PDA

Επιστροφή στο Forum : Μy NutritioN



Spyrous
03-08-11, 20:09
Hello!Εβγαλα ενα πλανο μεσα απο την παρεα σας και 8ελω τις παρατηρισεις σας,8ελω να αυξησω το σωματικο μου βαρος κα8ως την ονοματολογια ογκο και γραμμωση την μισω γιατι πολυ απλα δεν ειμαι επαγκελματιας να με κυνιγαει μια ζυγαρια απο πισω κανω αυτο που με αρεσει και με γεμιζει σαν ατομο το οποιο ειναι η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!Απλα με ενδιαφερει να τα βαλω δουλεμενα μεσα απο την γυμναστικη και ετσι 8α γινει!:P Λοιπον βαλτε γυαλια και δειτε την:green:
7:00--->Whey σε νερο
50gr quaker
2κ.σ μελι 1γρ C
10:00--> 1φετα πολυσπορο με 2φετες γαλαπουλα
1:00-->1 μπουτι η στη8ος κοτοπουλο αλλοτε βραστο αλλοτε στο φουρνο με μπασματι ή μακαρονια μαυρα σπανιοτερα βραστη πατατα(μου την δινει οταν την κα8αριζω αφοτου εχει βρασει:evil2:)
ΠΡΟΠΟΝΙΣΗ
5:30--> WHEY σε νερο ειτε με 1κ.γ μελι ειτε μπανανα(εδω 8ελω να μου πειτε τι απο τα 2 με αιτιολογιση:P)
6:10--> Toνο σε νερο με μαρουλι και μαυρο ψωμι πολυσπορο ή κοτοπουλο σκετο το τροω ειναι λα8ος αλλα δεν ξερω μου πεφτει πολυ το μπασματι και δεν το τροω
Μετα παει το φουσκομα και δεν κατεβενει αλλο:(
1:00--> 1 κοτατζ με 10 καρυδια
Ξερω 8ελω κραξιμο γιατι αφηνω μεγαλο κενο απο τις 6:10 μεχρι της 1 αλλα... Επισης αμα εχουμε καρπουζι τροω και μηλο πρασινο πριν την προπονιση! Ενα καφε σκετο πινω μετα της 10 και απο νερο μαχ 2ποτηρια !!

kostas_med13
03-08-11, 20:59
Hello!Εβγαλα ενα πλανο μεσα απο την παρεα σας και 8ελω τις παρατηρισεις σας,8ελω να αυξησω το σωματικο μου βαρος κα8ως την ονοματολογια ογκο και γραμμωση την μισω γιατι πολυ απλα δεν ειμαι επαγκελματιας να με κυνιγαει μια ζυγαρια απο πισω κανω αυτο που με αρεσει και με γεμιζει σαν ατομο το οποιο ειναι η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!Απλα με ενδιαφερει να τα βαλω δουλεμενα μεσα απο την γυμναστικη και ετσι 8α γινει!:P Λοιπον βαλτε γυαλια και δειτε την:green:
7:00--->Whey σε νερο
50gr quaker
2κ.σ μελι 1γρ C
10:00--> 1φετα πολυσπορο με 2φετες γαλαπουλα
1:00-->1 μπουτι η στη8ος κοτοπουλο αλλοτε βραστο αλλοτε στο φουρνο με μπασματι ή μακαρονια μαυρα σπανιοτερα βραστη πατατα(μου την δινει οταν την κα8αριζω αφοτου εχει βρασει:evil2:)
ΠΡΟΠΟΝΙΣΗ
5:30--> WHEY σε νερο ειτε με 1κ.γ μελι ειτε μπανανα(εδω 8ελω να μου πειτε τι απο τα 2 με αιτιολογιση:P)
6:10--> Toνο σε νερο με μαρουλι και μαυρο ψωμι πολυσπορο ή κοτοπουλο σκετο το τροω ειναι λα8ος αλλα δεν ξερω μου πεφτει πολυ το μπασματι και δεν το τροω
Μετα παει το φουσκομα και δεν κατεβενει αλλο:(
1:00--> 1 κοτατζ με 10 καρυδια
Ξερω 8ελω κραξιμο γιατι αφηνω μεγαλο κενο απο τις 6:10 μεχρι της 1 αλλα... Επισης αμα εχουμε καρπουζι τροω και μηλο πρασινο πριν την προπονιση! Ενα καφε σκετο πινω μετα της 10 και απο νερο μαχ 2ποτηρια !!

