οταν εκανα αεροβιο ..ιδιως μετα απο 60'.Καμμια φορα τον ενιωθα στην αρχη στα πρωτα χιλιομετρα αλλα μετα σταματουσε.Στην αρχη μη θελοντας να πιστεψω οτι ειναι κοιλιακοι ..το εψαξα χειρουργικα...:( δεν υπηρχα ομως καποια ενδειξη.Εκανα υπερηχο ψαχνοντας ολη την κοιλιακη χωρα αλλα τιποτα.Ολα καθαρα.Σταματησα το γυμναστηριο και κρατησα μονο το αεροβιο.Ο πονος εμφανιζοταν μονο μετα απο αεροβιο και κρατουσε καποιες ωρες.Τωρα πλεον τον νιωθω σε καθε κινηση στην οποια τεντονομαι η σηκωνω το βαρος μου πατοντας πρωτα το δεξι ποδι.Ο γιατρος μετα απο εξεταση μιλησε για συνδρομο κοιλιακων προσαγωγων και για πληρη ξεκουραση 10 ημερων και επανεξεταση,σε περιπτωση που συνεχιζει θα μου γραψει φυσικοθεραπειες ,που ομως δεν θα κανουν λεει και πολλα πραγματα.Μιλησε για αρκετο διαστημα αποχης τουλαχιστον ολο τον Αυγουστο. :(:(!!!!!

Και τωρα τι κανουν;ΔΕν νομιζω οτι θα μπορουσα να κατσω χωρις να κανω τιποτα...δυσκολακι.......δεν το εχω......:(:(

κοιτα αν οντως πρεπει να κανεις 1 μηνα ξεκουραση do it... μετα μπορει να εισαι καλυτερα.. παρα να πιεζεις τον εαυτο σου και παντα να πονας με αποτελεσμα να μην βγαζεις προπονησεις... σκεψου οτι υπαρχουν κ χειροτερα.. κ εγω εχω ενα προβλημα στη μεση με εβγαλε 3 μηνες οφφ εκανα προπονησεις και με πονουσε. το πηρα αποφαση κ τωρα εχει περασει 1ς μηνας.. αλλοι 2 μενουν.. παντως καλη αναρωση σου ευχομε οπως και σε μενα!:thumbup: παντως ο 1ς μηνας περασε πολυ γρηγορα και ουτε που το καταλαβα.:P

thanasis76
02-08-11, 13:30
Και τωρα τι κανουν;ΔΕν νομιζω οτι θα μπορουσα να κατσω χωρις να κανω τιποτα...δυσκολακι.......δεν το εχω......:(:(

καλη αναρρωση να εχεις και ευχομαι να περασει γρηγορα!!!! αν χρειαστει ενα μηνα , να κατσεις ενα μηνα, αν χρειαστει δυο, να κατσεις δυο!!!!!!
οσο και να μην το εχεις ειναι για καλο σου... αν δεν κατσεις θα γινει πιο χαλια και μετα θα πρεπει να κατσεις πιο πολυ καιρο...
κανε υπομονη, απολαυσε και ξεκουρασου τον Αυγουστο, και απο Σεπτεμβρη παλι δυναμικα...
πανω απο ολα να εισαι γερη και δυνατη!!!!:weights::weights:

ελμερ
02-08-11, 13:54
περαστικα......αυτο το παθαινουν συχνα οι ποδοσφαιριστες απ οτι ξερω...οπωσδηποτε ξεκουραση απολυτη και ελπιζουμε να υποχωρησει το προβλημα....:welcome:

ggeorge
02-08-11, 14:27
τουλαχιστον σου εκατσε η στραβη τον καλυτερο μηνα....