μ'αυτη την διατροφη δε σε πολυκοβω για αυξηση σ.μ. Εγω ειμαι σε κετο και παιζει να τρωω παραπανω απο σενα και χανω κιολας:green::P
Λοιπον:
1)στο πρωινο σου βαλε ενα φρουτο (μπανανα, μηλο)
2) βαλε 2 φετες πολυσπορο, και παραπανω πρωτεινη.. 2 φετες γαλοπουλα δεν κανουν τπτ. βαλε η παραπανω φετες και κανενα τυρι light η κανενα αυγο
3) 1 μπουτι???:shock: τι να σου κανει αυτο ? νιωθεις φαι? χαχα φαε αρκετη ποσοτητα και υδατατανθρακα και πρωτεινηςσάυτο το γευμα γιατι ειναι σημαντικο πριν την προπονηση( βεβαια ποσοτητες αφομοιωσιμες απο τον οργανισμο σου, αλλα δεν ξερω τα στατς σου)
4) 1 φρουτο πριν την προπονα
5) στο μεταπροπονητικο αν εχεις φαει ηδη 2 φρουτα μεσα στη μερα προτιμησε μελι η γλυκοζη, αλλιως μπανανα.
μετα ειναι λιγο χαος!!:P κατι πρεπει να κανεις να τρως ενα γευμα σαυτο το διαστημα και τελος πιες παραπανω νερο;)

Spyrous
03-08-11, 21:06
μ'αυτη την διατροφη δε σε πολυκοβω για αυξηση σ.μ. Εγω ειμαι σε κετο και παιζει να τρωω παραπανω απο σενα και χανω κιολας:green::P
Λοιπον:
1)στο πρωινο σου βαλε ενα φρουτο (μπανανα, μηλο)
2) βαλε 2 φετες πολυσπορο, και παραπανω πρωτεινη.. 2 φετες γαλοπουλα δεν κανουν τπτ. βαλε η παραπανω φετες και κανενα τυρι light η κανενα αυγο
3) 1 μπουτι???:shock: τι να σου κανει αυτο ? νιωθεις φαι? χαχα φαε αρκετη ποσοτητα και υδατατανθρακα και πρωτεινηςσάυτο το γευμα γιατι ειναι σημαντικο πριν την προπονηση( βεβαια ποσοτητες αφομοιωσιμες απο τον οργανισμο σου, αλλα δεν ξερω τα στατς σου)
4) 1 φρουτο πριν την προπονα
5) στο μεταπροπονητικο αν εχεις φαει ηδη 2 φρουτα μεσα στη μερα προτιμησε μελι η γλυκοζη, αλλιως μπανανα.
μετα ειναι λιγο χαος!!:P κατι πρεπει να κανεις να τρως ενα γευμα σαυτο το διαστημα και τελος πιες παραπανω νερο;)

17/1.89./73.6
1)8α προσ8εσω 1 φρουτο στο πρωινο μου μαλλον μπανανα
2)Παραπανω? HOW?
3)Μιλαμε πανω απο 300γρ ειναι μεγαλα με 4κ.σ μπασματι
4)το εχω πρασινο μηλο 8α βαλω
5)Τροω 1κ.γ μελι!