Μπανακια , βολτες , ... μια χαρα

περαστικα και το σεπτεμβρη με όρεξη...

sadistic
02-08-11, 15:50
κοπελια περαστικα και καλυτερα να κατσεις να αναρωσεις καλα,παρα να τραβιεσε συνεχεια με τους πονους.εξαλλου αυγουστος ειναι!θα κανει διακοπες και το σωμα.:)

PEGY
02-08-11, 16:28
Μαρβιν!
Δυστυχώς αυτός είναι ένας τρόπος να σου δείξει το σώμα σου πως χρειάζεται ξεκούραση και πως αν δεν καθήσεις να ξεκουραστεις με το καλό, αυτό θα γίνει με το ζόρι.
Σ αυτα τα πράγματα παλικαριές δεν χωρούν. Βάλε τη λογική μπροστά, κατσε ξεκουράσου, απολαυσε τη χαλάρωση κ μολις αναρρώσεις πλήρως θα φορτσάρεις γερά!
Μερικές φορές πρέπει να κάνουμε μερικά βήματα πίσω, για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε δυναμικά την πορεία μας.. .

Καλή κ γρήγορη επάνοδο, σου στέλνω ολη μου τη θετική ενέργεια;)

drago
02-08-11, 21:43
πωπω πολύ ταλαιπωρία!

περαστικά εύχομαι και γρηγορη ανάρρωση.

άκου εκεί συνδρομο κοιλιακων-προσαγωγων... WTF!!!

gym
03-08-11, 11:15
μμ υπομονη...ειπαμε ξεκουραση ουτως η αλλως θα εκανες....τωρα ΠΡΕΠΕΙ κιολας....οποτε μια χαρα θα ηρεμησεις ενα μηνακι κ μετα θα εισαι κ παλι δυνατη κ τρομερη κ φοβερη κ σουπερ ντουπερ γουαου!


κανονισε ομως ξεκουραση τωρα....οχι ''ξεκουραση''...ο,τι ειπε ο γιατρος....και παλι περαστικα!!!!!

marvin
04-08-11, 13:06
Παιδια σας ευχαριστω,αλλα εχω θεμα.Αρχιζω και νιωθω καππως.Σιγουρα θελω να γινω καλα αλλα δεν νομιζω να μπορω να κρατησω μηδενικη την δραστηριοτητα μου.Το σιγουρο ειναι οτι θα περιμενω τις 10 μερες και μεταμε βλεπω να περπαταω πολλα χιλιομετρα.Νιωθω ηδη πρησμενη!!!

eri_87
08-08-11, 14:05
Περαστικά κι από μένα Νίκη! Κάτσε φρόνιμα γιατί... :spank:
Εφόσον πρέπει να ξεκουραστείς, κάντο! Μην αρχίσεις νωρίτερα από το επιτρεπόμενο γιατί μπορεί να κάνεις μεγαλύτερο πρόβλημα και το ξέρεις... Όσο για την ψυχολογία, προσπάθησε να βρεις κάποιες ασχολίες να σου φτιάχνουν τη διάθεση! Πήγαινε καμια χαλαρή βόλτα, δες καμιά ταινία.. :green: Θα περάσουν οι μέρες! Απλά μη το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου και όλα θα πάνε καλά! Αν είχες κάτι χειρότερο δε θα μπορούσες πάλι να κάνεις γυμναστική, οπότε ξεκουράσου πριν έρθει το χειρότερο κτλ κτλ.... ;)

marvin
08-08-11, 19:29
:turtle::turtle::turtle::turtle:Ερη μου σε ευχαριστω...σημερα πηγα στη δικη μου γιατρο που ηρθε επιτελους.....ο πονος δεν εντοπιζεται πλεον .......20 μερες αντιφλεγμονωδες......και απο την αλλη βδομαδα ξεκιναω χαλαρα περπατημα..και μετα τρεξιμο.:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

sTeLaKoS
08-08-11, 22:03
Καλή επάνοδο Νίκη. :welcome:

(Με το μαλακό!)

makos13gr
02-09-11, 17:08
καλησπερα
γραφω εδω γιατι μαλλον ειναι παρομοιο προβλημα.
χτες μετα το ποδοσφαιρο εκανα κοιλιακους. και εκει που εκανα τους κατω σε καποιο σημειο νιωθω σαν κατι να σπαει και με πιανει ενας πονος κατω και αριστερα στους κοιλιακους. σαν καλος μλκς συνεχιζω για να τελειωσω οχι μονο τις επαναληψεις αλλα και τα σετ των κατω κοιλιακων. μετα μολις σηκωνομαι ορθιος για να ξεκινησω την επομενη ασκηση. τελος ποναγα πολυ. οποτε σταματαω(και ειχα και τυψεις που δεν εβγαλα ολη την προπονηση) σημερα λοιπον απο το πρωι νιωθω αυτον τον πονο. να καταλαβετε ακομα και οταν βηχω η γελαω με ποναει. μονο οταν καθομαι( και λιγο σκυφτοσ) δεν νιωθω τιποτα.