Spyrous
05-08-11, 12:45
Kαλο ειναι:unsure:?

thanasis76
05-08-11, 13:01
η διατροφη σου θελει πολυ φαγητο γενικα!!!
πρεπει να υπολογισεις σε καθε γευμα να περνεις γυρο στα 30 γρ, πρωτεινη. και απο εκει και περα να παιζεις με αρκετο υδατανθρακα, απο βρωμη, πατατα, ρυζι, μακαρονια...
και το πιο βασικο, νεροοοοοοο τι να σου κανουν 2 ποτηρια??? υπολογισε 2 λιτρα ++
το νερο να ξερεις ειναι πολυ βασικο για τον οργανισμο!!!

Spyrous
05-08-11, 13:06
η διατροφη σου θελει πολυ φαγητο γενικα!!!
πρεπει να υπολογισεις σε καθε γευμα να περνεις γυρο στα 30 γρ, πρωτεινη. και απο εκει και περα να παιζεις με αρκετο υδατανθρακα, απο βρωμη, πατατα, ρυζι, μακαρονια...
και το πιο βασικο, νεροοοοοοο τι να σου κανουν 2 ποτηρια??? υπολογισε 2 λιτρα ++
το νερο να ξερεις ειναι πολυ βασικο για τον οργανισμο!!!

Σε κα8ε γευμα ειναι 30+ εκτος απο το δεκατιανω που 8α το ανεβαζω καπως με το να λετε 30γρ σε κα8ε γευμα χωρις να διευκρινιζεται τι και πως... και και..και η γιαγια μου μπορει..τλσπ δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου φιλε μου απλα βλεπω και μιλαω...Νερο το αυξησα ηδη !!Οσω αφορα τον υδαταν8ρακα και αυτο ειναι ανεβασμενος και προσ8α8ω να τον κραταω στα8ερο κυριες πηγες υδαταν8ρακα στην διατροφη μου ειναι η βρωμη μαυρο ψωμι και καστανο ρυζι..

thanasis76
05-08-11, 13:17
Σε κα8ε γευμα ειναι 30+ εκτος απο το δεκατιανω που 8α το ανεβαζω καπως με το να λετε 30γρ σε κα8ε γευμα χωρις να διευκρινιζεται τι και πως... και και..και η γιαγια μου μπορει..τλσπ δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου φιλε μου απλα βλεπω και μιλαω...Νερο το αυξησα ηδη !!Οσω αφορα τον υδαταν8ρακα και αυτο ειναι ανεβασμενος και προσ8α8ω να τον κραταω στα8ερο κυριες πηγες υδαταν8ρακα στην διατροφη μου ειναι η βρωμη μαυρο ψωμι και καστανο ρυζι..

μπορω ευκολα να σου πω πως να παρεις πρωτεινη απλα δεν ανεφερα κατι γιατι ειναι θεμα γουστου στο τι σου αρεσει να τρως....
οι πιο καλες πρωτεινουχες τροφες ειναι....
κοτοπουλο,
απαχο κρεας,
ασπραδια αυγων,
γιαουρτι,
τυρι cottage,
τονος,
καλαμαρι,
σουπια,
γαλεος,

αναλογα τι σου αρεσει να τρως και αν μπορεις να τα εχεις μαγειρεμενα στο σπιτι διαλεγεις και περνεις...
μετα μια χαρα τρως την βρωμη αλλα θα την εκανα 100γρ και θα ελεγα να πινεις και 1 μεγαλο ποτηρι γαλα.
με το ρυζι , πατατα μια χαρα και να τρως στα γευματα σου και σαλατες!!!
το δεκατιανο πρεπει να εχει και αυτο 30γρ. πρωτεινη
και πρεπει να φτιαξεις το μεγαλο κενο απο τις 6 ως τις 1.... βαλε ενδιαμεσα ενα γευμα με 2 φετες πολυσπορο + 4 φετες γαλοπουλα
ελπιζω να βοηθησα πιο καλα τωρα... οτι θελεις ρωτα....:thumbup::thumbup:

Spyrous
05-08-11, 13:46
-->Στο δεκατιανο δεν ξερω τι ακριβως να τροω γιατι η γαλοπουλα περα απο αυτα ειναι και τινγκα στην επεξεργασια και στα αλατια,μπαχαρικα και και...και 8ελεις 200γρ για να φτασεις την πρωτεινη μια λυση ειναι να βαλω κοτοπουλο..Εδω 8ελω ιδεες
-->Κοτοπουλο τονο μοσχαρι τα εχω στην βδομαδα μου 5-6φορες στην βδομαδα εδω και 6μηνες
-->Απο 8εμα υδαταν8ρακα εχω κλισει στα quaker ρυζι ασπρο ή φυτρο με σογια τινγκα και αυτο στις φιτικες ειναι και στην πρωτεινη ακομα και μακαρονια μαυρα πολλες φορες!
-->Στο κενο απο τις 6και μεχρι το τελευταιο γευμα του cottage δεν εχω ιδεα.. εκτος αμα τροω σπαστα το κοτοπουλο τις 6 δηλαδη ενα κομματι γυρο στα 80-100 γρ στις 6 και μετα πχ στης 8.5 με 9 το υπολοιπο χωρις ομως υδατανθρακα!

thanasis76
05-08-11, 13:58
-->Στο δεκατιανο δεν ξερω τι ακριβως να τροω γιατι η γαλοπουλα περα απο αυτα ειναι και τινγκα στην επεξεργασια και στα αλατια,μπαχαρικα και και...και 8ελεις 200γρ για να φτασεις την πρωτεινη μια λυση ειναι να βαλω κοτοπουλο..Εδω 8ελω ιδεες
-->Κοτοπουλο τονο μοσχαρι τα εχω στην βδομαδα μου 5-6φορες στην βδομαδα εδω και 6μηνες
-->Απο 8εμα υδαταν8ρακα εχω κλισει στα quaker ρυζι ασπρο ή φυτρο με σογια τινγκα και αυτο στις φιτικες ειναι και στην πρωτεινη ακομα και μακαρονια μαυρα πολλες φορες!
-->Στο κενο απο τις 6και μεχρι το τελευταιο γευμα του cottage δεν εχω ιδεα.. εκτος αμα τροω σπαστα το κοτοπουλο τις 6 δηλαδη ενα κομματι γυρο στα 80-100 γρ στις 6 και μετα πχ στης 8.5 με 9 το υπολοιπο χωρις ομως υδατανθρακα!

στο δεκατιανο μπορεις να βαζεις 5φετες γαλοπουλα που ειναι γυρο στα 100γρ. και να τρως και 2 ασπραδια αυγων.
και το ιδιο μπορεις να εχεις και εναμεσα στις 6 με 1 το βραδυ.

Spyrous
05-08-11, 14:04
στο δεκατιανο μπορεις να βαζεις 5φετες γαλοπουλα που ειναι γυρο στα 100γρ. και να τρως και 2 ασπραδια αυγων.
και το ιδιο μπορεις να εχεις και εναμεσα στις 6 με 1 το βραδυ.

Ok man καπως 8α το βολεψω thks!

Spyrous
05-08-11, 15:24
Οσο αφορα την διατροφη του ολοκληρωσα και παει ετσ:
1 ΓΕΥΜΑ
100γρ βρωμη,31γρ WHEY,1 μπανανα,300ml νερο
2 ΓΕΥΜΑ
2φετες πολυσπορο,4φετες γαλοπουλα,4ασπραδια
3 ΓEYMA
300γρ κοτοπουλο μισο ποτηρι ρυζι,1πιατο μαρουλι με λαδι και ξυδι
4 ΓΕΥΜΑ
31γρ WHEY,50γρ βρωμη,1κουταλια μελι
5 ΓΕΥΜΑ
200γρ κοτοπουλο,1πιατο μαρουλι λαδι ξυδι
6 ΓΕΥΜΑ
300γρ cottage 10 αμυγδαλα