καμια ιδεα τι παιζει να ειναι? και εχω και σημερα ποδοσφαιρο.

marvin
02-09-11, 18:34
Καλο θα ηταν να μην κανεις προπονηση σημερα .Αν υποτροπιασει θα τρεχεις και δεν θα φτανεις.Δεν εχει τοση σημασια να χασεις μερικες προπονησεις απο το να χασεις ολη την χρονια.Συζητησε το με τον προπονητη σου και να σε δει ο γιατρος της ομαδας.Μονο αυτος μπορει να αξιολογησει τον πονο αυτο.Σου ευχομαι περαστικα οτι και να ειναι.Παντως αν ειναι κοιλιακος θελει υπομονη και ξεκουραση.:(

makos13gr
02-09-11, 18:43
ξερεις ολοι οι γιατροι και προπονητες κτλ, εχουν την ταση (για να ειναι σιγουροι) να σου προτεινουν ξεκουραση. ετσι ωστε οτι και να ειναι αυτοι να ειναι καλυμενοι.
τεσπα μαλλον αυτο θα κανω. με την δικη σου περιπτωση τι εγινε?

marvin
02-09-11, 19:01
Κοιτα οι προπονητες και οι γιατροι δεν εξασφαλιζουν κατι.Εσυ παιζεις την μπαλα.Εσενα αφορα η τυχον πορεια σου και γιαυτο πρεπει να εισαι υγιης.Αν εχεις παθει κοιλιακους δεν ειναι απλο,μπορει να μεινεις εξω πολυ καιρο γιατι οπως σου ειπα η υποτροπη μπορει να επιφερει μεχρι και εγχειρηση.Καλο ειναι να επισκεφτεις γιατρο.
Εγω ακομα ειμαι εκτος.Ειμαι ενα μηνα σιγουρα.Δεν εχει περασει ακομα.

vagg
03-09-11, 14:26
ξερεις ολοι οι γιατροι και προπονητες κτλ, εχουν την ταση (για να ειναι σιγουροι) να σου προτεινουν ξεκουραση. ετσι ωστε οτι και να ειναι αυτοι να ειναι καλυμενοι.
τεσπα μαλλον αυτο θα κανω. με την δικη σου περιπτωση τι εγινε?

καλα ρε φιλε θα μας τρελανεισ???εδω δεν μπορεις να κουνησεις ρουπι και σου φατινε οι προπονητες και οι γιατροι που 8α σου προτεινουν ξεκουραση?? οταν 8α περπατας χωρις να πονας τοτε δειλα δειλα 8α δοκιμασεις να τρεξεις...δεν θελει πτυχιο...

Nive
08-09-11, 00:37
Μην τον πυροβολείτε τον άνθρωπο χριστιανοί και μη!!!! Έχει μεγάλη δόση αλήθειας αυτό που λέει.
Marvin το μυστικό σ`αυτή την κάκωση είναι να μην κάνεις revesion...δηλαδή υποτροπή γιατί μετά θα τραβιέσαι πολύ περισσότερο και φυσικά με πολλές πιθανότητες για εκ νέου υποτροπές με το παραμικρό.
adductor abdominal syndrome stretching (δες κάποιες καλές διατάσεις) αν είσαι ένα μήνα μετά την κάκωση μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα,ξεκίνα με διατάσεις και αν δεις πως δεν σε τσιμπάει,βάλε γρήγορο περπάτημα με απότομη αλλαγή κατευθύνσεων και μετά χαλαρό τρεξιματάκι. Τις διατάσεις κράτα τις τουλάχιστον 12-15 δεύτερα και στο όριο του πόνου...δηλαδή 1εκατοστό πριν σε ενοχλήσει μένεις και μετράς.
Έχω δουλέψει πολλές τέτοιες καταστάσεις και θέλει προσοχή,αλλά γενικά δεν είναι κάτι το τρομερό.
;)