thanasis76
05-08-11, 15:36
Οσο αφορα την διατροφη του ολοκληρωσα και παει ετσ:
1 ΓΕΥΜΑ
100γρ βρωμη,31γρ WHEY,1 μπανανα,300ml νερο
2 ΓΕΥΜΑ
2φετες πολυσπορο,4φετες γαλοπουλα,4ασπραδια
3 ΓEYMA
300γρ κοτοπουλο μισο ποτηρι ρυζι,1πιατο μαρουλι με λαδι και ξυδι
4 ΓΕΥΜΑ
31γρ WHEY,50γρ βρωμη,1κουταλια μελι
5 ΓΕΥΜΑ
200γρ κοτοπουλο,1πιατο μαρουλι λαδι ξυδι
6 ΓΕΥΜΑ
300γρ cottage 10 αμυγδαλα

μπραβο φιλε πολυ καλα ετσι!!!! βασικα οταν την ξεκινησεις θα δεις πως θα πας 1 μηνα, και τι αποτελεσματα θα εχεις και αναλογα βγαζεις η βαζεις φαγητο!!! εκει που εχεις τα ασπραδια μπορεις το 1 να το κανεις ολοκληρο αυγο. εχει καλα λιπαρα και τα χρειαζομαστε...
κατα τα αλλα σουπερ...:thumbup::thumbup:

pepeismenos karga
06-08-11, 14:41
spyrous...καλησπερα...κοιτα βασικα η διατροφη ειναι καλη αλαλ σχεδον σε ολα τα γευματα σου δεν εχεις λιπαρα...και αυτο ειναι μειον για εμενα.......τα λιπαρα χρειαζονται για την αναδομηση των κυτταρων και αυτα.....
οποτε σου προτεινω...στο 1 γευμα βαλε καμια 30 αμυγδαλα...
στο 2 μην φας 4 ασπραδια φαε 4 ολοκληρα αυγα...
στο 3 βγαλε το λαδι και βαλε 30 αμυγδαλα ή απλα προσθεσε αμυγδαλα...
στο 4 επειδη φανταζομαι ειναι το μεταπροπονητικο σου εκει ξερω οτι διυστανται καποιες αποψεις περι αποροφησης κτλ...αλλα επειδη εχεις βρωμη που ειναι αργης αποροοφησης δνε βλεπω να σε ενοχλει..αποτε σου προτεινω και εκει κανα καρυδυ εαν ειναι...
στο 5 οπως και στο 3 και στο 6 ανεβασε τα αμυγδαλα στα 30...
τωρα πρωτεινη εσυ ξερεις εαν ειναι επαρκης για να ωβλεπεις αυξηση κιλων...και υδατανθρακα αμα βλεπεις οτι ετσι βαζεις καθρα και οχι παρα πολλα κιλα τοτε αστον οπως εει,αλλιως μειωσε αυξησε....αλαλ γενικα...η πρωτεινη και τα λιπαρα ειναι πιο σημαντικα......υδατανθρακα τρωγε απλα οσο χρειαζεσαι..το οπιο το ξερεις μονο εσυ...

savage
08-08-11, 02:32
πραγματι η διατροφη ειναι φτωχη σε λιπαρα,αλλα και σε κοκκινο κρεας. επισης τα αλλαντικα δεν ειναι κι οτι καλυτερο,ενω 1 γραμ βιταμινη c ειναι υπερβολη για την ηλικια του και το επιπεδο του.

Spyrous
08-08-11, 09:56
πραγματι η διατροφη ειναι φτωχη σε λιπαρα,αλλα και σε κοκκινο κρεας. επισης τα αλλαντικα δεν ειναι κι οτι καλυτερο,ενω 1 γραμ βιταμινη c ειναι υπερβολη για την ηλικια του και το επιπεδο του.

Πλεον 500c παιρνω νικο οσο αφορα τα λιπαρα εβαλα καρυδια σε ολα τα γευματα μου,οπως επισης 8α προσπα8ησω να τους ψησω μου παιρνουν και μοσχαρι $$$ :( Τα αλαντικα τα εβγαλα ασπαρδια με κροκους στο 2ΓΕΥΜΑ